Z0NDA6 6 JANUARI. Praatjes over velerlei. u. BUITENLAND. BINNENLAND. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Hij is bijzondèr Tzir ■rooaaólg laar is wel eenige j versnapering Alle binnenlatuUche Advertentien, waarvan de piamt-mj 3 maal wordt tppogmm, wérden tlesMr 2 ntaal in. rekening gebracht. (NIEUWJAARS-INDÏtUKKEN.) Nog hield het stormgeloei aan, en het scheen wel alsof 1877, als een bulderbast opgetreden, tot zijn iongsten snik in zijn rol wilde blijven. Het gezellig huisvertrek had een meer dan gewone aantrekkelijkheid; want als het daar buiten zoo onherbergzaam is, dan gevoelt men in dubbele mate de toovermacht van het vte huis". Zoo gaat het ons allen in de we reld; hoe feller de wind zich verheft, hoe harder de strijd voor het bestaan en de wor steling om ibet maatschappelijk gewoel ons een weg te banen ons teistert, des te sterker wordt de aandrang om ons aan te sluiten bij hen die ons dierbaar zijn, om in hun liefde tegelijk den balsem te vindeu die alle wonden heelt, het levens-elixir dat ons in staat stelt nieuwe moeielijkheden te trotseeren. Eindelijk, naarmate de avond vorderde, wer den de windstooten minder hevig. Langzaam, zeer langzaam raken de elementen uitgeput, 't Wordt rustig romdom onze woning, en ook in ons hart daalt een gevoel van kalmte, van rust, van vertrouwen in de macht van Hem, die de stormen des levens loslaat over onze hoofden, maar ze ook breidelt zoodra de tijd gekomen is. En, was het velen zoo-even nog droef te moede als zij dachten aan de of fers die de scheidende jaarkring van hen vergde, aan de teleurstellingen die hun uiet werden ge spaard, aau de ïllusiën die vervlogen en de schilderachtige luchtkasteelen die bij het instor ten zelfs geen puinhoop achterlietenvormde een diepe smart de grondtoon van hun over peinzingen, - de Hope rijst er neven, In 't geslingerd inenschenhart. Nog één toornige windvlaag strijkt over de verlaten velden en door de dorre twijgen der hoornen, daar vertelt ons de kerkklok dat we weer een mijlpaal op ons pad voorbij zijn ge gaan. vHeil en zegen 1" roepen we elkauder toe, en voorzeker, geen wenschen waaraan hat hart vreemd blijft worden in dit midder nachtelijk uur gewisseld. Ik nader den wand waartegen sinds een paar dagen Laurillard's Scheurkalender is opgehan gen, nog verborgen achter het fraai geieekund dekblad. Het komt mij voor, kinderachtige inbeelding misschien 1 -— dat er in die eenvou dige handeling iets plechtigs ligt; 't is alsof we op nieuw de hand slaan aan de afgebakende leveustaak, en daarenboven, onwillekeurig driugt zich de gedachte bij oas op, hoe weinige van die schutblaadjes het ons nog vergund zal zijn weg te nemen, 't ls gelukkig dat mijn kinderen niets van die gewaarwording ontdek ken; de bloeiende jeugd mag zulke indrukken niet opvangen. Met nieuwsgierig oog bespieden >ij het geheim dat huu zal worden onthuld, eindelijk lezen zij: »Een dag van gel uk wenschen. Maar men kon wel wat minder weuschen en wat meer doen voor 't geluk van elkauder." Dank u, Laurillard, voor die opmerking; dat ia jniat een woord op den rechten tijd en op de rechte plaats. Zeker, doen dat is de qnaestie. We hebben elkander ai zoo lang met mooie praatjes zoeken te paaienwie ons hoorde in de meenmg verkeeren dat we de verper soonlijkte zelfopoffering waren, terwijl onze daden nog zoo vaak getuigenis afleggen van 't bekrompeust égoïsme. VV at zou de wereld er anders uitzien, hoeveel tranen zouden er minder stroomen, indien allen dat woord met alechts begrepen, maar ook in toepassing brachten en tot hun leidend beginsel maakten. 't Is Nieuwjaarsmorgen. In een aangename slemmiug verlaten wij de legerstede, want ziet, de «mhte winter-zonnestralen spreiden een liefe- lyk schijnsel over het landschap. Als met nieuwe veerkracnt-bezield, treden we elkander te ge- moet op aller lippen speelt een glimlach van blijde verwachtingen. Daar komt de postbode, vlug ter been van daag, en daar reden voor. Goedsmoeds luister ik naar zijn: vVeel zegen in 't nieuwe jaar," en ik ben niet kwaaddenkend genoeg om aan te nemen dat hét traditiorfeele kwartje het hoofdmotief van zij» be langstelling kan zijn* Brave postbode, ook gij kunt wel iets doen om mij het leven te veraangenamen, want ziet ge, 't is voor lui die met de pers iets te maken hebben altijd een billijke reden tot ergernis, wanneer zij hun cou ranten en brieven een halven dag te. laat ont- vangen. Maarik wil er u geen verwijt van maken dat soms uw beenen minder gevleugeld zijn dan die van Mercunus; ik geloof dat over het algemeen de dienst vau den bode der goden niet zoo zwaar was als de uwe, en dat zijn bezoldiging hem ten minste voor nijpende ar moede bewaarde. Doch ook voor u en uws gelijken daagt eeu heldere morgen, immers, de Minister van wiens ambtenaars-corps gij een deel uitmaakt, heeft bepaalde toezegging gedaan dat verhooging van uw tractementeu bij Z. Exc. een punt van ernstige overweging zal zijn, en ministenëele beloften, gij weet dat even goed als ik, worden steeds met de meeste stiptheid nagekomen, naar de letter en uaar den geest, zonder eenige restrictie, zonder ecmg voorbehoud hoegenaamd p Ik open mijn dagbladen. Ook daar hooren wij, wel op fluisterenden toon voorgedragen, maar toch duidelijk merkbaar vrede-klanken. De Itali- aansche crisis, opgedoft; de Duitsche dito,—- haar oplossing nabij -, m't Oosten: De Sultan heeft de Eugelsche Regeering verzocht, bij den Czaar de eerste schreden te doen, met het oog op vredesonderhandelingen; het Bntsch Kabinet heeft besloten het verzoek van den Sultan in te willigen." Hoe komt het toch dat op dit oogeublik de zon haar stralen weer zachtjesaan inpakt, en de eentonige tint waaradu we zoo vele dagen reeds gewoon zijn de overhand krijgt in bet ons omringend tafereel? Heeft de Vorstin van den Dag er ook eenig besef van dat wanneer Eugeland vrede preekt we allereerst te denken hebben aan de sermoenen van den vos tegen over kippen en ganzen. John Buil, beste jongen, ik wou dat ge mij kondt hooren wanneer ik u toeroep: Pas op, kameraad, ge speelt met vuur. Men ver trouwt u met al te beat, ziet ge, en daar hebt ge het ook niet uaar gemaakt; gij hebt altijd zoo verbazend geschermd met uw be lan ge u, en dat was van uw zijde wel teer op recht, maar een baatzucht die zoo ongemas kerd optreedt is te afschuwelijk om iemands sympathie te wekken. We begrijpen zeer goed dat in de staatkunde de alledaagsche beginse len van goede trouw weinig in te brengen heb ben, en dat er voor hvereu diplomaten in qualiteit een afzonderlijk wetboek van zedelijk heid bestaat waarvan wij, onnoozele burger mannetjes, geen letter begrijpengij maakt het echter zóó grof, dat het in bet oog loopt. Toe, vertel eens aan uw vriend den Turk, dien ge eigenlijk gezegd leeltjk be«t hebt gehad met hem een flauwe hoop op uw bijstand over te laten, dat hij zich maar moet trachten te schikken m het onvermijdelijke; dat bij oogst wat hij zelf heeft gezaaid, en dat, zoo hij nog een bescheiden plaatsje in het Europeesch Statenstelsel wü blijven ianeman, hij zich voort aan fatsoenlijk moet gedragen. Vertel hem ook dat liedeu die hun eigen gekwetsten laten omkomen omdat zij er toch geen dienst meer van kunnen hebben, eu de krijgsgevangenen ter dood brengen ten einde geen nuttelooze monden den kost te moeten geven, eigenlijk gezegd weinig aanspraak op onze deelneming kunnen maken. Zoo af eu toe wordt het levendiger in de straten en op de Wfigen. Reeds is de voornoede daar vau de lui Jle van daag de beste vzaken" maken; de atme drommels van beiderlei kuune, zoowel de effectieve als die voor deze bijzon dere gelegenheid bet baantje ad interim waarnemeuvan de laatste vertelt de booze wereld dat zy zich straks gaan vergasten op jenever als het hoofdbestanddeel van het feest genot, op apekpanuekoekeu als vde kroon op Wat mij betreft, ik wen#chte dat verslaafd waren aan laatstgenoemde dat zij aau de eerste niet dach ten, maar daaraan is voorshands niet te den ken. In elk geval, op hun gelaat i9 nog niets te ontdekken van den verheffenden invloed eener paderende feestvreugde; allen zonder onderscheid hebben het naargeesfigst gezicht aangetrokken waarover een sterveling jlie geen speciale studie heeft gemaakt van de mimiek, kan beschikken; zij galmen hun vVeel zegen eu voorspoed" op zoo jammerlijken toon dat men er buikpiju van zoü krijgen. Ik zou grapg een overeenkomst m§i hen willen sluiten waarbij zij van hun kaut zich verhouden öm geen enkel woord te spreken, waartegen ik de verplichting op mij zou nemen hun dezelfde, desnoods een ver- groote aalmoes toe te reiken als gewoonlijk; ik vrees echter dat het nog al eenige moeite zou kosten zulk een contract tot stand te brengen. Van lieverlede mengt zich ook een andere toon in het Nieuwjaarsconcert. Onze vrienden en bekenden komen opdagen om ons vluchtig toe te spreken en dan verder te gaan. Of ik mee uitga? Dank u; ik wil straks beproeven of ik mij kan kwijten van mijn wekelijksche taak voor de Schoonhovensche Couraut; excu seert mij dus en veel genoegen. In een boute rij gaan de groepjes voorbij diavolgens een hier zeer gewaardeerde ge woonte, zoowat huis aan huis hun standgeuooten gaan bezoeken, een hartsterking gebruiken en dit zoo lang volhouden tot zij hun laatste visite iu finaal beschonken toestand afleggen zooverre zij niet reeds onderweg het zeil moeten strijken. Heb ik van mijn.leven.' Daar gaat waarlijk een troepje jongens van twaalf en dertien jaren voorbij, knapen, die toen zij een letter of wat lezen en voor hen alleen leesbaar krabbelen kondenalle idéé van onder wijs verre vau zichverwijderd hebben en thans ook tooneu dat zij mededingers zijn uaar een plaats m de //groote-menschen wereld" I Ze hebben een sigaar in bet hiofd en reeds inenigen heil dronk genoten want sommigen waggelen anderen zien bleek als ware huu sterf-uur nabij I Ochnieuw begonnen jaar 1 Van velerlei wen schen zijt gij getuige geweest, zooveel, dat gij er niet. eens notitie van kunt nemen, veel minder ze iu vervulling brengen. Toch, wilt ge werkelijk bij ons volk,—niet bij de heffe, maar bij de natie, iu gezegend aandenken blijvenwilt ge u een uaa.n maken in de geschiedenis der beschaving wat Nederland be treft t tracht het dan zoo aau te leggen dat ons', wanneer ge uw rol bebt afgespeeldde haren niet langer te berge rijzen bij het lezen van de ontzettende statistiek van het sterke drank-gebruik. Slechts dat ééne, 187£1 Wij smeekeii het u OVERZICHT^ We waren wat al te voorbarig toen we in het jongste overzicht ook Engaland noemden onder de Mogend heden die het vermeit vau Turkije om bemiddelend op te treden, beleefd hadden van de haal gewezen. Hat .nieuwe jaar bracht werkelijk een straaltje van hoop, dat die onmenschelijke «beschavings" oorlog die in het Oosten woedt eu aan het jaar 1877 zulk eene treurige vermaardheid gaf, zyn eiude nabij is. Engeland heeft op het aandringen van Turkije zich in betrekking gesteld met de Bussiflohe regeering, met de vraag of deze genegen zou z.jn vredesonder handelingen te openen en met bet doel om de voor waarden te kennen. Is de «Times" goed ingelicht, dan zou Rusland daarop geantwooid hebben, dat, indien Turkije een wapenstilstauddus onderhande lingen wenscht, het zich rechtstreeks tot den opper bevelhebber der Russische legers moet wenden. Rus- laud sthijnt- dus en geen wonderwant de moeie- lijkheden van een winterveldtocht doen zich dagelijks meer gevoelen, wel genegen totondeihandelen, maar wil alben onderhandelen rechtstreeks met zijn tegen stander, niet door bemiddeling van Engeland. Andere, doch weinig vertrouwbare berichteu, gaan zelfs ver der, en noemen reeds de vredesvoorwaarden, die Rus land aan Turkije zou gesteld hebben, al.: «verbete ring* der Russische grens in Klein-Azië, vrije vaart door de Bosphorus, onafhankelijk verklaring van Ru mania, en voorts uitvoering van het door de Confe rentie gestelde programma; de ondei handelingen be treffende Servië en Montenegro zouden dan een punt van nadere onderhandeling uitmaken. Dat de JPorte wel ooren heeft voor een wapenstil stand, blijkt uit een bericht uit Constantinopel van den leu dezerwaarin eohter tevens gezegd wordt dat de voorwaarden nog onbekend zijn. Een groote hinderpaal is echter reeds uit den weg geruimd. De jlrte.bSjjK ingezien dat, ouder de bestaande omstan digheden, haar eisch betreffende de iatégriteit v*n het grondgebied onhoudbaar w.»szy heeft dien laten yallen en daarmede eeu eersten stap gedaan op den weg die tot den vrede leiden kan. Langer verzet is dan ook met wel mogelijk. Reeds is een gedeelte van het Russische leger den Balkan overgetrokken, een tocht, die volgens de beschrijving, in dit jaargetijde schier bovenmenschelijke inspanning kost, zoodat nog alleen Adrianapel den weg naar de hoofdstad.verspertvoor de overwinnende legers, die nog voortdurend met nieuwe troepen worden aange vuld. Het is de vraag of een gewapende tusschen- komst van Engeland dien zegevierenden tocht nu nog wel zou kunnen Btuiten. De Serviërs hebben, rich vanPirofc, Kurscbumla eu Ak-Palauka meester gemaakt, bezetten den St. Nikolaas-pas en zullen nn, in vereeniging met de Russen, Sofia aantasten. Moukhtar-Pacha heeft om nog onbekende redenen, de vestiug Erzerum in Klein-Azië, verlaten en heeft zich naar Constantinopel begeven. Aan de insluiting der vesting wordt door de Russen druk gearbeid, terwijl ook Batum van land- en zeezijde wordt aan getast. Van Torkjje naar Doitaohland is geen groote stap, sinds men 't vrij algemeen eens ia, dat te Berlijn de sleutels van Constantinopel berusten. Reeds dit gevoelen door de staatkundige gebeurtenissen ge- noegzaa u gestaafdis genoeg om alle waarde te ontzeggen aan geruchtendie den Rijkskanselier Voa Bismarck aan aftreden van het staatstooneel doen denkeu. In de laatste dagen is daarvan dan ook geen sprake meerdoch laat men in tegendeel den staats man met den president van den Landdag, Voa Ben- mgsen, onderhandelen over eeu «vernieuwing" van het kabiuet in nationaal-liberalen zin. Italië is het nieuwe jaar nog met een nieuw ka binet ingetreden. Depretis blijft het hoofd ook der nieuwe regeeringwaarvan Cnspi mede deel uitmaakt. Iu Frankrijk: werd de goede verwachting, die de Republikeinen omtrent de nieuwe regeering koesteren een oogenblik getemperd door een daaddie aan hciilen met de antirepublikeinsche partij denken deed. Het betrof nl. het ontslag van een hoofd-&fficier die het gewaagd had zich te verzetten tegen militaire maatregelendoor de vorige regeering verordend. Sinds echter de regeering in eene officieeie nota be wezen heeftdat bedoelde otücier teu onrechte ia de bevolen maatregelen eeu daad vau geweld zag en ziju verzet tegen de legertucht niet gerechtvaardigd waszijn de gemoederen veel bedaard. De daden en voornemens der regeering wettigen dan ook geenszins dat wantrouwen, liet vrije woord en de vrije ge dachte vinden in deze regeering een krachtig bescher mer enworden de maatregelen van den miaister Bordeux goedgekeurd dan gaat het zoolang verwaar loosde ouderwys in Frankrijk eene goede toekomst te gemoet. Uit Spanje bericht men, dat de ex-koningin Isa bella volstrekt niet ingenomen is met het voorgeno men huwelijk van haren zoon. Volgens sommigen zou dientengevolge tusscnen moeder en zoon eene verwij dering ontstaan zijndie met het oog op de reactio naire gezindheid der moeder niet anders dan gelukkig voor de rust eu Ue orde in Spanje mag heeten. Z. M. heeft herbenoemd tot bur gemeester van Har melen en Veldhuizen E. Adema. Bij kon. besluit is de heer J. O. C. VV. Vau Nooten gesteld ter beschikking vau den Gouverneur-Generaal van Ned. ludië, om te worden benoemd tot leeraar aan de landbouw school te Buitenzorg, tevens amanuensis bij 's lands plantentuin aldaar. Bij besluit vau den Commis saris des Kouiugs ia de Provincie Zuid-Holland dd. Januari 1878 is tot lid van het Collegia van,Toezicht over het huis van bewaring te Schoonhoven benoemd de heer P. J. Smits, als Burgemeester der gemeente Berg-Ambacht en zulks in plaats van den heer Bisdom van Vliet overleden. Te Gorvnchem zijn tot leden van de plaatselijke schoolcommissie benoemd de hee- ren D. Van 't Sant en F. Van Cleef. v Döior den raad der gemeente Gormchem zijn tot leden van het Burgerlijk Armbestuur gekozeu de heereu P. Treffers, J. Buller en H. Hooghwinksl. Tot lid van het Algemeen Arm bestuur te Hoog-Bloklaud is benoemd de beer A. Uosterom. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Berkenwoude is gekozen de heer A. Boer m den Achterbroek. Ziju wij wel ingelicht, dan zou Z. K. H. Prms Alexander voornemens zijn, zich eerstdaags weder voor eenvgen tijd naar Algiers te begeven. Bij de odienb&re aanbesteding, door de commissie voor de plaatselijke werken. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor -Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. N. VALNT NOOTEN, Uitgevers. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure.

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1