N°. 450. 1878. ICHE ZONDAG 27 JANUARI. leerd, ENZ. N merik. ’dijk. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 1 --- BINNENLAND. Lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, R. BLOK, BUITENLAND. «e» na den heer vervangend Kantonrechter, 'iÜOTKN. r '»cbo f 8,20 13,00 3,70. S. <fc W. 1ST. VAN NOOTEN, Uitgevers. Alle binnenlandacbe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal w» rekening gebracht. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheeld rijk, 0,80. tl gebruik kende ge en onaan- ■dt vooral tomen en e geachte 'ertrouwen rende den ennis geeft ^genoemde r JILLES Ie aan zijn binnen als jemde zaak heeft over- gunst aan, .vaardig te le gunst en welke bo- IJK sedert 8®* ee n ig e de li- van 1 EKEY- M. FRE- ofessor te SCHBQNHÖVENSCHE COURANT ““*n handel jaar wicht 1,15 per kilo. >or Engeland f Iper week. Aangevoerd il veren337 9 biggen, 6 en. ijual. 70 ct., fl,10, 2de kilo. Voor Londen nemen van oinstandigfie het stilzwi lente. •ide KAAN, Duiteche leekzucht, g, bloed er flacon ALK; Haast- r bij C. de Kroes. f. ;bil, f24,00, 2de oual. ette varkens m f36 i 38, i 24 et. per tuk; aardap- t f5,00, Wol- fS,70 3,00. iaar, OBEL. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Ide qual. f 58. te, Flakk. en ie, Zeeuwscbe, nindere f9,75 wsche f 8,30 Kjhe en andere Flakk. winter, ,60 Zeenw- 4 7,10, dito f 2.50 4 5,30. f 5,50 4 7,40. stigtal koeieq spoedig tegen >e kalikoeien 9 4 250, dito eren f 9 4 14. 70 4 80 kilo 24, per kilo Zeeuwscbe, 12,50, ordi- lauwe f 7,50 4 ikmaat f7,30 rmasssche en 6.30 tot 6,70, i en Flakkee- aan de haar te laste gelegde verstoring der openbare godsdienstoefening in de roomsch- katholieke kerk H Laren, op.- 11 Nosemhiir 1877, en aan bespotting van een voorwerp van eeredienst en van een dienstdoend roomsch- katholiek geestelijke. De rechtbank heeft in den hoogen leeftijd en zenuwachtigen toestand van de beklaagde, tijdens het in die kerk ont stane rumoer, aanleiding gevonden voor ver zachtende omstandigheden en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. Dezelfde Rechtbank heeft vervolgens uitspraak gedaan in de bij verstek behandelde zaken tegen 7 beklaagden wegens de poging tot wederrech telijke overbrenging van het lijk van J. M. van het roomsch-katholiek kerkhof te Laren naar de gemeente-begraafplaats aldaar, op den avond van 9 November 11., en tegen 4 beklaagden, wegens de werkelijke overbrenging van gemeld lyk naar laatstgenoemde begraafplaats op 11 November 11. De Rechtbank heeft in de eerste zaak over wogen dat het bewijs was geleverd, dat de le, 6e en 7e beklaagde, zich hebben schuldig ge maakt aan het zonder de daartoe vereischte machtiging en vergunning overgraven van een lijk. De Rechtbank heeft hen deswege veroor deeld tot een celstraf van 2 maanden. De 2e, 3e, 4e en 5e beklaagde werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. In de tweede zaak oordeelde de Rechtbank dat de schuld van geen der beklaagden wettig was gebleken. Zij werden dus alle vrijgesproken. De Maatschappij van Land- ontginning, gevestigd te Apeldoorn, is in verzet gekomen tegen het vonnis der rechtbank te Zutfen, dd. 29 November 1877, waarbij ge noemde Maatschappij is verklaard te zijn in staat van faillissement. Het verzet is gegrond op de bewering dat genoemde maatschappij niet is koopmandoch, blijkens hare statuten, zich enkel bezig houdt met burgerhandel en niet met handelszakm of daden van koophandel en dat ook al mocht zij volgens hare statuten bevoegd zijn hare werkzaamheden tot zoodanige hande lingen uit te strekken die tot de daden van koophandel gerekend kunnen worden, zoodanige daden door genoemde maatschappij nimmer zijn uitgeoefend, veel minder door haar daarvan haar gewoon beroep is gemaakt. Op de werf van den heer F, H. Von Lindern te Alblasserdam is de kiel gelegd •voor een fregatschip groot p. m. 1350 ton van 2.83 kub. meters, onder het boekhouder- schap van den heer F. H. Von Lindern Jr. Naar men verneemt, bestaat er veel kans, dat de spoorweglijn Leiden—Woerden met 15 October a. s. in exploitatie zal Komen. Te Lekkerkerk heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gel den vour de Noordpool-expeditie, Tusschen het kantoor dei Rotterdamsche Telegranf-maatschappij te Helle- voetsluis en het hoofdbureau te Rotterdam zijn proeven genomen met den klankleider (telefoon). De afstand tusschen deze kantoren bedraagt aan landlijnkabels eene lengte van 47.000 meter. De proeven voldeden goed. Zoowel het gespro ken als het aangeheven lied werd duidelijk verstaanbaar overgebracht. hen hevige brand heeft Maandag avond tusschen 7 en 11 uren gewoed in de gemeente Nieuwveen. Twee kapitale boüwmans- woningen met hooibergen, hooi, gereedschappen en een 20 stuks vee, benevens nog een zestal andere huizen, zijn door brand vernield. Vele gezinnen zijn van have en dak berooid. Treurig is de aanblik der verwoesting. Wel is waar zijn sommigen tegen brandschade verzekerd, maar dp meesten veel te laaghun verlies is groot. Gelukkig zijn er geen mcnschenleveus te betreuren. De brandweer zoo van Nieuw veen als uit aangrenzende gemeenten heeft zich meesterlijk van hare taak gekweten, en zonder hare hulp zou er door het vuur niets gespaard zijn gebleven. Eene groote menigte van elders is herwaarts gestroomd om de overblijfselen der verwoesting te aanschouwen. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend. Te Wijngaarden heerscht de be- smeltehjke keeiz.ekte zóó'hevig onder de kin deren, dat de s.liool sedert eenige dagen ge sloten is. 7_‘_ ’b koningin, den prins van den Duitacben kroonprins, den Oostenrijk hertog Renner eade meestq afgevaardigden, "b hij zijne beloften om dë Titigen vader te drukken, vrouw, de gravin Rosina o dagen later in den dood de laatste berichten zou een i twee maanden gesloten zijn en jn gevolmachtigden benoemd zijntot e demarcatielijn. Duitschland zijn het volkomen eens i stellen vredesvoorwaarden; met Oos- onderhandelddoch Rusland hoopt regcering eens te worden, zoodat eventueel te houden congres zoo vupp. geisoleerd zou staan. Z. M. heeft de benoemingen van J. J. Le Fèvre de Montigny, burgemeester van Haastrecht en Vlist, tot secretaris dier gemeenten goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot school opziener in het elfde schooldistrict van Zuid- Holland, Mr. A. M. De Cock te Rotterdam. De door de staten der provinciën Zuid-Holland en Utrecht gemeenschappelijk ge nomen besluiten tot wijziging en vaststelling van het reglement voor het waterschap de vHooge Boezem”, achter Haastrecht, en voor het waterschap Snelrewaard, Zuid-Linschoten, Schagen en den Engh, gelegen onder de ge meenten Linschoten, Snelrewaard en Oudewater, zijn door Z. M. den Koning goedgekeurd. De gemeenteraad van Hoornaar heeft het tractement van den Secretaris met f 50 ’s jaars verhoogd. De heer H. Hooghwinkel te Gorinchem heeft voor de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur bedankt. De gemeenteraad te Gorin- chem heeft op verzoek van de Kamer van Koophandel beslotende paardenmarkttot dusver Dinsdag na Palmzondag gehouden, voort aan te_ doen plaats hebben Zaterdag vóór Palm zondag. Daardoor zullen de kooplieden gele genheid hebben om de markten te Gorinchem, Beesd en Utrecht geregeld! te bezoeken. Voorts werd besloten te beschikken over eene som van f 1204,271/# tot dekking der kosten van de verleende hulp bij gelegenheid van den brand van den zoogenaamden Pelmolen op 25 December 1.1. Door den gemeenteraad van Gorinchem is besloten om te beschikken over eene som van f 50,— om daaruit te betalen het schoolgeld voor kinderen van onvermogende ouders wonende aan den Schelluinschen dijk en aan de Haar, onder het gebied van Gorin chem, die de openbare school te Schelluinen bezoeken. De afdeeling Kinderdijk der vereeniging //Eigen Hulp” telt thans 28 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren Verschoor, voorzitter, Van Schagensecretaris, Van der Ven, penningmeester en Labberton en Jager als leden. Decollecte voor de Sophia- stichting heeft te Bodegraven opgebracht f 160*90. De Waal is weêr buitengewoon hoog. Alle uiterwaarden te Vuren en Dalem zijn ondergeloopen. Sedert Dinsdag is de hoogte tamelijk gelijk gebleven, zoodat net peil aan de sluis te Dalem Donderdagavond zoowel als toen 3.40 M. A. P. aanwijst. De Ar rondisseinents-rechtbank le Rotterdam deed uitspraak in de zaak van N. A. Plat, directeur van den Salon des Va riétés in de Lombardstraat, die door het tweede kantongerecht op 18 December 1877 veroor deeld tot 41 geldboeten, te zamen f 993 be dragende, of drie dagen gevangenis voor iedere boete, wegens het in 41 verscniüende nachten om 2 uur niet gesloten hebben van zijne tap perij, tegen dat vonnis in hooger beroep was gekbmen, maar op den dag der terechtzitting met was verschenen. De Rechtbank heeft thans het vonnis van den kantonrechter op verschil lende gronden vernietigd, maar opnieuw recht doende, Plat tot dezelfde straf veroordeeld als hem door den kantonrechter was opgelegd, met veroordeeling in al de kosten van het proces. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft M. Z. V. schuldig verklaard I in tegenwoordigheid van de I Portugal, ïri Aschenaartshertog Renner end In zijne toespraak herhaalde voetstappen van zijn doorluchtig! Victor Emanuel’s tweede v™, Mirafiori, is hem weinige c gevolgd. N&schrift. Volgens wapenstilstand van van weerszijden regel ng van de Rusland en omtrent de te tenrijk wordt nog het ook met die Engeland bij een goed als geheel g DE VERKIEZING VOOR EEN Op Dinsdag, 29 Januari 1878. Het is bij de aanstaande herstemming geen strijd om politieke beginselen, welke de kiezers in het hoofdkiesdistrict Gouda op aan staanden Dinsdag weder ter stembus roept, het is een strijd tusschen personen. Dat maakt het voor ons, die gewoon zijn somwijlen «en woordje mede te spreken bij die gelegenheid, niet gemak kelijker. Want al is het wenschelijk dat be ginselen bij den verkiezingsstrijd, het meest, ja uitsluitend, op den voorgrond staan, nu wij te kiezen hebben tusschen den heer Blok en den heer Schelling, nu moet over personen worden gesproken. Beide toch zijn de liberale begin selen toegedaan. Wij en velen met ons hadden bet verwacht, dat bij deze verkiezing voor een lid der Prov. Staten, in plaats van wijlen den heer Bisdom van Vliet, de heer R. Blok te Lekkerkerk de aangewezen persoon zou zijn en wij zyn in deze verwachting niet bedrogen. De heer Blok ver kreeg, ofschoon de drie kiesvereenigingen in het district een anderen candidaat meenden te moe ten stellen, méér stemmen, dan op den caudi- daat dezer kiesvereenigingen te zamen waren uitgebracht. Wij zullen de redenen niet gissen, waarom de heer Schelling, door de juist opgerichte kies- vereenigmg te Gouda, waarvan de heer Mr. P. J. Snel, advocaat aldaar, voorzitter is, candidaat is gesteld, en waarbij zich later de kiesveree nigingen te Oudewater en Woerden meenden te moeten aansluiten, doch wij mogen wel aan nemen, dat de reden die men aangeeft, //dat de heer Schelling de liberale partij steeds steund heeft met woord en daad” de niet wezen kan. Ieder, die met ons berale richting is toegedaan zal dit streven den heer Schelling waardeeren, maar het be hoeft geen betoog, dat deze verdienste alléén nog volstrekt geen oorzaak kan zijn, om iemand geschikt te maken tot lid der Prov. Staten. Wie de heer Schelling is als privaat persoon laten wij buiten beschouwing; ieder die hem kent moge voor zich zelf uitmaken, of hij als lid der Staten //de rechte man zal zijn op de rechte plaats”, maar wat wij hier wèl mogen vragen is of hij bekwaam is, op de hoogte der zaken, welke in de Statenvergadering worden behandeld. Wèl wordt hij in de couranten aan rgeachte” en //geliefde” kiezers o. a. aanbe volen als een zoon van een voormalig lid èvau het college van de Krimpeuerwaard en als zoo danig bekend met waterschap- en polderbelan- gen, maar wij voor ons gelooven aan bekwaam heid bij erfopvolging bitter weinig en we dén ken onze lezers evenmin 1 Of de vader van den heer Blok een bekwaam man is geweest weten we niet en kan ons ook eigenlijk in dit geval niet veel schelen, want we hebben niet den vader, maar den zoon te kiezen. En van deze zijn we verzekerd. De heer R. Blok te Lekkerkerk is een man, veelzijdig ontwikkeld, volkomen op de hoogte der zaken, welke in de Provinciale Staten wor den behandeld. Hy is onafhankelijk en iemand, die voor zijne taak. *9 berekend. Daarenboven, de heer Blok is een beschaafd man, die ons district met eere in de Staten zal vertegen woordigen. Kiezers, de keuze tusschen den heer Blok en den heer Schelling^kén dunkt ons niet moeie- lijk zijn. Laat ons op aanstaanden Dinsdag allen ter stembus komen en onzen burgerplicht niet verzuimen. De ondervinding leert, hoe het op een enkele stem kan aankomen. Wij bevelen met vertrouwen aan Burgemeester der gemeente Lekkerkerk en Plaats- OVERZICHT. Al heeft de troonredewaarmede het Engelsche parlement namens de Koningin geopend werdniet de verdienste van veel licht te verspreiden over de tegenwoordige en toekomstige verhouding van Enge land tot do gebeurtenissen in het Oostenzij heeft toch deze verdienste, dat hare opstellers er vry wel in geslaagd zijnom de verschillende partijen tevreden te stellen. Zoowel zij die Busland’s overwinningen van den laatsten tijd met vreugde zagen, als zy dié daarvan het ergste vreezen voor de nationale belangenont vingen hun deel in dat staatsstuk. Aan de eene zijde de verzekering, dat door de regeenng steeds voor herstel van den vrede tusschen de beide oorlogvoerende partijen gewerkt is en wordtdat noch van Russische, noch van Turksche zijde aanleiding werd gegeven om van het eenmaal genomen besluit tot onzijdigheid terug te komen en daarvoor ook thans nog geene aanleiding bestaataan de andere zijde het vooruit zicht dat zich nochtansbij eene voortzetting van de vijanaeJjjkheden ,onverwachle omstandigheden1' kunnen voordoen die het nemen van maatregelen noodzake lijk makende reden dan ook van de buitengewone bijeenroeping van het Parlement. Geheel in overeen stemming met de bewoordingen der troonrede waren de verklaringen der ministers in de beide huizen van het Parlement. Sir Norcothe trachtte de eene zijde gerust te stellengraaf Beaconsfield de andere zijde te paaien. Zooveel is uit de beraadslagingen gebleken, dat het beroep op de vrijgevigheid van het parlement (het toestaan van een buitengewoon crediet) is uit gesteld lot tijd en wijle dat de omstandigheden het i maatregelen zullen gebieden. Welke die leden zijn, de regeering bewaarde daarover rijgen zich hierop beroependedat Rusland zijne vredesvoorwaarden nog geheim hield. Die voor- waarden moeten nu aan de Turksohe regeering be kend zijn. De Turksche gevolmachtigden toch zijn den 19en dezer te Kezanlijk.waar bet Russische hoofdkwartier gevestigd is, aangekomen en zullen daar hebben kuunen kennisnemen van de voorwaar den, die den 4en uit Petersburg per bode waren afgezonden. De regeering heeft die wijze van over brenging gekozenomdat zij in telegrapbische over brenging geen genoegzamen waarborg voor de geheim, houding vond of om hare legersdie op het oogen- blik Adrianopel reeds bezetten, in de gelegenheid te stellen hunne overwinningen te voltooien. Ondanks die gebeimziunige overbrenging meeuen sommige correspondenten de voorwaarden te kennen nl. onafhankelijkheidsverklaringgebiedsuitbreiding van Rumania en Bulgarije tot bezuiden den Balkan, openstelling van de Dardauellen voor Russische en Turksche oorlogschepen, afstand van Batum eu een aanzienlijk Aziatisch grensdistrictde belangen van Servië en Montenegro zouden in overleg met het overige Europa later geregeld worden. De juistheid dier berichten in het midden latende, kan men toch verzekerd zijn, dat Turkije zich harde voorwaarden zal moeten laten welgevallen. De hoop op het keeren van den krijgskans is voor goed den bodem ingéslagen. Bij het niet spoedig tot stand komen van den wapen stilstand, zullen de Russen voor de poorten der hoofd stad staanmisschien nog voordat het laatste Turksche leger onder Suleiman-pachaConstantinopel bereikt heeft. De eemge bondgenoot die Turkije overblijft is ,het Europeeache belhng", waarop Oostenrijk en Enge land den overwinnaar dezer dagen, ieder voor zich zelve gewezen hebben. Daarenboven heeft Koningin V ictoria den keizer eigenhandig uitgenoodigd zijne legers niet verder te laten voortrukken, ten einde conflicten te vermijdenen daarbij tevens de verze kering gevoegddat de Porte ernstig tot vrede ge neigd is. De berichten omtrent den toestand in en om Constantinopelwaar duizende vluchtende familes aan gebrek en koude ten prijs zijn, zyn hartver scheurend. Thessalië is in vollen opstand. Niettegenstaande de regeering en de meerderheid der vertegenwoordiging het in Frankrijk goed met elkander kunnen vinden het voornemen om de be- grooting en bloc goed te keuren, is daarvan wel het beste bewijs gaat het toch vrij onstuimig toe in de tweede Kamer. De Republikeinen executeeren daar op hun beurt de rechterzijde, zooals deze tijdens de verkiezingen de Republikeinen den voet dwars zette. Bijna dagelijks wordt de verkiezing van een lid der Rechterzijde ongeldig verklaard en natuurlijk geeft dit wel eens aanleiding tot minder aangename tooneelen. Vooral was dit het geval bij de nietig-verklaring der verkiezing van den Hertog de la Rochefoucauld. Een voorstel van de Rechterzijde om voortaan de vereischte meerderheid tot nietigverklaring eener verkiezing tot J der stemmen uit te breidenis verworpen. De plan nen van den minister van onderwijs, tot verbetering van bel onderwijsvinden even ernstige bestrijders bij de clencalen ais toejuiching by de Republikeinen. Aan iedere gemeente wil de minister het recht en de middelen gevenom kosteloos onderwijs te verstrekken. De teraardebestelling van Victor Emanuel heeft don 17den dezer met grooten luister en onder een grooten toevloed van belangstellenden uit Italië en elders in het Pantheon te Rome plaats gehad. Boven den grafkelder is de inscriptie gesteld: ,Aan Victor Ema nuel, Vader des Vaderlands” en daaronder: Italië smeekt met den trots eener Moeder eu de smart eener dochter de onsterflijkheid der rechtvaardigen en der helden over den grooten Koningdie een trouw burger en een roemryk soldaat was.” De koning heeft den eed op de Constitutie afgelegd

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1