F !G, Z0NI1A6 10 FEBRUARI WEEKBLAD VOOR ZÜID-HOLLAND EN UTRECHT. ouda. IZE Vrouwenrechten, i. BUITENLAND. OVERZICHT. olijk in kilo; stuk. NOOTMN. /ache f 8,00 k f 3,00 3,70, S. w. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. merman Brand- ehuwden nog een zeer belangrijk overweging over. Een enkel woord Alle binnenlandtche Advertenti'è'n, waarvan de plaatsing 3 naai wordt opgegeven, worde® slechte 2 naai in rekening gebracht. Prijs der Advertentie»Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. SCHOONHOVEHSCHE GOMT dienst :rs- 1ER- iiide te i liefst HAM- ers. !a vaa geopend m dat weldra waarborgen ,:-j van de ing der ‘Takk. winter, 80 Zeeuw- 7,20ditq f 2,50 a 5,40. f 5,50 a 7,20. paard /oorkeur. RUS3I- HE en en inge- onder 1. I :er te 3HT, een in evenals getoond leswijze azing- rkregen, werk Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk'/ 0,80. IIFTEN. snesen mogelijk ucht tot :er ver- ;enezlng, roor op- esheeren en daar- cn dikke prijs één ioor het on Rïch- et bó^k 20 post- ndt. jo bint f 22, 2de qual. tte varkens f 36 a 40, 24 et. per ik; aardap- f 5,00, Wol- '2,80. oer van nog k heden van enkele rijpe werden. 5 ct. per kilo 00 per stuk, eieren f 1,30 e Zeeuwsohe, 12,20, ordi- auwe f 7,20 i ikmaat f7,50 rmaassche en 6,70 tot 7,00, en Flakkee- en handel naar wicht .,25 per kilo, ir Engeland ■en f6 A 14, Aangevoerd 1 Veren58 biggen, 3 :n. ral. 72 ct. fl,10, 2d0 kilo. oor Londen De vredes-prel congres in 't verschiet altijd bezig om gelden gewapend op dat cot?'”- daar de drie voornaam^ staatkunde der jnr Werkelijk schiji hebb?n aan het vi schorsing; noc nopel wordt dt eerst ten gevolge i Sultan, per telegn uit den weg gerui vorige maand dooi nederleggen der waj De zes gestelde e de volgende 1° Er wordt een v geroepen 2° Rusland verkri goeding in geld of grondgebied3° en Montenegro worden onafhankelijk breiding van grondgebied4° In Bornio en zegowina worden hervormingen ingevoerd; 5 gehug van het gebruik der zeeëngte maakt van nader overleg uit tusschen de beide 6® Omtrent de ontruiming der vestingen heeft nader overleg plaats Weinig onderwerpen schijnen zich zoo ge reedelijk te leenen tot spotternij, als dat waarop ons opschrift betrekking heeft; een volledige verzameling van-glossen en kwinkslagen, opdat terrein geleverd, zou den hartstochtelijksten be minnaar van humoristische lectuur volkomen bevredigen. Hoe dat toch komen mag? Is werkelijk de bedoelde quaestie voor geen discussie vatbaar en bestaat haar eenige geschiktheid daarin dat zij ons nu en dan tot vr,ooltjkheid stemt? Wij kunnen dat niet toegeven. Zij is zeer stellig een hoogst belangrijk onderdeel van het groote maatschappelijk vraagstuk, dat nooit op gelost zal worden, omdat de maatschappij in haar voortgaande ontwikkeling telkens een nieuwe phase vertoont die tot nieuwe vragen aanleiding geeft, maar waarover de opvolgende geslachten moeten nadenken ten einde de middelen te vin den om de meest gunstige levensvoorwaarden op te sporen. De verhouding der vrouw tot het sociaal geheel blijft eveneens een open vraag stuk, waardig de aandacht te trekken van al wie nadenkt over 't geen hij rondom zich ziet ge beuren. Maar dat men zoozeer geneigd is, met een geestigheid zich van de zaak af te maken, is voornamelijk te wijten aan het onbedacht op treden van sommige zich noemende apostelen der vrouwpn-émancipatie. Dat woord beteekent vrijmaking, en naar het oordeel van een aantal dames is het buiten kijf,k dat de toe stand der vrouwen in onze dagen niet beter is te kenschetsen dan met het woord slavernij. Tegen die onnatuurlijke positie trok men dan te velde; een vloed van argumenten werd ge bezigd om de dwingelanden, het mannelijk geslacht natuurlijk, van onrecht te overtui gen; zij hadden zich de heerschappij aange matigd, de plaatsen veroverd waarop beide sexen recht hebben. Men beweerde evenveel geestkracht te bezitten als de mannen, zoo niet meer, en tot gelijke krachtsinspanning in staat te zijn; en om dat helderder te doen uitkomen nam men niet zelden Zekere mannelijkheid aan in manierén, houding, kleeding zelfs, die verba zing maar geen bewondering wekte. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat zulke aanvalsmiddelen de zaak waarvoor men strijd voerde niet ten goede kwamen. Er be staan nu eenmaal sedert eeuwen bepaalde of schoon ongeschreven wetten, die het optreden der vrouwen in het maatschappelijk verkeer be perken; wetten, die in den loop der tijden en onder den invloed der heerschende begrippen allerlei wijzigingen kunnen ondergaan, maar waarvan de geest toch onveranderd bestaat in een zekere mate van ingetogenheid, meest in ’t belang der publieke zeaehjkheid; wetten ook, .•waartegen het gemakkelijk is te protesteeren, maar zeer gevaarlijk ze uit bet oog te verliezen. Winneer wij echter de overdrijving, waaraan eenige voorstanderessen van de ^gelijkheid voor beide geslachten” zich schuldig maken, buiten aanmerking laten, elk hervurmmgs-idée telt onder zijn voorvechters van die wonderlijke kam pioenen, r— dan blijft er vraagstuk te/overwegin^ daarover. Onlangs herlas ik bet werk van den beroemden EngelSchen staathuishoudkundige John Stuart Mill, getiteld; ^Subjection of Women,” van welk geschrift in 1870 een Nederlandsche vertaling is verschenen onder den titel vau//De slavernij der vrouw”, van de hand van Mr. R. G. Nieuwenhuis. De schrijver gaat uit van de stelling, dat er ten aanzien van den geestelijken aanleg van beide sexen volstrekt geen onder scheid bestaat; dat, waat zulk verschil aanwezig schijnt, dit gewetem moet worden aan de op voeding der vrouwen, niet slechts bij het thans levend geslacht, maar verschelden geslachten achtereen, waardoor eigenlijk de natuurlijke ver mogens der vrouwen zijn verwrongen. Hij tracht de beweringen te ontzenuwen van hen, die aan de qual. f 58. e, Flakk. en Zeeuwsche, indere f 9,25 vsche f 8,20 jhe en andere Wje is de vrouw, in welk opzicht is zij on- /d^cheiden van ripn manwaartoe heeft zij aanleg? Welke geestvermogens moéten bij voor keur in haar ontwikkeld wordenen welke methode is daartoe de geschiktste? Is dit punt eenmaal uitgemaakt, dan volgt van zelf de beantwoording der vraag, welke betrekkingen in de maatschappij door de ongehuwde vrouw behooren vervuld te worden, een vraag, die men eigenlijk in dezer voege moest formuleeren; welke betrekkingen kan de vrouw beter of minstens even goed als de man vervullen? Blijkt het, dat er zulke betrekkingen zijn, dan komt van zelf een einde aan de bespotting van vrouwen, die zich afgeven met zakendie de mannen tot nu toe als bun uitsluitend gebied van werkzaamheid beschouwden. En dan wan neer de vrouw in zekere vakken meer tot heil der maatschappij werktdèn eerst komt er sprake van haar rechten.” Het standpunt, vanwaar hier de zaak be schouwd wordt, verschilt zeer verf van dat waarop Stuart Mill zich plaatste. Voor den Britschen Staathuishoudkundige was geen on derzoek meer noodig; volgens hem was de' ge lijkheid in geestelijk opzicht boven allen twijfel verheven, en was dus niets anders te doen dan een vrije concurrentie toe te laten op ieder gebied. Wie weet, mogelijk zou eerlang de tijd komen dat de vrouw, ten gevolge van een meer vrije opvoeding, vooral wat het lichamelijke betreft, ook in physieke krachten den man zou evenaren, zoodat geen enkel arbeidsveld voor haar gesloten behoefde te blijven. Daarvan zou natuurlijk meerdere zelfstandigheid het uitvloei- haar hiyshou-srf .zijngeen enkele vrouw zou meer bescRer- zijn arbeid of ming noodig hebbenhaar lijdelijke houding 1 ten aanzien van sommige maatschappelijke be trekkingen, het huwelijk daaronder begrepen, zou allengs verdwijnen en plaats maken voor onbeperkte activiteit; haar meerdere getalsterkte zou het overige doen, en eindelijk zouden wij, arme heeren der schepping, zoo netjes onttroond worden als de ex-koning van Napels en andere potentaten. Alzoo zou onze maat schappij een treffende overeenkomst verkrijgen met sommige negerstaten in de binnenlanden van Afrika, waar eveneens geen man een vin durft roeren zonder aan zijn vrouw permissie te vragen, en zij ook ai den arbeid verricht die buitenshuis plaats heeft, terwijl de gemaal de huiselijke aangelegenheden behartigt. oe„_ Wij kunnen ons onmogelijk een maatschappij ten einde haar te voorstellen op Stuart Mill’s grondslagen opge- trokken. Voor ons blijft de man verantwoor delijk voor de instandhouding van het sociaal gebouw. Maar aan den anderen kant mogen we niet wachten totdat het onderzoek, door dr. Vitnnga noodig geoordeeld, geheel zij afgeloopen ten genoege van de betrokken personen, alvo rens middelen te zoeken ten einde aan de billijke grieven der vrouwen te gemoet te komeneven min moeten wij nalaten er op te wijzen dat de schoone sexe zelve voor een groot deel haar toekomst in handen heeft. Ons volgend artikel zal het vraagstuk van die beide zijden beschouwen. jliminairen geteekend; een Europeesch -jliiet en de Engelsclie regeering nog i bijeen te krijgen ten einde mgres te kunnen verschijnensiet- »mste punten m de bnitenlandsche jongste week. jhijnt er iets in den weg gestaan te vroeger tot stand komen der wapen- locb uit Petersburgnoch uit Constant;- dat raadsel echter opgelost, en ’t was o-7:!~b van een persoonlijk verzoek van den per telegraaf overgebraobtdat die hinderpalen weg geruimd werden en den laatsten dag der tor Rusland en Turkije tot het ipenen besloten werd. en aangenomen voorwaarden zijn ~n vorstendom Bulgarije in 't leven 4 verkrijgt eene oorlogsschadever- ebied; 3° Rumamê, Servië en verkrijgen uit- ornio en de Her- 6° De re- een punt keizers mede De gedachtenwisseling over de gen”, voor zooveel die bij deze vq <ÏJn, ia Vértlaagd tof later, wanneer tte het Parijzer verdrag door een oongrea d bende mogendheden zal geratifieerd worden. De vorsten die zooeven elkander nog met het zwaard, in de hand te gemoet traden, wisselen nu gelukwen- schen met den vrede in ’t vooruitzicht en allerwegen is order gegeven om de vijandelijkheden te staken. Een groot contrast bieden echter de hoofdsteden der beide rijken aan. In Petersburg vreugde en feestvie ring met de zoozeer naar wensoh bekroonde overwin ning in Constantinopel cene ellende en eene gisting die het ergste doen vreezen. Terwijl de stad overvuld is met vluchtelingen, die aan alles behoefte hebben en nauwelijks onderkomen kunnen vinden, spelen de ongeregelde troepen, uit Azië tot hulp ontbodenden baas en moorden en plunderen naar hartelust, zoodat zelfs de regeering gretig naar vreemde hulp o moet, om aan dien toestand een einde te maken. Generaal Ignatief is van RussischeSafvet-pacha van Turksche zijde belast met het voeren der verdere onderhandelingen. De Ooatenrijkache regeering heeft bereids de uitnoodigingen verzonden tot bijwoning van het congres, dat vermoedelijk te Weenen zal bijeen komen. Behalve met Turkije heeft Rusland echter ook nog te onderhandelen met Berrie en Rumanie die beide weinig ingenomen zijn met het deel van den buithun toegewesen. Serviëdat wel het minst in de melk te brokken heeft, eischt niet minder dan het gebied van geheel Ond-Servië in sijn bezit gesteld te zienen Rumanië dat met recht aanspraken mag makenheeft er veel op tegen een gedeelte van Bes- sarabië aan zijn bondgenoot af te staan en de geheime debattendie over deze zaak in het Rumaansche par lement plaats hebben spellen weinig goeds. Ook Griekenland, dat niets gedaan heeft, wil deel hebben in den buit en bezette Theualiëonder voorwendsel van bescherming der Grieksohe onderdanen. De Engelaohe regeering bleef haar bekende cre- diet-voorstel handhaven, ook toen het bericht van de onderteekening der vredes preliminairen haar mis schien een .telaaf’ toeriep. Zij wenscht nn haren vertegenwoordiger in het aanstaande congres een rug gesteun te geven, van een strijdvaardig leger en eene uitgeruste vloot! De liberalen bestrijden het voorstel met alle middelen die hun ten dienste staan. Toch is het niet onmogelijk dat de regeering eindigt met eene overwinning te oehalen.- Als toekomstig Prins van het nieuwe Vorstendom Bulgarije wordt genoemd de 23 jarige Prins Lonk van Battenberg, oudste zoon van Prins Alexander van Hessen. Hoezeer ’t ook gewenscht is, dat eene republiek in 's lauds vergaderzalen door republikeinen vertegen woordigd wordt, zal het toch gelukkig voor Frankrijk zijn, als eenmaal het onderzoek der geloofsbrieven in de Tweede Kamer zal zijn afgeloopenwant waarlijk tooneelen als wederom in de laatste dagen ia die Kamer plaats hadden, kunnen, hoewel ze voorname lijk door de Bonapartisten in ’t leven worden geroepen, niet anders dan den goeden naam der rcpublikeinsche partij naar buiten schaden, ’t Waren voornamelijk Routier en Gambetta, die bij den strijd over de gel digheid der verkiezing van sommige officieele candi date^ meenden de oude grieven, die tegen beide kunnen worden ingebracht, in herinnering te moeten brengen en daardoor dek deur openden voor incidenten waaraan de Fransohe Kamers altijd zoo rijk zijn tot schade voor het land. Want intusschen ligt de be groeting steeds op afdoening te wacht#» en 't is niet waarschijnlijk, dat de zoozéér toegejuichte nieuwe wetsvoorstellen nog in behandeling zullen kunnen komen vóórdat eene nieuwe begrooting wordt ingediend. Voor het Parijsohe hof wordt op dit oogenbUk een belangrijk proces gevoerd. Het geldt nl. de vraag of de gemeente kan verantwoordelijk gesteld worden voor de geldelijke schaden die ’t gevolg zijn van de cóm- mune-regeering in 1871. Het geding is ingesteld door de groote spoorwegmaatschappijen, wier magazijnen, enz. toen geplunderd werden, en door de omnibus maatschappijen wier stortingen aan de commune-re- geering, door het geregeld bestuur later niet sijn erkend. De quaestie loopt over millioenen francs; en alle pogingen om tot eene minnelijke schikking te geraken bleven tot nog toe vruchteloos. De zittingen van den Duitoohen Rykadag zijn Woensdag 11. geopend met eene rede waarin de hoop wordt geuit, dat weldra de vrede zal gesloten Mijn en tevens waarborgen zullen verkregen zijn tegen eene herhaling van de geschillen in het Oostaa.en tot bescherming der Christenen. Eergisteren (Donderdag) morgen nam de ziekte van den Paus een hoogst ougnn- stigen keer, er was een congestie der longen ingetredenen ten 5 ure 45 min. des avonds stierf hij. Bij het toedienen der Sacramen ten waren tegenwoonhg de kardinalen, het corps diplomatique en leden van den Romeinachen adel. Op het Vaticaan wordt het Conclave gehouden. Gisteren-morgen belastte het H. Col lege de kardinalen Biho, Pecci en di Pietro met het bestuur der Kerk. Het Italiaansche gouvernement nam militaire maatregelen om de openbare orde te handhaven. Paus Pius IX (Johannes Maria Mastai-Fer- retti) werd op 18 Mei 1792 geboren. In 1816 ving hij zijne studiën voor den geestelijken stand aan en in 1823 werd hij reeds tot I gewijd. In 1827 werd hij bissebop van het ras der mannen geschiktheden toeschrijven die bij de vrouwen niet bestaan, en leidt daaruit af dat haar recht op volkomen gelijkstelling, vooral ook ten aanzien van de publieke aange legenheden, onbetwistbaar is. Het treedt niet in mijn plan op zielkundige gronden de onhoudbaarheid van Mill’s hoofdstel ling uiteen te zetten; zoo iets ligt buiten den kring eener courant. Zeker is het, dat in Ne derland die leer nog weinig aanhangers telt, wat juist niet als zulk een heel groot ongeluk te beschouwen is. De beweging ten onzent be paalt zich over het algemeen tot het’practisch terrein. Niet d&ir ligt bij ons bijv, het zwaar tepunt van het vraagstuk, of het billijk is dat een vrouw, als zij huwt, den naam haars echt- genoots aan moet nemen; of er reden is te geVen voor haar uitsluiting van voogdij en andere burgerlijke rechten; of het rechtvaardig genoemd kan worden, dat de echtgenoot, tenzij het tegen deel uitdrukkelijk is vastgesteld, onbeperkt mees ter is van de gerheenschappelijke bezittingen; of voor de stilzwijgend overeengekomen ont houding aan de vrouw van burgerschaps-rech- ten, kiesbevoegdheid, voor verkiesbaarheid in collegiën van algemeen bestuur, enz. gronden zijn aan te geven. Al die vragen, ze worden bij ons weleens geopperd, doch zonder nu juist in de eerste plaats te wordén genoemd. Neen, voor de meesten, enkele uitzonderin gen daargelaten, is het vrouwen-vraagstuk hoe prozaïsch zulks ook klinken moge, een brood-quaestie. Waar zich deze niet voordoet, daar berust men in het bestaande. Een ge lukkig gehuwde vrouw, die zich ongestoord kan wijden aan jig. zorgen yogi; R—- u- dingen wier echtgenoot door s w wier gezamenlijk fortuin daartoe de middelen verschaft, zal hbogst zelden verklaren dat zij een //slavin” is, ze weet trouwens wel beter 1 Eerst dan als de dochters groot beginnen te worden, komt de //quaestie’1’ zich weer eventjes vertoonen, - want, van een huwelijk is men niet zekerennaarmate de afstand die de meisjes van de dertig scheidt, kleiner wordt, krimpt ook de kans. Zijn nu de stoffelijke middelen niet aanwezig die een onbezorgde toe komst waarborgen; zijnde meisjes niet in staat door arbeid zich zelfstandig door de wereld te helpen-dan is het rvraagstuk” in al zijn onoplosbaarheid aanwezig. Derhalve, het aandeel te bepalen, dat aan de vrouw moet worden toegekend in den ge- meenschappelijken arbeid, teu einue h1_ bevrijden voor nooddruft, ziedaar de vraag bij uitnemendheid. Dr. Vitringa, die aan de pas besproken vertaling van Stuart Mill’s werk een voorrede toevoegde, spreekt daarover een behartigenswaar- dig woord. Na gewezen te hebben op de dwaasheid van hen die eenvoudig de bestaande verhoudingen willen veranderenen wel zoo radicaal mogelijk, zonder eigenlijk goed te begrijpen wat zij eigenlijk begeeren, zegt hij: //Dan is er een soort van Emancipatisten, die zich, hoewel in beter gemeenden ijver, aan bijna even groote doldriftigheid bezondigen. Bewogen met het in waarheid treurige lot der ongehuwde vrouw, die, zonder met tijdelijke middelen gezegend te zijn, in eigen behoeften moet voorzien, is hun eenige bemoeiing slechts hierop gericht, hoe zulke vrouwen aan den kost te helpen. Zij handelen als degene, die, door medelijden overmeesterd, den arme geld toewerpt om Xyn oogenblikkelijken honger te stillen; zonder te vragen, waartoe de vrouw den meesten aanleg bezitwillen zij stormenderhand elk beroep, onverschillig welk, voor de vrouw ver overen, opdat de oogenbhkkelijke nood gelenigd worde. Voor afzonderlijke personen kan zulk een maatregel noodzakelijk zijnevenals het vóór alles noodig is om, voor en aleer men maatregelen beraamt om het pauperisme (de algemeene verarming) tegen te gaan, eerst den arme, die onze hulp inroept, door een aalmoes voor den hongerdood te vrijwaren. Maar op den duur kan zoo iets niet baten. Door aaü alleenstaande en behoeftige vrouwen werk te verschaffen wordt de quaestie over de bestem ming der vrouw in de maatschappij niet op- gelost.” //Eerst moet de vraag onderzocht worden:

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1