1878. ZONDAG 3 MAAKT. 455. IM, mg inning” El J. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. J ITMAN, OLLECTIE /arte prijzen. BUITENLAND. OVERZICHT. a if 1 zijn van i 75 Ceuta, hy itsla JOTEN. J; .11 i m Z I D«e Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franeo per post door het geheele ryk 0,80. N ZESSEN estaan tot richt de £IIVS, van alle ;eo bij de EN, Boek er voorstel- 3 bespreken des narnid' late. JIRECTIE. LPAGNIE, au het OLLO” n Febru in Heer jven. :en ten voor* i der slacht* ‘as, op den .MSI Mtil SCHOONHDVENSCHE COURANT mor de .t voorspel ■ver de vei t congres p Maat, en Alle binnenlandache Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte 2 maal in rekening gebracht. Prjjs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 tire. side purtijenI sullen geteekf van vrede de onderteekening maar in een hai am althans de T Rusland eisebt komt in van vee was 'Orige week, a soort kalf- 145—f240. Nuchtere ar Engeland) per 5 ons. 1,80. Zeeuwsche, 12,00, ordi- uwe f 7,20 A maat f7,50 oaassche en ,80 tot 7,10, ohe f 7,80 A 3,00 A 3,60, ENS en OH ET hooger. lijk, vol den bin- gen handel naar wicht 1,30 per kilo, or Engeland >ren f 4 A 10. Aangevoerd: dveren43 biggen, 1 ual. 70 et.» f 1,15, 2de kilo. de qual. f 68. a, Flakk. en 5, Zeeuwsche, indere f 8,75 rsche f 7,60 she en andere 'lakk. winter, 70Zeeuw- 1 7,30dito f 2,70 A 5,40. 6,00 A 7,30. r 2100 kilo. «hil f22,50, 2de qual. ette varkens en f38 A 40» Uo; nuchtere ngeel f5,00, f4,20, Pruis- De heet T. P. Virul^ te Q»ud», door verandering van woonplaats ophoudende lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar te zijn, nam 1.1. Woensdag afscheid van zijne medeleden. Gedurende een groot aantal jaren was hij de Voorzitter der Kamer. De leden boden hem tot souvenir een keurig be werkt marmeren plateau aan. In zijne plaats werd tot Voorzitter benoemd de heer C. A. Schoutendiedoor ongesteldheid verhinderd om tegenwoordig te zijn liet mededeelendat hij zoowel voor die betrekking als voor die van plaatsvervangend Voorzitter, welke hij geruimen tijd bekleedt, niet wenschte in aanmerking te komen. Daarop koos de Kamer tot Voorzitter de heer C. J. C. Prince en tot plaatsvervan gend Voorzitter den heer K. Jonker. G. C. Na afgelegd examen te Utrecht zijn 15 van de 20 aspiranten, allen korporaals der artillerie, waaronder één direct uit Schoon hoven, Schuuring genaamd; voor den cursus te Delft geschikt bevondenTromp, v. Leeuwen, Kmbbeler, Dibbetz, Sluiter, v. Sermond, Man- noury, Bnschel, Van de Velde, Lussanet, Schuu- ring, Van Asch, Muller, Van Wessem en Meijners. Van deze zijn er 18 tevens tot* sergeant bevorderd. De balans der spaarbank te Vianen sluit over het vorige jaar met eena batig saldo van f 3861,78*. In de vergadering dervereeniging voor krijgswetenschap te 's Hage hield de heer C. A. Jeekel, van Leerdam, dezer dagen eene voordracht over dd schuttery. De Willem Barendz., het vaartuig, waarmede de tocht naar de Noordpoolstreken zal worden ondernomen, is een schoenerjacht, metende 80 ton en van een buitengewoon xrach- tigeu bouw. Met het oog op zijn bestemming is het schip in de dracht zoo gtVonnd, dat het ijs, mocht het daarin geklemd raken, nergens vat heeft en bij sterken drang het scheepje naar de hoogte knijpen en uit bel ijs lichten moet. Daarom is ook de constructie ingericht om den grootsten druk te kunnen weerstaan. De ribben of spanten en alle hoofdverbanden zijn van kerngezond eikenhout, met bin nen verbanden van pitch pine, ongeveer van de dubbele afmeting als van andere schepen van dat kaliber. Over de eikenhouten huid wordt ter hoogte van de waterlijn een tweede huid gelegd, mede van eikenhout, tot l*/9 M. be neden de waterlijn. Het schip wordt gekoperd noch gezinkt, maar de voorsteven en het voorschip worden met ijzeren platen beveiligd tegen het insnijden van het ijs. De binnenbouw wijkt ook af van andere schepen, ten eerste wat betreft de constructie; vervolgens w het geheel als passagiersschip in-« gericht en bezit het dus geen ruim. In den boeg liggen een vijftal zware eikenhouten knieën van gegroeid hout, en in den buik sijn dne kruisverbanden gesteld, die iudrukken haast on mogelijk maken. Verder wordt alles, vastgemaakt met gegalvaniseerd ijzer, op elk verband vast geklonken. Het schip is door waterdichte be schotten m drie deelen verdeeld, die ieder af zonderlijk kunnen volloopen, zonder de andere afdeelingen te scbadeh eu gemakkelijk leegge pompt kunnen worden. Het schip wordt voor 18 maanden geprovian deerd, hoewel de tocht ditmaal op met langer dan 6 maanden wordt berekend. De geheele equipage der Willem Barendz” zal bestaan uit 14 koppen, namelijk de kommandant J.J. De Bruyne luit, ter zee 2e kl. van de marinede luits. ter zee 2e kl. L. li. Koolemans Beynen en Jhr. H. ML. Speelman; Dr.C. P. Sluyter, zoöloog; j een geneeskundige en een photograaf, welke beide personen nog moeten gevonden worden 3 flinke mannebootsheden, 2 mannen van het loodswezen 2 Vlaardinger visschers en 1 stuurman, waartoe men liefst een len stuurman der koopvaardij zou wenschen, doch het schijntdat de moed of lust voor dezen tocht ontbreekt onder de officieren onzer koopvaardijvlootwant hoe velen er aange zocht zijn, zij weigeren allen. Om scheurbuik te voorkomen wordt in bet geheel geen gezouten vleesch op deze reis me degenomen. Overigens zal de voeding aan boofd geheel gelijk zijn aan die der marine. De gezondste en krachtigste wijze van voedihg Eindelijk rijn de nevelen weggevaagdde vredesvoor waarden die tot heden toe slechts m algemeene trek ken bekend warenzijn openbaar gemaakt. De vrede zalzoodra beide purtijenRusland en Turkije, de overeenkomst zullen geteekend hebbenbekend zijn onder den naam van vrede van Constantinopel zoodat, al heeft de onderteekening niet in de eigenlijke hoofdstad plaatsmaar in een hater voorstedenSan btefano, de naam althans de Russische eerzucht zal voldoen, Wat Rusland eischt komt in hoofdzaak hierop neer: Bulgarije zal het land bevatten tusschen den Donau eu het Balkau-gebergte benevens dat gedeelte van Rumelië, ‘t welk ligt tusschen de Zwarte zee en Serviëzonder Adrianopel. Het verliest de Dobrud- scha. Bulgarije blijft schatplichtig aan Turkijedoch kiest zijn eigen vorst, behoudens bekrachtiging van de Porte en de overige Mogendheden. Rusland en volgens de Kolnische Zeitung, ook Oostenrijk oefenen de twee eerste jaren, door middel eener bezetting, toezicht uit op het bestuur. Montenegro verkrijgt Podgoutza en Antivaribe nevens nog eenjg grondgebied Servië wordt uitge breid naar de zijde van Bqhqie en Nisoh en wordt geheel onafhankelijk; Rusland is bevoegd de Dobrud- scha aan Bumelio af te staan, in ruil voor een gedeelte van Bessarabië en ontvangt van Turkije twee oorlogsschattingen. Zes pantsersenepende afstand van Batum, Kars, Bajazid Ardahanbenevens het grondgebied v*n dien gordel strekken tot kwijting van eeü dier schattingen; terwijl veertig millioen p. st. in obligatiëngewaarborgd door de schattingen van Bulgarije en Egypte en eenige andere inkomstende tweede oorlogsschatting uitmaken. Daarenboven wor den tien millioen roebels voor verschillende schade loosstellingen geëischt. De tegenwoordige bepalingen aangaande de zeeëngten blijven voorloopig gehandhaafddoch de volledige vrijheid der handelsscheepvaart wordt gewaarborgd. Zoo luiden de eischendochzooals boven reeds is medegedeeld, wachten ze nog op de toestemming van Turkije om overeenkomst te worden. De Porte zou nl. zeer stellig weigeren om een gedeelte van hare vloot af te staan en daaraan zou het ook zijn toe te schrijven, dat het bericht van de onderteekening der voorwaardendat reeds Dinsdag gewacht werdnog altijd uitblijft. Aan tegenwerking der vertegenwoor diging kan niet gedacht wordenwant deze iste midden van den staat van crisiswaarin het kabinet bijna voortdurend verkeerteenvoudig voor onbe- paalden tijd verdaagd en met pak en zak naar huis gezonden; geen schoone voorspiegeling van de con stitutie der toekomst vpor Turkije voorzeker 1 Veeleer schijnt die vertraging te kunnen worden toegeschreven aan den invloed van Engeland, dat én door de aanwezigheid van zijn vloot én door zijne voortdurende oorlogstoerustingen, toegejuicht door het grootste gedeelte der natie, bij Turkije misschien nog eenigo, verwachtingen opwekt. De belangstelling in de staatkunde van den dag verloochent zich ook thans niet bij het Engelsche volk: schier dagelijks hebben Russische en anti-Rutsische demonstraties plaats waarby het met zelden tot dadelijkheden komt en dan de Russen” steeds voor de «Turken” moeten wijken. Toch zullen de groote quaesties, waarbij Engeland, Oostenrijk en het overige Europa belang hebben, wel eerst een punt van beraadslaging in het voorgenomen congres nitmaken, alvorens aanleiding te geven tot een gewapend optrede*. De meeste der betrokken Mogendheden hebben reeds een gevolmachtigde voor die bijeenkomst benoemd, waarvoor de opening nu weer in het begin van April wordt voorspeld. Allerlei «schouwingen worden geleverd over de vermoedelijke houding van Duitechland op dat congres en het is zeker, Uit een diplomatiek oogpunt, een verdienste van de mededeelingen van den Duitschen Rijkskan- selier in den Rijksdagdat zoowel Oostenrijk en Engelandals Rusland er tót op zekere hoogte mede ingenomen zijn., hl iet minder voorzichtig waren de mededeelingen van Prins Von Bismarck, toen in den Rijksdag zijne verhouding tot de leden van het Kabinet, bepaalde lijk tot minister Camphausen ter sprake kwam. Ter wijl deze verzekerde reeds meermalen zijn ontslag te hebben aangeboden, voor ’t geval dat zijne inzichten niet overeenkwamen met die van den kanselier, gaf gene te kennen dat hy alleen met' weerzin aan zulk een verzoek om ontslag zou gehoor geven en inte gendeel hoopte, dat beider wegen uog langen tijd zou den kunnen samenloopeu. De bewering dat er xmeenigheid bestaat in den boezem der regeering, wordt door deze verklaringen veeleer bevestigd dan weerlegd. De Rijksdag heeft de begrooting onderhanden geuomen; de voorstellen tot dekking van bet steeds toenemend tekort, door nienwe of verhoogde belastingen, vindt nog al be strijding. Vooral is dit het geval met de belasting op de tabak. Het voorstel tot instelling van een centraal-bnreau der Rijkskanselarij is met groote meerderheid aangenomen. De nieuwe Paus Leo XIII is gekozen met 45 van de 62 stemmen; na zijne verkiezing vertoonde hy zich niet aan het volk, zooals gebruikelijk is; waar uit men op wil maken, dat hijevenals zijn voorgan ger, eqo ateat van vrijwillige gevangemsschap zal S. W. N. VAJST NOOTÏÏN, Uitgever». ïSwmaén vaalgnteld... Hoe de Regeering in de lasten der geldlee- iirng wil vóórzie t, blijkt uit/t gelijktijdig in- gediend ontwerp tot invoering van een succes sierecht in de rechte lijn. Daarbij -wordt voor gesteld de heffing van één pet. netto voor de rechte nederdalende linie en van 3 pet. voor de rechte opgaande linie. Bpvendien voor gelds waardig papier een overgangsrecht van */4 pet. der waarde, alles buiten 38 opcenten. De op brengst dezer belasting is geraamd op 2J/g millioen. iDoor den Minister van Oorlog is aan den lieer II. Vermeulen te Utrecht, als minste inschrijver, de levering van 56 paarden, voor het wapen der artillerie, tegen f 623 pér paard, toegewezeu. De levering der overige paarden is aan vijf verschillende leveranciers gegund. Van de werf van den scheeps bouwmeester M. v. d. Kuijl te Slikkerveer is II. Woensdag te water gelaten eene ijzeren schroefstoomboot, |ingericht voor passagiers en goederen, gebouwd voor rekening van den heer L. Van Zessen, te Schoonhoven, en bestemd voor het beurtveer tusschen SchoonhovenRot terdam en Amsterdam. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van den heer B. Wilton, te Rotterdam. Óp 23 Febr, zijn op de werf van gebr. Jonker te Kinderdijk de kieleu gelegd voor twee ijzeren sleepschepeii, genaamd hOn rust” en n Voorzorg”, voor rekening van den heer H. J. Oomes te Maastricht. In de op 1.1. Maandag gehouden vergadering van de liberale kiesveteemging te Shedrecht is tot caudidaat van het lidmaatschap der Prov, Staten van Zuid-Hollaud gesteld de hetr Mr. A. H. Van Tienhovenrechter te Rotterdam eu schoolopziener in het 9e district van Zuid-Holland. Door eenige kiezers wordt de heer J. M. Geluk, notaris te Giesendam, als candidaat aanbevolen. Bij besluit van den gemeente raad te Goriuchem is bepaald dat de paarden markt, welke lot hiertoe steeds twee dagen ua Palmzondag gehouden weid, vourtaau daags vóór dien feestdag zal gehouden worden eu dus dit jaar zal plaats hebben op 18 April a. s. Heden biedt de burgerij van Gouda den Burgemeester Mr. A. A. Van Bergeu IJzendoorn, bij gelegenheid van zijn huwelijk, als blijk van hoogachting en erkentelijkheid, een prachtig geschenk aan. Een ander geschenk van dien aard zal door de leden van den ge meenteraad worden aangeboden. Op 19 dezer zal te Bleskeus- graaf c. a. eeue verkiezing plaats hebben van één lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer P. Baan, overleden. Het aantal aandeelen in den tramway UtrechtZeist, waarvoor op de daartoe aangewezen kantoren te Utrecht en te Zeist tot den laatstee dag waarop de inschrijving is open gesteld, werd ingeschreven, moet nog geen twin tigtal bcurageu. De inschrijvingen te Amster dam zijn nog niet bekend. Men gelooft echter dat eenige vermogende ingezetenen Van Utrecht en Zeist het eventueel oiitbrekeude zullen aan vullen. Bij de op den 27 Februari j.l. te Hoog-Blok laud plaats gehad hebbende aanbeste ding van de vergrooting van het schoollokaal aldaar bleek de laagste inschrijver te zijn H. J. Papenhuijzen, timmerman aldaar, vour eeue som van f 2111,57. Bij de aanbesteding van een ge- ineentelijxe gasfabriek op Feyenoórd was de laagste inschrijving van den heer J. C. Tom, te s Gravenhage, voor f 69,980. In de afgeloopen week ziju aan ’t Krahngsche veer ter markt verkocht 1845 win- terzalmenwelke werden verdocht voor f 0,65 tot f 0,75 per half kilo. Gok uog 3 elften:, voor 1 2,80f 1,40 en f 1,30 per stuk. De collecte voor het Sophia Kinderziekenhuis, te Reeuwijk gehoudenheeft opgebracht f43,70. De collecte voor het Roode Kruis door het Damescomité te Gonnchem ge houden heeft f 26e,74 opgebracht. verkiezen. Hij ontving reeds eenige pelgrims, toowel uit Duitechland als Frankrijk ten gehoore. Zondag zal zijne plechtige kroning iu de ISixtijnsohe kapel plaats hebben. In een encycliek, aan de verschillende nuntiaturen gericht, heeft hij van zijn optreden ken nis gegeven. Uit Spanje wordt gemeld, dat waarschijnlijk een transactie zal worden gesloten tusschen de hoofden van den Cubaanschen opstand en de regeering, zoodat de rust daar eindelijk sal hersteld worden. BINWENLAiND. Z. M. beeft benoemd bij het per soneel van den geneesk. dienst dar landmacht tot officier van gezondheid 1ste kl. de off. van gez. 2e kl. F. L. Philipsen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der genie tot len luit., den 2en luit. F. H. L. De Wijs. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad van den Lekdijk benedendams en van den IJfleldam J. A. Van Hengst. Z. M. heeft benoemd tot Dijkgraaf van de Krimpenerwaard, C. Hoogendijk Dz. Door deze benoeming ontstaat eene vacature van hoogheemraad van de Krimpenerwaard. Tot Gouverneur van Atchin en onderhoongheden is benoemd de thans tijdelijke militaire en civiele bevelhebber, kolonel K. Van der Heijden. Z. M. de Koning is licht onge steld. Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 26 Febr. 1.1.: Amsterdam. Uitgebracht 1965 geldige stem men. Herstemming tusschen de heeren mr. G. Van Tienhoveu met 763 en mr. A. 8. Van Nierop met 741 stemmen. De heer mr. M. J Van Lennep had 452 stemmen. Goes. Uitgebracht 1926 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. P. Bre- dius Jr., die 692, en dr. Vermeulen, die 622 stemmen bekwam. Op den heer Van Lijndeii van Sandenburg waren 588 stemmen uitgebracht. Hilversum. Uitgebracht 1302 geldige stem men. Herstemming tusschen de heeren mr. L. G. Verwer met 470 en A. Baron Schim- melpenniuck van der Oye met 453 stemmen. De heer mr. L. G. Groeve had 203, van Tienen 96, Jhr. Hartsen 50, Baron Van Goltstein 21 stemmen. Rotterdam. Uitgebracht 1888 geldige stem men. Herstemming tusschen de heeren J. Van Stolk Jz. met 838 eh mr. A. Kerdijk met 815 stemmen. De heer mr. L. W. C. Keu- chenius had 220 stemmen. Winschoten. Uitgebracht 1341 geldige stem men. Herstemming tusschen de heeren D. Mul der Dz. met 465 en mr. Baron de Vos van Steen wijk met 447 stemmen. De heer L. G. Brocx had 203, de heer Mansholt 137 stemmefi. Zevenbergen. Uitgebracht 1506 geldige stem men. Herstemming tusscheu de heeren 1. Diepen met 708 en mr. R. Van de Werk met 361 stemmen. De heer dr. Wijnmalen had 237, Armaud Sassen 102 stemmen. - Naar men verneemt is tegen de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Zevenbergen protest aangeteekend, omdat 105 stemmen van de gemeente Waspik, zonder geteekend proces-verbaal ingekomen, toch als geldig zijn beschouwd. Gedeputeerde Staten hebben de volgende voordracht opgemaakt voor de betrek king van griffier der Staten vau de provincie Znid-Holland 1° Jhr. Mr. J. H. Van Reenen commies bij het Departement van waterstaat handel en nijverheid2° Mr. A. Land, commies ter provinciale griffie van Noord-Hoilanden 3” Mr. F. H. J. Tavenraat, adjunct-commies der le klasse ter provinciale griffie van Zuid- Holland. Den 28 Februari 11. vierde Prins Frederik der Nederlanden zijn eeu-en-tachtigsten verjaardag. Volgens het ontwerp betreffende de voorgenomen staatsleeuing beloopt deze hoog stens 44 millioen a 4 pct. route. De schuld bekentenissen worden, na voorafgaande openbare uitloting, voor haar nominaal bedrag algeloat. De voorwaarden der tegeldemaking van de schuld bekentenissen worden, voor zoover zij niet bij deze wet geregeld zijn, door den Minister van

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1