N°. 460. Zondag 7 April. ING. [JH lATS [JEN :enj 1878. MIME. t >s, OLOK- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. M. den Volksfeesten in ’t algemeen, het Uniefeest in ’t bijzonder. BUITENLAND. BINNENLAND. roortl Notaris IO k»lf- niet vol- J S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. lSC HE IO NISCHE Ier wij i Notaris erkerk' zal RIL 1878, j WERK- Van wi is aanbesteed 92. taan eiken iken of te ËN, BE- le nemen, i Dam te jen WAGEN, IN, WEI- JVATEN, MELK- en verder lete resden, 46. juikN, van 2nd c. a., 'jan Ar.kel, Bovenkerk xjt-Am- Aapril, 9 rerloopers. J W, aller- IAPPËN, Dien dag zouden wij gaarne gewijd zien aan openbare vreugdebedrijven, overal waar Neêr- landa tgpl^wordt gesproken. Een zóó gereede aanlêraing tot nationale feestviering biedt zich zelden aan, en het is daarom dat wij ons denk beeld ter overwêging aanbevelen. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Ieder* regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. IOOI- en SERIËN. ALGEN, IMACHI- nwerkers i per dag IS van de .ENTEN- DHINES, <R3, enz., «ezichtigen in dé GR., 'Dank zij leeft zulk den Ster naar dat rzocht en skundigen jders aan* jn er van bij den kosteloos Bij het Nommer dezer Courant behoort een Bijvoegsel. AUe Binnenlandiche, Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ■ÖHHÖVEHHE URD n prijs, bij M S minera. i gunstige ELEN en ;al wórden vuur op het altaar gebracht, on het élan waar mede men de optochten samenstelde en voorbij trekken zaghad voor een deel zijn ontstaan te danken aan d« harUtoehteMjkheid door dfen strijd partijen gewektmaar ook danwanneer die booze klip vermijden willenkunnen we nog voordeel trekken uit der Vlamingen manier van jubilaeiims houden. willige ING. JELAND dam als de Erven JiKEN, is RIL 18?8, Hofstede jang-Scho- Óver nationale feestvieringen kan veel gezegd worden. Er zijn misschien sommige erg prac- tische lui, die ze volstrekt niet noodig achten; die meenen dat een verstandig mensch in zijn eigen omgeving, in zijn werkkring, in de ge stadige wisseling van licht en bruin op zijn eigen levenspad aaanleiding genoeg kan vinden om zichvroolijk te maken of ernstig te blijven, al naarmate de omstandigheden zulks mede brengen, en dat het eigenlijk dwaasheid is te verlangen dat een gemeenschappelijke reden tot jubelen tegelijk alle Nederlanders in een staat van opgewektheid zal brengen. Bovendien, naarmate we toenemen in beschaving, hebben we minder behoefte aan die vlagen van uitge latenheid die men feestvreugde gelieft te noe men, en die bij de meesten niet veel beter zijn dan»-een soort van dronkemans-geestdrift. Zie het maar aan de kermissen: dat zijn nu wel geen nationale pretmakerijen, maar zij wor telen toch diep in onze volksgebruiken. Niet temin zijn de meesten reeds dood, de overigen op sterven na. Waarlijk, ik zou mij haast moeten schamen het tegenovèr do ernstige sprekers van daareven Co bekennen, maar ’t moét me toch van het hart, ik zou het volk ongelukkig noemen dat geen behoefte meer heeft aan dagen van gulle vroolijkheid. ’tZy, dat de burgers en burge ressen van een zelfde gemeente zich verecnigen in een gezamenlijken jool, ’t zij, wat nog veel hooger te waardeeren isdat de leden der ge heele natie op een gegeven oogenblik alle zor gen en beslommeringen op zijde zetten om aan niets anders te denken dan aan vreugde, er ligt over zulke feestvieringen een waas van poëzie waarvan de herinnering ons nog lang daarna bijbljjft. Ei» nu moge ’t waar zijn, dat Jan Rap en al zijn geestverwante1!! zulkp gele genheden ijverig aangrijpen om een dubbele portie jenever te orberen en onze feestklanken met hun naargeestig gebalk trachten te over schreeuwen we behoeven ens door die vroo- lijke snuiters niet te laten dwingen ons eigen feestgevoel te onderdrukken. Of we er evenwel reeds achter zijn, hoe een volksfeest er wel behoort uit te zienmeen ik te mogen betwijfelen. De natie waartoe wij het geluk hebben te behooren is nog altijd bijzonder ingenomen met het systeem van afscheiding, dat haar in groepjes splitst en in verschillende hokjes heel gezellige onder-onsjes doet organiseeren. Burger A. is bevoegd tot het hooren van feest rede en feest-cantate; burger B. bezit de vor- 'eischten om tot het feestconcert toegelaten te wordenO. moöt zich met den optocht vergenoe- geh, terwijl D. naar hot mastklimmen en zak- loopen wordt verwezen.. Zoo amuseert ieder zich onder zijn eigen kornuitenen als alles gedaan, de laatste toast geslagen en het laatste illumi- neerglaasje sissend uitgegaan is, dan maken we elkander wijs, dat we een echt broederlijk, zeer nationaal feest hebben gevierd. Ziet, mijne heoren, wanneer gij er eens over nadacht of het ook mogelijk zou zijn voor een enkelen dag alle onderscheid van rang, fortuin of stand geheel te vergeten en alle klassen van landgenooten samen te brengen onder één dak om met elkander het zelfde genot te smaken, dan zou ik meonen dat gij bezig zijt de meer besproken, quaestie van „volksfeesten” op do geschiktste wijze op te lossen. Op één voorwaarde, dat gij u voor neemt bij de bewuste feestviering niet op te treden als een beschermer, of als iemand die op het „altaar des vaderlands” zijn gedistingeerd heid ten offer brengt; dat zou natuurlijk het beste middel zijn om alle vroolijkheid te ver bannen en u een verdiende reputatie van verve lendheid te bezorgen. Neen, gij moet inderdaad mede feestvieren, en dan zou ik haast durven wedden dat meneer Rap voornoemd zich fatsoen lijkér gedraagt dan gij van hem gewoon zijt - omdat hij zich door uw bijzijn vereerd gevoelt. Wenschelyk zou hot zijn, dat er meer naar werd gestreefd sommige historische herinnerings- dagen te stempelen tot jaarlijks wederkeerendo feestdagen. Voor de viering van den Munster- schen vrede bijvoorbeeld zou ik gaarne Pinkster- drie met al zijn uitspattingen cadeau geven Oranjes terugkeer in Nederland biedt mijns in ziens geschikter stof voor nationale vreugdebe drijven aan dan de periodieke harddraverijen tot verbetering van het paardenras. En wat de Of het in het plan ligt van de hoerendie voor het Uniefeest het initiatief namenom door het gansche land heen festiviteiten uit te lok ken dan wel of zij zich alleen ten doel stel len de stad Utrecht te maken tot het tooneel van min of meer plechtige demonstratiesis nog niet voldoende gebleken, pn zal wellicht voor een groot deel afhangen van het onthaal dat hun denkbeelden bij onze landgenooten vinden, ’t Komt mij voor, dat algemeene viering wel te wenschen zou zijn. Allereerst moet uitgemaakt worden, wat ei genlijk herdacht wordt. Niet het feit, dat de acte der Unie gedurende •ruim twee eeuwen de Grondwet van de Republiek is geweest; daartoe hebben haar te veel gebre ken ontsierd. Nu is het wel waar, dat wij met onze verhelderde begrippen omtrent constitutio- neele verhoudingen heel gemakkelijk den staf kunnen breken over het vroeger bestaande, zon der langs dien weg te bewijzen dat het onvol doende van voorheeft niet betrekkelijk, dat is in de lijst van die dagen, vrij goed kon genoemd wordendoch zelfs deze overweging kan ons niet doen besluiten de Unie als grondslag van het staatsbestuur in bescherming te nemen. Even min kunnen we verlangen, dat al onze landge nooten, voor zooverre zij gewoon zijn bij elke gelegenheid de godsdienst-quaestie op den voor grond te stellen, hulde zullen brengen aan de mannen van 1579 om de ridderlijke wijze waarop zij deze tedere zijde van het toen hangende vraagstuk hebben geregeldin verdraagzaamheid muntten zij niet uit, in théorie kwam de volko men vrijheid van godsdienst niet tot haar recht, en in de practijk nog veel minder. In dat op zicht zijn wij sedert drie eeu^pn ontzaglijk voor uitgegaan bij niemand onzer is eenig spoor meer te ontdekken van dien voormaligen geest van uitsluiting, en het doemvonnis van toen is bij ons overgegaan tot openhartige waardeering! Echter, wie blijft hangen ’t zij aan de poli tieke, ’t zij aan de religieuse bedenkingen, die het. woord Unie bij hem doet rijzen, is een spij- kers-zoeker-op-laag-water. Wij voor ons, wjj veroorloven ons een breedere beschouwing. Het verbond der gewesten, vóór driehonderd jaar in de eerbiedwaardige bisschops-stad tot stand ge bracht, is voor ons het symbool van den onver- breekbarcn band, die alle zonen en dochteren van Nederland te zamen snoert. Op den bewus- ten Januari-dag viert ons volk als het ware zijn geboortefeest; op dien dag vroeg het een plaats in de rij der Europeesche natiën, en, al stond er nog zeer veel te gebeuren vóór en aleer die aanvraag werd bekrachtigd, al moest er nog heel wat water den Rijn afvloeien eer Spanje berustte in ’t geen het toch niet keeren kon, dat verandert aan het feit niet. Als kleine natie hebben wij recht te spreken van de Nederland- sche eenheid, minstens even zooveel als Italianen en Duitschers van de hunne; en nu zou ik meenen, dat er in dat denkbeeld stof te over is voor een algemeene feestviering. Mochten we geen kans zien, voor dien éénen dag onze on derlinge staatkundige kibbelpartijen te vergeten onze strydbylen te begraven met het voornemen die des anderen daags weer zorgvuldig onder het zand vandaan te krabbelen, dan zijn we niet waard landgenooten te heeten. Werd mij alzoo gevraagd, of ik mee zou doen aan het Unie-feest, ik zou niet aarzelen toestem mend te antwoorden. Mocht iemand belang stel len in mijn denkbeelden omtrent de beste ma nier, dan zou ik als grondplan met het volgende voor den dag komen. Binnen de stad waar de Unie gesloten werd, rijzo, op kosten van heel de natie, een gedenk- teeken, liefst iets schoons en nuttigs, als ’t niet anders kan iets schoons alleen. Voorts omdat de 23e Januari ‘juist niet valt in een sei zoen dat zeer geschikt is voor feestvieringen buitenshuis, bepale iften zich dien dag tot gezel lige bijeenkomsten, waarin voor wie r.izt re’ doende op de hoogte isr het feit dat herdacht wordt in zijn belangrijke beteekenis wordt uit eengezet. I)at geschiede in alle gemeenten waar comités zijn gevormd. Maar dap volgt er in hetzelfde jaar een andere datum: dö 13e Mei. Op dien dag werd de Unie onderteekend döor den Prins van Oranje; toen werd het verbond gesloten, dat vier jaren later Vader Willem met zijn bloed bezegelde; toen werd de band gelegd, die in de volgende eeuwen wel tijdelijk werd lósgemaakt maar niet verbroken, en telkens vaster werd gemaakt juist wanneer het vaderland in nood verkeerde en notaris te Aalsmeer. Het ontwerp tot wijziging der wet op het Notariaat is door de Tweede Kamer met 68 tegen I stem aangenomen. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kies district Sliedrecht, op 1.1. Dinsdag, is gekozen de heer Murk Leis, met 354 stemmen. De heer Mr. A. H. Van Tienhoven bekwam 137 stemmen. ♦- Bij de 1.1. Dinsdag te Bleskensgraaf c. a, plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad waren ingeleverd 32 geldige stembriefjes. De heer O. Noord hoek verkreeg 14 en de heer O. J. Dg Kluijver 9 stemmende overige stemmen werden uitgebracht op vier verschillende personen. De herstemming tusschen de hoeren Noordhoek en De Kluijver zal plaats hebben óp 16 dezer. Prins Hendrik der Nederlanden heeft Dinsdag een bezoek afgelegd bij den Pre- sidtmt der FnmwcWrri RcrpuWk. Korten t|jd daarna heeft de President een tegenbezoek aan den-'Prins gebracht. Do Minister van Waterstaat enz. verzoekt door tusschenkomst van de Commissa rissen des Konings opsporing en aanhouding van Colorado-kovers. De gevangenen moeten onver wijld aan zijn departement worden opgewonden. In de gemeenteraads-zitting te Gouda van 2 dezer kwam aan de orde het re- geeringsvoorstel tot verbetering van denr water weg tusschen Amsterdam en Rotterdamwaarop reeds in een vorige vergadering door ’t raadslid Dr. Luijton gewezen was. Uit eene mededee- ling van den voorzitter bleek, dat ’t voorstel inderdaad beoogt een nieuwen weg, die Gouda goheél links laat liggen. De richting van den nieuwen weg wordt wel is waar noch in *t voor stel, noch in de memorie van toelichting aan gewezen, maar hhjkt duidelijk uit het rapport der hoofdingenieurs, waaraan het wetsontwerp zyn oorsprong heeft te danken. De Raad stelde op voorstel van Burg, en Weth. een adres aan de Tweede Kamer vast, om’op do bezwaren te wijzen, die de aanneming van dat voorstel voor de stad Gouda zou hebben. Door den Raad der gemeente Go- rinchem is in zjjno vergadering van 30 Maart, den heer Dr. A. Harms, directeur der Hoogere Burgerschool, op zyn verzoek, met algemeene stemmen, gedurende vier maanden verlof ver leend tot herstel zijner gezondheid. Met de tjj- delyko waarneming is belast, tevens als leeraar, de heer C. Stolp, op eene belooning van f 500. In de Overbetuwe circuleert onder de grondeigenaren een adres aan de Tweede Kamerwaarin het plan tot het graven van een kanaal door de Betuwe wordt bestrede^. Adres santen zijn van meening, dat de waterloozing door dit kanaal zeer belemmerd zal worden en de belangen van de landbouwers alzoo veel schade lyden zullen. Aan het Departement van Water staat enz. is aanbesteedHet voltooien van de bedijking langs den linkeroever der Nieuwe Merwedo met de uitvoering van al de daarmede in verband staande werkzaamheden, onder de 1 gemeente Made en Drimmelen en Hooge en Lage Zwaluwe. Minste inschryver was de heer C. Bot te Sliedrecht voor f75.485. ego de provincie (kroningen het vervolgen van de verbetering der steenglooiing te Delfzijlaannemer L. Brandt Dz. te Giescndam voor f 17.700. Te *s Hage is 3 dezer o. a. aanbe steed: Het verbeteren van den straatweg naar Waalsdorp. Minste inschrijver de heer Ph. Ver* bruggen te Waddinkveen voor f2824. Benoemd tot tegenschatters voor de pers, belasting te Bleskensgraaf de Hit M. Ooms en J. Ouderkerk aldaar. Te Bodegraven mag zich de Spaar bank in toenemenden bloei verheugen. Door niet minder dan 326 deelhebbers waren in het Overzicht. Het beweren van een geschiedschrijver van naam dat elk vredesverdrag de kiemen van een nieuwen oorlog in zich bevaf, dreigt al zeer spoedig bewaarheid te worden, ten aanzien van het vredestradaat van San Stefano. Zopals te v»rwachten was weigerde Rusland om al de bepalingen van het vredesverdrag zon der voorbehoul aan de goedkeuring der in con gres vereenigde mogendheden te onderwerpen en Engeland heelt daarop geantwoord met een niet minder belangrijken zet op het politieke schaak bord een wetsvoorstel tot oproeping der reserve van leger en militie. Als gevolg van dezen maat regel is Lord Derbydio zich ook vroeger reeds tegen eene gewapende inmenging verzetteaf getreden als Minister van Buitonlandsche Zaken en vervangen dsor Lord Salisburyterwijl Hardy tot Minister voor Indië en Stanley tot Minister van Oorlog benoemd is. De regeering heeft bij de beraadslagingen •over de Koninklijke boodschap die heden zjjn aangevangenvolledige inlichtingen omtrent den toestand toegezegd. Inmiddels heeft de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zakenin eene •depêche aan Engelands vertegenwoordigers in het buitenlandde redenen blootgelegdwaarom de regeering Ruslands wijze van handelen niet kan goedkeuren. Tachtig jarenlang, zoo schrijft de Minister, werden de Turksche aangelegenhe den door de Mogendheden onderling bij tractaat geregeldhet gaat niet aan nu te duldendat daarvan worde afgeweken. Elke bepaling van het verdiwff ‘van 8an Rteftmo mftftkt TOfrretft op het verdrag van Parijsen door don Russischen invloeddie zich over een groot gedeelte van Turkije voortaan zal doen geldenzijn de En- gelsche belangen wel degelijk bedreigd. Terwijl de regeering aldus het oordeel vraagt der overige mogendheden, is alles in de weer om tot een mogelijken oorlog voor te bereiden. Transport schepen worden in gereedheid gebrachttroepen ontboden en de vloot in de zee van Marmora welks verwijdering van Turksche zjjde geëischt werd, is in tegendeel voorzien van instruction om zoodra de bewegingen der Russen om Kon- stantinopel daartoe aanleiding gevenhandelend op te treden. Rusland zit echter ook niet stilop het ergste voorbereid, versterkt het leger zich in zyne stellingen bij Constantinopel en bezet ook weder de gewichtigste punten boven en beneden den Ddnauwant niet alleen van Engeische maar ook van Ooetenrljksche zijde dreigt het gevaar. Eene poging om Oostenrijk tevreden te stellen en zoodoende Engeland te isoleeren en onscha- deljjk te makenmag veilig als mislukt be schouwd worden. Generaal Ignatieff, met dat doel naar Weenen afgevaardigd, keerde onver richter zake naar Petersburg terug. De officieusc Russische pers geeft nu het denkbeeld aan de hand om met Engeland afzonderlijk te onder handelen. Turkije zit onder dat alles tusschen twee vu ren in. De houding welke de Porte by een mogelyken nieuwen oorlog zou innemen is na tuurlijk van het hoogste belang, en geen wonder dus dat Grootvorst Nikolaas en de Engeische ge zant Layard al het mogelyke doen om den Sultan naar een der beide zijden over te haleh. ’t Beate zou zeker zyn als de Porte onzijdig bleef of beter nog, wat nog geenszins tot de onmogelijkheden behoort, dat Rusland, Oostenrijk en Engeland ’t nog eens werden over de grondslagen van het congres of derf vrede. De Fransche Senaat en Tweede Kamer hebben van zulkeene vredelievende gezindheid, hoewel in geheel andere zakên, óen goed voorbeeld gegeven. Zooals men zich herinneren zal, waren weer termen aanwezig voor eene botsing tusschen/. beide lichamen. De Senaat had eenige on derdeden van de begrooting belangrijk en te- gen den zin van de Tweede Kamer gewijzigd. Deze weigerde om die wjjzigingen te bewilligen, doch de Senaat berustte in die weigering. Van hare zijde gaf de Tweede Kamer nu ook oen bewijs van toogovenheid door eene door don Senaat gewbnschte uitbreiding van het amnestie- voorstol, waardoor aan dat voorstel hot politiek karakterveroordeeling van den 16en Mei, ontno men wordgoed te keuren. Met het onderzoek en vedal vernietigen van de verkiezing dor officiëde candidaten is de Tweede Kamer nog altijd druk bezig. Het voorbeeld van Pruisen* minister van Fi nanciën is aanstekelijk geweest. Niet alleen als ministers opgetreden. De afgetredenen heb ben hun titel en rang vut minister behouden. De zittingen van den Landdag zijn gesloten. In het jongst gehouden consistorie van kar dinalen heeft Paus Leo zijne eerste allocutie uitgesproken, die in vrij voorzichtige bewoordin gen gesteld is. Wel wordt met een enkel woord gesproken van eene gewelddadige berooving van de tijdelijke sonvereiniteit van den H. Stoel, doch overigens niets gezegd dat aan eene vijandige gezindheid denken doet. Z. M. heeft benoemd tot notaria te Tzum (Friesland) D. Cannegieter, candidaat-no- taris te Molenaarsgraaf. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.-rechtbank te Utrecht Mr. H. Verloren van Themaat, gewezen raadsheer in het worma- lige prov. gerechtshof in Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot notaria te Driebergen, A. Adama van Schel torna, thans de band, die thans sterker is dan ooit en zoo zeer bydraagt tot het geluk van ons volk. ontslag gevraagd en verkregen. In hunne plaats zyn nu de jonge Eulenburg, May’

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1