Parijs Zondag 19 Mei. fabrieken harken, 1TEK, igen, met zes de zuivert ook ilge», met de M. van der nfriseur. !K, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Co. \i EN. JDEN undlge, 10CDA TO van HEN Jr. (onhoveu, De oppositie in zake de onderwijswet. oren Landbou- letten, die op oog verliezen tje i fit XöOïW. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door‘hot geheele rijk 0,80. waarvan worden donderend begaf hij zich Dr., ERGEN. met .Ion, t 35 jaren het Nchoonhoven dig te maken. OS te spreken GN HOED te EIY: TMUNTENDE orde, ZEISEN iet voldoen. Schoonhoven (ollandtoh. tx+x+yf Ziunen Benschop. GBITTEN vol* t uitnemen der Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels/0,50. ledeH regel meer 0,10. G rooie letters naar plaatsruimte. Inzending franco, on uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. -- H' iron, evenmin sijde kanvwor- he werking is te >ven. i zijne geëerde otheid, zin- tar de eischen hij zich onder i minzaam in rgeteekende de k van Schoon maken, dat hy i de Koestraat liergevestigd ■OIÏÏOMffl tOWÏ DEN J :uf Ar. Boucher, nM. met de gra- •or 1878, met emen van alle ederen. Alle Pdnnenlandsehe Advertentiën, de plaatsing 3 maal wordt opgegeverf. slechts a maal in rekening gebracht. IID, hebben de 'hoonhoven en Wj OgUS virt lakensch PAK miet broek en vest o Sedans» h laken. i.22, so Kinderpak aan het buisje vast, kort ekje fantasielaken 31. 2, 00 n franco vracht ren rembours, wissel. ngst niet mocht terug gettuurd, DIHBCTKOR DB LA NEUF ttffiit zij, en ofschoon van ganscher harte den yjl’üht toegodaan, we gaan toch niet moe mot „«a^vÖlgens wier stelsel elke schoolwet" waarin dat beginsel niet tot, zijn recht komt,, voor on aannemelijk moet worden verklaard. Zóó ver gaat oizo consequentie niet. Er bestaat op dit oogonblik nog een klove tusftchon het regeeringsontwerp en de denkbeel den varl verreweg de meeste liberalen. Van harte hopen we, dat door wederzijdscho schikking die klove zal verdwijnen. o( liever, we vorwaeh- ten zulk» stelligom do eenvoudige redendat thans do wet tot stand komen moet. Van uitstel kan geen sprake zijn wanneer het Ministerie- Kappoijnc er niet in slaagde het onderwijs vraagstuk thans van den rooster te verwijderen dan zouden we geraken in een toestand van onbeschrijfelijke politieke verwarring. Al hebben we dus op ’t gebied van lager onderwijs ecu geprononceerde on geavanceerde overtuiging, óón ding mogen wo niet uit het oog verliezen wo zijn niet slechts voorstanders van een radicale oplossing van de bewuste quaestie, maar bovendien ook Noderlandsche staatsburgers. Dat wil leggen: de oppositie, van liberale zijde tegen het ontwerpgevoerdmoet immer do deur voor overpt-ns te mining wijd geopend houden, op- Hat in den strijd do onmisbare partij-eenheid niet verloren'ga. Want dat, zoodra do gelegenheid zich voordoet, de anti-neutralisten in do Tweoijc Kamor uitstekend gebruik zullen weten to ma ken van het geringste openingetje in de gele deren hunner tegenstanders,behoeft niet te worden betwijfeld. Dat er altijd van die zijde' nog oenige hoop schijnt te bestaan, of wellicht eon toevallige samenwerking van clericalon en onvoldane liberalen de wet kan doen vallen, mag niet onopgemerkt blijven. Het vaderlandsch be- eischt, dat zoowel do Regeering als de i voor dit gevaar behoeden. BUITENLAND. Overzicht. Hol gewichtigste feit van de jongste week, dat tevens eene treurige afwisseling gaf in do nog altijd zeer eentonige berichten aangaande de Oostorsche quaestie, was do aanslag op het loven van Duitacliland# Keizer. Toen hij Za terdag jl. mot zijne dochter, de Groothertogin van Badon, terugkeerde van een wandelrid, werden er eensklaps in een der voornaamste straten, op het open rijtuig, waarin de Keizer mot zijne dochter gezeten was, twee schoten ge lost, ‘die gelukkig boido het doel misten. Do Keizer, dio naar *t schijnt eerst niets van het voorgevallene bemerkt had, behield zijne be daardheid; zyn hofjager die hom steeds verge zelt, sprong van den bok en slechts mot veel moeite gelukte het dezengeholpen door de po litie, zich van den sluipmoordenaar meester te maken, op wien het volk reeds bezig was zijne billijke verontwaardiging te koelen. De naam van dozen treurig vermaarden onverlaat is Aemilo Max Hoedel. Blijkens do papieren on photo- graphiën, die men bij hom vond, behoort hij tot do sociaal-domocratischo partij, die hij ook meer malen door woord en geschrift diendo. Hoewel uit do omstandigheden, waaronder do aanslag gepleegd werd, zijn toeleg duidelijk bleek, blijft hij ontkennen het voornemen gehad te hebben om den Keizer to dooden, on bewoort hij zich zolven om het leven te hebben willen brengen, om aldus de onhoudbaarheid der maatschappe lijke instellingen duidelijk to doen uitkomen. Een tweede persoon, Krüger geheeten, die bij de arrestatie zich ijverig weerde om Hocdol aan de woede van hot volk te onttrekken, daardoor arg waan van medeplichtigheid opwekte on medo govat word,« is spoedig weden op vrije vooton gestold. Daarentegen zijn in Leipzig, do ge boorteplaats van den moordenaar, vorscheidono verdachten gearresteerd. Intusschen werd de Keizer, in zijn paleis te ruggekeerd, schier belegerd door het volk*Öat op de meest ondubbelzinnige wijze van zijne vreugde deed blijken ovet den zoo gelukkig mis lukten aanslag. Op hot aanhoudend gejubel van hot volk, dat zich niet van hot paleis verwijderde, verscheen de Keizer oindelyk op het balkon en werd met een donderend lloch” ontvangen, ’s Avonds begaf hij zich met den Kroonprins naar do opera j on den schouwburg, waar hem eveneens de oii- dubbelzinnigste blijken van liefde ten deel violen. Eene commissie uit den Rijksdag bracht den Vorst de sympathie-betuiging van dat lichaam on van allerwege, uit binnen- erf' buitenland, stroomde hot telegrammen en adressen van ge- lukwensching. Voor de sooiaal-democraten in Duitschland, die zich bij de jongste verkiezingen op aanwinst van krachten meenden te mogen verheugen, is het voorgevallene, dat wel niet rochtstreeksch der partij als zoodanig kan aangetekend worden, maar toch oen eigenaardig licht werpt over de gevolgen die hare beginselen by het volk kun nen uitwerken, een geduchte ‘slag, die nog langen tijd zyne nawerking zal dqen gevoelen. Terwyl do snoode aanslag, waarvan wo hier- S. W. N. VAN NOOTMf te Schoonhoven üitgeve» enkel voorstander van ’t byzonder qnderwijs daardoor van gevoelen zal veranderen, evepmiu als zulks van iemand aan do óvorzijLw don verwacht. Ook zou hot een illusie blijken to zijn, als eonig middel nog word aanbevolen om tusschon beido partijen tot een schikking te geraken. Dat islaat on» het eerlijk consta- teeren, ónmogelijk., Geen dor strijdenden stelt zich tovredon mot pen gedeeltelijke bevrediging harer eischen. Elko aanvaardt hetgeen naar wordt verleend, maar onder uitdrukkelijk voor behoud te blijven aandringen op volkomen ver vulling. Sommige gomoedelijke lieden mogen nog cement en steenen -willen aandragen, oyi do klove dicht te metselen die beiden scheidt, zij kunnen gerust die moeite sparen.' Do strijd om de school is eon wereldgebeurtenis:^aan het internationaal karakter van die worstetmg kan de Nederlandscho wetgever niets veranderen, en ’t is niet op het Binnenhof te ’s Gravenhage dat in deze de beslissing zal vallen. Er is reeds zoo oneindig veel geredeneerd on gedebatteerd over de rechten die Kerk en, Staat wederzijds op de school doen gelden, dat men het onderwerp gerust als afgehandeld, als uitgeput kan be schouwen, on met den ongeduldige!» vergadoring- bezoeker uitroepon: „Stemmen!” En dus zal, ondanks de voorgesteldo wetsherziening, do on- derwijsguaostie aan de orde blijven? Ja en neen. Do scherpe en onafgebroken aanvallen zullen wel grootendeels ophouden, als men eenmaal staat voor het fait accompli. Wij zageh dit bij de anti-vaccinobeweging; vóór do wet haar ver schillende phason had doorloopon, verhief zich in den lande oen kreet van verontwaardiging, als werd er oen tyrannic ingevoerd, erger dan ooit de Syrische koningen zich veroorloofd hadden ton aanzien van do Joden; maar pas was de wet bekrachtigd, of de storm logde zich neer, en thans lftn£ eischtdat zoov zou men waarlijk eenigen tijd moeten zoeken, meerderheid Nederland wilde men iemand vinden die wegens „gemoeds- bezwaren” zijn kinderen niet w»l laten vacci- nooren. Wel zal nog telkens bij de stembus van cloricale en vooral van anti-rovolutionairo zijde worden gewag gemaakt van onderdrukking van den godsdienstzin dor natie door middel van do godsdienstlooze school, of welke andere geijkte formules voor die gelegenheid het meest passen, maar de natie zal cr zoozeer aan gewoon raken, dat zij er naar luistert als naar een „galmend gerucht”, en in elk geval zal do school-quaestio ophouden hot wachtwoord bij do verkiezingen te zijn, indien er ten minste geen belangrijke verandering komt in de verhouding der partijen. Maar de Minister Kappeijno heeft nog n een geheel andere soort van oppositie te steil» namelijk die van eigen geestverwanten. Zoodra het ontwerp verscheen, hebben nage noeg alle liberale bladen bedenkingen gemaakt. Ook wij hebben ops gevoelen gezegd over on derscheiden punten, en daarbij kunnen opmerken dat we met- onze mooning lang niet alleeu ston den. Zelfs kan gezegd worden, dat geen enkel blad, hoezeer ook geneigd den Minister te steu nen, het wetsvoorstel, zooals het daar ligt, in be scherming heeft genomen. Het voorloopig verslag doet zien, dat ook bij de liberale leden der Kamer gewichtige bezwa ren bestaan. Die allen hier aan te geven, is niet mogelyk; we hebben ten overvloede in don laatston tijd genoeg literatuur gehad over de onderdeelen van de schoolwethorzioning. Do tijd zal nu moeten leeren of de Minister Kappeijno, van wien gezegd wordt dat hijin befrekkelijk korten tijd, geheel alleen de con- cept-wot heeft gemaakt, met Memorie van Toe lichting on al, in zijn antwoord op het voorloopig verslag bewyzon van toenadering zal geven. Een groot getal struikelblokken kunnen nog uit den weg geruimd worden, vóór de openbare behan deling der wet. Omtrent de meeste punten is nog overeenstemming mogelijk tusschon de letter van het wetsontwerp en den geest van het libe rale schoolwetprogram. Trouwens, er is eigenlijk slechts éón princi pieel punt. De overige, ofschoon wo niet zullen beweren dat zij viu» ondergeschikt belang zijn, raken toch moor do uitvoering dan de grond slagen der wet. Doch eon punt van beginsel is de leerplicht. Gelijk bekend is hebben roods Staten van minder ontwikkeling dan Nederland dien gedecreteerd, o. a. Italië on in don laatsten tijd Portugal. In do gelederen dor liberale partij heorscht daaromtrent veel verschil van gevoelen. Achten sommigen het noodig, reeds nu uit te sproken, dat leerplicht wordt ingevoerd na verloop van een bepaalden tijd, gedurende welken alles kan worden in het werk gesteld om dion mogelijk te maken, anderen zijn van oordeel, dat onze tijd er nog niet rijp voor is, en dat er nog zoor veel moet worden onderzocht, voorbereid en ge wijzigd, alvorens daartoe kan worden overgegaan. Van goedorhand is ons verzekerd, dat do heer Kappeijno zich op dat punt onverzettelijk zal toonen, en mot de stelling door hem ingenomen, n. 1. dat leerplicht ondenkbaar is zoolang de weerzin van een doel dor natie tegen de open bare school bestaan bljjft, zal staan of vallen. Hot voorloopig verslag over eon wetsontwerp heeft gewoonlijk veel overeenkomst met een lap pendeken. liet is eon samenkoppeling van allerlei meeningen on inzichten, in bonte ver scheidenheid nevens elkander geplaatst, eon drom van bedenkingen on wederlegging van beden kingen, waarvan men duizelteen dorre opsom ming van hetgeen enkele, vele, zeer vele, som mige enz. leden hebben in te brengen, zonder dat het mogelyk is met oenige zekerheid op te maken wat nu ’eigenlijk de meerderheid wel verlangt. Van daar dan ook dat van de hon derd Nederlanders er gewis wol nogen-orf-nogentfg en driekwart zijn die de bedoelde verslagen en, do overzichten welke do dagbladen van die ver-’ slagen 'geven, nooit lezen, ook omdat zij niets bewijzen over het vermoedelijk lot dat de ont werpen waarover zij loopon te wachten staat. Immers, niet zelden gebeurt het, dat eon wets voorstel, ’t welk in de afdeolingen der Tweede Kamer allerjaminorlijkst werd toegetakeld, bij de openbare behandeling met vlag en wimpel over de klippen der debatten heen in veilige haven arriveerde, terwyl omgekeerd weleens een wetje met een votum van afkeuring wordt afgemaakt, waartegen aanvankelijk in do sectiën weinig bezwaren rezen. Niettemin, ofschoon volkomen recht doende wedervaren aan Uw ingeschapen afkeer van voorloopige verslagen of extracten daaruit, zou ik u toch wel willen uitnoodigon kennis te ne men van hetgeen in de Afdeelingen word gezegd van do onderwijswet. Vooreerst, om do belang rijkheid van hot onderworp, en in do tweede plaats, omdat hot verslag zich gunstig onder scheidt van meest allo soortgelijke letterkundige producten. Wo zien hier de verschillende moo- ningen zóó gegroepeerd, dat oen overzicht gomak- kelijk wordt gemaakt, terwijl do vorm, Waarin de bedenkingen zyn aangegeven, ons tevens in staat stelt eenigermate na te gaan, welke denk beelden de moeste voorstanders tellen. Wo kun nen, na lezing van do hoofdpunten van dat verslag, ons vrij duidelijk voorstellen, met welke oppositie de hoer Kappeyne te rekenen zal heb ben, en in hoeverre hij, zonder verzaking van beginsel, zal kunnen te gemoet komen aan een aantal bezwaren. Bij die oppositie hebben wij voornamelijk to letton op do besliste tegenstanders van het neu traal staats-onderwijs, do clericalon en de anti revolutionairen, welke partijen haar grieven ieder afzonderlijk hebben nedergolegd in nota’s, aan het voorloopig verslag toegevoegd. Beide par tijen handhaven het door haar ingenomen stand punt op waardige, op kloeke, op consequente wijze; zij zetten haar denkwijze zoo duidelijk uiteen, dat daaromtrent geen de minste twijfel behoeft te bestaan. De nota der anti-revolutionairen, die de on- derteekening draagt van acht leden der Kamer, beroept zich natuurlijk op de bekende Grondwets- interpretatie, volgens welke „de grondwetgever de keuze tusschen openbare en bijzondere scholen geheel heeft willen vrijlaten en de gelegenheid om lager onderwijs van Regoeringswege te ont vangen slechts heeft willen verzekeren aan allen die het bogeeren, en niet zooals do Regeering voorwendt, aan allen die het behoeven; dat het alzoo ongrondwettig en ongerijmd is, open bare scholen op te richten zonder acht te slaan op de bestaande bijzondere scholen.” Voorts wordt betwist, dat aan de openbare school door de Grondwet do steun van ’s lands schatkist is toegezegd, en de oisch gesteld, „door toekenning van gelijke geldelyke voorrechten van staatswege aan de byzondore scholen, als aan de openbare zijn of worden toegekendeon einde te maken aan een onrechtvaardige, met het hoogste volks belang strijdige begunstiging.” Do andere nota, ingediend door don Afgevaar digde C. J. C. H. Van Nispen, beziet de zaak van het lager onderwys met hetzelfde oog als zijn geestverwanten overal elders. Zijn toetssteen is het mandement der Nederlandscho bisschoppen, waarin het nietkerkelijk-gokleurd onderwijs wordt veroordeeld; hij ontleent zyn licht aan decreten, door Paus Pius IX bekrachtigd; zyn eischen gaan nog verder dan die der christelijk-histori- sche partij; hij begeert als regel, de confes sionele staatsschool, alzoo rechtstreekschen on door de wet gesanctioneerde!» invlood van de geestelijkheid op het lager onderwijs, en, waar deze, wegens al te grooto verscheidenheid van kerkg?nootschappen, niet mogelijk is, daar stelt hij zich tevreden met hetgeen do anti-rovolutio- nairen vragen, verplichte subsidie aan de bijzon dere scholen. In het verslag zolf worden de eischen, door beide partijen gesteld, krachtig en logisch we- derjegd. ’t Behoeft echter geen betoog, dat geen boven gewaagden, te Berlijn beraamd werd, had te Friedrichsruh, waar Vorst Von Bismarck tot- herstel van krachten verblijf höudt, eon onder houd plaats tusschon dezen én Graaf Skouvaloff, de Russfachc gezant te Londen. Van daar is do vredegozant,'want ^Is zoodanig beschouwen velen hom nog steeds, naar St. Petersburg af gereisd, waar hij Zondag jl. aankwam en druk aan ’t bespreken dor bekende quaestie is met den Kanselier en den Keizer. Do eerste be richten die de zending van den Graaf voorstel den als een bijna zejeer middel om de gerezen verschillen, in zake het Oosterscho vraagstuk geheel te vereffenen, zijn gevolgd door anderen, die hot mandaat van don gezant beperken tot heel wat mindor. Men zou in Petersburg al leen wat nauwkeuriger ingelicht willen zijn -omtrent de bezwaren en voorstellen van En- gelsclie zijde, en daarom, don gezant ontboden hebben. In hoeverre die inlichtingen tot na dere onderhandelingen* geleid hebbenen eene vredelievende oplossing in de hand workjonvalt niets te zoggen.- Ook uit do beraadslagingen' in het Engelsche parlement'gaat niet Veel licht op over den stand van zaken. Zoowel in het Lager- als irt het lïooger Huis werd do regeering van liberale zijde- heftig aangevallen over de beschik king over Indische troepen, zonder voorafgaande machtiging van hot Parlement gevraagd te heb ben. 'De regeering blijft dit onnoodig achten en stelt de genomen maatregelen alleen als maat regelen van voorzorg vopr; zij verdaagde de be raadslaging over de eigenlijke quaestie tot de ‘volgende week- De begroeting van ontvangsten werd, inmiddels met overgroote meerderheid v stemmen, 111 togen 19, goedgekeurd. BINNENLAND., Voor do verkiezing van 4 gemeen- JJWbism biljetten. Tor vervanging van de hoeren Kam per dijk en Pos waren 1083 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan bekwamen de heeren J. J. B. Goettsch 456, A. 0. Vink 411^H. A. Van Beuningen 377 on Mr. A. W. Van Beeck Cal- koen 376 steiilmen. Tusschen die heeren moet eene herstemming plaats hebben. Ter vervan ging van den heer Mr. N. P. (J. Kien waren uitgebracht 1080 geldige stemmen. De heer Mr. C. R. Merkus bekwam 498 en J. W. Sehu- bart 399 stemmen, zoadat tusschen hen mede eene herstemming moet plaats hebben. Ter ver vanging van- Mr. W. R. Boor zijn 1088 geldige stemmen uitgebracht. Do heeren Mr. R. Melvil baron Van Lijnden bekwam 506 en Mr. L. Van Lier 429 steifimen, zoodat tusschen hen eveneens eono herstemming moet plaats hebben. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. I. Van Nooten, is tot lid van den raad der ge meente Lopik gekozen de heer S. I. Cambier van Nooton, Burgemeester. In plaats van den heer A. Swets Ta. is met 71 van de 75 uitgebrachte stemmen tot lid van den raad der gemeente Hardinxveld gekozen de heer T. Swets Az. Gekozen tot lid van den raad der gemeente Jaarsveld do heer C. Molenaarin de plaats van wijlen den heer J. Mqrgan. ♦—Dinsdag 1.1. is door den gemeente raad van Stolwijk tot tijdelijk wethouder geko zen do heer J. Burgerin de plaats van den heer W. Boernaar elders vertrokken. Tot Wethouder (ter gemeente Ke- dichem is in plaats van wijlen den heer Bell gekozen de heer W. Den Braven. ♦—Door de centrale kiesvereeniging, afdoeling Gorinchemis tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer B. C. Wisboom, die de candidatuur heeft aangenomen. Voorts worden nog door particu lieren aanbevolen de heeren Mr. J. C. J. Arriëns en D. J. Du Croo. De na te noemen telegraafkanto ren op de stations der Nederlandsche Rynspoor- weg-maatschappij zyn voor den duur van den zomerdienst open als volgt: Gouda, 6J tot 11; Harmelon 7| tot 10; Nieuwerkerk 6’ tot 9j; Oudowater en Woerden 7} to't 9|. De Raad van State heeft eergis teren behandeld de zaak van D. O. Van Leeu wen, te Sliedrecht, tegen een besluit van Burg. en Weth., waarbij hom vergunning is geweigerd voor de oprichting eener kuiperij. Rapporteur de staatsraad Meeusson. Voor den appellant trad op Mr. H. J. Dyckmeoster on voor A. Prins, te Öliedrecht, Mr. Vlielander Hein. Naar men mededeelt, zal bij gele genheid van het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik door de officieren onzer marine afzon derlijk een blijk van hoogachting en liefde aan hun hooggoschatten luitenant-admiraal worden aangeboden. Door de gemeenten Baarn, Soest en Soestdijk zal, niet door de burgers, maar van gemeentewege, aan Z. K. H. prins Hendrik, den Heer van Baarn enz., een bewijs van gehechtheid worden aangeboden. Eenige dames te ’s Hage hebben zich tot oene commissie vereènigd, on»

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1