IRIJ .ING ng N°. 467. Zondag 26 Mei. LNTELS, REEN, andbouw, te koop: iuis, n bij PIETER mfriseur. KER, t het maken [LOTING Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. N De Da taks. rectie. )O T. !L I f ERGEN. irpctten, c Zonen Benschop. ÏCÏHK- treken. Loten. POLET. EN. I BINNENLAND. BUITENLAND. schoonhoven™ courant A letten, die op Jï NOOTEN. ■konddat hij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgevers. l aansluiting minuten van ij de leden der iet den verkoop der be- oppo- Dr., RTIMENT EN en LAAR- ich beleefdelijk an alle Alle Binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. er geheel anders uit Aan beide zijden honderdtal bamboe- Augustus a. s. 1 te Woerden. jE- 1 fraaie PAAR- RIJTUIGEN, HMACHINES, nero prjjzen. elk tiental lo st Bestuur, )ER QUAST, Secretaris. irgeteekende de k van Schoon maken, dat hij n de Koestraat hiergevestigd sonstelling zijn bij den Secre- Iw. Dienaar, ida, in de Zak, 234. EfV: TMUNTENDB lerde, ZEISEN iet voldoen. Schoonhoven ii zijne geëerde letheid, zin- aar de eischen hij zich onder n minzaam in end, dat ter ORDRECHT, Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Ieder» regel meer 0,.10, Groote letters naar plaatsruimte. Inrawting franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddag» ten 10 ure. I ue vrouwen mee en leggen ook naar, mei «iiyu bescheiden adviezen in de weegschaal. De Bataks zijn geboren parlementaire redenaarsen hielden zij er een Bijblad op na, dan zou dit even volu mineus worden als dat van sommige Europeescho Staats-couranten. De Radja opent de bijeenkomst met een fraaie redevoering, die niet zelden twee uren duurt en waarin hij het onderwerp raadslaging blootlegt. Daarna treedt de a< sitie op in den persoon van een bestrijder der voordracht, en poogt de vorstelijke argumenten te ontzenuwen in een niet minder schitterende en vooral niet korter speech. Tot zoover gaat alles goed; maar weldra wordt de discussie le vendiger; verscheiden personen vatten tegelijk het woord oper is geen voorzitter die belt of hamert, dus wordt niemand tot de orde geroe pen; van do verschillende longön wordt hoe langer hoe meer gevergd, en eindelijk is de bij eenkomst overgegaan in een luid geschreeuw, zonder dat eenstemmigheid te verkrijgen is. De vergadering wordt dan verdaagd, en de meeting zoo vaak herhaald, totdat de noodige overeen stemming bereikt is. Alle arbeid wordt gemeenschappelijk ver richt meest door de vrouwenals de mannen soms meedoen, dan dragen zij wel zorg zich niet al te zeer te vermoeien. Do geheele rijst oogst wordt in het publieke magazijn opgesta- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. w keert. Eene samenzwering tegen den Sultan, waarin de ex-Sultan Murad zijn rol medespeelde, is ontdekt en ten kotte van eenige men- schenlevens verijdeld; het Ministerie verkeert weder in een staat van ontbinding en de troe penbewegingen van het Russische leger, dat als een gezondheidsmaatregel San Stefano verliet en andere stellingen bij Constantinopel innam, bracht ook het hare er toe bij om de spanning te ver meerderen. In het Engelse he Hooger- en Lagerhuis zijn de beraadslagingen over de Indische troepenbe wegingen in vollen gang. Hartington, Granville en vooral Gladstone gispten in zeer sterke be woordingen de inconstitutioneele handelwijze der regeering. Deze ontkende in strijd met de Grondwet gehandeld te hebben, doch onthield zich overigens van het geven van inlichtingen omtrent den stand der onderhandelingen, Omdat zij dit in strijd achtte met ’s lands belang. Het bleef steeds haar doei den vrede en de vrijheid van Europa te bewaren en Engelands positie te verzekeren. Het debat zal wel eindigen met de verwer ping van Hartington’s motie tot afkeuring van de handelwijze der regeering. In den Eranachen Senaat is de viering van het eeuwfeest van Voltaire door Bisschop Du- panloup ter sprake gebracht. Deze wenschte dat de viering van dit feest om overwegingen van godsdienstigen aard van regeeringswege zou be moeilijkt worden. De regeering weigerde echter hierin te bewilligen. Al kon zij niet alles goed keuren wat Voltaire geschreven had, zij vond daarin geene aanleiding om de viering van den 100-jarigen sterfdag van den grooten wijsgeer te verbieden of eene nieuwe uitgave zijner wer ken te bemoeielijken. De Japansche Minister van Binnenlandsche Zaken Okubo, bekend om zijne verlichte denk- i en de invoering van vele hervormingen in het bestuur en de staathuishouding, is op verraderlijke wijze vermoord. Zijn doo d is vöor Japan een groot verlies. sche natie. Doch de Bataks hebben dit in hun voordeel gehaddat de Hindoo-beschaving tot hH^/loordrong en hen tot ontwikkeling bracht, zonder evenwel hun bloedige gebruiken geheel te kunnen vernietigen. Later, toen de strijd tusschen den Hindoe-godsdienst en den Islam in het voordeel van dezen is beslist, verminderde ook allengs weer de beschaving, want ofschoon de Bataks zich niet bogen voor den Arabischen profeet, sluimerden toch ook de begrippen, door de Hindoe-priesters aangebracht, van lieverlede in. Die terugkeer tot de onbeschaafdheid is zoo blijkbaar, dat het tegenwoordig geslacht niets meer weet aangaande de in zijn land hier en daar nog aanwezige overblijfselen van door de voorvaderen gebouwde prachtige Hindoe-tempels men noemt die eenvoudig huizen, door de booze geesten gesticht. Misschien zullen de hedendaagsche verwikke lingen er toe leiden, dat de Bataks meer recht streeks in de contróle van het Nederlandsch gezag geraken. Dat zou voor hen een weldaad zijn, en de eenige voorwaarde voor hun verder bestaan. Van nature zijn zij ons bestuur niet, vijandig; dikwijls hebben sommige hunner Hoof den den wensch geuit, nauwer met het Neder- landsch gezag verbonden te worden, doch de verhoudingen op Sumatra lieten zulks niet toe. De wijziging die de laatste jaren in die verhou dingen hebben gebracht, zal ook waarschijnlijk een veranderde politiek tegenover de Batta-lan- den ten gevolge hebben. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcom missaris van politie te Amsterdam Mr. H, G. Van Doesburgh, thans commissaris van politie aldaar, en P. W. Steenkamp, thans commandant der brandweer. Z.M. heeft benoemd bij de rustende schutterij 5e bat. tot.kapitein M. Boogaerdt, thana 2e luit, en tot 2en luit. Jan Smit VIII. De gemeenteraad te Gouda heeft bij de behandeling der concessie tot aanleg en exploitatie eener waterleiding aldaar besloten dat niet de levering van goed gefiltreerd water De, strijd tegen het Atjehsche volk kan nog niet als geëindigd worden beschouwdof rèeds hebben zich op Sumatra nieuwe verwikkelingen voorgedaan. Ten zuiden van Atjeh, tusschen het gouver nement van Sumatra’s Westkust en de straat van Malakka, ligt een vrij uitgestrekt, nog wei nig bekend grondgebied, dat aangeduid wordt onder den naam van de Batta-landen. Daar zijn de vroegste bewoners van het eiland ge vestigd hetwelk zij eertijds in zijn geheel in bezit hadden^ de middeleeuwsche reiziger Marco Poloj bezocht het in 1293 en vond er geen ander volk dan de Bataks. Genoemde schrij ver vertelt van hen, dat zij het menschen-eten ónder hun geregelde gewoonten telden, en tot op heden hebben zij van die gezellige liefheb berij nog niet volkomen afstand gedaan. In latere tijden zijn zij van lieverlede door do Ma- leiers verdrongen en tot hun tegenwoordig ge bied beperkt. Daar waar beide volken aan elk ander grenzen hebben zij den Islam aangenomen en hun kenmerkende eigenschappen grootendeols verloren, maar verderop zijn zij nog even hei- densch als ooit te voren. Juist die omstandig heid is oorzaak, dat zich reeds sinds vele jaren Rijnsche zendelingen in hun midden vestigden, die er niet zonder succes werkten; men weet toch, dat de heidensche stammen van den In- dischen archipel minder ontoegankelijk voor het Christendom zijn dan de volgelingen van Mo hammed. Een Bataksch dorp ziet dan een Javaansche dessa. van een voetpad zijn een 1 hutten gebouwd met wanden van boomschors. Geen enkele boom biedt het oog een aangename afwisseling aan. Het geheel is omringd door een diepe gracht, aan de buitenzijde versterkt door een breede doornhaag, voor welke palissa den zijn gestoken. Die gezamenlijke verster- kingen bereiken niet zelden een hoogte van tien meters, en hebben slechts één opening, die in tijden van gevaar met balken wordt versperd. Het éénige gebouw, dat in aanzien van de ove rige verschilt, is het dorpshuis, waaraan het al gemeen® rijatmagazijn is verbonden, en dat ge meenlijk irf het midden staat; het heeft meestal een ruime galerij voor do volksvergaderingen, en is gedeeltelijk tot woning van den Radja ingericht. Buiten het dorp strekken zich de rijstvelden uit, die gemeenschappelijk eigendom en onvervreemdbaar zijn. Indien de Europeescho socialisten, die in onze dagen zooveel van zich doen spreken, zich met terwoon gingen vestigen in de Batta-landen,— voor vele dingen zou ’t misschien goed zijn, dan zouden zij stellig een groot gedeelte van hun denkbeelden déiir verwezenlijkt zien; reden .waarom het blanke ras niet in alle opzichten als het meest geavanceerde op politiek gebied mag beschouwd worden. Men oordeele slechts: elk dorp stKat op zichzelf, en heeft een eigen bestuurder, wiens macht erfelijk is en die aan geen ander gehoorzaamheid is verschuldigd. Daarentegen is zijn heerschappij over zijn eigen onderhoorigen zeer beperkt; hij mag geen be sluit nemen zonder toestemming zijner onder danen, die daartoe ter vergadering worden ge roepen. Er heerscht algemeen stemrecht in den volsten zin des woords; van census is nooit sprake geweest, en met den last van kiezers lijsten heeft men niets te doetf. Allo volwassen Bataks komen ter vergadering op, somtijds gaan de vrouwen mee en leggen ook haar, niet altijd peld, on elk gezin ontvangt daaruit zijn dage- lijksctye behoeften. Handels-artikelen worden in geringe hoeveelheid voor den uitvoer ten alge- ineenon nutte geteeld of Ingezameldvoorname lijk indigo, gambir on zwavel. Wordt de bevolking van eon dorp zoo talrijk, dat men, om haar te voeden, rijstvelden op te groote afstanden zou moeten aanloggen, dan trekt oen gedeelte, onder aanvoering van een bloedverwant van den Radja, naar het bosch. Daar wordt dan met vereende krachten een open plok gemaakt waarop een nieuw dorp wordt aan gelegd, rijstvelden worden ontgonnen, en na korten tijd is do nieuwe republiek gevestigd. Dikwijls gebeurt het dat eenige nabij gelegen dorpen een bondgenootschap aangaanhet schijnt dat in dat geval den oudste der Radja’s oenig centraal gezag wordt toegekend. Dat geschiedt meestal, wanneer er een geschil te beslechten valt, hetgeen niet anders kan gedaan worden dan gewapenderhand. De tegenpartij zoekt zich ook door bondgenootschappen te versterken, on nu gaat het er op los. Bijzonder bloedig zijn evenwel die oorlogen niet; men maakt weder zijds eenige gevangenen, die somtijds tot den rang van wildbraad worden verheven, en ein digt met een schikking, door zooveel redevoerin gen opgeluisterd, dat de conferentie van Kon- stantinopel er een niets beduidende samenkomst bij is. In het midden des lands ligt het fraaie meer Toba, voor dezen nog door weinig Nederlanders bezocht. In den omtrek van dat meer is do bevolking vrij dichten daar staat zij onder den invloed van zekeren Radja, dien de lui meteen buitengewonen en bijgeloövigen eerbied schijnen te bejegenen. Zijn onderdanen vertellen o. a.: dat zijn tong met haar is bezet; dat hij de ge liefkoosde Bataksche gerechtenhonde-, varkens- en paardevleesch versmaadt, maar bijzonder ge steld fs op het stoffelijk deel van zijn natuur- genootgp. Do heer Van der Tuuk, een geloof waardig schrijver over Sumatra, heeft dat heer eenmaal een bezoek gebrachtin weerwil van de gevaren en moeielykheden van dien tocht; hij heeft wel met hem gesproken, maar kon zijn tong niet te zien krijgendaar mijnheer de Radja den mond zorgvuldig gesloten hield. Niet ver van daar is het zoogenaamde vorstendom Silindong, dat eveneens sporen van een centraal gezag vertoont. Het is juist in die streken dat de onlusten zijn uitgebroken. Onze expeditio naire troepen schepen zich in te Sibogha op de Westkust, en trekken van daar langs bijna onbegaanbare paden naar de Batta-landen; de grootste gevaren zijn niet gelegen in de kracht des vijandsmaar in het bezwaar van den tocht. Wat tot het conflict aanleiding heeft gegeven, is nog niet met voldoende duidelijkheid open baar gemaakt. Reeds bij de eerste verwikke lingen hebben de Rijnsche zendelingendaar werkzaam, hun woonplaatsen verlaten en zich onder bescherming van het gouvernement ge steld; men weet niet in hoever zij bij het ont staan dor vredebreuk zijn betrokken. De Bataks zijn sedert 1821 in naam aan het Nederlandsch gezag onderworpen, doch de Nederlanders be moeiden zich weinig met hen; alleen trachtten de residenten van Tapanoeli soms onderlinge geschillen te beslechten en het kannibalisme tegen te gaan. (Men leze o. a. in „Toontje Poland” de vermakelijke toespraak, door dezen ge houden tot eenige Bataksche hoofden, bij gelegen heid dat men een [paar Amerikaansche predikers had geconsumeerd). Ook poogden de ambtenaren tor Westkust de Bataks zooveel mogelijk te be schermen tegen de onderdrukking die zij van de Maleiers moesten ondergaan. Nu heeftin strijd met de gesloten verdragen, de Radja van Silindong boven genoemd, in een twist tusschen zyn volk en de naburige stammen, de hulp in geroepen van Atjehsche krijgslieden uit de XXII Moekimdat gedeelte van het voormalige Atjehsche Rijkdat nog niet aan ons gezag is onderworpen, en waarvan de heer Fransen van de Putto onlangs nog in de Kamer verklaarde dat niemand weet hoe het er eigenlijk uitziet. Naar die streken hebben zich af en toe een aantal vluchtelingen uit do onderworpen Atjeh- staten begeven, die de gelegenheid om hun haat tegen ’t Nederlandsch gouvernement aan den dag te leggen, gaarne aangrepen. Want het spreekt van zelf, dat het civiel- en militair-bestuur ter- j stond tusschenbeiden kwam toen do zaken dien loop namen, voornamelijk omdat verwikkelingen onder de Batta’s, waarin bovendien de lieden van Atjeh de hand hebben, zeer gevaarlijk zouden worden voor de toch zoo vaak gestoorde rust ter Oostkust in Deli, Langkat enz. De eerste expeditie onder kolonel Engel had reeds eenig succes, doordien na krachtigen tegenstand een viertal zwaar Versterkte dorpen werden genomen. Een nieuwe en krachtiger toezending van troepen werd echter noodzakelijk geacht. Wij noemden hierboven de Bataks de oor spronkelijke bewoners van Sumatra; de meeste beoefenaars der land- en volkenkunde plaatsen hen in dit opzicht op dezelfde lijn als de Dajaks van Bonieo, de Alfoeren van Celebes, allen onderdeelen van dezelfde primitieve, barbaar- geleverd worden. De beproeving van de spoorweg brug bij Arnhem in de eerstdaags te openen lijn Arnhem—Nijmegen heeft gisteren plaats gehad, daartoe werden gebruikt 1U locomotieven. Van de werf der heeren Gebr». B. Pot te Elshout is 18 dezer te water gelaten het loggerschip „Eersteling”, bestemd voor de haring- visscherij. Genoemd schip wordt voorzien vaa een stoomspil voor het inhalen der netten, ver vaardigd in de fabriek van de heeren Coillard Frères te Havre, en zal varen onder reedery van den heer W. Leverstein te Maassluis. Het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik met Prinses Marie van Pruisen zal naar thans is bepaaldop den 24 Augustus ■worden voltrokken. Uit een zeer goede bron verneemt hot Dagblad, dat er in de Koninklijke Familie, behalve de echtverbintenis van Z. K. H. Prins Hendrik, ook nog sprake is van een ander huwelijk. Zoo het tot stand komt zal deze gebeurtenis in Nederland een rechtmatige vreugde veroorzaken. Te Rotterdam, waar men eerst een afzonderlijk geschenk aan het vorstelijk bruids paar wilde geven, is thans besloten, zich aan te sluiten aan het nationaal huldeblijk. Te Leeuwar den is een 'dames-commissie gevormd met het doel om aan ’8 prinsen aanstaande gemalin „na mens de vrouwen van Friesland” een huldeblijk aan te bieden terwijl ook eenige dames te Zutfen zich tot dat doel, namens de vrouwen uit het Graafschap, hebben vereenigd. Amsterdam zal uit de gemeentekas aan het bruidspaar oen geschenk aanbiedenter waarde van f12.000 zooals dat ook vroeger geschieddewanneer een telg uit het huis van Oranje in het huwelijk trad. De volgende Bubcommissiën voor het Nationaal Huldebljjk, by gelegenheid van het huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden met H. K. H. Prinses Marie van Pruisen, zyn o. a. gevormd: te Gouda, de heeren A. A. Van Bergen IJsen- doorn, voorzitter; H. W. G. Koning, secretaris* Mr. J. C. Du Pni, penningmeester; Lnit-Kokmei C. J. J. Bijleveld; A. H. Van Dillen; W. J. For- tuijn Droogleever; L. P. Hoogendyk; B. Van Leer en G. Btraver. te Vianen, de heeren J. H. J. Alers; W. Overzicht. Toen wo de vorige week do meening uitspra ken dat de aanslag op het leven van Duitsch- lands keizer nog langen tijd zijne nawerking zou doen gevoelen voor de sociaal-democratenver- v moedden we weinigdat die gedachte zoo spoe- beelden dig en in dien zin bewaarheid zou worden, als in het than* het geval dreigt’ te zijn. Men heeft zich aan de Rijkskanselarij gehaast gevolg te geven aan de klachten van den Keizer over de zede lijke verwildering des volks en aan zijnen op dracht om maatregelen te nemen tegen de woe lingen van sommige landsgevaarlijke partijen, en ’t gevolg is geweest de indiening van een wetsontwerp, dat alle uitingen der sociaal-demo- cratischo partij zoo in woord als geschrift ver biedt. Bijna even eenparig als de natie hare vreugde te kennen gaf over de gelukkige verij deling van den anooden aanslag, betuigt zij nu hare afkeuring over eon maatregeldie de vrij heid van een geheel volk aanrandt, om de mis daad van een onverlaat. Duidelyk wordt, zelfs door de meest gematigde organen, de onbillijk- heid van het wetsvoorstel in ’t licht gesteld en w betoogd hoe juist door die verbods- en strafbe- voldoende zal zijnmaar dat tevens in zekere palingendie toch niet in staat jsijn de stem gevallen scheikundig gezuiverd water zal moeten en de woelingen der partij te smorenhet ge- vaar toeneemt. Intusschen is het wetsontwerp den Bondsraad reeds gepasseerd en gisteren in ’den Rijksdag aan de orde gesteld. De Bondsraad heeft een geheel artikelstrafbepalingen inhou dende geschrapt en zoodoende het ontwerp niet onbelangrijk besnoeidwelk lot het in den Rijks dag wacht, valt moeiehjk te voorspellen, even min als de gevolgen te voorzien zijn eener me gelijke verwerping. Een niet minder gewichtig feit, dathoewel met de indiening van het wetsvoorstel tegen de sociaal-democraten in geonerlei verband staande toch toevallig daarmede samenvalt, is de aanvraag om ontslag van den Vader der Mei wettenden Pruiftischen Minister van Eeredienst Dr. Falck. De voortdurende oneenigheid in zake de aange legenheden der Evangelische kerk, waarin de Kei zer aan de uiterste rechterzijde staat, heeft, naar men beweertden Minister tot dat besluit ge bracht. De Keizer moet echter weigeren het ontslag aan te nemen. Reeds dit alles ware genoeg, om den Rijks- kanselier, die te Friedrichsruhe herstel van krachten en rust ging zoeken, alle rust te rooven. Doch niet alleen de binnenlandsche aangelegenhedenook de buitenlandsche eischen meer dan ooit, syjn aandacht. Schouvaloff, de man die geacht wordt op dit oogenblik meer dan iemand anders de quaestie van oorlog of vrede in de hand te hebbenis op zjjn terug- I reis van St. Petersburg naar Londen eerst ver slag van den uitslag zyner zending gaan doen te Friedrichsruhe. Omtrent dien uitslag heerscht de grootst mogeljjke spraakverwarring; uit 8t. Petersburg en Londen luiden de berichten gunstig voor eene viedelievende oplossing; Rusland zou nl. tot velerlei concessies beroid zijn en de bijeenkomst van een congres wordt daar zelfs binnen 14 dagen waarschjjnlyk ge acht. Uit Berlyn en Weenen daarentegen wordt gewaarschuwd tegen eene al te rooskleurige be schouwing van den toestand. Men acht daar het gevaar geenszins afgewend. De berichten uit Pera gaan zelfs nog verder en doen aan het behoud van den vrede wanhopen. Dat pessi misme wordt echter wel grootendeels verklaard door den toestand van crisis waarin de hoofd stad van Turkije op dit oogenblik weder ver-

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1