N’. 468. Zondag 2 Juni. 1878. - y— .schappij L.IS (OOI Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. dewater. .1 I VEIJ, e Haastrecht. TIJM, B, Ijs-Couranten C E N, NES chey 8r„ te Hamburg. R, 'buitenled. BINNENLAND. Z. M. met f 10, in 1877. JSELSCHE 0 wordt ra eenvoudig op tehalve op den d. J. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. verzoek der lining der ove- den hulp- rietbeslag 1 to leveren itore van den •echt aan de tingen te be- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgevers. irtij aiook tevens >p proef gele- Alle Binnenlandsche Advertentiën, de plaatsing 3 maal wordt slechts t vruml -fri reketfirtg ulden 3,60 o., 6 Reichsmark ulden 1,80 o., 3 Reichsmark ilden ,90 c., 1} Reichsmark )rde origineele tegen franco naar de verste er gev •endej van het waterschap IS, ROSMO- S, ZAAIMA- JN8, hudders, ISNIJDERS, IERS, LIJN- 5AADKNEU- ÖKERS, BAS ESTELLEN, - en NAAI- 3HE KAAS- ot Fabrleka- De winsten zjjn door den Staat gegarandeerd. Eerste trekking 12, 18 Juni, elneming asen 5 gegaran- aarin over de O Mark vorden. «eld-loterij, ten bevat, zijn: mark, apeoi- X)0, 80,000. en 36,000, val 20,000 en XX), 37 maal OOO, 3000 en 500, 412 maai 30628 maal 16,839 maal uark maanden in 7 ■OMfflWffl COÜRANT. mij benevens atswapen voor- i plaats gehad r aanvrage do iwone Oeï- an prompt haar aan den is vertrek naar and als Agent hidewater eh is aangeateld m met boetel- an hebhw AU de jrjl wreder hot r’b.Wiiw i drio jaren: lust”, gelegen /llleskop, bij Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. ledore regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. igevolge de vastgesteldo voor moest de maatschappij van den spoor- .«c.udmMunster vóór primo Mei j.l. Regeering volkomen zekerheid geven, -gelden bezat om de» «poëz ie Maatschappij kon dit niet den Minister van Waterstaat ;erd. De con- ./.jng.ucu cu ,xvve- Door Fran- heemraden van Schieland gehoudenzijn de A...L. volgende gunningen gedaan: g 1- Het reconstrueeren der valbrug te Ter- Schoon- bregge, aan P. Romeyn Wz., te Hillegersberg aar aan l voor f1369. waarvan sgevenworden hebt' Overzicht. Het politieke weerglas dat weken lang storm aankondigde doet nu toch weder eens betere dingen hopen. Uit alle windstreken ruischt meer of minder bestemd het liefelijke woord vrede ons tegen. Dank zij do verzoenende houding van den Czaar en de goede diensten van don Duit- schen Kroonprins, die de gast is van het En- gelsche hof, heeft de Engelsche regeering be langrijke concessiën gedaan on mag de bijeen komst van een congres ais zoor aanstaande geacht worden, aldus luidt het uit Berlijn. Te Weenen is men nog al beter ingelicht en wordt de 11e Juni genoemd als de dag waarop hot congres te Berlijn zal bijeenkomen, eene medodeeling die men te Berlijn echter voorbarig noemt. Zijdelings worden die gunstige berichten bevestigd door de mededoeling van den Engclschen Minister Sir Stafford Northcote aan het parlement, dat in de laatste dagen de vooruitzichten op het bijeenko men van een congres belangrijk verbeterd waren. Ofschoon de punten waarover onderhandeld en waaromtrent overeengekomen is zich nog altijd laten raden, mag men echter aannemen dat de zending van Graaf Skouvaloff den weg om eene minnelijke schikking der bestaande moeielijkhe- den geëffend heeft. Vrij algemeen '•verzekert men dat Rusland er in toegestemd heeft het verdrag van San Stefano in zijn geheel aan de goedkeuring van het congres te onderwerpen, en zijne eischen betreffende het grondgebied in Klein-Azië en de oorlogsschatting aanmerkelijk beperkt heeft, nadat Engeland van zijne zijde verklaard had in de wederinbezitneming van Bessarabië door Rusland te rallen bemeten. Al mag men dus aannemen dat omtrent de gewichtigste punten tusschen de meest geïnteresseerde MogendhedenRusland Oostenrijk en Engeland is overcengekohien, toch zal er nog genoeg te doen overblijven voor het con gres on zal het weerglas, voordat men tot eene definitieve oplossing is gekomen, nog wel eens verandering vóórspellen. Oostenrijk heeft intusschen ^op Porte, en naar 't schijnt, met toestemi rige Mogendhedenhet versterkte eilandje Ada- Keleh in den Donau bezet, onderuitdrukkelijke voorwaarde evenwel, dat door deze bezetting niet vooruitgeloopen wordt op de beslissing van het congres, die den eigendom van dat voor de scheep vaart niet onbelangrijke punt definitief zal toe wijzen. Uit de verklaringen van den Minister- President aan delegation blijkt nochtans, dat men eenige reserve tegenover de uitspraken van het congres niet geheel overbodig acht. In de nabijheid van de Tnrksche hoofdstad en in Constanttnopel zelve heerscht voortdurend eene gevaarlijke spanning. De bewegingen der Russische troependiezonder het onzijdig ge bied te overschrijdentoch meer en meer de Turksche stellingen naderenhouden do argwaan gaande zoodat de minste onvoorzichtigheid alle resultatenlangs diplomatieken weg verkregen op eöns zou kunnen vernietigen. De onderhan- delingen over de ontruiming der vestingen Schumla en Varna stuiten nog altijd af op de weigering van Turkijeom uitvoering te geven aan do bepalingen van het verdragzoolang Rusland daarin niet voorgaatdoor terugtrekking zijner troepen. De samenzwering tegen den Sultan is gevolgd door een brand in zijn paleiswaarbij onder andere stukken tot het Departement van Buiten- landsohe Zaken behooronde ook het verdrag van San Stefano, zouden verbrand zijn! En dit juist op het oogenblikdat de Porte in eenfe circulaire aan de bevriende Mogendheden medodeeling doet van de onderhandelingendie tot dat vetdrag geleid hebben en van de hervormingen die zij in het bestuur des lands denkt in te v^ren. Do Duitsche Rijksdag hoeft zich ditmaal geen vrees laten aanjagen door de Rijksregeering. Hoewel de meerderheid zich verklaarde voor strenge toepassing der bestaande wetsartikelen om aan de woelingen der sociaal-democraten paal en perk te stellen en zich bereid verklaarde desnoods die wetsbepalingen te verscherpen keurde zij den voorgestelden maatregel der regeering af, die dan Qok met overgroote meer derheid verworpen werd. De sociaal-democraten namen aan de beraadslaging geen deelals protest tegen de meeningdat hunne partij moord en roof zou goedkeuren en zich aanspra kelijk zou kunnen stellen voorde daad van een waanzinnige. De verwerping van het wetsont werp schijnt geenerlei gevolg te zullen hebben. De Rijkskanselier heeft zich naar Berlijn be geven óm de voorwaarden te regelen, waarop de Prnlslsche minister van eeredienstDr. Falck voor het kabinet zou behouden blijven. Noch de Keizer, noch Von Bismarck willen hem loslaten. Naar men beweert zou de ïTansche regeering besloten hebben zoowel aan de feestviering ter nagedachtenis van Voltaire als aan die ter na- Z. M. heeft benoemd tot notaris te ’s GravenhageMr. S. C. Van Appeltere, thans notaris en kantonrechtor-plaatsvervanger te Go- rinchem en hem uit laatstgemelde betrekking eervol ontslag verleend. Z. M. heeft benoemd tot Hoogheem raden van de Krimpenerwaard B. Hoftiand en D. Oskamtot Hoogheemraden in het waterschap Bijlevold en den Meerndijk J. Bos en A. Kuijff Hz. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem, op 1.1. Dinsdagzijn uitgobracht 2040 geldige stemmen. Daarvan bekwamen de heeren Otto van Rees (liberaal) 838, Cromers (ultramontaan) 456, De Savomin Lohman (anti-revolutionair) 424, Bijleveld (liberaal) 102, .en Van Goltstein (con servatief) 158 stemmen. Herstemming alzoo tus schen dq heeren Otto van Rees en Mr. W. C. J. J. Cremers. Door het ondorwijzersgezelschap Kedichem is aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie gezonden aan hot request om ver- deeling der openbare scholen in drie klassen en afschaffing van de vergelijkende examens voor de beide hoogste klassen. Ingevolge de vai waarden, moest weg Rotterdai aan de T dat zij de noodige weg te maken. D< en verzocht aan om uitstel, die zulks heeft goweigor cessie is dientengevolge ingetrokken, sche kapitalisten is alsnu, zoo Courant, concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam over f hoven naar Utrechtaansluitende aldaar aan i den Oosterspoorweg en den Centraalspoorweg. De gemeenteraad van Gouda heeft Dinsdag de voorwaarden vastgesteldwaarop de conceésie wordt verleend aan de IIH. J. De Vries Rpbbó te Gouda en A. Kaptijn te Woerden, tot aanleg en exploitatie eener waterleiding binnen die gemeente. De voornaamste bepalingen zijn 1. Levering van gefiltreerd en zoo noodig schei kundig gezuiverd IJsel water: a. aan de gemeente tegen 1 cent do 30 liter (voor minvermogenden). b. aan particulieren tegen het volgende tarief voor ééne kamer f 7 voor twee f 11voor drie f 15, voor vier f 18voor vijf f21, voor zes f 24 voor elke kamer meer f 2,50. Een keuken wordt als een kamer berekend. Bovendien voor een bad toestelwaterclosetpaard en rijtuig extra-betaling. 2. Duur der concessie40 jaar. 3. Binnen drie maanden verklaring van conces sionarissen of zij de voorwaarden aannemen. 4. Do beslissing van’ alle verschillen wordt opge dragen aan arbiters. Binnen kort zal bij den gemeen teraad van Gouda een voorstel inkomen thet de strekking om naar aanleiding van het door de Gezondheidscommissie aldaar reeds herhaalde malen gegeven advies tot invoering van het tonnenstelsel een krachtige poging te doen tot invoering van een stelsel tot doelmatige ver wijdering en verzameling van faecale stoffen. De te Gouda bestaande crèche wordt zoo gewaardeerd in den laatsten tijddat een tweede gebouw hoogst noodzakelijk is, daar er reeds killeren moesten worden weggezonden uit gebrek aan de noodige ruimte. Aan den gemeenteraad te Gorin- chem is een door 82 ingezetenen onderteekend verzoekschrift ingediend om de Paasch- en Pink- ster-marktdagen weder in te voeren. Onmid dellijk daarop is aan de huizen der ingezetenen een tegen-request aangeboden, om den raad te verzoeken niet op het besluit terug te komen; ook dit bevat reeds vele handtoekeningen. Door de benoeming van den heer Mr. S. C. Van Appeltere tot notaris te ’s Gra venhage zal Gorinchem weldra weder een ijverig raadslid en tevens aanzienlijk burger verliezen. Men spreekt daar van nog eenige aanzienlijke ingezetenen, die zich te ’sHage of elders willen vestigen. Blijkens uit Penang ontvangen telegram zullen alle passagiers, ingescheept ge weest op de stoomboot „Voorwaarts”, benevens de geheele equipage van dat stoomschip, de reis voortzetten met de stoomboot „Madura”, die daartoe zeer spoedig uit Batavia naar Penang zal vertrekken. Te Kinderdijk werd 25 Mei van de werf der heeren L. Smit en Zoon te water gelaten een ijzeren stoomhopper-bargegeschikt om p. m. 180 kub. meter zand te vervoeren. Deze gedachtenis van Jeanne d’Arcdoor de tegen partij op touw gezet, officieel deel te nemen of te doen deelnemen. In even verzoenenden zin liet Gambetta zich dezer dagen over beide feest vieringen uit, zoodat men hopen mag, dat die beide feestvieringen tot geene ernstige botsingen zullen aanleiding geven. Do verkiezing van Baragnon, een der mannen van 16 Mei, is door de Kamer vernietigd. 2. liet doen van eenige herstellingen aan de Maas en IJselhoofdenaan L. Luijendijk, te Nieuwerkerk a/d IJselvoör f 540. 3. De leverantie van zwaar timmerhout, in 3 perceelen: eerste perc. aan W. Hoogendijk Wz., te Gouda voor f 969 tweede perc. aan de firma Van Mierop Co., te Rotterdam, voor f388; derde perc. aan W. Hoogendijk Wz., te Gouda, voor f185. 4. Verzwaring aan de bedijking van boezem benevens het leggen van een vóór die bedijking enz., aan T. Mudde Tz., te Lekkerkerk voor f 2450. 5. Het herstellen van de defecten aan Schie- lands hoogen zeedijk in 10 perceelen eerste perceel aan G. Alemans te Cappello a/d IJsel voor f330; tweede A. Lagerwaard, idem, voor f220; derde G. Van Herkte Ouderkerk a/d IJsel, voor f80; vierde A. Van der Sijs, te Cappelle a/d IJ selvoor f500; vijfde W. Van Harten, te Ammerstol, voor f300; zesde G. Van Herk te Ouderkerk a/d IJselvoor f 2450 zevende W. Romeynte Cappello a/d IJselvoor f290; achtste Jan Verschoor, te Ammerstol, voor f 10.900; negende L. Luijendijk, te Nieu werkerk a/d IJsel, voor f260; tiende G. Van Herk, te Ouderkerk a/d IJsel, voor f220. 24 Mei had te Dordrecht de ten toonstelling van paarden, rundvee en schapen, van wege de afd. Dordrecht der Hollandsche Maatschappij van Landbouw plaats, welke on danks het ongunstige weder druk werd bezocht. De paarden, runderen en schapen telden 147 nummers, terwijl door 67 inzenders voorwerpen tot opluistering waren tentoongesteld. De volgende bekroningen hadden o. a. plaats Dekhengsten tusschen 4 en 10 jaar. Ie prijs, Gouden Medaille met f25, veroeniging „Verbe tering Paardenras”, te IJselmonde; 3e pr., Z. M. met f 10, C. Oudijk, te Waddinxveon. Veulenmerriën met veulen. 2e pr., V. Z. M., v. Heek, v. d. Made en Gips te Dordrecht. Spannen Koetspaarden beneden 7 jaar, aan gespannen. Ie pr., G. M. J. Kok Zn., te Rot terdam. Spannen Ploeg- of Werkpaarden, ben. 7 jaar, aangespannen. Ie pr., V.*Z. M. met f 15, M. J. Masion&Zn., te Dordrecht. Kar- of Chaispaardon. Io pr., V. Z. M. met f 10, A. C. Dronkert, te GoidschalkoordBr. M., H. P. De Kat van Hardinxvold, te Dordrecht. Rijpaarden. V. Z. M., v. Heck, v. d. Made en Gips. Paarden van 4, 5 en 6 jaar. Ie pr., V. Z. M. met f10, W. Molendijk Az., te Dubbeldam; 3e pr.,. Br. M., H. N. Bax, te Dordrecht. Paarden van 3 jaar. Ie pr., V. Z. M., J. De Koning, te Poortugaal; 2e pr., Br. M. A. Slin gerland, te Bleskensgraaf. Paarden van 2 jaar. Ie pr., V, Z. M., W. A. Luijten Jr., te Lekkerkerk; 2e pr., Br. M. Jöhs. Vogelenzang, te Alblasserdam. Paarden geboren in 1877. Ie pr.. Z. M., W. M. Van Haaften, te Sliedrecht; 2e ph, Br. M., Jóhs. Vogelensang, te Alblasserdam. Bijstieren met minstens 4 breeds tanden. Ie pr., G. M., J. W. De Graaff Jz., te Meeuwen. Bijstieren met 2 breede. tanden, lepr., V. Z. M. met f 10, Hk. Punt, te Klundert. Kalfdragende koeien. Ie pr., V. Z. M. met f 15, H. Schrijver, te CillaarshoekBr. M., W. M. Van Haaften. Melkkoeien. 3e pr., Br. M., D. Nelemans, te Zevenbergen. Melkschotten. 3e pr., Br. M., baron v. d. Borch gen. v. Rouwenoort, te Zevenbergen. Kalfdragende Vaarzen. Ie pr., V. Z. M., H. Tromp Jz., te Papendrccht. Koppels Gustevaarzen. Ie pr., G. Barendregt, te Barondrecht. Koppels tweejarige Ossen. Ie pr., V. Z. M., P. Hs. Qualm, te Pernis. Pinken (kuiskalveren) geb. in 1877. 2e pr., Z. M., A. W. v. Cappellen, te Capelle aan den Use)Z. M., A. Slingerland, te Bleskensgraaf Br. M., W. v. ’t Sant, te Sliedrecht Voorts zijn eenige voorwerpen ter opluistering bekroond, waaronder o. a. voorkomen die van de volgende inzenders: 2e pr. Br. M. Mevr. M. C. II. Van der MadeBax, te Dordrecht, kip pen. 3e pr., Br. M., J. Coert, firma K. Van Nes Zonen, te Boskoop, conifeeren. 3e pr., Getuigschrift, L.Harrewijn, teGiesen-Nieuwkerk, Grasmaaimachine. Te Dordrecht had 24 Mei cone harddraverij met paarden van zqssen klaar plaats. Door de volgende 14 paarden werd daaraan deel genomen: bruine witvoet merrie „Koningin”, van G. Rees, te Dordrecht; schimmel merrie „Rosa”, van J. Visser, te Barendrechtbruine merrie „Snijboon”, van D. J. Florijn, te Rotterdam; bruine merrie „Viorno”, van G. Barendregt te Barendrecht; bruine ruin „Charles”, van A. Ver meulen, te Standaar-buiten; vosbles merrie „No bel”, van W. Doon, te Den Haag; bruine merrie „Wilhelmina”, van II. Van Haaren, te Amster dam; bruine ruin „Malle Jan”, van H. Van Haaren, te Amsterdam; zwarte bles ruin „La Vitesse”, van J. Smits, te Dubbeldam; zwarte merrie „Snuitje”, van L. Dijkshoorn te Delft; brwne merrie „Marianna”, van J. Zeehandelaar, te Amsterdam; bruine ruin „Graaf Adolf”, van G. Zevenhuizen te Warmenhuizen; bruine ruin David”, van J. Klootwijk, te IJselirtonde; ste kelharige bles merrie „Cornelia”, yan W. Doon, te Den Haag. De prijs, ad f 300, werd behaald door de „Nobel” on do premie ad f 100, door de „Cor nelia”, beide toebehooronde aan den heer W. Doon, te Den Haag, en aan den overwinnaar uitgereikt met eene toespraak van den president, den heer H. N. Bax, die daarbij tevens dank zeide aan het Gemeentebestuur voor do wel willende beschikbaarstelling van het terrein en aan de politie voor de handhaving der goede orde. Zoowel do tentoonstelling als de hard draverij werd opgeluisterd door de muziek dor inf. uit Bergen-op-Zoom. Bij de we’dreanert dezer dagen te Brussel gehouden, is door het paard „Gen- tilhommo” van Z. K. H. den Prins van Oranje medegedongen naar den „prix de l’avenir.” Het behaalde den tweeden prijs. De kinderen der Christelijke Zon dagsscholen in Den Haag zullen Z. K. II. Prins Hendrikter gelegenheid van HD. aanstaand huwelijk, een prachtigen bijbel aanbieden. Te IJselstein heeft zich eene com missie gevormd voor do inzameling van geldolijke bijdragen ter viering van het derde eeuwfeest van do Unie van Utrecht. Deze commissie bestaat uit de heeren O. A. G. Walland (voorzitter) H. D. G. A. ImminkJhr. J. Van Boresteijn A. Boers en A. J. Konings (secretaris). Ook te Gorinchem heeft zi’ch eene sub-cominissie gevormd voor het nationaal hul deblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik, bestaande uit do heerenA. Noorderbroek P. Hoitz, M. F. Boonzajor, Mr. C. Diemont en Jhr. B. W. F. Van Riemsdijk. Tot secretaris van het departe ment Gouda der Maatsch. tot Nut van ’t Alge meen is benoemd de heer Mr. N. D. Brouwer. WATERSOHAPS^ën POLDERBERIOHTEN.' Op 17 Juni a. s. zal door het dijk- college van de Krimpenerwaard de jaarlijksche St. Odolphischouw worden gehouden langs do dijken in die waard. Deze schouw vangt ’s mor gens te 9 uren te Schoonhoven aan. -In do vereenigde vergadering van het Dijkcollege met Hoofdingelanden van de Krimpenerwaard, op 27 Mei to Stolwijkersluis gehouden is de bogrooting van hot Hoogheem raadschap dienstjaar 1878/79, vastgestold op f 107.291,34 in ontvangst en f 107.130 in uitgaaf, aldus met een batig saldo van f 161,35. De om slag is bepaald op f5 per hectare belastbaren grond. Tot Heemraden boot is gebouwd voor rekening van de hoeren A. V^lker Lz. en P. A. Bos on bestemd voor don Hoek *lan Holland. De machine il 35 p. k. H.D., wordt vervaardigd in de fabriek dor heeren Die- poveen, Lols on Smit To Lekkerkerk is 25 Méi bij den heer T. Van Duijvondijk met goed gevolg te water gelaten oen ijzeren rijnaaken de kiel gelegd voor een ijzeren paviljoenbooier. 28 Mei is mot good gevolg te water gelaten van de werf van do heeren J. K. Smit te Krimpen a. d. Lok de schroefstoom boot, genaamd: „Martina Johanna”, voor reke ning van den heor P. v. d. Hoog te Krimpen a. d. Lek. De machine wordt vervaardigd in do fabriek van de hh. Diepeveen, Leis on Smit te Kinderdijk. Te Slikkerveer is 24 dezer van de werf van den heer M. Van der Kuyl te water gelaten een ijzeren passagiers-schroefstoomboot, genaamd „Burgemeester van Uithuizen”, gebouwd voor rekening van do heeren D. Wijnands&Co. te. Groningen. Daarna is de kiel gelegd voor een ijzeren schroefstoombargo „Volharding No. 7”, voor rekening der Leidsche stoombootmaatschappij „Volharding”, te Leiden. Den heor Hofman, eervol ontsla gen gemcente-ontvanger to Sliedrecht, is door den gemeenteraad aldaar eeno gratificatie van f 50 verleend. Tengevolge van reparatie zal de vaart door de sluis te Oudewater gestremd zijn van 3 tot en met 22 Juni. In do vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden van „de Al blasserwaard met Arkel beneden de Zouwo”, den 25 Mei te Go rinchem gehouden, hoeft de tweede uitloting plaats gehad van vijf aandeelen ad f 1000, h 4} percent. Uitgeloot werden de nommors: 119, 124, 146, 152 en 164. Do geldleening in 1876, ton behoeve van het Hoogheemraadschap tot ooü )|#ilrag van f 165000 gesloten, bedraagt na de aflossing met 1 October nog f 155000. Bij de openbare aanbesteding, 28 Mei te Rotterdam door Dijkgraaf en Hoog- meldt de Arnh. vol;

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1