m vierduizend bos DEKRIET EEÏ AAK, Nationaal Huldeblijk Een schip gezonken f< NOTARIAAT. EXTRA REIZEI NIET DE SCHROEFBOOT „JOHAN", p ZONDAG 9 en MAANDAG 10 JIJNIJ 1878, eersten en tweeden PINKSTERDAG Op ZONDA» Gewijzigde dienst, van af Junij 1870, tusschen SchoonhovenRotterdam v. v. L. van ZESSEN Co. ADVERTENTIËN. Ongeveer 19 Bunders beste WKI-, HOOI-, o BOUWLANDEN, f DIENSTBODE. Een mootje partij EIKEN BERGROEDEN, I A. D. van de WEG Wz., ATTENTIE s. v. p. GRUHAAIHAGH1NE8, C. VAN ZESSEN, Beste Nieuwe Hoogendijksche AARDAPPELEN, L. VAN BAAREN. tusiichen Haarlem en Rotterdam. Minste inschrij ver de heer W. Van Dijk te Jutphaasvoor f 1330. M*— Op 15 dezer|zal*te Utrecht aan besteed worden het verlengenvan den noorde lijken, en het inkorten van den zuidelijken Veer- dam der schipbrug over de Lek bjj Vreeswijk. Het verhoogen en verzwaren der Zederikkade aanbesteeddoor het bestuur van den polder "Lakerveldis aangenomen door den heer C. Sterk te Ileukelum, voor f3450. Te Lekker,kerk heeft zich eene commissie voor het huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik gevormd. Te Waddinxveen bestaat de sub-commissie uit de heeren G. W. C. Van Dort Kroon, K. Van der Torren Kz., H. M. Van der Haak en P. Kraan. Ook te Oudewater heeft zich eene sub-com missie gevormd bestaande uit de heeren R. W. Haentjens Dekker, voorzitter; A. 0. Van Aelst, H. Van Wijk, M. L. Konings, T.J. VanVreu- mingen G. Van Ingen Schouten en J. A. Mon- tijnsecretaris-penningpieester. Te Rotterdam had 4 dezer met groote plechtigheid in de groote zaal van de sociëteit „Harmonie" de gedachtenisviering plaats van het vijfentwintigjarig bestaan der inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar. De onlangs te Rotterdam in hech tenis genomen effectenhandelaar G. D. zal moe ten terechtstaan wegens frauduleus bankroet. Generaal Grant, voormalig presi dent der Vereenigde Statenheeft het voornemen .deze maand den Haag te bezoeken. Door den Commissaris des Konings in de prov. Zuid-Holland is benoemd tot lid van' het College van zetters voor de gemeente Oudewater de heer A. W. M. Jongeneel aldaar, en zulks in plaats van den heer C. Kikkert, die naar Haarlem is vertrokken. De hoer Jean Pfliiging, directeur van de Duitsche Operais 1.1. Donderdag op 45-jarigen ouderdom overleden zijn dood is een groot verlies voor Rotterdam en voor de opera. De heer Joh. M. Coenen van Am sterdam en de heer C. Coenen van Utrecht zullen met een orkest van ongeveer honderd musiei onder hunne leiding zich naar Parijs begeven om op 12, 13 en 14 Juni in het teq- toonstellings-gebouw concerten te geven. Een ingezeten van Wommels is door de rechtbank te Leeuwarden, wegens mishande ling van zijn zoon, veroordeeld tot drie maanden oellulaire gevangenisstraf. Te Gouda is 5 dezer de stedelijke zwemschool heropend, onder directie van den nieuwen zwemmeester. F. Oosterdm te Jaarsveld heeft de leverantie van steenkolen ten behoeve van het stoomgemaal Vogelzang en Wiel aangeno men voor 54,ct. de hectoliter. Als een bewijs, hoe aanzienlijk de elftvangst dit jaar te Kralingen is geweest, diene dat in de maapden Maart, April en Mei, den zoogenaamden elfttijdniet minder dan mirt 96.000 stuks van deze visch aan 't Kra lingsche Veer ter markt zijn verkocht en steeds voor hoogen prijs; mede zijn in April en Mei niet minder dan 66 stuks steuren gevangen. In de afgeloopen week zjjn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 1409 zalmen, en 18 steuren. PrjjB van de groote zalm fl,00 tot f 1,30 per half kilo; kleine zalm f0,95 tot f 1,30. Prys van de steur £=0,15 per half kiló. De heer G. A. Ten Houten, zalm handelaar aan 't Kralingsche Veer, ontving eer gisteren het volgende schrjjven: „De, Minister van Buitenl. Zaken hoeft de eer aan G. A. Ten Houten c. s., belanghebbenden bij den zalmhan- del te Kralingen, te kennen te geven, dat inge volge hunnen wensch bjj de Fransche regeering pogingen zjjn aangewend, ten einde van deze te verkrijgen, dat uit Nederland afkomstige zalm, gedurende den gesloten vischtijd, in Frank- rjjk mag worden ingevoerd. Dat hierop door de Fransche regeering is geantwoord, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan, doch dat de invoer, vervoor en verkoop in Frankrijk in ge sloten vischtijd, van visch, afkomstig uit vijvers en bewaarplaatsen van visch (étangs etréservoiVs) in Nederland gelegen, geoorloofd is, mits deze visch gedekt is door een verklaring van oorsprong. Men herinnert zich, dat voor eeni-, gen tjjd de ontslagen burgemeester eener ge meente in Zuid-Holland in dronkenschap twee schoten op zijn opvolger loste. Deze persoon is thans van Utrecht naar Amsterdam vervoerd, om daar terecht te staan. De collecte voor de oud-strijders van Waterloo heeft te Hoornaar met gesloten bus slechts f 3,10 opgebracht. —Te Assen zal men eene vereeniging in 't leven roepen om vreemde vogels en vier voetige dieren bjjeen te brengen en te onder houden aan te fokkenenz. Door baron Van Hemert tot Dingshof zijn" voor de vereeniging ruim 300 stuks vogels enz. in bruikleen afge staan om die ook op zjjno kosten te onderhouden. WATEB80HAPS- en POLDERBERIOHTE N 18 dezer zal te Berg-Ambacht de verkiezing plaats.hebben vaneen' heemraad, in plaats van den heer D. Oskam die, wegens zijne benoeming tot hoogheemraadaftreedten van een gecommitteerd ingelandin plaats van wjjlen den heer J. VoorslujjB. De vastgestelde en goedgekeurde rekening voor 1877 van don polder Stein, be draagt in optvangst f 3867,78 en in uitgaaf f3660,40»de begrooting voor 1878 in ontvangst f 3321,78 en iri uitgaaf f 2144,22». Voor den polder Lexraond zijn herkozen tot heemraad de heer J. Ipenburg Jz. en tot gecommitteerd Ingeland de heer D. S. Bodde, terwijl in de plaats van den heer G. Uittenboogaard, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, is gekozen tot gecom mitteerd Ingeland de heer H. Bassa. De rekening van bet waterschap den Hoogen Boezem achter Haastrecht bedraagt over 1877 in ontvangst f 19877,15; in uitgaaf f 160tft,93. Batig saldo f3861,22. Voor den polder Hoornaar zjjn de aftredende heemraden, de heeren W, A. Slob on A. Donk Sr. aldaar, herkozen. Herbenoemd tot Poldermeester te Berkenwoude de heer M. Van Dorp. Tot bode van,het Hoogheemraad schap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe is benoemd de heer Cv Verheul te Gie- sen-Nieuwkerk. Diens vader bekleedde dqze be trekking sedert 1849 met den meesten ijver, doch had nu ontslag gevraagd, omdat zijn licha melijke toestand en een 71-jarige leeftijd hem het langer waarnemen dier betrekking moeieiijk maakten. LAHDBOUWBERICHTEN. Op de tentoonstelling te Apel doorn voor landbouw en zuivelbereiding zijn voor Zuid-Holland twee prijzen voor vette kaas toe gekend. Beide prjjzen zijn behaald door den heer A. Van Vliet te Berg-Ambacht, en wel de le prijs, een zilveren medaille en de 2e prijs, een bronzen medaille. Verder zijn uit deze pro vincie bekroond: Boter, le prjjs, zilv. med. J. Hoogstraten, te Sassenheim, 2o prijs, br, med. D. M. v. d. Hoef te Oegstgeest. Magere kaas. le prijs, zilv. med. J. Hoogstraten, 2e prijs, bronzen med. D. M. v. d. Hoef. Fabriekskaas. Verguld zilveren medaille J. Van der Breggen te Waddinxveen. De veelvuldige regens der laatste drie weken hebben niet alleen den groei der aardappelen belemmerd, maar hier en daar, vooral op de lage akkers, de poters in dpn grond doen verrotten. Dit is zoo erg dat o. a. te Lexmond, Heicop en elders enkele akkers omgeploegd en daarna nog met hennep bezaaid zijn. De hennep en suikerbieten hebben niet minder geleden, zoódat men dezö bjj herhaling heeft moeten zaaien. Terwjjl het vee in do draSso weiden als met „vijf monden" at, was de voorraad Bpoedig opgeteerd en moest reeds op vele plaatsen het gras in de hooilanden gemaaid en op horden bij het vee in de weiden gebracht worden. Ge lukkig is deze toestand door de verbeterde weers gesteldheid en door den wind die het water laag kon doen houden, gunstig veranderd. De hooi landen zjjn overigens ruim van gras voorzien, zoodat men hier en daar zelfs op het dubbel van eene gewone opbrengst rekent. De verpachtingen der kersenboom- gaarden onder Ameide, Tienhovon en Jaarsveld, hebben 6 dezer te Ameide plaats gehad. Brachten verleden jaartoen sommige boomen bijna niets opleverden, zes kersenboomgaarden f1138 aan pacht opthans worden hoogere pachtsommen besteed; voor een gezamenljjk bedrag van f2419 voor 9 boomgaarden. De kersen in een aantal boomgaar den te Wageningen zijn verkocht tegén p. m. 4 cent per half kilo op den boom. De pluk voor Engeland kan in 't begin der volgende week beginnen. De verzending van bessen is reeds aangevangen. De verpachtingen van hooilanden te Ameide brachten dit jaar minder op dan in het vorige. Besteedde men toen f 78 per hec tare, thans beliepen de pachtsommen gemid deld f 64. De publieke verhuring van het grasgewas van het waterschap Lopik, Lopiker- kapel en Zevenhoven heeft opgebracht de som van f 481alzoo f 130 minder dan 't vorige jaar. De 2,3920 HA weiland, toebehoo- rende aan den polder Lakerveld en gej^fon op OoBt-Lakerveld, onder de gemeente Lexmond, is den 6den dezer te Meerkerk, bij publieke vei ling, ingezet door den heer G. E. Klejjn te Meer kerk voor f 4400. Het huis met 5,6227 HA wei-, bouw en hooiland, gelegen onder Giesen-Nieuwkerk, is den Uten dezer aldaar publiek verkocht, in 13 perceelen voor f10660. Uit Over-Betuwe schrijft men: De schoone vooruitzichten op een overvloedig fruit gewas en een rijken hooioogst zjjn gedeeltelijk vernietigd. Door den aanhoudend hoogen wa terstand zijn verschillende laag gelegen weilanden zoodanig overstroomd, dat de eerste snede geheel 1 en al verloren is gegaan. Vele lage binnenvel den zjjn in waterplassen veranderd. De menig vuldige regenbuien, die meestal van hevigen wind vergezeld gingen, hebben veel schade toegebracht aan de jeugdige knoppen der vruchtboomen, zoodat o. a. de kerse- en pereboomen minder zullen afwerpen dan zij aan vankei jjk beloofden. In de meeste tuinen ziet het er ook treurig uit; de ^gepote boonen en erwten verrotten in den grond, terwijl de slakken boven den grond op een jammerlijke wijze huishouden. Algemeen verlangt men naar Warm en droog weèr, daar de kleigronden wegenB dè natheid niet te be werken zjjn. De landbouw-tentoonstelling te Apeldoorn is thans geopend. Op het terrein der tentoonstelling wordt het maken van boter en kaas naar de nieuwste wetenschappelijke methode aan het publiek aanschouwelijk voor gesteld. Velen schijnen zich hiervan geenjuiBte voorstelling te kunnen makendaarom laten wij hier een zoo beknopt mogelijk overzicht'van de zaak volgen. Zij komt in 't kort hierop neder, dat men niet, zooals vroeger, de melk'in de vleuten in den kelder zot, nadat ze gemolken is, oirfals men genoeg heeft, ze geheel te karnen; maar ze wordt hier eerst over een koeler gego ten, waardoor zij enkele graden daalt in tem peratuur, en waardoor de melk haar eigenaardige lucht-verliest, en meer gevrijwaard wordt tegen zuur worden; ze wordt daarna in melkvjeuten gegoten, en in de koelbakken geplaatst, waarna déze met zoo koud mogelijk welwater volgopompt worden, zoodat de randen der vleuten even boven het water uitsteken. Waar men over ijs be schikken kan, zoo als op de tentoonstelling, wordt er dit bovendien bijgevoegdom de af koeling snel tot op de lagere temperatuur te brengen, waarop het water (waaruit toch de melk voor een groot gedeelte bestaat) zjjn grootste dichtheid krjjgt. Door de stroomingen, die nu in de warmere melk ontstaan, stjjgen de boter- bolletjes gemakkeijjker op, dan in gewone ge vallen. Gevolgelijk zal de hoeveelheid daarvan voor geljjke hoeveelheden melk meer zijn, wat dus reeds voordeel geeft door de groote room- produktie, terwijl een tweede voordeel bestaat m het behoud van zoete ondermelk, die in dezen tjjd minstens 36 uren goed bljjft, en dan weder, tot de natuurlijken warmtegraad verhit, zeer geschikt is voor de aanfokking van kalveren. De vorkregen room wordt nu zoet of zuurachtig gekarnd, al naar eigen inzicht; met inachtneming van de daartoe aangewezen warmtegraden, snel heid van beweging enz. verkrijgt men uit gelijke deelen van gelijke melk op deze wjjzo percents gewijze meer boter en van beter gehalte dan op de gewone wijze. Groote uitgaven behoeft men dadelijk hiervoor niet te doen, al naar dat de veestapel groot iskoopt men de noodige gereedschappen, plaatst een pomp in den melk kelder, metselt een koelbak, en de tjjd zal spoe dig daar zijn, waarop men zijn uitgaven rijkelijk beloond zal zion, door meerdere voordeelen, die de melk oplevert boven vroeger. U. D. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 8 Juni. Naar aanleiding van een alhier plaats gehad hebbend plotseling sterfgevalheeft de justitie tgemeend eene lijkschouwing te moeten houden van welker resultaat ons tot heden nog niets bekend is. De Raad heeft 3 dezer besloten den heer L. F. Redeker eene gratificatie te ver- leenen van f 175, wegens de door hem ver richte buitengewone werkzaamheden als gemeente architect ten behoeve der gemeenteen wel bij het vergrooten van het schoollokaal, den bouw eener onderwijzerswoning, bewaarschool en de versterking van den waterkeerenden dijk alhier. - Mej. H. Laats heeft voor de be noeming tot hulponderwijzeres aan de school voor m. u. 1. o., wegens haar vertrek naar Ned. Indiëbedankt. De voordracht voor een der va cante betrekkingen van hulponderwijzer aan de school voor g. 1. o., bestaat uit do heerenKrab bers te ArnhemPriester te Winterswijk en Beun te Leiden. KERK- en SCH00LNIEUWS. Te Polsbroek worden pogingen aangewend, om een orgel in de Herv. kerk te verkrijgen. Te Hattem is benoemd tot direc-' trice-ondorwijzeres der school voor vrouweljjke handwerkon voor meisjes mejuffrouw P. W. Keidel te Deventer. Acte voor de Fransche taal is ver kregen door de dames J. T. C. M. Meylink uit Yianen, D. Miedel uit Yianen en A. C. J. Vuyk uit Kinderdijk; acte als hoofdonderwijzeres is verkregen door de dames P. W. Van Amerom uit Leiden, H. M. Canevascini, M. Gretser, H. De Koster en M. P. P. Wijnroxallen uit Gouda; acte voor de Duitsche taal door Mej. D. A. J. Bolomey uit Gorinchera. Te Gorinchem is benoemd tot Hulponderwijzeres mej. J. H. Adriani en tot Hulponderwijzer do heer A. W. Haksbeiden aan de tusschenschool voor jongenB en meisjes. Tot kweekeling te Berkenwoude is benoemd de fyeer D. Verburgh te Hekelingen. Blijkens den staat der voorjaars examens voor lager onderwijs hebben in het geheel 13 candidaten examen afgelegd voor land bouwkunde, van welke 10 zijn geslaagd, waar onder 6 alleen uit Noord-Holland. BEURSBERICHTEN. pC. 7 Juni. Nederl. Werk. Schuld2} 64/, Dito dito 3 76 Dito dito .4 100 Loten Rotterdam3 101} Loten Amsterdam3 102} Spanje. Buitenl. 1867/74. 1 14 Dito 1876. 2 31j! Dito Binnenl1 12 ft Dito 1876. 2 27 ft Portugal, Oblig3 52 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 94} Dito 5e Serie. 18545 60} Dito 6e Serie. 18555 74} Dito Obligatieleen. 1864 k f 1000. 5 89 Dito 1866 f 1000. 5 89} Dito 1860 2e leen. 4} 82 Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 72 ft Dito-Obligatieleen. 1859. 3 61} Dito 1872. 5 81ft Dito 1873. 5 82} Dito 1875. 4} 74} Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 144} Dito 1866. 141} Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 53}} Dito Febr.—Aug. 5 53 ft Dito zilver Jan.Juli. 5 55} Dito Apr.Oct. .5 65} Dito Aand. 4pC. fl. 250, 1854. 90} Dito 5pC. fl. 500, .1860. 95} Dito fl. 100, 1864. 116} Turkije. Alg. Sch. 18655 12ft Dito 18696 12}} Egypte Oblig. '18766 49} N. Amerika Oblig. 1876. 4} Dito 1871. 5 103ft Brazilië Oblig. 18655 93 Dito' 18634} 90} Peru Oblig. 18706 13}} Dito 1872. 5 12} Gr. Russ. Spoorw. 5pC. aandeel. 110 Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis k f1000. 5 84} Dito JelezOrel5 -— DitoKurskCharkow5 Dito Chark—Azow pd. st. 100. .5 80} Dito MoskouSmolensk. 85 Dito Losowo Sewastopol. 5 Aand. Oostenr. Nat. Bank. 115} Hong. Oblig. 1867. 5pC. 70} Dito Loten 187065} Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-I tal. Spoorweg Oblig. 3 43} Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 103} Aand. loting Madrid3 39 Aand. Turkse met lot3 11 INGEZONDEN. „Tijd is geld" schijnt de leus te zijn van de kapiteins der Arnhemsche booten I en II. Wij hebben er niets op tegen, mits zij de gulden spreuk: „haast u langzaam" ook gedachtig,zijn, en niet vergeten, dat hun booten zjjn om het publiek, en niet het publiek om (de Arnhem sche booten. Toen Donderdag middag j.l. den 6en dezer een passagier van Arnhem H, te Nieuwpoort aan de Lek zou worden afgezet, stopte de kapi tein weêr zoo slecht, dat de verontwaardigde veerman hem toeriep, voortaan niet weer te willen aanroeien. Geheel het streven van den tegenwoordigen tijd is daarheen gericht, de groote menigte zoo veel mogelijk opheldering over de meest ver schillende dingen te verschaffen, en ook de po pulaire Geneeskunde maakt meer en meer vor deringen. Geen boek bevat intusschen zooveel tot opheldering en voor zieken bruikbaars, fels „Dr. Airy's Natuurgeneeswijze", en raden wij derhalve alle zieken aan, zich dit boek aan te schaffen. Het kost, in weerwil dat het over 500 bladzijden dik en met illustraties rijk voor zien is, slechts één gulden, en is door Richter's Boekhandel te Rotterdam te ontbieden. Burgerlijke Stand. Gemeente Schoonhoven. Ingeschreven van 31 Mei tot 7 Juni 1878. Geboren: Jacob, ouders J. J. Hollebeek en J. Greeve. Lodewijk Dirk Hendrik, ouders G. P. Santman en N. Thim. Lambertus, ouders J. Van Vliet en A. Klomp. GetrouwdJ. Van Engelen en A. B. Smits. Overleden: P. Van Ipenburg, oud 54 jaren Gemengde Berichten. In eene dezer dagen te Amsterdam gehouden verkooping van oude porseleinenwer den o. a. de volgende prijzen besteed. Èen oude püinchkom f 285 een fonteintje met Chineescho beelden f 300een Keukche aarden waterkruik f125; 3 Saksische gekleurde beeldjes f415; een stel oud-blauw van 3 potten en 2 bekers f780; een dergelijk stel f 830een oud-blauw stel vier kante potten f 485 twee achtkante bloempotten f210; een ebbenhouten tafel met mozaïek blaa f800. Bij den brand van de kerk te Raams- donk had het volgend aandoenlijk feit plaats Sedert onheugelijke tijden was er op het dak der kerk een ooievaarsnestop dat nest zpt bij den brand de oude met drie jongen, welke nog niet konden vliegen. Toen de vonken op het nest begonnen te vallen spreidde de oude zijne vleu gels uit om zijne jongen te beschermen maar dit kon bij den aanhoudenden vuurregen niet lang duren. Eindelijk nam de oude één voor één zijne jongen in den snavel en bracht ze in de nabijheid in veiligheid. En de oude, die nog al erg gebrand was, èn do jongen worden thans bij den heer Mr. Heere, burgemeester van Raams- donkverpleegd. Op het buitenverblijf „V aart en Duin" van den heer Van der Vliet, te O verveen bij Haarlem, staat een rozenboom in bloei, die, als het weder gunstig is, op de Pinksterdagen met 7 k 8000 rozen en knoppen zal prijken. Hij heeft een omvang van 21 Meter, de stam iB 2 Meter hoog en de „wepel" 5} c. M. dik. De tuinman is gemachtigd den boom door eiken liefhebber te doen bezichtigen. Zaterdag 1.1. is een orkaan over Richmond, in Missouri, (N.-Amerika) losgebro ken, waardoor de halve stad vernield werd. Het grootste hótel stortte in en allen, die daarin waren, werden onder het puin begraven. De balken en steenen werden mijlen ver medege- sleept, waardoor tien menschen om het leven kwamen en 40 gewond werden. Het 1500 kilo's zware gewicht van het toren-uurwerk van het Paleis op den Dam te Amsterdam is Woensdag middag eens klaps naar beneden komen vallen van eene aan zienlijke hoogte. Het uurwerk heeft daardoor een korten tijd stil gestaan, doch was spoedig weder hersteld. De val van dit groote gewicht heeft de bovenverdieping van het zwaar gebouwde Paleis, waarop het terecht kwató, in geen enkel opzicht beschadigd. De Schach van Perzië zal dezer dagen te Parijs aankomen, met een gevolg van 50 personen. De beste inner van kwade schulden te Philadelphia is zekere Billy Bangs. Hij draagt een enorm grooten hoedwaarop in duidelijke lettérs te lezen staat„Kwade posten worden door mij geïnd." Het spreekt van zelf, dat slechte betalers het zeer onaangenaam vinden zoo iemand dagelijks bij hen te zien aanbellen en één hunner leverde zelfs een aanklacht tegen Billy inde rechter sprak hem evenwel vrij en verklaarde er niets aan te kunnen doenzelfs niet als Billy een heelen toren op zijn hoed wilde zetten. Terwijl eenige kinderen te Otto- land in de vorige week blindemannetje speelden geraakte een geblinddoekte knaap in de vrij diepe wetering. Op het hulpgeschrei schoot de bijna 80-jarige hoofdonderwijzerII. v. Put toe, die het geluk mocht smaken het kind te redden. Een paar dagen geleden woei bij de Jena-brug te Parijs iemand den hoed af in de Seine. Iedereen lachtte, maar de eigenaar volgde met angstige blikken den hoed en de pogingen die werden aangewend om hem weder op te halen. Juist toen men hem met een bootje genaderd was zonk hij naar de diepte en de ei genaar liet een wanhoopskreet hooren, die ieder een deed vermoeden, dat er met dien hoed iets bijzonders moest wezen. Het bleek dan ook dat de eigenaar, een vreemdeling, er 7500 franken in had geborgen, omdat hij bang was dat zij hem zouden worden ontstolen. Voor eenige dagen brachten te Pa rijs een zestal uit Londen overgekomen zakken rollers hun eerste bezoek aan de tentoonstelling niet eene jonge vrouwdie reeds twee jaren prachtige kamers te Parijs bewoont en bekend moet zijn onder den naam van Emma Parker. Deze schoone dame heeft zelfs verleden winter eene reeks van feesten gegeven, welke door tal van personen werden bijgewoond. Zij placht uit te gaan met een livreibediende, zekeren Jackson, doch ditmaal had deze de livrei afgelegd en zich als heer bij het gezelschap gevoegd. Deze om standigheid wekte de aandacht van een politie agent die de vreemdelingen in het oog hield en volgde naar eene sierlijke villa, waar dienzelfden avond de politie huiszoeking deed. Men had niet misgetast en de leden van het gezelschap werden in hechtenis genomen. Een hunnerzekere For- sterverklaarde toendat hij nog een tiental makkers wachtende was om een grooten slag te slaan in de juweelen-galerij der tentoonstelling. Zijne bende, zeide hijhield zich met kleine diefstallen niet op en ging tot geene zaak over, welke althans geen honderdduizend fr. opbracht. In de maand November des vori- gen jaars is door een ingezetene te Oud-Beier land een postwissel verzonden aan een magazijn houder te Amsterdam. Deze wissel is niet aan zijn adreB bezorgd, doch op 't postkantoor te Amsterdam evenwel uitbetaald. Thans is men tot eenige klaarheid in deze zaak gekomen. Het vermoeden bestaat nl., dat een besteller te Am sterdam zich die gelden met behulp van eene valsche handteekening heeft toegeëigend. Een grappig voorval had dezer da gen plaats in eene galerij van wassenbeelden te Brussel. De ijverige directeur van dit museum is reeds in het bezit van een wassen Hödelden man die onlangs een aanslag pleegde op het leven van den Keizer van Duitschland. Twee Berlijnsche politie-agentendie den moordenaar hadden gekend en te Brussel het spoor van een anderen boef volgden meenden dat Hödel ont snapt was en grepenverheugd over de vangst, tot groot genoegen van het publiek het conter- feitsel van den misdadiger aan om hem gevangen te nemen. -- De vroegere ordonnans-officier van Victor EmanuelScutellariis tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het te koop aanbieden van valsche stukkon^Nationale Schuld. Toen het proces gevoerd werd, viel plotseling het portret van Victor Emanuel, dat op de gerechtszaal hing, naar beneden. De rechter maakte van die omstandigheid gebruik, en zeide Zie, de Koning schaamt zich zulk een officier in dienst gehad te hebben. Zeer bij de hand antwoordde de verdediger: Victor Emanuel wil er misschien de rechters aan herinneren, dat het eindelijk hoog tijd wordt plaats te maken voor zijn opvolger Koning Humbert. Het hof vond de opmerking gegrond en thans prijkt het beeld van den nieuwen Koning aan den wand van de gerechtszaal. Te Padang in Oost-Indië heeft in den nacht van 10 op 11 April een vreeselijk moordtooneel plaats gehad. Een geheele Niassche familie is op de wreedaardigste wijze uitgemoord. Op ongeveer 100 pas van de woning vond men het verminkte lijk van den vaderhet lichaam en hoofd Waren als overdekt met klewanghou- wen. Iets dichter bij 't huislag het verminkte lijk van een jongen van omstreeks 14 jaren oud, een zoontje van den eersten verslagene. Bin nenshuis lagen op den grond verspreid do ont zielde lichamen van moeder, zoon en dochtertje de zoon, een krachtvol jongeling van ruim 20 het meisje nauwelijks 12 jaren oud, allen met 1 zware houwwonden aan den hals, borst en buik. In het keukentje vernam men eenig gerucht, dat op 't kermen van een mensch geleek, 't Was zoo; naderbij gekomen vond men een kind van niet meer dan 7 of 8 jaren oud, mede verwond aan den hals. Het arme wicht kermde om water en was blijkbaar uitgeput; het werd echter zoo goed mogelijk verzorgd, doch is overleden. Een onderzoek naar de daders heeft onmid- delijk geleid tot voorloopige aanhouding van een Niasser buurman, die zelf aan 't hoofd gewond is en in wiens huis talrijke bloedsporen werden ontdekt. Wel beweerde de man, dat hij op 't noodgeschreeuw zijner buren was toegeschoten om hulp te bieden, bij welke gelegenheid hij verwond werd, maar zijn opgaven kwamen der politie zeer verdacht voor, reden waarom hij in hechtenis werd genomen. In den loop van den dag werden nog twee andere verdachten in hech tenis gesteld. Men denkt de oorzaak in wraak zucht te moeten zoeken. Vervolg der Nieuwstijdingen. De nieuwe badinrichting, door den heer A. Vermeij alhier opgericht, wordt in den loop der volgende week geopend. De Min. van Oorlog heeft geplaatst bij het instr.-bataillon den len luit. W. N. lioldanus, werkzaam bjj het Dep. van Oorlog. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft de concessie voor de exploitatie der aldaar aan te leggen tramwegen gegund aan de h.h. Dervieu Guillaume Co., te Parijs en E. Orlet, te Brussel, voor f 101,000. Volgens telegraphisch bericht is gisteren aan de vereeniging „Het Rimdvee- Stamboek" de le prijs toegekend voor stieren, ter Parijsöhe tentoonstelling ingezonden. Een Reuter-telegram van gister uit New-York bericht: „De bladen melden, dat drie Nederlandsche oorlogschepen voor San Do mingo aangekomen zijn, om de uitlevering te eischen van Nederlandsche schepen on koop mansgoederen, welke door de Dominicaansche overheid in beslag genomen werden wegens het aan boord hebben van oorlogs-contrabande." Van 3 tot en met 8 Juni zjjn te .Am mm tol aan de markt verkocht: 111 zalmen, wegende van 10 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo van f 0,90 tot f 1,45. Ook nog 14 elften, prijs van f0,35 tot f 1,00 per stuk. De hooilanden vhn den polder Mo lenaarsgraaf hebben bij de jongste verpachting opgebracht f1303, tegen f1605 in 1878. Uit Molenaarsgraaf wordt ge schreven: Sedert het laatste schrijven van hier is de gezondheidstoestand niet verbeterd. Da- geljjks neemt het aantal zieken toe en worden de koortsen heviger. Eene koorts is gewoonlijk voldoende om den krachtigsten lijder machteloos te maken. Ofschoon er bijna geen huisgezin ifl, waar niet een of meer lijders gevonden worden, worden er, omdat een geneeskundige verklaard heeft, dat de ziekte niet besmettelijk is, geene buitengewone maatregelen genomen om do ver spreiding der ziekte tegen te gaan. De heer O. B. 't Hooft van Bent huizen oud-lid der Eerste Kamer, is 28 Mei 11. overleden. Gisteren werd voor het Hof te 's Hage de zaak van een Duitschen schippers knecht behandeld die zich 2 Jan. jl. te Krimpen a/d IJsel heeft uitgegeven voor J. H., ofschoon hij waa,L. W. en onder dat valsche voorgeven van OA aldaar f 45 heeft verkregen met belofte het geld den volgenden dag te zullen teruggeven. De quitantie toekende hij J. H. Na onderzoek bekende L. W. zijn schuld. Gisteren nam hij eene geheel ontkennende houding aan maar kon voor de herroeping zijner bekentenis geen aan nemelijke reden opgeven. Adv. Gen. Mr. Vaq der Hoeven, die verzachtende omstandigheden had willen aanvoeren, vroeg nu 5 jaren tucht huisstraf. De verdediger, Mr. Van Voorthuij- zen, kon zijn cliënt op den door hem ingeslagen weg van ontkenning niet volgen. Hij geloofde niet, dat deze aan diepe verdorvenheid moest worden toegoschreven, maar om zich aan een grashalm vast te houden. Hij hoopte, dat ver zachtende omstandigheden zouden worden aan genomen. Uitspraak 13 Juni. Voor het hof te 's Hage stond 31 Mei 11. een gehuwde vrouw uit Charlois terecht, beschuldigd, haar pas geboren kind levend be graven te hebben. Zij beweerde gemeend te hebben, dat het reeds overleden was, toen, zij het in een kuil wierp en met aarde bedekte; de deskundigen verklaarden echter dat het kind niet dood was geweest, daar o. a. slijk en aarde in de luchtpijp en maag waren gevonden. De reden voor die vreeselijke daad was, volgens het O. M., dat de vrouw zóó gierig was, dat zjj bevreesd was een tweede kind te hebben en daarom de zwangerschap zelfs yQot haren man geheim, hield en het kind ombracht! De advo- kaat-generaal eischte veroordeeling tot 10 jaar tuchthuisstraf. De verdediger opperde de vraag, of het wel aannemelijk is, dat een zoo vreese lijke misdaad met bewustheid is gepleegd. Het Hof nam de buitengewone bekrompenheid van hare verstandelijke vermogens als verzach tende omstandigheid aan, en veroordeelde haar gisteren tot 5 jaren tuchthuisstraf. In ons Buitenlandsch overzicht in de courant van heden leveren wij een verhaal van den moordaanslag op den Keizer van Duitsch land, welke 1.1. Zondag te Berlijn plaats had. Gisteren (Vrijdag) morgen meldde het om tien uren uitgegeven bulletin omtrent den toestand des Keizers, dat Z. M. een goeden nacht had doorgebracht en dat de krachten merkbaar toe nemen. De zwelling in den arm vermindert en de wonden genezen op normale wijze. Er is geen koorts. Alleen de eetlust laat te wen- schen over. Intusschen heeft de Keizer de op perste leiding der zaken aan zijn zoon, den Kroonprins opgedragen zoolang hij zelf daarin wordt verhinderd. Nobiling, de moordenaar, is nog steeds buiten kennismaar de geneesheeren hopen hem in 't leven te behouden. Al is men ook nog geen bepaalde medeplichtigen op het spoor, zoo mag het toch inderdaad treurig heetendat zoovele personen in 't openbaar verklaren 't jammer te vindendat de aanslag mislukt is. Alleen te Berlijn zijn 37 personen gearresteerddie zich in dien geest hadden uitgelaten en in verschei dene andere plaatsen des Rijks is hetzelfde ge schied. Te Creuznach moet een 19-jarige Hol- laqdsche badgast wegens eene dergelijke uitdruk king gearresteerd zijn. Te Hagen hebben een aantal industrieelen be sloten geen sociaal-democraten meer op hunne fabrieken toe te laten. Te Brunswijk heeft zich eene anti-sociaal-democratische vereeniging ge vormd. Te Hamburg zijn twee vergaderingen van sociaal-democraten verboden. En de politie te Berlijn heeft het uitstallen der portretten van Hödel en Nobiling verboden. Het bulletin van gisteren-avond 9} uur luidt: „Zijne Majesteit beeft in den loop van den namiddag herhaaldelijk rustig geslapen. In den eetlust is geen zichtbare verbetering waar te nemen. Ten gevolge van den gedenkdag van het sterven van Zr. Ms. zaligen vader was er heden eene gedrukte stemming en grootere mat heid te bespeuren." Op MAA.NDA.G van SCHOONHOVEN 's morgens 6 uur 30 rn. ROTTERDAM 9 SCHOONHOVEN 's namiddags 3 ROTTERDAM 's avonds 6 SCHOONHOVEN 's morgens 5 uur 15 m. ROTTERDAM 8 30 SCHOONHOVEN 's namiddags 4 30 ROTTERDAM 's avonds 7 30 Van SCHOONHOVEN naar ROTTERDAM op MAANDAG en DINGSDAG, v voormiddags 5] uur en 's namiddags 2} uur. Van ROTTERDAM naar SCHOONHOVEN, voormidd. 11} uur en 's nanjidd. 5} uur. Op ZATERDAG: van SCHOONHOVEN naar ROTTERDAM, voormiddfigs 7 uur en 's namiddags 1 uur. Van ROTTERDAM naar SCHOONHOVEN, voormidd. 10 uur en 's namidd. 5| uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze veel geliefde Dochter IIESSELLINA, in den leeftijd van 24 jaren. M. W. ZWART. S. W. J. ZWART- Zeist, GLAZENER. 4 Juni 1878. L De Ondergeteokonde bedankt de Heeren le zers voor het lezen der Couranten, daar zij met 30 Juni dien post nederlegt. Schoonhoven, UEd. Dienares, 8 Juni 1878. Wed. J. W. GREUP. De Notarissen Mr. S. C. VAN APPELTERE en M. F. BOONZAJER zullen in den Doelen te Gorinclicm, op Maandagen 17 en 24 Junij 1878, des namiddags ten 5 urein het openbaar opveilen TR KOOPt en STROObij H. DE MAN, te Aaimerstol. TE KOOP AANGEBODEN: groot 11 ton, met Invcntaria, liggende aan de Werf bij Wm. OOMS te Ammerstol, Zie verder Berichten in het Bijvoegsel. Getrouwd: HENDRIK TULLENERS, van Alblasserdam en JOHANNA ELISABETH VERHAGE, die tevens ook namens wederzijdsche Familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellingbij hun Huwelijk ondervonden. Koudekerke, 5 Juni 1878. (Zeeland) Getrouwd: ARIE BLANKEN en PETRONELLA CORNELIA HOOGENDIJK, die tevens, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling/ bij hun Huwelijk ondervonden. - Bergambacht, 7 Juni 1878. gelegen ondar de Gemeenten Oorivchem, Arkel en Hoor)- Blokland; op te veilen in 11 percelen, breeder omschreven bij Catalogus, dio op aanvrage kosteloos ver krijgbaar is ten kantoren der Notarissen VAN j APPELTERE en BOONZAJER te Gorinchem. i In eèn Burgergozin alhier wordt tegen Augustus gevraagd eene P. G., bij voorkeur een die de Wasch kan waarnemen. i Te bevragen aan het Bureau dezer Courant. 1 van verschillende afmetingen, voorbanden bij StohvIjkorslnlH bij Gonda. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon J. M. B. SCHLATMANN, geliefdeEcht- genoote van H. A. VAN BAAREN Jr. Schoonhoven, 8 Junij 1878. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 69 jaren, mijne moeder GEERTRUIDA VAN ESDONKWed. JACOBUS DE VREUGT. G. DE VREUGT. Stolwijk, 4 Juni 1878. Heden overleed tot diepe droefheid van mjj, mijne kinderen en aanbehuwdkinderen ARIE VLOT, na een langdurig sukkelen doch nu nog na een smartelijk lijden van zeer weinige dagen in den ouderdom van circa 78 jaren. Wat wij in hem verliezen, zullen allen be seffen die den waardigen overledene van nabij gekend hebben. Uit aller naam, P. BENSCHOP, Wed. A. VLOT. DIRK VLOT Az. Wijngaarden, den 4. Junij 1878. Heden overleed, na een kortstondig dóch he vig lijden, tot diepo droefheid van ons en verdere betrekkingenonze geliefde Dochter NEELTJE, in den ouderdom van 25 jaren en 7 maanden. A. DE KOGEL. A. J. DE KOGEL- Streefkerk, BOS. den 6. Junij 1878. Eenige kennisgeving. VOOR ÉÉN PAARD, DORSCHMAOHINESHOOISCHUDDERS ROS- en TREDMOLENS, STROO- en WOR TELSNIJDERS, HOOIHARKEN, VEEVOE DER KOOKTOESTELLEN, Engelsche HOOI- en MESTVORKEN, WASCH-, WRING-, MAN GEL- en NAAIMACHINES, met één tot vijf jaren garantie, worden tot Fabrieksprijzen geleverd door te Groot-Ainmera, dio tevens alle inlichtingen en prijscouranten met afbeeldingen versohaft. De ondergeteekende, Vrachtrijder, Wp yo wonende te Willige-Langerakbjj Schoonhoven, beveelt zich aan tot HOOIRIJDHNI en allo andore Vrachten, alhier en in de om streken, tegen billijke prijzen. C. SLUIS. aan Z. K H. Prins HENDRIK, bij gelegen heid van zijn aanstaand Huwelijk. Stadgenooten De Subcommissie in deze gemeente voor het Nationaal Huldebiyk bericht door dezedat in de volgende week de circulaires voor deelneming in de feestgave voor bovengenoemd doel zullen worden rondgezonden. Men gelieve de onderste strook in te vullen, zooals op de circulaire is aangegeven. Binnen 8 dagen na de verspreiding zullen de circulaires door de Leden der Commissie worden opgehaald, terwijl later het bedrag der inschrij ving zal worden ontvangen. Schoonhoven, 8 Juni 1878. De Commissie voornoemd, S. P.H. NOORDENDORP, Voorzitter. H. G. GEELHOED, Secretaris. R. VAN MAN8VELT. S. VAN NOOTEN. H. T. VAN DEN BRAAK. I. H. VAN GELDER. P.S. Wanneer bij'.de verspreiding iqmaud mocht zijn overgeslagen, 'dan zijn circulaires steeds bij den Secretaris verkrijgbaar. mot aparte SLAAPKAMER TE HtftJR. Te bevragen, onder létter Z, hij de Boek handelaren S. W. N. VAN NOQTEN te Schoonhoven. voor een gulden de vijf kop, I Ingekomen tot op beden voor schipper EEK- i MAN, vrouw en zeven kinderen. Bij den WelEerw. Heer Mac Plieraon. I Uit Schoonhoven: van G. f li—.; Sk- f 1»—; I N. f 0,50; St. f 1,-; U. f 1,-; Km. f 2,60; V. Z. f 1,-. Van J. L. v. E., postmerk onleesbaar, Oóu- pon f 2,47}; J. v. d. Berg, Koudekerke, post wissel f 12,60; Mevr. Mezger, Amsterdam, f 10,—; Postmerk Dordrecht, postzegels f 1,— P. W. J A. G., postw. Breda f 1,— Christina uit R., bankbillet f 25,— E., Haarlem, Ctoopoii f 3,— Ieder wat! postm. Rotterdam, Coupon f 1,23} L., Rotterdam, muntbillet No. 0064 P. M. f 1P(— P. J. du Croo, Gorcum, pestw. f l,ljO; Pp«m. Voorburg, f 2,97; te Z., coupon f ljtfei; Postm. Nieuwveen, coupon f 2,10; N. N.,' Drie bergen, coupon f 1,48}; B. Smulders, Bergton op Zoom, postwissel f 2,50O. Schouman, Ede, f 2,— A. O., St. Anthonie Parochie, postwis sel f 1,P. en H., Rhenen, postwissel f 13,— D. v. d. Berge, Benthuijzen, f2,— Ds. v. d. Kie- boom, Loon op Zand, collecte Hemelvaartsdag, f 1,Wed. N. te B., postzegels f 0,50 en van N. to Amsterdam 2 eoupons ieder f 1,^3}. Ingekomen bij II. A, Boeck. X. Y. Z,, Gouda^ een bankbillet f Gouda, postwissel f 5,—; L., Bennekom, coupon f 2,97; Jos. H. M., Rotterdam, 3 coupons, te zamen f6,—; familie Tu....Rotterdam, f6,— familie Min...., Rotterdam f5,N. N., Numan^- I dorp, 3 coupons, Zilv. M. ft. 2,10Tafel Harddraverij, Dordrecht, f 4,85; Mej. Nache- nius, Amsterdam, postwissel f 3,— - van derTj, Rotterdam, f 1,— Bruiloftapartijtje Domburg, f 6,10; N. N.kunstschilder Amsterdameen schilderij in olioverf, dat verloot zal Wordén; A.\ L.\ „de drie Kolommen" in het O.-., vgn Rötterdam, f 20,— A.\ L.\ de drié Kolonft- men tan U.\ en O.*. U.*. M.-. in het O,:., vak Rotterdam f 10. Opbrengst loterjj van 't schilderij evenals del bussen en de giften bij schipper EEKMAN zei- ven ingekomen worden nader opgegeven. Ondejir hartelijke dankbetuiging voer de tot heden in gekomen giften, blijven wij het gezin nog drin- Send in Uwe menschlievendheid aanbevelen, aar er nog veel noodig is. Ter perse, om spoedig te verschijnen: De WET op het NOTARIS-AMBT, van 9 Juli 1842 (8. B. No. 20), zoonls «e luidt na de Wijzigingen. Voorzien van eenige AANTBEKENINUEN, VERWIJZIN GEN EN EEN ALPHABETWCH REGIS TER, door V. PEtiRFBOO* Jr., Gandidaat- Notaris. Benevens het Koninklijk Besluit van 1 Sept. 1877 (Stbl. no. 176), tot nadere bepaling van het Maximum van hot getal Notarissen in ieder Arrondissement en het Tarief van het Honorarium enz. der Nota-, rissen, vastgesteld bij de Wet van 31 Maart 1847 (Stbl. no. 12). Prjjs ongeveer 75 Cents. De verschillende wjjzigingen zullen met in 't oog vallende letter gedrukt, en zoovfel noodig worden toegelicht. Overigens zal wordén getracht het werk ook door korte aanteekeoingen en verwij zingen naar in verbaud staande artikelen zooveel mogelijk voor de practijk dienstbaar te doen gjja. S. W. N. VAN NOOTEN. Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 2