I N°. 473. 1878. Zondag 7 Juli. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. G vau LTEU, jen, met zes e zuivert ook gen,' met de M. van der I ING. BUITENLAND. De publieke opinie. BINNENLAND. Ji 1878. ■OBfflHHE COÏÏRAKT S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgeven. 2 maal in rekening gebracl luli 1878. ial. f50, 3de NOOTEN. Deze Courant wordt geregeld ioderon Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 11 weken. J. C. Labey, van al het- iteeds ruim tie Article* Flakkeessche dere f 8,80 i mijn voorne- vertoeven, nde voor de mij met de naar, LEER Jr. AAS Jr. heden vrij it mochten t hiervan Dienaar, AAS Jr. I «eb ik ’t ge inen BOEK- t de LEES- heb overge- (HEER Jr„ ie bestaande i U aan te ie bekwaam- I op littera- de noodige /keurige en orders, uw j zal maken, die ik ruim i heb mogen mijnen dank Alle Binnenlandache Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 inaai wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ng en spoe- jtzelfde ver- k zijn ge- heeft mogen nzame aan- gachting te ide de eer lo Juli de mevens de eer P. C. der de be- oortzetten. Binnen- en te bevelen, geheel op ital nieuwe Schoonhoven, uni 1878. V. Bins en E. Jtalenburg eji on J. W. Van -geroep niet on- u o de kruiakreet Daar zijn niet weinig pretendenten naar do kroon, die do Voratin don diadeem van het hoofd willen nikken om er hot eigen schaamteloos voorhoofd idag 1.1. met on- hoofdstad plaats i Prijs der Ad vertentienVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere I regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ton 10 ure. EN. p, acfail f 24 1. 50 et, 2de 22 23, vette ii 10, schepen kalveren 23 a m f 4 8 per >oters f 3,00 a ar oprechten Lekkerkerk livering van jare gedaan behandeling, 1 aan. VIJGH, olland) 1878. iche f 8,00 a 7,00 k 8,00. )verm. winter 30. >f 3,50 5,00. aataen van tenlandsche die School lie van allo atollen of tot oon Voratin in naam verlagen. Waar dat geschiedt, itf do toestand onzuiver. Wat er leeft en werkt in do harten des volks, moet weerklank vindon in do dagbladperszij moet wezen hot orgaan ’twolk al die schijnbaar ver warde geluiden opvangt en in goede harmonie doet samensmelten; de telephoon, die zelfa het fluisterend uitgesproken woord opvangt on in verstaanbare woorden brengt aan don voet van Haror Majesteits troon tegelijk ook do zuivorings- toestol, waarin hot door den stroom der vblks- moening opgestuwde water wordt verzameld on van zijn onreinheden, schuim on droesem ont daan. De pers moet er voor waken, dat niet voor volksovertuiging wordt uitgokreten wat niets moor ia dan oen volkswaan van hot oogenblik, er voor waken, dat het Hosanna-j- middellijk gevolgd wordt door ?gen voorEu- tf agere biggen 1,05 per kilo. Aangev. 913 kalveren, 29 of lammeren, icen of geiten. »r Londen 45 aan zulke valscho indringers recht wedervare. D&ftbzijn soms listige lieden, di^ alarm maken om de publieke opinie in verwarring te brengen, of door het kunstmatig opwekken van volka- hartstochten haar vrijen en souvereinen wil aan banden te leggen. Als eerlijke wachtster voor den troon moet de pers al die stormen afweren, opdat de openbare meening met volmaakt zelf bewustzijn haar vonnissen veile, en blijvo als de vrouw van Gesar onbesmet en onbesproken. Overzicht. Liet het zich eerst aanzien dat Turkije zou winnen bij eone herziening van het verdrag van St. Stefano door de Mogendheden te Berlijn in congres vereenigd, die hoop is spoedig verijdeld. Nu men eenmaal begonnen is aan het ver leggen dor grenzen van het Turkscho rijk, wil iedereen zijn aandeel hebben, ook zelfs do kleine aangrenzende staten, die geen zitting hebben in het congres. Het nieuwe Vorstendom Bulgarije moge niet die uitgebreidheid erlangen als in het verdrag bepaald was, tegenover dit voordeel staat, dat ook bezuiden den Balkan een nieuwe staat ge vormd wordt, die hoewel schatplichtig aan en onder het opperbestuur van de Porte, toch eene groote mate van zelfstandigheid zal bezitten. Bosnië en de Herzogowina zijn voorts aan Oostenrijks zorgen toevertrouwd, dat die land streek spoedig zal bezetten. Of die bezetting een maatregel van tijdelijken aard ia en dienen moet om de orde te herstellen en oen geregeld bestuur in het leven te roependan wol of aan Oostenrijk carte blanche ia gegeven blijkt nog niet recht duidelijk. In het eerste geval zal Oostenrijk wel schadevergoeding oischen voor zijne bemoeiingen. De Dobrudscha is aan RunianlP toogowozon, in’ rail voor dót gedeelte van Bessarabie, dat vóór 1856 aan Rusland behoorde en voortaan weder deel van dat land zal uitmaken. De pro testen van de Rumaanscho afgevaardigden, die bij do behandeling dier quaestio een oogenblik in de vergadering werden toegelaten, hadden geeno andere uitwerking dan dat aan de moe rassige Dobrudscha nog eene strook vruchtbaar land werd toogevoegd, ioopende van Silistria tot Margoli, aan de Zwarte zee. Montenegro bekomt de zoozeer gewonschte haven Antivari, doch zonder de kuststreek en met eenigo beperkende bepalingen, ten aanzien van het gebruik der haven. Eenige uitbreiding van grondgebied ton Noorden en Oosten weegt echter togen die beperkende bepalingen op. Do nieuwe grenzen van Servië zullen nader door eene gemengde commissie geregeld worden. Voorts zal do onafhankelijkheid van do driege noemde staten Rumania, Montenegro on Servië door do Mogendheden erkend worden* mits ,aan allo gezindheden gelijke grondwettige en Er gerlijke vrijheden gewaarborgd wornen. Griekenland vraagt Epirus, Thessalië en het eiland Candia. Wat het congres van dien eisch toostend ia nog niet bekend. Ala tegenwicht voor do aanwinst van grondge bied, die Rusland in Kloin-Azië erlangt, wenscht Engeland voorloopig hot patronaat over het an dere gedeelte van Klein-Aziö op zich te nemen. Naar men beweert zou oon gedeelte der op Malta gestationeerde Indische troepen voor do uitoefening van dat patronaat bestemd zijn. Wordt dit alles verwezenlijkt dan zal Turkije voorzeker deerlijk verminkt van het congres woderkooron. Toch zal dor Porto wel niet anders ovorblyven dan onder protest in do besluiten vgn hot congres to berusten maar dat protest geeft roods weinig waarborg voor de toekomst, die nu reeds ook aan andere staten weinig ver trouwen inboezemt. Juist midden in don Verkiezingsstrijd on zonder twijfel ook in verband daarmedemaakt do Duitsche Reichs-Anzeigor twee brieven openbaar, door do regeoring aan den Paus gericht. De eerste bevat het bekende antwoord van den Keizer op do kennisgeving van de jongste Paus benoeming. Beide, zoowel de Keizer als de Paus, spreken in hun schryven den wenach uit naar herstel dor goede verstandhouding. Do tweede, gedagteekend 10 Junijl. on door den Kroonprins onderteekend, behelst het antwoord op de voor waarden die hot Vaticaan stelt, om tot eene betere verstandhouding to geraken namelijk verandering der Moiwetten. Hierop antwoordt do rogoering mot een non-posgumus, zich evenwel bereid verklarende om met handhaving dier wetten tot alles te willen medewerken, wat tot eene betere verhouding tusschen regeering en geestelijkheid kan medewerken. Uit de ophanden zijnde verkiezingen zal nu weldra moeten bljjken welk antwoord het Vaticaan op deze ondubbelzinnige verklaring geeft, of zy de geestelijkheid in haar verzet zal aanmoedigen of wol aanmanen tot onderwerping, althans tot tegemoetkoming. De toon der oflicieuse organen tegen de na- tionaal-liberalen wordt in den laateten tijd toch ggen handel; 25 k 28 voor f 1,16 ik 1,26 ware de vorstin den weg langs welken zij haar 1 aan^zulko valscho indril zegekar moest doen voortbewogen. In dat geval is zij te beschouwen ’als de verpersoonlijking van den tijdgeest in diens edelste uitingenofschoon niet gewaarborgd togen ernstige misvattingen. Maar het gebeurt ookdat niemand den oor sprong kan nagaan van haar Koninklijke Beslui ten. Eerst komt gewoonlijk de „officiouse” aankondiging dat „men" zich met eenig vraag stuk bezig houdt of daarover een beslissing uitspreekt. Van wie „men” zijn mandaat ont leent, blijkt niet duidelijk on doet ook heel weinig ter zake. Soms zijn „men” ’s adviezen allerdolst; men houdt staande dat Barbertje vermoord, in stukken gesneden en ingqzouten, mogelijk ook wel geconsumeerd is; men be zweert bij kris en kras dat het kind betooverd werd door de bakkerin, en dat de bakkerin een slecht vrouwspersoon is, wier brood ongetwijfeld hem die het nuttigt op de een of andere manier in gemeenschap brengt met don vorst der duis ternis; men verklaart dat Aristides door zijn eerlijkheid de lui beschaamd maakt en o neen, dat durft men zóó niet te zeggenmen beschul digt hem eenvoudig van eerzucht, weshalve hij voor den staat gevaarlijk wordt, zoodat het al gemeen belang zijn verbanning vordert. Tegen die logica is niets in te brengen, derhalve wordt Aristides over do grenzen gezet. Men is in sommige opzichten de jakhals van den leeuw, de dienende geest en slaafscho ho veling van de Publieke Opinie. Maar wanneer de Koningin goedvindt haar dienaar links te laten liggen on volkomen te negeerendan doet zij het. Veeltijds echter handelt zij naar de ingevingen van haar trawant, bekrachtigt de decreten, haar door dezen ter onderteekening voorgelegd, en is dan niet zelden op hot dwaal spoor. Niet altijd; men heeft het zeer dikwijls bij ’t rechte einden als de publieke opinie dan maar flink spreekt, dan kan de zegepraal haar niet ontgaan. Over velerlei dingen heeft zij reeds het doem- vonnis uitgesproken, die nog staan, schijnbaar althans, - of zo nooit vallen zullen. Vele waar heden hoeft zij reeds vastgestolddie pas in theorie zijn aangenomendoch waarvan de practi- scho toepassing nog in de verre toekomst ligt. Men zij dienaangaande echter volkomen gerust. Van do eerste zijn de fondamenten reeds ondermijnd; ’t zijn nog muren, doch opeen goeden nacht zullen zo omvervallen zonder tusschenkomst van studenton-armon, alleen op het hoorngeschal van de vorstelijke kapel. En wat do laatste betreft, leest ge niet tusschen do regels der ministeriëelo toespraken, dat do toepassing zich niot lang meer zal laten wachten, indien slechts eenige be zwaren van ondergeschikten aard zijn uit don weg geruimd? Men moet niot te veel tegelijk willen. De publieke opinie verzet ziqh hoe langer hoe krachtiger tegen don oorlog. Welnu, do oorlog zal verdwijnen; vermoodelijk wel niet in de eerste veertien dagen, maar verdwijnen moet hjj. De publieke opinio dringt bij herha ling aan op wettel ijko maatregelen togen vor- valsching van levensmiddelen, en zonder mij eenig profetisch karakter aan te matigen durf ik vóórspellen dat do naaste toekomst dit onder werp in *8 lands hoogste vergaderzalen aan de orde zal zien stellen. De publieke opinio ver klaart zich hoe langer hoe luider vóór leerplicht,— en wij kunnen er zeker van zijn dat de leerplicht zal ingevoerd wordenondanks do schoolwot- herziening yan 1878. De Koningin heeft in haar onmiddellijke om geving vele dienaren, van onderscheiden zedelijk gehalte. Aan haar rechterhand staat de groot- waardigheidsbokleederes de persook een dame die vrijwat te zeggen heeft. Ja, ’t heeft zelfs don schijn alsof do laatste eigenlijk de be sluiten formuleert en do Vorstin ze slechts be krachtigt, maar dio opvatting is onjuist. Do roeping der pers is wel, do openbare meening voor te lichten waar dezo gevaar loopt op een Er bestaat een geheimzinnige, bijna onnaspoor- lijke macht, sterk als een orkaan, on wier stem, luider dan bazuingeschalaan alle andere wereld- 8che geluiden het zwijgen oplegtde publieke opinie. Waar ze rechtspraak uitoefent, bestaat geen hooger beroepwaar zij zich verzet tegen de besluiten van keizers en koningenwordt het vorstelijk decreet tot een doode formule verlaagd; met haar moeten staatslieden on regenton onop houdelijk rekenschap houden. Wat de eeuwen hebben tot stand gebracht, wordt door haar felle mokerslagen verbrijzeldhetgeen de traditie van vele geslachten heiligdedoet zij als een zeepbel uiteenspatten. Zij beheerscht do wetgeving van alle volkendo maatschappelijke vormen in alle landen der aarde. Haar onweerstaanbaarheid overtreft die van een stortvloedhaar volharding die van oen waterdruppel, onophoudelijk nedor- vallende op een steenen dien in ’t eind door borende. Wie is zijdie geduchte grootheidwaar stond haar wiegen met welk recht heerscht zij als onbeperkte souvereine? Haar karakter omschrijven met enkele penne- strekenis moeielijkhaar wezen bepalen is onmogelijk. „Overal en nergens” is haar resi dentie en allo denkende wezens zijn haar on derdanen. Om haar te kennen moot men „do geschiedenis dor menschheid in al haar omvang en diepte bestudeerenen dan nog stuit mon op veel raadselachtigs en onverklaarbaars. Is haar macht geduchthaar karakter indruk wekkend niet altijd zijn haar besluiten in over eenstemming met recht en billijkheid. Even als alle despoten is. zij niet zelden in de hoogste mate grillig en wispelturigen men zou zich zeer vergissenindien men haar onfeilbaarheid toeschreef. Want menige wereldgebeurtenis werd door haar hand tot een oplossing gebrachtstrij dig met de eischen der rechtvaardigheid en dien ten gevolge do kiemen voor nieuwe verwikke lingen in zich bevattendeduizenden malen sprak zij zelve een afkeurend oordeel uit over haar vroegere beslissingenvernietigde zy zelve wat zij voorheen had verricht, dóórstak zij do dijken die zij zelve had opgeworpen. Over dat gebrek aan consequentie kan niemand rekenschap van haar vragen: zij is volkomen onverantwoordelijk en onschendbaar. Er bestaat nergens oon recht bank of jury die haar kan veroordoelon dan haar oigen uitspraak. Het kan zeer goed plaats grijpen dat, waar óén persoon zijn meening stelt tegenover die van een millioen van zijn tijdgenootendeééno gelijk heeft en het millioen ongelijk. Is dan die óéne een man ió don vollen zin des woordsis hij van het hout gemaakt waaruit apostelen en mar telaren zijn samengestelddan zal hij den aan vankelijk hopeloozen strijd voor do waarheid aan binden en daarin hoogstwaarschijnlijk bezwijken. Doch in de worsteling bleef, hij niet tot het laatst toe alleenandoren schaarden zich aan zijn zyde on ’weldra is hot individu vervangen door een minderheid die zal aangroeión tot een meerder heid. Eindelijk treedt do vorstin in het strijd perk zij zwaait haren schepteren alles zwjjgt, want de publieke opinio heeft ge sproken. Doch die óóne kan ook van een beschroomde natuur zynde waarheid die hij heeft verkon digd is hem somtijds minder dierbaar dan zijn rustig bestaanzijn warme haardzijn pantoffels en zijn zachte legerstede. Niet alle menschen bezitten den moed dm zich do vooten to laten openscheuron van de doornen langs den weg, en op hun rug do geoselslagon te ontvangen, waarop' jan-en-alleman soms diegenen onthaalt die hem van dwaling tracht te overtuigen. In o_r dit geval noemt hij zich filosoof, altijd een dwaalspoor te geraken, autocratische regeer- gemakkelijker baantj^ dan apostelhij glim- ders hebben eigenaardige beschouwingswijzen, lacht in zijn eentje over het onverstand der men- maar nooit kan zij haar geheel in do schaduw schen, en laat hot aan den tijd over, do waar- heid die hij verkondigde, te staven. En als straks de koningin den uitslag van het conflict ver neemt on do welbehagelijko gemoedsrust op merkt, waarmede de nederlaag wordt gedra gen dan geeft ook zij den óénon ongelijk en noemt het advies van het millioen als‘ hot haro over. Toch vergist zij zich. Want straks zal dezelfde waarheid oprijzen uit haar graf Wat een Erasmus in uitgezóchte woorden de wereld „in overweging gaf zal con Luther haar in fortcho taal toerooponals oon Poter van Amiens zal de nieuwe verdediger dor oude waar heid de mensöhhoid in beroering brengenmpn zal naar hóm luisteren met ingohouden adem en de koningin treedt te voorschijn met oen „God wil het!” dat de maatschappij op haar grondvesten doet trillen. Er zijn voorbeeldendat óén persoon het woord uitsprak dat tater dqor de openbare moo ning als onomstootelijke waarheid word Vastge steld baanbrekers op elk gebied Z. M. heeft Jhr. J. Van Beresteijn, thans ontvanger dor dir. bel. en ace. te IJsel- stein c. a., benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerrechten en accijnsen te Zevenaar c. a» Hot Hof hoeft den halvenrouw aan genomen voor den tijd van twee wekeningegaan den laten dezerwegens hot overlijden van de koningin van Spanje. In do vergadering der Prov. Staten van 11. Dinsdag werden door do nieuw gekozen lodon, do Ijooron VanBjjlandt on Murk Leis, do gevorderde eoden afgelegd en namen zy zit ting. In handen van verschillende commission worden de ingokomon verzoekschriften gesteld. Voorts wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, do commissie uit do Staten, belast om mot die uit Gelderland het reglement voor het waterschap van do Linge-uitwatering te onder zoeken en zoo noodig wijzigingen voor te stel len, te continueeren en dAn Koning te ver zoeken, dat zij haro taak na net sluiten der ver gadering zal mogen voortzetten en den heer Buys tot lid dier commissie te benoemen in plaats van wijlen den heer Van Tienhoven. Op voorstel van don hoor Patijn wordt aan hem verlof verleend om in do eerstvolgende zit ting eene vraag te richten aan Gedep. Staten, betrekkolijk do verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Die zitting is bepaald op a. s. Dinsdag. Bij hot Departement van koloniën is van don gouvorneur-goneraal van Ned.-Indië het navolgende bericht ontvangen per telegram, van 29 Juni: Terwijl do gouverneur van Atieh met troepen naar Godoeng was, zyn talrijke vijandelijke bonden in Lopong en do IV Moekim gevallen. Zij hebben de passen van GjitaroenBeradoen en Blangkallan bezet, de bevolking beroofd, woningen verbrand en onze versterkingen be schoten. Don 23 Juni is de gouverneur met twee bataljons infanterie en met' artillerie van Godoeng teruggekeerd. Zwhre kolonnes zijn van Kotta Radja uitgezonden om onze posten in de IV Moekim te approvisionneeren. Zy forceerden do kloof van Beradoen en daarbij werden aan onze zijde 4 man gedood, en 4 officieren en 45 minderen gewond. Do vyand versterkte zich in het gebergte; do bevolking der IX Moekim is gevlucht. Van Java zijn twee bataljons ter versterking naar Atieh gezonden, terwyl een derde zon volgen. Tot wethouder van Gorinchem, ter vervanging van den heer B. Janse, die als zoodanig hoeft bedanktis benoemd de hoei H. A. Ravenswaay. Eou voorstel van den heer 8. C. v. Appeltere c. s. te Gorinchem, strekkende om do marktgelden der spellen on kramen ter gele genheid der kermis te verhoogen, teneinde deze zoodoende haar eigen dood te doen sterven, ia door den gemeenteraad aldaar mot 7 tegen 6 stemmen verworpen. Uit het gemoontevorslag der ge meente Gorinchem over 1877 blijkt, dat het voordeelig saldo der veerstoomboot, varende tusschen Gorinchem en- de voeren Woudrichem en Sleeuwjjk, bedraagt f4324,70*. Do rekening der gemeente Hoor naar over 1877 hoeft voor ontvangst f3821,21 en voor uitgaaf f3051,78*. Zy sluit alzoo met een batig saldo van f769,42* tegen f617,86 over 1876. Te Slikkerveer werd 1 Juli van da werf van don scheepsbouwmeester P. Boelo Pz. met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroef» sleepatoomboot „Germania”, gebouwd voor reke ning van do hoeren Gebn. Neumann, te Baer^ Daarna is de kiel gelegd van een (jzeren sleep- kaan, groot circa 270 last, te bouwen voor reke- Correspondenz komt zelfs met een zeerge- matigd programma voor den dag, waarin van reactionaire maatregelen geen sprake meer is. Toch blijft het oen voeg tecken dat twee zoons van Von Bismarck zich candidaat stellen tegen over nationaal-liberaleneen zelfs tegenover den bekenden Dr. Lasker. Het nationaal feest heeft Zondi gemeenen luister in Frankrijks L gehad. Marcère hield een echt republikeinsche rede voering gevolgd door eene uitvoering van de Marseillaise door do aanwezige muziekkorpsen. Op het Champ do Mars is een kolossaal beeld dor republiek onthuld. Aan 1269 veroor deelden is vermindering of kwijtschelding van straf verleend. Te Marseille hcoft weder eene botsing plaats gehad tusschen do clericalen en republikeinen. Do echtgenooto van Koning ALfonsus van Spanje, de 18-jarigo Koningin Mercedes, is aan do gevolgen van eejie hevige ziekte overleden. Niet tegenstaande zij eerst in Januari jl. door het huwelijk Koningin van Spanje werd, wordt haar verlies diep betreurd on is de deelneming in het verlies algemeen. wezen

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1