Zondag 14 Juli. 1878. N°. 474. SRTH, STER, in een klein Ister, gevraagd, 'denbij H. hoven; hoog eekerij bekend )t aanbeveling, lijk in dienst SS, IT, rtigjaar, tegen een. Aanmel- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. TN, DEN DHL FF, genieten vrije S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgeven. i verken wordt >ndl per- ILLEM MAK ringei als ’t een i'NÓWraf. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheelo rijk 0,80. f 1,50. m) 00 cents. derinf over i congres g goamuseei de in DIRECTIE, jven de Con- ■Ö1WÏMIB COURANT. ie 'AN, Timmer- len. voor- J.ste rniak- t van ijk een i liefst in asfreeh t. et een Winkel ;en hoog loon, IEE8 te Bles- LEN. Deze nnen niet te genezing der chheid onder- ikt voor het angt als voor Zalf is eon kneuzingen^, in de kinder - minder krach-* duurzaam ge- zeere boenen, lende voor de eene tijdige i, die om ieder zijn, kan een -« gaafd, de on- mgdurige on- n. f 0,80, fl,85,. in op franco i alle Apothe- )LLO WAY’S Ixford Street, Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. leder* regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zatordags-voormiddags ten 10 ure. vegD 81 oote sorteering 13 en hooger. HÉN, REGU- KLOKKEN, izers, die met een iiitata|(je loen, heeft de enst op de dd, als: terug: d f 0,25. 0,20- terug: d f 0,20. 0,15- gewone passa- wachtend tot zij geroepen wordt om het avond eten binnen te brengen. Wij vragen u, mejuf frouw, of, zijt gij gesteld op deü titel van mevrorw. ook al goed, is dat verantwoord? Stel bajonnetten toch s u eens fpor, dat gij eens tot armoede kwaamt te geschaard, dia het vervallen, zoodat uw eigen dochter.... maar gij haalt de schouders op en verwijt ons dat we dwaas heden verkoopen; we zullen dien volzin dan maar niet voltooien. Maar is het wonder, dat do meid, die ge tot oen soort van cellulair-go- vangene maakt, reikhalst naar hot oogenblik dat zij de deur uit mag gaan, dat zij zooveel mo gelijk marchandeert om het getal „uitgaans- uurtjes1’ te vermeerderendat zijbij gebreke aan fatsoenlijke lieden bij wie zij die uren kan doorbrengen, tot straatslijperij vervalt, daf* de lokstem der verleiding bij haar minder tegen stand vindt dan wenschehjk is, en dat, per slot vau rekening, gij, mejuffrouw of mevrouw, en niemand anders dan gij, zedelijk schuldig zijt aan haar val? Probeer het eens, als gij een fatsooi lijke meid hebt getroffen, daar zijn er nog wel, hoewel mevrouw Van Stekelen huizon op het laatste kransje met don meesten nadruk het tegendeel beweerde, en zelfs driftig werd toon zij hierin werd tegengesproken, probeer het dan eens, haar te behandelen als behoordo zij, wat toch eigenlijk hot geval is, tot uw gezinheb oenig hart voor haar belangen, maak haar het leven een beetje aangenaam door haar vriendelijk te bejegenen en gij zult eens wat zien. Wat drommel, gisterenavond heeft uw echtge noot nog mot het meeste genoegen een voorle zing bijgewoond over vrijen arbeid in Indië, waarin word beweerd dat bij een humano be handeling.... Zijn dan onze dienstmeisjes minder geschikt dan Javjiansche koelies? Volg onzen»?aad, en waarschijnlijk zal 1. Uw dienstbode liever in haar vrijen tijd thuis blij ven, zich mot iets nuttigs bezighouden, dan langs de straat slenteren. 2. Prijs stellen op uw te rechtwijzingen, al is het maar alleen om u ge noegen te geven. 3. Niet zoo heel gauw van u wegloopon, zoodat gij regel in uw huishou ding kunt hebben, hetgeen bij voortdurende ver wisseling niet kan geschieden. Nu weten we wol, dat onze wenken noch door alle dienstboden en dienstzoekenden, noch door allo meesteressen ter harte genomen zullen wor den. Dit was echter voor ons geen genoegzame reden om zo achterwege te laten. BUITENLAND. Overzicht. Terwijl het congres zich in zijne laatste zit tingen bezig hield met het regelen van eenige punten van ondergeschikt belang on do groote hinderpalen dus allen uit don weg geruimd wa ren achtte Engeland het geschikte oogenblik daar om zijne rekening in te jjienen, die zij voor zichtigheidshalve vooraf hoeft laten accopteeren. Ook de sluier, die tot nog toe do geheimzin nige politiek van Lord Beaconsfield dokteis gevallen. De gevolmachtigden te Berlijn hebben aan elk der bij het Oostersche vraagstuk recht streeks betrokken Mogendheden een aandeel in door onzen den buit toegekendEngeland koos zich het wet belast, zijne buiten het congres om. Bij de verbrokkeling van het Turkscho grond gebied in Europawas Engelands belang niet zoozeer betrokken mits de vrjje vaart op don Donau gewaarborgd do Dardanellenquaestie on aangeroerd en Rusland van de Middellandsehe zee verwijderd bleef. Vandaar dat het zoowel aan Rusland als aan Oostenrijk aanwinst in grond gebied on aan invloed toestond. Maar het kwam er op aan om den meerderen invloed dien de oude vijand in Klein-Azië zou erlangenonscha delijk te maken ’en zich het vrije bezit van don handelsweg naar Indië te verzekeren. Dit doel is volkomen bereikt*. Bij een verdrag tusschen Engeland en Turkije geslotenneemt Engeland do verplichting op zich omzoolang Rusland KarsErzorum en Batum blijft bezetten integriteit van het grondgebied dat Turkije Klein-Azië rest, te helpen verdedigen tegen eiken toekomstigen aanval. Om aan die verplichting te kunnen voldoenverkrijgt Engeland de vrij heid om het eiland Cyprus te bezqtten fen te boheeren alsof het eene Engelsche bezitting ware, met deze reserve alleendat de zuivere opbrengst van het eiland ten bate van Turkyo komt. Men zal moeten erkennen de laatste zet op het politieke schaakbord wint het in beteekenis en gewicht van al de vorigen. Van af het oogenblik dat de Russische legers voor de poor ten van Constantinopel de Porte tot volkomen onderwerping dwongen was Husland ten ge volge vooral van Engelands houdinggenood zaakt concessie op concessie te doen. Het ver drag van St.’ Stefano weqj, artikel voor artikel door de waarborgende Mogendheden gewogen en gewijzigd hoofdiakeljjk naar den zin van Enge land en Oostenrijk. De aanwinst van grondge bied in Klein-Azië met de vestingen Kara, Er- zerum en Batum, zij ’t ook met de bepaling, dat deze laatste vesting ontmanteld en tot vrijha ven zou worden, liet echter aan Rusland de hoop om eenmaal te kunnen voortzetten wat het nuten gevolge van het verzet van Engelands politiek, had moeten staken. Ook deze hoop wordt ten slotte grootendeels verijdeldachter de Turkache metten toch staan voortaan de Engelsche guvouuHTUf uia hut „tot hiertoe en niet verder” toeroepen. Waarlijk de Engelsche politiek wint het van de Russische wapenen en Lord Beacons field kan, in zijn land teruggekeerd, nu veilig op zijne lauweren gaan rusten, indien die rust maar niet nu en dan gestoord wordt door de herinne ring aan de minder eerlijke wapenen, waarmede de lauweren behaald werden. Tot aanvulling van de mededeclingen in het jongste overzicht omtrent de afronding van het Turksche grondgebied moeten we nog vermelden dat de stad Khotour in Azië aan PerzM is af gestaan, terwijl de Turksch-Perzische grenzen mede eenigszins beter geregeld zijn; dat Servië ook de omliggende strook van do vesting Pirot erlangt en dat aan Oostenrijk een gedeelte der kuststreek bij Antivari met de haven van Spezzia is toobodoeld. Tusschen Oostenrijk on Turkjje wordt rechtstreeks onderhandeld over de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. Eveneens wordt, volgens de besluiten van hot congres, rechtstreeks tusschen Griekenland en Turkije onderhandeld over do uitbreiding van grondgebied, die eerstgenoemde staat in Thessalie en Epirus zal erlangen. Bij verschil van gevoelen zal de Europeosche commissie, die het congres opvolgt, bemiddelend tusschen beide komen. In Frankrijk hebben Zondag jl. weder 22 aanvullings-verkiozingen voor de Tweede Kamer plaats gehad, waarvan 20 hot gevolg waren van nietigverklaringen. 17 zetels vielen aan de repu blikeinen ten deeldrie aan de conservatieven terwijl twee herstemmingen moeten plaats hebben. Te Marseille is de rust thans hersteld. De quaestie of het bisschops-standbeeld zal wórden^ omvergohaald of blijft, die tot deze betreurena- waardige botsing aanleiding gaf, zal nu door de regoering worden beslist. Hödel, de bekende Dultache sluipmoordenaar is tor dood veroordeeld. Gedurende de terecht zitting bleef hij koud en onverschillig, terwijl een hoonlach nu en dan om zijn lippen speelde. Nobiling wordt langzamerhand boter, zoodat men hoopt uit zijne bekenfenisson nog een en ander omtrent zijne medeplichtigen te vernemen. BINNENLAND. Z. M. heeft aan II. W. H. K i s top zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcontroleur van den waar borg op de gouden en zilveren werken te Rot terdam, behoudens aanspraak op pensioen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot vaststelling van bijzondere be palingen tot beteugeling van longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands. Dit ontwerp, dat vooral het oog heeft op het spoe- lingdistrict in Zuid-Hollandmaar natuurlijk toch van algemeenen aard is, luidt: Art. 1. Door Ons kan worden bevolen, dat het rundvee in bepaalde gedeelten van het Rijk, door onzen Minister, met de uitvoering dezer aan te wijzen, moet worden ingeënt en gemerkt, of een van beide. Weigert de eigenaar of houder van dat vee die inenting of dat merken toe te laten, dan wordt dat vee door den burgemeester in beslag genomen en zorgt deze, dat de inenting of het merken ten koste van den eigenaar behoorlyk geschiedt. Is, ten gevolge van eene volgens dit artikel voorgeschreven inenting, een stuk vee, volgens verklaring van den districts-veearts of zijn plaats vervanger, gestorven, dan wordt aan den eigenaar de volle waarde van dat vee vergoed. Art. 2. Eigenaars of houders van vee in de gedeelten van het Ryk, in het vorig artikel be doeld, zyn verplicht den districtsveearta of zijne plaatsvervangers en den door Onzen Minister, met de uitvoering dezer wet belast, daartoe aan gewezen opzichters in de stallen, weiden of be waarplaatsen van vee toegang te verleenen tus schen zons op- en ondergang, op vertoon, des gevorderd, van hunne akte van aanstelling. Art. 3. Weigering of feitelijke verhindering om de ambtenaren, in art. 2 bedoeld, in stallen, weiden of bewaarplaatsen van vee toegang te verleenen, wordt gestraft met gevangenisstraf van eene /d'aand tot een jaar en geldboete van f 100 tot f 500. Bij herhaling van misdrijf worden de daartegen bedreigde straffen verdub beld. Art. 4. Art. 463 van het strafwetboek en art. 20 der wet van 29 Juni 1855 (Staatsblad no. 102) zyn op de misdrijven, bij het vorig artikel voorzien, van toepassing. Art. 5. De bepalingen der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) en vqn de krachtens die wet door Ons genomen besluiten blijven, na liet in werking treden dezer wet, onverminderd van kracht. Art. 6. Deze wet verbindt met don dag barer afkondiging. In de zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland van 1.1. Dinsdag heelt de heer-' Alle Binnenlandsche Advertentiën, waarvan germeisjes elkander verdringen in do concurrentie de plaatsing 3 maal wordt opgegoven, worden I naar een „betrekking”, en bij honderdtallen ko- slechts 2 maal in rekening gebracht. j men opdagen op één advertentie. Tevens ont- --- staat daardoor de schaarschte van dienstboden I die een ruime plaats inneemt in de huiselijke Over Dienstboden. I ^ezwaren van onzon tijd, on do noodzakelijkheid om niet al te kieschkeurig te zijn. Wij meenen dat de behandeling van de „dienst- Het huisgezin, waarin een meisje als eerstbe- boden-quaestie niet tot het domein van do kof- ginnond dienstbode optreedtmoest eigenlijk zijn fiepraatjes of theevisites behoort bepaald te blij- i de leerschool, waar zij zich bekwaamt om zelve, ven. Vooreerst zijn de discussion in die soort wanneer hot lot haar daartoe bestemteon gezin van vergaderingen gowoonlijk zeer oppervlakkig j te kunnen beheeren. Menige burgerdochter zou en op hoogst eenzijdige beschouwingen gegrondI haar eigen belang botor behartigen indien zij men beziet er niet genoeg do twee kanten van in plaats van een plaatsing als modiste of win de medaille, is in den regel aanklaagster, advo- keljuffrouw tezoekon, zich in gewone huiselijke caat en rechter tegelijk, en bezigt eon macht- 1 bezigheden trachtte te bekwamen en daartoe in spreuk om het eindvonnis te bekrachtigen. De 1 dienstbare betrekking liefst bij een b—~-:- min-beschaafde burgerjuffrouw laat het in de kwam. Als straks eon flink werkman keus van haar auditorium of zij haar gedienstige naar een levensgeze wil rangschikken onder do categorie „slons, I keus dan eon da varken of dier,” terwijl de dames, die haar ken arbeid afweetwier uanuen u schoone lippen nimmer met zulke ruwe uitdruk- tot den opschik behoort verkeerd kingen bezoedelen, eenvoudig verklaren, d; het tegenwoordig dienstbodenvolk geen hui te houden is. - En, indien we eens de wederpartij hoorden I veel gevallei Wij vreezon dat alsdan de uitspraak evenmin i onpartijdig zou wezen. Schrijver dezes had eens het voorrecht, onzichtbaar getuige te zijn van een congres van dienstmeisjes, ’t Was op eon zich Zaterdag-avondde lieve spreeksters, uitgezonden baai om de traditioneole boodschappen te doen, hiel den haaf bijeenkomst toevallig onder oen raam, aan welks binnenzijde schr. in zijn eentje en in ’t donker zat te peinzen over ik weet niet meer welke ondermaansche aangelegenheden. Do luide toon waarop de jonge dochteren haar grieven blootlegden, maakte aan alle bespiegelingen een einde en dwong tot luisteren. Nu, er kwam heel wat; nu eons werd een niet zeer vleiende doopceel gelichtdan weer een potsiorlijko karikatuur geleverd van eon doove mevrouw, een rhumatiekerigen mjjnheer of een sen timen - teelo jongejuffrouw oftewel freule; on het eind van de geschiedenis was, dat de gansche verga- ig instemde mot de slotmotie: „Maar daar- niet getreurd, voor die een anderHet ging uiteen, en^schr. had zich kostelijk >erd. De tweede red< quaêi irdon openbare len, waarom wij van oordeel zijn dat onze quaestie niet uitsluitend in klein comité moet 'worden behandeld, doch een onderwerp van openbare gedachtewisseling kan uitmaken is deze, dat het wel degelijk een onderdeel uit maakt van het algemeen maatschappelijk vraag stuk. Zoolang er gezinnen zijn, die behoefte hebben aan huiselijke diensten van vreemden, en meisjes die zich aanbieden om in die behoefte te voorzien, is de regeling van de verhouding tusschen beide partijen geen onbelangrijke zaak. Nog sterker, zij is een quaestie van moraliteit, meer dan eenige andere. We behoeven niet ver te loopen of lang te zoeken om die bewering te stavenhet gebeurde te Gorinchem, waarop ook in deze courant de aandacht werd gevestigd, is in dit opzicht zeer welsprekend. Met het oog op deze en soortgelijke feiten bespreken we alleen de vrouwelijko dienstbode, gewone soort, (juffrouwen van gezelschap, kinderjuffrouwen, enz., meestal tot den meer beschaafden stand behoorende, vallen alzoo buiten ons kader,) in haar verhouding tot haar meesteres. Over het algemeen is onze tijd zeer geneigd om te breken met al wat herinnert aan de min of meer aartsvaderlijke zeden van vroeger dagen, ’t Is waar, ook in vorige eeuwen heeft het niet ontbroken aan jobsklachten over de slechte eigen schappen der dienstbodenop menige bladzijde draagt onze literatuur daarvan de sporen. Toch gelooven we het thans levend geslacht geen on recht aan te doen als wij verklaren dat de voor beelden van trouw en gehechtheid niet zijn ver meerderd. Het behoort tot de zeldzaamheden, wanneer een dienstbode tien of meer jaren in hetzelfde gezin is gebleven, terwijl daarentegen menige dienstmaagd aan de vingers van één hand ter nauwernood genoeg heeft om al de „diensten” op te tellen die zij in don loop van één jaar gehad heeft. Dat er onder die omstandigheden van aanhankelijkheid geen sprake kan zijn, be hoeft geen betoog. Aan welke oorzaken dat is toe te schrijven Vooreerst aan een verkeerd toegepaste zucht tot stundverheffing bij onze minder gefortuneerde standen. Meisjes die geen ander uitzicht hebben dan door eigen arbeid in haar onderhoud te voor zien in afwachting dat de god des huwelijks een zonnestraal van zijn gunsten op haar doe vallen, en die toch geen opleiding hebben gehad voor oen maatschappelijke betrekking die weten schappelijke kennis vereischt, zoeken bij keur' een plaatsing als „juffrouw”, als modiste als naaisterwaardoor zij het wel niet gen kelyker krijgen, en ook niet in het genot meerdere inkomsten gerakendoch in eigen oog een verhevener positie innemen dan wanneer zij gelijk in den „goeden ouden tyd” eenvoudig wog I 4uit dienen gaan.” Vandaar dat wij onze dienst- I vereischt, laat men de meid in de keuken zitjten, meisjes meest moeten krijgen uit de alledaagsche meestal zich liederlijk vervelend, met een naar- kriugenterwjjl aan den andoren kant de bur- geestig lichtje, goed licht kan niet lijden f FONG, Land- jeweide, nabij Jgelijk een van be- het Ware ng a loek burgergezin man uitziet zollindan rest hem geen andere lametje, dat van geen huiselij- twier handen bij al wat niet •keerd staanof dat met I wel een onbeschaafd wezendat wel werken kan lis meer I maar welks ruwheid hem afkoer inboezemt. Is het hem dan wel kwalijk te nomen, dat hij in “"“’’sn het „bij twijfel onthoud u” in toe passing brengt? Juist dat vooroordeel, want 1 iets anders is het nietdat een soort van I* schande ziet in het „uit dienen gaan”, en daarom r?"h, onder gewijzigden vorm, veel harder dionst- baarheid getroost, is oen bederf: hot maakt do oplossing der zoogenaamde „vrouwen-quaostie” zeer moeielijkstaat het sluiten van huwelijken in den kleinen burgerstand in den wegon is alzoo een bron van zedeloosheid daarenboven voert het in onze gezinnen een element, dat er eigenlijk niet in thuis behoorton dat slechts toegelaten wordt bij gebreke aan iets beters. Maar zal men ons tegenwerpen, do meisjes uit do laagste maatschappelijke kringen moeten toch ook leven, moeten toch ook, als ’t kan, ge vormd worden tot geschikte huismoeders. Zoudt ge die dan willen weren, of wellicht ze uit sluitend voor fabrieken, misschien wel voor veldarbeid willen bestemmen? En dat zou toch het gevolg moeten worden, indion haar plaatsing als dienstbode werd ontzegd. Dat is ook volstrekt onze bedoeling niet. We wenschten alleen, dat er keus kon zijn tusschen beschaafde, behoorlijk onderwezen meisjes, en zulke dio niet de minste opvoeding hebben ge had. Thans bestaat het gevaar, dat de laatste soort de macht in handen krijgt on dat zij dat voorrecht stellig gebruik zulten maken, hoeft niemand te betwijfelen. Reeds nu is in dit opzicht hier on daar niet pluis, nu de keus zoo ruim, dat eenige beschaving als voorwaarde kon worden gesteldwe bedoelen niet dat vernis, of dat surrogaat,’t welk hoofd zakelijk bestaat in het gebruik van uwee of soortgelijke „fatsoenlijke” woordjes, maar on derwijs en begrippen van orde, - dan zou ook de mindere man, die er op’ gesteld was zyn dochter „onder het volk” te krijgen, zooals de kunstterm luidt, weten wat hem daarvoor te doen staat. Laat ons nu eens zien, of de schuld alleen bij de dienstbaren ligt. B Het kind, dat de ouderlijke woning verlaat om bij vreemden haar brood te zoeken, ontvangt eerst een aanstelling als loopmeisje. Haar chef van dienst is dan in den regel de keukenmeid of de werkmeid, naar wier pijpen zij moet dan sen, die haar eerste opleiding bestuurt, en haar tegelijk een aantal dingen leert waarmede zij veel liever onbekend moest blijven. Daar komt zij tot de wetenschap, dat „hot volk” en „de booien” twee machten zijn, bestendig op open baren of bedekten voet van oorlog: dat men er vooral naar moot streven „zich de kaas niet van het brood to laten nomen,” en dat het heel goed' is zoo men bij gelegenheid eens toont „haar op de tanden te hebben.” De recruut, vol bewon dering voor zooveel „kranigheid”, doet haar best zich een goede leerling te betoonen. De mees teres neemt van haar weinig notitie, somtijds weet zij niet eens dat zij er is, vooral’ indion het loopmeisje ’s nachts buitenshuis slaapt, met het oog op de belasting. Want dat sommige menschen, al kunnen zij het nog zoo goed doen, op dat laatste punt bijzonder knijperig zijn, is van genoegzame bekendheid. De tweede periode in het leven der dienst bode is gewoonlijk do functie van meid-alleon in een klein-burgerlijk gezin. Werd zij daar nu maar als lid van hot huisgezin behandeld, altijd met inachtneming van den behoorlijken afstand, dan kon er nog wat van terecht ko men. Maar neen, die ellendige zucht om de grootelui na te apen, die vooral den onbemid- delden burgerstand zooveel parten speelt, open baart zich ook hier. De meid, die toch waar achtig meer behoefte aan gezellig verkeer heeft dan de hond of de kat, wordt uit de woonkamer verbannen. Als het gezin des avonds in het huishoudvertrek bijeen is, al wordt er niets be sproken dat in de verste verte geheimhouding i, uuti iiiwii u<j incni ui ut zich liederlijk vervelend,

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1