1878. bootdiensl Tilbury, n en Vee, WAN”, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ENST 3: dam v.v., TUS 1878. Het Volkspetitionnement. 5" S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgeven. te Haastrecht. r jual. f52, 3de I Deze Courant wordt geregeld iederon Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post doer het geheele rijk 0,80. er medeburgers hagen genomen i troebeleerende ing 45 a 48 ct. eken f4,50 4 aanvoer van handel heden Ki»l mei strijdii hjj i en van man- Ook ■OfflöVÏBHE fiOURAÜT. i f280 4 320, iarzen f 150 4 ren f304 70, de iijvi; gebracht. waren, enting rsche f 7,50 a f6.80 4 7,40. w 16,00 4 6,70. ;e f 3,00 4 4,80. Alle Binnenlandsche Advertentiën, waarvan de. plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. f1,0841,16 4e 26 atttfa. 1 NOOTBN. [betuiging in uw ud 23 jaren. TEN. schil f24 a 25, ial. 54 ct., 2de f 24 4 27, vette r8 4 12, schapen 9 kalveren 22 4 lem f 6 4 ÏO per >oters f2,60. 3r Hectoliter. en Vlaamsche 4 7,30. n Vlaamsche t f6,60 4 7,00, 6,30, Zeeuw- it f 6,20 a 6,60, 6,40. sder f3,40 tot ter, I be- I t een groot ge- uitzagen, maar ?t troebeleerend n wonder, daar in een Christe- iiggen voorEn- Magere biggen Aangev. 1080 «kalveren, 6 i of lammeren, eken of geitey. 1de qual. 68 ct., te qual. f0,95, alles per kilo. )or Londen 40 hm güweesfc ue o rangen, betuigde zijl gaf zijne tevredenheid en gematigdheidwaar- t, dat men ook verder i wijsheid en gematigd en gaf do verzekering Huis niets anders te „Leve dat door de beantwoord ike Zeeuwsche, 1,70, ordinaire iauwe f7,50 4 luggen handel; f26 4 30 voor 1. to f 1,05 4 1,20 .Schoonhoven. Augustus 1878. lor H P. De '8 A. Hertz Van O, ddags 2| uur. Schoonhoven OSDAG, liddags 5 uur. 1 en VRIJDAG, UT. a, iddags 5 uur. iOTTERDAM September. uur ’s, morgens. 's avonds. in Schoonhoven mgeveer 2 uur. SEN Co. en SPEELWA- als nieuw. VELD, Mr. Rjj- ren.. ar Rotterdam CISDAG ddags 21 uur. i en Vrijdag, meld een adres mans uuiueiys gviiuug u»v uv rouuvuoimg uwi Lo Loor N. r den Eugelschen premier gehoudenbij gelegen- schatter aldaar, heid van het jaarlijksche feestmaalhem door den Lord-Mayor van Londen aangeboden, by welke gelegenheid Lord Beaconsfield en Salisbury tevens het eereburgerschap van de Londensche city ontvingen. De premier resumeerde aldus de gevolgen van het jongste tractaatRusland werd wel is waar gedwongen veel van het veroverde los te laten, doch zijne militaire eer was ontzien en de rus teloosheid van de oorlogspartij daar te lande beteugeld. De Sultan behoudt in Európa een vruchtbaar land, zoo groot als Engeland en Wa les, terwijl hij voor zijn Aziatisch grondgebied niet langer bezorgd behoeft te zyn! Oostenrijk heeft eene belangrijke provincie ge wonnen, die het in staat stelt tot het brei delen der Panslavistische confederatie en conspira tie, welke reeds zooveel onheil over de wereld had den gebracht. Frankrijk en Italië smaken de voldoening, dat het evenwicht in de Middelland- sche zee niet verbroken isDuitschlandde groote „vredemaker”, had verkregen wat het verklaarde alleen te verlangenvrede in Europa. Engeland eindelijk had de voordeeligste en schoonste rol gespeeld; want het had niet al leen zijn eigen belangen gehandhaafd, maarboven- dien de onafhankelijkheid verzekerd van Europa, dat zich thans verheugen mocht in een uitzicht van vrede en rust als nooit te voren! Men ziet dus dat de felle maar niet altijd geheel onbillijke kritiek van de oppositie in het parlement, den premier niet heeft gedeerd of een toon lager heeft doen stemmen. Toch mocht de minderheid, die aan het «inde der beraadslagingen over het Berlijnsche tractaat weigerde het beleid der regecring goed te keu ren (met 338 tegen 190 stemmen werd de motie ing van het regeeringsbeleid verwor- wat meer bescheidenheid verwacht I schreide ten hemel, dat ouders gedwongen wer- I den hun kinderen te voorzien van het eenig i bekende behoedmiddel tegen een allervreesehjkste ziekte, en zelfs een despoot als Filips II van i Spanje zou voor zoo iets zijn teruggedeinsd! ’t Was het merkteeken van Satan, dat onzen kinderen op den arm werd gezet, en geen Ne derlander moest zich dien gruwel laten welge vallen. De adressen werden weer geteekend met dezelfde onafhankelijkheid van gevoelen, waar mede men vroeger de stem der leiders had ge volgd, bn ’t was zeker een indrukwekkende ver- tooning, die de commissie van aanbieding maakte toen de lijvige folianten bij den Koning werden reemdbaar on gebracht. Dat er onder de voorgangers mannen het onverkort i waren, die hun eigen kinderen niet aan de in- verplicht I enting onttrokken hadden, maakte de zaak vol- j strekt niet verdacht; de schare, gewoon blinde lings te gehoorzamen, nam van zulke kleinig heden geen notitie. Maar ditmaal was de Koning niet genegen den adressanten ter wille te zyn; hun verzoek werd voor inwilliging onvatbaar verklaard. En de agitatie verdween weer zooals zij gekomen was; voor zoover wij ons herinneren kunnen had nergens verzet plaats, en persoonlijk kennen wij lieden, die ook ijverig zyn geweest het adres te teekenen, doch later van den nood een deugd maakten en toen ver- klaarden dat zij zich door groote woorden om den tuin hadden laten leiden. Thans staan wij weer voor dezelfde quaestie als in 1856, en tot op zekere hoogte zou men kunnen zeggen dat de gebeurtenissen van dat jaar zich herhalen. Met dit onderscheid echtei dat de verhoudingen thans scherper zijn l jnsd: toen was het ontwerpVan Reenen wel 1 de afdeelingen onderzocht, en bleek wel dat de meerderheid der Tweede Kamer met den Minister meeging, doch de openbare beraadsla gingen hadden nog geen aanvang genomen toen de straks vernielde Kabinets-wijziging beproefd, werd om den storm te bezweren. Nu is dat anders: het ontwerp is door de Tweede en de Eerste Kamer aangenomen en wordt thans aan het goeddunken des Konings onderworpen. Is het denkbaar, dat Zijne Majesteit den arbeid van zooveel maanden zal vernietigen? Kan iemand redelijkerwijze verwachten, dat de par lementaire meerderheid en het daaruit voortge sproten ministerie in het ongelijk zullen worden gesteld tegenover een zeer bedrijvige, maar niet talrijke groep kerkelijke agitateurs, die aan hun beweringen kracht pogen bij te zetten door een volkshoop, geheel onbekend met de eischen en rechten der grondwettelijke staatsinstellingen, tot een onbewust adhaesie-verklaren aan te por ren? Zou het mogelijk zyn, dat de onbestemde uitroep: „Geef ons een school met den Bijbel!” op nieuw een gevaarljjke crisis zou doen rijzen, te gevaarlijker omdat binnen de perken van het bestaand recht geen andere uitkomst mogelijk is dan die de liberalen hebben voorbereid? Daarenboven, laat ons niet uit het oog ver liezen, dat de Bijbel aan niemand wordt onthou den. Beter dan tot dusver geschiedde, zorgt de nieuwe wet er voor, dat overal leerstellig gods dienstonderwijs kan worden gegeven aan alle kinderen wier oyders zulks begeeren; dat voor elke kerkelijke richting, en haar getal is niet gering in ons dierbaar vaderland, gelegenheid wordt aangeboden haar taak by de opvoeding te vervullen. Alleen ’t zal niet kunnen ge schieden op kosten van den Staat; en als de drijvers van het petitionnement de dingen noem den gelijk zy heeten, dan zou het blijken dat dit hun eenige grieve is. Het geheele vraag stuk, van bevoogde zijde is het aangetoond, en wel van een zijde die volstrekt niet aan „li- beralisten” grenst, lost zich op in een geld- quaestie, men wil op kosten van de publieke schatkist kerkelyke öf leerstellige propaganda maken, en den Bijbel zelfs opdringen aan hen die van meening zyn dat hij niet als een school boek mag worden gebezigd. ’t Is waarJe Standaard gooit met cijfers. Driehonderd duizend Nederlanders 'hebben aan het petitionnement deelgenomenzoo heet het daar. Dat wil zeggen, driehonderd duizend na men zijnniet zelden op de vreemdsoortigste manieronder de adressen gekomende vraag is evenwelhoeveel percent gerekend moet war den voor hen, die inderdaad met het wetsont werp bekend zijn en weten aan te geven in welk opzicht zij door die wet in hun godsdienstige begrippen wprden gekrenkt. Doch zelfs met dat groote cijfer stelt de Standaard zich nog niet tevreden. Zij annexeert nogzonder vorm van procesalle liedendie evenzeer een „school met den Bijbel” verlangendoch zich van on- derteekening hebben onthouden. Op die manier rekenendezou men het haast zoo ver brengen dat tweemaal twee vijf werd. Van liberale zijde is de eisch, door de anti- revolutionnairen gesteldongrondwettig genoemd. Zeker is dit het geval in den vorm waarin zij hun verlangen doen kennen. De Koning heeft nu eenmaalonder verantwoordelijkheid der Mi nisters deze wet ingediendde Tweede Kamer nam haar bjjna onveranderd aan. De Eerste Kamer heeft haar ook niet verworpen. Een BUITEN LAM) OvernleH. De Diilteche rijkskanselier is al niet gelukkiger geweest met zijne poging om in de armen der reactie bescherming te zoeken tegen eigen par- tijgenootendan zoo menig ander staatsman van den tegenwoordigen tijd die in dergelijk geval verkeerde en tot een gelijk middel de toevlucht nam. Wel is het hem geluktdoor middelen die wel wat gemeen hebben met de politiek welke door de beruchte Fransche staatsmannen van 16 Mei gevolgd werd, een dertigtal nationaal liberalen uit den Rijksdag te verwijderen en daar door het overwichtdat die partij in den ont bonden Rijksdag hadweg te nemendoch de nieuwe verhoudingen daardoor ontstaanbieden den Rijkskanselier geen betere kansen aan voor do verwezenlijking zijner plannen. Dit zou alleen het geval zijn wanneer het centrum goed vond zich bij de vrij-conservatieven en Duitsch-conser- vatieven aan te sluiten. Doch dit zal zoo heel gemakkelijk niet gebeuren en zeker niet zonder eenige concessie aan Rome. Toch bestaat er mogelijkheid dat dit geschiedt. Te Kissingen de gewone zomer-rustplaats van den Kanselier wordt druk geconfereerd met den Pauselijken nuntius en aan die beraadslagingen neemt ook de minister van «eredienst, Falck, deel. Al mag men nu niet aannemen dat de regeering, die nog slechts enkele weken geleden de vlag van het staatsgezag tegenover Rome zoo flink omhoog hieldthans tot onderwerping genegen zou zijn, toch is het mogelijk, dat er een modus vivendi tot stand koihtdie eene toenadering tus- sohen conservatieven en centrum mogehjk maakt. De tijd tot onderhandelen is echter op dit oogenblik niet bij uitstek gnnstig. Geheel on verwachts toch, na een zeer korte doch hevige ziekte, overleed de Staats-secretaris kardinaal Franchide man dieal hield hij ook vast aan de beginselen van het Pausschapzooals zij door wijlen Pius IX werden voorgesteld, toch den tegenwoordigen kerkvorst steunde in zijne po gingen om in eene betere verhouding te gera ken tot de verschillende regeeringenen zich daardoor ook den haat der Jezuïeten op den hals haalde. Als vermoedelijk opvolger van den overledene wordt genoemd kardinaal Lucca, die bij do jongste pauskeuze zich mede bij de ge matigden schaarde. De bezetting van Bosnië en de Herzegowina door de Oostenrij kttche troepen gaat toch niet zoo zonder slag of stoot, als het zich eerst liet aanzien. Het is niet onwaarschijnlijk dat Turkije, ontstemd dat men te Weenen, toen de eerste onderhandelingen waren misluktgeen nieuwe heeft aangeknoopt of afgewachtom tot een overeenkomst te geraken, in stilte de bevolking tot verzot tegen de troepen aanzet. Dat verzet kostte het bezettingsleger reeds eenige schappen en vertraagt het voortrukken. is het geen gunstig toeken dat van regeerings- wege de overbrenging van alle telegrafische be richten omtrent die bezettingwelke niet van de regeefings-agenten afkomstig zijn, geweigerd wordt. Wat men overigens omtrent de beteekenis dier bezetting te denken heeft, waarover tot nu altijd nog eenige onzekerheid heerschte, blijkt thans duidelijk genoeg uit de redevoering door tot afkeurinj pen) wel w hebben. De vijanden van de republiek in Frankrijk verzamelen nu al hunne krachten weder voor den strijd die ophanden is by de vernieuwing van den Senaat. Is eenmaal ook In dat lichaam de republiek heer en meester, dan is vooreerst alle kans op eene herhaling van 16 Mei ver vlogen. ’t Laat zich dus begrijpen dat zij geen middelen ongebruikt laten om het pleit te winnen. Te Parijs is tot groot ongerief van de nog steeds in groote getalen aankomende tentoon- stellingbezoekers, g r v e gemaakt door de koet siers. De eigenaars der huurrijtuigen zullen onder de tegenwoordige omstandigheden wel moeten tegemoet komen aan de overigens niet geheel onbillijke eischen der werkstakers. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Gorinchem, Mr. W. B. Reynen procureur bij de arr.-rechtbanken te Dordrecht en Tielwonende te Gorinchem. Z. M. heeft aan J. F. C. Prince, op zijn verzoekeervol Ontslag verleend als kapt.- commandant van het corps, gevormd uit de Weer- baarheidsvereeniging „Burgerplicht” te Gouda. De wet op het lager onderwijs Is Woensdag door de Eerste Kamer aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. De Minister van Oorlog heeft weder ingedeeld bij het 2e reg. infanterie den len luit. J. N. Hardeman, gedetacheerd geweest bij het leger in Ned.-Indië. De deputatie voor de aanbieding van het volkspetitionnement aan Z. M. den Ko ning heeft den 3 dezer een audiëntie by Z. M. op het Loo aangevraagdwelke ’s namiddags ten half 2 ure plaats had. Ook de deputatie, belast met de aanbieding der adressen van ruim 400 kerkeraden, werd tegelijkertijd op het paleis toe gelaten. Ds. P. Van Son, voor de deputatie der kerkeraden, voerde het eerst het woord; daarna sprak de heer Elout. De Koning antwoordde dat het hem een genoegen was geweestde de putatie op het Loo te ontvangenbetuigde zijne hooge belangstelling en ge te kennen over de orde mee tot dusver deze gansche zaak geleid Z. M. sprak de hoop uit - in denzelfden geest van heid zou blijven handelen, met al de leden van zyn uuw 11IOU9 »i bedoelen dan het geluk van Nederland. Nederland riep Z. M. tort slotte deputatie met „Leve de Koning!” werd. Prof. S. Van Velzen besloot met den Koning dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst. De voorzitter der deputatiede heer Eloutwerd door Z. M. den Koning aan tafel .genoodigd. Aan een Commissie van drie leden uit de Com missie voor het anti-revolutionnair volkspetition nement is opgedragen de uitvoering te bezorgen van een gedenkboek der geschiedenis van het volkspetitionnement. Onder de bjj de Eerste Kamer in gekomen adressen tegen het ontwerp op ’t lager onderwijs werd in de ofliciëele handelingen ver meld een adres van N. Konings o. s. te Gouda. De heer N. Konings, mr. timmerman en ryks- werd beschouwd als de eerste tenigkeer is dus onmogelijk, tenzij de Koning •fri^dien tusschentyd van denkwijze mocht zijn veranderd, dat des Konings „geweten” wak ker geschud ware door de klaagtonen zijner verdrukte en mishandelde onderdanen, en hij dus genoopt werd een verandering te brengen in de Regeering, de Kamers te ontbinden en een nieuw beroep te doen op de kiezers. Tot zoover zou alles goed gaanen zou er geen sprake kunnen wezen van grondwets-schennis. Maar vervolgens Nam de crisis dan haar na tuurlijk verloop dan zou zonder eenigen twijfel de liberale meerderheid nog sterker uit de stem bus te voorschijn komen. De antirevolutionnairen weten dit ook wel, en daarom roepen hun orga nen reeds bij voorbaat om verandering in de constitutie, vooral met betrekking tot het kies stelsel. Dochindien zij alleen daarvan heil verwachtenwaarom zijn zij dan niet eerlijk genoeg om haar te vragen? De wet geeft zelve aan, langs welken weg die herziening verkregen zou moeten, wordenen indien onze tegenstan ders zoo stellig overtuigd zijn, dat uitbreiding van het kiesrecht hun een meerderheid zou be zorgen hoe komt het dan dat zij de bran dende quaesie niet aanpakken waar dit gedaan moet worden Doch zij weten wel beter. Zij kunnen niet blind zijn voor het feit dat de groote meerder heid van ons volk indien zij vrij-uitbij ont stentenis van geestelijke souffleurs, haar gevoe len mag openbaren, de gemengde school liefheeft, vooral ook daaromdat zij een toepassing is van „recht voor allen” en derhalve ook het gebruik van den Bijbel niet verhindert. Maar recht voor allen is den om vrijheid roependen en toch alle vrijheid verfoeienden partijgangers een gruwel. Op zichzelf is er niets tégen in te brengen, dat een gedeelte van het volk, jt doet er niet toe welk gedeelte, - zijn bezwardn uitstort voor den Troon. De Koning is het Hoofd van den Staat; in zijn naam worden wetten uitgevaar digd, hij is het middenpunt van de wetge vende en van de uitvoerende macht. Is het recht van petitie onvervreei behooren we zorg te dragen dat kc blijft gehandhaafd, evenzeer zijn we verplicht te waken dat er geen misbruik van gemaakt wordt. Hiermede bedoelen we niet, dat de aanbieding van een verzoekschrift juist tot de exceptibneele gevallen behoeft bepaald te worden. In ons land kan elk, die iets op het hart heeft, vrijelijk zijn gemoed uitstorten’t is hem niet opgelegd, zijn grieven te verkroppen, en er staat geen wrekende hand gereed om den man of de vrouw die met klachten te voorschijn treden, later in ’t geheim voor die stoutmoedigheid te doen boeten. Maar toch, een petitionnement waar aan een belangrijk deel der natie deelneemt is een bepaald ernstige zaak; en nu zouden we wel eenigszins vreezen dat de «hoeren anti-revolution- nairen, die nu voor de vierde maal gedurende het vierde deel eener eeuw Nederland in rep en roer brengen met hun ontzaglijke verzoek schriften, den boog te sterk spannen en hun gTei geestverwanten meer opleggen dan dezen kunnen 1,1 dragen. Velen onzer herinneren zich nog de geschiedenis van het inonster-petitionnement in April 1853, gericht tegen de pas tot stand ge brachte kerkelyke organisatie der Roomsch-Ka tholieken. Schrijver weet, dat toen de me nigte op onderscheiden plaatsen naar de con- sistorie-kamers werd gedrevendoordien men haar wijsmaakte dat zoo de maatregel, door den Minister Thorbecke genomen, niet ongedaan werd gemaakt, binnen weinige jaren de brand stapels der Inquisitie weder zouden rooken op onze pleinen, - en de goêgemeente teekende, teekende met koortsigen yver, soms op twee of drie plaatsen, want wie zou graag bij leven den lijve verbrand willen worden? Enfin, de Koning gaf toen te Amsterdam het bekende antwoord, dat de aftreding van het eerste Mi nisterie -Thorbecke ten gevolge had, en schijn baar zegevierde de reactie; de Tweede Kamer werd ontbonden, de nieuwe verkiezingen, met de kerkelijke trompet uitgebazuind, waren een nederlaag voor de liberalen.... doch wat was nu de vrucht van al het rumoer? Een zeer onbe duidende wet op de kerkgenootschappen, die door de „natie” met volkomep onverschilligheid werd bejegend, omdat de opgeschroefde beweging reeds lang had opgehouden, en de heftigste op posanten er doodkalm ,in berustten dat de nieuw ingestelde bisdommen bleven gelijk zij waren. Veryolgens kwam de herziening van de wet op het Lager Onderwys. Het liberale element in de Kamer was inmiddels belangrijk versterkt, en de Minister Van Reenen diende een ontwerp in waarbij het stelsel van de gemengde, dus neutrale school beslist werd gehandhaafd. Weer kwamen de mannen van de zich noemende „christehjk-historische” richting uit den hoek; dezelfde factie, die in 1853- de April-beweging had aangestookt, waagde een niAiwe poging mfet de anti-revolutionijaire minderheid der Kamer. Op dezelfde wijze als in onze dagen geschiedt, werd de volkshartstocht opgewekt ten behoeve van een school, waarin de bijbel zou gelezen (en ver klaard?) worden. Allerdolste dingen hadden er plaats, precies als nu: te Utrecht bij voorbeeld liet men de negenhonderd zielen tellende bevol- king der godshuizen teekenen te Nijkerk schreef de predikant zelf de namen maar onder het adres: de man wist zoo weinig van ons staats recht dat hij niet begreep dat een zóó ingericht adres van niot de minste waarde was. Niettemin de Koning gaf weer aau de „smeek bede” gehoor. Het Kabinet trad af en werd vervangen door het Ministerie Simons—Van der Brugghende eerste een erkend voorstander van orthodox-protestantsche invloeden op regeerings- aangelegonhodon, de laatste een beslist tegen stander van de gemengde school. En tóch, zelfs een Van der Brugghen kon niets anders doen, j dan een ontwerp indienen, op het eenig moge-* lijke beginselde voor alle landskinderen toe-' gankelyke school, gegrondvest. De petitie- storm had geen ander effect, dan de wet van 18571'aiè zoo min mogelijk voldoening schonk aan de clericale eischen, en daarom door de anti-revolutionnairen gehaat werd met een gloeien* den haat. Liter hpbben we nog eens een adres-bewe- ging op 'groote schaal mogen aanschouwen, na mely k toen een amendement op de wet tot be strijding! van besmettolyke ziekten do vaccinatie verplichtend stelde om tot een inrichting van ondérwys te worden toegelaten. Zeker, het Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Flakkeessche ndere f8,20 4

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1