Stoomboot „Concordia fff, HERTZ VAN GELDER, Parapluies en En tout cas Een nieuwe solide Tentwagen supra fijne Toiletzeep, WANDGEDIERTEN, LAGER ONDERWIJS. GRASGE WAS, De 2de snede GRASGEWAS PUBLIEKE VlRROÖPir CORSETTEÏÏ BROODBAKKEKUEHT. BOUWtlEID-HUmUDn. ^ttauêarrhulrh.iik, dat zoo- als men weet, hestaan aal uit twee fonteinen op het voorplein van het paleis van Prins Hen drilt te Soestdijk, behoort, volgons de eisehen aan do meedingende kunstenaars gesteld, op zin nebeeldige en artistieke wijze het denkbeeld van een nationaal blijk van hulde uit te d™kk™- Aan den voet moet elke fontein eene middellijn hSen van minstens 10 meter, en zij kunnen vervaardigd worden van natuurlijken steen, brons ofLie andere bouwstof. Beide fonteinen, waar- Jan de te kiezen vorm aan den ontwerper over- landboüwberighten. j BUITENLAND. Vervolg der Nieuwstijdingen. ADVERTENT 1ËK L Arnhem en Rotterdam. IN MANUFACTUREN, AANBESTEDING. P. van ZLTPÜE\ \l., i TE KOOP: Johannes Groeneveld, i C. HOOGENDIJK, Filiale U1TR0ËIJING »an NIEUWE WÉT ERF en moóien TUIN, BOOMGAARDLAND, Publieke Verpachting HET NOTENGEWAS, DA 1*1 ESÏ bij Hertz van Gelder. d. de Grootmeesteresgezeten in eétlo koets met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakei; de HofdameB, gezeten in eene koets met twee paarden bespannengaande naast elk portier een lakei; f. de Adjudanten, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen, gaande naast elk por tier een lakei; y. een half escadron huzaren van genoemd reg. tot sluiting van den stoet. Aan het paleis van HII. KK. HH., waar het korps Koninklijke Scherpschutters als eerewacht zal worden geplaatst, zullen HD. worden ont vangen door den Hofmaarschalk en de Kamer- heerendie eenige oogenblikken te vorenin hofkoetsen, zich derwaarts zullen hebben be geven. 9. Op don doortocht van Hunne Koninklijke Hoogheden te Amersfoort, zullen do Commissaris des Könings in de provincie Utrecht, de bevel hebber in de 2de militaire afdoeling, de Burge meester en dó Wethouders met eene Commissie uit den Raad der gemeente, de kommandant van de schutterijbenevens do kolonel kommandant van het reg. rijdende artillerie zich aan het stations-gebouw van de Nedorlandsche Centraal- Spoorweg-Maat8chappij bevinden, -ten einde HD. te complimeu toeren. De dd. schutterij en het garnizoen zullen mede aldaar in bataille geschaard staan. 10. Te Utrecht zullen Burgemeester en Wet houders met eene commissie uit den Raad der Gemeentede Kommandant der schutterijdo versohillende Korps-kommandanten en do plaat selijke Kommandant HH. KK. HH. aan het sta tionsgebouw van de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij afwachten en complimeuteeren. De dd. schutterij en het garnizoen zullen aldaar in slagorde geschaard staan. 11. De dd. schutterij, de koninklijke scherp schutters en het geheele garnizoen der residentie zullen onder de wapenen komen. De infanterie zal opgesteld worden en tune van de Koningsbrug af tot aan Z. M. palcis en langs den weg dien HH. KK. HH. zullen nemen bij het verlaten van 's Konings paleis de cavalerie en artillerie in het Korte Voorhout. 12. Bij het binnenkomen in de residentie zul len HH. KK. IIH. met 21 kanonschoten worden begroet en de klokken worden geluidtotdat HD. het paleis in het Voorhout zullen zijn ingetreden. Programma van de Feestelijkheden, die zullen plaats hebben bij gelegenheid der aan komst van HH. KK. HH. PRINS EN PRINSES HENDRIK DER NEDERLANDEN, te 's Gravenhage. Zaterdag 31 Augustus: Plechtige intocht van. HH. KK. HH. Des avonds illuminatie van wege' het gemeentebestuur en do ingezetenon der residentie. Zondag 1 September: Gala-diner in het pa leis des Konings. Maandag 2 September. Groote parade van het garnizoen in het Malieveld. Dinsdag 3 September. Cour van voorstelling en gelukwensching in het paleis van Hunne Koninklijke Hoogheden. Het civiele en militaire huis des Konings, de leden der verschillende hofstaten, de buitenge wone kamerheeren en stalmeesters, de jager- meesters, kamerjonkers en buitengewone adju danten in de residentie aanwezig, ten dén ure. Het corps diplomatique en de ten Hove voor gestelde vreemdelingende in de residentie aan wezige leden van het Nederlandsche corps di plomatique, te twee uren. De Minister, hoofden van ministeneele depar tementen, de Minister van Staat, de kanselier der Koninklijke Nederlandsche orden, de Raad van State, de Staten-Gencraalde vlag-othcieren en generaals, ten half drie ure. Do hoogo colleges, de waarnemonde directeur van het Kabinet des Konings en de referenda rissen bij hetzelve, do secretaris voor de zaken van het groot-hertogdom Luxemburg, doofficieren der zee- en landmacht en de geestelijkheid, te drie uren. De hoeren in de residentie woonachtigaio reeds ton Hove zijn voorgesteld, ten half vier ure. De dames, des avonds te negen uren. Bij do plechtige intrede op 31 Augustus, op het 'diner van 1 September en op do cour van voorstelling van 3 September verschijnen de hoe ren in gala-kleeding. De Feestcommissie, die Z. K. H. prins Hendrik en zijne aanstaande gemalin eeu feostelijko ontvangst op Soestdijk bereidt, heeft het programma vastgesteld. Op 9 Sept. worden de Prins en de Prinses aan het station ontvangen door het dagelijksch Be stuur van Baarn en een eerewacht van JU heeren en 16 landbouwers, die, voorafgegaan door het muziekkorps der rijdende artillone van Amersfoort (te paard)de vorstelijke personen naar Soestdijk geleiden. Aldaar worden zij op gewacht .door een 50tal ionge dames, bloemen- strooisters, en door 25 andere, die hun m de vestibule een welkomstlied zullen toezingen Des avonds wordt do Brink (plein te Baarn) me lampions verlichttijdens het concert door het genoemde muziekkorps te geven. 10 Sept. Van 10-1 ure volksfeesten in de Torenlaande schoolkinderen maken een tochtje naar de Vuursche, waar zij onthaald worden. Yan 15 uur concert van hot Parkorkest van den heer Stumpff. Des avonds algcmeene verlichting met lampions en gas, van den Brink, het raadhuis, de eerepoorten by het Btation, en van de meeste villa's. Ten 9uur groot vuur werk voor het paleis te Soestdijk. Muziek van "1 rCtrieO™óie harddraverij te Hilveraum gelateri Wordt, zullen in hoofdvorm dezelfde en in overeenstemming mooten zijn met de omge ving. Yan wege de hoofdcommissie zal do aan- bosteding ondershands geschieden van de steenon fundamenten, metselwerken on het krachtig wer kend stoomwerktuig dat de fonteinon drijven zal. Do kosten daarvan zijn op f25.000 goruamd. Dc kosten dor fonteinen zullon hot bodrag van f35.000 niet mogen overtroffen. De prijsant woorden behooron vóór of op den 30stcn Sep tember ingezonden to zijn. Prins Hendrik zal daarna zelf, volgens eene voordracht van de commissie, uit de ingekomen ontwerpen eene keuze doen. Z. M. den Koning en Z. K. H. PrinB Frederik zullen het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik gaan bijwonen. Naar men verneemt heeft Z. M. do Koning de adressen in zake de onderwijswet aan don Ministerraad verzonden, ten einde de Ministers in de gelegenheid te stollen om Z. M. daarom trent to dienen mot advies. Een bij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Noderlandsch-Indië, dd. 14 .Aug., behelst het bericht, dat de radja van Pasangan door do hoofden in dat landschap is afgezet en dat zijn opvolger to Kotta Radja de acte van onderwerping aan bet Nederlandsche gezag ge- teekond en beëedigd heeft. Do Eerste Kamer heeft het re<£Ui0ftt van den heer N. Konings te Gouda voor ken nisgeving aangenomen. De Burgemeester van Rotterdam horinnerde eergisteren in de vergadering vai den gemeenteraaddat in den laatsten tijd drie ingenieurs gestorven zijndie op verschillende doch belangrijke wijze hebben medegewerkt tot bet tot stand brengen van de uitbreiding van Rotterdam. Hot zijn de heeren Roseoud-direc teur en later ingenieur van de gemeentewerken; Stieltjestechnisch adviseur van do Rotterdam- scho Handelsvereenigingen Van der Tak, directeur dor gemeentewerken. Burgemeester en Wethouders zijn eenparig tot het besluit geko men om aan dat drietal hulde te bewijzendoor drie straten die aan de overzijde op Feienoord zijn ontworpennaar hen te noemenon die te doopon Rose-straat, Stieltjes-straat en Yan der Tak-straat. Deze mededeeling werd mot toejui ching ontvangen. De Gemeenteraad van Gouda be sloot 13 dezer, naar aanleiding vgn een verzoek dor heeren A. Kaptijn en J. De Vries Robbé, aan wie in een vorige vergadering concessie was verleend tot aanleg en exploitatie binnen deze gemeente van eeno waterleiding, om do vroeger door den Raad vastgestelde voorwaarden te wij zigen, voornamelijk op deze punten: 1. tarief voor het gebruik van het water door vee; 2. overneming der zaak door de gemeente bij ex piratie van den termijn, voor welke de concessie verleend werd. Omtront twee punten, nl. 1. het huren of koopen der watermeters door de ge meente en 2. het stellen van een waarborg voor de goede qualiteit van het water, staakten do stommen on werd de beslissing alzoo tot een volgende vergadering aangehouden. In de zitting van den gemeente- j raad van Gouda werd Dinsdag medegedeeld eene miuive van den Minister van Biiuienlandsghe ZaBn, inhoudende, dat de gevraagde subsffiie voor het gymnasium niet gegoven wordt en dat de verlangde uitbreiding der Hoogere Burger school tot eene mot vijfjarigen cursus niet wordt toegestaan. De rekening der gemeente Street- kerk over 1877 is door den Raad voorloopig vastgesteld, bedragende: In ontvang f7440,31*; in uitgaaf f6837,73. Batig slot f602,58*. Die der gemeente Bloskensgraaf c. a. bedraagt in ontvang f5046,81; in uitgaaf 4691,81*. Batig slot f354,99*. Aan den gemeenteraad van Reeu- wijk zijn drie verzoekschriften van verschillende ingezetenen aangebodenom de kermisdie aldaar vroeger in October plaats had en bij be sluit van den Raad van 27 Februari 1877 is verzet op den eersten Maandag in Augustus, weder op den ouden tijd te doen plaats hebben. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de opening der jacht op klein wild voor dit jam- in die provincie is vastgesteld op 31 Augustus a. s. met zonsopgang; dat van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. c dor jachtwet, en dat do korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemaal 's weeks, en wel des Woensdags, Vrij dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Van de werf van den scheepsbouw meester A. v. d. Kuijl te Slikkerveer is 10 dezer te water gelaten de ijzeren goederen-schroefstoom boot „Olievos", gebouwd voor rekening van den heer Corn. Bon te Zaandam. Daarna is de kiel gelegd voor eene dito schroefstoomboot „Johanna Cicilia", voor rekening van den heer M. De Jager te 's Gravenhage. In de afgeloopen week zijn aan t Kralingsche veer ter markt verkocht 1542 zalmen-. Prijs van de groote zalni f 1,30 tot f 1,55 per, half kilo; kleine zalm f 1,15 tot f 1,40 per balt kilo; St. Jakob-zalm f 1,00tot fl,25. Gerookte zalm f 1,40 per half kilo. De toren te Noordeloos, die se dert eenige jaren zeer in verval was, is thans weder in goede orde hersteld, en in nieuwen stijl sierlijk opgetrokken. Bij het toelating-examen voor de militaire academie te Breda zyn o. a. geslaagd do heeren J. S. Redeker (genie O. I.)F. IW. Kattenbuscb (artillerie O. I.)C. D. Schlosser en L. E. Hinrichs (infanterie hier te lande)allen leerlingen der derde klasse aan de hoogere bur- gorschool te Gorinchem en Ph. Willemstijn (genie O. I.) vroeger leerling aan die inrichting. De plcizierreizen dor stoomboot Vreeswijk", die enkele malen des zomers, Zon dags plaats hebbenzijn voor dit jaar afgeloo pen. In vergelijking met vorige jaren hebben weinigen daarvan gebruik gemaakt. Niettegenstaande hot ongunstige weder had Woensdag te 's Hage do van wege de Holl. Maatsch. van Landbouw, afdeeling 's Gravenhage uitgeschreven harddraverjj met paard en chais plaats. Twintig liefhebbers be twistten elkander de overwinning. De prijs, een zilveren portemonnaie met dertig tienguldenstuk ken werd behaald door den heer WDoon te 's llogomet zijn vosbles „le Nobel", bereden door J. Bob; do eorsto premie, een voorwerp in zilver, ter waarde van f 100, werd behaald door Jhr. Quarles van Ufford te Loosduinenmet zijn bruine merrie „Sophia", bereden door J. Do Boeren de tweede premieeen voorwerp in zilver, ter waarde van f50, werd behaald door den heer C. Paarlborg te Winkelmet zijne bruine merrie „Sasanna", bereden door J. Koster. De harddraverij Was opgeluisterd door de muziek der huzaren. De uitslag der op 1.1. Dinsdag te Alfen van wege de afdeeling der llollandsche Maatschappij van landbouw gehouden harddra verijen is als volgt: Voormiddag-harddraverij. Prijs: een tilburytuig metberlijner zilver, behaald door de „Suzanna" van den heer N. Van den Akker, to Alfen; pre mie 2 harddravershoofdstellen, behaald door do „Christina" van de heeren Gebrs. Blom, te Gouda. Ingeschreven waren 12 paarden. Namiddag-harddraverij door paarden van zes sen klaar. Prijs: 20 gouden willems in étui, be haald door „Mallejan" van den heer H. Van Haarcnte Amsterdambereden door P. J. Koek. (Aan den berijder van het winnende paard is f20 toegekend.) Premie: f75, behaald door de „Lady", van den heer J. Rodenburg, te Vlaar- dingorambachtberijder A. De Graaff. Ingeschre ven waren 12 paarden. Op Woensdag a. s. zal voor 't Ge rechtshof to 's-Gravenliage terecht Btaan de vrouw uit Ammerstol, beschuldigd van haar 2-jarig kind zoodanig to bobben mishandeld, dat de dood er op gevolgd is. Aan de Roomsch Katholieke kork te Loosduinen is door Z. M. den Koning toe stemming vorleond tot aanvaarding der erfenis van wijlen Q. Van der Klucht, landbouwer al daar, welke erfenis bestaat in een boerenwoning met landerijen ter waardo van circa 1ton gouds. Op het verzoek der wettige erfgenamen om die toestemming te weigeren is afwijzend beschikt. Do Commissaris des KoningB heeft eer-gisteren de gemeenten Berg-Ambacht, Ammerstol, Lekkerkerk, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan den IJsel, Ouderkerk aan den lJsel en Gouderak bezocht. Afloop van Publieke Vcrkoopingen tan Onroerende Goederen. In openbaren verkoop, op 12 Augustus 1878, door notaris W. J. Fortuyii Droogleever te Gouda gehouden zÜn ™r*°cht Een Winkelhuis en Erf, aan de Westhavon te Gouda, wijk B No. 174, aan mojuffrouw J. A. Gabrij, weduwe van den heer D. il. lm nenburg, voor f7950. Een Pakhui, iu.de Korte Noodgodsteeg te Gouda, B No. 168 aan den heer A. Van Meer», Een Pakhuis daarnevensB No. 169aan den heer A. Van Voen, voor f1660. En een Pakhuis en stuk grond111 de Korte Noodgodsteog te Gouda, wijk B No. 1< aan de Heeren W. F. A. Bruinsma en B. Ponselie I te Gouda, voor f 1580. Van wege de afdeeling „Oudewa ter en omstreken" der Holl. Maatsch. van land bouw is do heer R. W. Haentjens Dekker te Oudewater tot afgevaardigde benoemd naar de algemeene vergadering, welke in de volgende maand te Delft zal gehouden worden. Te Lekkerkerk komen gevallen voor van de varkensziekte. Als voorbehoed middel wordt aanbevolen 7 deelen gemalen* krijt en één deel ijzerroest, en daarvan 3 lepels daags voor ieder varken. Dit middel is voor de ar beidende klasse van wege de aldeeling Lekker kerk en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw gratis verkrijgbaar gesteld. LI. Woensdag zijn de appelen en peron te Willige-Langcrak tegen hooge pryzen verpacht. De .pachtsom ging in den regel de niet geringe begroeting der eigenaars tó boven. Naar schatting werd het fruit over t geheel tegen f3 per hectol. op den boom gekocht.; Op den dag der verpachting is door een zeer hevigen wind, die eene onweersbui vergezelde veel goed van de boomen afgeslagen. Te Leerbroek, Meerkerk en Nieuw- land is men druk bezig met het plukken van den gelling hennepde stengel is lang en de opbrengst "TTÏe Bruijn to Streefkerk rooide deze week aardappelen van uitmuntenden smaak en tamelijke grootte op het zelfde land .waarop hii dit iaar reods eenmaal aardappelen heeft ge teeld, hetgeen als een bijzonderheid mag worden beschouwd. Het plukken van den gelling-hen- nep zal in de omstreken van Gorinchem 14 dagen vroeger zijn afgeloopen dan andere-jarendaar de hennepwat de quantitoit betreftbeneden het middelmatige is. Van de zaailing is dever wachting betervooral wat het zaad betrett. KERK- en SCHOOLNIE0W8. Beroepen te Goudriaan Dg. Jap- chen te Eemnes-binnen. Beroepen te Berg-Ambacht us. u. Ringnaldate 's Greveldnin en Vrijhoeve-KapeUe. Op 15 September hoopt Ds. A. Ru5" gers van der Loeff Jr. te Haastrecht afscheid van zijne gemeente te nemen. Aangenomen het beroep naar Gul- pen door Us. A. G. Reede te Nieuw Vennep. Benoemd tot kerkelijk ontvanger der Herv. gemeente te Brandwijk de heer L. Van Buuren Jzn. *_a_ Naar wij vernemen is dezer dagen door een der leden van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland in persoon een onderzoek in gesteld naar den toestand der kerkelijke gemeente te Ottoland, zijnde deze reedB sedert 8 jaren zonder predikant. Een commissie uit het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, bestaande uit de heeren L. Overman, pred. te Spijkenisse, en Dr. Stronckouderling te Dordrecht, vergezeld van do heeren Zegers en Van der Horst, zijn 7 dezer te Schelluinen geweest, van des voor middags 10 tot 's avonds ca. 6 urenten einde een nieuw onderzoek in te stellen omtrent de gehouden diaconie-administratie in die gemeente. Naar men verneemt moet genoemde commissie ook zeer verbaasd zijn geweest over 't beheer van de armengelden en goederenen wat do heeren Zegers en Van dor Horst vroeger hier omtrent hebben geconstateerdmoet haar ge bleken zijn volkomen waar te wezen. Üuybl. Do „Vrije Gemeente" te Amsterdam wendt pogingen aan tot het verkrijgen van een eigen gebouw voor bare samenkomsten. Een 25-tal leden hebben daartoe reeds eene som van f80.000 bijeengebracht. Men ziet thans naar een geschikt terrein in het midden der stad omten oinde er te bouwen of wel naar een voor het doel bruikbaar gebouw. Door het kerkbestuur van de R. K. kerk in de Leeuwenstraat te Rotterdam zijn eenige huizen aangekocht in de Zandstraat, met het dool om aldaar oen toegang tot genoemde kork en een toren te bouwen. Door den Gemeenteraad van Oudewater is aan den hulponderwijzer J-L- Van A'mstel op verzoek eervol ontslag verleend te gen 1 Octobor e. k. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 11 Auguatnaj De gemeenteraad heeft op 12 de zer besloten: ha__j De kaden, gelegen tusschen de bazaltkade en het stoomboothoofd der stoomboot „Schoon hoven" door het maken eener schoeiing m een voldoenden toestand te brengen en het terrein behoorlijk in orde te maken. De gemeente-watoren door uitbaggering op voldoende diepte te doen brengqn. De manschappon bohoorende bij de brandspuit letter C eene gratificatie te verleenen van f 20 en die van letter E van f6, welke brandspuiten bij den 1 Aug. 1.1. plaats gehad hebbenden brand aan den Opweg hot eeret in werking waren gebracht. Het onderwijzers-personeel aan de school voor gewoon lager onderwijs voor de door hen meer- dero verrichte werkzaamheden bij het onderwijs, gedurende do ontstentenis van voldoend hulp personeel gratificatiën Ui verleenen als volgt de heeren: L. Akkerhuys JEz., hoofdonderwijzer, f 50; J. M. Kosten, hulponderwijzer, f25; J. Oostrom, hulponderwijzer, f25; H.A.Westbroek kweékeling, f 25, en mej. Schlesz, hulponder wijzeres, f 25. Aan den Raad is door Burg. en Weth. aangeboden de gemeente-rekening 1877, bedragende in ontvangst f 36298,27* en in uit gaaf f 35373,49, sluitende met een batig saldo van f 919,78*. De rekening en verantwoording van het Geref. Weeshuis over 1877 is door den Raad goedgekeurd als: in ontvangst f2763,31'; in uitgaaf f2427,87. Sluitendo alzoo met een batig saldo van f335,44*. -Door don heer P.Van Steenbergen is wegens zijne verplaatsing naar Rotterdam aan don Raad ontslag aangeboden als lid van de PI. School-Commissie. Van het instituut van den heer G. H. Westbroek alhier hebben met goed ge volg examen gedaan de leerlingen K. C. Kelner voor de Militaire Academie te Breda (artillerie hier te lande) en A. L. Reimeringer, voor de 2e klasse der Handelsschool te Amsterdam. Het muziekgezelschap „Apollo, onder directie van den heer G. H. Westbroek gaf eergisteren-avond eene uitvoering op de Lek. De leden van het gezelschap hadden plaats ge nomen op de stoomboot „Johan", van de hrma Van Zessen Co, welke boot smaakvol k gionio verlicht was. Aan de talrijke menigte, die zich op de terrassen van het koffiehuis van den heer Van Zessen had nedergezet of langs de kade wandelde, leverde de aanblik dezer verlichte stoomboot midden in de rivier, een alleraange naamst gezicht op, terwijl de muziek over het water uitmuntend voldeed. Het weder, in de laatste dagen zoo buiig, Was dien avond gunsti ger, zoodat de leden van „Apollo" «ille voldoe ning mogen hebben van deze uitlokkende mu- ziekuitvoering. Do bezetting van Bosnië door Oostenrijk ondervindt groote moeielijkheden. Terwijl de hoofd-colonne der Oostenrijkers, na Trawnik bezet te hebben, verder trok om zich te Witesch met de 7. divisie te veree- nigen en dan don marsch naar de hoofdstad van Bosnië voort te zetten, leed de 20. divisie een gevoelig echec. Haar was opgedragen, langs den weg, die aanvankelijk langs de nvier de Spreiza looptZwornikde Turksche grensves ting aan de Drinate bereiken. Onder voort durende gevechten legde zij het grootste gedeelte van den weg af. Twee dagen, den 9. en den 10. werd bij Tuzla gestreden en het resultaat was, dat de Oostenrijkers moesten terugtrekken. De nederlaag wordt toegeschreven, met aan den tegenstand der Bosniërs, maar aan onoverko melijke zwarigheden bij de verpleging en het verlies van byna alle trekdieren. De veriiezen worden niet opgegeven, maar dat zij met gênng zullen geweest zijnspreekt van zelf. Waar schijnlijk door toedoen van Oostenrijk zal de Turksche veldheer Mehemod Ali, een der gevol machtigden op het Berlijnsche congres, als bui tengewoon commissaris naar Bosnië vertrekken om de bevolking te vermanen, den tegenstand tegen de Oostenrijkers op te geven. Of zyn zending gelukken zal, is zeer twijfelachtig. Het eiland Cyprus valt niet mede. Het moet er erg ongezond zijn, zoodat van de 150 man Engelsch-Indische troepen by Larnaca gelegerd, 57 in de hospitalen liggen. Een de tachement matrozen en mariniers, dat van Nicosia naar de vloot terugkeerde, telde 42 man op de ziekenlijst. Zij, die zich haastten de eersten te zijn om van de rijkdommen van Cyprus te pro fiteered hebben het zoo spoedig mogelijk den ruff gekeerd. Er viel niets te verdienen. In- tusschen hoopt men, dat het onder het beheer der Engelschen mettertijd beter zal worden. Onder de aanstaande feesten te Parijs behoort ook eeno harddraverjj, geheel op Hollandsche leest geschoeid, waarvoor de Regee ring reeds 60.000 frs. aan pryzen heeft uitge loofd. De harddraverij zal gelijk gehouden wor den met de paardententoonstelhng, die hall September geopend wordt. De keizersmoordenaar Hödel gisteren-ochtend vroeg op de binnenplaats der nieuwe gevangenis te Berlijn onthoofd. Bij ka binetsbesluit van den 8. Aug. was bepaaldJat de gerechtigheid haar loop moest hebben. Gemengde Berichten. In de Schoonhovensche Courant van 16 September 1877 werd melding gemaakt van een gelukkigen vader te Jaarsveld, die bij de aangifte van zijn 23e kind zou gewenscht hebben, de tweo dozjjn vol te krijgen. Thans is die wensch vervuld: het 24e heeft zjjn geluk ten top gevoerd. Als het er nu maar bij blijft! Te Nieuwpoort ontstond 11. Maan dag-middag brand in één der hooischelven; go- plaatst op het bolwerk van den zuid-oost-wal, welke brand zich spoedig aan twee andere schel ven mededeelde en die door de nabijheid van on geveer twintig schelven een ernstig aanzien had. Door de spoedige hulp der gemeentespuiten van Nieuwpoort en Langerak, waarvan het pereoneel zich met ijver kweet en de doortastende maat regelen van den Burgemeester en den Rijks veldwachter Van Raad was men den brand spoedig meester. De brand was door het spelen van een kind met lucifers ontstaan. Gisteren avond omstreeks 7 uur ontlaste zich boven Rotterdam een hevige don derbui; hoewel de donderslagen niet talrijk waren zoo was de bliksem echter zeer sterk.. Tweo werklieden ondor meerderen in een roeiboot ge zeten werden door don bliksem getroffen en waren oogenblikkelijk dood. De Friezen zijn groote liefhebbers van dansen en vreezen daarbij niet voor oen weinigje geraas. Maar in de gemeente Oost stellingwerf heeft men nu een danszaal gebouwd dio bestemd is om de danslustigen geheel te verdooven. Onder den vloer, die hol is gelegd, zij ti blikken trommels geplaatst, die zoodra* er gedanst wordt, een helsch leven veroorzaken. Het moet een waar genot zijn! Twee mannon, Adrianus Stroef- land en Pieter Bakker, beiden te Molenaarsgraaf, gingen het grootst g^ieelte van hun leven met elkander vriendschappelijk omen werkten meestal te zamen. LI. Woensdag mochten zij beiden het voorrecht smaken in één huis hun gouden huwelijksfeest te vieren. Op het oogenblik liggen te Go rinchem niet minder dan 62 officieren in gar nizoen, een getal dat na de Belgische revolutie nog niet bereikt is. Vrijdag heeft te l^attenbroek on der Linachoten in do boerderij van P. Vendrig brand gewoed. Aan don ijver der brandgasten en de doeltroffende maatregelen is het te danken, dat de brand spoedig werd gestuit. Vier spuiten waren den geheelen dag aanwezig. De hooiberg, waarin voor circa f 4000 hooi geborgen was, werd ontruimd. De witte raaf, eenigen tjjd geleden op do hoeve van een heer A. v. d. Giessen te Brandwijk door een daglooner gevangen en door dezen aan den heer L. Looijen voor 25 cent verkocht, is door laatstgenoemde verkocht aan het bestuur van „Artis" te Amsterdam voor f 150. Do jongeling te Ouderkerk aan den IJsel, die in de vorige week door een schot uit een dubbelloopsgeweer werd gewond, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen over leden.. In de op 13 dezer gehouden ver gadering der afdeeling Schoonhoven en Omstre ken d«r Holl. Maatsch. van Landbouw is tot lid van het bestuur der afdeeling verkozen de heer S. Van Vliet te Berg-Ambacht en als zoo danig herkozen de heerT. Roozendaal te Nieuw poort. Tot benoeming van beoordeelaars voor de Algmeehe Tentoonstellingdie in do volgende maand te Delft zal worden gehoudenzjjn van wege de afdeeling voorgedragen de heeren A J. Van den Bergh voor veeteelt en L. Okhujjzen voojr bloemkweekerij en tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Delft de heeren A. Hoogenboezem en A. J. Driesen. Nog is besloten om het gemeentebestuur alhier beleefdelijk te verzoeken behoorlijk te pnbliceeren, dat do wekelijksche veemarkten alhier, die pas 16 October aanvangenvoortaan half September of uiterlijk de laatste week in September een aanvang zullen nemen, op grond dat in dien tijd veel meer onverkocht vee in de omstreken is, dat kan aangevoerd worden, hetgeen niet alleen in het belang van den handel maar ook tot aan merkelijke verbetering van die veemarkten zoude kunnen strekken. Te Schelluinen is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Jan De Kuijper. Woensdag 11. was voor de 50 oud ste leerlingen van de school te Leerbroek een recht aangename en nuttige dag. Onder toezicht van hunnen onderwijzer waren zij van Gorcum met de nieuwe stoomboot „Quakernaat" reeds ten 9 ure in Rotterdam verplaatst. Een rjjtoer door het park voerde naar de Diergaarde, waar zij met het meeste genoegen vertoefden. Ten 2 ure brachten de rijtuigen hen door de stad, zij bezagen de merkwaardigheden en keerden te 4 uren met dezelfde prachtige stoomboot weer huiswaarts. In vroolijke stemming kwamen ze 's avonds ruim 9 uren bij hnnno ouders aan zeer voldaan over hetgeen zij dien dag genoten hadden. De bereidwilligheid, waarmede het ge meente- en de armbesturen de middelen ver schaften om ook de kinderen der minvermogenden van het uitstapje te laten profiteeren en de goede zorg en bediening van de equipage der stoom boot verdienen loffelijke vermelding. Van 12 tot 17 Augustus zijn te Am merstol aan de markt verkocht6 zalmenwe gende van 14 tot 22 halve kilo's; prijs van fl,40 tot f 1,65 per half kilo. 53 St. Jakobzalmen, prijs van f 1,20 tot f 1,30 per half kilo. Naar men verneemt is „als een be- wjjs van erkentelijkheid en waardeering", door het bestuur van het Olide-Vrouwenhuis te Go- 'rinchem, aan den notaris Mr. S. C. Van Appeltere, voor diens gewichtige en belanglooze diensten, in zijne hoedanigheid als notaris, tjjdens zijn verbljjf aldaar aan het gesticht bewezen, een Iraai zilveren inktkoker met inscriptie aange boden. Het stuk zelf, dat door soliditeit en be werking uitmunt, is geleverd door den heer H. P. A. Van Kuyk aldaar. Naar aanleiding van het vorenge- melde bericht uit Schelluinen, schrijft het Dagblad: „'t Zal ons verwonderen of de schrijver in 't Dagbladdd. 21 en 22 April 11., ook nu zal durven verklarendat dit onderzoek „zoo par tijdig mogelijk is geschied" en dat 't een logen is, dat een welbekend persoon diaconiegelden heeft aangenomen enz. Bij 't langdurig onderzoek moetzoo men hoort, onder meer, een scène zijn voorgevallen, die van verregaande domme brutaliteitof wel van brutale domheid getuigt. De geschorste diaken D. S. had den school meester die in een diaconiehuis woontaange klaagd, hem geschreven te hebben, zich op zijn kinderen te zullen wreken, als hij, nl. diakenS., zijn woning niet behoorlijk in orde liet brengen. Ds. L. Overman vraagde aan D. S. naar 't bewijs. Nu werd 't schrijven van den school meester ovorgelegd, dat gelezen en herlezen werd. Maar niemand kon er iets van de vreeselijke beschuldiging tegen den meester in vinden. De meester had, bij vriendelijk schrijven aan den diaken D. S., hem verzocht, wat aan zijn woning te laten doen, en ongeveer 't volgende er inge voegd l „of acht go 't soms onnoodig, dat de onderwijzer uwer kinderen ook behoorlijk kan wonen." Ds. Overman met do andere heeren verklaar den dan ook aan D. S., er niets in te vinden, wat op een bedreiging geleek. D. S., die hier bekend is voor een driftig man, die altijd harde exclamaties op de lippen heeft, hield toch vol, dat de meester hem be dreigd had. Ds. Overman, ziendo dat D. S. voor geen overtuiging vatbaar was, nam afschrift van 's meesters briefje, dat nu aan de leden van 't Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland zal worden overgelogd. Die heeren zullen, ver trouwt men, heter dan D. 8. kunnen lezen wat er staat. Na dit laatst ingesteld onderzoek ver wacht men nu spoedig een vonnis van het Pro vinciaal Kerkbestuur, en waar zoo vele feiten spreken is licht te vermoeden hoe het zal uit vallen. Burgerlijke Stand. Gemeente Schoonhoven. Ingeschreven van 9 tot 16 Augustus 1878. Geboren: Wilhelmina Catharina, ouders G. Lazonder en A. H. A. Plancken. Getrouwd: P. Goldsmit, van Abcoude en B. Van Klaveren. U. Van Dam en C. Stomps. Overleden: H. B. Lamoreo, oud 70 jaren, echtgenoot van G. Snel. A. C. Rietveld, oud 27 dagen. A. Saton, oud 80 jaren, weduwnaar van M. Wendels. 50-jarige Kt-hhcrecnlglng K Van 7S f ADRIANUS STREEFLAND en 0 JANNIGJE STREEFLAND— g BLOKLAND, f >r Hunne dankbare kinderen en kleinkinderen. Molenaarsgraaf, 14 Augustus 1878. SU-jarige hclitvoreeiilgmg van PIETER BAKKER BEURSBERICHTEN. pC. Nederl. Werk. Schuld21 Dito dito 4 Loten Rotterdam3 Loten Amsterdam3 Spanjo. Buitenl. 1867/74. 1 Dito |1876. 2 Dito Binnenl1 Dito 1876. 2 Portugal, Oblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18556 Dito Obligatieleen. 1864 f 1000. 5 Dito 1866 f 1000. 5 Dito 1860 2e leen. 4f Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 3 Dito 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito 1875. 41 Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 6 Dito Febr.Aug. 5 Dito zilver Jan.Juli. 5 Dito Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4pC. fl. 250, 1854. Dito 5pC. fl. 500, 1860. Dito fl. 100, 1864. i Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 18696 Egypte Oblig. 18766 N. Amerika Oblig. 1876. .41 Dito 1871. 5 Brazilië Oblig. 18655 Dito 186341 Peru Oblig. 18706 Dito 18725 Gr. Rubs. Spoorw. 5pC. aandeel. Ru8s. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis a f1000. 5 Dito Chark—Azow pd. st. 100. .5 Hong. Oblig. 1867. 5pC. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 JANNIGJE BAKKER - VERWOLF. (I Molenaarsgraaf, ^2) 14 Augustus 1878. Getrouwd: D. C. DE KONING, van Stolwijk, en J. P. VAN DRIEL, die, mede namens wederzjjdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming, bij hun Huwelijk ontvangen. Gorinchem, 15 Augustus 1878. 16 Aug. 63/, 981 103} 103} 14} 32 12} 28} 50r', 95} 62/, 76} Voorspoedig bevallen van een Dochter CORNELIA VAN WETTUM, Echtgenoote van JOHANNES VAN RAAD, Rij ksveld wachter Nieuwpoort, 11 Augustus 1878. 13 Augustus 1878 is te Schoonhoven overleden de Heer A. SATON, in den leeftijd van ruim tachtig jaren. D. VAN OOSTEN SLINGELAND, Executeur-Testamentair. 81 73}} 63} 83} 84/, 75} 148} 148 53} 54 55} 55/, 122 121 13} 47} 103} 93 89} 14} 11} 115} 84} 76} 70} i De Ondergeteekende betuigt langs dezen weg I zijnen opregten dank voor de vele bewijzen van I deelneming, ondervonden gedurende het smarte- I lijk lijden en ook bij het overlijden zijner Echt- j genoote. P. BLANKEN Jz. Ammerstol, 17 Augustus 1878. tusschen I Het vertrek van 's morgens circa 9 uur van Schoonhoven naar Vreeswijk is geregeld op de aansluiting der Sloom barge van II uur naar Utrecht. De tarieven voor passagiers en goede- ren zijn-zoo laag mogelijk gesteld, j De Stoomboot „CONCORDIA III", varende tusschen Arnhem—Rotterdam, onderscheidt zich van de Arnh. Stoombooten I on II, dat op de 2de plaats, even zoo goed als op de 1ste, des j zomers eene ZONNETENT is geplaatst. te SCHOONHOVEN. Ontvangen een geheel nieuwe en groote voorraad Zijden en Znnelln alsmede KINDERPARAPLUIES. Burgemeester en Wethouders van Schoon hoven zijn voornemens, onder nadere goedkeu ring van den Raadop Maandag den 2. September 1878, op het Raadhuis aldaar, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar aan besteden Het maken van een HOUTEN WALSOIIOEUING langs den oev,er van de rivier d*» Lek, in voornoeVnde Gemeente. liet UITDIEPEN van de Buiten en Binnenhavens, evenzoo in voor noemde Gemeente, en wel in 5 per- cëelen. De bestekken liggen ten Raadhuize voor be- belanghebbenden ter inzage. Aanwijzing van de besteding sub 1 om 9 uur en van sub 2 te 10 uren, beiden op den dag der besteding. Nadere inlichtingen dienaangaande zijn te verkrijgen bij den Gemeente-Architect. Schoonhoven, 17 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. P. H. NOORDENDORP, Burgemeester. W. ROMANS VAN SCHAIK, Secretaris. De Notaris DE KLEIJN te Molenaarsgraaf zal op Zaturdagen 24 en 31 Augustus 1878, 'sraor- gens 10 ure, te Meerkerk, ten verzoeke van de erven den Heer R. 1IAAN, in het openbaar veilen en verkoopon: Een geheel watervrij en voor alles geschikt groot MARKTBERICHTEN. Schoonhoven14 Aug. Hennep, schil f25,00, gelling, f21,00, boter: 1ste qual. 52 ct., 2de qual. 48 ct. per half kilokaas f 24 k 26, vette varkens 22 k 25 ct., ovorloopers f 6 k 10, schapen f38,00, lammeren f 17,00, vette kalveren 22 èi 24 (ït. por half kilonuchtere idem f 6 8 per stukaardappelen f 3,00 k 4,00, poters f 2,60. Appelen f4,00, peren f 5^00 per Hectoliter. Eieren f 4,00 per 100 stuks. Gouda, 15 Aug. Kaas met vluggen handel; aangevoerd 98 partijen; prijs f26 30 voor le qual., f22 25 voor 2e qual. Woensdag 21 Augustus groote kaasmarkt. Goeboter f 1,50 k 1,60, wei- dito f 1,10 1,25 per kilo. Rotterdam, 11 en 12 Aug. Aangov. 1 paard, 1484 runderen, 232 votte en graskalveren, 11 nuchtere kalveren, 1077 schapen of lammeren, 651 varkens, 114 biggen en 3 bokken of geiten. Runderen: lste qual. 86 ct., 2de qual. 66 ct., 3de qual. 46 ct.; Kalveren: lste qual. f0,95, 2de qual. f 0,75Schapen 90 ct., alles per kilo. Weivarkens 46 tot 50 ets., voor Ldnden 43 tot 44 ets. per kilo. Boter: lste qual. f58, 2de qual. f54, 3de qual. f50. Tarwe. Vlaamscho, Zeeuwsche, Flakkeessche en Overm. f 11,00 k 11,80, mindere f8,20 10,70, geringe f7,20 8,00. Rogge. Vlaamsche en Zeeuwsche f 7,00 k 7,50, Óvermaassche en mindere f6,Q^i u 7,25. Hennepzaad, f9,00 10,00. Gorinchem, 12 Aug. De aanvoer van vee was redelijk en do handel in kalf koeieu minder vlug dan de*vorige week. lste soortkmfkoeien f235 f320. 2de soort f160-f225. Kalf- vaarzen f 160 f 250. Melkkoeien f 155 f240. Hokkeling Ossen f90 f125. Dito Stieren f 85 f115. Graskalveren f 25 f65. Nuchtere kalveren f 6 f 15. Vette varkens 22 24 ct. per 5 ons. Boter f0,70 f0,80. Eieren f 0,90 f 1,00. en de HER-EXAMENS voor de II. B. School te Gorinchem, zullen plaats hebben 29 en 30 Augustue 1878. wanrn. Directeur. Gorinchem, 15 Augustus 1878. voor vier Personen; een gebruikte TENT WAGEN voor zes Personeneen gebruikte TILBURY en een gebruikte SPEELWAGEN bij Verlengde Lopikerstraat, Schoonhoven. SCHOONHOVEN, verkoopt Porcelein, Glas- en Aardewerk, Fransclie Dejeuners, Galanterifn, om gedurendo de Kermis lekker te ruiken. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. UEd. dienstw. Dienaar, I C. HOOGENDIJK. zonder reuk of iets to beschadigen, met zes 1 jaar garantie. De ondergeteekende zuivert ook Stoombooten en andere Vaartuigen, met de I stip8te geheimhouding. Adres: M. van der tIKIM te Lekkerkerk. op het PRIJS 10 CENTS. 1 Voorhanden bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Bij franco toezending van twee blauwe post zegels, wordt' deze WET franco naar alle plaat- sen verzonden. op het dorp MEERKERK. VIER ARBEIDERSWONINGEN met ERF aan den Noordselienweg, ten zuiden van voor melden tuin. EEN BEST PERCEEL strekkende van het eerste perceel tot op den Broekseheu dijk. Omtrent deze goederen, to samen groot 43 roeden, 49 ellen, zijn mede inlichtingen te be komen ten kantore van den Notaris M. C. SIG- MOND te 's Gravendeel. van TE VI JST. Hot DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap den Hoogen-Boezem achter Haast recht zal op Zaterdag den 24. Augustus 1878, des voormiddags ten elf ure, in het RAADHUIS te Vlist, publiek verpachten: der lloogen-Boezeinkaden en van den Zijdeweg, in perceelen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Schoonhoven zullen op het RAADHUIS don 20 Augustus 1878, des morgens 11 uurver- koopen: zooals dit zich bevindt aan do Noteboomen toebehoorende aan deze gemeente. Schoonhoven, 10 Augustus 1878. Burgomeoster en Wethoudors voornoemd, De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, W. ROMANS VAN SCHAIK. VRAAGT DE NIEUWSTE MODELLEN Er wordt gevraagd Terstond of te- At»*1 gen 1 September een bekwaam Brieven franco onder letter A, doch liefst in persoonbij de Boekhandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Op eene BOERDERIJ by Utrecht wordt gevraagd eene IIOUWMKID, bekwaam in haar vak, van goede getuigen voorzien en geschikt voor de waarneming van het Huishouden; P.O., en liefst van boeren-afkomst. Brieven franco, onder letter IJ, Hulppost- kontoor te IJsHelsteia. I

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 2