DING. N’. 484. Zondag 22 September. 1878. LEN, ichte recept rnisten. ar attent maakt, wirvo. ijn door ons in bele doozen, to. I uitend verkrijg- Wed. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ZOON, laven, Oostzijde, gebruik van na- iloop te brengen. BUITENLAND. Niet voor, maar over Onze Jongens. BINNENLAND. I waarvan o G. van het aan zucht naar lito f 1,05 i 1,25 qual. f 60, 3de Uf.yOQTEM. f ■OlfflOmSffl COURANT. had pss leei S. W. N. VAN NOOTJbN te Schoonhoven Üitgevfrt. I gedaan worden des voormiddag» het afnemen die er nu 1 vluggen handel; f27 h 30 voor zwaardere soort 25 dezer groote nu >rt 0. Jarige korte )0. jandsche f 205 o. Alle Binnenlandsche Advertentiën, de plaatsing 3 maal woplt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. TEN. ual. 54 cf., 2de j f 24 a 26, vette f 6 a 8, schapen te kalveren 21 a dem f 4 h 8 per poters f2,60. 6,00 per Heet. September 1878. eentebestuur, taris NIN ring van terkelijk Is het iwsche f 6,00 k a f5,50 h 6,75. Overm. winter 0 ii 6,80, Zomer van Krimpen ere goedkeuring r 1878, des voor- ADKAMER van Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. j Franco per post door l$et geheele rijk 0,80. like Zeeuwsche, 11,00, ordinaire blauwe f7,30 ngeen ordinaire 7.40 tot 8,10. en Vlaamsche f6,40. en Vlaamsche >rt f 6,90 i 7,30, ii 6,70, Nieuwe zakmaat f 6,40 a 5.40 h 6,10. >eder f3,50 tot Nieuwe inland-' :ilofokvarkens r stuk. lito f 1,20 h 1,28 15 de 26 stuks, langev. 1 paard, 'raskalveren, 14 jn of lammeren, jokken of geiten. 2de qual. 66 ct., ste qual. f 1,00, alles per kilo, /oor Londen 45 een gedeelte hoogen en de bestaande der gemeente. ,rin of daarop LIJKEN- te- 1 met water- t metselen N V0ET1NG an een IJZE- jlevering van iigde materi ën. ikele inschrijving en voor het ge- te, Flakkeessche lindere f7,50 10,50, mindere Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere 1 regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. zegeld en door m onderteekend, voorzien var» het r of op den dag neester ter hand ezonden worden, n de Gemeente- 'iinptn aan den a by den Heer gezag van den prügel, in den >f roede, te herstellen. Grootje er óón duivel uitslaat, komen voor in de plaats,” en ze sprak waar in beter te vervangen is. Geef uw zoon het I van Bebel, dat hij dezelfde party, die hjj nu ”'^h voorbeeld van een’strenge plicht»- als landage vaarlijk bestreed, vroeger meermalen ing. Laat hem zien, liefst zonder dat te hulp riep tegen zyne partijgenooten van heden. I Naar aanleiding van deze beschuldiging, die door den Rijkskanselier bestreden en leugen achtig genoemd werd, ontstond er een vrij he vige woordenwisseling waarin ook de voorzitter van den Rijksdag betrokken werd. Bebei eischte n.l. dat zoowel de afgevaardigde die de sociaal democraten met landverraders had gelijk gesteld als de Rijkskanselier die den afgevaardigde Fritsche een leugen ten laste had gelegd, tot de orde zouden geroepen worden, ’t welk de voorzitter echter weigerde. Overigens verdient nog aangestipt te worden dat Bebel alle verband tusschen het socialisme en de aanslagen op den Keizer ontkende en tot staving daarvan verlangde dat de resultaten van het rechterlijk onderzoek in zake beide aanslagen zou worden openbaar gemaakt. Voorts dat de Rijkskanselier verklaarde hot algemeen stemrecht niet uit beginsel maar als' een „Frankforter traditie” had aangenomen; nogtans kon hij niet toegeven dat het algemeen stemrecht door de jongste gebeurtenissen veroordeeld werd. Verder ontkende hij niet, nu en dan eens met sociaal democraten gesproken te hebbenen zelfs voor stander te zijn van productie-vereenigingendie hij in Engeland had leeren kennen, maar van de pogingen om met de sociaal-democraten een verbond of eene schikking aan te gaan was nimmer sprake geweest. Welk lot het wetsontwerp wacht, valt ook nog moeielijk te vóórspellen. Ook het rappoi der commissie in wier handen het gesteld i kan daarop nog grooten invloed uitoefenen. De Keizer blijft steeds in beterschap toenemen. Hij kan de rechterhand weder gebruiken en rijdt alweer te paard. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren, alvorens hij de teugels van het bewind weder in handen neemt. De gele koorts in Amerika is gelukkig aan 1 mi dank zij de koeler temperatuur heerscht. Biggen voor En- Magere biggen f30h70. m aanvoer van mg vee, was de melijk vlug. ien f260 h 320, vaarzen f 160 hokkeling-ossen 5, nuchtere dito Het komt mij voor, dat we thans lang genoeg de klagers aan het woord hebben gelaten. Wij gaven hun behoorlijk gelegenheid, hun grieven van a tot z te luchten. Thans een enkele tegenwerping. Is ’t wel waar, dat onze jongens ongezegge lijker zijn dan hun vaders, grootvaders enz. tot en met de Batavieren toe, in hun knapentijd zijn geweest? Is er inderdaad vorminderii plichtgevoel te bespeuren? Bestaat er wc. vrees voor toenemende verwildering? 1 aan geen twijfel onderhevig, dat genotzucht het leidend beginsel dreigt te worden van het aan komend geslacht? Wat mij betreft, op grond van eenige onder vinding, zou ik die vraag niet gaarne beves tigend willen beantwoorden. In onze jongens jaren was het niet beter gesteld dan thans, en ouden van dagen, mits zij eerlijk zijn en onbe vooroordeeld, zullen hetzelfde verklaren. Het is dan ook een feit, dat de meeste klachten over onze jongens worden aangeheven door hen die geen kinderen hebben, en in wier hart geen sprankje liefde gloort voor de levenslustige schare. Niettemin, vergelijkingen zijn op het terrein dat we thans bewandelen, onmogelijk te maken. Er hangt te veel af van onze persoonlijke ziens wijze en opvatting, terwijl de statistiek ons ge heel en al in den steek laat. We willen aan nemen, dat verbetering in het moreel karakter van onze jongens hoogst wenschelijk is; dat er alle reden bestaat om bij hen meer zucht voor orde, een hooger gestemd plichtgevoel te wekken, en dan vragen we: Hoe daartoe te geraken Niet door het vorm van plak oi zei reeds; „Als je er zeven heid. Evenmin verwacht ik heil van het bezigen van godsdienstige oefeningen als tuchtmiddel, ’t Gebeurde vroeger weloens dat men een jongen die iets verkeerds had gedaan, een h'öbfdstuk uit den Bijbel, een psalm, of eenig formulierge bed van buiten liet leeren, opschrijven, opzeggen, enz. Zou daar ook de reden te zoeken zijn, dat zoo menigeen in later tijd zekeren onwille- keurigen afkeer voor godsdienstverrichtingen niet kon onderdrukken? De godsdienst is geen po- litiereglement, de godsdienstleraar geen politie dienaar. De kwalen van onzen tijd zijn voor een deel geboren uit langdurige miskenning van deze waarheid. Men geloove Ook niet, dat de school alleen in staat is om alle wenschen te bevredigen. Hoe krachtig haar invloed ook zij, hoe belangrijk haar aandeel in de volksopvoeding, zij oefent slechts een gedeeltelijk toezicht uit, en de meeste klachten hebben betrekking op den tijd, dien de kinderen buiten de schoolmuren doorbrengen. Men vergeto daarbij niet, wat de ruwheid der straatjeugd aangaat, (een der verschijnselen dat het meest de aandacht trekt omdat het den mees ten overlaatjf.teweegbrengt), dat de waardigste representanten van deze soort, de zoozeer ge vreesde bachi-bozoecks van pleinen en wegen, gewoonlijk aan de contróle der school onttrok ken zijn Plichtgevoel zeker, dat moet de onderwijzer wekkenanders is de man zijn ambt niet waard. Doch, mijn waarde vriend, moet ook gij dat niet doen Zijt niet g ij in de eerste plaats ver antwoordelijk voor de karaktervorming van uw zoon? Welnu, dan weet ik een middel, dat door Overzicht. Niet minder dan in den staat van zaken in het Oosten heerscht ook in de berichten van duur de grootst mogelijke verwarring. Thans komt de wijsheid weder uit Italië. Een Italiaansch blad heeft de reden opgespoord en gevonden waarom Engeland weigert om zich aan te sluiten bij de overige Mogendheden, ten einde gemeenschappelijk bij de Turkacbe regee- ring adh te dringen op eene getrouwe uitvoering der bepalingen van het tractaatwelke op de grensregeling met Griekenland betrekking heb ben. Nieuwe verrassingen wachten Europa. En geland zou nl. bezig zijn om te trachten zijn protectoraat ook over Egypte uit te strekken. Ook de Khedive zou reed» voor deze nieuwe Engelsch- Turksche overeenkomst gewonnen zijnen aan Frankrijk zou een aandeel in het beheer der geldmiddelen van Egypte zijn toegekend plus de vrnheid om Tunis te bezetten 1 Uit Frankrijk heeft men zich gehaast deze berichten te logenstraffen, die dan ook hoogst waarschijnlijk hun ontstaan alleen te danken hebben aan de onderhandelingen tusschen Enge land en Frankrijk gevoerd over de hervormingen, die onder den invloed van beide staten in Egypte zijn tot stand gekomen. Intusschen hebben twee mogendhedenwaar schijnlijk Duitschland en Ruslandzich nu tot de Porte gewend om aan te dringen op loyale uit voering van het verdrag en onder aanzegging dat anders wel eens een nieuw congres kon noodig geacht worden. Niettegenstaande deze vertoogen blijft de Sultan volharden in zijn lijdelijk verzet ten opzichte van Griekenland en eiken eisch om vergrooting van grondgebied afwijzen. Midhat- pacha, de eenige hervormer dien het in den laatsten tijd ernst beheen te zijn met de uitvoe ring zijner plannen, en daarom dan ook zich de ongenade van den Sultan op den hals haalde en zoo langen tijd in ballingschap doorbrachtis met vergunning van zijn meester thans terugge keerd en benoemd tot gouverneur van Creta, waarheen hij reeds vertrokken is. Dat hij nog altijd de gevierde man van de partij der voor uitgang is, bewezen de ovaties, die hem bij zijn terugkeer in Constantinopel gebracht werden. Oostenrijk heeft het oude plan tot bezetting van, Bosnië opgegeven en de nieuwe troepen zijn een nieuwen veldtocht naar een geheel gewijzigd operatieplan begonnen. In verband daarmede is het hoofdkwartier van Serajewode hoofdstad naar Brod verlegd. De tegenstand, dien zij voort durend ontmoeten, moet ook voor een gedeelte worden toegeschreven aan hunne strenge wijze van handelen. O. a. moeten alleen in de hoofd- stadj Serajewo, reeds 200 personen na kort ver hoor ter dood gebracht zijn. De onderhandelin gen tusschoi Oostenrijk en Turkije hebben nog tot geene overeenkomst geleid. By de eerste lezing van het wetsontwerp tegen de sociaal-democraten in Duitschland is het reeds vrij levendig toegogaan. Het debat eindigde met de .verzending van het ontwerp naar eene bijzondere commissie van 21 ledenuit wier hauden het zeker wel hier en daar gewijzigd zal terugkomen. Een lid der Duitsch-conserva- tieve partij, een der oud-conservatieven en een nationaal-liberaaldoch deze laatste voorwaar- delyk, verklaarden zich vóór de wet, die ove rigens door graaf Stolberg, minister Eulenburg en Von Bismarck werd verdedigd. Een lid van het centrum, van de Fortschritts-partij en twee sociaal-democraten bestreden het voorstel. De Rijkskanselier, die verklaarde niet van plan ge- weeat te. zyn nu reeds aan het debat deel te nemen, werd daarin betrokken door het verwijt „Met het opkomend geslacht, speciaal het mannelijke, ziet het er hoogst bedfenkelijk uit. „Eigenlijk gezegd is er haast geen land meer met de jongens te bezeilen. Van gehoorzaam- ■hoid begrijpen ze niemendal, het woord „tucht” rekenen zij niet tot de nog altijd gangbare taal vormen te behooren. Waait hun iets in de ooren van „vaderlijk gezag,” dan lachen zij zich half ziek, of grjjpen naar de slaapmuts, die ze ons willen opzetten. In den middenstand en hoogêre rangen nemen ongepaste vrijheidszucht, aanhoudend jagen naar genot, op onrustbarende wijze toe; in de lagere volksklasse openbaart zich dezelfde bandeloosheid onder andere vor men, ruwheid en onverschilligheid, zoo nipt erger, maar in het wezen der zaak is dat hetzelfde; er bestaat geen eerbied meer voor orde, geen plichtgevoel. Nauw aan den ingang van het leven staande, acht men zich reeds ge- kelingei heel en al vrij. mnd<> t „Gelooft niet dat het er bij ons alleen zoo erg uitziet. Onze Duitsche buren weten er ook van mee te praten. Hoort b. v. de klacht van een opvoedkundige uit onze dagen: „Het is een kenmerkende trek van den tegenwoordigen tijd, dat men overai de perken eener zekere tucht reeds in de jeugd weg doet vallen en aan den jeugdigen mensch een in onbeschaamdheid en zelfvergoding ontaardende vrijheid van be weging geeft. Wij zouden kunnen zeggen, dat er tegenwoordig bres op bres geschoten wordt in een heilzame gebondenheid, vooral ook der onmondigen, en gedurig worden do banden losser van die piëteit, welke toch éven zeker een hoofd kenmerk van goede zeden als een hoofdvoor waarde van volksgeluk td noemen is. Dezelfde vrijheid van alle beperking, die de mondigen voor zich b. v. in zaken van genot eischen, geeft men tegenwoordig zelfs aan onmondigen, omdat men de kracht verloren heeft, voor een heilzame beteugeling van vrijheidszucht en genot te zorgen.” „Evenals indertijd de Romeinsche wijsgeer Seneca uitriep: „O mijne vrienden, er zijn geen vrienden meer!” zouden wij tot onze stamhou der» een redevoering kunnen richten, beginnende met de woorden: „O beste jongens, daar zijn geen jongens meer.” Hier ziet men er eenige, die met ware studentikoziteit zich langs straten en wandelplaatsen bewegen, thuis komen en uit gaan als het hun goeddunkt en een kameraad die bij toeval niet in ’t bezit is van den huis sleutel, een sukkel noemen. Ginds neemt men er een groepje waar, die de schrik zijn der rus tige burgers, de ergerlijkste baldadigheden uit oefenen, geen levend wezen ongemoeid kunnen laten, en brutaalweg met de overheid den draak steken. Ja, en dezulken leert men waarachtig nog gymnastiek, een heilzaam middel om hen in staat te stellen zich nog aan gewaagder guitenstreken over te geven en met nog.grootere kans van slagen den politie-agent, die hen op de hielen zit, te ontvluchten. „Dan de scholen. We maken ze hoe langer hoe ruimer, hoe kostbaarderen zoo aangenaam, dat men somtijds zelf wenschen zou nog school jongen te zyn. Allerlei pieuwezoogenaamd opvoedkundige beginselen worden in toepassing gebracht. Tegenover het feitdat er veel van de hersens wordt gevergd, staat ook, dat door verbeterde leerwijzen de studie gemakkelijker wordt gemaakt. We stellen onderwijzers aan bij menigte en van allerlei soorU Straks zal elke schooljongen er zijn specialen paedagoog op nahouden. En toch wees zoo goed eens te vergelijken. Vroeger had je één schoolmeester, die onder honderdja tweehonderd jongens zoo danig den wind had dat zij als hazen uiteen stoven als zij hem maar in de verte zagen aan komen de leehjke gezichtendie zij uit hun schuilhoek naar hem trokkenzag hij maar zelden en diedoor eenvoudig hm te zeg gen het luidste gejoel kon doen overgaan in een stilte als die des graf». Daarentegen al zien de jongens thans een dozijn leeraarshoofd en hulponderwijzers aankomen zij verzetten er geen voet om. „Jakijk dat is eigenlijk de oorzaak van het kwaad. We hebben die degelijke schoolmeesters van vroeger niet meerdie begrippen van orde bij onze jeugd wisten in te prenten. De man nen die thans de opvoeding in handen nemen bazelen Zelf ook veel te veel van hun rechten en zweren bij vrijheid. Op hun plichten trachten zij zoo veel mogelijk af te dingen en van gezag willen zij volstrekt niets weten. Bovendien laat ons het kind maar bij den naam noemen die verblinde opvoeders versmaden het groote tuchtmiddelhet stevig rasterwerk dat het ter rein van het geoorloofde en betamelijke om perkt de krachtige werking vaa den godsdienst. 't Is net zoo als in een onzer bladen met betrek king tot den toestand in Duitschland ongeveer is gezegdDe schoolmeesterdie den ge- openbaarden godsdienst (mitsgaders een stuk houteen spaansch riet of een ander prügel- instrument) ten grondslag van zijn opvoedings systeem heeft genomen kweekte de helden van Sadowa. Zijn opvolger, als strijder in den Be- schavings-kainp optredende, en die dweepte met de confessie-looze of neutrale schoolheeft van zijn leerlingen niets anders kunnen maken dan Hödels. In dienzelfden geest schrijft de straks reeds aangehaalde Duitsche paedagoog, Dr. Ke- ferstein „Vanwaar zal de schooi haar het leven reinigende, veredelende, verdiepende kracht ver krijgen wanneer zelfs van de onderwijzers en die zich voor deze betrekking bekwamen, zoovelen zich losmaken van de eeuwige ankers des levens, en met de mastelooze boot ronddrijven op do gol ven; Wanneer zelfs het zout smakeloos wordt, hoe zal dan de groote massa voor bederf ge vrijwaard worden? Er is wel geen bijzondere zienersgave toe noodig, om een treurig horos coop1 te trekken voor een volk, welks onderwij zers blinde leidslieden der blinden geworden zijn, wel in allerlei mode- en lieveling»weten schappen goed beslagen en in staat hun kwee- ”ngen allerlei theoretische en practische kennis mede te deelen, maar met de overal zich ver- toonende frivoliteit ten aanzien van godsdienst en zedelijkheid behept zijn en hoogstens eenige brokstukken positieve godsdienstwetenschap, maar geen spoor van levend godsdienstig gevoel overgehouden hebben.” Maandag 1.1. is de zitting der Staten-Generaal door Z. M. den Koning geopend met eene troonrede van den volgenden inhoud: Mijne Heeren! Het verheugt mij bij de opening dezer zit ting aan do Staten-Generaal gunstige mededee- lingen te kunnen doen aangaande den toestand des land». Ik waardeer de levendige belangstelling in het geluk van mijnen beminden broeder aller- wege betoond en de ontvangst, door de liefde der natie voor mijn hui» aan zijne gemalin bij Hare komst op den Nederlandschen bodem bereid. Mijne betrekkingen met de Buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. Zee- en landmagt onderscheiden zich bij voortduring door ijverige pligtabetrach- ting. De inspanning verdient allen lof, waar mede onze krijgslieden in het Noorden van Su matra zich kwijten van hunne moeyehjke taak. De meeste takken van Volksbedrijf leveren stof op tot dankbare tevredenheid. Vooral de landbouw bloeit en verblijdt zich in het voor uitzicht op een ruimen oogst. De »taat onzer ftnantiën wijst aan, dat het oogenblik gekomen is om op versterking der rijksmiddelen ernstig bedacht te zyn. Voor stellen, in dien geest ontworpen, zullen U wor den voorgelegd en verband houden met de plan nen omtrent eene hervorming der bestaande belastingen, welke wordt voorbereid. Het onderzoek van een Wetboek van Straf- regt is zoover gevorderd, dat de indiening van het ontwerp nog in deze zitting mag worden tegemoet gezien. Op de belangen van het openbaar onderwijs blijft mijne aandacht aanhoudend gevestigd. Tot uitvoering der Wet op het hooger onderwijs en tot invoering der nieuwe Wet op het lager on derwijs zal op Uwe medewerking beroep worden gedaan. De algemeene gesteldheid onzer Ooat-Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd. Werd de rust elders niet verstoord, de goede verwachting werd niet verwezenlijkt, die in het vorig jaar scheen te mogen worden gekoesterd omtrent den loop der zaken in het noorden van Sumatra. De handhaving van on» gezag aldaar vorderde op nieuw buitengewone maatregelen. Voor Suriname werd voorloopig de gelegenheid tot het vermeerderen der werkkrachten weder geopend. Zoowel hier te lande als inNederlandseh- Indië bragt de weldadigheidszin milde offers tot leniging der rampwelke het eiland Curasao getroffen heeft, dat zwaar dooreen orkaan werd geteisterd. Wetsontwerpen van verschillenden aard zullen U worden aangeboden. Belangrijke werkzaamhe den, mijne Heeren wachten u. Mogen uwe be raadslagingen onder Gods zegenin het alge meen belang tot gewenschte uitkomsten leiden. Ik verklaar de gewqne vergadering der Staten- Generaal geopend. I geen beter te vervangen is. Geef uw zoon het dagelhkiph voorbeeld van een’strenge plicht»- als land8gévaarlijk‘’bestreed vervuiling. Laat hem zien, liefst zonder dat 1 te hulp risp tegc" - gij er een sermoen over houdt, dat het geen Naar aanleiding offer van u is, en dat gij er niet onder loopt te zuchten, wanneer gij geen haarbreed van uw plicht afwijkt. Ongetwijfeld, -de onderwijzer, voor wien het woord „christelijke en maatschappelijke deugden” geen holle klank is, moet zijn leerlingen doen inzien, levendig doen beseffen, dat zucht naar genot niet de drijfveer van onze handelingen, dat het vermaak niet het doel van ons leven mag zijn. Doet hij het niet, dan ware het beter dat hij een baantje zocht bij de gemeente-reiniging of zoo iets. Maar, mijn lieve mijnheer en me vrouw, wat denkt ge nu wel over het resultaat van die leerlingen, als de voorbeelden die gij uw kinderen geeft, daarmee in lijnrechten strijd zijn? Als uw kinderen zien, dat gij uit gaan, pronk, klatergoud, gezien worden, en al dergelijke beuzelingen en nietswaardigheden al» de ernstigste zaken ter wereld beschouwt, dat gij daaraan alles opoffert, dat uw ziel smacht naar de feestzaal als de vingers van den vrek naar een nieuw goudstuk? Komtlaat ons de hand steken in eigen boezem, en niet voortdurend zitten weeklagen over onze jongens, die waarlijk zoo kwaad niet zijn als sommige lui ons zouden willen wijsmaken. deze beschuldiging, die

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1