Zondag 6 October. 1878. N°. 486. e Lek MG [NG. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. >op iMEIDE, ten gerieve s volgt: en terug DEN, der. LAND, 73TÏI2 ■OIWEMHE COUMT 167Ó, Rotterdam eene Directie. ris BODDE Griekenland izinnen f 62, 3de rige korte iche f!95 ■e f 5,50 van de m voor En gere biggen i 75. anvoer van g vee, was waarvan worden rkt werden it zeer vlug- f28 31, in prijs. i 1,52, wei- 270 330, sen f 160 i lito stieren ile nuchtere W, bij de ONEN te i a. e. eene waarop on ion worden ran ;n. .1.52 54 c t., 6 28, vette 10, schapen 1 veren 21 h f 4 6 per ■2,60 k 3,00. Heet. litmuhtende AN BREU- huize „¥re- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 1 met eene HOVEN tot 8WIJK zal ewonen tijd ken, terwijl t Schoon- rdam door momen zal S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven UitgevenL aan opgave van ïeeuwsche, ordinaire e f7,30 k i ordinaire ot 8,10. GOTEN. i f 6,00 50 6,75. m. winter ,80, beste >,80. 1 uur, waarna Zoonhoven ier in de stembus zijn lijst der gestemd heb- worden uitgebracht. Er nieuwe verkiezing moeten akkeessche e f7,50 h ..mindere •veld, groot uur. 45 min. 30 Frys der Ad vertentienVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 fokvarkens k. l, 18 1,20 e 26 stuks, angevoerd talveren, 5 lammeren, m of geiten jual. 66 ct., ual. fl,00, is per kilo. Londen 45 Hoogheemraden van de Alblasserwaard met Ar- kel beneden de Zouwe, te Gorincbein in het openbaar voor vijf jaren aanbesteed'het opmaken, vernieuwen en onderhouden van steenen bermen enz., in 14 perceelen voor f14149 per jaar en het vijfjarig onderhoud der sluis in den nieuwen dijk tusschen Hardinxveld en Giesendam voor f85, per jaar. De verkoop van het rietgewas van dit jaar bracht in vijf perceelen f1135 op, tegen f1210 in 1877. Na het bedanken van den heer Loudon voor de candidatuur voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Dordrecht, hebben de verschillende kies vereenigin gen in dat district tot candidaat gesteld mr. G. M. Van der Linden lands-advocaat en oud-lid der Kamer. ♦—Het gisteren in den gemeenteraad van Gouda aan do orde zijnde voorstelom aan den heer G. Toornvliet aldaar grond aan de Crabethstraat af te staan tot het bouwen van 9 woonhuizen werd uitgestelddaar B. en W., volgens gevoelen van eenige raadsledenhet verzoek van genoemden heer anders hadden op gevat dan het door hem was bedoeld. Curatoren der Latijnsche School te Gouda hebben bij den Raad een nieuw voor stel ingediend om genoemde inrichting te hervor men tot een gymnasium met 6-jarigen cursus. De kosten worden geraamd op een som van f12.600, terwijl op een spoedige behandeling in den raad wordt aangedrongen. Te Arnhem zal in 1879 eene natio nale en koloniale nijverheids-tentoonstelling ge houden worden. De Willem Baren dsz, die eerst daags te IJmuiden wordt binnen gewachtzal op ’s Rijks werf te Amsterdam in bewaring wor den opgenomen. Te Gouda zal op 15-Oct. a. s. als lezer in „het Nut” optreden de heer F. Havor- schmidt van Schiedam. - Sedert de opening van de jacht is in de provincie Drente voor f 15000 wild ge schoten. De hazen en patrijzen worden meest naar België verzonden. Tot zetters zijn te Reeuwijk her kozen de heeren J. J. Schreuder en C. Dogterom. Als leden van het college van zetters te Oudewater zijn herbenoemd de heeren D. Boer Jzn. en A. W. M. Jongeneel. In de afgeloopen week zijn aan ’t Kralingsche veer ter markt verkocht: 27 zo- merzalmen en 6 winterzalmen. Prijs van de winterzalm f3,50 a f3,90. Zomerzalm f 1,00 k f2,25. St. Jacobzalm f 1,00 tot f 1,60; ge rookte zalm f 1,50 alles per half kilo. Tot opzichter van de begraaf plaats te Stolwijk is benoemd de heer J. Quint in de plaats van wijlen den heer J. Teeuw. De begrooting der gemeente Hoog-Blokland voor 1879 is door den Raad voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f4144,07. ♦-— Door den Raad der gemeente Lopik is besloten tot heffing van een hoófdelijken om slag van f2500, en te beginnen met 1 Mei 1879 de heffiing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te verhoogen met 25 en alzoo te brengen op 50 opc. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Het winkelhuis met schuurtje, erf en tuintje te zamen groot 1 are, 8-eentiaren te Oudewater, aan de oostzijde van het Roode- zand op 30 September 11. ten overstaan van den notaris C. A. Van Blaricum te Oudewater ge veild, is toegewezen aan den heer D. Nobel al daar voor f2675. In openbaren verkoop, op 30 Sep tember 1878 door notaris W. J. Fortuyn Droog- leever te Gouda gehoudenzijn de navolgende aldaar staande en liggende HUIZEN en ERVEN verkochtte weten Een aan den Tiendeweg, wijk DNo. 98, aan S. J. Bik te Gouda, voor f 2160. Een in de SpeldemakerssteegG 51 aan J. Van den Heuvel te Gouda, voor f700. Een aan de Spiering- straatF No 17, aan G. "H. Flux te Gouda, voor f1720. Een aan de SpieringstraatF No 15, voor f1500 en vijf op het Weeserf, L No 92 tot 96, voor f2105 aan T. H. Prin- senberg te Gouda. Een achter de Spiering straat L No 82 en een op het Weeserf, L No 85, aan L. Boot, voor f765. Een achter de Spie- ringstraat, L 83 aan D. Van Stavel, voor f320. Een achter de SpieringstraatL No 81 en een op het Weeserf, L No 98, aan I. M. Binnendijk, voor f980. Vier in de Geuzenstraat, LNo36 tot 39, voor f3965 en twee op het Weeserf, L 103 en 103a, voor f 1180 aan S. J. Prinsen- berg te Gouda. Drie op het Weeserf, L No. 86, 101 en 102, aan den heer A. M. Schouten te Oudewater, voor f 1555. Twee op het Weeserf L No 87 en 88, aan A. Grendel te Gouda, voor f770. Een op het Weeserf, L No 89aan D. J. Den Haan te Gouda, voor f410. Een op het Weeserf, LNo90, aan H. Vermeulen te Gouda, voor f 390. Een op het Weeserf, L No. BINNENLAND. Maandag 11. verscheen een buiten gewoon nommer der „Staats-Courant” van don volgenden inhoud „Gisteren heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Z. M. Koning Willem III met H. D. H. Mevrouw de Prinses Adelaide Emma Wilhelmina Therèse van Waldeck—Pyrmont, dochter van Z. D. H. den Regeerenden Vorst van Waldeck Pyrmont en van H. D. H. Me vrouw de Prinses Helena, geboren Prinses van Nassau.” Prinses Emma is het derde van het zestal kinderen (vijf dochters en één zoon), gesproten uit het huwelijk van Prins George Victor, re- geerend Vorst van WaldeckPyrmont, en Prin ses Helena, dochter van wijlen Willem, Hertog vau Nassau en is geboren op 2 Augustus 1858. Zondag, na afloop van het gala-diner, was er te Arolsen receptie ten Hove, waarbij door de hofdignitarissen aan de hooge verloofden de ge- lukwenschen werden aangeboden. De bevolking gaf haar vreugde over de gebeurtenis te ken nen door verlichting en serenades. Z. M. de Koning van Nederland en de aanstaande jeug dige Koningin werden door de menigte met geestdrift begroet. Prinses Emma onderscheidde zich ook bij deze gelegenheid door innemend heid en beminnelijkheid, waardigheid en wel willendheid. Maandag-avond kwamen do kinderen der scholen, welke onder leiding en bescherming staan van de verloofde Vorstin en van haar zusters, de aanstaande Koningin gelukwenschen en boden haar do prachtigste bloemruikers aan. De grootmeester van het huis des Konings, Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nijen- huis, is naar Baden vertrokken, belast met een zending bij Keizer Wilhelm en de heer O. H. F. Graaf Dumonceau, Zr. Ms. adjudant en parti culier secretaris, is naar Eisenach vertrokken, teneinde de verloving aan de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach bekend te maken. Z. M. de Koning zal, naar wij vernemen, nog eenige weken in Duitschland doorbrengen en daarna op het Loo terugkeeren. De Ministerraad is, na de ontvangst van het officieel bericht van ’s Konings verloving, in buitengewone vergadering bijeengekomen. Wanneer het Koninklijk huwelijk zal plaats hebben is nog niet bekend. Binnenkort ver wacht men intusschen de indiening van het wetsontwerp, waarbij de Staten-Generaal hun toestemming verleenen. Is het „Vad.” wel in gelicht, dan zal het huwelijk te Arolsen bij vol macht voltrokken worden en de kerkelijke in zegening daarna te Amsterdam plaats hebben. Tot lid der Provinciale Staten, in plaats van den heer L. Knappertis in het kies district Schiedam gekozen de heer P. J. Van Dijk van Matenesse, burgemeester dier gemeentemet 268 stemmen. De heer J. B. Nolet bekwam 216 stemmen. Bij besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland dd. 10/18 Sept, is de verkiezing van den heer P. Janmaat tot gecommitteerd in geland van den polder Reeuwijk nietig verklaard, aangezien 14 stemmen meer in de stembus zijn gevonden dan volgens de 1" bende ingelanden kon zal derhalve eene plaats hebben. Men bericht uit Batavia: „In den nacht van 29 op 30 Aug. 1.1. is het groote ijzeren droogdok der Droogdokmaatschappij op hot eiland Amsterdam in de diepte weggezonken. De oor zaak moet, naar men verneemt, gezocht worden in de levering van slecht materiaal uit Europa. Voor de aandeelhouderswaarvan zeer vele in Holland gevestigd zijnen onder welke prins Hendrik een eerste plaats inneemt, is het onge luk zeer te betreuren. Maar niet minder voor de scheepvaart alhier.” Als een bewijs van ingenomenheid met de opening van den spoorweg Leiden— oWoerden, die thans bepaald is op 15 dezer, wil Wetsontwerp .aangebracht kon nederleggen. Hij de gemeente Bodegraven het hare toebrengen tot stelde eene wijziging voor in de wijze van samen stelling der commissie aan welke de behandeling van het hooger beroep zal worden opgedragen «i achtte oen tijd van 2} jaar als duur van geldig heid der wet veel te kort. De commissie hield echter bij hare tweede lezing in hoofdzaak vast aan de voorgestelde wijzigingen, ook wat betreft den duur der wet, zoodat het ontwerp thans rijp is voor de behandeling in den Rijksdag. Vooral ook in Duitschland heeft het schrijven van Z. H. den Paus aan den kardinaal Nina een gunstigen indruk gemaakt. Men ziet er het ernstig streven in om tot een gewenschten vrede tusschen Staat en Kerk te komen. De Keizer heeft in persoon de onthulling van het standbeeld van zijn vader Friedrich Wil helm III te Keulen bijgewoond. De ontvangst van de keizerlijke familie was allerhartelijkst. Te Philippeville is dezer dagen een standbeeld van Belgies eerste koningin Marie Louise opge richt. Beide zijn in onderzoek. *•- In de gisteren gehouden raads vergadering is door Burg, en Weth. van Gouda een voorstel ingediend tot reorganisatie van het Lager Onderwijs aldaarin verband met de nieuwe wet. Dit voorstel strekt om 1° op te richten eene bewaarschool en die te verbinden aan de 2e Openbare Armenschool 2° het gebouw der Openbare Burgerschool voor jongens uit te breiden en daaraan een lokaal toe te voegen 30 te bepalen dat geen kinderen beneden den leeftijd van zes jaren op de Openbare Armen- splydon en op de Openbare Tusschenschool zul len worden toegelaten. De kosten van deze wijzigingen worden geraamd op een som van f14350. 7 De rekening van het voormalig armbestuur van Stein, over 1877 werd gisteren door den Goudschen raad goedgekeurd. Tot Rijkswaterwaarnemer te Lek- kerkerk is benoemd de heer J. C. Oudenaarden in plaats van wijlen den heer C. Veth. Op 3 dezer is te Krimpen aan den IJsel (Stormpolder) van de werf „de Hoop” van den scheepsbouwmeester C. Van der Giessen met goed gevolg te water gelaten Een ijzeren Rijnschip, groot 235 lasten, genaamd „Karl Heinrich”, voor rekening van den heer D. Seibel te Gernsheim. Onmiddellijk daarna is de kiel gelegd voor een dergelijk schip groot 330 lasten, voor rekening van den heer C. Zenz te Millingen. De begrooting der gemeente Ouder kerk aan den IJsel voor 1879, den Raad op 28 Sept, aangebodenbeloopt in ontvang en in uit gaaf f 12,$58,25*. Onder de uitgaven wordt uit getrokken voor het onderwijs f5475 en als sub sidie aan het burgerlijk armbestuur slechts f 500. Een ingezonden stuk in do N. R. Ct., getee- kend S., .deelt „ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen” dienaangaande het volgende mede: „De redenwaardoor zulk een klein bedrag is uitgetrokken in de begrooting der gemeente te O. a/d IJ., voor onderstand Burgerlijk Arm bestuur, is daarin te vinden dat sommige parti culieren, daar waar de nood dringend is en do hulpbehoevende geen of .geen voldoenden onder stand kan bekomen bij Diaconie of Burgerlijk Armbestuur, soms geheele gezinnen op eigen kosten onderhouden. In betrekkelijken zin schiet dus het Burg. Ainbestuur te kort in zijne ver plichtingen. Toch is dit Bestuur in dezen niet zoozeer te laken als wel het Diaconiebestuur. Het Burg. Armbest, toch baseert zich op art. 24 kerkel. reglement, en veronderstelt dat het Dia- conie-bestuur, hoewel in do eersto plaats belast met te zorgen voor goloofsgenooten, daar waar het (als hier het geval is) bij machte is, zijne zorgen ook zal uitstrekken tot andersdenkenden. Daar het Diaconiebestuur zich echter in geen geval wil inlaten met andersdenkenden (onder welke in deze gemeente een groot gedeelte der armen kan worden verstaan) ontstaat hieruit een toestand die verschrikkelijk zou zijn, wan neer niet de particulieren zich het lot der hulp behoevenden aantrokken.” Door den gemeenteraad te Slie- drecht is de begrooting dier gemeente over 1879 vastgesteld op f 51603,54| voor ontvangsten en f51576,22 voor uitgaven, sluitende alzoo met een batig saldo van f 27,32$. De begrooting voor 1878 had f 52099,35 voor ontvangstenf 51924,47 voor uitgaven en sloot alzoo met een batig saldo van f 174,88, terwijl de rekening over 1877 een batig saldo van f 6049,03 J aan wijst. Te Slikkerveer is 27 Sept, werf van den scheepsbouwmeester M. v. d. Kuijl te water gelaten de ijzeren schroefstoombarge „Volharding No 7”, ingericht voor passagiers, gebouwd voor rekening der Leidsche stoomboot maatschappij „Volharding” te Leiden. Zaterdag 11. is door Dijkgraaf en Alle Binnenlandsche Advertentiën de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, slechts 2 maal in rekening gebracht. BUITENLAND. Overzicht. Het tweede operatieplan van Oostenrijk ter bezetting van Bosnië is gebleken een goed plan te zijn. De laatste maar tevens de moest ge duchte tegenstand, die zich in het noordwesten van Bosnië in en n^bij Zwornik, in het zuid oosten bij Lisno en in de Herzegowina te Klo- buez had geconcentreerd, is achtereenvolgens gebroken, zoodat uitgezonderd de landstreek bij I Novi-Bazar, waar de opstandelingen nog stand houden, de Oostenrijkers zich zoo goed als heer en meester van Bosnië kunnen beschouwen. Natuurlijk zullen gedurende den eersten tijd nog wel gevechten plaats hebben om de op standelingen, die wel uit hunne beste en sterkste stellingen gejaagd, doch nog niet verjaagd zijn, in toom te houden, maar do kracht van den opstand is toch gebroken en na zuivering van den noord-oostelijken hoek, Novi-Bazar, kan Oostenrijk met de invoering zijner hervormingen aanvangen. Het is best mogelijk dat JTurkije, nu het zóóver gekomen is, inziende dat één vo gel in de hand beter is dan tien in de lucht, zich nog haasten zal de door Oostenrijk aange boden overeenkomst, op de bezetting van Bosnië betrekking hebbende, aan te nemen en te on- derteekenen. Ook voqr Oostenrijk blijft het tot stand ko men dier overeenkomst gewenscht, daar de Hongaren hun af keer tegen die bezetting luide blijven uitspreken en eene agitatie verwekken, die wel eens gevaarlijk kon worden voor de rust des lands. In een volk smeet mg Zondag jl. te Pesth gehouden en door 30.000 personen bij gewoond, werd met algemeeno stemmen eene resolutie aangenomen, inhoudende dat de troepen zoo spoedig mogelijk het vreemde grondgebied moeten verlaten en het Kabinet wegens die be zetting in staat van beschuldiging behoort ge steld te worden. Het Hongaarsch Kabinet heeft zich tijdig van die medeverantwoordelijkheid los gemaakt door op voorstel van den Minister van Financiën, Szell, zijn ontslag aan te bieden. De nieuwe Russisch-Turksche overeenkomst is nog altijd hangende en heeft volgens het re sumé dat de Times er van geeft, behalve het daarstellen van een verbond van „eeuwige” vriendschap voornamelijk ten doel de quaestie der schadevergoeding te regelende rechten der Mahomedaansche bevolking in de aan Rusland afgestane landstreken te omschrijven en de Bul garen, die te recht of ten onrechte van sympa thie jegens Rusland verdacht worden, na de ont ruiming van het grondgebied voor vervolging deswege te vrijwaren. Volgens een Italiaansch blad zou Midhat-pacha zich na zijn terugkeer in Constantinopel reeds dadelijk verdienstelijk gemaakt hebbendoor het ontwerpen van een plan tot minnelijke oplossing van de Grieksche quaestie. Die schikking zou hierop neerkomen dat in Epirus en Thessalië slechts een klein gedeelte van het geëischte grondgebied zou worden toegestaan, doch daaren tegen het eiland Candia mede aan Griekenland zou komen. In zeer gewichtige bewoordingen heeft Enge land het Russisch Kabinet gepolst over zijne bedoelingen met betrekking tot het gezantschap bij den Emir van Afghanistau, in verband met zijne vroegere verklaring dat het van allen staat kundigen invloed op dat gebied afzag. In even voorzichtige bewoordingen heeft het Russisch Kabinet geantwoord, dat het altijd bereid is bestaande verbintenissen te eerbiedigen en dat de bedoelde zending alleen ten doel had den Emir eene beleefdheid te bewijzen. In Engeland blyft men, en waarschijnlijk wei niet ten onrechteverband zien tusschen die onschuldige beleefdheid der Russische regeering en de beleediging het Britsoh-Indische gezant schap aangedaan en dringt men dan ook-aan op spoedig en krachtig handelen. Er worden versterkingen naar Indië gezonden en aan de Indische-regeering is, met betrekking tot het gerezen conflict, volkomen vrijheid van handelen gegeven. De expeditie tegen Afghanistan, welke waarschijnlijk het gevolg zal zijn van deze bot sing, zal echter niet van de gemakkelijkste zijn. Behalve dat het gebied door zijne natuurlijke gesteldheid aan den vijand tal van hinderpalen in den weg stelt, beschikt de Emir over een niet onaanzienlijke krijgsmacht. Het „Neues Wiener Abendblatt” begroot do sterkte van het leger in vredestijd op bijna 40.000 man, terwijl in tijd van oorlog de getalsterkte tot op het tienvoudige zou kunnen gebracht worden. Ook aan eene goede bewapening ontbreekt het niet. De tweede lezing van het wetsontwerp tegen de sociaal-democraten door de commissie uitden Duit- aehen Rijksdag is aangevangen. De minister Zu Eulenburg verklaarde namens de Bondsregeerin- gen dat deze zich over ’t algemeen met de wijzigin gen door de commissie bij de eerste lezing in het y van het feestgenot. Daartoe is 300 uitgetrokken, waarbij de sociëteit u” f75 gevoegd heeft, behoudens het plan van f 100 te besteden voor een concert. Bij het nette stationsgebouw zal men eene eerepoort oprichten, waardoor de feesttrein moet passeeren, en daarna de directie den eerewijn aanbieden. Verder is aangenomen het overige van den dag door te brengen met de uitvoering van ver schillende volksspelen. Een flink muziekkorps zal zich op de drukste punten doen hooren, ter wijl de burgerij niet in gebreke wil blijven om door eene algemeeno illuminatie, vuurwerk enz. van hare belangstelling te doen blijken. Bij de spoorweg-begrooting is de Tweede Kamer overgelegd eene verleendevervallen en aangevraagde concessiën. Op deze Ijjst komt als vervallen concessie voor dio der Rotterdam-Munsterscho Spoorwegmaat schappij (van Rotterdam langs Schoonhoven WageningenArnhem-Winterswijk naar de Prui sische grenzen in de richting van Munster). Do termijn van uitvoering was op 1° Mei 1878 ver streken. Onder de concessie-aanvragen vindt men o. a. eene van P. M. Lindo, N. H. Henket en J. Lion te Delft (van Dordrecht naar Woerden), en van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij (van Moordrecht naar Zevenhuizen-Moerkapelle). ure.

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1