Zondag 8 December. N°. 495. r men. HOUT, Rijnspoor j de Brug older, in de >n van den EN Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I »7ö jr llam- wij met laalloten 1de prjj- [EN, >do van don oven en op [EREN Gz. ing. re BUITENLAND. BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. ■richt geeft Uitgevers. v^t hem, wiens lichaam aanhoudend de eorg- cmond. Rijm erij nog de wod» 100 X)0 XX) XX) XX) hebben eds ont- i hoofd- itsregee- gewaar- ter tijd 3 prijzen Mio. ),88. a uit te >p Zatur- icrgens om Lexmond. Deze p Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Francb per post door het geheele rijk 0,80. ■ÖWEMHÏ COURANT are lamburg prijzen, ioordien moeten. st geval ten kan tten als ild wer kstelling irogram prijzen. Ier deel- rslijst en Staats- volgens nt. De ;ave der grootste ngezien 5 begint rzoeken moge- a JOÏÉN. «p. j i. ).000 3.000 1.000 •.000 L.000 1,000 1,000 L.500 1,200 .,000 600 250 wegens i lid van eschiedt aar snel el over do en in ©rij hier reeds de sering in e 275ste m waar- ioliditeit i en bedoelingen der socialistische partij, uuva. er toe geleiddat Berlijn en eenige om liggende plaatsen, overeenkomstig art. 28 der onlangs afgekondigde socialisten-wetvoor eon jaar in staat van klein beleg zijn verklaard. Reeds zijn 57 sociaal-democraten uit Berljjn verwijderd, waaronder de beide Rijksdags-afge- vaardigdon Hasselman on Fritsche. Het kan niet anders of deze geheel onver wachte maatregel zal van invloed zijn op de feestelijkheden, welke heden bij gelegenheid van de terugkomst des Keizers waren georganiseerd. Opnieuw is er sprake van pogingen die zouden aangewend worden om gemeenschappelijk inter- natioale wetsbepalingen tegen de sociaal-demo- craton in het leven te roepen. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. te Capelle len 11den >m 11 uur, Nleuwcr- m: n Hoogen rtenoord te IJxel, rtement van water- rheid is 4 dezer aanbe- u en baggerwerk, het Mallegat onder de ge- Minste inschrijver was de vvr ncui, wiciia iicnaam aan o vuldigste behandeling eischte. In hare armen is hij dan ook gestorven. Nog onverwacht, plotse’ing stierf hij dp den twaalfden November van dit jaar, even1 45 jaren oud. Wij hebben altijd met veel genoegen en niet «.vldon mot geestdrift qn b? werken gelezen. Het liefst nog, wat ik maar noem zijne „verspreide stukken”, met minder zelfvoldoening zijne romans. Neenruiu»>avlv. was Admiraal niet. Hij zou wellicht de eerste Go voert mij tegen, romans tooneeltjes worden beschreveneen grooteneen eersten meester waardig. Ik zeg dat met u, en ik voeg dat er ware, echt" Ik bewonder zelfs ook hier den boeiendenden gespierden stijl, landsch, maar il Overzicht. Het was wel te denkendat de al te roos kleurige berichtenwelke uit Engelsch-Indië ontvangen werden omtrent de operaties van het expeditieleger in Afghanistan weldra gevolgd zouden worden door andere minder gunstige. De zegevierende tocht der Engelsche troepen- afdeelingen ontmoet op alle punten beletselen de vijand, die bij den eersten aanslag weinig of geen tegenstand boodhoudt nu standenkele der omliggende stammen die van hunne vriend schappelijke gezindheid blijk gavenbij den eersten doortocht der Engelschon, keeren thans het blaadje om bedreigen de verbindingen van het leger met den operatiebasis te Jamrood en bemoeielijken den toevoer van levensmiddelen. De Indische regeering heeft onmiddellijk nieuwe troepen afgezonden om de wegen vrij te hóuden, doch niettegenstaande deze maatregelen voor spelt de houding dier wilde horden weinig goeds indien de Engelschen op eenig punt het onder spit mochten delven en tot den terugtocht ge dwongen werden. Die minder gunstige berich ten welke zijdelings ook door de officieele me- dedeelingen worden gestaafdzullen der regee ring niet ten goede gekomen zijn bij haro eerste aanraking met het parlementdat heden zijne eerste zitting hield. De oppositie van Gladstone en de zijnen tegen het buitenlandsch regeeringsbeleid heeft niets aan kracht verloren door de eerste gunstige be richten van het oorlogstooneel on zal in de ver tegenwoordiging zeker vele woordvoerders vin- den. Tegenover dien tegenstand heeft de regee ring zich gewapend met het zoogenaamd Blauw boek eene verzameling van stukkendie over de Afghaansche quaestie tusschen Engeland Rusland en Afghanistan gewisseld zijn. Belang- njk daaronder zijn in de tegenwoordige omstan digheden bovenal die welke b-trekking hebben op eene in het begin van 1876 tusschen Rusland en Engeland tot stand gekomen overeenkomst. Partijen kwamen hierbij overeen, dat geen van beide de linie van den Uxus zou overschrijden en dat Afghanistan en Bokhara onafhankelijke staten zouden blijven, de eerste onder protectoraat van Engeland, de andere beschermd door Rusland. De vriendschap in don laatsten tijd door Rus- I land aan den Emir van Afghanistan bewezen, was dus in strijd met die overeenkomst en wet tigde Engeland’s vrees. Ook de Russische Re- geering moest dit eindelijk toegeven; zij was eerlijk genoeg om te erkennen dat Engelands houding in de Europeesche aangelegenheden aan- i leiding had gegeven tot do handelwijze tegen- over den Emir, doch tot nog too niet eerlijk ge noeg om hare belofte gestand te doen, dat, nu de aanleiding is weggenomen, Rusland zich weer gebonden acht door zijne vroegere verklaringen. De Russische gezant vertoeft toch altijd nog aan het hof van Shore-A li. Het definitief vredesverdrag tusschen Rusland en Turkije, dat voornamelijk den aard en hot bedrag der oorlogsschadevorgoeding moet rege len, schijnt maar niet tot stand te kunnen ko men. De Russen vinden er een voorwendsel in om het vreemde grondgebied nog maar bezet te houden; wat er eigenlijk aan 1 a moeielijk te raden. Intusschen duurt de opstand onder de bevolking van die streken. J - - 'lgen sch rede 1 Staatknnde I zwak en afgemat, dat hij zelf meende Alle Binnenlandsche Advertentiën, waarvan lingen de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden heeft slechts 2 maal in rekening gebracht. zelden met geef gelezen, sijne -„verspr uening zj'nt raai niet. zijn om dat te bekennen, dat er in enkele zijner een grooten zeg dat met uen ik voeg er bij, echte juweeltjes in te vinden zijn. ook hier den boeiendenden dat gezonde, dat ronde Neder- ik verzeker tevens, dat het een bekwaam advocaat moet zijn, die voor de litteraire rechtbank bewijst, dat deze werken, als geheel, beantwoo den aan de eischen, die de kunst stelt aan don roman. De beste zijner romans als kunstproduct is zijn eersteling: „Hofe hij Koning werd”, dat hu welijksbed van macht en waarheid, dat boek, 't welk zelfs de aandacht trok van onzen eersten criticus, Busken Huet. De anderen zijn: „de vijand der Maatschappij”, ,„do laatste Holland- sche Minnezanger” en „Krisje de Gier”, in het begin van dit jaar verschenen. Weinig schrijvers waren zoo vruchtbaar als Admiraal. Het is zoo, somtijds leed de hoeda nigheid wel eens onder de hoeveelheid, maar het is ook waar wat de N. R. Ct. zeide in het zelfde stuk, waaraan ons motto ontleend is: „Waar hij slaagde, was hij bezielend. Daar had hij stoute gedachtentreffende beelden eene kernige taaldaar had hij humor en tee- derheid, kracht en poëzie. Daar was hij dichter”/ In ongeveer al onze beste tijdschriften zijn stukken van Admiraal te vinden. In „Tijdspiegel”, „Lost en vast” en „Eigen Haard” vooral. Tweemaal werd hij bekroond. Eens door het bestuur van het Willemsfondstoen hij „het veerhuis aan de Lek” geschreven had, de tweede maal door de afdeeling ’s-Gravenhago van het Nedcrlandsch Onderwijzers Genootschap, toen hij een antwoord ingezonden had op eone*pnjsvraaag opvoeding en onderwijs betreffende. Over dit vak van wetenschap heeft Admiraal veel en uit stekend nagedacht; dit bewijzen niet alleen de opstellendie hij in verschillende schoolbladen schreef, maar in bijna al zijne stukken zijn daar over wenken te vindendie ik bij dezen aan vaders en moedersmaar ook aan onderwijzers ter behartiging aanbeveel. Het laatste wat van Admiraal’s hand van de pers kwam, is „Oudheden”. Men vindt hierin drie opstellen: „Van huis”, „uit de school ge klapt” en „Multatuli”; stukken; die vóór enkele jaren in het tijdschrift „Nederland” verschenen en nu, op verzoek zijner vele vrienden, overge drukt zijn. Al noemde Van Vloten onzen Admiraal een maal een „Multatuliaanschen dwarskop”, het komt mij voor dat niemand beter dan Admiraal aan het Nederlandsche volk heeft geleerd hoe het zijn grooten medeburger moet begrijpen en waardeuren. Dit doet hij in het stuk Multatuli te vindon in „Oudheden”, een boek, waarin, be halve datnog vele dingen zijn te lezendie niet licht vergeten zullen worden niet alleen maar dingendie steeds den glans der nieuw heid en frischheid zullen behouden. Aart Admiraal muntte uit als Jetterkundige. Dat is het eenparig getuigenis van alle ingewijden in dezenmaar ook voor oningewijden is dit duidelijkals zij de lofspraak lezen die schier alle Nederlandsche bladen den dag na zijn dood ontboezemden. Niet minder groot ook was hij als menschen als zoon. Ieder die hem leerde kennen had hom spoe dig lief om zijne vele deugden en voortreffelijke eigenschappen, maar niet minder ook om dien onuitputbaron moed, waarmede hij do slagen zijner teisterende kwaal verduurdeom zijne nimmer voorbijgaande blijmoedigheidom zijn bewonderenswaardig geduld. En als ge een gesprek met hem aanknooptet, dat onwillekeurig voerde tot zijn persoon en zijn werk dan sprak hij met vuur en geestdrift over zgnen grijzen vaderaan wien hij betuigde zoo oneindig veel verschuldigd te zijnomdat die hem het allereerst en het allermeest dort natuurlijken weg tot ontwikkeling gewezen had. Zoo ooit een gedenksteen het graf van Aart Admiraal moge bedekkendan zou daarop met volle gerustheid kunnen geschreven Vorden wat eens een vriendenhand op dat van Dirk Volkertz Coornhert schreef •Hier rustwiens lust cn vreugd was deugd en Sb waar „//oe zwaar 't ook viel;" .Nog sticht zijn dichtgeschrijfmaar 'l lijf hier bleef 't;” „God heeft de ziel." Maar God niet alleen. ‘Wij allen, dip de vruchten van zjjnen werk- zamen geest hebben genoten, hopen hartelyk, dat van dien geest iets in ons moge zijn over gegaan, opdat we ons genoopt mochten gevoelen in zijn spoor te wandelen, en hem, zij het van I verre, na te volgen. Admiraal! Rust zacht! Uw leven is kort bewondering Admiraal’s 1 geweest, maar schoon. Maar edel. Gij hebt de martolaarskrone gedragen naar l het lichaam, mpar naar den geest zijt gij ons romancier 1 een apostel geweest, een apostel der blijde I boodschap. I Moge uw welverdiend loon wezendat het Evangelie, ’t welk gij gepredikt hebt, verspreid worde over de gansche aarde Z. M. heeft bij het wapen der tillerie benoemd tot 2den luit.: bij de le afd. vesting-artillerie de serg. W. F. Pop en L. C. Van Kuyk bij do 5de afd. vesting-artillerie; de sergeant J. E. Ranneftbij de 6de afd. vesting artillerie de serg. W. Vosmaer en G. J. Neiszen. Z. M. heeft herbenoemd tot bur gemeester van Lexmond W. N. J. Van Slijpe, secretaris dier gemeente, en de telegr. 1ste kl. J. H. Ummels, tot directeur van eender telegraaf kantoren. Bij de op Zaterdag te Lekkerkqrk gehouden aanbesteding van het bouwen van een Post- en Telegraafkantoor, Woning voor den directeur en Raadhuis aldaar, waren tien billet- ten ingeleverd, als van: A. De Jong te Gouda, voor f 19436; H. Schreuder te IJselmonde f 18187; J. Staat te Krimpen a/d Lek, f 16222; J. Verheij te Groot-Ammers f15,383; P. Borsje te Lokkerkerk f 14950; G. Slijk aldaar f 14928; A. Van der Wal aldaar f 14890; G. Nevdn Cz. aldaar f 14879.50; W. Pruyt aldaar f 14495; Gebr. Stuiver aldaar f14480, aan wien het werk is gegund. De heer A. Van Rees zal, v ongesteldheid, zijn ontslag nemen als den raad te Vianen. Aan het Dcpai staat, handel on nijverl steedde uitvoering van graaf- tot verruiming van meente Dubbeldam. v heer A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor f 75.000. Tot leden van het Burger lij k Arm bestuur van Streefkerk zijn benoemd de heeren G. Ooms en C. De Haan Pz.in plaats van de heeren D. Ooms en P. Brand die met 1 Jan. a. s. aan de gewone beurt van aftreding zijn. Te Geertruidenberg heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zame len bij de, onderofficieren der landmacht vairhet Nederlandsche leger, ten einde aan Z. M. den Koning bij gelegenheid van H.D. huwelijk een huldeblijk namens de onder-officieren aan te bie den. Deze commissie bestaat uit de heeren H. J. Mulles, opzichter van fortificatiën; T. J. Van Dijk, sergeant-majoor bij het 6e regiment infanterie, en A. A. Van Ameyden, sergeant, bij de 5e afd. vesting-artillerie. De onlangs in „Natura Artis Ma- I gistra” aangevoerde 100.000 Californische zalm- eieren welke Nederland door tusschenkomst van den heer Bottemanne uit Amerika ten geschenke ontvingzijn reeds alle uitgeloopen. Naar het aantal in de bassins aanwezige vischjes te oor- deelenschijnt deze proef uitmuntend geslaagd te zijn. Genoemd genootschap heeft dub niet weinig eer en voldoening van zijn werk. Naar men verneemt, zijn de jonge zalmpjes bestemd om te beproeven de Limburgsche Maas weder met deze vischsoort te bevolken. - Zaterdag liep met goed gevolg te water, van de werf der heeren J. K. Smit te Krimpen aan de Lek de stoomboot „Burge meester Bieruma Oosting 2”, voor den dienst tusschen Leeuwarden en Amsterdam. Daarna werd de kiel gelegd eener schroefstoomboot voor den heer L. J. Staal Co. te Breda. Deze boot, waarvoor de machines van 16 pk. hooge druk vervaardigd worden in de fabriek van de heeren Diepenveen, Leis Smit te Kinderdjjk, is be stemd voor den dienst tusschen Breda en Zaandam. Uit Hazerswoude wordt gemeld: Het is van algemeene bekendheid, dat de boeren in deze gemeente met hand en tand en door allerlei wettige en geoorloofde middelen zich hebben verzet tegen den aanleg van de spoorbaan LeidenWoerden; de een om deze, de ander om gene reden, maar toch meest allen, omdat zij niet van de spoorwegmaatschappij konden gedaan krijgen, wat zij, gerijmd of ongerijmd wel wenschten. „Een dezer niet direct meéwèr- kejide boeren echter, thans ziende dat door de maatschappij aan hom allo weldaden zijn bewezen, die hem konden worden toegekond, en alle mogelijke gemak on voordeel was gegeven, heeft Dinsdag morgen zijn beste vette koe uit de woide gehaald (of liever van don stal genomen, want Rijnland staat voor eon goed deel door de vele regens onder water), haar doen slachten en als bewijs zijner erkentelijkheid aan do behoeftigon in deze gemeente doon ronddeelen. Het boeit, zegt men, had eene verkoopswaarde van f 350 a w derlijke woi grondgebied de Monttrchio heeft daaraan sterven. --1--U-* ye moederlijke zorg, 's vaders heerlijke tuin en diens blijmoedigheid, en niet het minst zyn j eigen moed on geestkracht beurden hem weer op en brachten veel tot zijne herstelling bij. Tqch bleef bij tot aan zijn einde gekweld door die onophoudelijke krankheid, waarvoor hij in do laatste jaren zijns levens genezing 1 zocht te Lippspringe, een badplaats voor long en borstlijders in Duitschland.' 1 In het zelfde jaar 1859 werd hij telegrafist. Hoe hij ook in die betrekking uitmuntte, kan blijken uit hot getuigenis van Hughes, toen I deze zijn systeem van tetegrafeeren in Nederland kwam .invoeren„Ik heli in Admiraal den bo- kwaamsten ambtenaar aangetroffen van die ik ooit ontmoet heb!” Na in verschillende steden het telograafvak uitgeoefend te hebben, werd hij directeur van eon kantoor, eerst te ’s Gravesande, later te Schoonhoven. In 1869 was Admiraal in. het huwelijk ge treden te Rotterdam met Maria Mathtfde Dupain, en waar wjj met veel lof van den man kunnen gewagen, daar mag een woord van hulde niet 22_.2_.i aan deze vrouw, die aan zijne njde een leven van zelfopoffering heeft geleid Bij het overlijden van wijlen onzen stadgenoot Aart Admiraal is door een groot aantal dagbla den een woord gewijd aan zijne nagedachtenis. In de courant van het gewestwaar Admiraal hot levenslicht zag, komt een artikel voor, dat wij niet kunnen nalaten onzen lezers mode te deolen. Hot is geschreven door „een warm vriend on vereerder van don overledene” en ge plaatst in hot Weekblad voor Voorne, Putten, Overfiakkee en Goedereede van 24 dezer. •Nederland is een edel hart, een rijken, ridderlijken geest armer." N. R. Ct. 15 Nov. ’78. De woorden, als motto boven dit opstel ge plaatst, bevatten voorzeker eene groote lofspraak. Toch is zo inderdaad niet te groot voor dion braven overledenedie als zoonals mensch en als letterkundige de schoonste eigenschappen bezat. Ons weekblad mag bij andere bladen niet achterblijven eon woord van hulde te spreken on oen immortellenkrans te leggen op het graf van den verdienstelijken letterkundige Aart Ad miraal, op onze eilanden geboren en opgevoed. Aart Admiraal werd den 13en October 1833 geboren te Goedereede, waar zijn vader onder meester was. Deze vertrok in 1836 naar Nieuwe- Tonge, waar hij tot 1845 den ouden „meester" verving en toen zelf als hoofd der dorpsschool werd aangesteld. Admiraal genoot, als alle leerlingen zijns vaders, grondig, degelijk onder wijs. Toen hij vjjftien of zestien jaren was geworden, scheen hij lust te gevoelen in den koopmansstand. Hij werd daartoe dan ook eerst opgeleid maar verliet reeds op achttienjarige!! leeftijd dit beroep om dat zijns vaders te kiezen. Als ondermeester was hij achtereenvolgens werkzaam te Melissant en te Benschop. Terwijl hij in deze laatste gemeente vertoefde, ging hij te Wageningen de school waarnemen van zijn I vriend Van der Beek, die aan tering leed. Na diens dood was hij huisonderwijzer (gouverneur) eerst bij den Baron van Wassenaar tot Kat- I wijk, die des zomers op de buitenplaats „Ehze” bij Zutfen en 's winters te Dordrecht woonde; daarna bij den Baron Krüthofter Kloppenburg in het Oldenburgsche. In deze laatste betrekkingen smaakte hij het voorrecht verschillende vreemde landen te door reizen, en alzoo zijne groote kennis van vreemde talen te vermeerderen en te versterken. Elke gelegenheid groep hij toen reeds gretig aan om zijn weetgierigen geest te ontwikkelen. Hoe jammer, niet waar! dat deze kloeke ziel in oen zoo broos lichaam gehuisvest was! Ik heb zijne moeder meermalen hooren zeggen, dat ze hom geen tien jaren levens zou toege schreven hebben, zoo nietig, zoo zwak en broos was zijn lichaam. Reeds vroeg openbaarden zich dan ook ver schijnselen bij hem, die bijna alle doctoren deden voorspellen, dat zijn leven kort, zeer kort zou zijn. In 1859 kwam hij uit Oldenburg terug, zoo (gemat, dat hij zelf meende do ou- ming to moeten betrekken om er te steeds 1 hapert is voort en verliest de Porte hoe langer zoo meer haar prestige c2 2 w De Ooetenrljksche premier heeft dezer dag°" in de budget-coinmissio van do Oostenrijks! Hongaarsche delegatiën eene uitvoerige pleitrede gehouden tot verdediging zijner in de Oostcrsche quaestie. Niet tot uitbreiding van --o-'---- geeae behoefte maar ter voorkoming van het nadeel en den last, die zouden voortvloeien uit eene geheele of gedeeltelijke onafhankelijkheids- verklaring van Bosnië en de Horzego winn, had Oos- ten rijk de opdracht tot bezetting dier provinciën van het Berlijnsche congres aangenomen. Do duur dier bezetting zou geheel af hangen van do waarborgen die de Porto zou kunnen geven voor 1 een geregeld en krachtig bestuur dier gewesten. Tot annexatie zou niet worden overgegaan zonder 1 het parlement te raadplegen en in overleg met de Mogendheden, die de opdracht tot bezetting gegeven hadden. Over de financieelo quaestie 1 liep de Minister vrij luchtig heen; de uitkomst was, zeide hjj, niet te duur gekocht. Het is te hopen voor hem dat do inee^lerhoid der dele- gratiön, die een crediet van 33 millioen te vo- teeren hebben, er ook zoo over denken zullen. Het argumenteoren met Orsini-bommon werkt aanstekelijk. Te Posth hooft men tweemaal binnen een week getracht den minister Tisza onschadelijk te maken, door een bom te doen springen in de nabijheid van de plaats waar hij Vertoefd®.gewagen, uaar ma Het geheime onderzoek, dat er in de laat»,,, onthouden worden waken in Duitschland plaats heeft naar dewod* 8 1"’

Schoonhovensche Courant | 1878 | | pagina 1