1880. Zondag 11 Januari. N°. 552. LA. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. s. w. lerdag zijnde ruimd. LR. L BINNENLAND. rad BUITENLAND. De Koiiirigin 'deir aarde. r< rijgbur bij do rat tot dit o orvaderen, hot weer onrustig. Sommige per kilo. macht f66, 3d« •OTEN. Deze Courant wordt geregeld ioderen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheels rijk 0,80. te Schoon- >ekomen. gestremde el in, vee tsche en 4 W. N. al. 70 ct., i 34, vette Ischapen Iveren 21 o f6110 0, Zeeuw- 30, Roods Gedeputeerde Staten van ■OfflOfflME CÖMT. lonhoveu. Fan. 1880. J. Bok en Jong en da, ouders idse. tanden. Brassen, its af, te IOTEN te •r. isael irk, Spry-B yi«n .nlMCl g.wlnly I n vooraf- N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Alle Binaenlandsohe Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. M). ,00. skerk zijn t vergeten wanneer het barre j maanden -Zombla ardig, zóó ooge mate voor alle te Kabul, f oereid, mits uuku chten hersteld werd >kken. Dezo zullen ditmaal ech- niet zoo spoedig aan krijgen een gevoel van schaamte, wanneer oen ander met voorvallen bekend is die niet door ons zijn vernomen, al zijn deze van soms zeer luttele waarde, en al kunnen wij niet verwachten dat de geschiedschrijver zich er ooit mede zal bezighouden. Hoe wij over die eigenaardigheid denken, en wolko waarde wij er aan toekennen, komt er minder op aan, o en derhalve bevredigd moet worden. En dat is nog niet eens het gewichtigste deel van don arbeid, die gevorderd Vv.di. die hun tijdgenooten willen voorlichten. Niet op allen maken de gebeurtenissen denzelfden indruk; niet altijd wordt er eenstemmig gedacht over de oorzaken on de gevolgen. Toet vooral aan. Hetgeen gisteren l een waarschuwing zijn voor bedonof, toestanden zich zien ontwikkelendie der gewenscht volkomen, zon kunnen opmerkendaar kan het zijn nut - *3 nemen Is er tegen de gevolgen, Hing f20. p aar wicht idel vlug. oor Enge re biggen kalveren en de ontevredenen. van het vorige jaar is wj den zijne jeugdige go- rytuig gezeten was. Do on- iz genaamd, die twee re- wjelke b":j— 1- igevoerd reren, 11 immeren, i geiten, al. 70 ct, il. fl,05, per kilo, inden 42 beroepende op de ongunstige dezer hebben van hun recht ge- om de wanbetalers van hunne rerjagen, en doze maken nu ge- zich tegen het openbaar gezag Ierland vooral, waar zooveel smeulen, is dit een veront- Te Carnaroe heeft er reeds een Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. eigen kleeding. Al maken zij geen vertoon van onfeilbaarheidzij verdedigen toch hun inzichten met vertrouwen op hun goed recht. Een tjMgb w <li» <m*£l*Ankoljjklioid is bosohaafdbeit. van toon: slechts slaven schelden elkander uit, en hier behoort het werkelijk tot do uitzonde ringen als in do polemiek eens uitdrukkingen worden gebezigd die men liever achterwege moest laten. Indien allen, die do pers dienen, trouw blij ven aan hun roeping, dan dragen zij in niet ge ringe mate bij aan den vooruitgang en de ont wikkeling van het Nederlandsche volk. Daar is iets van aan; toch is die uitspraak hóógst eenzijdig. Wanneer wo er de geleerden buiten laten, die natuurlijk hun kennis moeten putten aan de bronnen, en wel altijd de groote werken, hun vak betreffende, zullen blijven le zen, terwijl zij tevens de bestaande schatten zullen trachten te vermeerderen, dan blijft er nog een zeer breeze schare goed ontwikkelde lezers over, wien het aan tijd, gelegenheid en voorbereiding ontbreekt, om zich aan der- gclijke onderzoekingen te wijden, en voor wie het voldoende is, in beknopten vorm datgene te vernemen wat anderen voor hen hebben opge spoord, zonder dat zij er bepaald behoefte aan hebben juist te weten langs welken weg die resultaten zijn verkregen. Bovendien wil men gaarne iets weten van het maatschappelijk leven in al zijn verschillende uitingenhet „van alles wat” geldt ook op het gebied van den geest. Nu zou het langste menschenleven op verre na niet voldoende zjjn om door middel van weten schappelijke studiën tot die veelzijdigheid te ge raken die een der kenmerken is van de heden- I daagsche beschaving; er moet dus een orgaan zijn, waardoor zij die iets weten wat anderen nog onbekend is, hun mededeelingen aan het publiek toevertrouwen. Ook moet er rekening worden gehouden met een eigenschap onzer natuur, die naar gelang komen. Het getal schrijvers uit vorige eeuwenwier roem zich tot den huidigen dag heeft staande ge houden, is zeer gering. Elk volk heeft een zeker mistenis gevat. De beweegredenen, die hem tot die daad brachten, zijn onbekenddoch eenige go- 'medeplichtigen mede gevangen genomen. heid In staatkundige kringen is het mede nog lang niet rustig. Martinez-Campos schijnt zich nu Weder bij de constitutioneelen aan te sluiten; hij had een samenkomst met het hoofd van dezen, Sagasta. Voor het tegenwoordige Kabinet spelt dit niet veel goeds. Overzicht. Nu het nieuwe ministerie in Frankrijk een paar weken oud is gewordenkan men eenigs- zins den indruk nagaandoor deze schrede links in buiten- en binnenland teweeggebracht. In het buitenland en met name in Engeland Duitschland en Oostenrijk bleef men schijnbaar onverschillig bij deze verwisseling van personen ofschoonvoor wie tusschen de regels weet te lezen, het duidelijk merkbaar is, dat men wei nig goeds verwacht van deze eerste schrede naar de democratische republiek. Om een voorbeeld te noemen halen wij eene zinsnede aAn uit de Kölnische Zeitungwaar deze hare landgenooten troost met de gedachtedat dank zij de materi- eele en intellectueele kracht waarover Duitsch land beschiktgeen ministerie in Frankrijk mo gelijk is, dat vijandig tegenover Duitschland zou staan. Men ziet hetde revanche denkbeelden zijn nog niet voor goed verdwenenen Duitsch land acht het noodig zoo nu en dan nog eens de tanden te laten zien. Dit moge echter officieus geschieden officieel ging het gansch anders toe. De Duitsche gezant te Parijs ging, als een welopgevoed man, den nieuwen president-minister Freycinet complimen- teeren en de verzekering gevendat zijne regie ring goed gezind is jegens het nieuwe kabinet. Dit haastte zich wederkeerig, bij circulaire aan de Mogendheden de verzekering te geven zijner vredelievende gezindheid en eigenlijk zou dus alles bij het oude blijven, indien niet de Fransche gezant bij het Duitsche hof, Saint Vallier, die kalmte was komen verstoren door zijn aanvraag om ontslag. Wellicht is deze aanvraag om ont slag van den gezantdie te Berlijn zeer gezien isslechts een staatkundige zetom de ware gezindheid van het nieuwe kabinet eens te polsen. Zooals met bjjna elk kabinet het geval is, dat verschillende partijen vertegenwoordigtis er schier geen enkel orgaan in Frankrijkdat het nieuwe ministerie onvoorwaardehjk met vreugde begroet. De bladen der Linkerzijde en van het Linkercentrum nemen eene afwachtende houding aanterwijl de radicale pers zich niet eens „dank baar doch niet voldaan” betoont. De „Mot d'ordre" is zelfs zoo weinig ingenomen met de nieuwe re- geering dat het de verschillende ministers tracht te ridiculiseeren. Men beschouwt over ’t algemeen het nieuwe bewind als een overgang tot een kabinet geheel uit de Union Republicaino samengesteld. Daar toe zou voor het tegenwoordige vooral op zui vering van het ambtenaars-personeel ’t oog wor den gevestigd, ten einde zoodoende, als in Frankrijk gebruikelijk is, de verkiezingen voor Kamer, Se naat en Algemeene Raden, die in dit jaar moeten plaats hebben „voor te bereiden”. Heel slim maar zeker aiet democratisch gedacht I Van algemeene amnestie wil ook het nieuwe ministerie niet wetenalleen wil het de amnestie nog uitbreidenden zou het besluit reeds getee- kend zijn, waarbij weder aan 300 communards genade verleend; I werd. Of dit zal bijdragen tot vermeerdering der binnenlandsche orde en rust mag betwijfeld worden. De berichten uit Engeland luiden, wat betreft den staat van zaken in Afghanistan, gunstiger. Na de weder in bezitneming van do hoofdstad Kabul door genBraal Roberts schijnt de tegen stand grootende^ls gebroken. Mahomed Jan, het hoofd van den opstand te Kabul, verklaarde zich tot onderwerping bereid, mits Jakub-Khan als Emir in zijne rechten hersteld werd en de En- gelschen terugti ter wel wijzer zijn, en niet zoo spo schoonschijnend! beloften geloof slaan. In Ierland ii pachters weigeren de pacht te voldoen aan hunne landheer en, ziet. tijden. Enkele bruik gemaakt pachthoeven te meene zaak om te verzetten. I gevaarljjko vonken r-p--o rustend teoken. T_ doet om door ondersteuning van onafhankelijke bloedige botsing plaats gehad tusschen de agen- vi-j— j__ -ten jgj, Open|jai(j macht e. Op den voorliitsten da» er een nieuwe loordaansl Koning van Spiiije, die malin in een o verlaat, Otero volverschoten digd uit het zoogenaamd „reptiliën-fonds,” opdat zij eiken maatregel, door Von Bismarck voorgestelduittrommele als een daad van uit stekend talent en overleg; aan de Fransche partij leiders die in een bepaalde courant „hun" orgaan hebbenomdat de strooman of zetbaas die haar bestuurt en redigeert, alles onderschrijft wat zijn patroon goedvindt te zeggen of te doen; aan de Oostenrijksche bladendie het eigendom zijn van bankiers of findnciöele weenigingenen waarin de mededeelingen geen ander doel hebben dan do baan te effenen voor allerlei speculatie. En het publiek loopt zoozeer aan den leibanddat het zich met de meeste gemoedelijkheid zand in de oogen laat strooien dat het geen enkele poging igdie Beantwoorden doet om door ondersteuning van onafhankelijke hedendaagsche leven, bladen den dagblad-zwondel den kop in te drukken. v 5 maken op de belang- I In dit opzicht geloof ik dat wij Nederlanders stelling van de geslachten die na ons zullen eenig recht hebben, ons zelven een pluimpje i te geven. De Koningin der aarde is hier wer kelijk Koningin: men heeft haar geen ketenen om de fiere leden geslagen. Onze journalisten schrjjven wat zij denken en treden op in hun Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben ambtshalve aangevuld de ge- meentebegrootingen a. van Ouderkerk a/d IJsel met een som van f375, afgeschreven van de onvoorziene uitgaven, ter bestrijding van de kos ten voor een tweeden veldwachter; b. van Woerden met een som van f985, met welken het subsidie aan het Armbestuur is verminderd, en van f 1000, van de onvoorziene uitgaven af getrokken, ter bekostiging van het maken en voortdurend onderhouden van een gemeenschap pelijk jaagpad langs den Rijn, tusschen-Utrecht en Leiden. Beide gemeenten hadden geweigerd, de bedoelde uitgaven en inkomsten op de be groeting te brengen. Van particuliere zijde wordt uit den Haag gemeld, dat daar vrij algemeen het gerucht verspreid is, dat H. M. de Koningin zich in gezegende omstandigheden bevindt. Dit zou de reden zijn, waarom H.H. M.M. van het plan hebben afgezien, om naar Arolsen te ver trekken, ten einde den verjaardag van HDs. huwelijk in den familiekring aldaar te vieren. Van 30 Nov. tot 27 Dec. 1879 zjjn door longziekte aangetast: in Noordbrabant 5 runderen, in Zuid-Holland 4 runderen. Totaal 9 runderen. In het vorige tjjdvak van vier weken was één rund door die ziekte aangetast. In de vereenigde vergadering van Rijnland van 7 dezer is het maken dor gebouwen en grondwerken,- ten behoeve van het stoomge maal te Katwijk, gegund aan J. Visser Gz. te Papendrecht en A. J. Schouten te Alfen, voor f 213.780, zoomede het verdiepen van het Kat- wijksche uitwateringskanaal aan H. Bennik H.Rzn te Vreeswjjk voor f 42.600. De Commissaris des Konings in N.-Holland was 1.1. Donderdag met den hoofd ingenieur te Vreeswijk, om den toestand van den Noorder-Lekdijk na te gaan. Overstrooiningen. Eéne ontzageljjke ramp heeft de provincie Noord-Brabant getroffen. Zaterdag vleide men zich nogdat door den voorspoedigen ijsgang op de Maas het gevaar geweken was, toen Zondag-middag de Maasdijk aan de Drie huizen onder Teeffelen bezweek. Geheel de Maaskant is eene zee geljjk. Aanzienlijke dorpen, als OssMegenOijen en TeeffelenEmpelLith eu Lithoijenzijn grootendeels overstroomd. Nadat de Maas zoo schrijft men uit Ojjen in den nacht van Zaterdag op Zondag een onrust barende hoogte had bereiktzoodat het water reeds hier en daar over den dijk begon te loopen terwijl men bezig was geweest met kistingen aan te brengen, ontdekte men tegen 12 ure, dat er een grondverschuiving aan de binnenzijde van den dijk had plaats gevonden. Deze nam zoo snel toe dat er aan geen redden meer te denken viel. Weldra verkondigde het klokgelui, dat de dijk bezweken was en stroomde de rivier met donderend geweld den polder binnen. In korten tijd was alles als ’t ware in een zee herschapen. Gelukkig, dat de ramp over dag plaats had en maatregelen genomen konden wordenom de be woners der laagste huizen met hun have en goed in veiligheid te brengen, althans zooveel moge lijk. Veel moest natuurlijk worden achtergelaten. De dijk was weldra vol van huisraad en vee. Den volgenden morgen zijn in den Bosch uit den Haag aangekomen de heeren baron Taets van Amerongenadjudant, en Jhr. Van den Bosch, ordonnance-officier van Z. M. den Koning. Na een bezoek bij den Commissaris des Konings zijn zij per rijtuig naar Oss vertrokken, om van daar per vaartuig naar Oijen en Teeffelen te reizenten einde zich in persoon van den toestand dier ge teisterde streken te overtuigen en daarvan aan Z. M. verslag te doen. Uit ’s Hertogenbosch zijn eenige detachemen ten infanterie vertrokken, teneinde de slachtof fers der overstrooming hulp te bieden, of zoo mofMijk, de waterkeering te houden. Ook zijn een aantal linnen tenten derwaarts vervoerd, die strekken moeten om do ongelukkigen van huis vesting te voorzien. De algemeene toestand der geheele Maasstreek is ellendig. Een ooggetuige schrijft van 6 Januari het volgende: Bij „De Driehuizen” was een wiel, die uit overoude tjden dagteekeut, want niemAnd weet wannear hij ontstaan is. Ten gevolge daarvan as de dijk aldaar zwakker dan elders en niet bestand tegen den sterken aandrang Van het vereenigde Maas- en Waalwater. De dijk bezweek en in een oogwenk tijds had het woeste element een gat geslagen van 125 meter. I Ook te Lith was de toestand zorgelijk. Zater- beiden hun doel I dag-nacht en Zondag hebben we langs den ge- o V? Die verheven naam wordt somtijds aan pers gegeven. Met welk recht? Om dezo vraag te beantwoorden, moeten we eerst onderzoeken, langs welken weg de meeste menschen tegenwoordig hun kennis opdoon, niet alleen van de dageljjkscFie voorvallen on gebeur tenissen van meer of minder belang, maar ook van toestanden, ontdekkingen, staatkundige en maatschappelijke verhoudingen, kortom, van al wat er merkwaardigs is of ontstaat op dit benedenrond. En dan kunnen we het feit niet voorbijzien, dat een groot deel van de ruimte, die voorheen werd ingenomen door hel boek, van lieverlede werd veroverd door het tijdschrift, het dagblad, het weekblad. Enkelen beschouwën dit als een bewijs van achteruitgang. Het pleit niet, zeggen zij, voor den ernst van onze tijdgenooten, dat zij geen smaak meer vinden in het doorwroeten van groote werken, die eenig vak van wetenschap grondig behandelen,'' en dat zij liever te hooi on te gras de losse gegevens opnemen, die in de kolommen der periodieke geschriften verspreid liggen. Dat laatste is de dood voor de oud- Nederlandscho degelijkheid, dewijl het de op pervlakkigheid in de hand werkt. Men wil liever veel weten dan goed Weten, en stelt er meer prijs op over honderd dingen te kunnen „meepraten” dan over één zaak een grondig en gegrond oordeel te kunnen vellen. aantal grootscho figurenwaarop het trotsCh is mannen en vrouwen wier werken steeds ter hand genomen worden door de beoefenaren der lette ren, die dichters en «chryrer» ew wjjsgeeren in verrukking brengen maar waar mede het gros der natie toch weinig gemeenschap onderhoudt. Wat weten de meeste Engelschen van hun Shakespaere en hun Milton meer dan den naam en een paar titels van stukkendo Fran- schen van Molière en Racinede Duitschers van Schiller en Göthe, de Nederlanders van Hooft en Vondel? Natuurlijk bedoel ik hier hen niet, die een meer volledige opvoeding genoten heb ben en op de school in kennis werden gesteld met de werken der genoemde schrijvers, we hebben hier bepaaldelijk voor de aandacht de groote massa, do honderd min twee of drie per cent, onder welke een groot getal personen die ten volle aanspraak kunnen maken op den naam van „beschaafden.” Schrijvers dus, die haar den palm der onster felijkheid dingen, jagen meestal een hersenschim na. Zij, die woorden weten te vinden waaraan hun tijdgenooten behoefte hebben, en gedachten uitspreken die het gemoed veredelen en het ver stand verhelderen van het geslacht waartoe zij behooren, werken niettemin voor de toekomst, ja, voor do eeuwigheid, al wordt spoedig hun naam aan de vergetelheid prijs gegeven. Want het goede zaad, door hen uitgestrooid, brengt vruchten» voort van blijvende waarde. Vandaar dan ook, dat de edelste denkers het niet beneden zich achten, de schatten van hun geest te stor ten in den vergankelijken vorm van een bro chure of van een courant-artikel, hetwelk heden met ingenomenheid ontvangen, met geestdrift gelezen, morgen naar do vier windstreken ver strooid raakt zonder een stoffelijk spoor achter te laten. Zij weten, dat hun arbeid niet ver loren is; het voedsel dat zij uitreikten wordt opgenomen en verwerkt, tot heil der maatschappij. Groot is de verantwoordelijkheid van de die naren der pers. Al willen zij niet gerekend worden, als leiders der openbare meening op te' treden, zij vormen toch een harer krachtigste organen. De verschijnselen die zich voordoen in het zedelijk leven van hun tijd, moeten zij met een onbevangen blik waarnemendaar, waar de publieke opinie gevaar loopt, op een dwaalspoor te geraken, of zich te doen mede- sleepen door onjuiste voorstellingen, behooren zij hun stem te verheffen, zonder te vragen of hun taal ook dezen of genen zal mishagen. Waar zij maatschappelijke krankheden zien woe keren, ongerechtigheden zien plegen, offervuur zien ontsteken op de altaren van valsche góden, is het hun duurste plicht waarschuwend op te treden, en de stem van waarheid en van recht zoo 1 ken, dat men eindelijk wel gedwongen is, naar hen te luisteren. Er ligt iets profetisch in hun werkkring; het zedelijk ideaal, waarnaar hun landgenooten zich te richten hebben, moeten zij ongerept bewaren, en de banier van vooruitgang en volmaking hoog opsteken, als een baken te w a - - w midden van de stormen des levens. zij zich in verschillende vormen uit, nieuws- of Niets is verachtelijker dan een schrijver, die weetgierigheid wordt genoemd. Alle dagen heb- l zijn pon verkoopt; die prijst hetgeen hij moest ben er gebeurtenissen plaats, waarmede wij per- laken, die verdedigt wat hij moest bestrijden en soonlijk niets te maken hebben, en die ons ei- een overtuiging uitspreekt v.elke de zijne niet gealijk heel Weinig belang moesten inboezemen. J is, alleen omdat men hem er voor betaalt. Beter Toch willen wij er van op de hoogte zijn. Wij is het, duizendmaal ter goeder trouw ongelijk te i hebben, dan op commando een opinie te uiten r welke men persoonlijk niet onderschrijft. De Koningin der aarde behoeft eerlijke ridders, geen vuige slaven; een natie, die dit beginsel niet ongeschonden bewaart, gaat den ondergang te gemoet. a wij er aan toekennen, Meent iemand dat er zulke onedele publicis- genoeg dat zij bestaat, ten niet bestaan of nooit bestaan hebben? Dan I moet hij even denken aan den toestand der dag- wordt van hen loordaanslag gepleegd op Hje, die met zijne jeugdig! en lonzalez loste, i bladpers onder het Tweede Keizerrijk, toen de gunstelingen van Napoleon III er een leger van goed betaalde, talentvolle vleiers op nahielden, die dagelijks in de couranten de loftrompet staken over het regeeringsbeleid van den Keizer en zijn Toch komt het daarop ministersaan de half en heel-officieuso pers in ■-Tin geschieddekan Duitschland, die van hoogerhand wordt bezol- waar we J!—1 -,k -J ons min- en waarvan wij de kiemen en meer dan dat binnen onze eigen gren- hebben de vraag in overweging te ook eenige kansons te dekken tege zooals die elders zijn te aanschouwen Het alzoo van het uiterste belang die gebeurtenissen met een helder oog te bezienze niet voor te stellen als op zichzelf staande voorvallen, doch als onmisbare schakels in de keten van feiten. Wanneer er in den tegenwoordigen tijd ge sproken wordt van de persdan bedoelt men daarmee juist het samenstel van geschriften meest van geringen omvang, die beantwoorden aan de behoeften van het 1 zonder eenige aanspraak te maken op de belang-

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1