HOFSTEDE. «minui ramoiimt;. HEEREN-LOGEMENT Wei-, Hooi- en Bonwland mm (MKOOPIK PIANINO'S, ÜEPLARTE ZAKKEN ADVERTENTIFN. SCHOONUOVEN, Wed. WOLFF Zoos. SCHOONHOVEN. De Ondergeteekende zich in bovengenoemd LOGE MENT gevestigd hebbende, beveelt zich beleefdelijk aan. R. M. MILDER. zou worden voortgegaan met de ten-uitvoering- logging dor wet van 10 Nov. 1875. In de zitting van Donderdag word behandeld I. Waterstaat. Alvorens te besluiten tot toe passing van art. 11 der wet van 1855 tot uit voering der voorziening van den Noorder-Lekdijk, zal de Minister het advies van Gedeputeerde Staten afwachten. Omtrent den Rotterdamschen Waterwog zal spoedig een wetsontwerp worden ingediend. I II. Koloniën. Na korte discussie aangenomen. De Kamer is vervolgens op reces gescheiden. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Ridderkerk F. H. baron d'Aulnis de Bourouill, cand. not. te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft aan S. J. O. P. Gual- thérie van Weezei, op zjjn verzoek, eervol ont- Blag verleend als burgemeester van Eist. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn Woensdag 11. ingekomen Koninklijke besluiten houdende be schikking op het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Zwammerdam, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, houdende vaststelling van eenen aanvullingslegger der toe gangswegen naar spoorwegstations in die pro vincie. Het besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland vernietigd en de spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden als onderhoudsplichtige aan gewezen. Het beroep ingesteld door den Raad der gemeente Bodegraven tegen een besluit be treffende hetzelfde onderwerp: Gelijke beschikking. De gemeenteraad van Woerden heeft beslotenbij Z. M. den Koning in beroep te komen van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland waarbij de begrooting dier ge meente werd gewijzigd en daarop gebracht eene som om daaruit te voldoen de kosten tot onder houd van het jaagpad langs den Ouden Rijn van daar tot Bodegraventot welke uitgaaf het ge meentebestuur zich niet verplicht acht. -—Bij den Gemeenteraad van Utrecht is eergisteren ingekomen een verzoek van de hh. Schubart c. s., om aanwijzing van een stuk ge meentegrond op het St. Janskerkhof, voor de Slaatsing van het standbeeld van Graaf Jan van wssau. Ook is aanvraag gedaan om concessie voor een telephon-verbinding door de hh. 01- land en Witteveen. De herstelling van de doorbraak aan do „Drie Huizen" te Lithoyen is aanbesteed. Laagste inschrijver was de heer J. Yan Hoften te Dreumelvoor f 20.548. De nieuwe kade, die op de uiterwaard, vóór de doorbraak gelegen zal gelogd worden en geene zoogenaamde ringkade iszal een lengte hebben van 525 meters, hoog 7,75A. P., eene kruinsbreedte van 1,50 Mmet binnentalud van 2 op 1, buiten 2 op 1, terwijl de geheele opper vlakte wordt voorzien van een riet- en rjjsbeslag. Het werk moet binnen 5 weken worden opge leverd terwijl den aannemer een premie van 250 gld. is toegezegd voor eiken dag dat de kade vroeger dan in 5 weken gereed is. Op de rivieren is weder drjjfijs. De Dsel heeft zich te Zwolle vastgezet en de Maas boven de spoorwegbrug bij Hedel. De belasting op de successie in de rechte lijn bracht in het vorige jaar f 2.287.000 op. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den gewezen opzichter bij de gemeentereiniging te Kralingen, ingesteld tegen een arrest van het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Omtrent den Lekdijk Bovendams wordt tegenwoordig veel geschreven. Het Handelsblad verzekerde dezer dagen: „Als de Lekdijk Bovendams doorbreekt, dan is niets zekerder dan dit, dat de achterliggende ben oners niet bij honderden, maar bij duizenden zouden verdrinken en 's lands welvaart misschien voor altijd, stellig voor langer dan een eeuw, reddeloos geknakt zou zijn. Die dat weet, en het zich goed voorstellen kan, wordt bijna wan hopend op de gedachte, dat men nu nog langer verzuimen kan. Wanneer het door Gedepu teerde Staten van Utrecht bevolen werk ten spoedigste tot stand komtdan zal daardoor evenwel nog niet voldoende in den gebrekkigen toestand des djjks zijn voorzien." Het Dagblad van Zuid-Holl. en 's Hage daarentegen schrjjft: Sedert eenigen tijd wordt het land m rep en roer gebracht door allerlei verontrustende be richten omtrent den toestand van den Noorder Lekdijk in het district Bovendams, en zeer breed worden uitgemeten de rampen, welke voor een groot deel des lands door een doorbraak zouden ontstaan. Maar het kwaad bestaat alleen in de onvol doende hoogte van een gedeelte van den dijk. Wanneer die gedeelten zullen zijn verhoogd overeenkomstig het bevel van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, zal hij een der sterkste en zwaarste water keeringen uitmaken, welke langs onze hoofdrivieren worden aangetroffen. Het gaat niet aan, om van den gebrekkigen toestand van den Noorder Lekdijk te spreken; hoezeer hij over eenige gedeelten laner is dan de tegenover liggende djjken van de Neder- Betuwe en het Land van Buren, is by evenwel reeds veel zwaarder dan die dijken. De Noorder-Lekdiik Bovendams heeft een kruinsbreedte van 7.50 M. en beloopen buiten en binnen van 3 op 1de tegenover liggende Zuiderdjjken hebben vrij algemeen een kruins- breedte van slechts 4.50 M. en beloopen van hoogstens 2 op 1op dit oogenblik de in houd van het profil van den Noorder-Lekdyk Op hot punt waar h0, vergeleken met den te genover liggenden dok, het meest in hoogte ontbreekt, nog in verhouding tot den Zuidelijken dijk als van 19 tot 14.5. Dijkversterkingen zijn altijd nuttig en raad- saam maar waar het betreft een dijk als de Hoorder-Lekdijk Bovendams, kan men met met grond van zijn gebrekkigen toesiand sproken, alsof'die nog zou aanwezig zijn, nadat de door Gedeputeerde Staten van Utrecht bevolen ver hooging zal zijn tot stand gekomen. Kraohtige aandrang om |het door dio Gede puteerde Staten bevolen werk uit te voeren, is natuurlijk raadzaam en gebiedond noodzakelijk: maar onnoodige vreesaanjaging, door ook nog on een gebrekkigen toestand des dijks te wijzen, als het werk zal zijn uitgevoerd, is zeer af te keuren ouje geBChiedenis van alle wator- pchaps-quaesties," zegt hetBotterd. Hienwsblad „zoowel bij de]voorziening in den Noorder Lekdijk als in den water-afvoer in Noord-Brabant. Al lerlei corporaties, met dik wij 1b tegenstrijdige be langen, moeten niet alleen gekend en gehoord worden, maar tot medewerking bewogen. Pro vinciale besturen, waterschappen, polderbesturen, djjkraden, ingelanden, deskundigen van allerlei rang en beteekenis, historische toestanden, ver kregen rechton, enz. enz. Ziedaar zoovele hin derpalen en moeieljjkheden om tot stand te bren gen, wat in het algemeen belang niet slechts wen- scheljjkmaar noodzakelijk is, daar de welvaart en de veiligheid van een groot gedeelte der be volking er van afhankelijk zijn. „Als men waarlijk zóó indenfangst zit als het „Handelsblad", dat men dan toch vóór alles de Regeering trachto te bewegen een nieuwe water staatkundige regeling in het leven te roepen waardoor de bedijkingen en watergangen onder het rechtstreeksch beheer van den Staat komen. De wolven verslinden elkander en slechts de Staat kan in waterscbapsquaesties onpartijdig in het algemeen belang handelen." Even als ten vorigen jaro bij mi- nisteriëele beschikking dó postboden vau een uniform kapotjas en pet voorzien werden, zoo zal hun weldra voor rekening van het Rijk een uniform zomer-tenue verschaft worden. Tot hiertoe moesten deze beambten zelf in hunne kleeding voorzien. Ten bureele van de garnizoens- bakkerij te Maastricht werd Maandag jl. aanbe steed de levering van 100 HL roode en 3(KPHL witte tarwe. Minste inschrijver was de" heer Hooghwinkel te Gorinchem, voor f 12.03 de roode en f 12.25 de witte tarwe per HL. De Commissie voor de loterij, te houden ten behoeve van het St. Luciagesticht te Rotterdam, heeft als geschenk voor die lo terij eene fraaie camóe van Paus Leo XIII ont vangen, welk geschenk het eerste is, dat hier te lande van den tegenwoordigen Paus ontvan gen wordt. Het Gerechtshof te 's Gravenhag'e deed eergisteren uitspraak in de zaak van A. M. De G., liuisvr. van W. A. K., uit Rotterdam, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en verduistering van staat van een kind en heeft haar veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en twee boeten van f 50. Vervolgens hoeft het Hof A. C. v. Z. wegens diefstal van kleedingstukken ten nadeele van den kapitein der Arnherasche stoomboot „Concordia V", ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren. Aan den beschuldigde Lodewijk Pincoffs is do advocaat bij den Hoogen Raad Mr. H. M. Yan Andel, ambtshalve als raadsman toegevoegd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft eer-gisteren uitspraak gedaan in de zaak van deü doodslag van een circa 2-jarig kind, gepleegd in de Groote Kattenburgerstraat aldaar. Het Hof heeft Johannes De Raad veroordeeld tot een tuchthuisstraf van tien jaren en Anna Fasting tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar. Door do Arr. Rechtbank te Rotter dam is 11. Dinsdag veroordeeld W. v. d. H., te Berg-Ambachtbeklaagd van mishandeling, tot 8 dagen gev. cell. Vervolgens Btonden terecht: G. De H., te Ca- pelle a/d IJsel, bekl. van mishandeling. Eisch.7 dagen gev. cell. G. v. W., te Capelle a/d IJsel, bekl. van diefstal van steenkolen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Op de Maandag te Utrecht gehou den paardenmarkt stonden 1189 stuks aan de lijn, waaronder enkelo sehoone exemplaren. De prijzen variëerden van f 150 tot 1000. Werk paarden golden van f 150 tot 400, en veulens van f 90 tot 130. Ponneijs werden voor f 75 tot 180 verkocht. De handel was levendig. Vele vreemde kooplieden waren aanwezig. Liefde voor bloemen zit in ons volk en is er gelukkig in den laatstcn tijd niet op verminderd. Al geeft het bezit van planten en bloemen reeds genot, in veel grootere mate is dit het geval, als men ze zelf verzorgen en kweeken kan. De raeesten missen echter daartoe de noodigo kennis, en bij gebreke daarvaS ver dwijnt ook gewoonlijk de lust. Er zijn wel handboeken genoeg, maar deze zijn óf te duur óf minder geschikt voor leeken in het vak. Het is daarom een goed denkbeeld van de heeren Witte en Stemberg om onder den algemeenen titel „Floralia" eenige handboekjes uit te geven voor de kennis en het kweeken van lievelings bloemen. In het eerste, nu verschenen deeltje wordt de Tulp behandeld, eene bloem, die onder de eerstelingen van het seizoen voorzeker eene eerste plaats verdient, zoowel om haar belang rijk verleden, als om de heerlijke kleurenpracht, die zij ten toon spreidt. In de volgende deeltjes zullen worden behandeld: de Roos, de Lelie, de Geranium, de Fuchsia, enz. Hoe Witte zich van zijne taak kwijt, behoeft niet te worden gezegd; als altijd munt hij ook nu weer uit door zijn eenvoudigen, prettigen trant van schrij ven. Wij wensöhon het nuttige boekje iu veler handen! Beroepen naar Westkapelle Ds. G. Yau Dorssen, te Berkel. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Sliedrecht, door Ds. A. Brouwerte Monster. GOUDA, 22 Jan. In de gisteren avond ge houden vergadering der afdeeling „Gouda en Omstreken", van de Holl. Maatschappij van Landbouw, is, op advies van het bestuur besloten dit jaar geene Afdeelings-Tentoonstelling te houden. Daarna is door een der leden voorge steld en met meerderheid van stemmen besloten dit jaar eene harddraverij te doen plaats hebben. Bij de Herv, gem. is alhier tot predikant beroepen Ds. C. A. Van Rhjjn te Leusdendie ook beroepen is te Dubbeldam. •GORINCHEM, 28 Jan. De schepen, die bij de vorige vorst buiten moesten blijven, en toen veel van het ijs hebben geledenzijn thans al len in de haven geborgen. Voor dezo is de vaart nog altijd gestremd. De stoombootreede- rijen Fop Smit en Quakernaat hebben echter gisteren den dienst op Rotterdam hervat. Ook is de Btoorobootvaart op Woudnchem en Sleeu- wjjk andermaal geopend. AMMER8TOL, 23 Jan. Aan het Hulppost- kantoor alhier zijn in 1879 aangekomen 4695 brieven, 1654 briefkaarten, 9740 gedrukte stuk ken, 86 dienstbrieven, 5 monsters of stalen van koopwaren, 2 expresaehrieven, 160 aangetoekende brieven. Van hier werden verzonden 3761 brieven, 811 briefkaarten, 344 gedrukte stukken 2 mon sters of stalen van koopwaren, 95 dienstbrieven, 6 aangeteekende brieven. Daarenboven werden ontvangen of verzonden 204 postwissels en 61 kwitantiën. •BERG-AMBACHT, 23 Jan. In de heden avond gehouden 4e leesvergadering der-vereoni- ging Winterlezingen" werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. P. Malilstedevice- voorzittor der vereeniging, die eene verhandeling hield over den ver moedel ijken toestand der we reld in 2080. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den spreker, en de heeren H. Be- zemor, D. Oskam en J. G. Bettink. BODEGRAVEN, 23 Jan. Tot hoofdonder wijzer aan do openbare school voor uitgobreid lager onderwijs alhier is beuoomd do hoer M. Zonnevijlle van Nieuwendam. BOSKOOP, 22 Jan. In de gisteren gehouden vergadering der „Pomologisclie Vereeniging" word de rekening gedaan over 1879waaruit bleek*, dat er is ontvangen f614,68* en uitge geven f 530,63alzoo een batig saldo van f 84,05*. Voor 1880 word geraamdin ontvangst 1486,05* in uitgaaf f484,36, dus oen vermoedelijk saldo van f 1,69*. L)e vereeniging bestond op 1 Januari 1880 uit 69 leden en 29 begunstigers. In dio vergadering word tevens besloten bij de Regeering aan te dringen op de oprichting van een tuin bouwschool die naar haar meening iti Nederland evenveel recht van bestaan heeft als de landbouw school. Ook zal van wego de vereeniging bij den gemeenteraad van Boskoop een verzoek worden ingediendom gedurende de wintermaanden loca- liteit te erlangen tot het geven van onderwijs aan jonge lieden die zich aan de boomkweekerij wijden, in de beginselen van boekhouden, pomo logie nomonclatuur en dendrologie. GOUDERAK, 23 Jan. Alhier is beroepen Ds. P. F. Van der Steen, prod, te Kockengen. •GROOT-AMMERS, 23 Jan. Woensdag-avond werd door de Vereeniging ^Hooger zij ons doel" alhiereene openbare uitvoering gegevenwaarbij de heer A. J. Voorspuy Gz. eene voorlezing hield, welke tot onderwerp had„Staathuishoudkunde." Tal van bijdragen worden vervolgens geleverd door de HH. J. De Kouwer, H. Voorspuy Jz., Vermeulen D. Verlek J. Keijman, A. J. Voor spuy Gz. en ook door de IIH, J. De Vos van Utrecht en J. Streefland van Streefkerk. •HAASTRECHT, 23 Jan. Het adres, dat van wege het Nutsdepartement hier circuleert om do leden der Tweede Kamer te vorzoeken het adres van het Hoofdbestuur van het Nut, ter zake van het misbruik van sterken drank te steunen, bevat 180 haudteokeningen. •HOORNAAR, 22 Jan. Er begint hier eenig leven in den hennephandel te komen. Door den heer De Rujjter zijn hier en in den omtrek eenige honderden kilo's heele gewas (schil, bind en gelling) en ook gelling alleen, tegen f 22 de 50 kilo opgekocht om te Schoonhoven te leveren. Bij publieke voiling in drie percoelen zijn hier heden 3,0510 IIA bouw-, wei- en hooiland, toebehoorende aan de kindoren van G. Slob Wilz., in bo,l gebracht op f7025 en daarna verhoogd tot f7225. ♦KRALINGEN, 23 Jan. In de afgeloopen wook werden alhier aan de markt vorkocht 65 zalmen. Prijs f2,20 tot f3,00 per half kilo. LOPIK, 22 Jan. Alhier is beroepen Ds. G. Nyhuis, predikant te Bergschenhoek. •NOORDELOOS, 23 Jan. Gedurende het jaar 1879 zijn op het hulppostkantoor alhier verzon den: 3378 brieven, 656 dienstbrieven 20 aange teekende brieven, 520 drukwerken en 159 post wissels. Ontvangen 3597 brieven630 dienst brieven, 13 aangeteekende brieven, 829 brief kaarten, 29 uitbetaalde postwissels en 9869 drukwerken. In do bijeenkomst tot houden van volks voordrachten welke gisteren alhier gehouden werd, trad als spreker op de heer A. De Pecker uit Gorinchemdie tot onderwerp zijner lezing genomen had „Ahasveros te Rome", door R. Hamorling. Door de heeren J. Van Mujjlwijk SrM J. Van Muijlwjjk Jr., A. Van Steenes Grandjean en Woutman werden na de pauze nog bijdragen geleverd. OUDE WATER, 22 Jan. De sohoolspaar- bauk alhier heeft zich, even als vorige jaren, als eene nuttige instelling doen kennen. Er werd f539.80 ingebracht en f892.63 aan ver schillende deelhebbers uitbetaald. Do hoofdsom tor Nuts-spaarbank gedeponeerd, werd daardoor tot f 1607,20 teruggobracht. Gelegenheid tot inleg bestaat eiken eersten schooldag der week. Wat er gedurende eene maand meer ingebracht dan uitbetaald wordtwordt den laatsten Zater dag der maand ter Nuts-spaarbank gebracht, waarbij 't hoofd der school, de heer J. Kie- wiet do Jongeals deelhebber is ingeschreven, 't Volgende staaltje geve een overzicht vari de werking der school-spaarbank gedurende de zes jaren van haar bestaan. In 1874 werd ingebr. f 464.36, uitbet. f 32.29 1875 -1013.21, -274.37 1876 - 1156.05, -689.47 1877 -1194-3?, -922.48 1878 - 752.62, - 800.4Q 1879 - 539.80, -892.63 POLSBROEK, 23 Jan. Alhier is tot predi kant beroepen Ds. F. Van Spall te Leimuiden. •SCHELLUINEN, 22 Jan. 'In de eerste dagen dezer week is alhier de hennep, het ge heele gewas, gekocht d<?or den heer De Ruijter togen f22 de 50 kilo. Heden is alhier het nieuwe schoolgebouw betrokken. De school is netjes afgewerkt en geheel naar de eischon des tijds ingericht. De ontwerper, de heer Vermaas van Sliedrecht, zoowel als de aannemer de heer D. Sizoo van Gorinchem, hebben alle eer varj hun werk. WILLIGE-LANGERAK22 Jan. In deze gemeente heerscht sljjmhoest, vaak vergezeld van koorts, vrij algemeen onder de kinderen. Tot nog toe is er echter geen sterfgeval door veroorzaakt. Het schoolgaan lijdt er evenwel zoodanig onder, dat dikwijls slechts ongeveer oen tiental leerlingen de school bezoeken. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 24 Januari. Door den Gomeenteraad is be noemd tot hulponderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs de heer H. A. West- broek, hulponderwijzer te Polsbroek. Naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad tot het beschikbaar stellen van eene som van f300 voor werkverschaffing, werd van af 11. Maandag aan een 30-tal werk lieden, hoofden van huisgezinnen, die zonder verdiensten zjjn, werk verschaft, welk getal in het laatst dor week tot ongeveer 50 is aange groeid. Voor het meerondeol zijn dio manschap pen bezig aan het afgraven van den wal ter hoogte van den nieuwen weg naar Berg-Ambacht, waardoor een belangrijk stuk bouwgrond wordt verkregen. Bij do 11. Dinsdag plaats gebad hebbende uitdeeling van levensmiddelen, door do Cominissie uit de vereeniging „Tot Bjjatand in Noodv', daartoe in staat gesteld door de op brengst van do op 15 dezer gehouden tooneel- uitvoering dor Voreoniging „Na Inspanning Uit spanning", werd voor ruim 650 minvermogendon uitgereikt eeno hoeveelheid Yan 400 kilo brood en 100 kilo gerookt spek. Tot predikant bij de Herv. Go- moente alhier is gisteren beroepen Ds. Th. H. Van Dolder predikant te Oude Tonge. Enkele couranten 0 p e n d e n in schrijvingen voor giften ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Ook het dagblad, „De Tjjd" deed dit en ontvangt verre weg het meest van alle bladen. Onder de dage lijks in die courant voorkomende opgaven trof men gisteren een gift van f60 aan, ingezonden onder het postmerk Schoonhoven. Rotterdamsche correspondentie. Aan het Blot van mijn schrijven van 8 Januari sprak ik van de verwachtingen omtrent do rede waarmede de voorzitter van den Gemeenteraad, de Burgemeester Joost van Vollenhoven, de eerste vergadering van dat college in dit jaar opende. 1 Welnu, die verwachtingen zijn niet vervuld; deels tot genoegen van het grootst gedeelte der burgerij, die de aftreding van den Burgemeester als zoodanig ongaarne zou zien maar deels tot groote teleurstelling, omdat men in dat kort openingswoord ten minste iets verwacht had over het voor de gemeente zoo hoogst belangrijke jaar 1879, in verband vooral tot de katastrophe. Maar niets van dat alles. Des avonds kon men echter in. de Algemoene Vergadering van de Rotterdamsche Handelavereeniging nog genoeg van die treurige geschiedenis te hooren krijgen en dat juist niet altijd in den meest welwiïlen- den toon. Maar nu de herziening van de sta tuten heeft plaats gehad, al is het dan ook niet in dien geest en in die mate als de commissie van enquête en velen met haar weuscheljjk achtten, nu dat voorbij is, behoort die zaak tot de geschiedenis en mag men alleen hopen, dat het den R. H. V. gegeven mag^ zijn rustig haren weg te gaan, om de zoo zwaar geschokte groote belangen, welke met haar verbonden zijn, zooveel mogelijk van dien schok te doen bekomen in do eerste plaats. Ik wend mij derhalve van het verleden tot het heden. Zeker is hetgeen in de jongste dagen hier al zoo plaats had veel meer geschikt om een blijde stemming te wekken. Weldoen en genieten zijn do twee dikwijls ver- eenigde hoofd-motieven voor die gebeurtenissen. Zoo hadden we Zondag jl. in het Feestgebouw een concert door de Rotterdamsche Liedertafel en het muziekcorps van de Koninklijke scherp schutters, ten voordeele van „Armenzorg" ge geven; men spreekt van een recette van f2500 behalve een collecte door eenige dames gedu rende het concert gehouden en die nog f110 opbracht. Maandag-avond in de groote zaal in den Doele de lang verwachte en van sommige zijden eerst sterk aangevochten fancy-fair. On tegenzeggelijk was de grootste aantrekkelijkheid daarvan de elite der „Rotterdamsche schoonen"; in lieftalligheid en aanminnigheid van verschij ning in het smaakvolle van toilet kunnen zij de concurrentie met haar zusteren in den vreemde wel doorstaan. Geen wonder dat bij zulke ver koopsters fabelachtige is ,wat sterk sedert de fancy-fairs mode zijn maar toch zeer hooge prijzen werden besteed hooge prijzen voor bonbons en sigarettenvoor parapluies en sigarenpijpjes, ja voor wat niet al. Maar wie zou daar iets tegen hebben gehad met het sehoone doel voor oogen en bovendien hoevelen zijn er niet onder ons mannen die een blik uit de oogen van een der schoonenspeciaal aan zjjn adres niet te duur gekocht rekentwanneer hij voor een voorwerpdat hij uit hare hand ont vangt honderdvoudig de waarde geeft. Die blik was speciaal voor hem bestemddat maakt hem gelukkighet streelt zijn teeder gevoel en ook zijn ijdelheid en als hij haar later eens op straat ontmoetdan zal ze hem natuurlijk niet her kennen want die blik sprak van niets dan van dankbaarheid, on ijdel en licht te vangen als wij sterke mannen zjjn, halen wij er heel wat meer en heel wat vleiends voor onze persoon uit. De dames weten het wel, hoe zij onze ijdelheid moeten exploiteerennueen exploitatie met dat doel en zoo aangenaam in haar werking, is wel te ver'geven en verdient zelfs navolging. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik ook hier groot succes heb te constateeren; de opbrengst is nog niet bekend, maar men spreekt van dui zenden, van f 12.000. 'tlste hopen, want ook hier is veel noodig. Ook onze landgenooten te Antwerpen toonen een warm hart te hebben voor het lijden in het vaderland. De Hollandschc Club aldaar heeft het bovengenoemd muziekcorps van de Rotfer- danisohe Weerbaarheid uitgenoodigd een concert te komen geven ten voordeele van de waters noodlijdenden in Noord-Brabant. Vrijdag jl. hadden we in den Grooten Schouw burg, ter benefice van den heer Le Gras, een uitstekende uitvoering van Sardou's Maison Ncuve vertaald door Gerard Keller, 't Is een tooneel- werk, dat zich als alle werken van Bardon on- dersoheidt door uitmuntende, pikante dialogen,' maar ten slotte verlamd wordt door het al to dramatische van het laatste gedeelte; een fout echter welke m. i. voor een deel is toe te schrij ven aan de strekking van het stuk en aan do moraal die de schrijver poogde te leveren. De opvoering was, zooals ik zeide, uitmuntend on leverde opnieuw het bewijs welk een uitste kend tooneelgozelschap in menig opzicht dat is, waarover do heeren Le Gras, Van Zujjlen en Haspels de directie voeren. Ge ziet het, ver maken en genieten is schering en inslag van dit schrijven; mogelijk doe ik velen uwer lezer» met die vermelding een Tantalus-kwelling aan. Ingesloten als ge daar zit, zonder spoorweg- .verbinding en thans weer met de gemeenschap te water gestremd, moet gij jnist nu wel zoer het minder aangename van dit isolement genie ten. Krachtig moge het zijn, gelegenheid moge het geven tot zelfbetrachting en inkeer tot zich zelf vervelend is 't zeker, al wil ik ook niets afdingen op don tact van mijn lezers in Schoon hoven en omstreken om elkaar gezellig te on derhonden. In zich zeiven vinden zij zeker de bron van veel genot; en dan tusschenbeide in de Sclwonhovensche Cl. zoo'n Rotterdamsche cor respondentie. Ik wil echter de booze stemming waarin ik hen gebracht heb door de vermelding van zoo veel wat voor hen niet te genieten of te bereiken is, trachten goed te maken door de mededeeling van iets, wat zij ook kunnen ge nieten. Den 25en Februari geeft het gezelschap van den Rotterdamschen Schouwburg te Gouda oen voorstelling van De Roofvogelshet in menig -opzicht sehoone, boeiende scnsation-piccc van het seizoen, Mogelijk kom ik er later op terug. Zeker is 't wel een uitstapje naar Gouda waard. Rotterdam, Ergo. 22 Januari '80. Gemengdë Berichten. In de lahatste dagon werd te Sleeu- wijk en omtrek een groote drukte van maró- chaussóos en justitie-ambtenaren opgemerkt. Er waren opnienw vermoedens gerezen in zake den moord op de dienstbode van den landbouwer Smookors. Omtrent het gerechtelijk onderzoek in deze zaak verneemt men de volgende bijzon derheden Drie personen, waaronder twee arbei ders van Smookers, worden al dadelijk onder bewaking gesteld, terwijl in hunne huizen alles nauwkeurig werd onderzocht. Bjj zekeren Van Beest werd al spoedig iets gevoudonhetwelk het vermoeden deed ontstaan, dat men op den rechten weg was, om tot opsporing van de misdadigers te geraken. Ook andere belangrijke zaken moeten aan het licht zijn gekomen. Ze kere L. Prui8senonder Almkerk thuis bohoo- rende, een der drie, die bewaakt werdenis onder zwaar vermoeden in voorloopig arrest genomen. Door Van Beest moeten reeds eenige inlichtingen gegeven zjjn. Hjj beweert namelijk, dat hij Pruissen bebloed is tegengekomen en dat deze toen zjjn stilzwijgen voor eenige honderden guldens zou gekocht hebben. Nog wordt bericht: Drie arrestatiën hadden plaats, en wel van Laurens Pruisen, van Almkerk, van een voerman van Sleeuwjjk, met name Van Beest, en van den arbeider (Pellekaan). Waarom de arbeider weer gearresteerd is, ligt nog in 't duistermaar voor de beide anderen bestonden goede redenen. Bij den voorman vond men in den stal, onder bot stroo, drie-en-twintig gouden tientjes verborgen, welke hij verklaarde van Pruisen ontvangen te hebben. Op de vraag: „waarvoor en wanneer", bekende hij op het tijdstip van den moord op de hoogte van het huis geweest te zjjn, waar hjj Pruisen geagiteerd en bebloed vandaan zag ko men. Op de vraag„Kerel, wat heb je gedaan heeft deze moeten antwoorden: „Mijn God, ver raad mjj niet ik heb gemoord wanr, dat zal latef wel bljjken. Hier heb je geld, maar als je mij verraadt, vermoord ik je. Pruisen echter ontkent alles en antwoordt den rechters hoofdzakelijk uit Cats, Hooft of den Bijbel. Zijn opgave van de plaats, waar hjj op het tijdstip van den moord zou geweest zijn, blijkt onjuist te wezen, 't Moet zonderling geweest zjjn, die lieden bezig te hooren; Pruisen stamelt en Van Beest is zeer doof. Het verleden van Pruisen getuigt ook niet voor hem. Bjj de huiszoeking vond men een massa sleutels. Alle drie zjjn naar den Bosch getransporteerd. Sedert eenige weken is te Amster dam een gerucht in omloop, dat een van haar echtgenoot gescheiden levende dame een poging tot vergiftiging zou hebben beproefd op een be jaarden heer, haar oom, in wiens testament zjj zou zjjn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruimen tjjd in onderzoek. Op den dag dat de poging plaats had, werd de dienstbode, die bjj den bejaarden man inwoonde, door de boven bedoelde dame met een boodschap de deur uit gezonden. Kort ua haar terugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide hui8genooten, nl. de heer en de meid, en beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld. Genees kundige hulp werd ingeroepen, en beiden her stelden. De dokter constateerde dadelijk vergif tiging. De overblijfselen der soep werden in beslag genomen, en na scheikundig onderzoek bleek het voorhanden zijn van arsenicum. De juBtitie trok zich de zaak aan, maar schijnt tot dusver geene termen te kunnen vinden, om de dame, die als de daderes scheen te moeten worden aangemerkt, in hechtenis te nemen. Herhaal- deljjk is zjj gehoord, en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zjjn niet minder dan acht-en-veertig drogisten ge bracht in tegenwoordigheid van de verdachte, die echter allen hebben verklaard haar geen rattekruid te hebben verkocht. LI. Maandag ging het paard van den molenaar W. De Groot te Hoornaar met een zwaar beladen wagen op hol. De knecht N. Van Thuijl viel van den wagen en geraakte tusBchen dezen en eene heining aan den weg bekneld. Gelukkig werd deze heining verbrij zeld; toch bekwam Van Thuijl nog zoodanige kneuzingen, dat hij nog altijd in een pijnlijken toestand verkeert, die hem het loopen belet. Het paard werd spoedig gegrepen en tot staan gebracht. De jongen, die de zilveren horo- logieketting bjj den goudsmid v. d. B. te Alfen gestolen heeft, is gearresteerd. Een koe, die eergisteren naar de markt te Delft moest gevoerd wordengeraakte aan den Rotterdamschen straatweg aan het hollen en liep een aan den weg staande woning binnen waar zij een kinderstoel omverwierpzonder dat het daarin zittend kind eenig letsel bekwam. De Vrouw des huizes werd echter licht gekwetst. Aan eenige inmiddels toegeBohoten mannen ge lukte het de koe te pakken en weg te leiden. Dezer dagen werd op de markt te Arnhem op geheimzinnige wjjze een vet varken gestolen. Ofschoon reeds geslacht, werd het toch door de politie ontdekt, en wel bij een der voornaamste spekslagers, die reeds druk bozig was met er vleesoh van te verkoopen. De politie kwam tot de ontdekking, doordien de staart van het gestolen varkon iets korter was dan andere varkensstaarten. De zoon van den vloe8chhouwor schijnt den diefstal gepleegd te hebben, en is reeds aan de justitie overgeleverd. Hjj had ongemerkt het varken van de markt naar huis weten te drijven. De vader is, we gens zjjn hoogen leeftijd, voorloopig op vrije voeten gesteld. De held Brink, uit Vroomshoop, moet het bericht van zjjne aanranding (zie ons vorig nommer) verzonnen hebben, om een klin kend bewijs Van dankbaarheid van zijne patroons te ontvangen. Do werklieden van de verbrande suikerfabriek genieten flinke ondersteuning. De Am8terdamsche en Rotterdamsche teuikerraflina- deuren schonken f5000 en de patroons betalen voorloopig 't halve weekloon uit. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. is brand uitgebroken in een der turfzol ders van het krankzinnigengesticht te Franeker. Door krachtige hulp was men hot gevaar spoe dig meester. Ofschoon de manneljjke verpleeg den uit hunne slaapvertrekken spoedig verwij derd, werden, is toch éón van hen in zjjne cel, door verstikking, omgekomen. De oorzaak is nog niet bekend. Op 1 Jan. jl. bedroeg het getal der in be handeling zijnde patiënten in dit gesticht 87 mannel. en 101 vrouwe!., totaal 188. De spuitgasten van eon spuit te Rotterdamaan wie dezer dagen een premie van f75 werd uitbetaald, stonden een derde ge- deoltef25, af aan do weduwe van een hunner collega'sdie in de vorige maand is overleden. Zaterdag-avond is eeno bakkers weduwe uit Beverwijk, die met hare kinderen ijverig werkt om den kost te verdienen het slachtoffer geworden van een oplichter. Een man, die het voorkomen had van een polder werker, kwam bjj haar in den winkel, en vroeg een briefje van f 100 te wisselenwaarmede hij izeide zijn volk te moeten betalen. De we duwe voldeed aan zijn verzoek. Een oogenblik later ontdekte de dochter, dat zo oen bon voor 100 sigaren had ingewisseld. De man was in- tusschen verdwenen en de nasporingen zjjn nog vruchteloos. Door de felle vorst tnsschen Zondag en Maandag jl. was de Holl. IJsel we der geheel dicht gevroren. Woensdag-morgen kwam de eerste stoomboot uit Gouda door het jjs breken. Toen deze onder de gemeente Ou derkerk a/d IJsel, in de nabijheid van het dorp gekomen was, hield hjj eenigen tijd op om wa ter in te nemen. Van die gelegenheid maakte do kapitein der boot gebruik om met schaatsen aan de voeten van boord te gaan en een paar honderd meters voor de boot uit te rjjden. Het waagstuk gelukte volkomen en de waaghals kwam weder behouden aan boord. Gisteren arriveerde te Leiden van Gouda komende de stoomboot „VolhardingN°. 8". Terwijl reeds Woensdag pogingen aangewend werden met de stoomboot „Volharding N°. 6", om het ijs op den Rijn te breken moest men to Loiderdorp komende naar Leiden terugkeeren, niet enkel omdat het ijs nog te sterk was, maar ook omdat men van den oever met hagelbuiën van steenen werd verwelkomd. De bloemisten te Gent bobben door de strenge vorst groote schade geleden. Op éón etablissement schat men het verlies aan aza lea's, araukaria's, koniferen en hulsten op een bedrag van f 16 000. In Frankrijk is er het verlies door de bloemisten geleden, nog grooter; voor honderd duizenden francs is vernield. De prijzen zjjn dan ook aanmerkelijk gestegen. Voor eenige dagen heeft te Kam pen iemand bjj het gebruik van soepeen beentje doorgeslikt, tengevolge waarvan hij Zaterdag avond is overleden. De man was een braaf huis vader en laat een talrijk gezin na. INGEZONDEN. X geeft in overweging om bij gladheid van de straten, den ophaalder van asch te gelasten, des morgens op zijn rondrit, een dunne laag asch midden op do straat to strooien. Dit kan zeer gemakkelijk met de schop geschieden, kost niets dan een beetje werk en is zeer ten bate der ingezetenen. Wanneer de aschman daartoe geen gelegenheid heeft, konden een paar man, die nu van stadswege aan den arbeid zjjn gesteld, dit workje verrichten Het moet natuurlijk ge- Bchieden onverminderd de verplichting der inge zetenen om zand of asch voor hunne woningen te strooien, dooh deze maatregel is in vele ge vallen niet voldoende, daar alleen op de kleine steenen gestrooid wordt en door het bovenstaande meer gemak en veiligheid zonder veel kosten kan verkregen worden. De straten zullen er misschien, wanneer de sneeuw of jjzel verdwe nen zijn, een beetje zwarter uitzien, doch de Schoonhovensche dienstmeisjes zijn beroemd om haar keurig (en vlug!) straatboenen, en spoedig is dus alles weêr in orde. BEVOLKINGS-BERICHTEN. Kraltngcn. Gedurende 1879 zijn hier geboren 257 ra. en 274 vr., te zamon 531; in de ge meente gekomen 767 m. en 805 vr., te zamen 1572, totaal 2103. Overleden 160 m. en 115 vr., te zamen 275; vertrokken 726 m. en 782 vr., te zamen 1508, totaal 1783; vermeerdering 320. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1879 11,149; op 1 Jan. 1880 11,469; aantal huwelijken 75. Vuren en Dalem. In 1879 werden geboren 34 in. en 28 vr., totaal 62 pers.; terwjjl zich inde gemeente vestigden 19 m. on 26 vr., totaal 45 pers.; overleden zjjn 16 ra. en 15 vr., totaal 31 pers,; terwjjl 52 m. en 60 vr. totaal 112 pers, vertrokken. De bevolking verminderde alzoo met 15 m. en 21 vr., totaal 36 pers. en bedroeg op 31 Dec, jl. 755 m. en 701 vr., totaal 1456 zielen. Aantal huwelijken 11. Waddinxveen. In 1879 zijn geboren 213, over leden 132, huwelijken 31, ingekomen 297, ver trokken 347 personen. Bevolking op den 31 December 1879 4282 zielen. Vervolg der Nieywstijdingen. Destorkte der Artlller ie-Instruc- tie-Compagnie was op 1 Januari 1879 6 offi cieren en 159 onderofficieren en manschappen. Gedurende dat jaar werden 1 officier overgeno men, 1 officier met bevordering tot kapitein overgeplaatst en 1 officier ging bij het O.-I. li'gt r over. 12 onderofficieren en minderen «^Hfeovergenomen van andere corpsen103 viflHre nieuw aangenomen85 gingen bij andere korpsen met of zonder bevordering over, 1 onderofficier werd gepensioneerd, 6 man schappen ontvingen hun paspoort en 2 volon tairs overleden, zoodat de sterkte der compagnie op 1 Januari 1880 bedroeg 5 officieren, en 179 onderofficieren en manschappen. De stoombooten „Schoonhoven" en „Johan" varen, ondanks het drijf ijs weder ge regeld naar Rotterdam v. v. Er wordt medegedeeld, dat in de organisatie van het bestuur van 's Rijks water staat groote veranderingen aanstaande zouden zjjn. Maandag herdacht de heer A. C. Groeneveld den dag, waarop hjj 25 jaar geleden tot burgemeester van Molenaarsgraaf en Brand wijk benoemd werd. Allerwege wapperden de vlaggen. De jubilaris werd door eene eerewacht te paard aan zjjne woning afgehaald en beide ge meenten rondgeleid, waarna hem namens de in gezetenen prachtige geschenken, bestaande in een buffet, een zilveren tafelservies en een fau teuil, werden aangeboden. Ook buitendien ont ving hjj talrijke stoffelijke bewijzen van achting en genegenheid. De schoolkinderen werden door hem onthaald. —Door de Rederijkerskamer teWoer- den èn Woerden's Mannenkoor is eergisteren avond een vereonigde uitvoering gegeven ten behoevo der armen, die eene bate van ruim f 100 afwierp. •AMMERSTOL, 23 Jan. Deze week is aan de afslag verkocht één zalm, wegende 23 halve kilo's, voor f51. De vissoherjj is heden weder gestaakt door het vele jjs. BEURSBERICHTEN. pC. 28 Jan. Nederl. Werk. Schuld21 65J Dito dito 3 79} Dito dito 4 102 Dito dito 1878. 4 102 Loten Rotterdam3 104 Loten Amsterdam3 108} Spanje. Buitenl. 1 15} Dito 1876. 2 38 Dito Binnenl1 14}} Dito 1876. 2 34 f Portugal, Oblig3 52} Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 96 Dito 5e Serie. 18545 57 J Dito 6e Serie. 18555 78} Dito Obligatieleen. 1864 f 100Ö. 5 92} Dito 1866 if 1000. 5 91}} Dito 1860 2e leen. 4} 81} Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 76 Dito Obligatieleen. 1859. 3 63} Dito 1872. 5 84} Dito 1873. 5 85} Dito 1875. .4} 76} Dito 1877. 5 89* Dito Pandbrieven5 98 Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 144 Dito 1866142} Oo8tenrjjk, Obl. pap. MeiNov. 5 59} Dito Febr.—Aug. .5 58} Dito zilver Jan.Juli. 5 60}} Dito Apr.Oct. .5 - 60} Dito Aand. 4pC. fl. 250, 1854. 107} Dito öpC. fl. 500, 1860. 112} Dito fl. 100, 1864. 146} Turkije. Alg. Sch. 18655 10} Dito 18696 10} Egypte Oblig. 18766 56} Dito Spoorwegl. 1876. 5 85 N. Amerika Oblig. 1876. .4} 106} Dito 1877. 4 104 Dito 1871. 5 101} Brazilië Oblig. 18655 95} Dito 18634} 92 Peru Oblig. 18706 191 Dito 18725 161J Gr. Russ. Spoorw. 5pC. aandeel. 132} Ru88. Spoorw. Jelez Griasi. .5 84} Dito Poti Tiflis h f1000. 5 85} Dito Jelez—Orel5 86 Di(o KurskCharkow5 86 Dito Chark—Azow pd. st. 100. 5 86 Aand. Oostonr. Nat. Bank. 122 Hong. Oblig. 1867. 5pC. 83} Dito Loten 187098} Oblig. Maxwell Estato. 1870. 7 48} Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 48,% Centraal-Pacific6 108} Aand. loting Madrid3 56} A.and. Turkije met lot3 9 5pC. Obligatiën Afrikaansche Handelsv. 28} 5pC. 1877. 26} Houders van Maxwell-Obligatifin wordt her innerd dat de termijn van inlevering hunner stukken gesloten'wordt op 6 Maart a. s. Op 27 Januari a. s. hopen onze Ouders C. VAN GELDEREN Pz. en H. J. HESS hunne 40-jarige Echt vereeniging te herdenken. Namens Kinderen en Behuwd- kinderen P. VAN GELDEREN Cz. Schoonhoven, 24 Januari 1880. Gotroowd: L. A. VAN DER VOORT, Weduwnaar van G. J. ÖTTO, en G. VAN TUIJL, die, mede namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dank betuigen voor de bewijzen van be langstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Jaarsveld, 21 Januari 1880. Getrouwd: W. VAN WIJNGAARDEN, Veearts, en A. M. DE GELDER, van 's Gravenhage, die bjj deze tevens hun dank betuigen voor de vele bljjken van belangstelling, bjj gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Stolwijk, 23 Januarij 1880. Bevallen van een Zoon C. J. LANCÉE, geliefde Echtgenoote van C. Th. M. WOLFF. Schoonhoven, 18 Jan. 1880. Bevallen van een Zoon C. EEGDEMAN, Echtgenoote van A. BRANDWIJK. Schoonhoven, 19 Januarij 1860. Heden beviel mjjne geliefde Echtgenoot C. A. VAN GRIETHUIZEN van eene Dochter. S. DE JONG J*. Haastrecht, 20 Januari 1880. Voorspoedig bevallen van een Zoon G, MARKUS, geliefde Echtgenoote van A. VONK NOORDEGRAAF. Ouderkerk a/d IJsel, 21 Januarij 1880. Heden overleed ons jongste Zoontje, vjjf maanden oud. G. A. SCHALIJ. J. M. SCHALU - TIEBtt. Schoonhoven, 22 Januari 1880. Voor de vele bewjjzen van deelneming, onder vonden bjj het overljjden van mjjn geliefden Echtgenoot, betnig ik, ook namens mijne kin deren en behuwdkinderen, harteljjken dank. Wed. C. VISSER, geb. A. VAN DEN HEUVEL. Ammerstol, 24 Jan. 1880. Onzen dank aan allen, die Van hnnne be langstelling en deelneming blijken gaven, zoo wel bij de geboorte als het overlijden van ons kind. ALBERT E. DENEKAMP. PAULINA DENEKAMP— SPANJAARD. Schoonhoven, 23 Januari 1880. De Notaris J. M. GELUK, gevestigd te Giessendamzal op Zaterdag den 31. Janu arij 1880, ter inzetting en op Zaterdag den 7. Februarij daaraanvolgende ter toewijzing, op beide dagen des voormiddags om 10 uren, ten huize en herberge van JJÜI STERRENBURG, aan den Vuilendam te Brand wijk, in het openbaar veilen en verkoopen: EENE bewoond door H. DEN BESTEN, met onge veer 28 banders uitmuntend staande en gelegen onder de gemeente B H A N D W IJ K. De Deurwaarder C. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal Woensdag den 28. Janu ari 1880, 's morgens ten Elf ure, in het HEEREN-LOGEMENT te om Contant geld, vorkoopen: TWEE zeer goed geconserveerde óén van Caijpers en één van Remif, alsmede een goede PIANO, in mahoniehouten kast. Voorts nog een groot FORNUIS, STOELEN en hetgeen verder te voorschjjn zal worden ge- bragt. Daags te voren en 's morgens voor de ver- kooping te zien. Die hier nog goederen wil bijvoegengelieve die vóór aanstaande Dinsdag, ten kantore van voornoemden Deurwaarder op te geven. steeds voorhanden, in alle soorten en grootten bjj kleine en groote hoeveelheden. Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 2