r* ilZEN, 1880. Zondag 14 Maart. N°. 561. iw-York, tappen, inpapier DOT. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. recht. at 348. ge»- SS. partij :ten en Dis Jz. jen enz., HAL, eur. ,s, EER, BUITENLAND. BINNENLAND. Rentebelasting. KOOIMAN, Dingsdag 9 ES erkrijgbaar bij ivenstraat. Het Bestuur. leid: Ie volle Anna en, door onzen NEIDLIN- Ier den naani EST ereeniglng LI-en TREK- Ier met hunne SCHOONHOVElfSCHE «ABT. [WAREN, aat zich ont- i van allerlei i, goed onder- e ZEILEN, r bij behoort. OT. MUDDE Dé. Deze Courant wordt geregeld iedereni Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. e Jaarsveld, rsveld, Lopik eene ruime itand woont, artikels van reizen. gewacht. )8 wat tot dit ’■4DE AG. welke geen rert het beste is niet één is, ehandeling en Naaimachines t als deze. Handwerkers- 3ii, worden zij 1,geleverd, ding genomen. BOGAARD, ort, wensoht 1 te worden Alle Binnenlandsche Advertentionwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. gebouwde en ongebouwde eigendommen die door haar jure private „(krachtens privaatrecht)” als vorm van kapitaalsbelegging worden bezeten; zoo zijn zij van registratie- en successierechten niet vrijgesteld, en evenmin van accijns, voor zoover zij accijnspliohtigo voorwerpen gebruiken.” Vermelden wij ten slotte dat do inwerking treding der wet wordt voorgesteld met 1 Juli 1880, zullende dan ook voor het loopende jaar slechts de helft der belasting verschuldigd zijn;' alsmede, dat de Minister de jaarlijksche opbrengst raamt op 3,6 k 4 millioen. Dat het bij de behandeling in de Afdeelingen der Tweede Kamer en bij de openbare beraad slaging aan critiek niet zal ontbreken, is wèl te verwachten. Niettemin geloovon we dat de meer derheid onzer volksvertegenwoordigers zich met deze voordracht zal vereenigen, om alzoo te too- nen dat het beweren, als zou herziening van ons belastingwezen immer afstuiten op het égoïsme der bezittende klasse, niets anders is dan klink klare laster. Hadden de handelaars in effecten tegen het ontwerp van den heer Gleichman be zwaren, met den besten wil van de wereld kunnen zij die niet inbrengen tegen deze wet. voorgesteldo Effectenbelasting, was oorzaak, dat 'haar aard het medebrengtdoor allen, physieko door een ander zal volvoerd worden. Dat zijn niet alreeds aan dien eisch voldaan is. Men heeft’ zoowel als rechtspersonen, gelijkelijk worden bedreiging niet ongegrond is, bewijzen trouwens het daarom zijn plicht geachtaich te bejjvar^n, J- -I A- a- j- jim— -i—*- - dat oen nieuw voorstelop een anderen grond slag zoo spoedig de Kamer konde bereiken dat het in den loop dezer zitting afgedaan en bij goedkeuring tot wet verheven kon worden. Hij heeft gemeend dit te mogen en te moeten doen, onafhankelijk van andere wetsvoordrachten tot verbetering van het belastingstelseldie bij zijn departement in behandeling zijnmaar uit den aard der zaak niet voor het volgende jaar in werking zullen kunnen treden om het mogelijk te maken dat reeds in dit jaar 1880 de rente- belasting hare bijdrage tot de inkomsten der schatkist zou kunnen aanbrengen.” In welke opzichten verdient nu het ontwerp van den heer Vissering de voorkeur boven dat van zijn ambtsvoorgangerden heer Gleich- mgnwat heeft de rentebelasting vóór op een offectenbelasting Vooreerst dit: de waarde van een kapitaal in effecten op een gegeven oogenblik is moeielijk anders dan bij benadering te bepalen. Onvoorziene gebeurtenissen die op de geregelde uitbetaling der renten van schuldbrieven van geen invloed zijnkunnenSjMettemin een plotselinge rijzing of daling van 2(7 of meer percent teweeg brengen, terwijl ook do speculatie meermalen een effect op kunstmatige wijze belangrijk in waarde doet stijgen of verminderen. Aan deze fluctuation kan en mag de schatkist niet zijn blootgesteld elke belasting moet zooveel mogelijk op vasten bodem staan. 4 „In de plaats van den grondslag, voor de heffing den EngelHclien premier Lord Beaconsfield eencr belasting op hel kapitaal in portefeuille, de zijde der liberale oppositie ook vinden moge door zijn ambtsvoorganger gekozen, (Mem. v. 1 ',o Mïni»h>r looi- vi»h »nn «ai»;» ..u Tool.), heeft de Minister gemeend te moeten stel len het beginsel eener partieele inkomstenbelas ting, naar den maatstaf van de werkelijk ge- heeftdat hij ni noten inkomsten uit alle kapitalen, die door in- xjjne handelingei gezetenen zijn aangelegd anders dan in gebouwde - of ongebouwde eigendommen of in ondernemin gen van handel er» nijverheid.” „Uitgaande van het gronddenkbeeld, dat die inkomsten thans in do eerste plaats tot het le veren van bijdragen aan ’s Rijks middelen dienen te worden aangesproken is de Minister er op bedacht geweest dit te doen op zoodanige wijze, dat van alle inkomsten van dezen aard een vast percentage worde geheven on de belasting, de genoten inkomsten als op den voet volgend, de grootst mogelijke zekerheid berfeike.” Haar op brengst, „geheven naar den thans voorgestelden grondslagzal gelijken tred houden met de klim mende of afnemende welvaart der ingezetenen en met den omvang en, de rentabiliteit der door hen bezeten kapitalen.” Dat alles is zoo duidelijk als men slechts wenschen kan, en weinig vatbaar voor tegen spraak. Evenwel, is het niet do eerste maal dat een rentebelasting in de jaarboeken van onze parlementaire geschiedenis komt opduikelen reeds in 1851 diende do Minister Van Bosso soortgelijke voordracht in, die door de Tweede Kamer werd verworpen. In een voornaam op zicht onderscheidt zicli echter de thans aanhan gige wet van de vorige, namelijk in de wyze van aanslag. Van Bosse stelde voor, commissiën te benoemen, die jaarlijks vernieuwd zouden worden, en samengesteld zijn uit rijksambtenaren en gemeenteraadsleden, ter beoordeeling en on derzoek van de aangiften der ingezetenen. Het ontwerp-Vissering is veel aannemelijker, omdat het uitgaat van eigen en geheime aangifte. In een gesloten couvert geeft elk belastingschul dige aan den ontvanger op, welk bedrag aan renten hij het vorig jaar heeft genoten. Slechts bij twijfel aan de juistheid dier aangifte kan hij worden opgeroepen om zijn opgave voor den contröleur in bijzonderheden te ontwikkelen en desgevorderd door een eed te bevestigen. Op die manier ontgaat men de klip, waarop zoo menige financiëele hervorming heeft schipbreuk geleden, het min of meer inquisitoriaal onder zoek naar den aani van iemands inkomsten, dat altijd eenigszins hatelijk is. Bovendien zal men niet kunnen beweren dat de voorgestelde heffing drukkend is. De belas ting bedraagt 2 ten honderd van de belastbare somter bepaling waarvan het zuiver inkomen gerangschikt wordt in eene der klassen van acht in de wet opgenomen tabellen.” „Van de belas ting is vrijgesteld hij, wiens gezamenlijke in komsten onverschillig waaruit verworvenin het vorig jaar niet meer bedragen hebben dan f600.Was dat wèl het geval, doch steeg het bedrag niet boven de f 1000, dan wordt de belasting met de helft verminderd. Er is nog een omstandigheid waardoor deze voordracht zich bijzonder aanbeveelt. Hot lastige vraagstuk van de goederen in do doodo hand wordt or netjesen zonder een zweem van on billijkheid, een belangrijke schrede nader tot do oplossing gebracht. „Met ingezetenen worden gelijkgesteld: zedelijke liohamen, stichtingen, vereenigingen, maatschappijen en vénnootschap- pen, onverschillig of zij rechtens offeitelijk bestaan.” Deze bepaling wordt volgender wijs toegelioht: „Een eerste regel van belastingrecht mag het heeten, dat belastingen, voor zoover Overzicht. Welke ernstige bestrijding de staatkunde van don Engelsclien premier Lord Beaconsfield van ue uur nueraiu uppusiuu uun vinuen moge de Minister laat er zich zoo weinig door uit het veld slaan en hoflrit-zich zóózeer overtuigd, dat hij de groote meerderheid der natie op zijn hand dat hij niet schroomt haar oordeel over zjjne handelingen uit te lokken. In do parle- mentszitting van Maandag heeft de regeering nl. haar voornemen aangekondigd om het parlement te ontbinden en de verkiezingen zoo spoedig te doen plaats hebbendat het nieuwe parlement reeds in het begin van Mei kan bijeenkomen. In een brief aan den Onder-koning van Ierland zegt de Ministervau de ontbinding sprekende, dat het hier geldt de beslissing der vraag of Engeland voort zal blijven gaan met de verze kering Van den algemcenen vrededoor haar gewicht in de schaal te leggenbij de beslech ting der groot® Europeesche quaestie of, naar den zin der liberalenhet beginsel van non- interventie zal huldigen. Koningin Victoria zal den verkiezingsstrijd die zeker heet zal zijnontvluchten. Zij gaat naar Baden-Baden. De ex-Keizerin Eugenie be geeft zich naar Zuid-Afrikawaar zij de plaats waar haar zoon sneuveldegaat bezoeken om op den terugweg tevens een bezoek te brengen aan St. Helena! Wel een weinig opwekkend reisje! Daar art. 7 van de onderwijswet: „Niemand mag een openbare of bijzondere onderwijsinrich ting besturenvan welken aard ookof daar onderwijs gevendie tot eene niet erkende gods dienstige congregatie behoort”, nog altijd onbe slist isen nog steeds hot onderwerp der debat ten in den Senaat uitmaaktis -het groote nieuws uit Frankrijk de vrijspraak van Hartmann. De Russische regeering heeft de uitlevering van dien persoon gevraagd daar zij hem voor schuldig of medeplichtig hield aan den voorlaatsten aanslag op het leven van den Keizer, door het doen springen van een mijn op den spoorweg naar Moskau. De gegevens, waarop de aanwijzingen of het vermoeden der Russische regeering rustten, wa ren echter niet volledig of in allen deele juist genoeg om de 7 uitlevering van Hartmann, die door een bekwaam rechtsgeleerde werd ter zijde gestaan, mogelijk te maken en de Ministerraad maakte dus bezwaar om aan den eisch van Rus land toe te geven, tot groote vreugde der radi calen, die in de onzinnigste artikelen en in de meest opruiende taal de vrijlating van hun geest verwant eischten. Sommige bladen voorzien uit dit incident moeielijkheden tusschen de beide bevriende re- geeringen ên zien eenigen grond voor hun vrees in het feit dat de Russische gezant, spoedig na de gevallen beslissing, met verlof vertrokken is. Zij zien ochter voorbij, dat de Russische regeo- ring zelve de mogelijkheid eener weigering voor zag, daar zij door dienzelfden gezant aan de Fransche regeering te kennen gaf, dat, indien de uitlevering haar moeielijkheden kon veroor zaken, zij in eene weigering zou berusten. In Rusland blijft de toestand nog onveran derd. De nieuwe dictator Melikoff, een man van wion men, minder oiu zijner gestrengheid, dan wel om zijn beleid groote verwachtingen koes tert, is reeds in de eerste dagen van zijn bestuur in zeer nauwe aanraking gekomen met den vij and dien hij bestryden moet. Bij het uitstappen van zijn rijtuig werd oen pistoolschot op hem gelost, dat zijn uniform beschadigde zonder hem echter eenig letsel te berokkenen. Do schuldige, een Jood van geboorte en natuurlijk nihilist, werd drie dagen later opgehangen, na alvorens de weinig geruststellende verklaring to hebben afgelegd, dat, wat hem niet gelukt is, spoedig Z.M. heeft G. J. van Kerkwijk, ont vanger der dir. bel. en acc. te Vianen c. a., be noemd tot ontv. derzelfde middelen te Katwyk c. a. Bij den Raad van State, afdeeling voor geschillen van bestuur, is 10 dezer inge komen een Koninklijk besluit, houdende be schikking op het beroep, van P. M. G. Kros, modicinae doctor te Nieuw-Lekkerland, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij zeker voetpad is gebracht op het tableau dor openbare voetpaden in de gemeente Nieuw- en St.-Joosland. Beslist dat er geen beroep open staat van het besluit van Ged. Staten. Thans wordt gemeld, dat bij de Regeering het plan in overweging is, een dienst in het leven te roepen om tegen een matig ta rief, door middel van de post, pakjes over te brengen van beperkte aftneting, een gewicht van 5 KG niet te boven gaande, waarbij het recht van bijzondere ondernemingen om zulke voor werpen te vervoeren, onaangeroerd zou blyven. Naar men verneemt zal H. M. de Ko ningin dit jaar Z. M. den Koning niet vergezellen bij zjjn verblijf in Amsterdam. De redendie van deze teleurstelling wordt opgegevenis voor het overige wel geschikt om met vreugde door het Nederlandsche volk te worden vernomen. In verschillende bladen werd ver meld dat er sprake zou wezen dat de Prins van Oranje Den Haag metterwoon zou verlatendat Z. K. H. het huis van Mr. Hoekwater te Delft zou hebben gekocht. Van al die geruchten blijkt geen woord waar te zijn. ♦—De eerste zitting van den Militie raad voor hot 18e kanton 3e militiedistrict in Zuid-Holland zal gehouden worden te Gouda op Woensdag 17 dezer des morgens 10 uur. Aan het Ministerie van Water staat is Woensdag aanbesteed: De uitvoering van baggerwerk op het benedendeel der Nieuwe Merwede gedeeltelyk door middel van Rjjks- stoombaggervaartuigen, met de bediening en het onderhoud dier werken tot en met 31 Maart 1881. Minste inschrjjver was de heer A. Volker Lz. to Sliedrecht, voor f 176.000. Door het gemeentebestuur van Hilversum is Woensdag 11. bij inschrijving aan besteed Het maken van grindwegen in het Park aldaar. Minste inschryver was de heer C. Za- nen Hz. te Ammerstolvoor f 3500. Uit Oijen meldt men van 8 Maart: De Maas is hier nog steeds wassende. Van de ringkade vóór do doorbraak is gisteren-namiddag weder een gedeelte weggeslagen. Niettegen staande er nu reeds aan buitengewone werk zaamheden 20 mille besteed zijn, schijnt men er maar niet in te kunnen slagen de doorbraak te beteugelen. Door het bezwijken van deze kade is in een kostbaar stuk uiterwaard eene diepe wiel geloopen, een huisje weggespoeld, nog meer land bedorven, en zijn do polders, die anders geon last van het water gehad zouden hebben, ondergeloopen. De heer Mr. J. E. Banck, eigenaar van Schiermonnikoog, ontvangt vele blijken van belangstelling in zijne gewichtige plannen tot aanhechting van dit oiland aan den vasten wal. Nog in deze maand zullen de voorbereidende werkzaamheden beginnen met het opmeten van het terrein. Door uitbreiding van dienst der stoombootreederij Fop Smit A Co., heeft hei schroefstoomjacht „Sliedrecht” sedert 11 dezer den dienst gestaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan is genoomd bootje in dienst gesteld tusschen de Harwich-booten en het Rynspoor te Rotterdam. Naar aanleiding van den moord gepleegd ten huize van den heer Oorver Hooft to Amsterdam, heeft zich de volgende erfrechts- quaostie voorgedaan. De versldgene had haar broeder bij testament als erfgenaam aangewezen van het door haar bezeten kapitaaltje. Do wet echter verklaart dengeen, die veroordeeld is, omdat hij den overledene heeft om^ebracht, on waardig om zijn erfgenaam te zijn, en als zoo danig van de erfenis uitgesloten. Indien Knuijf nu krankzinnig verklaard wordt on beschouwd als in dien toestand gehandeld to hebben, wordt hij toch de erfgenaam van zjjn slachtoffer, aan* ’t Is niet anders, er valt niet tegen te redeneeren. Het evenwicht in het Nederlandsch financiewezen is verbroken. Verbroken, omdat we zijn teruggekeerd van do dwalingen onzes weegs, en niet langer de inlandsche bevolking van onze koloniën de kosten laten dragen voor de huishouding van den Staat, voor een groot deel ten minsteomdat wij door geleidelijke intrekking van dwangcultures, door de afschaffing van differentiëele invoer rechten, door den aanleg van publieke werken, door uitbreiding van onderwijs en beschaving daar ginds, onder den Evenaartoonen willen dat wij onze verplichtingen ajs koloniale mo gendheid trouw en eerlijk willen nakomen. Verbroken, omdat wij als zoodanig, als be zitters van belangrijke gewesten op verren af stand, niet hebben kunnen ontsnappen aan de noodzakelijkheid die nu en dan tot het voeren van kostbare oorlogen dringt, in welk opzicht wij ook al geen uitzondering op den regel maken. Verbroken, dewijl we leven in een tijdperk van vooruitgang, die tot verdubbelde krachtsin spanning verplicht, zoowel op het gebied van openbare werken als op dat van het onderwijs. Wij moeten vóór- of achteruit, een andere keuze bestaat niet. De gemeenschapsmiddelen moeten worden uitgebreid onverbeterd; een belangrijke versterking van onderwijsmiddelen moet kennis en beschaving maken tot het gemeengoed van alle aanstaande burgers en burgeressen. Verbrokennaardien wij natuurlijk niet vallen buiten de algemeone wet die de waarde van het geld beheerscht, zoodat oen belasting- cijfer van heden volstrekt niet gelijk staat met hetzelfde cijfer van vóór twintig jaren. En nu moge men al zijn heil willen zoeken in „bezuiniging”, op den keper beschouwd is dat niets dan een groot woord, en zij die het spoedigst gereed zjjn, het te gebruiken, zouden verlegen staan indien zij moesten opgeven op welk onderdeel van de regeeringstaak dit middel toegepast zou kunnen worden, getuigen de vruchtelooze pogingen, bij verschillende begroo- tingsdiscussiën in de Tweede Kamer aangewend om het eindcijfer oenige vermindering te doen ondergaan. Laat ons dus eenvoudig de dingen nemen zooals zij zijn, en het feit zelf mat betamelijken moed onder de oogen zien. Regeering en Volks vertegenwoordiging zjjn ons hierin voorgegaan; immers, zooals in de Memqrie van Toelichting, gevoegd bij het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting, opgemerkt wordt; van weerszij den is de noodzakelijkheid erkend, om ’s Rijks- middelen duurzaam, en wel zoo spoedig moge lijk, door de opbrengst eener nieuwe belasting te versterken. Die overeenstemming ging nog verder, en be treft ook de wenschelijkheid om tot object dier belasting te kiezen de inkomsten uit het zooge naamde kapitaal in portefeuille. Wel gingen er nu ep dan Stemmen op, die vermeerderhig van indirecte (verbruiks-)belastingen poogden te be pleiten, maar gelukkig kunnen wij van deze regeering niet verwachten dat zij aan dien drang gehoor zal geven. Heffingen van dien aard toch zjjn in strijd met de eerste regelen eener gezonde staathuishoudkunde; zij belemmeren handel en nijverheid, ondergaan een belangrijke vermin dering door de kosten van inning, beperken voortbrenging en verbruik beide, en houden geen rekening met de draagkracht der ingezetenen, zoodat niet zelden zij die het minst kunnen mis sen, het meest moeten opbrengen. Belasting op de inkomsten door rentegovende waarden verkregenis in alle opzichten billijk te noemen. Tot dusver zijn zij de eenige bezit tingen die door den fiscus worden gespaard. Van gebouwde en ongebouwde eigendommen wordt grondbelasting geheven; van roerende goederen (mobilair) verlangt de schatkist evenzeer haar bijdrage; winsten verkregen door de uitoefening van handel of industrie worden getroffen door de patentwetdie de Minister zich voorstelt eerlang uit te breiden tot een algemeene bedrijfsbelas ting zoodat zij die tot nog too buiten haar be palingen vallen, ook de koorden hunner beurs zullen moeten losknoopen. Wat is dus billjjker dan de belangrijke voordeelenuit kapitaalbezit voortvloeiend, tot een voorwerp van heffing te maken Deze of gene zal misschien zich willen beroepen op de bepaling van al. 1 173 der Grondwetwaar wij lezen„De verbintenissen van den Staat jegens zijn schuldeischers worden gewaarborgd;” maar dat zou niets meer zijn dan woordenspeler beslaat geen verband tusschen een matige heffing op inkomstendoor het bezit van effecten verkregenon de rechten van do houders van staats-schuldbrieven. De Memorie zegt verder: „Alleen het voor don Minister onoverkomelijk bezwaar, tegen den grondslag der in het vorig jaar aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. lat zoowel ais recm^peraoïumgeujaeiya woruen oeureiging met ongegrond is, oswa gedragen. Zoo betalen dan «ok büv. gemeeaten, L èn de nog steeds dageljjks plaats hebbende ar- kerk- en armbesturen de grondbelasting voor de I restaties en de dingen die bij het voortgezet u-j- onderzoek aan het licht komen. Zoo ontdekte men dezer dagen weder een mijn onder het ge bouw, waarin de Keizerlijke bank is gevestigd. De Grieksche grensquaestie zal nu door eene internationale commissie worden uitgewezen. Of ze ook uitgemaakt zal worden, moet de toe komst leeren. Naschrift. Met eene meerderheid van 19 stem men is art. 7 der Ferry wet door den Senaat ver worpen. Hoewel de regeering vooraf verklaarde dat zij van de aanneming geen Kabinetsquaestie maakte, is het toch niet onwaarschijnlijk dat, blijft de Senaat ook bij de derde lezing bij zijn besluit volharden, Jules Ferry uit hot Kabinet zal treden.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1