ar )ING Zondag 21 Maart. 1880. N’. 562. I riNG. eefkerk, AARS, m BOUW- en )0T, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. IULK. ING. WG. open: open BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. i s voormiddags de dwartkade in NOOTEJG S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. te Meerkerk zal 8 Maart 1880, om 10 ure, ten op de wland. m en ilatten. wlven Nood- aal- als Lek- lalement der 1 uitgeduid. Q, en latten. 'IKTEEN of WE STIK- les liggende van 10 t Singel, ort. ■OfflOfflW COÜRANT. w aanbevolen JT, waarvoor en.zwaarte. )STE\. ’s morg. 10 ure, DEN BUTTER, •en HUISRAAD bericht bij er gevestigd steun te verleenen Van Bosse het vermogen veren met de ÏÏMRADEN van cl beneden de den 18. Maart DEN DOELEN ILD: 8 dagen voor voornoemd. •gt het voort. ik thans het 3KLEUR8EL ran de kwali- ;er is, dan de oorten. log te weinig van den Heer andere fabri- treksels verre EMEENE BE- idschappen de den de Zouwe Donderdag liddags ten elf nchem, in het FERI ALEN, Mbf.r- en ieder waar- gen, onder en van de rde Uiter- op Dön- des voor- het RAAD- is van ruim langs den ieuwen Wol- nchem. Prijs der AdvertentignVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. ’s morg. 9 ure, het dorp, gel- •t tot eene com- >ehoort. ■is N. J. VONCK •TERIALEN, f olpherschen traan zijn ge- goed onder- e ZEILEN r bij behoort. )T. MUDDE Dz. Het mag zeker een opmerkelijk verschijnsel genoemd worden, dat, terwyl in Frankrijk eene ernstige botsing tusschen de wereldlijke en geeste lijke machten den vrede dreigt te verstorenuit Duitechland voor 't eerst een stem vernomen wordt, die gegronde hoop geeft op spoedig herstel van den godsdienstvrede aldaar. In een brief van den Paus aan Mgr. Melchers wordt door Z. H. verlof gegeven tot het medo- deelen aan het Staatsgezag van de namen der priesters vóór hunne feitelijke benoeming door do Bisschoppen. Zooals men weet was dit een voornaam punt van verschilzoodat men met grond mag hopen, dat weldra ook de andere geschilpunten zullen uit den weg geruimd zijn. Indien men mocht meenen dat deze blijken van toenadering de Katholieken in den Rijksdag ge dwee zullen stemmen ten opzichte der legervoor- stellen der Bondsregeeringdan zou men zich vergissen. In de commissie uit den Rijksdag, aan welke het onderzoek is opgedragen van het genoemde wetsvoorstelmaken de Ultramontanen gemeene zaak met de leden der Fortschrittspartijtegen de nationaal-liberalen en conservatieven. Toch mocht het hun niet gelukken eene meerderheid te vinden voor hunne voorstellen om den duur der wet te beperken tot 2 of 5 jarenin plaats i 7 jarenzooals Ide regeering wenscht. Met tegen 9 stemmen werd mede verworpen een voorstel om de geestelijken van militairen dienst vrjj te stellen. De verkiezingsstrijd in Engeland is in vollen gang. De partijhoofden reizen en trekken het land door, spreken redevoeringen uit en schrijven brieven aan hunne kiezersjuist zooals men in Engeland gewoon is. De kansen staan echter voor de liberalen niet gunstig. De koning van Griekenland stelt zich voor om in Juni a. s. verschillende Europeesche hoven te bezoeken, ten einde voor zich eene gunstige regeling te verkregen der grensquaestie met Turkjje. Z.M. heeft met ingang van 1 April 1880, aan J. J. Snel, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Moordrecht. Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingekomen tot „Bescherming van diersoorten nuttig voor Landbouw of Houtteelt.” Artikel 1 behelst het volgende: Het is ver- boden voor landbouw of houtteelt nuttige dieren te vangen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, of ten verkoop of ter .aflevering fri voorraad te hebben. Art. 2. Het is verboden van de in artikel 1 begrepen vogelsoorten: 1*. de eieren uit te halen, te vernielen, te vervoeren, te koop aan Alle Binnonlandsche Advertentienwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Frankrijk is in rep en roer over de verwer ping van art. 7 der onderwijswet door den Senaat. En geen wonder. Indien de regeering werkelijk volvoert datgene waarmede zij de rechterzijde zoowel bij de eerste behandeling als voor de eindstemming bedreigd heeft, dan is de bewe ging, die op dit oogenblik door de afstemming van art. 7 veroorzaakt is, nog slechts als een begin aan te merken van een veel grooter ru moer, van een godsdienstoorlog misschien. Bij decreten van 13-19 Februari 1790 toch werden door de toenmalige constitueerende vergadering alle geestelijke orden, die plechtige kloosterge loften eischtenopgeheven en deze decreten werden door eenige volgende nog uitgebreid en verscherpt. Tengevolge dezer bepalingen moes ten de Jezuieten het land verlaten om er echter zoodra de reactie weder op het kussen zat, in 1830, terug te keeren. Nog eenmaal, in Mei 1845, herinnerde de Kamer van Afgevaardigden hen er aan, dat die decreten nog altijd van kracht waren, met het gevolg dat zij onder Gui zot nogmaals uitweken, om onder het president schap van Louis Napoleon Bonaparte ten twee- demale weder te keeren. Terecht wees dus Freycinet er op, tegenover den eisch van het Senaatslid Dufaure, om ten aanzien van het ver worpen artikel 7 eene transacte voor te stellen, dat het artikel waarbij aan de Jezuieten alleen het recht tot het geven van onderwijs wordt verboden, reeds eene transacte was. Deze moeten zich wel sterk gevoelen, dat zij tegenover zoo stellige en duidelijke verklaringen der regeering den strijd aandurven en meer nog, op de luidruchtigste wijze hunne vrpugde te kennen geven over de nederlaag door de re- gceriog geleden. Deze staat echter niet alleen met overgroote meerderheid van stemmen heeft de Kamer van Afgevaardigden, na de gevallen te waarderen bljjken van sympathie ontvangen. Vooral in het buitenland trekt het programma der tentoonstelling in hooge mate de aandacht der fabrikanten, zoodat nu reeds uit Frankrijk, Zwitserland, Duitachland en Engeland belang wekkende aangiften tot deelneming bij de com missie zijn ingekomen. Door Z. Exc. den minister van financiën is dan ook goedgunstig bepaald, dat voorwerpen uit het buitenland, voor de ten toonstelling bestemd, bij invoer, na plombeering aan de grenzenzullen kunnen worden doorge voerd, om na afloop der tentoonstelling op de zelfde wijze, vrij van invoer- of waarborgrechten te worden gereëxpediéerd naar het land van herkomst. Uit Nederland zelf werd nog slechts door weinige fabrikanten iets toegezegdde com- w o missie vleit zich echter, dat vóór de sluiting kunnen zijn, want alle leden van iedere chris- der aangifte (15 Mei) onze industrie getoond teljjk gereformeerde gemeente verbinden zich bij zal hebben, op dit gebied waardig te zullen op- het afleggen hunner belijdeniszich aan de ker- rekking zij hierbij nog vermeld, dat door eenige aanklaagster had daags voor de bedoelde af- kondiging haar lidmaatschap opgezegd, dus ty- on- dent haar zaak in behandeling was. Het is nu de vraag: is een kerkeraad verplicht ten allen tijde opzeggingen van lidmaatschap te accep- teeren Zoo jadan zal de predikant boete be- loopen. Beroepen te Blokzjjl Di. A. H. Den Boer, pred. te Muiden. •—Tot predikant bij de Hert ge meente te Rotterdam is beroepen Dr. A. J. Th. Jonker, pred. te Heerde. Ds. E. A. Lazonder te Zegveld heeft voor het beroep naar Mijdrecht bedankt. ♦—Aan den heer B. Beltman te Leer dam is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de Rijks-Normaallessen aldaar. In zijne plaats is benoemd de heer W. H. Wout- man hoofdonderwijzer te Hoog-Blokland. ♦GORINCHEM 18 Maart. Het college van ouderlingen bij de Hervormde gemeente alhier is thans weder voltallig. De heeren C. E. Boon- zajer en H. Heijmans zjjn als zoodanig herkozen terwijl in de plaats van de heeren Mortier en Kemp de heeren A. De Jonker en J. Van Leeuwen werden gekozen. Eerstdaags zal nu op nieuw een beroep worden uitgebracht. AMMERSTOL 19 Maart. Ds. J. H. L, Bon man heeft toezegging van beroep ontvangen naar Kolhorn. ♦ARKEL, 18 Maart. De vorige week is hier nagenoeg een scheepslading aardappels geleverd tegen f2 de HL. Was de prijs niet hoog, de kwaliteit liet ook ontzaglijk veel te wenschen over; van de meeste moest verklaard worden, dat zij oneetbaar waren. ♦BRANDWIJK, 18 Maart. Den leden van „Aurora” was jl. Woensdag een zeldzaam genot bereid. Het was aan de ijverige pogingen van het bestuur te danken, dat de heer Helleman van Kinderdjjk dien avond als declamator optrad. Hjj opende zjjne reeks van voordrach ten met een zang uit de Schepping van Ten Kate. Onze voornaamste poëten passeerden de revue en de heer Helleman deed dit op zulk eene wijze, dat een ieder der toehoorders zal toestemmen: Helleman hooren is genieten! ♦GROOT-AMMERS18 Maart. Gisteren avond hield de vereeniging „Hooger zij ons doei”, hare laatste leesvergadering fn dezen winter. Door den heer J. Key man werd eene voorlezing gehouden over „Trichinen”, waarna door de hh. A. J. Voorspuy, De Kouwer, H. Voorspuy Jz., Verlek, Vermeulen en Keyman verschillende bijdragen werden geleverd. Door den voorzitter, den heer De Kouwer, werd daarna met een woord van dank aan sprekers en hoor ders de vergadering gesloten. ♦HAASTRECHT, 18 Maart. Volgens de ter secretarie opgemaakte statistiek voor de laatst gehouden volkstelling bedraagt het aantal inwo ners dezer gemeente 1660. Volgens de opgemaakte kiezerslijsten zjjn in deze gemeente 119 kiezers voor den gemeen teraad en 75 kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. ♦HOORNAAR, 18 Maart. Uitgelokt door den hoogen prjjs, hebben velen hier reeds een begin gemaakt met kaas wringen. Voor nog eenige overgehouden stallen herfstkaas is deze week f31 de 50 KG. geboden. Den met 1 April aftredenden veldwachter L. Leendertse is een pensioen toegekend van f100, waaraan door Hoog-Blokland f60, en door deze gemeente f40, zal worden bijgedra gen. Beide gemeenten zullen ieder een veld wachter aanstellen. Hier hebben zich voor die nieuwe betrekking op eene jaarwedde van f 300, met vrije bovenkleeding en wapens, negen sol licitanten aangemeld. LEKKERKERK, 19 Maart. In de Nutaver- gadering van 11 dezer was als spreker opgetre den de heer Servaas van Rooijen van ’t Hage. Eene oorspronkelijke novelle „De oude vaandrig” was de titel zijner rede. Bijdragen werden mede door denzelfden heer voorgedragen. Eenige beate kleine partijtjes hooikaas wor den nog opgekocht tegen den prijs van f 33 h f33,50 de 50 kilo. SLOPIK, 17 Maart. Alhier is tot lid van te bieden, te verkoopen, af te leveren of ten verkoop of tor aflevering in voorraad te hebben 2’. de nesten te verstoren of te vernielen. Art. 3. Door Ons wordt bij algemeenen maat regel, van inwendig bestuur aangewezen, welke dieren, hetzij ten allen tijde, hetzij gedurende de negen eerste maanden des jaars, worden ge acht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn. Men schrijft uit Den Haag aan de Middelb. Ct. Buitengewoon lang heeft in de afdeelingen dor Tweede Kamer het onderzoek van de rentebe- lasting geduurd. Naar men verneemt was de ontvangstaan de wetsvoordracht te beurt ge vallen, ver van gunstig. De anti-liberalen zijn er als één man tegen, zelfs do Limburgers, die voor de effecten-belasting van den heer Gleichman gunstig gezind waren. De woordvoerders der ker kelijke partijen hebbennaar men hoortde voordracht fel bestredenniet enkel omdat zij de belasting zelve afkeuren (en vooral het belasten van do fondsen van stichtingen enz.)maar ook omdat volgens hen de belasting dienen moet om de kosten van het onderwijs te dekken. Ook bij de conservatieven vond de voorgestelde belasting hevige tegenkantingwat trouwens met het oog op de antecedenten dezer bjjna tot het verledene behoorende partij zeer natuurlijk en alleszins be grijpelijk is. Maar wat minder natuurlijk kan genoemd wordenis dat de voordracht ook bij niet wei nige liberalen bestrijding heeft gevonden. Tal van bezwaren zijn van die zijde aangevoerd en zeer breed uitgemeten. Leden, van wie men, afgaande op de beginselen die zij steeds hebben verkondigdmocht verwachten dat zij zich be ijveren zouden den Minister Vissering krachtigen nu hij op het voetspoor van en Gleichman een voorstel doet om in portefeuille te belastenwedij- anti-liboralen om aan dit voorstel moeielijkheden in den weg te leggen en het zoo mogelijk, te doen vallen! By den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag - - - w behandeld het beroep van den gemeenteraad van beslissing in den Senaat, haar vertrouwen m de Woerden tegen oen befjluit van öe(L Staten van regeering uitgesproken, bepaaldelijk wat betreft Zuid-Holl*ndwaarbij op de gemeentebegrooting de toepassing der bestaande wetten op do gees- Z1jn gebracbt uitgaven tot uitvoering eener over- telyke corporatiën. Met recht kan men zeggen, eenkomstin 1663 omtrent het jaagpad gesloten dat Frankrijk op dit oogenblik een ernstigen tusschon UtrechtLeiden en Woerden. - Rap- crisiS'doorleeft. porteur de staatsraad Verniers van der Loeff. De heer Mr. Vlielander Hein heeft het beroep namens den gemeenteraad breedvoerig toegelicht. De gewijzigde bepalingen op het telegrafisch verkeer lieten twijfel over, of het bewijs van vooruitbetaald antwoord in betaling zal kunnen worden gegeven in mindering der kosten va|n een telegram van meer woorden dan waartoe dat bewijs recht geeft. Thans deelt men medé, dat het bewijs in betaling zal kunnen worden gegeven voor de oversowing van elk telegram, onverschillig met welke bestemming door den overledene en tot welk bedrag der seinkosteu. Zijn de _,'1‘ aeinkosteu hooger dan het op het antwoordbe- wys uitgedrukt bedrag, dan moet het ontbre kende warden bijbetaald. Bij gebruik van minder I woorden wordt echter in geen geval terugbeta ling verleend. Op de nadere concessie-aanvraag voor den aanleg van een stoomtram van Leiden naar Woerdendoor de heeren J. Maarschalk notaris te Boskoopen C. Bokindustrieelbe treffende het leggen van rails in den Rijks- straatweg, is door den Minister van Waterstaat afwyzena beschikt. Aan het departement van Water staat is Woensdag aanbesteed: Het maken van 7 steigers met plankier, meer- en stoppelen langs de noordzijde van het middengedeelte van het centraal personenstation te Amsterdam. Minste inschry ver was de beer P. P. Seret te Sliedrecht, voor f 125.400. Voor dit werk waren niet min der dan 37 inschrijvingen ontvangen. Het maken van steunpeilers en beveiligingswerken voor do draaibrug over de Zaan te Zaandam. Minste inschrijvkjr de heer P. P. Seret te Sliedrecht, voor f 29.300. Ojp 24 dezer «al te Stol wakers! nis eene vereenigde vergadering van hoofdinge landen en hoofdingeland-plaatsvervangers van de Krimpenerwaard de voordracht worden opge maakt van 3 candidaten voor de met 1 Mei a. s. vaceerende betrekking van dijkgraaf, thans ver vuld door den heer C. Hoogendjjk Dz. te Krim pen a/d IJsel. Er is sprake van den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar niet op 15 Mei, maar eenige dagen vroeger in werking to doen treden, en wel met het oog op het Pinksterfeest. Men leest in de Prov. Groninger Courant: „Het is ons aangenaam te kunnen berichten, dat de voorgenomene tentoonstelling van godd, zilver, edelgesteenten, uurwerken enz., in Juli a. s. bij gelegenheid van het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nyverheid alhier (te Groningen) te houden alle kans van slagen heeft. De tentoonstellings commissie die veel moeite heeft gedaan voor het geten van de noodige publiciteit aan haar plan, mocht reeds van verschillende zyden zeer oaut. Uit Nederland zelf werd nog t weinige fabrikanten iets toegezegdd( -I—* -jich echter, dat vóór de s! (15 Mei) onze industrie getoonc Het O. M. eischte schuldigverklaring en veroor- deeling tot eene geldboetealsmede tot uitleve ring van de kaartenwelke tot het waarzeggen gediend, hadden. Onmiddellyk werd aan dezen laatste^ eisch door den beklaagde op de terecht zitting voldaan zoodat het O. M. het tweede gedeelte van zijn requisitoir verving door den eisch dat de kaarten vernietigd zouden worden. Eene voor de christelijk gerefor meerde kerk belangrijke procedure zal deze maand behandeld worden. Een predikant is aangeklaagd wegens „publieken hoon.” Hij maakte bij het eindigen der godsdienstoefening bekend, dat eene met name genoemde lidmate wegens eene moreele zonde was gecensureerd. Wegens dit feit zou van geen terechtstaan sprake zijn, want alle leden van iedere chris- areformeerde gemeente verbinden zich bij treden naast het buitenland. Ter meerdere op- kelijke tucht te zullen onderwerpen, onzer spoorweg- en stoomboot-maatschappijen kondiging haar lidmaatschap opgezegd, dus tij- vrijdom van vracht voor de terugkeerendeC" verkochte goederen is toegezegd. Wij kunnen tevens mededeelendat in beginsel is besloten tot het houden eener verloting van voorwerpen, gekocht op de tentoonstelling”. -lp Het aantal tot nu toe uitgegeven loten in de Watersnood-loterij bedraagt 142.000. Te Winschoten is 1.1. Dinsdag avond een bekwaam en hooggeacht arts, Dr. Carl Meijer op 32-jarigen leeftijd plotseling over leden. De oorzaak van zijn dood is vreeselyk. Dr. Meijer werd iederen dag door zeer vele per sonen van heinde en verre bezocht. Onder hen was Dinsdag-morgen eene vrouw uit Beertadie raad en hulp kwam vragen voor haar zieken man. De dokter schreef medicynen voor, die klaarge maakt werden by een apotheker en die de vrouw meé naar huis nam. In den loop van den namiddag, ruim 4 uren, keerde die vrouw uit Beerta naar Winschoten terug-en beklaagde zich dat haar man na het gebruik van de medicynen zéér onwel was ge worden. Dr. Meijer geeft aan de vrouw de ver zekering, dat de medicijnen voor den man goed zijn en om haar gerust te stellen, giet hjj in bijzijn der vrouw zekere hoeveelheid in een glas en drinkt dit zelf op. De vrouw keert huiswaarts en weinig tijds later wordt Dr. Meyer ongesteld^ Tegengif, braken etc., hulp en bijstand ook van een anderen geneeskundige mochten niet baten en na eenige stuipen overleed de on gelukkige aan vergiftiging. Gedurende die bange oogenblikken werd op last van Dr. Meyer een expresse te paard naar Beerta gezonden om den bewusten patient te waarschuwendiens zwakke toestand boezemde Dr. M. groote vrees in. Hij was van meening zelf nog wel behouden te bly- ven. Er wordt beweerd, dat de afgegeven me dicamenten niet de voorgeschrevene waren, door dat de apotheker zich had vergist, en dat zulks 2. 3 aan den apotheker, dien hij bij zich had ontboden, nog is gezegd. Het geheele geval verwekt algemeen deelne ming. De justitie bemoeit zich met de zaak, de medicijnen zijn in beslag genomen en scheikun digen tot onderzoek benoemd. De kapitein C. Van de Wal der stoomboot „Vreeswijk”, varende tusschen Kui lenburg en Rotterdam, zal weldra ais zoodanig overgaan op een schroefsleepboot (tusschen ge noemde plaatsen dienst doende), van de hh. Hovtema en Co te Kuilenburg. Zal de Vrees- wijksche boot een bekwaam, het publiek zal voorzeker in hem een even welwillend als bereidvaardig kapitein missen. Woensdag had in het café „Den Burg” te Kralingen de verkoop plaats van een bóerenhofstede met ongeveer 10 hectaren bouw en weiland in den Prins-Alexander-polderde verkoopsom bedroeg f12000. Te Haarlem zal eerstdaags een derde kunstboterfabriek, door stoom gedreven, worden opgericht. De pruimeboomen beloven in de Tielerwaard veel bloesem. Reeds zwellen de bloesemknoppen, die zich over eenige dagen zullen openen. De strenge winter deed den pruimeboomen geen nadeel. De perzikeboomen teekenen daarentegen slecht. Dinsdag-o chtend ia de veroor deelde H. Kerdijk per Rijnspoor van ’s Hage naar Utrecht vervoerd, om in de cellulaire ge vangenis aldaar zyn straf te ondergaan. L. Pruissen en Pellekaan, ver dacht van medeplichtigheid aan den bekenden moord te Sleeuwyk, zijn in vryheid gesteld. De voerman Van Beest is nog altijd in hechtenis. Maandag stond voor het kanton gerecht te Leiden terecht zekere logementhouder H., beschuldigd zich aan waarzeggery door mid del van kaartleggen te hebben schuldig gemaakt. De beklaagde beweerde, dat hij geen kaartleg ger doch wel sterrenwichelaar of planeetlezer was, doch hiervan geen dagelyksch beroep maakte. De drie getuigen in deze zaak gehoord., hielden echter voldat H., wien ze over den verborgen dader van een diefstal geraadpleegd hadden hen uit de kaarten het signa' door hem aangewezen daderes had

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1