I) JS ÏDING loogen, onder tellen van de neerde Uiter- :ld, op Don- J80, des voor- n het RAAD- Zondag 28 Maart. 1880. N°. 563. JBLOEM EN C“. «tg, 1KERS. I I 9 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I tot bil— Loopers, gemaakt iz. ITZIG. Markt. )R van B 202, (HOVEN, rkt, collectie lorinchem. heeft reeds vele opgeleverd; kan wakke gestel- Ie Glacé- ichetteii BINNENLAND. Ie genres. Praatjes over Velerlei. HASTEN. J •j I riKELEN nog Bijvoegsel. L 1 verkrijgbaar bij dies wat tot dit S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. ade 8 dagen voor mis voornoemd. Zegt het voort. cent, erkerk de Heer EKUM. gevraagd in plaat* 5ts gevestigd zjjn. ■öfflOÏEBSffl fflMT, T naar de j de Gouwe. gretig dit lanen het des voormiddags an de dwarskade zou op het 1 inden van dit 1 geleverd. Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden ■leekte maal in rekening gebracht. Bij het No. dezer Courant behoort een Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. KAPITALEN, erbandbeschik- RT te Molenaars dus tot do partijdie een eigen lersche volks vertegenwoordiging verlangt. Wordt dio wensoh ooit vervuld, dan kunnen alle humoristische ge schriften wel verdwijnen, want de lersche Kamerdebatten zouden de lachspieren genoeg zaam in beweging houden. O’Gorman dan gaf deze karakteristiek van de beide groote staats partijen: „Ierland hangt gekruisigd tusschen twee dievendeze heeten Whig en Tory.” Trou wens, de goeie majoor was hier niet eens oor spronkelijk een dichter onder zijn landgenooton had die onsterfelijke woorden vóór hem „ge zongen.” Te, Birmingham was Bright aan hot speechen; toén hij den naam Beaconsfield uit sprak, begon zijn geheele auditorium te knorren, zoow&t op de manier van iemand die zwaar van slaap is. Hij zeide hierop: „Ja, vrienden, uw gesteun is welsprekend genèeg, doch ’t is nog niemendal in vergelijking van het gekerm en geklaag en de zuchten, dïe in verre streken door duizenden zijn geslhakt over de staatkunde van den „premier.” Er-wordt bij 9ns weleens gemopperd over gebrek aan politiek leven, en die klacht is niet geheel ongegrondmaar toch, als wij met Engeland in dit opzicht moesten ruilen, ’k (geloof dat we er ijiet bij zouden winnen. We zijn al ’us. „1 bevat Bij koninklijk besluit is, on zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan ’sKonings Commissaris in de provincie Utrecht E. C. U. Van Doorn, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten gedurende eene reeks van jaren den Koning en dén lande bewezen; en is in zijne plaats tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht benoemd mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwjjk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Bij Zr. Ms. besluit, is de heer E. C. U. Van Doorn, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel verheven. Z. M. hoeft benoemd bij den waar borg en de belasting op de gouden en zilveren werken: J. E. Simon, essayeur te Alkmaar, tot controleur aldaar; J. P. Wieling, essayeur, tot essayeur te Alkmaar; J. F. Keiser, commies stempelaar te ’s-Bosch, tot essayeur te Middel burg; tot commies-stempelaar te ’s-Bosch C. R. Van der Esch, thans te ’s-Hage; te ’s-Hago II. G. Beekhuis, thans te Schoonhovente Schoon hoven B. A. Carbasius, thans aide-essayeur te Arnhemte Arnhem M. B. S. Popta, thans commies-stempelaar te Groningentot essayeur te Schoonhoven R. Van Calcar, thans controleur te Middelburgtot controleur te Middelburg Mr. A. Van Lier, thans essayeur te Maastricht; tot essayeur te Maastricht E. G. W. Piper, thans commies-stempelaar te Amsterdamtot commies- stempelaar te Amsterdam A. M. J. Mouspault, thans te Arnhem. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en acc. te Montfoort W. C. Kantelaar, thans te Wjjchen; te Haarlem L. R. Van Sandick, thans te Doesburg. De Staats-Courant van gisteren meldtHet heeft Zijner Majesteit don Koning behaagd den Raad van Ministers te machtigen de blijde tjjding ter algemeene kennis te brengen, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat bevindt. Men verneemt, dat HH. MM. de Koning en de Koningin het voornomen hebben den geheelen zomer op het Loo te vertoeven. Het jaarlijksch bezoek van HH. MM. aan de hoofdstad zou dit jaar achterwege blijven. Naar men verneemt, zou de Re- geering voornemens zijn, de wet op het lager onderwijs met een der laatste maanden van dit jaar in te voeren. H. K. 11. prinses Hendrik schonk aan de algemeene verloting ten behoeve der nood- leniging van maatschappelijke krankheden dan al hot gezwets over de „ellende der proletariërs” in bijeenkomsten en courantartikelen. Evenwel, laat ons de Nederlandsche dagblad pers niet beschuldigen van overdrijving. Als er één land is, waar zij haar roeping toont te be grijpen, dan is het bij ons. Juist omdat wij alles mogen schrijven wat wij denken, en geen anderen rechter behoeven te vreezen dan de publieke opinie, beijveren wij ons, een waardigen toon aan te slaan, en komt het ons niet in de gedachten, de gezegende vrijheid te misbruiken. Vergelijkt daarbij eens, wat in Rusland gebeurt, Een der beste bladen, de Golos”, („Het Volk”) had ge schreven dat het Russisch gouvernement verkeerd Zou handelen met zich do beslissing van de Fransche regeering ten opzichte van de uit levering van Hartmann te zeer aan te trekken en daardoor een vijandige houding tegenover de republiek aan te nemen. De beruchte „derde afdeeling” vond dat zóó erg, dat de Golos aan stonds gestraft werd met een verbod om in geen twee maanden advertenties op te nemen, ’t geen dat blad een 20 A 30 duizend roebels zal kosten Is er wel hartelijker despotisme denkbaar? Er is nog een andere eigenaardigheid bij de journalistiek, die bij ons geen vruchtbaren bodem schijnt te ontmoeten. Sensatie-benchten vinden over het algemeen aandachtige lezers, en hoe doller dingen door de pers 'worden verbreid, des te zekerder is men van het succès. Toch zal niemand met recht kunnen bewerendat de Nederlandsche dagbladschrijvers daaraan mede doen wordt er nu' en dan eens iets verteld, dat den toets der critiek niet kan doorstaan, aan stonds is de openbare meening gereed om haar licht te doen opgaam en den uitvinder van „on juistheden” tot de orde te roepen, in het bui tenland is het publiek op dat punt minder teer gevoelig: daar is het inderdaad verbazend hoe gretig zeurpraatjes, indien zij slechts gedrukt zijn, geslikt worden. Het Parijsche blad „Figaro” maakte zich onlangs verdienstelijk, door totaal verzonnen gesprekken van beroemde staatslieden op te disschen. Een Napolitaansche courant ging nog een stapje verder, door brieven te geven die nooit uit iemands pen zijn gevloeid: men begrijpt met welk doel. De uitgeweken commu- nalist Felix Pijat zou aan Garibaldi een schryven hebben gericht over de uitlevering van Hartmann. „Van den eersten Koning tot den laatsten Pre sident eener burger Republiek, moeten allen ver dwijnen, goedschiks of niet,” zegt Pijat: Ga ribaldi wordt verzocht zijn stem te verheffen tegen Hartmann’s uitlevering, omdat het Fran sche grondgebied onschendbaar moet zijn voor vogelvrij verklaarden, die gewapend willen op treden om de algemeene Republiek te vestigen. Op dit epistel moet Garibaldi ongeveer het vol gende hebben geantwoord. „Hartmann is een flinke jonge man, wien ieder achting en erken telijkheid verschuldigd is; Freycinet en Grévy zullen hun naam van fatsoenlijke republikeinen niet bezoedelen door hem uit te leveren, hetgeen de hyena’s van Versailles waardig zou zyn. De politieke moord is het geheim om de revolutie in een veilige haven te brengen. Hödel, Nobi- ling, Moncassi, Passanante, boloviëff, Otero en Hartmann zijn de voorloopers der sociale Repu bliek; de moordenaars, dat zijn de priesters, die vooruitgang en geweten aan bandon leggen; dezen moeten naar Siberië worden gedeporteerd.” Is het niet ongeloofelyk, dat iemand het in de hersens kan krijgen, een man van zulk een grooten naam als Garibaldi zooveel onzin toe te dichten? Om nogeens op de bovenvermelde konings moordenaars, zooals men ziet vormen zij reeds een breede lijst, terug te komen, hun pro cessen hebben altemaal het merkwaardig ver schijnsel opgeleverd, dat men gepoogd heeft hen krankzinnig te verklaren, zoodat een ernstig onderzoek werd ingesteld naar den staat hunner geestvermogens. Die vlieger ging evenwel niet op, - de geneeskundige faculteit heeft hen niet kunnen redden. Maar nu is er in ’t Zuidoosten van ons werelddeel een volk, dat druk aan het hervormen is, en zich daarom beijvert, alle mo- gelijke Westersche begrippen over te nemen. Er werd eenigen tijd geleden te Konstantinopel een aanval gepleegd op twee leden der Russi sche ambassade, ten gevolge waarvan een hun ner, de kolonel Comaraff, is overleden. De dader werd op aandrang van den Russischen gezant aangehouden. Gelukkig herinnerden de vrien den des moordenaars zich, wat elders met de heeren Passanante c. s. was gebeurd, en aan stonds beweerden zij, dat ook hem, om zyn geestestoestand, het feit niet toerekenbaar is. Het spreekt vanzelf dat de Porte, want de Turken zijn, een leerzame natie, gi middel aangreep om een harer onderdi leven te behouden. Onze Engelsche overburen mogen ditmaal Pa- schen houden te midden eener vcrkiezingiJdrukte, een voorrecht dat we hun geenszins benijden. Wonderlijke staaltjes van parlementaire en ex- parlemcntaire welsprekendheid worden er soms opgedischt. In een der laatste zittingen van het Lagerhuis was de lersche majoor O’Gorman aan het woord. ZEd. is Home-Ruler; hij behoort Een dwaze motie. Vorderingen op het gebied der spaarzaamheid. Drukpersvrijheid hier en elders. Sensahe-berichlen. Een leer zame natte. Engelsche politieke welsprè^ kendheid. vliet meisje met de hoedendoos." Onze lezers herinneren zich de historie van de Amsterdamsche Spaarbank-quaestieeen ver schil in het cijfer van nog te ontvangen gelden, zooals op een der boekjes stond uitgedrukt, met het bedrag dat de directie in haar boeken vond aangeteekendgaf aanleiding tot een mee ting, belegd door den werkman Klaas Ris, waarin gezegde directie van gebrek aan nauwkeurigheid, zoo niet van kwade trouw werd beschuldigd, ten gevolge waarvan zeer vele ingezetenen der hoofdstad zich gedrongen gevoelden hun spaar penningen terug te vragen. Die soort van pa niek kwam evenwel spoedig tot staande mees ten, die niet inmiddels hun gelden veiliger hadden belegd bij den kasteleinof door den nood gedrongen, gebruikt voor levensonder houd, kwamen zooals men dat noemt „met hangende pootjes” terug, en eerlang kon de directie constateerendat de inbreng tot de ge wone hoogte was wedergekeerd, ’t Was een storm geweest in een glas water. Vriend Ris stelde zich met dit magere resul taat niet tevredenhij moest er meer van hebben. Nogmaals werd Zondag 14 Maart in het lokaal van den Amsterdamschen Werkmansbond oen vergadering gehoudenten einde de grieven die hij en zijn vriend Schroder, de beroemde dramaturg en SOciaal-democraathadden tegen de Spaarbank, tegen de rechterlijke macht, tegen de politie, kortom tegen de heele wereld op een beetje nate luchten. Dat e$ mat zulk een belangrijk programma kranig werd gedis cussieerd, is wel te begrijpen: en dewijl een meeting, die niet gevolgd wordt door een motie ongeveer gelijk staat meteen kat zonder staart, werd men het eens over het navolgend staaltje van vergaderings-wijsheid, dat bij de Tweede Kamer zal worden ingediend: „De vergadering, overtuigd, dat geene parti culiere spaarbank, wat betreft de financiëele zeker heid, de rijks-postspaarbanken overtreft wenscht dat de Staten-Generaal zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van laatstgenoemde overgaan”. Als of er nog sprake zou kunnen zijn van meerdere zekerheid, dan die het Rijk aanbiedt. Mij dunkt, de overtuiging van'den heer Ris c. s. zal in dit opzicht wel door allen worden gedeeld. Doch, als het eens bleek dat ieder, die bekend is met de gezegende werking der Nuts-spaar- banken, haar soliditeit eens met die van de beste Staats-instelling gelijk schatte? Dan zouden de heeren slechts sabelhouwen in de ledige ruimte hebben toegebracht. Het is dan ook niet daar om, niet omdat er twijfel wordt gekoesterd aangaande de financiëele zekerheid der bestaande inrichtingendat wij de invoering eener rijks bank bepleiten, maar alleen omdat de particu liere spaarbanken niet overal kunnen bestaan en slechts gedeeltelijk in de behoefte kunnen voorzien. De maatregel waartoe de Regeering het initiatief nam, zal geen enkele Nuts-spaar- bank doen verdwijnen: deze toch genieten het vertrouwen van het publiek, en blijven, door de meestal hoogere rente die zij toekennen, de meest gewenschte plaats van belegging. Voorts hadden de mannen die bij een meeting optreden wel mogen weten, dat niet de Staten- Generaal iets oprichten, maar de Regeering, onder goedkeuring van de Volksvertegenwoor diging. Een adres aan den Minister van Wa terstaat tot bespoediging van de uitvoering zijner plannen, en aan de Tweede Kamer tot behan deling der aanhangige voordracht, zou minder dwaas geweest zijn. In de practijk is ons volk zoo dom niet als sommige meeting-houders van den kouden grond zich wel voorstellen. Ondanks het wantrouwen, door enkelen gezaaid, gaat de zaak van het sparen in ons Tand goed vooruit. De School- spaarbanken zijn daar, om een goeden grondslag te leggen, en door middel van de kleinen ook op de volwassenen te werken; en welke bezwareij tegen deze instellingen nog worden ingebracht, de onmiskenbare voordeelen springen zoozeer in het oog, dat menig vroeger tegenstander zich heeft laten bekeeren. Iets nieuws op hetzelfde gebied zijn de zoogenaamde Stuivers-spaarbanken, die we aan het Multapatiorsbond verschuldigd ayn: zij stellen den werkman in de gelegenheid, telkens een overwinning op zich zelven te be halen wanneer hij op zijn weg voorbij de kroeg de vyf centen, waarop de kastelein aast als een snoek op een vorentje, in staat is die af te zon deren voor een later te vervullen behoefte. Het openen van zulke instellingen is philanthropie yan de eehte soort, en draagt meer bij tot de pratende ver van huis gedwaald; terug dus. „Hot Vaderland” van Woensdag 17 Maart bevat een hartroerende oproeping om liefdegiften ten behoeve van een kind, algemeen bekend onder den naAm van „het meisje met de hoedendoos,” dat dag in dag uit voor een mode-magazijn rondloopt en op die tochten soms vijfmaal achtereen door een vlaag van vallende ziekte op den grond wordt geworpen. We ver nemen uit dit geval de volgende, niet zeer op wekkende feiten: In de residentie, het brand punt der Nederlandsche beschaving, zijn noch de modistes, noch do edele dames die haar cliëntóle uitmaken, bijzonder teerhartig in de keuze der boodschappenmeisjes, en komt het bij geen dezer laatsten op, te protesteeren tegen de wreedheid, dat men daarvoor zulk een ongeluk kig wezentje gebruikt; ware het een zieke hond, men zou haar reeds lang naar het asyl ter ver pleging hebben gezonden. In de residentie schijnt de armverzorging wel iets anders te doen te hebben, dan zich het lot van zulk een ramp zalig schepsel aan te trekken. Als de residentie misschien een ziekenhuis bezit, dan zou het over weging verdienen, het voor afbraak te verkoopen. el ik thans het A. ASKLEURSEL aarvan de kwali- htiger is, dan de le soorten. ier nog te weinig lede van den Heer inde andere fabri- sbaftreksels verre rijs. nieuw aanbevolen IZOUT, waarvoor ikte en zwaarte. lijdenden een zeer fraai albumtafeltje en een prachtig porseleinen servies met bloemen. Het cyfer der uitgegeven loten in de Watorsnoodlo- terij bedraagt thans 150.000. De watersnood-oommiasie in de gemeenten Jaarsveld, Lopik en Willige-Langerak mocht hare pogingen met gunstigen uitslag be kroond zien. Aan de hoofdcommissie te ’s Hage kon f270 worden overgemaakt. Aan het Ministerie van Water staat zal worden aanbesteed op 31 dezer: Het maken en stellen van den tweeden bovenbouw voor de brug over de Lingo te Geldermalsen, ton behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Eist. Bedrag dor begrooting f115.200. Op 28 April: Het maken van de landhoofden on pijlers van de brug over de Beneden-Mor wede to Baanhoek, gemeente Sliedrecht De begroo ting bedraagt f981 000. Aan het lokaal van het prov. be stuur te Leeuwarden is 23 dezor aanbesteed: het eenjarig onderhoud van de Rijks haven- en zeewerken te Harlingen in twee perceelen. Laagste inschrijvers van hot le perceel L. A. Van Haaften te Sliedrecht, voor f27.500, van het 2e perceel W. Veil inga te Harlingen, voor f1000. Door den commandant der genie te Gorinchem zal 13 April worden aanbesteed het makon van een bomvry wachthuis in de batterij op den spoorweg Dordrecht- Eist, nabij don Diefdijk. De raming bedraagt f 54.000. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Ouden Zeedijk onder Dussen in Noord-Brabant, is besloten tot voort zetting der proceduregevoerd tegen het water schap hot Pompveld wegens de weigering van betaling dor omslagen door dat waterschap over do jaren 1878 en 1879. Door don kantonrechter van Heusden is die vordering ontzegd op grond dat de Provinciale Staten niet de bevoegdheid hebben om nieuwe waterschappen op te richten, en dat mitsdien de voorzitter van het waterschap van den Ouden zeedijk niet de qualituit van voor zitter bezitdie hij zich toeschriiften waarin hij in rechten voor dat bestuur is opgetreden. Met belangstelling wordt alsnu de uitspraak van den hoogeren rechter in deze door de besturen van de verschillende door de Provinciale Staten opgerichte waterschappen tegemoet gezien. Door eene vergadering van inge- zetenen van Utrechtbelegd door het comité voor eene bloem- en diergaarde aldaar, is Woensdag besloten het park „Tivoli” te koopen voor f185.000. Men zal thans moeite aanwenden om deze gelden bij elkander te krijgen. De tweede v o o r j a a r spaarden- markt te Buren kenmerkte zich door groote levendigheid. De aanvoer aan de lijn bestond uit ongeveer 500 stuks. Vooral luxe-paarden waren hoog in prijs. Zy golden van f 600 tot f 950. De Zondag aan de Bilt gehouden palmpaar- denmarkt was vry druk bezocht. De buiten- landsche kooplieden waren goed vertegenwoor digd. De handel was levendig en er werden hooge prijzen besteed. Voor luxe-paarden be steedde men f 600 tot f 1000, werkpaarden gol den f 150 tot f 300. Door uitnemend weder begunstigd had Maandag de groote palmpaardenmarkt te Utrecht plaats. Het Vreeburg en de daaraan grenzende straten waren vol. Er waren 1303 paarden aan de lijnwelke verkocht werden werkpaarden voor f 250 A f 350luxe-paarden van f 700 tot f 1100. De handel was levendig in alle soorten en er waren veel buiten- en bin- nenlandsche kooplieden. Prof. Tjaden Modderman, hoog- loeraar in de scheikunde te Groningen, en de heer 0. II. Van Ankum, apotheker aldaar, zijn belast met het onderzoek van den inhoud der ingewanden van wylen Dr. Meyer te Winscho ten, alsmede van het in beslag genomen fleschje met geneesmiddelen. Het gebruikte middel is aconitinum nilricum, en men schijnt gegeven te hebben het Fransche óf Engelsche, en niet het Duitsche (Friedlandsche) praeparaat, dat veel minder sterk is en door den docter bedoeld zal zijn. Het onderzoek zal later meer ophelderen kunnen. Ofschoon er sprake van geweestls den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar op den lOden Mei *in te voeren, zal dit toch op hot gewone tijdstip 15 Mei geschieden. De publieke verpachtingen van hooi- en weilanden hebben in de Tielerwaard een aanvang genomen. De pachtsommen zjjn tot heden gemiddeld 12 tot 16 pCt. hooger dan in het afgeloopen jaar. De stijging van den prils van het hooi, thans f 18 Af 20 per 1000 halve Kg. bedragende, werkt daartoe mede. De elft heeft hare komst reeds aangekondigd. Enkele voorloopers zjjn bereids te Gorinchem en elders gevangen, en by eenigs- zins zachtere weersgesteldheid zal de massa wel spoedig volgen. Tot predikant te Leiden is beroe pen Ds. E. A. Lazonderpred. te Zegveld. —■Bedankt voor het beroep naar Hoe- geveendoor Ds. G. Njjhuis, to Borgschonhoelh

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1