muis een «tuk GROND iet een ruim PAK- o Wachterstraat te 226 en 227, groot Zijnde in het Hui» Kamen, een goede folder» en hetgeen lakkelyk Woonhui» N-. 566. 1880. U'IÖBl w». mOPING en ERF Zondag 18'April. BIJEN, Kalveren, 1 Met- nwagen, Mestkar, Melk- en Kaas- lledigen f Mt. jneide. Stolwijk, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. *1 £/V, uring ™g£kon, CUT, E L, ehooren en oenig Over Sohoolspaarbanken. chting VAö- tlien polder. BUITENLAND. BINNENLAND. O Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. SGHÖOBWHI GOMT. S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitgeven. 14 April 1880, óór den verkoop, ere inlichtingen mi O. A. VAN V. DE GELDER d, Tentwagen, n, 2 Boeren- verse Tuigen, ouw, allerlei reed schappen 1A0, der won der perooelM Is die jrarigk* welen tg Mllet rtari. BOÖDB adag 19 April i voormiddag» ten de Sociëteit „ONS ade aldaar, van: houden WONINGEN w- en Boom- afslag op 17 d e, ten over ste Meerkerk, f hebben, rda» 15 April en volgenden dag, Hofstede bewoond J te rp, in het open» vK V' JA i matige ligging aan chikt tot oprigting ling van alle andere i Kattensingel •4 en 94a. Zynde rla”; waarin een imers, oen Keuken nekken. bekomen ten kan- RTUIJN DROOG- goede komen. Eindeiyk, de werkzaamheden der hoofdon- derwijze» vooral worden, door een richtige ad ministratie der sohoolspaarbanken, zeer vermeer derd. lat zou waar zyn, indien zij alleen en »onde?*hulp van buiten met die taak werden belast. Doch daar het hier in de eerste plaats de bevordering van een sociaal belang geldt, en dit algemeen wordt ingezien, ontbreekt het hnn nergens aan medewerking. Waar spaar banken van het Nut zijn gevestigd, zijn de direction gewoonlijk bereid, hun het grootste gedeelte der bemoeiingen nit de handen te ne men; waar deze niet bestaan, is het bestuur eener afdeeling van Volksonderwijs bereid of een andere vereeniging van particulieren uit te noodigen. het beheer en de belegging der spaar gelden met hen te deelen. Het komt er maar op aan, de koe flink bij de horens te pakken; is dat eenmaal geschied, dan zijn in den regel de omstanders bereidwillig genoeg om het beestje te helpen vasthouden en te leiden waar men het hebben wil. □ARICUM te Gu- en Woensdag ten 9 ure, op do >r wjjlen ADRIA- HoosendMl onder >aar verkoopen: elk- en Kaasge- an dag verkocht, ndag 12 April Het is niet precies hetzelfde, een plaats in te nemen onder de aanbidders van het Gouden Kalf, en het bezit van geld op hoogen prijs te ■tellen. Misschien is er een tijd geweest, waar in de gemoedelijke praatjes van hen die met een verheven minachting noderzagon op „het nietig slijk der aarde,” eenigen indruk maakten maar in elk geval laat zich thans niemand aan leunen, dat stoffelyke eigendom volstrekt niets beteekent. We erkennen dat geld en goed op zich zelf niet datgene uitmaken, wat wij ge woon kijn het geluk te noemen, maar zeer stel lig zijn wel overtuigddat zij er veel toe kun nen bijdragen. Wie niets meer heeft dan vereischt wordt om op bekrompen wijs in zijn dagelijksche behoef ten te voorzien, is veel minder dan de bezitter in staat, aan de stormen des levens het hoofd te bieden. Hij mist het voornaamste middel, om op de maatschappelijke ladder een sport hooger te stijgen: hij is steeds beklemd door een gevoel van afhankelijkheid, en de gedachte aan zijn weerloosheid tegen mogehjke rampen belet hem, rustig het hoofd neder te leggen. Het geheele maatschappelijk vraagstuk is in den grond der zaak niets anders dan een geld- quaestie. Om den nerves rerum is het te doen, onder welke schoonklinkende namen men dit ook zoekt te verbergenen hijdie de kunst zal uitvinden om elk die leeft van de vruchten van zijn arbeid, een deel toe te leggen iets grooter dan zijn noodzakelijke uitgaven, is de man die den stryd onzer dagen toteen oplossing brengen zal. Het opwekken van den lust tot sparen is vol strekt niet gelijk te stellen met het aan wijzen van den eenig mogelyken weg, maar het be hoort toch tot die middelen, wier werking niet gering is te achten. Er wordt wel beweerd, dat het moeielyker ia, met verstand uit te geven dan zijn geld eenvoudig ter zijde te leggen echter sluit het een het andere niet uit Wijs is hjj, die in beide opzichten de juiste maat weet te houden, en zoowel de Scylla der ver kwisting als de Charybdis der gierigheid weet te ontzeilen. Evenwel, wie geen kapitaal heeft, moet beginnen met er een te vormen, hoe be scheiden dan ook van omvang; eerst daarna kan hij zich afrragen, welko gebruik hij er van zal maken; Nu worden overal zoowel verkwisters als gie rigaards aangetroffen; kon er van beiden een statistiek worden opgemaakt, dan zou het waarschijnlijk blijken, dat het getal der eersten vrij wat aanzienlijker is dan dat der laatsten. Oneindig grooter is nog het aantal van hen die, zonder tot een der beide categorieën te behooren, eenvoudig leven bij den dag, en de tering zetten naar de nering, zonder zich de hersenen te kwellen met de vraag wat de toe komst zal geven of nemen. Om al deze redenen achten wij don tijd nog niet gekomen, dat een warme aanbeveling tot Spaarzaamheid geheel overbodig is geworden. Bij al wat door de leiders der arbeidersbeweging in Nederland wordt voorgesteld of op touw gezet staat het sparen op den voorgrondhet is van elke hervorming het uitgangspunt Om fondsen tot ondersteuning by ziekte, ongeval of wer keloosheid töt stand te brengen en op gang te houdenmoeten de werklieden een gedeelte van hun loon als contributie afzonderenniets anders wordt van hen verlangd om hen geleidelijk in het bezit te stellen van een eigen woning enter wijl thans krachtige pogingen worden aangewend om een pensioenfonds voor arbeiders in het leven te roepen, is het alweer van de spaarzaamheid alleen, dat het welslagen dier grootsche en schoone onderneming wordt verwacht Wanneer zulke overwegende maatschappelijke belangen op het spel staan, is het de plicht van ieder dié door het levende woord of de pen zich toegang weet te verschaffen tot de woningen der'weinig of niets bezittende klassen, als apo stel der spaarzaamheid op te treden. Hij be hoeft zich niet te storen aan de beschuldiging, dat hij er op uit is van onze natie een volk van schrapers en potters te maken; elke deugd kan door verkeerde toepassing tot een leelyke on deugd worden verwrongen. De lust tot sparen moet opgewekt of versterkt de kunst van sparen geleerd worden. Ons volk kent nog niet in voldoende mate de toover- macht van het kleine; het begrijpt niet dat de sneeuwvlok, van den bergtop losgewoeld, door vereeniging met andere vlokken tot een klomp kan aangroeien. Bovendien bezit het, in ’talge meen genomen, niet de zelfbeheersching die noodig is om zich een oogenblikkelyk genot te ontzeggen met het oog op veel belangijker ge nietingen, van degelyker en bljjvenden aard, in 4» tQ«k0UMt> w«l i» eg 44 gml vooruitgang erf 24. April tor Poktor- toruiatobton: 'SCHAPPIJ ontogen, !■- Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. By het No. dezer Courant behoort een Bijvoegsel. Overzicht Zooals vroeger reeds zoo dikwijls het geval was, bleek ook ditmaal weder, dat de aanvraag om ontslag van den Duitschen Rijkskanselier niets meer was dan een storm in een glas water. Het mag zelfs ernstig betwijfeld worden of het wel noodig is; dat de Rijkskanselier tot zulk een geruchtmekendèn maatregel zijn toevlucht neemt om zijn haan te doen koning kraaien. Want dat het hem daarom alleen te doen is, bewyst de afloop van deze drukbesproken zaak. Op voorstel van Beieren heeft de Bondsraad herstemming verzocht over het wetsontwerp betreffende het zegelrecht, met dit gevolg, dat alsnu het heffen van zegelrecht op postwissels en postquitantiën naar Von Bismarcks wensch gehandhaafd blijft en dus de oorzaak van het conflict is weggenomen. Leden en voorzitter van den Bondsraad wedijveren nu in het doen van voorstellen om voor ’t vervolg dergelijke abnormaliteiten te voorkomen. Het zaakje gaf intusschen aan de Rijksdag- leden, Lasker, Richter c. s. eene welkome ge legenheid om den draak te steken met de over gevoeligheid van den premier. Eerstgenoemde stelde voor om de beraadslaging over de leger- wet, waarvan de tweede lezing juist een aan- vang zou nemen, uit te stellen; terwyl Richter niets meer of minder betoogde dan dat het ontslag vragen van den Rijkskanselier niets anders was dan een jaarlijks terugkeerend ko mediespel. Natuurlijk had de zaak dan ook geen invloed op de behandeling der legerwet, diena verwerping van alle amendementen met eene flinke meerderheid in tweede lezing werd aangenomen. De officieuse Nord-Deutsche bevestigt thans het gerucht, dat zoodra Rome zijne betuiging van verzoeningsgezindheid door een daad heeft bekrachtigd, de Regeering aan den Pruislechen Landdag machtiging zal verzoeken de Meiwetten in milderen geest toe te passen of gedeeltelijk af te schaffen. Bestaat er hier dus kans dat de stqjd langza merhand zal afnemen, elders worden de wapenen gescherpt voor een nieuwen strijd. De bisschoppen in Frankrijk hebben zich met bres gesteld en eischen van de regeering dat benoemd, js als zij die godsdienstige corporatiën .beschou wen inlate. De verdeeldheid in het Bona- partistische kamp, waarvan de eene helft zich met Prins Jeremo Napoleon aan de zijde der regeering, de andere helft met de Cassagnac aan de zijde der ciericalen schaart, heeft de opgewondenheid nog doen toenemen en met aan drang roepen de kerkelijke bladen de goedge- zinden op, om den 20. April in den Senaat op hun post te zijn. Dtór kan men dus het eerst den grooteu strijd verwachten. Rome blijft, naar ’t schijnt, aarzelen om zich in dien strijd partij te stellen. Het zal misschien in Fraakryk gaan zooals men in België ziet gebeuren, waar op dit oogenblik, nu de schoolwet al eenigen tijd in werking is, nog getwist wordt over de vraag of Rome de heftige maatregelen van de geeste lijkheid tegen de schoolwet al dan niet goedkeurt. Dat Beaconsfield voor de krachtige uitspraak der kiezers in Engeland zal wyken, is een uit gemaakte zaak. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat hy, alvorens daartoe te besluiten, de weder- bijeenkomst van het parlement zal afwachten en dus gevaar loopen om door eene verplette rende motie van wantrouwen van zyn zetel ge jaagd te worden. De liberalen hebben op dit oogenblik reeds 120 zetels meer dan de conser vatieven, zelfs indien de Home Rulers, ten getale van ruim 50, zich bij de conservatieven aanslui ten, hebben de liberalen nog eene meerderheid van ongeveer 70 stemmen. Nog altijd is het onzeker of Gladstone wel als premier zal optre den doch hoe dit ook zijde liberale partij ziet in hem haar hoofd the greatest man of the world en de hoofdstad maakt kolossale aan stalten om hem als zoodanig te ontvangen. De OoBtenrljksche regeering heeft het hard te verantwoorden. Zoowel de rechterzijdedie de meerderheid heeft en nog meer concessies te nationalen Slavischen geest wil afdwingenmaakt het haar moeielijk als de minderheidde soom- naamde Duiteehe parttj, die tanratemduM toonde door afstemming van het zoogenaamde dispositie-fondseen post van vertrouwen. De Zweedse he Tweede Kamer heeft met 121 tegen 75 stemmen de legerwet verworpen en daardoor aan het land een ministerieelen crisis bezorgd. De democratische partij in Spanje doet dezer dagen weder van zich sprekendoor openbaar making van een manifest, dat er zóó radicaal uitzagdat de regeering zich er niet beter over wist te wreken dan door het stuk wijd en zijd te doen publiceered. te bespeuren, gelijk wy nog voor korten tijd onder verwijzing naar het succes der Stuivers- spaarbanken aantoonden, maar er moet oneindig meer gedaan worden om de waarde van het bezit tot zijn volle recht te doen komen. Dat groote volksbelang eisoht samenwerking van alle factoren die bij de nationale vorming zijn be trokken, en het verdient ten zeerste te worden toegejuicht, dat de school ook die taak op zich, neemt. Spaarzaamheid is een maatschappelijke deugden valt als zoodanig niet buiten de tet- men van de bemoeiingen der onderwijzers. De beoefening eener deugd aanbevelen, haar waarde in een helder daglicht stellende grenzen aangeven die zij niet mag overschrijden, is reeds veel, maar in de meeste gevallen niet genoeg. Het „al doende leert men” is ook hier van toepassing. De onderwijzer vergenoegd zich niet, zijn leerlin gen te vertellen dat zij gehoorzaam, ordeljjk, hulp vaardig moeten zijnhij verlangt ook van hen dat zij zyn voorschriften opvolgen. Met de spaarzaam heid is het evenzoo gelegen. Een bloote aan beveling kan nuttig zijn, doch verre daarboven te verkiezen is het verstrekken <yan de middelen, waardoor die deugd practisch wordt geleerd. De school kan en mag de jeugd den weg naar de spaarbank aanwijzen en doen bewandelen; is het kind dan later aan eigen krachten over gegeven, dan bestaat de kans dat zij het bekende pad zal blyven betreden. Dit tot aanbeveling van de schoolspaarbank, waarvan de eer der uitvinding aan een Neder- landsch onderwijzer toekomt, namelijk aan den heer Schaberg, hoofd van de Hervormde Diaco nieschool te ’s Gravenhage. Lang voor de Öent- sche hoogleeraar Laurent door zijn geschrift en persoonlijke bemoeiingen dat denkbeeld algemeen verbreidde, was in onze residentie reeds een begin van uitvoering gemaakt, ofschoon het wel mag voorondersteld worden, dat laatstge noemde daar niets van hpeft geweten. Laat ons nu eens zien, welke, bedenkingen er tegen worden in gebracht. De tegenstanders der schoolspaarbank zeggen Kinderen bezitten niets, en kunnen dus niet sparen. Wat zij tot dat dool in de school brengen, is hun door de ouders gegevendezen dus zijn de eigenlijke spaarders. Tot op zekere hoogte is dat waar. Maar in dat geval werken ouders en onderwijzers samen om het kind de beteekenis van het sparen te leeren, eri in plaats van dat af te keuren, moeten wij het toejuichen. Ook gebeurt het niet zelden, dat de kinderen centen krijgen waarover zij naar welgevallen mogen beschikken; deze zijn toch zeker wel hun eigendom, en wanneer zij nu, de keus hebbende tusschen den snoepwinkel en de spaarkas, zich tot de laatste wenden, dan is er reeds veel gewonnen. Zij die bekend zijn met de gewoonten in de lagere volksklasse, hebben vaak met leedwezen opgemerkt, dat er betrek kelijk veel geld wordt vermorst aan lekkernijen van meer dan verdacht allooi het is geen on verdienstelijk werk daartegen maatregelen te nemen. De schoolspaarbank wekt ijverzucht, die licht in nijd kan ontaarden. Het kind, dat zijn makker meer ziet inbrengen dan hy vermag te doen, wordt daardoor tot wrevel aangezet, het geen hoogst noodlottig is voor zijn karakter vorming. Dat bezwaar is, geloof ik, denkbeel dig. Als onze knapen en meisjes zóó vatbaar waren voor afgunst, dan bestaan daartoe dage lijks honderd aanleidingen. Het eene kind is netter gekleed, woont meer pretjes by, krijgt beter leermiddelen dan het andere, ontvangt versnaperingen die een ander moet missen. Toch speelt de min bedeelde even onbezorgd met zijn meer begunstigden kameraad, als bestond er in alle opzichten volkomen gelijkheid. De Schoolspaarbank zal evenmin tot nihilisme voeren als het verschil in uiterlijke omstandigheden. Wel zou dit het geval kunnen worden, wanneer onverstandige onderwijzers in het sparen van grootere sommen een reden vonden om het kind daarvoor lof toe te «waaien; doch welk opvoe der zal zoo dwaas zyn F Er bestaat gevaar dat de kinderen, ten einde centen in te brengen, zich die op onrechtmatige wijze toeëigenen, zoodat men, door spaarzaam heid aan te kweeken, diefstal zou kunnen be vorderen. Onwaar. Het genot van het sparen is niet zulk een sterke prikkel, dat die vrees gewettigd is; wel kunnen we dit verwachten van de aantrekkingskracht der snoepwinkels. Dat dezo tot oneerlijkheid hebben gevoerd, daar van bestaan voorbeelden in menigte: de onder vinding van alle onderwyzers, die in hun scholen spaarbanken invoerden, kan van datzelfde treurig verschynsel geen feiten aanwijzen. Het is daarom meer dan voorbarig, die beduchtheid te koesteren. Het is, zegt men nog, een algemeen kwaad in onzen tijd, dat al wat dienen kan om de maatschappij van haar tallooze kwalen te genezen, op de schouders der school gelegd wordt. Welnu, al ware dat zoo, wat zou het dan nog? Hoe meer de school zich met de maatschappij vereenzelvigt, hoo meer aanrakingspunten zij heeft met het dagelyksch leven, des te sterker zal haar invloed worden, en dat kan niet andqrs dan zoowel haar als de samenleving ten Pry» der Advertentiën: Van 1 tot 5 regel» /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddag» te 10 uren. J^en verneemt dat de indiening van een wetsontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik en tot beperking der uitoefening van het tappersbedrijf eerlang kan worden te gemoet gezien. Voor het huldeblyk, den generaal Van der Heyden aan te bieden, zijn vanwege dè vorstelijke familie de navolgende sommen beschikbaar gesteld: door Z. M. den Koning f 500door H. M. de Koningin f 250door Z. K. H. prins Frederik f500 en door H. K. H. prinses Marianne f250. Wegens de voortdurende smokke larij met tabak en sigaren uit Nederland heeft de Pruisische minister van financiën eene nieuwe administratieve regeling ingevoerd, waardoor het toezicht langs die grenzen opnieuw wordt ver scherpt. De onlangs plaats gehad hebbende verkiezingen van hoofdingelanden en hoofdinge- landen-piaatsvervangers van het hoogheemraad schap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, hebben de volgende uitkomsten opge leverd In het 1ste district, hoofdplaats Alblasserdam, waarin een hoofdingeland-plaatavervanger moest worden benoemd, zijn uitgebracht 182 geldige stemmen, waarvan 178 op J. Veth P.Jz. te Pa- pendrecht. In het 2de district, hoofdplaats Giesendam, waarin drie hoofdingelanden en drie hoofdinge- i landen-plaatsvervangers moesten worden benoemd, zyn uitgebracht a. voor de betrekking van hoofdingeland, 235 geldige stemmen, waarvan zich hebben ver- eenigd, op A. Schram Jz. te Sliedrecbt, 235, P. Schakel en O. Tukker, beiden te Giesen- Oudekerk, ieder 233 stemmen. b. voor de betrekking van hoofdingeland- plaatsvervanger 235 geldige stemmen, welke allen zyn uitgebracht op A. Brand en O. Aantjes, beiden te Wijngaarden en C. Tukker Bz., te Giesen-Oudekerk. In het 5e district, hoofdplaats Noordeloos, waarin twee hoofdingelanden moesten worden benoemd, zyn uitgebracht 185 geldige stammen, hiervan verkregen T. Van den Haven te Noor deloos 140, en C. Kooyman te Noordeloos, 108 ■temmen. In het 6e district, hoofdplaats Ameide, waarin nieuwen strijd. gescherpt De bisseuoppen hi rrnnKrijK uuuueu ziiuu mei. den meesten hartstocht voor de congregaten in de een hoofdingeland-plaatsvervanger moest worden ■jreo geteld cu «jwvlwu »uu du rcftccriug dn» is gekozen H. Spek te Tienhoven, met ’.ij zich niet met zuiver kerkelyke zaken zoo- 234 van de 371 uitgebrachte geldige stemmen. —-Bij de stemming in het Hoogheem raadschap de „Vyf Heerenlauden", op 7 dezer, ter verkiezing van vier hoofdingelanden, was de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stem men 131. Gekozen werden de heeren H. Veen met 221H. Bassa 202 G. De Vor Hz. 202 en F. Staart met 201 stemmen. Voor de stemming van vier hoofdingelanden-plaatsvervangerswas de volstrekte meerderheid 144. Gekozen werden de heeren G. De Vor Cz. met 201C. Versluis 182 en J. Veen Cz. met 168 stemmen. Herstemming tusschen de heeren A. De Wall Janssen die 76 en J. Kersbergen Jr., die 57 stemmen op zich vereenigde. Op den zelfden dag werden in het 2e district te Schoonrewoerd ter benoeming van 2 hoofd ingelanden en 1 ingeland-plaatsvervanger 884 stemmen uitgebracht. De heer T. Heikoop werd met 353 stemmen tot hoofdingeland-plMtever- vanger gekozen. Voor de benoeming van 2 hoofdingelanden was de volstrekte meerderheid 282. De heeren Jasper De Ridder verkreeg 280, Maarten Heikoop 279, Jacob Kool 185 en T. Kloek 150 stemmen, zoodat tusschen deze vier eene herstemming moet plaats hebben. Bij de op 13 dezer te Hoenkoop plaats gehad hebbende verkiezing van een Be stuur van de vereenigde polders Vliet en Dijk veld zijn met algemeens stemmen benoemd tot voorzitter de heer J. J. Ie Fèvre de Montigny te Haastrecht en tot leden de, heeren T. G. Gaik- horst en N. Burgerbeiden to Hoenkoop. Door de Arr. Rechtbank te Rotter dam is 11. Dinsdag de persoon van J. R.. wo nende te Schoonhoven, ter zake van geweldda- - - di

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1