Zondag 2 Mei. N°. 568. 1880. few-York, DIM Barbier, ens^ IKELEN, UK, ostraat, naaat het ndams en aat 346. lES. IAT. HAAKS. RSMA. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 9300.-. BUITENLAND. BINNENLAND. paar horloges en porte- VES Deze Courant wordt geregeld iederen Zatordag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. iurde DAMES- N- en DAMES- Loplk i met Maar dien i de volle firma een, door onzen er G. NEIDLIN- nder den naam Dotten en kwa- IS enz. enz. v. Dienaar, iheid als zoodanig i ons land, durft nette coup en door eene accu- h hot vertrouwen aardig te maken. S. W. N. VAN NOOTEN ra Schoonhoven^ Uitgeven. I. HSMBADEN van IJseldam zullen April 1880, het DIJKHUIS te ai^i> D. M. HAARS Jaarsveld, I it hij zich ■OMOWSffl CODRAUT. ■eld), en beveelt errigten van alle ehoorende. en solide uitvoe- 11 Richter's te Rotterdam iel“ ujt het be- ”Dr.?£'rT’ o ontbieden. es FRANCO. ende brengt tor ëerd publiek van dat hij van af aeft gevestigd als DAG. oop, welke geen levert het beste ines niet één is, behandeling en er Naaimachines irdt als deze. Is Handwerkers- iken, worden zij i f 1,— geleverd, etaling genomen. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels/0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. verzwaren van ims, over eene tusschen Hec- en 72. schade, toege- in den afge- torm en ijs. reer 350 Stères ide losplaatsen, ib 3 genoemde tsen naar den )amweg. g der lengte- en genoemde werk April, tegen be- lar, te verkrijgen W. N. VAN erwijl do aanwij- op Vrijdag don elf uur, aanvan- 59. sub 2, 3 en 4, aanbesteding ter te Jaarsveld. rlangd gegeven •ogheomraadschap Jaarsveld. Kegt het voort. Gelderland uitspraak zal hebben gedaanaal de Synode hare zitting sluiten. Beroepen bij de Herv. gemeente te Rotterdam Ds. J. Phil. Van der Land, pred. te Wons en Engwier. Acte voor Engelsche taal is ver kregen door den heer W. Hearing te Lekker- kerk; acte voor de Wiskunde door de heeren K. Jasper so te Giesendam en II. J. Van Steenis te Noordeloos. ♦GOUDA, 30 April. Bij den gemeenteraad kwam heden een voorstel in van B. en W. om de Regeering te verzoekenuitbreiding der Hoogere Burgerschool tot eene met 5 jar. cursus, waarbij de gemeente zich bereid verklaart alle kosten dier uitbreiding voor hare rekening te nemen. Door de raadsleden Dr. Luijten, Mr. Kra nenburg en Jh. De Rotte is een voorstel inge diend tot oprichting eener waterleiding van ge meentewege van gefiltreerd IJsel water. De gemeenteraad heeft, overeenkomstig een voorstel van B. en W., aan de Afd. „Gouda en Omstreken” der vereeniging Volksonderwijs voor- loopig voor één jaar een subsidie verleend van f 100 voor den handenarbeid aan kinderen uit den minvermogenden stand. Den hh. W. Erberveld en 0. P. W. Dessing is vergunning verleend tot aanleg eener nieuwe straat bij de Karnemelksloot. ♦GORINCHEM, 30 April, Naar men ver neemt hoopt Ds. Westhoff te Axel, op 18 Juni a. s., alhier zijne intrêerede te houden. B. en W. hebben bij den raad ingediend een voorstel tot tijdelijke opdracht aan den heer W. M. Stavenisse de Brauw van de betrekking van leer aar in de Wiskunde enz. aan de mid delbare scholen. Twee huizen, staande aan de west zijde van den Appeldijk, behoorende tot de na latenschap van wijlen den heer H. Havenaar, zijn aangekocht door deze gemeente. Deze zul len, even al» vroegere panden, worden geamo- veerd tot meerdere verbetering van de aanleg plaats voor schepen en stoombooten in de ha ven alhier. ALBLASSERDAM28 April. Van de werf van de scheepsbouwmeesters Gebr. Jonker alhier werd gisteren met goed gevolg te water gelaten een ijzeren Rhjjnzeilschip, voor rekening van den heer L. Sillevis te Culemburg. Daarna werden da kielen gelegd voor twee sleepschepengenaamd „Maasstroom” en „Aurora”, voor rekening van den heer H. J. Oomes te Maastricht. *AMEIDE, 1 Mei. Heden is door de beurt schippers J. en C. v. d. Ham een nieuwe dienst geopend voor vervoer van goederen, tusschen deze plaats en Utrecht over Meerkerk en Leks- mond. BOSKOOP, 28 April. In de gisteren gehou den vergadering der Pomologische vereeniging is besloten bij adres de aandacht van den Minister van Buitenlandsche zaken te vestigen op de te Bern gesloten conventie tot beteuge ling der wijnluis (philloxera)waarbij zoo de daarin voorkomende bepalingen voor het vervoer van planten door Duitschland op Nederland van toepassing mochten verklaard wordende handel in planton naar dat rijk zou onmogeljjk ge maakt worden, CAPELLE A/D IJSEL, 29 April. Door den gemeente-veld wachter alhier is tegen een indus trieel proces-verbaal opgemaakt wegens het in zijn dienst hebben van drie jongens beneden den leeftijd van 12 laren. ♦GIESEN-NIEUWKERK29 April. By de verkiezing van 11. Zaterdag zijn alhier de heeren K. De Kuiper als Heemraad van de gezamenlijke polders dezer gemeente en M. Pierhagen als Heem raad van den polder Muizenbroek herkozen. ♦HOORNAAR, 29 April. Sedert de vorige week is de prijs der kaas weder f 0,50 per 50 KG gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 30,50 f31,50 per KG be steed. Nu juist een jaar geleden gold zij hier f 15 A f 16 de 50 KG. ♦KRALINGEN29 April. In de afgeloopen weelfc werden alhier aan de markt verkocht 125L zalmen en 12582 elften. Prjjs der zalm f 1,30 tot f 1,35 per half kilo. Elft f 0,70 tot f 0,85 per stuk. KRALINGSCHE VEER, 29 April. Met 1 November e. k. wordt het post- en telegraaf kantoor overgeplaatst in een nieuw gebouw, hetwelk daarvoor door den heer A. Langejan, te Kralingen, voor eigen rekening gebouwd wordt. De eigenaar heeft het gebouw voor den tijd van 6 jaar verhuurd aan eene Commissie, bestaande uit de heeren A. Dekkers, G. A. Ten Houten, W. A. Luyten Zn. te Kralingsche Veer; M. H. Salomonson, te Capelle a/d IJsel en A. De Jong Wz., te IJselmonde, welke Commissie sedert 1875 steeds voor de instandhouding van het telegraafkantoor alhier gezorgd heeft. ♦LEKKERKERK, 30 April. Tot leden van het polderbestuur zijn herkozen voor den polder „den Hoek” de heer G. Van Wynen en voorden polder „Schilwacht” de heer B. Roest. De verpachting der grasgewassen van de Herv. kerkgisteren gehoudenheeft opgebrachl f 693, tegen f 496 in het vorige jaar. de bewuste informaliteit op den uitslag der stem ming had uitgeoefend, waren billijkheidshalve verplicht, tot toelating van den heer Bastert te besluiten, en omtrent dit laateto punt kon niet getwijfeld worden, of deze was wettig verkozen. Met 32 tegen 80 stemmen werd de conclusie der commissie verworpen, mlzoo was de heer Bastert toegelaton. Een voorgestelde verhooging van hoofdstuk V der begrooting voor 1880 ten behoeve der restau ratie van historische monumenten werd na breede discussie aangenomenpogingen om het gevraagde bedrag bij amendement te verminderen mislukten. Daarna werd door den heer De Jong tot de Re geering een interpellatie gericht over de weg lating op de lijst der besmettelijke ziekten van het zoogenaamde rotkreupel (klauwzeer) der schapen, en over den stand der rundvee-long- ziekte. Die weglating werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigd op grond van de adviezen van deskundigen, die deze on gesteldheid voor niet-besmettelijk hadden ver klaard, hetgeen de interpellant op grond zijner ervaring bleef ontkennen. Omtrent de longziekte gaf de Minister verzekeringen waarmede de heer De Jong genoegen nam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een sup- pletoire begrooting voor hoofdstuk V (Staatsbe groting 1880)strekkende om voor meerdere kosten van Lager Onderwijs over de twee laatste maanden des jaars in verband met de invoering der nieuwe wet op 1 November a. s., vier ton beschikbaar te stellen als vergoeding aan de ge meenten en f25.000 voor het schooltoezicht. Z. M. de Koning heeft benoemd tot president van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, sedert 1850 lid dier Kamer voor Friesland. Z. M. heeft Mr. J. II. M. baron Mol- lerus van Westkerke, burgemeester der gemeente Baarn en lid der Provinciale Staten van Utrecht, benoemd tot Commissaris des Konings in de provincie Gelderlatxl. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Delft D. J. A. Van Kruyne, thans directeur van het postkantoor te Gouda. Z. M. heeft op verzoek eervol ont slag verleend aan S. Hallungiusals lid der comm, van adm. over de gevangenis voor jeug dige vrouw, veroordeeldentevens huis van ver betering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, en als zoodanig benoemd E. W. Duyts, grond eigenaar te Willeskop. Den 21. April jl. heeft te Parys de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk, omtrent de invordering van gelden op quitantien door tus- schenkomst der posterijen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuuris Woensdag behandeld het beroep van het bestuur van het waterschap Sluipwijk van eene beslissing van Ged. Staten van Zuid-Hollanddd. 9 December 1879 N°. 11betreffende den ligger der wegen en voet paden in de gemeente Gouda. Rapporteur de staatsraad Heemskerk Azn. De heer Kruijt trad als belanghebbende op en lichtte het beroep toe. In een op Maandag gehouden ver gadering der kiesvereeniging „Alblasserdam en omstreken” zijn tot candidaten voor de Provin ciale Staten gesteld: do heeren A. P. H. A. De Kleijn, Burgemeester van Ameide, aftredend lid, en in plaats van den heer T. H. Von Lindern, die niet meer verlangde in aanmerking te komen, de heer C. Von Lindern, scheepsbouwmeester te Alblasserdam. Aan het Departement van Water staat werd Woensdag aanbesteedhet maken van de landhoofden en pylers van de brug over de Beneden-Merwede te Baanhoek. Minste inschrij vers waren de heeren D. Bolier en P. Seret te Scherpenisse en Sliedrecht voor f 909.500. Ook werd aanbesteed de uitvoering van baggerwerk tot onderhoud van de vaargeul in de Konings haven te Rotterdamtusschen de kilometerraaien 132 en 134. Hiervoor was minste inschrijver de heer C. Van der Plas te Hardinxveld voor f 0,46 de kub. meter. Woensdag is door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Lekdijk Bovendams te Utrecht in zeven perceelen aanbesteed: Het ver- hoogen en verzwaren van den Noorder-Lekdijk 1 Bovendams van Amerongen tot aan het Klaphek, met eenige daarbij behoorende werken. Minste inschrijvers waren: Voor het le perceel de heer Do Vree te Mourik, voor f68.000; 2o perceel de heeren Roskam en Brand te Giesendam, voor f 95.6003e en 4e perceel dezelfden, voor f194.800; 5e perceel dezelfden, voor f 112.000; 6e en 7e perceel de heer Van den Boogaard te Leeuwen, voor f 145.000. Van 21 Maart tot 17 April 1880 Zijn door longziekte aangetast 9 runderen, van welke 8 in Zuid-Holland en een in Groningen. In het vorige tjjdvak van vier weken waren 5 runderen door die ziekte aangetast. Uit het jaarverslag der Tielsche Brandwaarborg-maatschappjj blijkt dat het ver zekerd kapitaal in 1879 wederom met 8 millioen gulden was toegenomen en thans bedraagt f232.000.000. Aan premie was in het afgeloo pen boekjaar ontvangen f 309.000. Niettegen staande aan brandschade de belangrijke som van f 243.000 was betaald, kon aan de aandeelhou ders een dividend van 30 pet. worden uitbetaald. Te Vlissingen heeft zich een com missie gevormd met het doel oen eenvoudig ge- denkteeken te stichten ter eere van den Vlis- singschen dichter Bellamy. Een marmeren me daillon vertoonende het borstbeeld van den dichter en geplaatst in den gevel van het huis dat hij bewoond heeft, zal waarschijnlijk tot verwezenlijking van het doel het meest in aan merking komen. Naar men verneemt, is de gerech telijke instructie in zake A. Then Bergh, door de rechtbank te Rotterdam gesloten en de zaak verwezen naar den procureur-generaal bij het Hof te ’s Gravenhage. Dat college zal nu te beslissen hebben over der verwijzing naar de openbare terechtzitting. Een werkelijk ongehoord bedrog bij de overname van een koffiehuis-aflaire is dezer dagen door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam behandeld. Iemand had een kof fiehuis met inventaris overgenomen voor f 3000 om in termijnen onder borgstelling af te betalen, f 500 werden onmiddelhjk afbetaald. Weldra bleek dat het koffiehuis, dat als zeer beklant was opgegeven en dit ook was toen de kooper het aanvaardde, weinig of niet meer door die klanten bezocht werd. Toen reeds meer dan de helft van den koopprijs was betaald, ontvingen kooper en borg in het geheim de mededeeling, dat zij bedrogen waren. De verkooper had na melijk steeds voor bezoekers gezorgdals kooper en borg op zekere tijden kwamen om eens te zienof er wel de toeloop wasdien de verkooper beweerde, en waarvan de winst globaal berekend moest en konde worden. Die bezoekers waren echter gasten die niets betaalden. Aan vrienden werd verzocht vrienden mede te brengendie ook gratis vertering hadden. Na die mededeeling - weigwJon kooper en bory do verdere betaling-. Daartoe gedagvaard stelden zij een reconven- tioneele vordering in tot ontbinding der over eenkomst met schadevergoeding, op grond van een bedrog, hetwelk zij aannemen te bewijzen. Dit bewijs werd toegelaten, en daarna de eisch aan den verkooper ontzegd en de reconventieele vordering tegen hem toegewezen. Voor de eischers was gepleit door mr. Zwaardemaker, voor den gedaagde door mr. S. J. Cohen. Te Brussel is eene maatschappij opgericht, welke ten doel heeft in eenige groote steden, o. a. te Rotterdam, een panorama te stichten en te exploiteeren. Waarschijnlijk zal het gebouw aldaar worden geplaatst in de na bijheid van het station der Staatsspoorwegen en zal de firma Hackert en van Wyk met den bouw worden belast. De maatschappij heeft zich ver der verzekerd van de medewerking der schilders Volkhart en van Eckenbrechter te Dusseldorf, wier panorama: het gevecht te Quatre-bras, te Rotterdam zal worden tentoongesteld. De kerseboomen in Gelderland bloeien prachtig. Als met een wit laken zyn ze omhangen. Eén bloem, al bloem! Men vrQfist dat de gure wind en de koude nachten nadeelig op de vruchtvorming zullen werken. De jeneverstokerijen te Schiedam verslonden in 1879 37 millioen kilo rogge en 50 millioen kilo mout. Doordien voor velen gelegenheid tot werken is opengesteld aan de spoorbaan Go- rinchem—Geldermalsen—Tiel, zijn de dagloonen van de boerenarbeiders in deze streken zeer ge stegen, zoodat zelfs tot f 1,50 per dag op den akker verdiend wordt. Jongens van 12 jaar ontvangen f3 per week. Jammer dat het school bezoek daaronder zeer lydt. De synode der Ned. herv. Kerk beeft beslist, dat art. 38 reglement godsdienst onderwijs in dien zin zal worden gewijzigd, dat van .den eenen kant oud-leerlingen bij de be vestiging van lidmaten zullen mogen adsistee- ren, maar dat aan den anderen kant de bekende alinea, waarbij bepaald is, dat geloofsovertui ging geen reden mag zijn om af te wijzen, zal komen te vervallen. Een voorstel om art. 38 en 39 reglement godsdienstonderwijs in den ouden vorm te her stellen, is met groote meerderheid verworpen. Evenzoo is een voorstel, om de geheele kerke- lyke wetgeving te herzien op den grondslag van een louter administratief kerkverband,met bijna algemeene stemmen verworpen. Een derde voor stel, om het twee-parochiestelsel op de geheele Kerk toe te passende Kerk in twee afdee- lingen te splitsen, van welke de eene het be ginsel recht voor allen erkent, enz., is éénparig verworpen. Een voorstel om de Synode de bevoegdheid toe te kennende classikale vergaderingen zoo noodig buitengewoon samen te roepenis met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Nadat de rapporten over de klachten van het classikaal bestuur van Dordrecht, van dr. J. J. Stronck en van de ouderlingen zullen zyn be handeld, en de Synodus contracts in zake de vier leden van het provinciaal kerkbestuur van Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevon, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De Koningin van Engeland heeft Gladstone met de vorming van een nieuw Ka binet belast. Hij heeft die opdracht aanvaard en een Ministerie samengesteld. Uit Mentona wordt van den 25sten gemeld: Gisteren-avond te 10 uren werd in het Casino van Monte Carlo buitengewone ontstel tenis verwekt door de ontploffing van een bom. Deze was op een schoorsteenmantel geplaatst, verborgen achter de hoeden der spelers, die daar gewoonlyk worden neergezet Er waren onge veer 300 personen in de zaal, waarvan verschei- denen zwaar gekwetst werden. De bom is juist gesprongen bij de tafel waar het hoogst ge speeld werd, maar door de goede zorgen der bedienden is het plan der misdadigers, om in do verwarring de bank te bestelen, verijdeld. Alleen hebben eenige rappe handen zich ongemerkt enkele goudstukken toegeëigend die over den grond rolden. Er zijn een paar personen als verdacht van medeplichtigheid in hechtenis ge nomen. Een paar weken geleden is reeds in het Casino een der gelijke aanslag gepleegd, die echter veel minder erg was. Toen heeft een man er een pistool met los kruid op zichzelven afgeschoten, teneinde zyn medeplichtigen gelegenheid te ge ven, in de opschudding, 'die daardoor ontstond, den spelers een en ander te ontstelen. Er wer den echter maar een monnaies ontvreemd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de politie te St.-Petersburg eindelijk de hoofdschuldige bij den aanslag in het Winterpaleis gevat. Zyn naam is Szewiez; hij had als schrijnwerker onder den naam Dimitrser in het W interpaleis toegang gekregen. Szewiez is een bloedverwant van den Keizerlijken Gouverneur van Kaluga en heeft tot 1870 de Peterburgsche Universiteit bezocht. Hij behoort tot de hoofdaanvoerders der nihilisten. Zaterdag-avond is het Noordpool- schip „Vega”, door ongeveer 200 stoombooten ingehaald, te Stockholm aangekomen. Mijlen ver was de kust door vreugdevuren verlicht. De reizigers werden op de landingsplaats door het gemeentebestuur ontvangenen daarna op het paleis door den Koning verwelkomd. On der de luide toejuichingen van eene onafzien bare menigte reed Nordenskjöld daarop door de schitterend verlichte straten naar zijn woning, in het gebouw der Academie van wetenschappen. Zondagmorgen werd in do slotkapel een gods dienstoefening gehouden om te danken voor de behouden terugkomst der Noordpoolvaarders. Na afloop daarvan bracht de Koning een be zoek aan boord van de „Vega”, waarbij aan al len, die de expeditie hebben meegemaakt, een medaille werd uitgereikt. ’s Avonds werd ter eere van de bemanning der „Vega” in het Koninklyk paleis een feest maal gegeven, waaraan het Hof en al de hooge waardigheidbekleeders deelnamen. De Koning hield daarby een aanspraak tot de wakkere Noordpoolvaarders, waarin hij hen, mede uit naam van het Zweedsche volk, dankte voor de nieuwe lauweren, die de Zweedsche vlag door hun toedoen heeft verworven. Aan Prof. Nordenskjöld is door den Koning de titel van Baron verleendPalander en Dickson zyn tot den adelstand verheven. Laatstgenoemde is verder begiftigd met het grootkruis van de orde der Noordster, terwyl aan Sibiriakow het commandeurskruis van die orde is verleend. Er zijn ruim 20.000 vreemdelingen te Btok- holm gekomen, om de feestelijkheden ter eere van de „Vega” bij te wonen. 8TATEN-GENERAAL. De commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van den heer Bastert adviseerde tot niet-toelating. Tegen die zienswyze kwam de heer Van Kerkwijk op. Te Harmelen hebben 7 kiezers onwettig gestemd. Al hadden die nu niet hun stemmen uitgebracht op den heer Bastert, dan nog zou deze beslist in de meerderheid zyn geweest. Spreker stelde dus een tegenoverge stelde conclusie voor. Hieruit ontspon zich oen levendig debat. Som mige sprekers meenden dat dezelfde informaliteit, die den heer Du Tour had doen werenook hier een reden van niet-toelating moest zijn; anderen beschouwden laatstgenoemde als wettig verkozen, en zouden alleen om die reden vóór de conclusie der commissie stemmen. De heer Patyn, die aan de discussion van 7 October, (toelating-Du Tour) niet had deelgenomen, stelde de quaestie aldus Degenen die op grond van de Harmelensche kie zerslijst tegen den heer Du Tour hadden ge stemd, moesten, om consequent to blyven, zich ook tegen den heer Bastert verklaren. Zij echter, die vóór Du Tour waren' geweest, moesten om dezelfde reden nu ook vóór Bastert zijn. Tr degenen, die alleen letten op den invloed,

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1