Zondag 23 Mei. 1880. VN New-York, tens, riKELÜN, >ents. Weekblad voer Zujd-Holland en Utrecht s-Artikelen IDA, I, OEMIW hoven- -Gouda v. v. >htendat van af ei 1880 Jt: IN ES. traat 346. aagen. Rijnaars, ■oot. Schilte. abat. EID Co. ITNÖr i de Lek. ’.oonhoven i ’s namiddags te iren. Gouda gs te 3 uren en te uren 6 min., na Amsterdam. BUITENLAND. Overzicht, Specerijen. BINNENLAND. r ii,./ a, i r jrc-2 iflb If ED <]O| I onderhoud dier werken [NES C lie soorten van >erd. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: foor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco per post door het geheele rijk 0,80, infj qoj aan het II KEREN - j JONKHEID over sche en Duitsche N, FLUWEEL, beschrijving liggen jemeenten Schoon- n ten kantore van ien nadere inlich- en moot uiterlijk plaats hebben ten der Registratie en ers de volle firma an een, door onzen Heer G. NE1DLIN- onder den naam handreiking protesteeren 'adering EGISTRATIE en ,al op Dingsdag i één uur, te Zij- ir, bij inschrijving .ren, ingaande da- 3r 1897, 5ii ichen, boven en ibben gemerkt: ien regteroever de grenaschei- eenten Willige- >ven, bestaande van ongeveer s zal de dienst van i uren uit Gouda Diligence in plaats :e diensturen, ook r Schoonhove n D/VG. jrkoop, welke geen en, levert het beste ichines niet één is, de behandeling en inger Naaimachines wordt als dezej als Handwerkers- maken, worden zij ran f 1,geleverd, i betaling genomen. Prjjs der Ad verten tién; Van 1 tot 5 regels f 0,50. lede» regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddaga te 10 uren. De teelt van kruidnagelen ia hoofdzakelijk beperkt tot het eiland Amboina en de nabij gelegen Veliassers. De vermaarde plantkundige Rumphius noemde den kruidnagelboom den schoonsten van de wereld, en inderdaad maakt hij een prachtige vertooning. In zjjn pyrami- dalen vorm gelijkt hij op een laurierde dunne, gladde, grauwe Stam, van hard en geurig hout, schiet recht omhoog en draagt vijf voet boven den grond zijn eerste takken. De bladeren zijn hard en donker. De boom zou tien meter hoog kunnen worden, maar meestal kapt men den top af om den oogst gemakkelijker te maken. Eerst in het achtste jaar krijgt de boom bloe sem, twee jaar later in voldoende hoeveelheid om ingezameld te worden. Die bloemen zitten in bosjes aan de uiteinden der takken; in Sep tember gelijken zij op groene spijkertjes, een maand later krjjgen zij een hoogroode kleur en moeten dan dadelijk geplukt worden, omdat zij anders haar geur zouden verliezen. Alle handen komen dan ook in beweging; met een haak buigt men de takken naar den grond en plukt de mannelijke bloemen; de vrouweljjke, kenbaar aan haar lichtere kleur, en, bij nauwkeurige beschouwing natuurlijk door haar gemis van Meeldraden, laat men zitten, waarna zij de grootte van een vingerlid bereiken. Deze wor den geconfijt, of voor de voortplanting gebezigd, waartoe men ze in houten bakken laat ontkie men. Dikwijls gebruikt men voor do verme nigvuldiging ook stekken. De verdere behandeling der gewone nagelen is vrij eenvoudig; men zuivert ze van de stelen, spreidt ze uit op horden, stelt ze vervolgens een poos aan den rook bloot en droogt ze verder in de zon. De teelt gedijt het best in geregeld aangelegde tuinen, op vetten kleigrond. In de eerste jaren moeten do boomen tegen de felle zonnestralen worden beschut. De muskaatnoten-boom was vroeger op alle eilanden van den Molukschen archipel inheemsch; de Oost-Indische Compagnie wist door middel van overeenkomsten de inlandsche vorsten over te halen den aanplant te beperken tot de Banda- groep. Deze boom heeft veel overeenkomst met onze pereboomen. De notentuin bevat hoogstammige kanarie- en dja|tiboomen, die de onmisbare scha duw afwerpen, onder welke de muskaatboom zich prachtig ontwikkelt. Een heerlijke geur vervult de uitgestrekte ruimte, en de aanblik is niet minder aantrekkelijk. Het blad is nederhangend en puntig, en wordt het geheele jaar door af gewisseld met de bekervormige bloemen. De vrucht hoeft do grootte on de kleur eener per zik zo is een weinig langwerpig. Is deze rijp, dan springt zij openmen ziet dan een helder rood vlies, dat de donkerbruine kern omgeeft. De eerste is de foelie, de laatste de noot. Voor de inzameling, die veel zorg vereischt, maakt men veel gebruik van arbeiders die op Java worden aangeworven en zich voor een be paald aantal jaren moeten verbinden; zij ont vangen van den eigenaar voeding, kleeding, een vast maandgeld benevens een premie voor het geen zij meer inbrengon dan het voorgeschreven getal. Dat werk is aan geen seizoen gebonden, doch wordt aanhoudend voortgezet. Op elk notenperkeen naam die afkomstig is van den vroegeren toestand, toen delevering geschiedde volgens contracten met de regeering geslotenvindt men de woning van den eige naar of administrateur, meestal Europeanen, de huisjes der arbeidersen het perkhuiswaar de oogst wordt afgeleverd en verder bearbeid. Des morgens te vijf uren wordt de klok geluid de arbeiders gaan dan naar buitenelk voorzien van een lange bamboe met losse verlengstukken die ingeschoven kunnen worden aan het eind der bamboe zit een korfje, en daarboven een klein© vork. Daarmede wordt de rijpe vrucht gegrepen en afgerukt, zoodat hij in het korfje valt. Nu wordt de buitenbast er afgedrukten de noot met de foelie er omheen geborgen in een mand dien de arbeider op zijn rug draagt. De arbeid wordt te drie uren gestaakt; de klok van het perkhuis doet zich op nieuw hooren en ieder loopt er heen om zijn oogst te laten tellen. Dan wordt nog de foelielaag er afgeno men waarmede de bezigheden van dien dag zijn geëindigd. Nu zit er om de noten nog een schil. Om alzoo i dezen los te maken worden zij eenige weken J -- aan de werking van een rookend vuur blootge steld waarna de bolstering gemakkelijk is. Dan begint het sorteeren een werk dat veel ervaring vereischt. De minste soorten dienen voor de vervaardiging van noten-zeep met stelt ze eenige uren bloot aan de werking van den stoom en perst ze dan uit. De beste worden eerst een poos ondergedompeld in een bad van zout water met kalkten einde zo tegen de insecten te verdedigendaarna nog drie maanden in de zoo genaamde zweethokken aan een hoop te broeien gezeteindelijk op nieuw gesorteerd en voor den handel verpakt. Men ziet dusdat er met het eenvoudige nootje heel wat is gebeurdeer onze huismoeders het tot poeder raspen. Met de foelie wordt minder omslag gemaaktna in platte korven in den S, W. N. VAN NbOTEï te Schoonhoven, UitgeS*. fltnewjhljn gedroogd te zijnis zij gereed. In den laatsten tijd is ook op andere plaatsen le cultuur van muskaatnoten beproefdmeest net ongunstigen uitslag. Alleen in de Padang- iche bovenlanden (Sumatra)slaagt zij naar venschin Benkoelen op hetzelfde eiland verden de boomen door een vernielende ziekte geteisterd. Ook op Amboina krijgt de notenteelt ten niet onbelangrijke uitbreiding. De indruk door Gladstones amende honorable h Engeland teweeggebracht, verschilt hemels- treed van de uitwerking die zijne nota te Weenen leeft gehad. Hier heeft men zich gehaast de Felwillendo betuigingen van vertrouwen en ïiendschap op even welwillende wijze te beant- voorden; dóór kan men het den grijzen staats kan niet vergevendat hij zich zóó liet beheer- ahen door partijdrift, dat slechts enkele maanden liter een amende noodig was. En werkelijk noet het verwondering baren dat zulk een groot •aatsman als Gladstone is, zich een oogenblik bt zulk een klein partijman kon verlagen, dat hi, aan indirecte mededeelingen gehoor gevende, ds eer en de rust des lands in de waagschaal selde. De oppositie zal uit deze zaak zeker mint trachten té slaan, door bij de eene of gidere gelegenheid eene interpellatie daarover td de regeering te richten. Intusschen heeft Gladstone’s verzekering, dat hi mede zal werken tot eene eerlijke en ge- trtuwe uitvoering van het tractaat van Berlijn ooï elders vertrouwen gewekt. De Grieksche quiestie en het geschil tusschen de Porte en Moitenegro houden nog altijd Europa bezig en ge»rek aan eenstemmigheid in deze zou licht tot eene bloedige herhaling van het Oostersche drama kunnen aanleiding geven. Daarvoor zijn todTgenoeg gegevens voornanden. Italië wacht slechts op eene gunstige gelegenheid om zijn aaideel in den buit, dat hem te Berlijn den neis voorbijging, alsnog machtig te worden. Di Albaneezen vinden in hem, zeer tegen den zii van Oostenrjjk, op dit oogenblik een trouwen bondgenootdie hen tot verzet tegen Montenegro en de Mogendheden aanspoort. Alsof Italië bhnen eigen landpalen niet handen vol werk hid. De verkiezingendie een einde moesten naken aan den kleingeestigen partijstrijd, die Tffids jaren lang eiken regeeringsmaatregel ón mogelijk maakt, zijn afgeloopen, zonder evenwel v<el verbetering in den on houdbaren toestand te brengen. Wel beschikt de regeering over eene meerderheiddoch deze is niet groot genoeg on aan eene coalitie der minderheden het hoofd te bieden en juist deze coalitie is oorzaak van de eindelooze crisissenwaardoor Italië zich berucht gemaakt heeft. Rome-Berlijn zijn twee namen die in de laatste dagen weder meermalen in één adem genoemd wsrden, nu de pas geopende Pruisische Land dag zich waarschijnlijk in de eerste plaats zal heblen bezig te houden met het ontwerp, waarbij do Rijkskanselier zich de bevoegdheid wil zien toegpkend, om de toepassing der Meiwetten naar omstandigheden te kunnen beperken. Zij, van wie men mocht verwachten, dat zij het meest ingenomen zouden zijn met die handreiking der regeering, zijn het ijverigst in het tegeh den maatregel. In eene vergadering van moer dan 3000 Katholieken te Dirtmund gehou den, zijn besluiten genomen om de aanneming van het wetsontwerp te verhinderen en geheele intrekking der Meiwetten te verkrijgen. Voor het eerste is weinig, voor het laatste in het geheel geen kans. In den Duitsehen Bondsraad heeft do Rijks- kanselier het pleit in zake de Hamburgsche tollinie-quaestie reeds zoo goed als gewonnen. Zijne vele vrienden buiten het parlement helpen een handje om het voorstel in het parlement aannemelijk te maken. De Wolsalnkanten, te Finsterwolde vergaderd, gaven het voorbeeld door een adres van dank in te dienen aan den Rijkskanselier, omdat hij de quaestie der tol- aansluiting van de Hanse-steden heeft op het tapijt gebracht. Dit voorbeeld zal zeker weldra door vele anderen gevolgd worden. Het wetsontwerp, regelende het recht van vergadering ih Frankrijk, heeft aan een der leden van het Kabinet de portefeuille gekost. Lepère is als Minister van Binnenlandsche Zaken afge treden en bereids vervangen door zijn Onder secretaris Constans, mode lid der Union Repu- blicaine. Het geschil liep over het recht tot ontbinding van vergaderingen door den Commis saris van politie en het handhaven der orde in gemeenteraads-vergaderingen. De Kamer ver leende dat recht aan de regeering, doch bedong eene uitzondering ten aanzien der kiezers-ver- gaderingen, welke uitzondering, in weerwili, van de bedenkingen der regeering, door de meerder heid werd aangenomen. Ten aanzien der onderwijswet is de regeering eindelijk met de commissie uit de Kamer over eengekomen. Het lager onderwijs zal, indien de wet wordt aangenomen, verplicht, kosteloos en neutraal zijn. De lokalen zullen beschikbaar ’Nvorden gesteld tot het geven van godsdienst- Alle Binnenlandsche Advertentignwaarvan de pluteiag 3 guud «w* «WT™, slechts maal in rekening gebracht. De stoutmoedig ondernomen en met zoo uit stekend gevolg bekroonde pogingen van de Ne derlanders op het eind der zestiende eeuw, om zich een weg naar Indië te banen, hadden uit sluitend den handel in specerijen ten doel. Vroeger kreeg men die zeer gewilde koopwaar uit de tweede handvan de groote Portugeesche handelshuizendie ae direct uit Indië lieten halen; maar sedert Filips II de domheid had begaande havens van het aan zijn heerschappij onderworpen Portugal voor onze koopvaarders te sluitenrestte ons geen andere keuzedan óf de winstgevende negotie op te gevenóf op eigen houtje „Oost- ofte Portugaels Indië*’ zien te bereiken. Natuurlijk besloot men tot het laatste. Nog lang daarna was de specerjj-handel het zwaartepunt van al wat in Indië gebeurde. Leverings-contracten werden gesloten met de vorsten die in meerdere of mindere afhankelijk heid van ons gezag geraaktenen met nauwlet tend* zorg werd gewaakt dat aan geen mede dingende natie iets van het product werd verkocht. Was de oogst ergens grooter dan de behoefte, dan werd niet zelden dat meerdere vernietigd, zooals o. a. het geval was met de kruidnagelen die zelfs in den bloeitijd van de Compagnie alleen op het eiland Amboina mochten geteeld wordenterwijl men gewapende vaartuigen uit rustte om overal elders de boomen te gaan om hakken. Later werd de belangrijkheid van de spece- rjj-cultuur verre overtroffen door die van andere voortbrengseleninzonderheid koffie en suiker en in den laatsten tijd tabak, zoodat zij minder de algemeene opmerkzaamheid trekt. Toch mo gen we niet vergetendat zij nog altijd een ge wichtige rol in onzen handel vervullen, en dat we nog op den huidigen dag de voornaamste leveranciers van die artikelen zijn. We zullen trachten een klein overzicht van de cultures te geven. Laat ons beginnen met de specerij, die het algemeenst in gebruik is. Toen de eerste Nederlandsche schepen voor Bantam kwamen (met Cornelis Houtman aan boord als handels-agentvond men daar een drukke pepermarkt. Het product kwam voor een deel uit de Preanger-regentschappenmaar voornamelijk van het tegenover liggend eiland Sumatraten minste daar werd lang voor de komst der Europeanen de pepetstruik in het groot verbouwd meest evenwel langs de Westkust het allermeest in het Rijk van Atchin.” Vandaar zijn steeds groote ladingen weggehaald door Engelsche, AmerikaanscheFransche en Neder- landsche schepende teelt was er volkomen vrij elk arbeider kon met zjjn gewas doen wat hij verkoos alleen moest hij bij den uitvoer 1 dollar per pikol (een pikol is 125 Amsterd. ponden 61.76 kilogram) ten behoeve van den Sultan betalen. De oorlogstoestand van de laatste jaren heeft die cultuur oen gevoeligen slag toegebracht het is te verwachten dat de Atjehneesche peper tuinen hun ouden bloei zullen herwinnenals de lieden zich geschikt hebben in het onvermijde lijke en de zegeningen van een geregeld bestuur erkennen. De peper groeit aan lage, kruipende stengels, die onder gunstige omstandigheden een levens duur van twintig jaar hebben en het weligst tieren op een bodem van zand met een dunne laag teelaarde overdekt. Men plant de peper- struiken als stekken ter lengte van een paar voettegelijk met een dodop-stekdie de plant tot steun moet dienen. Na twee jaren heeft deze een lengte van 2[ meter bereikt, en is dan een houtachtigedonkerkleurige slingerplant met korte, broze takken van omstreeks 6 deci meter, en hartvormige, puntige, donkergroene en glinsterende bladeren. Het derde jaar ko men kleine witte bloemen te voorschijn: zij staan aan trossen overeind, en geven het aan zijn aan groene bessen die later vuurrood wor den en zeer gemakkelijk afvallenwaarom men reeds tot het plukken overgaat vóór de gan ache hoeveelheid rjjp is. De rijpste bessen wor den in water geweekt om het roode vruchtvleesch te verwijderen; bij droging bekomt men 8' de witte peper. De rest wordt terstond na het plukken op de plaats zelve, meestal op uit gespreide matten, te drogen gelegd en levert dan de welbekende zwarte korreltjes. Is de oogst afgeloopen, dan maakt jnen de stengels van hun steunsel los, rolt ze op, en legt ze zoo, in een uitholling in den grond, terwijl men het topeinde laat uitsteken; dat laatste groeit dan met nieuwe kracht in het volgende jaar tot een lengte van drie metert, en levert een over vloediger gewas dan te voren. Den inlanders zelven is de peper van geenerlei nut. De Atjehneezen waren vroeger van idéé, dat de Europeanen in hun koud en vochtig kli maat de korrels gebruiken om er hun bedden mee te vullen, ten einde zich een beetje warm te houden. onderwijs aan die leerlingen, wier ouden dit zullen wenschen. Er zal zeker nog heel wat gepraat moeten worden eer die wet tot stand komt. Men zou echter kortheidshalve wel kunnen verwijzen naar hetgeen er elders voor en tegen zulk een onder- wijsregeling in het midden is gebracht en zich eenvoudig tot stemmen bepalen. In een aantal fabrieksplaatsen is eene ernstige werkstaking onder de arbeiders ontstaan. Tot nog toe kon overal de orde gehandhaafd worden. S T A T E N - G E N E K De Eerste Kamer hervatte Dinsdag-avond baar vergaderingen. Bijna alle Ministers woonden de zitting bij, die aanving met de optreding van den nieuwen Voorzitter, Jhr. Mr. F. J. J. Van Eijsinga. Met pen hartelijke toespraak aanvaardde de President zjjn functie. Onder de ingekomen stukken waren de geloofs brieven van den heer Van Naamen van Eemnes: gesteld in handen eener commissie. Ook eenige sollicitatién voor de betrekking van commies-grif- fier der Kamer. Heden, Zaterdag, wordt een tweede openbare zitting gehouden. De vorige dagen is gewerkt in de afdeelingendie Dinsdag-avond door loting opnieuw zijn samengesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 Juni 1880, benoemd tot directeur van het postkan toor te Gouda A. Simons, thans dir. van het postk. te Assen. —De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft bepaald dat de post- en hulpkantoren op plaatsen waar wegens spoorweg- kanaal- of andere werken tijdelijk eene menigte arbeiders aanwezig zijn, ook des Zondags op de voor de arbeiders meest doelmatige uren tot ver zending van postwissels belmoren open te staan. Aan het Ministerie van waterstaat is aanbesteed het leveren en verwerken van stort- steen ten behoeve van de overbrugging van het Hollandsch Diep en het uitvoeren van herstellin gen en vernieuwingen aan de rivierwerkengele gen aan den noordelijken oever van het Hollandsch Dieptot de overbrugging behoorende’, mot het onderhoud dier werken, tot 1 Mei 1881. Minste inschrijver de heer L. A. Van Haaften, te Slie- dreöht, voor f55.698. -4- Donderdag 11. is, ten behoeve van de garnizoensbakkerjj te Utrecht aanbesteed, de levering van 250 hectoliter roode en van 750 hectoliter Zeeuwsche tarwe, wegende respective- lijk 77 en 76 kilogram. Laagsten inschrijver was de heer M. De Gier te Gorinchem, tegen f 11,18 en f 11,27 per heet. De tentoonstelling van gouden en zilveren voorwerpen enz., die te Groningen ge houden zal worden, belooft uitmuntend te zul len slagen. Moor dan 70 industrieelen in het binnen- en buitenland hebben reeds belangrijke inzendingen toegezegd.' Aan den heer Jules Van Hasselt, te Kampen, penningmeester van het voorloopig comité voor de collectieve inzending van vee en zuivel naar de internationale tentoonstelling te Londen in dit jaar, is tot dusverre aan bijdra gen toegezegd f1500. Door de Commissie wordt eene som van f 10.000 noodig geacht, om zich te Londen waardig te doen vertegenwoordigen,, zoodat de verdere ondersteuning voor deze zaak nog zeer gewenscht is. De afdeeling Rotterdam, Schie dam en omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw en de Rotterdamsche afd. van de Ned. Maatsch. voor tuinbouw en plantkundezullen gezamenlijk eene tentoonstelling organiséeren van zuivel-produktenbloemen en plantendie van 4 tpt 7 September a. s. gehouden zal worden. De hoofdingelanden van Rijnland hebben voor de betrekking van hoogheemraad, opengevallen door het overlijden van den heer J. Van der Breggen Fzn.een voordracht opge maakt van 3 candidaten, waarop geplaatst zijn de hh. K. Van der Torren Kzn., T. P. Viruly en mr. J. P. A. Teding van Berkhout. De werkzaamheden aan den spoor weg GorinchemGeldermalsen vorderen goed. Te Leerdam heeft eene verzakking, hoewel van geringe beteekenis, plaats gehad, die echter spoedig hersteld was. De idioten-inrichting te ’s Hage heeft Zaterdag onder talrijke en veelzijdige be wijzen van belangstelling haar zilveren feest ge vierd. De stichter der inrichting, Dr. C. E. Van Koetsveld, hield de feestrede; een der on derwijzeressen aan de inrichting verbonden mej. Bosch, vierde dien dag hare 25 jarige werkzaamheid aan -het instituut. ■*- Door de Raadkamer van het ge rechtshof te ’s-Hertogenbosch is Adriaan Van Beest, oud 41 jaren, karman, geboren en wo nende te Sleeuwijk, wegens moord en diefstal, naar de openbare terechtzitting verwezen. *- Voor het gerechtshof te ’s Gra- venhage zou eergisteren behandeld worden de zaak van R. Th. le G. en J. H. M. von D., beschuldigd van diefstal door meer dan één persoon in een bewoond huis met behulp van SGHOOWVfflB GOMT. Li

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1