iek IJz. ‘EN, l c. a. JA? N'. 572. 1880. Artikelen, )A, Zondag 30 Mei. Lrecht, rnoernd. BT. [OVEN, UC. KOOP, mgw, en een zonder bS DAM, r te StoUrjjk. ANNOOTïS? KELEN, Hoofd- drecht. I I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht ter her wordt aan- AT. CHE '.ZEES. 25 MEI item wordt >te partij ngten en tPEW, BINNENLAND. S T ATEN-G EN E R A A L. tori, Langerak, te Gorinchem. smornma comt. --- ff -■ otten en kwa- S enz. enz. iirde DAMES- f- en DAMES- g te Sliedrecht, z. KW. aar zijn. ons kilo). Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere pegel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 1P uren. zal vertegenwoor- nadeele van eerst een lid van diens gewestelijke ver- noodigen wij VI. Heer die van den Heer et in hem gesteld och kan de over- Heer 'BIL- en BIJST- Boskoop heeft zich altoos wel be vonden schrijft men aan de Leidsehe courant bg de gewoonte om zooveel dpenlyk gewassen, die geen winter kunnen verduren j op te nemen en te bergen. Dat de vroegtijdige, tevens strenge vorst van dezen winter de kweekers overviel en met groote schade veler zorgen verijdelde, is derhalve te verontschuldigen. Niet overal wordt echter zoo bedachtzaam gehandeld. In vroeger jaren was men zóó bezorgd dat men geen aucuba aan den winter zou hebben durven blootstellen, veel minder hybriden van andere groenblijvende heesterskegeldragende gewassen en dusge naamde Fransche rozendie allengs in zwang gekomen zijn. Nu denkt men er lichter over, De winters werden al lang zoo streng niet meer en het „goed” was gehard, het kon wel tegen de vorsthet te beschutten gaf maar noodelooze moeitedus redeneerde menen men sliep daarbij in. Dat is jaren vrij goed gegaan. Intusschenis met de omstandighedenonder welke dezen winter zoo ontzaglijke verliezen in de kweekerijen en tuinen hebben plaats gehad maar al te weinig rekening gehouden. Eerstens is dat „goed” veel minder gehard tegen de vorst dan men zich wil voorstellen. Nu wasten gevolge van een zoo nat en zonneloos zomer-en herfstgetij, de jonge twijg van heester en struik nog groenonrijp verzadigd van sappen, half ziek van het water, niet ontwikkeldweek en teder in knop. Het lag voor de hand dat het zachte hout reeds de vroegtijdige vorst, die daarop volgde, niet kon weerstaan maar deze was ook streng tegelQk derhalve zooveel te aangrijpender; het leed niet lang of hare vernietigende uitwerking werd overal waargenomen. Een troost is het echter, dat zulk een niet-geleidelyke overgangvan herfst op win ter als de laatste onder het zeldzame behoort. De nachtvorsten hebben ongelijke schade ge daan, doch de pruimen, peren, kersen en mo rellen, die goed gebloeid hebben en vrucht be ginnen te zetten, zyn blijkbaar er aan ontkomen. In tuinen en boomgaarden zijn nu de appel- boomen als overdekt met geopende bloesems, die althans nu geen schade meer van nachtvorsten zullen te duchten hebben. Twee zaken zullen gewichtige afbreuk aan den pluk kunnen doen, te weten droogte, waarbij de vruchten afvallen, en storm, waarbij zij worden afgeslingerd; an ders bestaat het vooruitzicht, dat bij den oogst der appelboomen de takken zullen buigen onder den last van vruchten. Overigens bieden kwee kerijen en tuinen, buiten de kasten, nog weinig bekoorlijks aan. Zoo mooi het begon in April, zoo koud en geurloos deed zich de Mqimaand zonder bloemen hennen. Volgens berichten uit de Rijnstre ken hebben daar de nachtvorsten veel kwaad gedaan aan de wijngaarden zoodat de hoop op een goeden oogst verijdeld is. Men schrijft aan het Utr. Dagbl. van bevoegde zijde „Do pokken naderen van uit België meer en meer. Reeds werd door ons medegedeèlddat in Zeeland sporadische gevallen van pokken werden overgebrachtin de laatste dagen werden ook in N.-Brabant en Limburg in) verschillende ge- meentep gevallen van. pokziekte geconstateerd. De waargenomen gevallen zijn vooral uit Ant werpen overgebracht. Blijkens een onderzoek in loco door den adj.-inspecteur van het Geneesk. Staatstoezicht in Brabant en Limburg in eenige Belgisch-Limhurgsche grensgemeenten ingesteld heersohen de pokken in verscheidene Belgische grensgemeenten. Dientengevolge is bg de Lim- burgsche gemeentebesturen aangedrongenruim schoots gelegenheid open te stellen tot kostelooze inenting en herinentingopdat deze zoo algemeen mogelijk zal plaats hebben.” Het Londensche Bij bel gen o o t- schap heeft sedert zijn oprichting 88 millioen bijbels verspreid. Daar de op 23 pri 1 jl. te Heine- oord beroepen prod. dr. A. Kuyper, te Amster dam, volstrekt niets van zich heeft doen hoo- renwordt hijovereenkomstig het reglement beschouwd het beroep te hebben afgewezen. De heer J. N. Van der Hoeve, pre dikant te Noordwijkerhout, die door de synode wegens verregaand verzuim in de waarneming zyner bediening uit zijn ambt is ontzet, heeft dit hierain te danken, dat hij te Amsterdam een gaarkeuken had opgerichten daardoor veel tijds uit zijne gemeente afwezig was. Al de zorg die hij er aan besteedde, kon niet belet ten dat de gaarkeuken slecht ging, en eindelijk moest worden gesloten. Die proefneming heeft hem dus geen geluk gebracht. ♦GORINCHEM, 27 Mei. LI. Maandag heeft Dr. J. II. Holwerda deze gemeente verlaten om zich metterwoon te Voorschoten te vestigen. Gedurende 43 jaren was hij eerst als predikant bij de Hervormde gemeente, later als Rector aan de Latynsche school tot aan hare opheffing ten vorigen jure, alhier veelzijdig nuttig werkzaam. Zyne vele vrienden jagen den waardigen grijs aard met leedwezen vertrekken, hoezeer zij zijn verlangen om do laatste jaren zijn levens onder zijne naaste familieleden te slijtenmoesten billijken. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. I Te Stolwijkersjui8 werdop 26 de- M>eene Vereenigde Vergadering gehouden van Dyk graaf en Hoogheemraden met Hoofdinge landen van de Krimpenerwaard. In deze ver gadering werd de begrooting voor het Hoog heemraadschap, dienstjaar 1880/81, vastgesteld op f 86666,85 in ontvangst en f 86595,— in uitgaaf. Batig saldo f 71,85. De omslag per hectare belastbaren grond is vastgesteld op f 5, De gemeenteraad van Rotterdam haeft in zijn zitting van eergisteren beslotendat hst sluiten van de lijkkisten voortaan zal worden vrijgelaten en niet meer geschieden zal door de stads-doodgravers. De concessie voor het plaatsen van kiosken op openbare pleinen en straten zal in het openbaar worden aanbesteed. Van de plaatsing eener klok op de Oosterkado ten ge rieve van de talrijke reizigers met de rivier- booten, zal vooreerst niets komen. Het besluit om die klok te plaatsen in het plantsoen daar ter plaatse, kan wegens ’t verzet van sommige eigenaren van gronden aan het Haringvliet niet uitgevoerd wordenen een voorstel van het dagelijksch bestuur, om de klok nu te plaatsen op het politiewachthuisje, aldaar, of op het kantoor der reedery Fop Smit Co., is gister verworpen. Woensdag is aan de rijks-univer- siteit te Leiden tot doctor in de rechtsweten schap bevorderd de heer B. Denekamp (geb. te Schoonhoven), na verdediging van een academisch proefschrift, get.: „De herziening van het Bel gische handelsrecht betrekkelijk do vennoot schappen.” Te Dordrecht is Woensdag door dê „Dordrechtsche Harddravery Vereeniging” eene harddraverij gehouden met paarden van zessen klaar, waaraan door 11 paarden werd deelgenomen. De prijs, f 300, werd behaald door de „Prinses”, Schimmel merrie van P.Smit Jr. te Slikkerveer, pikeur P. Van Santen, en de Bfemie, f 100, door de Sophie”, Vos merrie van A. Schouten te Dubbeldam, pikeur J. De Boer. Nadat reeds sinds maanden een instructie by de rechtbank te Haarlem aanhangig was geweest tegen den notaris D. te Oosthuizen (Noord-Holland)is hij Woensdag 11. door den substituut-officier van justitie in hechtenis ge nomen en des nachts onder geleide gevankolyk overgebracht. Door de Arr. Rechtbank te Rotter dam zijn 11. Dinsdag veroordeeld: C. L. Wz., wonende te Jaarsveld, vervolgd ter zake van slaan, tot een boete van f 10. Subs. 2 dagen gevangenisstraf. F. v. H., wonende te Benschop, vervolgd ter zake van boleediging met woorden van rijksveldwachters, tot een boete van f10, subs. 3 dagen gevangenisstraf. Voorts stonden terecht: M. V., dienstbode, wonende te Boskoop, bekl. van, in dienst zijnde bij den winkelier B. te Gouda, ten diens nadeele te hebben ontvreemd gelden uit de winkellade, door don winkelier begroot op de som van f200. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. E. v. D., arbeider, wonende te Sluipwijk, bokl. van diefstal van een scheer mes, te Gouda gepleegd. Eisch 3 maanden ge vangenisstraf, cell. H. H., schipper, wonende te Krimpen a/d IJsel, bekl. van den Rijksveld- wachter L., te Capelie a/d IJsel, met een steen moedwillig verwond te hebben. Eisch 2 maan den gevangenisstraf, cell. In bovenstaande zaken over 8 dagen uitspraak. Er zal oen stoom-tram way worden aangelegd van het station te Leidenlangs Rynsburg, naar het badhuis te Katwijk aan Zee. De leden der Koninklijke Neder- landsche Yacht-club te Rotterdam hebben be sloten de Club te ontbinden en het gebouw van- de hand te doen. De eigenaars van het Hotel en Café Coomans in de Hoofdsteeg te Rotterdam hebben het naast hun koffiehuis gelegen per ceel, tot nog toe bewoond door den heer Wolff, aangekocht. Men kan dus binnenkort weder een uitbreiding van dit fraaie koffiehuis ver wachten. Dinsdag-morgen jl. omstreeks 11 uur deed de nieuwe locomotief op den spoorweg GótinchemQeldermalsen haar eerste proefrit, on werd daarna in werking gestold tot vervoer agt de namen „Cor- le beide kinderen van den heer J. Li Keeper, eerstaanwezend in genieur te Gorinchem. De andere locomotief, die nog in reparatie is, zal den naam „Gorin chem” voeren. Van 18 April tot 15 Mei 1880 zyn door longziekte twee runderen in Zuid-Holland aangetast. In het vorige tydvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. Terwijl overal in Zeeland door de heerschende droogte gebrek aan water is, voor ziet in Veere do rousachtige regenbak van de groote kerk, die een inhoud heeft van 200 ku bieke meters, geheel in de behoeften van de in gezetenen en van die uit den omtrek. Het ge meentebestuur laat dagelijks aan allen, die zich aanmelden, de door hen verlangde hoeveelheid tegen 1 cent per emmer uitreiken. Bij de Tweede Kamer zijn o. a, ingekomen de navolgende wetsontwerpen: a. Nieuwe wettelyke voorschriften omtrent de zeevisscheryen, strekkende om voor visschers- vaartuigen het voeren van een letterteeken en een nummer verplichtend te stellen. b. Herziening van de wet op het gebruik van maten en gewichten, waarby het verlof tot het bezigen der oude namen wordt ingetrokken en maatregelen voorgesteld om het aankondigen van pryzen per 69 of 70 centimeters (oude el) tegen te gaan. c. Bepalingen op den zout-accijns, ten einde met beter gevolg het ontduiken dier belasting te bestryden. De Eerste Kamer benoemde in haar zitting van Zaterdag 22 Mei tot commies-griffier Mr. A. J. W. Van Roijen, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te ’s-Gravenhage. Zij bekrach tigde de wetsontwerpen betreffende de handels- en fabrieksmerken, straffen tegen overtreders van algemeene verordeningen, en provinciale heffing in Groningen. In de zitting van Maandag werden verder de aanhangige wetsontwerpen afgedaan, waarna de Kamer op reces uiteenging. Daaronder behoorenpostspaarbankenbe scherming van voor den landbouw nuttige vo gels subsidies tot herstel van monumenten en gebouwenoverneming door het Rijk van de Hoogere Burgerschool te Venlo; spoorweg MadioenSoerakarta; nadere bepalingen om trent den suiker-accyns; afstand van grond ten behoeve der Koninklijke stallen; conventie met Luxemburg. In den loop der zitting deelde de Minister van Buitenlandsche Zaken mede, dat tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een tractaat tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers is gesloten. Bij kon. besluit zyn herbenoemd tot burgemeester van Werkendam J. J. Van Tienhoven van den Bogaard en van Kralingen, G. H. Lambert. Aan H. M. de Koningin der Ne derlanden is door den Koning van Spanje het grootkruis van de orde „des Dames Nobles” ge schonken: eene onderscheiding, waarmede slechts weinige regeerende Vorstinnen begiftigd zyn. Aan het departement van water staat werd 27 dezer aanbesteed: de uitvoering van herstellingen en verbeteringen aan de rijks- rivierwerken in de Noord, de Oude Maas boven het Beerengat, het Mallegat, de Krabbe, de Dordtsche Kil en het Spui. Minste inschrijver de heer G. De Hoog te Gorinchem, voor f23.990 de uitvoering van vernieuwingen en herstellin gen aan de rijksrivierwerken in de Nieuwe Maas, de Oude Maas beneden het Beerengat, het Scheur en den Hartel, met het onderhoud dier werken tot 30 Juni 1881, in twee perceelen. Eenige inschrijver voor perceel 1 de heer G. De Hoog, te Gorinchem, voor f2292. Voor perceel 2 waren geen inschrijvingen ontvangen. Op 20 dezer werd te ’s Hertogen- bosch aanbesteedHet maken eener steenglooiing tegen het buitenbeloop van den Merwededijk onder Sleeuwijk, begroot op f3840. Hoogste inschrijver was de heer A. v. Vuuren te Vuren, voor f3995, laagste de heer G. De Hoog te Gorinchem, voor f3333. De door dijkgraaf en hoogheem raden van Schieland II. Dinsdag gehouden aan besteding heeft zien volgenden uitslag gehad I. het 3-jarig onderhoud van de 8 stuks Hoogeboezemmolens enz. in 3 perceelenle perc. aan J. Van der Loo te Kralingen, voor f9100; 2e perc. aan Joh. Van Oei te Delft, voor f1330; 3e perc. aan J. II. Heusden te Rotterdam, voor f950. II. Herstellingen aan de Maas- en IJsel- hoofden, aan C. Luyendyk te Gouda, voor f845. III Leverantie van zwaar timmerhout in 2 perceelen: 1ste perc. aan W. Hoogendyk te Gouda, voor f 1174; 2de pferc. aan A. De Jong Zn. te Gouda, f1397. IV. Verzwaring aan de bedijking van den hulpboezem en het leggen van een rietbeslag enz., aan T. Mudde Tz. te Lekkerkerk, voor f2200. w V. Herstellen van defecten aan Schielands zvan grond en zand. Zij draagt kiezers- hoogen Zeedijk, in 10 perceelen: 1ste perc'. aan nélia en Anthonetta”, naar d( - T. Mudde Tz.te Lekkerkerk, voor f270; 2de perc. aan L. Verroen, te Nieuwerkerk, voor f 135; 3de perc. aan A. Rolloos, te Capelle a/d. IJsel, voor f 85; 4de perc. aan W. Romeijn, te Capelle a/d. IJsel, voor f590; 5de perc. aan C. Zanen, te Ammorstol, voor f240; 6de perc. aan A. Rolloos, te Capelle a/d. IJsel, voor f 105; 7de perc. aan W. Romeijn, te idem, voor f360; 8ste perc. aan G. Van Herk, te Ouderkerk a/d. IJsel, voor f 540; 9de perc. aan C. Van der Kuy, te Moordrecht, voor f 120; 10de perc. aan Arie Mudde, te Lekkerkerk, voor f 300. Het voorloopig comité voor de Londensche tentoonstelling van vee en zuivel producten heeft thans circa f 4000 bijeen. Er ontbreekt dus nog ruim f6000 aan de benoo- digde som van f 10.000. Deze Coonuit wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden,, - Prjjsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco po«t door het geheele ryk f 0,80. i Alle Binnenlandsche Advertentiënwaarvan de‘plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. BUITENLAND. Overzicht. De wijze waarop Von Bismarck’s wetsontwerp, waarby, „onder voorbehoud van de Koninklijke bewilliging voor de Regeering de vrijheid wordt gevraagd om de kerkelyke wetten geheel of ge- deeltelijk buiten werking te stellen” door vriend en vijand in Pruisen ontvangen wordt, pleit niet voor de vredelievende gezindheid, die eene nood wendige voorwaarde moet zijn voor het welslagen der onderhandelingen tusschen Berlyn en het Vaticaan. Men is van beide zijden zoo voor zichtig mogelijk in het doen of liever in het beloven van concessies, want verder ia het nog niet gekomen. Het centrum eischt, en naar men algemeen beweert in overeenstemming met het vaticaan, niets minder dan intrekking der Meiwetten en verklaart zich onvoorwaardelijk tegen eene over gave op genade en ongenade, zooals het wets ontwerp bedoelt. De liberalen oordeelen dat het wetsontwerp, hetwelk zelfs de terugroeping der afgezetto Bisschoppen toelaat, veel te ver gaat en verzekeren dat het heelwat gewijzigd zal moeten wordenzullen zij er hunne stem aan kunnen geven. De groote meerderheid der con servatieven heeft bezwaar tegen den vorm, en zou liever wetswijziging willen. Alleen de streng- conservatieven vereenigen zich met het voorstel. In elk ander land zou zulk een wetsvoorstel dufi weinig of in ’t geheel geen kans hebben van aangenomen te worden,"doch in Pruisen is dat anders. Niettegenstaande, op een enkele uit zondering na, alle organen tegen het ontwerp schryven, komen allen déérin overeen, dat de aanneming toch niet te betwyfelen valt. Inder daad wel een kenmerk van den parlementairen toestand in Duitschland! Er bestaat kans dat Berlijn nogmaals als het onzijdig terrein zal gekozen worden ter bespre king der Oostersche vraagstukken. De nieuwe Engelsche premier, Gladstone, vroeger de meest verklaarde tegenstander van het tractaat van Ber lijn, is nu de man, die het sterkste aandringt op de algeheele tenuitvoerlegging, tot groote voldoe ning van Beaconsfield, die in het Hoogerhuis niet verzuimde op die schynbare inconsequentie te wijzen. Gelukt het niet langs gewonen diplo- matieken weg de geschillen met Montenegro en Griekenland uit den weg te ruimen en de be palingen van het tractaat ten opzichte van Armenië ten uitvoer te leggen, dan zou, volgens het voorstel der Engelsche regeering, de oplos sing dier vraagstukken aan de beslissing van de Mogendheden in congres vergaderd moeten on derworpen worden. De Afghanen behoeven niet te rreezen, dat zij hunne onafhankelijkheid zullen verliezen, mits ze in vriendschap willen leven met hunne naburen en de Zulu-Kaffers en andere volksstammen in Zuid-Afrika, gaan, indien ze zich kunnen' vereenigen met de confederatie- plannen der Engelsche regeering, eene goede toekomst te gemoet. Zóó belooft de troonrede ten aanzien van de buitenlandsche aangelegen heden. De uitzonderingswet (Peace preservation act) voor Ierland, die 1 Juni a. s. ophoudt van kracht te zynzal niet vernieuwd wordende regeering heeft te goed vertrouwen in het gezond verstand en de loyauteit der bevolking; ook zal het kiesrecht voor de lersche burchten wor den uitgebreid en in den nood der bevolking blijvend worden voorzien. Veel meer belooft de troonrede niet ten aanzien der binnenlandsche aangelegenheden en die soberheid heeft vry algemeen teleurstelling gewekt. De verwachting was, zooals nu blijkt, veel te hoog gespannen, een natuurlijk gevolg van den heftigen partij- strijd die voorafging en tot een oppositie quand même aanleiding gaf. Zoo maakt men er den premier nu een grief van dat hy den landvoogd in Zuid-Afrika, Sir Bartie Frère, wiens wijze van handelen voor en tydens de expeditie tegen de Zulu-Kaffers derwyze door de openbare meening is veroordeeld, nochtans handhaaft in zijn be trekking, een daad die trouwens ook moeielyk te verdedigen schynt. De nieuwe Italiaansche Kamers zijn weder bijeengekomen om nogmaals hare krachten te beproeven aan de eeuwige gemaal- en 1 quaestiën. De herstemmingen hebben de kansen voor het Kabinet Cairoli nog wat verbeterd, zoodat er werkelijk kans bestaat, dat nu ein delijk die vraagstukken zullen worden opgelost. Lóón Say, oud-minister van Financiën, is tot voorzitter van den Franschen Senaat gekozen. Lyon heeft, in navolging van Bordeaux, getracht een zetel als afgevaardigde te veroveren voor den ex-communist Blanqui. De toeleg, waar mede natuurlijk alleen een demonstratie bedoeld wordt, is niet gelukt. Blanqui bekwam niet het vereischte aantal stemmen, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben. 23 Mei is rustig voorbijgegaan, dank zij de voorzorgsmaatregelen der regeering. De werk stakingen in de noordelijke fabriekplaatsen hou den azn.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1