pot 9ekela. Zondag 11 Juli. N’, 578. 1880. ch-Kristal NDE. KELIM. Technisch iratorium HAGEN, Ierland en België TR01C°, gel D 471. ÏNHR, voorzien. Zich to den Voorzitter van I i i i BUITENLAND. HDOAN, itiitenr, rraagd, •- oa ZILVERWER- OD A rs. OL JÉ. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. .OWAY. DTER. BINNENLAND. De punten op de i’s. koop, Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. terug. jnde na- ieid en Overzicht. ACANTIE 15 Juli; JWEN CURSVlI HT [?S «n LK Jz., F. H. J. SWEMME- JNKER IDEN- T. JANSEN; IJK; Woerden STUART. »lf f0,80, f 1,85, zijn op franco i bij alle Apothe- HOLLO WAY’S 5, Oxford Street S. W. NV VAX XOfflTEN te Schoonhoven, Uitgevers, ireeren heeft, geniet S. M. 8., aan de GEORGE W. VAN 'tterdam. E-WERKERbone- EL. AdresBureau te kunnen melden, nsch Kaassfremsel tering heeft onder daan aanmerkelijk jrwjjl wij tevens in loten hebben boven leren en noteeren nu 1 fiter. ‘A E CASTRO Co. opik en omstreken segd beweren niet anders noemen onrechte buiten aanmerking werd gelatenwaar- pogiiig tot politieken zelf- door de bezitters van die papieren een voorrecht uitvlucht welke zelfs huu genoten boven hen die hun kapitaal hadden gestoken in eigendommen van anderen aard. Alvorens dit uiteen te zetten heeft de Minister echter nog een argumenthet iszegt hijiets anders, in een wetenschappelijk werk objectief do voor- en nadoelen eener zaak in het licht te stellendan welin het practischo leven te moe ten beproeven wat in gegeven omstandigheden bereikbaar is. Met alle respect voor den oud- hoogleeraargolooven wedat hij hier een pijl heeft afgesehoten die het doel voorbijstreefteen stelling al» deze kan gebezigd worden als vlag om een lading van de grofste inconsequenties te dekken. De Min. had kunnen volstaan met te zeggen gelijk hij heeft gedaanWat ik toen afkeurde wordt hier niet aanbevolen. Wij eindigen ons overzicht. Het is niet te verwachten dat in den korten tijddie ons nog scheidt van het zomer-reces der Kamerdeze wet nog in openbare behandeling zal komen. Maar toch zou hot ons diep teleurstellen, on zou het geenszins pleiten voor den e?nst van onze Volks vertegenwoordiging indien het jaar 1880 ten einde liep, voordat over deze belangrijke quaestie de beslissing ware gevallen. AKKESTEEGT. a asstremsel, aaskleursel. h Boterkleursel. ten werden reeds op le hoogste prijzen rig door alle land- oote verbetering op ng aanbevolen. Op gehouden Zuivel- ISEN’SKaawtrem- eursel de zilveren SCHOOÏÏHOÏfflSGHE COÜRAKT. Aan het Versla der provincie Zui(.-„v„«. wij het volgende; Gorinchcm. Do drio stoommeelfobriekon work ton geregeld door, met zeer goede resultaten. Do beetwortolsuikorfabriek leverde niet zooveel suiker als in andere jaren, omdat het gewas der grondstof klein was. In hot najaar had eene aanzienlijke prijsverbetering in do suiker plaats, hetgeen «enigermate hot eerstgenoemde verlies yergoedde. Leerdam. De vier flesschenfabrieken werkten, ton govolgo van do buitonlandscho mededinging, over ’t algemeen minder druk. Do twoo steenbakkerijen to Spijk, evenals die to Iloukelum on to Asporon, werkten geregeld dopr. Da vraag naar stconon was mindor groot en do prijzen waren nog steeds teruggaande. liimda. Do toestand der pijponfabriekon ver beterde niet. De pottenbakkerijen haddenwe gens geringe aanvraag, wederom een minder gunstig jaar. Ook do kleingareufabriokon had den oen ongunstig jaar. Dit wordt toogoschro- von aan don toestand der visscherijenalsmede aan den invoer van buitonlandsch fabrikaat. Do machinale garenspinnerij fabriceerde nage noeg even voel als in het jaar to voron; z|j telde laatstoljjk 105 werklieden, zoo mannen als vrouwen. Do siro‘opfal)riek verwerkte slechts corte kleine hoeveelheid aardappelenwegens het mislqkken van tien oogst. De fabriek van Prjjs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regela 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevon, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. HOLLOWAY. - atuur. De pijn is leve ongesteldheid irloosd wordt, kan heden, morgen de )e geneesmiddelen len zich overal aan alle ziekten ver- igesteldheid haren openbaard. Deze bloed en regelen lat elk orgaan vol- van vochten na ve van eene kleine rolkomen welstand lo geneesmiddelen nigen, de smarten te verdrijven; zij k en altjjd. Eene Inekkigsten twijfe- in getal) de behandeling der zaken niet vertragen. Do trouw van hen, die hunne betrekking aan do goede zaak opoffordonzal door de clericalo partij met eene medaille beloond worden. In de Itallnansche Kamer is een voorstel in gediend om van Rijkswege 8 millioen liri be schikbaar te stellen voor de oprichting van oen cereboog tej nagedachtenis van wijlen Koning Victor Emanuel. Do overige kosten worden ge vonden uit vrijwillige bijdragen van particulieren. Uit Rome bericht men, dat de mildere toe passing van sommige bepalingen der Meiwetten in Pruisen, ook den H. Stoel tot verzoenings gezindheid stemt. Er wordt aan gbdacht om de vacante Bisschopszetels te doen bezetten, terwijl het hoofd van de orde der Naristen, die zich trouwens reeds vroeger aan do wet onderworpen had, bekend maakt dat do H. Stoel hem ge machtigd heeft, voor de leden zijner orde do gevorderde erkenning van de Pruisische regee- ring dan te vragen. Do ontmoetingen en bijeenkomsten der Mo narchen zullen gedurende het geopende zomer seizoen een aanvang nemen met de ontmoeting van do Keizers van DuifHclilAnd en van Oos tenrijk te Gastein. RKT. Handboek >r koopen of ver- prijzen van 1 tot 0 tot 40 gld. de 2 korting, en BOTER met de tot 80 gld. het Hoofdonderwijzer VO Cents. rers S. W. N. an, en verder bij Z. M, heeft jhr. Mr. L. Schorer be noemd tot burgemeester der gemeente Culemborg, mot toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Axel. Z. M. hooft herbenoemd: tot bur gemeester van Amoide en Tienhoven, A. P. H. A. De Kleijn, secretaris dier gemeenten, en tot burgemeester van ’s-Gravendeel F. E. Vaarzen Morelsecretaris dier gemeente. Z. M. hooft toegekend als blijk van Zr. Ms. goedkeuring on tevredenheid do bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan J. Advokaat te Molenaarsgraaf, wegens do red ding van twee kinderen uit den Graafstroom. Tot lid der Tweede Kamer isDins- dag in hot hoofdkiesdistrict Breda gekozen Dr. H. J. A. M. Schaepman, met 1853 van de 8018 uitgebrachte stemmen. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben ter vervanging van don heer Prins, gekozen tot lid der Eerste Kamor van do Staton-Generaal don heer mr, G. Van Tien hoven, burgemeester van Amsterdam, met 45 van do 61 stemmen. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben Woensdag tot leden van Gede puteerde Staten herkozen de heeren Van Vol lenhoven, Blussó, De la Bassocour C'aan en Goo- koop, en tot buitengewoon lid don heer Maas Geesteranus; tcrwjjl tot lid van Gedeputeerde Staten is benoemd mr. A. A. Van Bergen IJzen- doornburgemeester van Goudain de plaats van den heer Stoengracht van Duivenvoorde, die verzocht heeft verder buiten aanmerking te blijven. Do vergadering is verdaagd tot aanstaanden Dinsdag. Door do Prov. Staten van Utrecht zijn tot lojen van Gedeputeerde Staten herkozen do heeren Jhr. D. J. A. A. Van Lfiwick van Pabst tot Nijovelt, Mr. H. Royaards van Scher- penzeel, Mr. J. Cock Blomhoff, Mr. II. G. Römer en Mr. C. J. Kien Eltzman. Tot buitengewoon lid werd gekozen Mr. 8. J. Van Geuns. Verschillende nota’s zyn door Ged. staten van Zuid-Holland aan de geweste lijke vergadering overgelegd, waaruit blijkt dat or, naar hot oordeel van dat college, termen rijn gunstige voordrachten aan don Koning te doen omtrent do aanvragen om subsidio in do buitengewone kosten van het Jager onderwijs, o. a. van do gemeente Krimpen aan do Lek. an het Verslag van den toestand ivincio Zuid-Holland over 1879 ontleenen R van den Polder mte Groot-Ammers) Er zijn omstandigheden, waaronder zelfs Me- moriön van antwoord op voorloopige verslagen een aantrekkelijke lectuur vormen.' Wanneer we daarin vinden een flinke uiteenzetting van beginselen, een krachtige wederlegging van wer kelijke of vermeende bezwaren, een poging om licht te doen opgaan over bijzonderheden, die sommigen nog duister waren, de uiting van een gevestigde overtuiging die, al sluit zij geen on derling overleg uit, toch omtrent hoofdzaken pal staat, en dat alles in een onberispeiijkon vorm, waarbij niet de denkbeelden worden be graven onder een stortvloed van hoogdravende woorden, voor den gewonen burger onverstaan baar, dan gelooven we, dat de voornaamste reden waarom dergelijke stukken of hun uittrek sels in de couranten meestal ongelezen blijven, vervalt, en dat er zelfs reden bestaat, kennis neming te eischen als een plicht van den Ne- derlandschen staatsburger. Onze Minister van Financiën, do oud-hoog- leoraar Vissering, heeft zulk een arbeid geleverd. Zijn antwoord op het Kamerverslag betreffende de Rentebelasting kan als een model van par lementaire literatuur worden beschouw'd. Dat daaraan eenige wijzigingen in de oorspronkelijke voordracht zijn toegevoegd, strekt ton bewijze dat ook deze deskundige bij uitnemendheid het begrip „overleg met de Kamer” geenszins als een ijdele formaliteit beschouwt. Die wijzigin gen betreffen o. a. het eigenlijk bedrijfskapitaal van effectenmakelaars, bankiers enz., dat onder worpen zal worden aan de belasting, waarbij evenwel rekening wordt gehouden met de patent belasting; beperking van de arbitraire macht der controleurs, met instelling van commission voor do contróle. Vorder vervalt natuurlijk de bepaling van den len Juli als termijn van in- werking-treding der wet, on do verplichting tot storting van do helft van het jaarlijks verschul digde voor het loopende dienstjaar. Over die veranderingen spreken we thans niet verder; we vestigen alleen het oog op dat ge deelte der Memorie, waarin het goed recht der nieuw voorgestelde belasting wordt bepleit. Men kent het bezwaar van sommige leden der Kamer, die door alle denkbare middelen de in voering der schoolwet willen tegenhouden, en aldus redeneerende verbetering van het onder wijs eischt verhooging van uitgaven; do rente belasting heeft ten doel, de gewone inkomsten te versterken, derhalve strekt de rentebelasting tot uitvoering der schoolwet, en wie zich mot de laatste niet kan vereenigen moot zich togen de eerste verzetten. Reeds in do Memorie van Toelichting heeft de Regeering bij voorbaat, maar, zooals later uit het afdeelingsvorsiag bleek, veor velen nog niet duidelijk genoeg, die onjuiste opvatting bestreffen door er op te wijzen dat geen enkel onderdeel van de njksmiddelen voor een bepaalde soort van uitgaven wordt bestemd. Thans wordt hetzelfde inet don meesten nadruk herhaald. „Do nieuwe onderwijswet moet worden ingevoerd, tenzij de wetgever zelf, op de wijze door do Grondwet aangewezen, het tegendeel verordent; de wet zal worden ingevoerd, zoodra de maatregelen tot voorbereiding van die invoe ring zijn tot stand gekomen. Do invoering is derhalve onafhankelijk van do goedkeuring van deze of van elke andere belastingwet. De leden die, ofschoon de belasting in beginsel goedkeu rende, haar zouden willen verwerpen om de in voering der schoolwet te belemmeren, zouden hun doel niet bereiken, want do wetgever zou in dat geval andere middelen hebben aan te wjjzon om de uitgaven, uit deze wet voort vloeiende, te dekken.” Ons dunkt, het kan niet duidolyker. Een bravo! voor de Regeering,. die zóó voet bij «tuk weet te houden. Nog veel gemakkelijker kon een ander argu ment weerlegd worden dat ieder die het gelezen heöft de vraag op do lippen moet gelegd hebben „Ernst of scherts?” Er waren namelijk leden die beweerden dat deze Kamer niet bevoogd is nieuwe belastingen pp te loggen, omdat „de% Vertegenwoordiging niet gezegd kan worden de stemming der natie uit te drukken.” Hoe bedoelt men dat oigenlyk? Is do verhouding dor partjjon in do Kantor wellicht niet in over eenstemming met die van do partijen in het lam} zelf? Dat zal moeiolijk te bewijzen vallen; elke partij toch weetais het er op aankomtde cijfers wel zoo te groopeoron, dat zij zich als verongelijkt kan aanmerken. Of acht men daarom het mandaat onzer Kamerleden betwistbaar, oihdat slechts een klein deel der natie kan deelnemen aan de verkiezingen? Hoe sterk we ook sym- pathiseeron met uitbreiding van kiesbevoegd heid met algemeen stemrecht als einddoel, zoolang in de bestaande wetten geen verande ring is gebracht kan hot niet in ons opkomen, in eonig opzicht do legaliteit van do beslissingen der Volksvertegenwoordiging te betwistenen kunnen we gezEo.. dan oen mislukte pogiiig tot politieken zelf- I door de bezitters van die moord, of wel een uitvlucht welke zelfs huu genoten bov< die haar bezigden belachelijk moest toeschijnon. De Memorie zegt daaromtrent: „Do Regeering kent geen andere Vertegenwoordiging dan die, welke volgens de voorschriften der Grondwet bestaat. Met deze heeft zij den wetgevenden arbeid te verrichten. De verplichting daartoe is wederkeerig. Gold de in het Voorloopig Verslag voorgedragen redeneering van dit voorstel, zij zou noodzakelijk voor allen wetgevenden arbeid zonder onderscheid moeten gelden. Maar dan zou er een verwarring ontstaan waarvan, naar de Regeering alsnog vertrouwtgeen der leden de verantwoordelijkheid op zich zou durven nomen. Wij gaan de weerlegging van het verwijt over te late indiening der wet voorbij, om eerst te zien hoe de Minister de noodzakelijkheid van versterking der njksmiddelen becijfert. De Staats begroting voor 1880 was aanvankelijk geraamd op 115 millioen; na gemaakte of in uitzicht zijnde verhoogingenwordt zij geschat op 117; afgetrokken 10 millioen voor buitengewone uit gaven (spoorwegaanleg en vestingbouw), rest 107. De gewone middelen bedragen vermoedelijk 103 millioen, derhalve een tekort van 4, welk cij fer evenwel met 2 millioen zal kunnen vermin derd worden, indien het voorstel betreffende de financieel© regeling met Indié tot wet wordt ver heven. Intusschen het volgend jaar zal waar- gpliiinliilr 71 mlIliAAn wiaa* aaaJIa. a.ï» Ja ..IA gaven voor hot onderwijs zullen gaandeweg be langrijk moeten stijgenin de twee eerstvolgende jaren is telkens een half millioen noodig voor de herziening van de belastbare opbrengst van do ongebouwde eigendommen. De tekorten van de diensten ’6 tot ’79, na aftrek van saldo’s en van do leoning van *78 bedragen ruim 2 millioen, dat van den dienst van 1880 is op 6} millioen te stellen. Nu zijn aan de ordevoltooiing van het vestingstelselafdoendo verbetering van den Rotterdamschen waterweg; verbetering van het Oude Maasje; voltooiing van spoorwegen, overne ming van den Grand-Centralen zoo komt de Regeering tot een bedrag van bijna 118 millioen (dat wel door leoning zal moeten worden gedekt), en dat waarschijnlijk nog aanzienlijk zal moeten vermeerderen door uitgaven voor kanalen, Alzoo ’t zou ons haast gaan duizelen van al die dikke cijfers, acht do Regeering de on derstelling niet overdrevendat binnen eenige jaren de uitgaven voor do renten der nationale schuld met ruim 5 millioen gulden zullen kun nen toenemen. Op dat laatste cijfer komt het vooral aan. Tegen het sluiten eener leening tot het bedrag van de hoofdsom zijn noch theoretische, noch practiselio bezwaren in te brengen. In do jaren des overvloede, we laten voor ’t oogonblik den oorsprong van die weelde geheel in het midden, is onze staatsschuld door amortisatie afgenomen thans moeten we, om in de klimmende behoeften der huishouding te voorzien en door het aan brengen van belangrijke verbeteringen om de draagkracht der natie te verhoogen, tot het crediet onze toevlucht nemen. Maar de ver meerderde rentenlast is een blijvende, waarin door gewone middelen, dat is door verhoogde belastingen moet worden voorzien. Voor velen is dat misschien minder aangenaam maar 't is niet anders. Sommige dor loden dio aan het sectie-onder- zoek deelnamen meenden echterdat wel langs anderen weg dan den voorgestelden oen vermeer dering van inkomsten was te vinden, bijv, door het heffen van indirecte belastingen. De Minister is volkomen in zijn recht als hij een bespreking van deze staathuishoudkundige quaestie bij deze gelegenheid van do hand wjjst. „Dergelijke rede twist behoort in de school te huis.” Bovendien is de vraag of thans on hier te lande do directe dan wol de indirecte heffingen do voorkeur ver dienen bij hot onderzoek van do voordracht des vorigen Ministers Gleichmann (effectenbelasting) afdoendo beantwoord. Destijds heeft do meerder heid der Kamorin overeenstemming met do Regeering, zich stellig verklaard vóór het heffen eener belasting op het roerend vermogender halve is het tegenwoordig ontwerp volkomen in haar geest. Wol zijn in het verslag onderscheiden belastbare voorworpen opgenoemd, maar geen van die allen, en hun aantal is voor vermeerdering vatbaar kan in aanmerking komen, zoowel door de geringe opbrengst als door d<# druk die op don geringon man zou worden uitgooefend. Ten slotte nog oen quaestie van zuivere weten schap. Toen do Minister nog o.onvoudig studiën over staathuishoudkundige onderworpen on geen Memories van antwoord op Kamerverslagen schreefheeft hij in beginsel de rcntcn-bolasting (men gelieve op de n te lettonafgekeurdalleen als bestanddeel eener algemeeno inkomsten-bolas- ting kon de hoogleeraar er zich mede vereenigen. Maar deze heffing op een voorwerp, onverschillig in welks handen het zich bevindt, is geheel iets anders dan do voorgesteldo rni/e-belasting (zon der n), zijnde een geheel persoonlijke belasting, waarbij het bezit van rentegevende schuldbrieven wordt gestold als dén der grondslagen van go- gegoedheideen bazis, die tolt dusverre ten van ipinnerij in het - weijk als vrouwen. Do siro‘opfalji het misjq^ken van den oogst. regeling itusschen ichijnlijk 7| millioen meer noodig zijn: de uit- I Nu Turkije in hot nauw gebracht wordt door --^0 beslissing der Mogendheden, op het na-congres te Berlijn genomen, noeijjt do regeering weer de toevlucht tot het oude hulpmiddeltje, waar schijnlijk met de hoop om de zaak nogmaals op de lange baan te schuiven. Zij kondigt hervormingsplannen aan. De voor stellen van Abeddin-pacha, tot hervorming van het bestuur in Armenië zijn door de Porte goed gekeurd en worden Heli's reeds in toepassing gebracht. Zóó deelde de Porto mode aan de Vertegen woordigers der Mogendheden, nadat zij do be slissing vernomen had die met betrekking tot do grensregeling met Griekenland en Montenegro gevallen was. Het mag echter betwijfeld wor den of het haar ditmaal wel baton zal. Het middeltje heeft reeds zoo menigmaal als afleider gediend, dat het, vooral nu op de vriendschap van Engeland niet meer te rekenen valt, vor- moedolijk wel zal hebben ui/gediemj,. Die mo gelijkheid schijnt men te Constantinopel ook wel in te zien. Dit blijkt uit de houding van verzet, die de Porte tegenover de besluiten der Mogend- hedén aanneemt. De Albaneezen worden in hun verzet trouw gesteund en do berichten melden, dat men te Constantinopel ijverig bezig is met toebereidselen te maken voor een mogelijkon oorlog. Ook Griekenland is tot het uiterste be sloten, zoodat eene bloedige botsing niet tot de onmogelijkheden behoort. Men mag echter niet aannemen, dat do Mogendheden het zoover zul len laten komen, of, indien het zoover kwam, bij dien strijd bloot toeschouwers zouden blijven of zich tot bedreiging bepalen, De vraag hoe men tusschonbeide zal komen en welke mogendheid die taak op zich zal ne men, zal echter waarschijnlijk niet zoo spoedig beslist zijn, als het vraagstuk waarover de strijd gevoerd wordt, te Berlijn is opgelost! Men spreekt van een Fransch— Engelsch eskader, terwijl Rusland aanbiedt eenige troepen in Epirus en Thessalië aan wal te brengen! Zooals verwacht word heeft de Fraiwche Se naat zich niet het amnestie-ontworpzooals hot van de Kamer ontvangen was, niet vereenigd. Nadat een poging om do verantwoordelijkheid voor den maatregel op de regeering ie schuiven, door alleen aan hen, die van de regeering gratie ontvangen hadden, ook amnestie te vorleenen, mislukt was, nam do Senaat oen amendement aan, dat do misdadigers togen het gemcene recht van do amnestie uitzonderde. In dien zin ge wijzigd ontving do Kamer hot ontwerp f Het scbgnt echter dat de ophanden zijnd tionalo feestviering tot verzoeningsgezind!» tot gematigdheid stemt. Althans de Kamor was vrij spoedig te vinden om aan do bezwaren van den Senaat to gemoet te komen en nam een amendement aan, dat de strekking hooft om: 1°. amnestie to verleenen aan hen, die vóór 14 Juli gratie zullen ontvangen hebben van do regeering; 2°. uit te sluiten hen, die vóór de commune, wegens misdrjjven togen hot gemoone recht hunne burgerlijke rechten verloren. Aldus gewijzigd zal ook do Senaat zeker hare goedkeurende stem niet langer weigeren. Heden worden do Maart-decróeton ook toego- past op de overige congregaties, die do ver- oischte erkenning van de regeering nog niet hebben aangevraagd. Ook deze zullen zich vormoedelijknaar het voorbeeld1 der Jezuïeten, niet tegen de sluiting on ontruiming hunner inrichtingen on kloosters verzetten, maar er zich toe bepalen om protest togen den «maatregel aan te teekenen. De recht banken zullen dus in do feeitweek handen vol werk hebbenindien do talrjjke aanvragen om ontslag van rechterlijke ambtenaren (reeds 126

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1