:cht, Zondag 15 Augustus. 1880. rertraan 5ZEL. MIT !RTEN, idigen, met zes ende zuivert ook -tuigen, met de rWATER. )t Soirees, iRKKST. .EN ens, KELEN, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ING van Magazijn HT, •enburg”, en Woensdag O, MER, al mogt verwer- surlg repertoire !ÜES en ZANG, KONINGS. ;en Hout, a JONG, opikerstraat. BUITENLAND. Overzicht. Een stap terug. BINNENLAND. te gat uit elijk wordt ver- l verkrijgbaar bij dies wat tot dit S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgwe» Dom Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0;80. idemaakt zijne dat de beroemde LKENBURG te ar bij P. 8WEIJ- lepöt daarvan is. OEK Bz. ih in het Zilver- nauwkeurig op elet. Loon naar VAN ALPEN, ■choen- en Laar- M. van der alle grootten, KINDER- en (rijzen enz. aarden kunnende idwerk strekt tot ;o brieven, onder -king id, de ibtge- Prijs der Advor tentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ton 10 ure. combi. ntrée 15 Cents. n Maandag asdag 50 Cents, nsdag-avond zal licht zijn. Door een zwaren slagregen is de rivier de Oder buiten hare oevers getreden on heeft tal van dorpen onder water gezet. Rome en België twisten nog altijd over do vraag wie aanleiding gaf tot het jongste geschil, dat de terugroeping der gezanten ten gevolge had. Eene interpellatie daarover in do Belgi sche Kamer is verdaagd tot de volgende zitting; dat is misschien ook ’t beste. Zulke vraagstuk ken moeten kalm behandeld worden! VAN GILS 4 srdam, worden geleverd door goed kunnende iet in Breda ge- CGEVRAAGD :hryven. ten kantore van R KOP 4 Co., 1 4^0 EM Alle binnenlandsche Advertentiönwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Heeft er ontheffing plaats, dan wordt het teveel betaalde door den aangeslagene terug ontvangen. He| is ons niet mogen gelukken, hier een verbetering te ontdekkende waarborgen voor den belastingschuldige blijven nagenoeg dezelfde. Maar wat hier wordt voorgesteld is een afwij king van het beginseldat bekrachtiging is een handeling van de wetgevende machtwaarop niet kan wordqn teruggekomenvolgens het nieuwe voorschrift wordt iets bekrachtigd dat nog velerlei wijziging kan ondergaan. Het is meer gezegden blijkt thans op nieuw het wetgevend vermogen in Nederland verdiept zich in niotsbeduidende dingen. Waren er geen ernstiger zaken aan de ordemen zou het wijzi gingsvoorstel kunnen beschouwen als een middel om niets-doen te voorkomen; maar in de tegen woordige omstandigheden, nu dringende en ge wichtige volksbelangen al de zorgen van Regee- ring en Volksvertegenwoordiging eischenachten wij het onverantwoordelijk den kostbaren natio- nalen tijd te verbeuzelen aan een ontwerpdat in één opzicht geheel noodeloosen in een ander opzicht een stap terug moet genoemd worden. Het is tegenwoordig zoo rustig on kalm in Frankrijk, niettegenstaande de maatregelen te gen de Jezuïeten en do terugkoer dor commu nisten aanleiding gaven om het tegendeel te vreezen, dat men nu meer dan ooit beweren mag, dat de republiek voor goed gevestigd is. Elke nieuwe verkiezing brengt nieuwe krachten aan voor de regeering, die meer dan hare voor gangsters de kunst schijnt te verstaan, haro vrienden bijeen te houden. Terwijl de natie bezig was het Kabinet oen nieuwen steun te bereiden, door de Algomeono Radon met een aantal Republikeinen te versterken, begaven Grevy en zijne Ministers, alsmede do beide voor zitters der volksvertegenwoordiging zich naar Cherbourg om de vloot te inspecteeren, met een nieuwen bodem te versterken en een maritiem feest te vieren. De quaestie tusschen den ad miraal Ribourt en den gemeenteraad van Cher bourg schjjnt daarbij geheel in toasten afge- spoeld en in het vergeetboek geraakt te zijn. Grevy bracht in een officieelen speech hulde aan de Marine, voor welken ontwikkeling en volma king een deel van ’s lands hulpmiddelen zou worden aangewend. Gambetta sprak officieus te midden van eene opgewonden volksmenigte, ’s Raads be- die hem ovaties bracht, en deed daarbij onwil- j- j_ lekeurig denken aan het spreekwoordqui s’excuse s'accuse; hij streefde niet naar het dictatorschap, zooals men hem toedichtte, doch wenschte te zijn en te blijven de dienaar der democratie! Twee Engelsche admiraals woonden namens de Koningin de feesten bjj. Terwijl een deel der Marine te Cherbourg de feesten door spiegelgevechten en andere bewe gingen opluisterde, liet een ander gedeelte de Fransche vlag in de Adriatische zee wapperen, ten einde zoo noodig aan de vertoogen der Mo gendheden in zake het geschil met Montenegro kracht bij te zetten tegenover Turkijê. Het was toch niet genoeg dat db Porto toestemde in den afstand van Dulcina aan Montenegro, de Mogendheden eischten, dat hij de Albanoozen tot onderwerping zou dwingen. De Minister van Oorlog is nu zelf met 2000 man daarheen vertrokken ten einde de overgave binnen don bestemden tijd te bewerkstelligen. De regeling met Griekenland schijnt de Sultan echter op de lange baan te willen schuiven. Alsof hem niet bekend was, dat de Mogendhe den de grenslijn nu met juistheid hebben be paald, is eene Turksche commissie belast met het voorstellen van een nieuwe die, zoo luidt het bericht, alsdan aan de goedkeuring der Mogendheden zal onderworpen worden. Grie kenland heeft intusschen do toestemming der Mogendheden gevraagd on verkregen om zijne strijdkrachten te mobiliseoreu. Engeland alleen, zoo zou mon opmaken uit de mededeeling van don Vice-minister van Bin- nenlandscho Zaken aan het Lagerhuis, scheen daartegen nog eenig bezwaar te hebben, doch gaf toe, toen de andere Mogendheden toestem den. Zou misschien het Kabinet—Gladstone ook met betrekking tot de Oostersche quaestie wat water in den wjjn willen doen? In Afghanistan ziet het er nog alles behalve voordeelig uit. In overleg met den nieuwen Emir on uit vrees voor onlusten heeft Generaal Roberts met zijn troepenmacht Kabul ontruimd. Hij begeeft zich naar Candahar om zijn collega Burrow de behulpzame hand te bieden in het ten onder brengen van de opstandelingen. Deze hebben echter den geheelen omtrok van Candahar in verzot gebracht, zoodat de Engelsche troepen aan alle zijden bedreigd worden. De lang vooraf aangekondigde ontmoeting der Keizers van Duitscliland en Oostenrijk heeft deze week te Ischl plaats gehad en kenmerkte zich door de gewone hartelijkheid. Het is oen_ gelukkig teeken dat de bladen er niet op uit zijn ditmaal eene staatkundige beteekenis in dit be zoek te leggen. De wet van 29 Juni 1851, regelende de sa menstelling, inrichting en bevoegdheid der ge meentebesturen, zegt in haar artikel 264: „De kohieren der hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen, door Bur gemeester en Wethouders voorloopig vastgesteld, worden ter secretarie der gemeente, gedurende ten minste veertien dagen, voor een ieder ter lezing nedergelegd. Van het nedorloggen dier kohieren tor secretarie geschiedt openbare ken nisgeving.” Ieder zou meenen, dat dit voorschrift aan dui delijkheid niets te wenschen overlaat. Het be ginsel der publiciteit, de grondslag der consti- tutioneele instellingen, komt er volkomen tot zijn recht. Doch het is gebleken, dat ook deze bepaling den weg openlaat voor tweeërlei op vatting. Zooals bekend is heeft het bestuur der hoofdstad goedgevonden alleen aan de belasting schuldigen inzage te geven van hun eigen aan slag, tegen welken zij reolameeren kunnen naar hartelust, zonder dat het hun daarbjj mogelijk is argumenten ten hunnen voordeele te putten de sommen waarvoor anderen zijn getaxeerd. Maar dat is opzettelijke wetsverkrachting, zou een eenvoudig burgerman zeggen. Wij zullen hem niet tegenspreken, en alleen onze verbazing uitdrukken, dat noch Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, noch de Hooge Regeering deze zienswijze van de vroede mannen van Amsterdam hebben gewraakt ’t Is misschien uitmuntend, dat de autonomie der gemeentebesturen tot haar uiterste grenzen wordt geëerbiedigd, maar het gezag der wet moet toch, naar het ons toe- schijnt, boven alles staan. ’t Heeft niet ontbroken aan een krachtige poging om herstel dezer onrechtmatige beperk te verkrygen. Een Amsterdamsch raadslid, heer Metelerkamp, heeft eerst bij zijn aml w nooten aangedrongen op wijziging van de ver ordening op de heffing der inkomsten-belasting. Toen dit niet hielp, wendde hij zich tot Gede puteerde Staten van Noord-Holland, met even ongunstigen uitslag. Vervolgens onderwierp hij zijn bezwaren aan het oordeel van den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Kappeijne vond insgelijks geen termen, om aan des hoeren Metelerkamp’s verlangen naar onbe perkte publiciteit te gemoet te komen. Daarna richtte die heer een adres aan de Tweede Kamer, dat door de commissie voor de verzoekschriften met ernst werd onderzocht en aanleiding gaf tot een openbaar debat, waarvan de slotsom was dat de meerderheid der Kamer de Amsterdamsche opvatting beschouwde als te zijn in strijd met het uitdrukkelijk voorschrift der wet. Door dit votum gesteund, bracht de heer Metelerkamp de zaak op nieuw in den Gemeenteraad, doch het bleek dat de raadsleden niet van zins waren zich door zulk een kleinigheid als de meening van de meerderheid der volksvertegenwoordiging te laten intimideeren. Even als in de dagen van Prins Willem II stond Amsterdam pal. Nu was het oogenblik gekomen, waarop de Regeering zich met de kohieren-quaestio ging bemoeien. De gevoerde strijd gaf haar aanlei ding, om een wijziging van do „gemeentewet” aanhangig te maken. Zij bepaalde zich echter niet tot dit ééne punt: in dat geval zou de zaak bijzonder eenvoudig zijn, en kon men volstaan met een kleine uitbreiding in de bewoordingen die de ter-visie-legging voorschrijven bjjv. aldus„De kohieren enz. worden, gedu rende ten minste veertien dagen, «n hun geheel, voor een ieder ter inzage gelogd.” Dan ware ook het voorwendsel tot geheimhouding opge heven. Doch de Minister is nog iets verder gegaan. Het geheele systeem van vaststelling der kohie ren is dóór hom onderste boven gehaald. Of die wijziging een verbetering belooft to zijn, daar over straks. Eerst nog een woord over de tor-visie-logging. Na al hetgeen daarvan is gezegd en geschre ven, zou men verwachten dat bij de nieuwe regeling het imperatief voorschrift van art. 264 krachtig gehandhaafd zou worden. Hoe groot moet dan onze verbazing wel zijn, als wij lezen, dat op verzoek van den Raad, en Gedeputeerde Staten gehoord, de Regeering ontheffing kan vorleenon voor belastingen, waarvan de kohieren zijn opgemaakt, nadat de belastingschuldige ge legenheid heeft gehad zich omtrent het bedrag van zijn aanslag te verklaren, en die zoo zijn ingericht, dat de aangeslagene door kennisgeving van het aanslagbiljet de juistheid van zijn aan slag kan booordeelen. In de Memorie van Toe lichting wordt dit nader uiteengezet. De open baarheid der kohieren behoort alleen bevolen te worden, wanneer de aangeslagene inzage van het kohier behoeft om zijn aanslag te beoor- dooien. Vermeldt het kohier het belastbaar in komen (van al de ingezetenen te zamen) en do te heffen percentage, dan heeft de aangeslagene ter Z. M. heeft benoemd: tot burge meester der gemeente GeldermalsenA. J. A. Verweymet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Deilen tot burge meester der gemeente DeilMr. M. Kolffsecre taris dier gemeente. Z. M. heeft aan D. Bakker, op ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Boskoop. Z. M. heeft benoemd tot school opziener in het vierde schooldistrict van Zuid- Holland Mr. J. W. Mouton. Het besluit tot invoering van de Schoolwet met 1 November is door Z. M. den Koning geteekend. Tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer is door de kiesvereenigjng „Orde” te Rotterdam, gekozen de heer O. Van Rees: door de vereeniging „Het algemeen be lang” werd gesteld de heer M. L. Van Deventer en door de vereeniging „Rotterdam” Mr. A. J. Roest, officier van justitie aldaar. —De kiesvereeniging „Nederland en Oranje” in het hoofd-kiesdistrict Gorinchem heeft tot candidaat gestold voor de Tweede Kamer Jhr. Mr. M. A. De Savornin Lohman, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Assen. Ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning zullen ook in de Koloniën, evenals in Nederlandbij de bevalling. Van H. M. de Koningin, 101 kanonschoten de geboorte van een prins, 51 die eener prinses aan don volke moeten verkondigen, terwijl in alle garnizoenen en op alle oorlogschepen eveneens geparadeerd zal moeten worden. Men deelt mede, dat do doop van den jeugdigen Koninklijken telg, die omstreeks 20 dezer wordt verwacht, onverschillig of ’t een Prins of eene Prinses zal zijn, geschieden zal in de Kloosterkerk te ’s Hage, door den hofprediker Ds. Van Koetsveld. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft J. Van Klaveren, wegens misbruik van sterken drank, ontslagen uit zijne betrekking van marktmeester voor de algemeene weekmark ten, enz.; dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan 14 Juli. Het examen voor de betrekking van leerling-telegrafist bij do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met good gevolg afgelegd door den heer A. A. J. Van Tooren van Oudewater. Voor het Noderlandsch Museum is ten geschenke ontvangen van mevr, de wed. Do Klopper—Timmermans te ’s Gravenhage, de hangmat, op den tocht naar de Theems door Cornell’s Do Wïtt gebruikt, en steeds in die, fa milie bewaard gebleven. - Te Delfzijl werd Maandag uitbe steed het verdiepen en gedurende 5 jaar diep houden van do buitenhaven aldaar. Minste in schrijver (van do 7 inschrijvers)de heer H. Bos Az., te Sliedrecht, voor f115.000. (De raming was f 146.000). Op de Maandag te Utrecht gehou den paardenmarkt waren 738 paarden en 31 veulens aan de lijn. Er waren weinig buiten- landsche, doch voel binnenlandsche kooplieden. Luxo paarden golden f650 tot f850; werk paarden f250 tot f350. Handel flauw in alle soorten. Te Zeist had Dinsdag eene hard draverij met paard on chais plaats. De prijs van f 100 werd behaald door de Bles van den hoer Hildebrand to Amsterdam, pikeur A. De Graaf; de 1. premio van f 50 door de Emma van don hoer Schelling te Mynshoorenland, pi keur P. Van Zanten; de 2. premie van f 25 door de Marie van den heer Trapman te Mon nikendam, gereden door den eigenaar. In de vergadering 11. Zondag te Utrecht door fabrikanten on handelaren in gou den en zilveren werken gehouden, is wederom en thans mot 92 (algemoone) stemmen aange nomen, dat de wet op den waarborg in het al gemeen belang nadeelig werkt. De vergadering was van meening dat nog maals pogingen dienden aangewend te worden om die verbeteringen te krijgen, ofschoon do vroegere in het tweede rapport uitvoerig be schreven steeds schipbreuk geleden hebben. Dientengevolge besloot do vergadering do commissie permanent te verklaren, om nogmaals de zaak te onderzoeken, tevens hot -recht ge vende zich zoo noodig meerdere leden te assu- meeren. N. v. d. D. beoordeeling van zijn aanslag geen behoefte aan de kennis van die van anderen. Het komt ons voor dat deze bewering alles zins vatbaar is voor wederlegging. Als eenige ingezetenen hun inkomen te laag hebben opgegeven, of ambtshalve zijn aangesla gen voor een minder bedrag dan zij werkelijk genieten, dan hoeft zulks natuurlijk ten gevolge dat het percentage rijst. Anderen, die minder ruim van geweten zijn, en ’t is bekend dat menigeen het met den fiscus zoo nauw niet neemt, of wier inkomsten gemakkelijk zijn na te gaan, worden dan het kind van de rekening. Het geld ter bestrijding van de gemeentelijke behoeften moet er komen, onverschillig uit welke beurs, en wat de een te weinig betaalt, wordt van den ander te veel geëischt. Volledige openbaarheid der kohieren is een onvervreemd baar recht, en elke poging om daaraan afbreuk te doen is te beschouwen als vooruitgang in omgekeerde richting. In sommige gemeenten waar inkomsten-belasting wordt geheven, o. a. te Leiden, heeft men den wijzen maatregel ge nomen, afdrukken van het kohier voor ieder verkrijgbaar te stellen. Op die manier wordt een dam opgeworpen tegen benadeeling van de publieke geldmiddelen. Wat die gemeenten betreft, waar het bedrag dat door directe plaatselijke belasting in de gemeentekas moet vloeien om de raming der uitgaven met die dor ontvangsten te doen slui ten, over de ingezetenen wordt omgeslagen, zon der dat het belastbaar inkomen in cijfers uitge drukt en de te heffen percentage vastgesteld wordt, daar erkent de Regeering de noodzake lijkheid van openbaarheid. De eenig mogeljjko grond van verzet tegen den aanslag, zegt zij, wordt dan gevonden door vergelijking van den aanslag met dien van anderen. Dat die grond overal aanwezig is,' zeiden we reeds. En daarom wat ook het lot der aan hangige voordracht zijn moge, wij hopen dat de Tweede Kamer alle krachten zal inspannen om de achterdeur, voor do geheimhouding ge opend, voor goed te sluiten. De beido volgende artikelen der Gemeentewet, waarvan insgelijks wijziging is voorgesteld, lui den aldus: „Na afloop van den in het vorig artikel be doelden tijd (de veertien dagen van de ter visie- legging), stelt de Raad de kohieren vast. Binnen dien tijd kan elk op de kohieren aangeslagene tegen zijn aanslag bij don Raad bezwaren inbrengen. Hij ontvangt mededeeling van ’i slissing en kan gedurende acht dagen na de dagteekening daarvan, bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Do door don Raad vastgesteldo kohieren wor den ter secretarie gedurende ten minsto acht dagen voor een ieder tor lezing nedergelegd waarvan openbare kennisgeving geschiedt. Ieder aangeslagene kan binnen dien tijd tegen zijn aanslag bij Gedeputeerde Staten in beroep komen. Gedeputeerde Staten doen ten spoedigste uit spraak on doelen die aan don, Raad en don be langhebbende mede. Het indienen van bezwaren en instelleq, van beroep geschiedt bij verzoekschrift op ongeze geld papier. De Raad wijzigt do kohieren overeenkomstig de uitspraken van Gedeputeerde Staten. De kohieren behoeven de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, alvorens uitvoering te kun nen erlangen”. Wij hebben deze artikelen in hun geheel over- geschrevenomdat zij onzes inziens een volkomen logischen gang van zaken weergeven. Het eenig bezwaar dat er tegen ingébracht kan worden is dat do invordering somtijds eerst laat in het jaar kan aanvangenwaardoor de gemeenten somtijds in de noodzakelijkheid komengeld op te nemen waarvan do rente alweer ten laste dor belasting schuldigen komt- en dat de belasting dan ook in te weinig termijnen moet voldaan worden hetgeen voor velen moeielijk kan zijn. Doch wanneer zoowel de Raad als het Collegedat in hoogste instantie uitspraak doet de afdoening der reclames „met bekwamen spoed” behandelt, is het uitstel zoo heel lang niet, en inmiddels kunnen de burgersdie toch in elk geval beta len moeten en ten naasten bij wel weten hoe veel hun termijnen in petto houden om ze op het eerste sein voor den ontvanger beschikbaar te hebben.. De nieuwe regeling stolt een geheel andere volgorde voor. Volgons deze worden do kohieren ontworpen door Burgemeester on Wethouders, vastgostold door den Raad en goedgekeurd door Gedeputeerden, voor en aleer de aangeslagonen er iets van te weten komen: binnen twee maan den na de goedkeuring, worden zij invorderbaar gesteld. Nu eerst kan men, mits beginnende met betalengaan róelameereninmiddels zijn de kohieren tor lezing gelegd(behoudens do hierboven vermelde exceptie,) en blijven dit nog drie maanden later, gedurende wolkqn tijd de Raad de ingekomen réclames behandelt. Bij af wijzende beschikking kan men gedurende dertig dagen bij Gedeputeerde Staten in beroep komen.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1