1880. ms N*. 588. kELEN, ilES, >vi:.v succes in zijne reeren, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ir echt. 46. Praatjes over velerlei. AAR. DE, met de wasch voorzien. De verkiezing in het hoofd kiesdistrict Gorinchem OOM, DA. e partij gten en WAY. LLERIE. JLLOWAY. tillerie schrijft, nber 1872, van dras, dat zijn in de kuit toe, f, dat hij zich bevondzonder n te ondervin- le wat aan te nemen met de olloway. Deze id de pijn die sappen uit zijn leeslijk scheen n zijne ziekte, en soldaten en te nemen tot voor de gene- en wonden en lyk wanneer zij en ongeneeslyk f0,80, f 1,85, rijn op franco ij alle Apothe- IOLLOWAY’8 BINNENLAND. BUITENLAND. SfflOOIfflöïEHH! COURANT at. roerd. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. MA- enz. Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco per post door het geheele ryk 0,80. ken, door dat de Oor de mindere SCHILTE. LINNEBANK. SWEERMAN. Uit den Turkschen warboel. De volken van ZuidOost Europa.Een streek van de Porte. De Sjah van Perzië uit zijn humeur. Het mo derne Babylon. De correspondent 't en Gecou- BROEKEN, in bezit van vyf. 8TIBLE8 aan- ak volstrekt in hier. SON te Jaars- November èene Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. p verschillende t hunner waren, ien, Puddingen ions, Spaansche Cajenne Peper, ige Marmalade, jtée van Henry i Jus, Liebig’s igeh^Et, Corned op Donderdag 23 September e. k. Een enkel woord over de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Gorinchem. De vorige maal hebben onze geestver wanten ’t er slecht atgebracht: ’t was alsof ze geheel den moed hadden verloren. Thans staan de zaken eenigszins beter. Door het bedanken van den heer De Savornin Lohmann is er gelegenheid op nieuw de krachten te meten. Zullen de kiezers het zich nog langer laten welgevallen, dat hun van hooger- hand een capdidaat wordt aangewezen, gevoelen zij niet het vernederende dat er in ligt, op commando naar de stembus te worden gedreven? Wat rest er van onze constitutioneele instellingen, wan neer de individueele vrijheid telkens zoo wordt verkracht? De generaal heeft gezegd: gij zult lui tenant Seret stemmen, en men stemt den luitenant. Kan dat langer zoo blijven, en zullen de liberalen en conservatieven niet als één man daartegen opkomenom althans de schuld voor dien achteruitgang van hun schouders te wentelen? In eene 11. Maandag gehouden verga dering van liberalen en conservatieven werd besloten den heer J. A. A. Waldorp Hoofdingenieur Ie klasse te ’sHage,can- didaat te stellen. Deze keuze achten wij zéér gelukkig. De heer Waldorp is een door en door bekwaam man en volkomen op de hoogte van de groote belangen van het district Gorinchem. Daarenboven, het technisch element is in de Tweede Kamer niet zóó sterk vertegenwoordigd, dat het geen aanvulling zou behoeven. Wij vertrouwen, dat de kiezers thans in grooten getale ter stembus zullen op komen en eene schitterende overwinning zullen verzekeren aan den heer LU. WALDORP, Hoofd-ingenieur le klasse te ’s Gravenhage. BONS, WEGEN, ivering, g worden alle rschillig of die kten zijn ver bet bericht van de „Times”. Men jggen, ’t is daar een mooie boel, en meer 1 dat de Sultan eens wat opknapping gaat Maar zou er nog wel eenig ernstig gevonden worden, die werkelijk geloof de vatbaarheid der Turken voor her- Oxford Street offers die Engeland bracht om Afghanistan tot onderwerping te brengen, mag de annexatie van dat gebied een niet te hoogen eisch genoemd worden. Maar, men zal zich herinneren, Glad stone en Granville waren de eersten, die zich onder de regeering van Beaconsfield tegen an nexatie van Afghaansch gebied verzetten. Het is dus niet te denkendat zij nu met een voor stel daartoe voor den dag zouden durven komen. Alsof Ierland nog niet genoeg in beroering was, door de geschillen tusschen landheeren en pachters, komen nu de Bisschoppen twist stoken, door hunne grieven tegen de onderwijswet te berde te brengen. Koningin Christina heeft aan Spanje een Prinsesje geschonken, dat reeds vóór de ge boorte, krachtens een koninklijk besluit, do sjerp der edel vrouwenorde van Maria Louisa, als eerste decoratie ten geschenke ontving. De groote gebeurtenis had plaats, terwijl al de Ministers en Rijksgrooten, alsmede het go- heele corps diplomatique in het paleis aanwezig waren. Eenige oogenblikken na de geboorte werd het vorstelijk wicht hun op een gouden schotel vertoond! De ex-Koningin Isabella hield het Prinsesje ten doopdat den naam Mercedes ontving. s Do Duitscho Rijkskanselier, Prins Von Bis marck, heeft op zijn ouden dag nog do porte feuille van Koophandel aanvaard. Hij schijnt daarmede voornamelijk het doel te hebben zelf de onderhandelingen tot hernieuwing der han- delsverdragen te leiden. Z. M. heeft benoemd 'tot Burge meester der gemeente Boskoop E. D. A. O. E. Van Hal teren van Vrijenes en Sluipwijk. Naar men meld zal de doop van Prinses Pauline, ongeveer half October a. s., plaats hebben in de Kloosterkerk te ’s-Hage. Bedienaar zal zyn ds. C. E. Van Koetsveld, en onze geëerbiedige Prins Frederik zal hot kind ten doop houden. Alleen do leden van het Hof zullen de plechtigheid bij wonen. Volgens een schrijven uit de Hof stad in do „Amsterdammer”, zou prinses Pauli no gedöopt worden met water uit den Jordaan. Een paar vreemdelingen onlangs uit Palestipa gekomen, hebben eene prachtige etui doen ma ken waarin do flesch met water uit het heilige land is besloten en die aan HH. MM. is aange boden. Naar men verneemt, bestaat bij den Minister van waterstaat het voornemeneene wottelijke regeling tot stand te brengen betref fende het nomen van voorzieningen ingeval van ijsgang en hoog opporwater op de rivieren. In verband hiermede zijn reeds aan de Gedepu teerde Staten dor verschillende provinciën opga ven gevraagd omtrent het beheer en de aan sluiting der dijken. Waarschijnlijk zullen binnen kort veranderingen in de inrichting der soldatenme nage worden gebracht, daar do korps-komman- danton zijn aangeschrevende bestaande con tracted -mot leveranciers niet meer te vernieuwen of zoonoodig, or de bepaling „tot wederopzeggen toe” in te doen opnomen. Do aanbesteding van een gedeelte der lijn Dordt—Eist, n. 1. Gel^ormalsen—Tiel zal 20 September a. s. plaats hebben. De aan besteding van eene tweede spoorbrug, te Gel- dermalsen, had reeds in Maart plaats. Met do werkzaamheden aan de brug is echter tot heden nog geen begin gemaakt. Van 8 Augustus tot 4 September jl. zijn door longziekte drie runderen igNoord- Brabant aangetast. In het vorige tjjdvak van vier weken waren geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van gevallen van longziekte on der het rundvee ingekomen. St.-Ct. Te 's Hage werd Dinsdag het standbeeld onthuld van Baruch Spinoza, wiens asch in do Nieuwe Kerk aldaar begraven ligt en die zijn laatste levensjaren (hij leefde van 1636 tot 1677) in oene eenvoudige woning op do Paviljoensgracht doorbracht. Niet ver van die woning had do plechtigheid plaats, in te genwoordigheid van talrijke autoriteiten, Ne derlanders on vreemdelingen. Op do vergadering van onderwij zers in het zevende schooldistrict van Zuid- Holland don 1 Iden dozer te Goudaonder voorzitterschap van den Schoolopziener Dr. D. Torpstra gehouden, schetste do hoor J. Vorboon, hoofdonderwijzer te Krimpen a/d IJselin zeer korte trekken den zesjarigen cursus aan do nor maalscholen. 't Lag in den aard der zaak, dat over inrichtingenwelke nog in hare kindsch- heid zyn geen juist oordeel kan geveld worden hetgeen dan ook door den inleider werd voorop gesteld, ’t Gosprokone gaf daarom niet minder aanleiding tot oen warm debatwaaruit bleek dat de onderwijzers aan de normaalscholen te Borg-Ambacht on Krimpen a/d Lek in ’t alge meen ingonomon zijn mot don aldaar gevestigden zesjarigen cursusterwijl enkelen do voorkeur gaven aan do inrichtingen in sommige plaatsen van Noord-Hollandwaar yoor de lagere afdee- Overzicht. Nu het er op aankomt schijnen de Albaneezon weer berouw te gevoelen over hunne belofte tot onderwerping aan de beslissing der Mogendheden, met betrekking tot den afstand van Dulcino aan Montenegro. Zij trotseeren tot nog toe de be dreiging der Mogendhedondie zich gereed maken de stad te beschietenen schijnen ook niet bevreesd voor het handjevol Turksche sol daten dat onder Riza-pacha door den Sultan van Turkije is afgezondenom in vereeniging met de troepen van Vorst Nikolaas, do opstan delingen gewapenderhand tot onderwerping te brengen. Intusschen is de Sultan in deze .kritieke oogen- blikken nog eens van ministerie verwisseld ditmaal heet het weder-, dat het geschiedde, om dat het vorig kabinet weigerde de concessie goed te keuren die de Sultan wilde doen. Het zal echter wel weer niet veel meer zijn dan eene nieuwe poging om uitstel te verkrijgen en zand in de oogen te strooien. En hiermede kan de Porte veilig nog eenigen tijd voortgaanzoo heel veel kwaads heeft ze van een vloot zonder landingstroepen niet te duchten. Het is zeer twijfelachtig of de eensgezindheid der Mogend heden als het er op aankwamwel verder zou reiken dan tot eene maritieme demonstratie. En 't kostte b.v, al heel wat moeite om Frankrijk te bewegen’aan die vrij onschuldige vertooning deel te nemen. Het vraagstuk of de decreeten tegen de gees telijke orden al dan niet zullen worden ten uitvoer gelogd, heeft daar te lande, zeker bij gebrek aan meer gewichtige aangelegenheden, een omvang gekregen, die voor eene wijziging in het Kabinet doet vreezen. Naar men beweert zou het hoofd van het Kabinet, Freycinot, genegen zijn genoe gen te nemen met de bekende verklaring der gees telijke hoofdendoch zouden alle andere Ministers, en vooral die van Binnenlandsche Zaken, vóór de uitvoering van het decreet zijn. Natuurlijk wordt de beslissing, die heden in den Ministerraad onder voorzitterschap van het hoofd der Republiek, Grevy, genomen zal worden, met spanning te gemoet gezien. Tusschen die bedrijven in heeft Frankrijk op vreedzame wijze zijn gebied uit gebreid, door het in bezit nemen van de Ge zelschap»- en Vriendschapseilanden en van het eiland Ilivaoa in den Markiezen-archipel. Het is een geschenk van den Vorst, die onder pro- tectorschap van Frankrijk over die eilanden re geerde en nu in ruil daaryopr een levenslang jaargeld zal genieten. Ook in Engeland gaan stemmen op, dio van lust tot annexatie getuigen. Nu de zaken in Afghanistan weer zóó staan, dat aan regeling van den toestand kan gedacht worden, wordt in sommige Engelsche maar vooral in Indische kringen de wenschelijkheid besproken om Can- dahar roet het omliggend gebied bij Indië in to lijven. En waarlijk met het oog op de vele Alle binnenlandsche Advertentiönwaarvan de plaatsing 8 maal wordt opgegeven, worden ■leebts 2 maal in rekening gebracht. viel het Kabinet in duigen. De Sjah liet zijn plap niet varen. Toen \óór eenigen tjjd Ayoeb naar Kandahar trok, waarschuwde hij het En- gJpeh-Indisoh-gouvernemeAi, en bood nogmaals aan hem den pas af te sninen, op voorwaarde dat hijde Sjahzich vanmerat mocht meester maken. Hij ontving een weigerend antwoord, en nu is hij kwaad-, en heult met Ayoeb die zich zeker na zijn nederlaag niet zou staande houden, als hij in Perzië geen vfienden had. Ik zou wel lust hebben om over het vraag stuk der congregaties in Frankryk te schrijven; de sprong van Nash’ Eddin Sjah en Ayoeb-Khan naar Gróvy en Gambetta is wel een beetje groot, doch de pen van een journalist is tot nog reus achtiger dingen in staat. Maar erger is het, dat ik dan den geachten schryver van het bui- tenlandsch overzicht onder de duiven zou schie ten, en daar beef ik voor terug. Toch wil ik met u naar Parys. Vindt ge niet, dat men daar tegenwoordig wonderlijke dingen uithaalt? Van de verdorvenheid van het moderne Babylon onder het tweede Keizerrijk is veel geschreven, en het scheen wel alsof de republiek meerdere gestrengheid van zeden zou aanbrengen. Werkelijk is dat in den eersten tijd het geval geweest, maar zooals het tegenwoordig gaatloopt het weer al de spuigaten uit. Do lui spelen met vitrioolals de brandstichters van ’71 met petroleum en do Nihilisten met dynamietde meeste galante dra ma’s, zoo ze niet op een salvo van revolver schoten uitloopen, hebben een vyfde bedryf, waar men gevoegelijk „la vitriolade” boven zou kunnen schryven. En dan die ongeloofelijk vuile persproductenmet geestigheden uit het slijk opgeraapt, waarbij de taal die Zola inl’As- sommoir zijn helden in den mond legt nog fijn genoemd mag wordendie toenemende zucht naar genot van het laagste kaliber, waarvoor men zich op allerlei wijzen de middelen zoekt te verschaffen, roof en moord niet uitgesloten? 't Zou innig jammer voor de Republiek zijn, in dien zij machteloos was tegen zooveel bedenke lijke verschijnselen die de moreele orde bedrei gen, te moer, omdat dat alles koren is op den molen van de voorstanders der reactie. De correspondent van de „Times” te Konstan- tinopel hangt een zeer verontrustend tafereel op van de regeeringloosheid die in Klein-Azië heersoht. De buitensporigheden waaraan de Cirkassiërs zich overgeven doen volgens dat schrijven in geen enkel opzicht onder voor de beruchte moorden in Boelgarije, die in 1876 de verontwaardiging van Europa hebben gewekt. De toestand van Klein-Azië moet den Engelschen van zeer nabij en rechtstreeks belang inboeze men, omdat deze staat door de conventie van Cyprus en het tractaat van Borlyn eonigermate is opgetredon als borg voor het goedo beheer van dat deel des rijks. Do beangstigde Muzel- mansche bevolking, die gedurende den Russisch- Turkschen oorlog voor de wapenen der Mosco- vieten vluchtte en te Konstantinopel een schuil plaats zocht, werd naar Klein-Azië gezonden later, toen de aanslag der Turken op Soechoem- Kaló was mislukt, moest ook een verblijfplaats worden aangewezen aan diegenen der Cirkassiërs, die partij gekozen hadden tegen de Russen, on ook dozo werden naar Klein-Azië gevoerd. De annexatie van Kars en van Batoem door Rusland gaf aanleiding tot een nieuwe verhui zing van Lazen en Cirkassiërs; men schat dat er alzoo af en toe 200,000 zich in Klein-Azië hebben nedergezet. Het Turksch gouvernement had hun landerijen, landbouwwerktuigen en zaaikoren beloofd benevens onderstand in af wachting van den eersten oogst. Van al die toezeggingen, ’t behoeft niet vermeld te wor den, is niets terecht gekomen, en de gelden, voor de uitgewekenen bestemd, hebben het niet verder kunnen brengen dan tot stijving te dienen van de particuliere fondsen der heeren pacha’s. De landverhuizers waren dus wel genoodzaakt te leven op kosten van de ingezetenen, on, dewijl zij goede wapens bezitten, zijn zij feitelyk de heerschers van het land. In het district Ada-Bazar, nabij Ismid, zijn zij ten getale van 45.000dat is meer dan de helft der bevolking, en regeeren met een echt schrik bewind; zij hebben zich meester gemaakt van alle paarden en stelen insgelijks het vee. De overheid is tegenover hen volkomen machteloos. De Circassische beys hebben te Kanstantinopel veel invloed, door hun kennissen en betrekUÉren in de harems, en hot is hun niet moeielyHIen Turkschon officieren die naar het tooneei der verwarring worden heengezonden vooraf eenige „mededeelingen” te doen. Het ergste is dat het gouvernement niets doet om het kwaad te ge nezen. Integendeel, alle dagen komen er nieuwe bezendingen uitgewekenen uit de door Rusland geannexeerde provinciën en zetten zich in Klein- Azië neder. Tot zoover moet zej dan tijd houden. Staatsman hecht aan vorming? In dat geval moet hij wel bijzonder weinig inzicht hebben in de logica der feiten. Turkjje zelf kan niet anders zijn of worden, dan het thans is, ten minste, zoolang het onder bestuur van de Porte is. Zijn toekomst hangt af van het tijdstip waarop Wostersohe natiën het terug zullen geven aan de volksstammen die het vroeger, vóór de veertiende eeuw, hadden, en die, door de overheersching van vjjl honderd jaar, natuurlijk tamelijk zijn verwildert en zeker eenigen tijd zullen noodig hebben al vorens zij zich kunnen verheffen tot het bescha vingspeil der Europeesche cultuurvolken. Dat laatste wordt geheel uit het oog verloren door de moesten die over don toestand in hot Oosten spreken of schrijven. Men vindt over het algemeen, dat Grieken, Boelgaren, Serviërs, Roemeniërs, Montenegrijnen en hoo zij verder ook heeten mogen, nog geen lui zijn om land mee te bezeilen. Wat een wonder! Hetgeen wij, in ’t genot van een hooge mate van staat kundige vrijheid en nationale zelfstandigheid, zijn geworden, zouden die volken dat reeds moeten zijn in weerwil van de onderdrukking die zij zoo lang hebben moeten torschen? Dan zouden het waarlijk wel engelen zijn. Zoo ver wijt mén ook den Grieken, dat zij hun schulden niet betalen, dat zij zich schandelijk onttrek ken aan de eenmaal aanvaarde verplichtingen, ’t Zou veeleer pas geven, de dwaasheid te laken van financiers en speculanten, die met een nau welijks herboren natie leening-contracten sluiten, ’t Is alsof men onmondigen kinderen crediet ver leent. De aandoenlijke eendracht en overeenstemming der Mogendheden, die bewaard zal blijven zoo lang er in de Adriatische zee nog geen schot is gelost, maakt gewis een diepen indruk op den Sultan; zoo heeft hij vooreerst zijn Ministers voor een deel weggejaagd en door anderen ver vangen, nu, dat gebeurt daar om de week of zes; vervolgens aan Riza-pacha gemeld, dat hij zich niet verzetten mag tegen de bezetting van Dnleigno door de Montenegrijnen, doch er bijge- voegtl dat hij zelf maar moet beoordeelen of en wanneer er reden is om den tegenstand der Al- baneezen te bestrijden. Een ieder gevoelt wat daar achter steekt. Voor het oog der Mogend heden is alles wel; de Montenegrijnen krijgen Dulcigno, de Porte heeft er niemendal op tegen. Doch ’t zou kunnen zijn, dat onze goeie vrien den de Albaniërs eerst nog een honderd of wat van die „schapendieven” den hals willen breken in dat geval moet Riza maar weten wat hem te doen staat en op zijn eigen houtje beoor deelen of hij hun al dan niet zal laten begaan. Hoe vieltig! Och, maar vielterij vindt men overal, of na genoeg overal. Laat ik u eens herinneren wat er in Afghanistan is gebeurd. Beaconsfield wou dolgraag een stuk van het land annexeerondat weet men. Hij noemde dat het zoeken vnn een wetenschappehjken grens. Best. Maar reeds in het voorjaar wist men, dat Ayoeb-Khan, dezelfde die nu van Roberts om zijn ooren heeft gehad, oen niet te verwerpen tegenstander was. Daarom werden er onderhandelingen aangeknoopt met den Sjah van Perzië, onzen goeden ouden be kende met zijn jasje met diamanten belegd. Die Sjah heeft reeds lang zin gehad in do aan zijn rijk grenzende provincie Herat, maar een vroegere met Engeland gesloten overeenkomst verbiedt hem, dat grondgebied te bezetten. Nu werd deze voorloopigo afspraak gemaakt. Do Sjah zou ten opzichte van Herat vrijheid van handelen bekomen, en dan tevens zorgen dat Ayoeb geen bokkesprongen zou maken. Er lokte iets van uit, in ’t Lagerhuis werd do Premier er over geïnterpelleerd, hij zei natuurljjk dat er niemendal van aan was, enz. Kort daarop

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1