TEN Zondag 26 September. N°. 589. 1880, 'ER, iknecht, Imakers, HUIS URING. RUIS DE,. TBODE, genegen, adres- uigen voorzien, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. IDE, DHT. CD Wat we te verwachten hebben. BUITENLAND. Donderdag het zittingjaar 79/80 ibillijk zijn. gen der letter L. 8., ■staan, behoeven tter A. Z., aan IN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». Deze Courant wordt geregeld lederen Zatordag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Oude Haven, met Nov. eene Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. t. weduwe, liefst •dt gevraagd als scMHomsm courant. igschriften voor- te Nieuw poort voor winter- en iSON te Jaars- November eene met de wasch voorzien. ERF, GROND ie van het dorp *r». 1325 en 1328, L- irfte] n qtfac i- de d I lijke macht. Inmiddels i voldoende werd geacht. De nanliindfinha <lin EK, traat. ere inlichtingen otaris. ris BODDE te al Woensdag nber 1880 bij ber 1880 bjj tiddags 10 uur, het openbaar ris BODDE te zal Donder- ptember 1880, ROMEIJN te luren, voor den i eenig BOOM- OILAND, ge- rk en Lexmond, orende aan den K BLARICUM memens, om op ember 1880, ►tel „DOELEN” te verkoopen: ieuw gebouwde iEN, of PLAATSJE, Zaterdag is mot goed gevolg van do werf van den heer P. Boele Pz. te Slikker veer te water gelaten de ijzeren schroefsleep- boot „Germania II”, gebouwd voor rekening der heeren Gebr. Neumann to Baorl. Machine en ketel zijn vervaardigd bij de hoeren Burger hout en Zoon. en WETHOU- icht maken be- e houden larkten Vrijdagen den ivember a. a. iber 1880. Iers voornoemd, Burgemeester, P. J. SMITS. ïfflT MOLEN onder nber aanstaande AAR, waarvoor n Voorzitter van ikerk, den Heer Oudekerk'. van Dordrecht, met 1 November jaar, die goed in persoon of Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. der tegenwoor- w MEIJBOOM >er e. k., eene Nederlands staatkundige nieuwjaarsdag be- hoorj weer tot het verleden. Zoo al niet onbe merkt, dan toch zonder veel geestdrift zijn we „van *t oude in ’t nieuwe overgegaan, en de parlementaire arbeid, door een niet aï te lang recès afgebroken, is wederom aangevangen.” Do oudejaarsavond van het zittingjaar 79/80 gaf nu juist zoo heel veel stof niet tot verruk king. ’t Is zoo, de Minister van Binnenlandsche Zaken, die namens Z. M. den Koning de ver gadering der Staten-Generaal sloot, verklaarde „Een terugblik op uw werkzaamheden laat niet onbevredigd,” doch we zouden oer geneigd zijn die zinsnede te beschouwen als een beleefdheids- uiting, dan wel als de werkelijke indruk van den omvang en de diepte van den jongsten wetge- venden arbeid. En te meer komen wij tot die meening, wanneer we de daarop volgende lijst van wetten in oogenschouw nemen, die, al is er nagenoeg niets in vergeten dan misschien eenige naturalisatie-voordrachten, toch er vrij schraaltjes uitziet en op enkele uitzonderingen na, maatregelen bevat die van ingrijpend belang kunnen geacht worden. Niettemin, laat ons niet onbillijk zijn, 't Is volkomen waar, wat do Minister er nog bijvoegdo „De arbeid, bovendien door u besteed aan do voorbereiding van gewichtige aangelegenheden, zal, naar men vertrouwen mag, een volgend jaar vruchten dragen.” Er is in het vorig zitting jaar zeer veel in de afdeelingen der Tweede Kamer gewerkt; van verscheidene hoogst be langrijke wetsvoorstellen zijn de voorloopige ver slagen gereed en reeds door de Regeering be antwoord, zoodat, als ’t niet verbazend tej loopt, de oogst een volgend jaar oneftdig ruimer zal zjjn. Echter, de ervaring heeft het ons ge leerd, het kan tegenloopen, en daarom, al ho pen, al verwachten we zelfs veel, de moge lijkheid van bittere teleurstellingen is geenszins buitengesloten. Wanneer we aan de naaste toekomst denken, dan houden we allereerst het oog gevestigd op het strafwetboek, dat bestemd is in Nederland een der breedste sporen van do Fransche over- heersching uit te wisschen, en reeds door bui- tenlandsche deskundigen is aangehaald als een getuigenis voor een krachtig nationaal leven. Juist de constitutioneele regeeringsvorm maakt de vaststelling van zoo uitgebreide wetten moeie- lijk, omdat alle schakeeringon van de publieke opinie zich daarbij kunnen laten gelden, ter wijl het absoluut gezag eenvoudig decreteert. Die veelheid van inzichten heeft ongetwijfeld zijn schaduwzijde, en kan een bron worden van machteloosheid, indien aan de eischen van het gemeen overleg geen offers worden gebracht. Nederlands volksvertegenwoordiging toone dus hier, dat zij haar roeping begrijpt. Bovendien om van andere onderwerpen niet te sprekenhouden we met gespannen opmerk zaamheid het oog gericht op de wet tot beper king van drankmisbruiken op de financiëele voorstellen. Beide gedoogen geen uitstel. Voor de eerste is de openbare meening rijp en de wet heeft niets anders te doen dan de regelen te formuleeren binnen welke de eerste schreden op dit nog nauwelijks ontgonnen terrein voors hands bepaald zullen blijven. De laatstewaartoe we rekenen de rentebelasting en de geldelijke verhouding tusschen Nederland enlndië, zullen nog heel wat oppositie te overwinnen hebben doch zij zijnook met het oog op het tekort van 20 millioen op de uanstaande begrooting van zoo dringenden aard, dat de beslissing niet kan uitblijven. Het moet voor Z. M. den Koningbij het openen der nieuwe zitting op Maandag jl., een aangename gewaarwording zijn geweestte mo gen wijzen op menig lichtpunt in onzen tegen- woordigen toestand, ’t Is zoohet doorgaand karakter van iedere troonredezoowel in Ne derland als eldersisdat zij de dingen meest van de lichtzijde beschouwt; maar we zouden ons aan ondankbaarheid schuldig maken indien we niet blijmoedig mede erkenden„In handel en nijverheid is eenige verbetering op te merken. Landbouw en veeteelt bloeien. Do berichten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstigde besmettelijke longziekte is nagenoeg geweken. Van ’s Rijks belastingen mag een rui mere opbrengst dan ten vorigen jare worden verwacht. Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan.” Alleen omtrent de koloniën isnaar het ons voorkomt, de toon, ofschoon veel minder hoog gestemd dan anderstoch nog niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid. Dat is niet van toepassing op onzo West-Indische be zittingen „Levendiger belangstelling in land bouw en nijverheid oefent op den financiëelen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit.” Maar wanneer wo omtrent het tooneel van den oorlog op Sumatra lezen: „Hoe wel in Atjeh het gewapend verzet nog niet ge heel werd bedwongenis het Nederlandsch ge zag toch in die mate aldaar gevestigddat de Regeering zich kan voorbereiden op de inrich ting van een geregeld bestuur,” dan treden onwillekeurig de jongste gebeurtenissen in Sala- mangan ons voorden geest, en wo vragen of het militair gezag aldaar niet nog vele jaren het leeuwenaandeel zal moeten hebben in de regee- ringstaak. Een volkomen pacificatie ligt, naar het ons voorkomt, nog in een verwijderd ver schiet, on evenals we vóór ruim veertig jaren nog lang waakzaam onwerkzaam moesten bljjvon om in de Padangsche gewesté'n de strjjdlustige bevolking aan een vreedzaam on geregeld be stuur te gewennen, zal dit in niet mindere mate met de stamverwante en even veerkrachtige Atjehers het geval moeten zijn. Ook de volgende paragraaf over Koloniën geeft stof tot nadenken„De algemeeno toestand van Nederlandsch-Indiö zou bevredigend mogen hoe ten, indien niet in sommige streken ver woestende ziekten zoowel de bevolking ais den veestapel teisterden.” Het woord „bevredigend” is wel zeer rekbaar, en staat nog onmetelijk ver van „gunstig” of „bloeiend”; in dit opzicht kun nen we er ons bij nederleggen, de hoop uit sprekende dat de Regeering al het mogelijko zal doen om met milde hand Indië de crisis te boven te helpen, waaronder het thans lijdt. Ver geten we het niet de welvaart der Koloniën is een levensvoorwaarde, ook voor ons. Doch genoeg over het verledene en het te genwoordige; ook op de toekomst houdt de troonrede de aandacht gevestigd. Een onafwijsbare eisch is nedergelegd in deze woorden: „Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der Staatsuitgaven blijft versterking van ’s Rijks middelen noodig.” De toeneming waarvan hier wordt gesproken hangt nauw samen met de nieuwere begrippen omtrent Staatsbe moeiing, on van de toepassing van dat beginsel moet vermeerderde welvaart en dien ten gevolge verhoogde draagkracht der ingezetenen het uit vloeisel zjjn. Welnu, men deinze dan niet terug voor de meerdere offers, die we ons daarvoor moeten getroosten. De beste politiek is niet, de burgers zoo min mogelijk te belasten, - maar hen in staat te stellen tot meerdere op brengst. Als we daarmee de onmiddeilijk vol gende paragraaf in vetband brengen, waarvan het tweede gedeelte aldus luidt: „Nieuwe voor stellen tot verbetering van waterwegen zullen u worden aangeboden,” dan zien we er het be wijs, dat de gevraagde offers ons stoffelijk wel zijn ten goede moeten gedijen. Het spreekt vanzelf dat we het eerst denken aan de voltooiing van den Rotterdamschen waterweg, aan de betere verbinding van Nederlands beide grootste koopsteden, aan de gemeenschap van Amster dam met den Rijn. Het departement van Justitie komt nog met een belangrijke mededeeling: „Een voordracht tot verdere beperking vaneen arbeid van kin deren zal u in’ deze zitting worden voorgelegd.” Welk landgenoot zal deze kbrte maar veelzeg gende belofte niet warm toejuichen? Oorlog Iaat zich evenmin onbetuigd. Het spreekt van „gewichtige maatregelen betreffende het krijgswezendie de voltooiing van ’s Lands weerbaarheid ten doel hebbenen van wetsvoor- drachten nopens de nationale militie en de schut terij." Ten hoogste zouden we het waardeeren, indien de Minister mocht goedvinden het laatst genoemde op den voorgrond te plaatsenimmers, naar een betere regeling van onze „levende strijd krachten" wordt sinds jaren reikhalzend uitge zien en de vele millioenendie het departement van Oorlog verslindt, kunnen geen vruchten af werpen zoolang we niet verzekerd zijn een leger te bezitten dat inderdaad dion naam mag dragen. Alles bij elkander genomen, hebben wo reden om iets goeds te verwachten. Op de vertegen woordigers des volks is thans de hoop geves tigd: mogen zij meer en meer gaan inzien, dat niet hij de grootste verdienste bezit, die uitmunt door een groot getal lange redevoeringen, maar die toont diep doordrongen te zijn van het be sef zijner roeping, namelijk den wotgevendon arbeid rijk te doen zijn in rijpe vruchten. Ge schiedt zulks, dan zullen we ons troosten over menig vroeger jaar van misgewas. Overzicht. Frankrijk heeft in de afgeloopen week niet minder dan twee kabinetscrisissen doorleefd. De eerste duurde nog geen 24 uren en werd ver oorzaakt door het ontslag nemen van de Mi nisters van Binnenlandsche ZakenJustitie en Oorlog, die echter zeer spoedig op hun besluit terugkwamen. Bij de tweede was Freycinet de spelbrekerbij wien zich de Minister van Open bare werken en Marine aansloten. Zooals bij allo zaken van gewicht, die tegenwoordig in Frankrijk voorvallen, speelde Gambetta ookhierin weer een gewichtige rol en zag zijn haan dan 'ook koning kraaien. Het voornaamste, misschien wel heteenige, punt van geschil betrof de toe passing der decreeten tegen de congregaties. De en Cremers, zegevierden slechts na een zeker aantal herstemmingen. De zitting der Tweede Kamer van met de voorlezing van een Kpn. Besluit uvuuvuuó benoeming van den heer DuIIert tot Voorzitter, waarop deze uit handen van den tijdelijken presidentden heer De Bieberstein (oudste lid in jaren)den haTner overnam en het presidium met een toespraak aanvaardde. De afdeelingen werden op nieuw samengesteld en benoemden Tot haar voorzitters de hoeren Kops Van DeldenMackay, Lenting en Van dor Linden. Tot onder-voorzitters do heeren TakBlussó Wijbonga, Cremers en Van Roos. Tot leden der commissie voor de verzoekschrif ten do heerenHoltzman, Vermeulen, Lambrechts, Van Dedem on Schaepman. Tot die voor hot ontworpen van het adres vin antwoord op de troonredede heeren Sandberg, Van Delden, Wijbonga, Wassenaer en Patijn. Z. M. heeft aan Jhr. E. C. U. Van Doorn’s Konings Commissaris in Utrechteen pensioen verleend van f2691. Bij Koninklijk besluit is pensioen verleend aan J. Van Dalen, brievengaarder te Arkel, f 149. De Koningin is reeds in zooverre hersteld, dat zij Woensdag voor het eerst sedert haar bevalling eenige oogenblikken in den tuin van het Paleis heeft gewandeld. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep van den gemeenteraad te Hoog- Blokland, tegen besluiten van Gedqp. Statén van Zuid-Holland, houdende toepassing van art. 212 der gemeentewet op de begrooting dier gemeente over 1880. Gehandhaafd de besluiten van Gedep. Staten en het beroep ten deele niet-ontvankehjk en ten deele ongegrond verklaard. Bij resolutie van den Minister van Financiën is tegemoet gekomen aan den wensch van vele ontvangers der directe belastingen invoerrechten en accijnzenom vrouwelijke be dienden als geagreëerden op hunne kantoren toe te laten. De provinciale inspecteurs dier middelen zijn gemachtigd, om, voorloopig bijwijze van proef, do vrouwelijke leden van het huisgezin der ont vangers van kantoren der zesde en lagere klas sen te agreëerenmits zij blijken geven van be kwaamheid en geschiktheid en minstens achttien jaar oud zijn. Vrijdag 17 dezer heeft de Commis saris des Konings in de provincie Utrecht, ver gezeld van den griffier der Statenaan de ge meenten Jutfaas, IJselstein en Benschop een bezoek gebracht. Te Jutfaas werd de secretarie, de openbare schoolwaar de leerlingen een paar coupletten zongen, en het brandspuithuis bezocht. Te IJselstein werd na afloop der audiëntie op het Raadhuis een bezoek gebracht aan de open bare schoolen de fabriek van de heeren Schilte Zn. Bij die gelegenheid, bood de heer H. J. Schilte den Commissaris een fraai bewerkten voorzittershamer ten geschenke aan, die met groote erkentelijkheid werd aanvaard. Daarna werd het praalgraf van Gijsbrecht Van Amstel in de Ned. Herv. kerk bezichtigd en nog een bezoek gebracht aan het Ewoudsgasthuis. Ook te Benschop was de ontvangst allerhar telijkst. 'De schoolkinderen voerden daar, onder leiding van den hoofdonderwijzer, eenigo zang stukjes voor hot gemeentehuis uit. In alle gemeenten gaven de ingezetenen door het uitstoken der driekleur hunne ingenomenheid met het bezoek te kennen. Woensdag werd aan het Departe ment van waterstaat, handel en nijverheid aan besteed het maken van de aardebaan, de kunst werken, den bovenbouw, do overgangs- en eenige andere werken voor den spoorweg Geldermalseu— Tie^ Minste inschrijvers waren de heeren G. A. V<n Hattum te Sliedrecht en G. Goedhart te Dordrecht, voor f369.800. Ten hureele van den garnizoens- kommandant te Venloo werd Zaterdag aanbe steed de levering van 70 HL roode of Rijntarwo en 210 HL witte of Zeeuwsche tarwe, wegende minstens 77 en 76 kilo per HL. Voor de roode tarwe werd het minst ingeschreven door den heer J. Hoogwinkei, van Gorinchem, f 10,38 per HL. De Koningin van Zweden, is Zon dag met haar gevolg te Amsterdam aan hetAmstel- hotel afgestapt, waar zij drie maanden onder behandeling van dr. Mezger zal blijven. Het hoogo gezelschap heeft negen kamers voor zich in beslag genomen. Prof. Loncq herdacht 23 dezer den dag van zijn 40-jarig professoraat aan do hooge- school te Utrecht. Zaterdag is met Ministerraad was het hierin eerst eens gewor den de toepassing der decreeten zou nl. worden uitgesteld totdat het „tribunaal der conflicten” spraak zal gedaan hebben in de aanhangige ving aan icsties tusschen de hoofden der ordenwaarop f houdende Je decreeten reeds zijn toegepast en de wereld- werden de hoofden der congregaties aangemaand om zich aan de wet te onderwerpendaar hunne verklaring niet ’5 Minister van Bin nenlandsche Zakendie de noodzakelijkheid voor onmiddellijke tenuitvoerlegging had betoogd, bukte dus voor het gevoelen van Freycinet, die voor uitstel was. Dit strookte echter niet met Gambetta’s bedoelingen die het nu eenmaal op Freycinet gemunt had. Hij wist den Minister van Binnenlandsche Zaken Constanszóó te bewerken dat deze zijn ontslag vroeg en twee zijner collega’s mede daartoe overhaalde. Een nieuwe Ministerraad in haast belegdverzoende de heeren weder onderling, doch nauwelijks thuis gekomen had de andere partijFreycinet en de zijnen zich weer bedachton stelde op haar beurt, hare portefeuilles beschikbaar. Voor zeker inziende, dat eene duurzame verzoening niet wel mogelijk zou zijn, nam de President het ontslag aan en zoo kwam Frankrijk, na heel wat hoofdbrekens van Jules Ferry, die thans aan het Kabinet zijn naam zal geven, in het bezit van nieuwe Ministers voor Buitenlandsohe Zaken, Openbare Werken en Marino. Hoewel het punt van geschil een binnenland sche zaak betreft, heeft de bemoeiing van Gam betta aan de crisis eene beteekenis gegeven, die de aandacht van het buitenland in hooge mate trok, zoodat de keuze van een bezadigd on ge matigd man als Saint-Hilaire, vroeger particulier secretaris van Thiers, voor do portefeuille van Buitenlandsche Zaken eeno gelukkige keus mag genoemd worden. Voorts kan Hot, na het ge beurde, moeielijk meer betwijfeld worden, dat de decreten tegen de overige congregaties zullen woeien ten uitvoer gelegd. Zeer opmerkelijk is het, dat juist terwjjl het Ministerie uiteenging, to St.-Germain en Laye een standbeeld werd onthuld voor den grond legger dor Fransche republiek, Thiers. Jules Simon, die do feestrede hield, herinnerde aan de uitspraak van den beroemden staatsman„do conservatieve republiek is voor Frankrijk de meest gewenschtede alleen mogelijke.” De onthnllingsfeesten zulle* vier dagen duren. Behalve de tooneelverandering in Frankrijk is de eeuwigdurende Oostersclie quaestie het eenige wat op dit oogenblik in Europa de aan dacht trekt. Nhdat de bevelhebbers van het gemengd es kader, door eene waarschuwing aan de vreemde Consuls te Scutari en Dulcino, om zich met hunne gezinnen in veiligheid te stellen, hadden getoond dat het meenens is, komt de Sultan in eene nota aan do Mogendheden betoogen, dat de aanwezigheid van de vloot do eigenlijke oor zaak is van het verzet der Albaneoaen! Heel waar misschien, dat vooral de fanatieke Ma- homedanon zich door die demonstratie te i meer tot verzet voelen aangespoord, maar des te zwaarder wordt de verantwoordelijkheid der Porte, die het zoover liet komen, alvorens zelve tot dwangmaatregelen over te gaan. Nu laat het zich aanzien dat de overgave niet zonder bloedverlies en hevig verzet zal plaats hebben. Bij al het dwaze en middeleeuwsche dat in Spanje de geboorte van eene Infante, met niet minder dan dertien voornamen, vergezeltdoet het goed daaronder ook iets goeds te kunnen vermelden. De Koning heeft eeno aanzienlijke som gelds beschikbaar gesteld tot lossing van onmisbaar huisraad, dat door minvermogenden in do banken van leening was verpand. Ook voor do veroordeelden wegens persdelicten zal de*geboorte der Infante waarschijnlijk eene ge lukkige gebeurtenis worden I binnenland' STATEN-GENERAAL. De eerste vergaderingen eener nieuwe zitting bieden doorgaans weinig bijzonders aan; ’t is jaar in jaar uit vrijwel hetzelfde. In de Eerste Kamer namen de op nieuw of voor het eetst benoemde leden, na goedkeuring hunner geloofsbrieven, zitting; de voorzitter de heer Van Eysinga, aanvaardde hot presidium met een toespraak. Er werd als naar gewoonte besloteri*, de troonrede mot een adres te beant woorden. Het concept geeft slechts een zuiveren weerklank op die rede, met uitzondering van de financiëele paragraaf, waarin door de Kamer wordt aangedrongen op beperking van uitgaven. Jammer dat er niet kan bijgevoegd worden, waar die beperking gezocht moet worden. Zonder discussie en met algemeeno stpmmon werd dit ontwerp-adres in do zitting van Don derdag aangenomen. De Tweede Kamer, waarin de heeren Van Dedem, Gleichman en Van Rees zitting namen, hield zich onledig met do samenstelling van de voordracht voor het presidium. Over den eersten kandidaat, den heer Dullert, was men het spoedig eens; de beide anderen, de heeren Mirandolle

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1