'g- 1880. N". 591. LS IS Zondag 10 October. fflOONHOVEHHE COÏÏRAlfT. N, IDE. BLES, T woning, ELEN, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. at. ICHAOEj ihoven. ifkerk. Is volgt: O VET*, e succes in zijne ESTIBLES aan- FROHN. >VJEN, riE. LAAR. BUITENLAND. HENNY. BINNENLAND. 3f A/D LEK” S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. JK GEBRUIK, rken, door dat de door do mindere NDERDiJK winst kan om- co en geeft mtie. lachines ter be- oepen pre- Nov. a. s. e berichtdat n der Oompag- Vie (Algemeene als en Omstreken is inlichtingen Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. t op de Haven x aangeboden: prijs. Te bevra- au van dit Blad. sak volstrekt in Ihier. op verschillende iit hunner waren, eien, Puddingen pons, Spaansche r, Cajehne Peper, tnge Marmalade, ictée van Henry ip Jus, Liebig’s fsgehakt, Corned eten HOEDEN, jordeelige partij VERHEMDEN, Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht. Hoewel de diplomaten van de groote Mogend heden allen druk in de weer zijnis er toch weinig nieuws. Het belangrijkste wordt nog altijd geleverd door den Sultan van Turkije, die zich in dat opzicht in den komkommertijd wel verdienstelijk maakt. Zooals altijd, wachtte hij ook ditmaal den uitersten termijn af, om de jongste notahet ultimatumder Mogendheden te beantwoorden, en als altijd begint hij met eene betuiging van volkomen onderwerping. De wijze waarop hij die betuiging gestand wil doenis echter zóózeer in strijd met de duidelijk uitge sproken bedoelingen der Mogendhedendat men waarlijk het geduld der eendrachtige regeeringen moet bewonderendat zij niet liever met daden dan met woorden antwoorden. Na eerst de Albaneezen in hun verzet gesteund te hebbenwil de Porto nu trachten hen over te halen tot overgave van Dulcino dat de be richtgever der Times de vorige week ten onrechte liet verbranden voorts wil ze aan Griekenland een grens bewilligen die reeds meermalen on voldoende is verklaard en aanvangen met het invoeren van hervormingendie reeds 2 jaar lang op papier bestaan. En dat alles wil ze nog slechts dóen, op voorwaarde dat de Mogendheden afzien van de maritieme demonstratie Als de Mogendheden het nu maar half zoo hoog opnemen als de dagbladpers, die, zeer terecht, in zulk een antwoord eene beleediging voor Europa zien dan mag men verwachten dat de vloot die nu reeds weken werkeloos ligt, eindelijk zal gaan toonen dat al die onderhandelingen toch waarlijk niet met eene «chynvertooning kunnen eindigen. De nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk is, hoe vredelievend ook gestemd, naar men verzekert, meer dan zijn voorganger Frijcinett, gezind om doortastend te handelen in het Oosten. Hij had in de laatste dagen drukke samensprekingen met de vertegenwoor digers van Duitschland en Engeland. Eene bij eenkomst van protesteerenden, tegen inmenging vjn Europa in Turks'cho aangelegenheden, is door de regeerihg verboden on gaf aanleiding tot eene Jdeine botsing tussehen do politie on de teleurgestelde bezoekers der verboden ver gadering. De toepassing der Maartwet op de niet-erkende congregaties schijnt weer voor onbepaalden tijd uitgesteld te zijn; le Francais beweert, dat er nog eerst eene laatste aanmaning aan die orders zal gericht worden. Ook zullen maatregelen genomen worden tegen de Jezuïeten, die het ordekleed voor een ander gewaad verwisselden, en aldus vermomd hunne oude leerstoelen weer komen opzoeken. Ook aan de Italiaanschc grenzen is hun do toegang afgesneden. De Minister van Justitie heeft den procureur-genera^l maatregelen, voor geschreven om de Jezuïeten, die de wijk uit Frankrijk nemen, te weren. De oude Garibaldi heeft door zijn bezoek aan Genua geheel Italië weer eens in opschudding gebracht. Zijn bezoek gold zijn schoonzoon Canzio, die wegens onruststoken in hechtenis is genomen. De oude generaal werd per draag baar door de stad naar de gevangenis, waar zijn schoonzoon verblijf hield, gevoerd, onder do luide toejuichingen der bevolking. Den volgen den dag werd hij bestormd met bouquetton en adressen. De rust werd niet gestoord, hoewel de regeering het noodig heeft geoordeeld het garnizoen to versterken. Men meldt dat zij aan Canzio amnestie zal verleenen. Ierland is nog altijd het tooneel der grootste verwarring. Het uitloven eener premie van f 12.000 heeft nog niet gebaat om den moordenaar ▼an Mountmorris te doen ontdekken. Do onte vredenheid der pachters is zoo algemeen, of het aantal ontevredenen is zoo groot, dat het zelfs moeite gekost heeft om het overschot van het slachtoffer dier ontevredenheid op behoorlijke wijze ter aarde te bestellen. Toch stond Mount- morris bekend als een rechtschapen mensch, die jaren lang zelfs in bet geheel geen pacht vorderde. Het wordt hoog tijd dat de Engelschc rogee- ring ingrijpende maatregelen tot handhaving van de orde neme. Secretaris der vereenq ioK, Burgemeester ya Do aftredende loden ren H. R. Vogelzang de vergadering met kozen. Woensdag werd aan het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid te ’s Hage aanbesteed: de uitvoering van bagger- werk tot opruiming van het middenplaatje in de rivier de Nieuwe Maas, boven de Donksche haven, tussehen de kilometerraaien CXXJV en CXXV. Minste inschrijver was de heer H. Bon- nik Rzn. to Vreeswijk, voor f 13.980. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den van den Lekdijk bovendams werd Woensdag te Utrecht aanbesteed het leggen van oen berm langs hot binnen talud van don dijk tussehen den spoorwegdam bij Kuilenburg on het Klaphek over eene lengte van nagenoeg 10.000 motor. Van do 8 inschrijvers was do hoogste do heer P. Boogaard voor f 180.000 en de laagste de hoor P. L. Schram te Sliodrecht voor f 129.250. Bij de besteding voor het bogrindon van do wegen van den polder „Kediehem” en „Oosterwijk”Dinsdag te „Kedichom” gehou den, waren ingokomen 12 biljetten, als volgt: J. voor don Dag, te Pietorshoek, f24800; C. van Gent, to Leerdam, f22930; P. H. de Bekker, te Empel, f21987; Sterk, to Arkel, f20089; G. do Hoog, Gorinchem, f19900; H. Dubbeldam Gorinchem, f19789; II. don Breejen Hardinxveld, f 19279Dirk van der Pias, Har dinxveld, f18570; C. do Jong, Hardinxveld f18447; P. Koedam, Gorinchem, f17700; II. de Leeuw, Gorinchem, f17648; C. Sterk Hz., Heukolum, f 17350. Woensdag had te Leerdam do aan besteding plaats van oon nieuw te bouwen stoom gemaal (Polder Schaik). Minste inschrijver voor hot gebouw do heer A. v. Tilburg te Zoo'terwoude, voor f 26.493 voor de machinerieën de heer T. Buller, to Berlijn, voor f23.250. Door het bestuur van het water schap Lopik, Lopikerkapcl en Zevenhoven is besloten, de jaarwedden van do drie watermole naars elk te verhoogen mot f 15zoodat deze thans f 140 bedragen. De heer Hirschman, te Gorinchem, heeft concessie aangevraagd voor het leggen van een stoomtramweg yan Gorinchem naar Tiel. polijke schatkist hier en in Indië. De nu ont- 1 o worpen verdeeling van baten en lasten is billijk; ,^2 dorpen de vaste bydrage van 2 millioen geeft zekerheid Zor voor do Nederlandscho financiën. De Minister handhaaft dus het ontwerp ongewijzigd. Z. M. heeft den laten luitenant H. Seret, van de Hdo afdoeling vesting-artillorie, gedetacheerd -bij de inspectie der draagbare wa penen, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Gorinchem, Mr. H. P. De Gavere, bewaarder van de hyp. en het kadaster aldaar. Bij Koninklijk besluit van 6 ®ct. zijn, met ingang van 1 Januari 1881, benoemd tot reserve-officier van gezondh. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. diénst der landmacht, de burgergenoeskundigenDr. F. H. G. Van Iterson, arts te Gouda, en Dr. J. W. Van Loon van Iterson, arts te Woerden. Bij Koninklijk bos luit is aan A. J. Kroef, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de cel lulaire gevangenis te Gorinchem, onder dankbe tuiging voor do in die betrekking bewezen dien sten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten J. A. Mulder, directeur der ge meente-gasfabriek to Gorinchem. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat de doop van de jeugdige Prinses Pauline zal plaats hebben op Dinsdag 12 October a. s., I in de Willemskerk te ’s Hage. De Prinses zal in een gala-rijtuig, dat door een eskorte van huzaren zal omringd zijn, tor kerke worden gebracht. De doopplechtigheid zal door den hofprediker, Ds. Van Koetsveld, geschieden. De 1. luitenant F. H. A. Sabron is benoemd tot adjudant bij het 4. bat. 6. reg. inf.in garzizoen te Breda. Tot Zetters van ’sRijks directe be lastingen zijn herbenoemd, te Giesen-Nieuwkerk de heeren A. Slob en J. Pierhagen. Te Sehel- luinen de heeren E. De Knijper Jzn. en G. De Bruijn. Te Peursumde heeren J. De Bruin en H. Schakel. Te Goudriaando heeren C. De Hoop en P. Maat. Te Ottoland de heeren J. Aantjes Azn. en J. De Haan. In de vergadering der Prov. ver- eoniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland, 11. Dinsdag te Rotterdam gehou den, word door de leden aan don voorzitter der vereeniging, den heer Joost van Vollenhoven, Burgemeester van Rotterdam, een stoffelijk blijk van erkentelijkheid en hoogachting aangeboden, bestaande uit vier prachtuitgaven, zijnde de wer ken van Rabelais en Cervantes Don Quichotte, geïllustreerd door Doré. De aanbieding hiervan ging vergezeld van eene hartelijke toespraak van den Secretaris der vereeniging, den heer R. Blok, Burgemeester yan Lokkerkerk. a van het bestuur, de heo- en R. Blok, werden door algemeene stemmen her- middeld ruim een hoktoliter per vim of honderd schoven. Enkele partijtjes zijn hier en daar reeds A f 6,50 per HL opgekochtdoch de meeste landlieden willen hnn zaad vooreerst nog niet tegen dien lagen prijs van do hand doen. ALBLASSERDAM4 Oct. In eene heden gehouden raadsvergadering is de heer De Bovelt, hulponderwijzer aan de school voor christelijk nationaal onderwijs, tot gemeente-ontvanger be noemd. De voordracht van B. on W. bestond uit den hr. H. De Haan, waarnemend gemeenteontvan ger, en den hr. Muller, candidaat-notaris alhier. Door den gemeenteraad is besloten het getal der openbare scholen in deze gemeente, tellende ruim 4000 zielen, op één te bepalen. Omtrent het getal onderwijzers is bepaald, dat dit langzamerhand in overeenstemming met de bepalingen der wet zal gebracht worden, terwijl de jaarwedden geen verandering zullen onder gaan. Eindelijk is besloten een plaatselijke schoolcommissie te behouden. ♦GOUDRIAAN7 Oct. Heden is alhier de vroegere onderwijzerswoning met aangrenzend schoolgebouw ingezet voor f2050. Heden over acht dagen zal bij afslag de verkoop plaats hebben. Heden had alhier de stemming plaats voor tweo Hoofd-ingelanden van de polders Oud- en Nieuw-Goudriaan. Herkozen werd de heer Adriaan Vonk, en in do plaats van het aftredend lid, den heer Arie De Hoop, de heer Gerrit Maat. •GOUDRIAAN, 7 Oct. Ds. A. Steehouwer alhier hoeft toezegging van beroep ontvangen naar Papendrecht. ♦HOORNAAR, 7 Oct. Sedert de vorige week is do prijs der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier on iri- de omstreken bijna algemeen f32 h f33 per 50 KG besteed. Nu juist een jaar geleden gold de kaas hier f25,50 f26,25 de 50 KG. Do heer J. W. Do Klerk alhier is heden door ingelanden van don polder Grootewaard met algemeene stemmen tot Hoofdingeland van hot Waterschap do Overwaard herkozen. KINDERDIJK, 6 October. Van do werf dor gebr. Jonker zijn met goed gevolg te water ge laten drio schepen, en wel: een ijzeren sleep- kaan, „Carolina" genaamd, voor rekening van den heer T. Roth to Neckargerach, on tweo sleopschepenMaasstroom on Aurora goheoton voor rekening van don hoer H. J. Ooms to Maastricht Daarna werden weder de kielen ge legd voor twoo sleepschepen en een slecpkaar. ♦LEKKERKERK, 8 Oct. Het hennepzaad wordt alhier geleverd togen f 6,50 de HL op de markt aanvoor enkelo kleine partijtjes wordt iets moer besteed. De jaarwedden'der onderwijzers alhiprzijn door den gemeenteraad bjj hot opmaken der begroeting in dior voege gewijzigd, dat o. a. do tracteraenton dor hoofdondorwjjzers in wjjk A. on C. zijn verhoogd met 121 cent per dag; dat van don hoofdonderwijzer in wijk B. is fei telijk verminderd met f5 ’sjaars. Men verneemt dat do alhier boro< dikant, Ds. N. A. Van Wijk, don 7 1 zijn intrede zal doen. ♦LOPIK, 8 Oct. De Raad dezor gemoento hooft in zijne gisteren gehouden vergadering besloten, de jaarwedde van don hoofdonderwijzer to Lopik to verhoogen met f200, en alzoo vast te stellen op f 1000en do jaarwedde van den hoofdondorwijzer te Lopikerkapol mot f 100 te vermeerderen, on alzoo te brengen op f800. De begrooting van het waterschap Lopik, Lopikerkapol en Zevenhoven voor den dienst 1881 is in do vergadering van den 7en dezer opgemaakt in ontvangsten en uitgaven op f12.228,76. Do omslag is vastgesteld op f5 per HA, zijndo 50 cent per IIA mindor dan voor het jaar 1880. Tot predikant dezer gemoento is beroepen Ds. J. A. Van Boven, te Bleskensgraaf on Hofwegen. LOPIKER-KAPEL, 6 Oct. Ds. W. Willems, predikant alhier, heeft voor hot beroep naar St. Anthoniepoldor bedankt. ♦MONTFOORT6 Oct. Bij de hodon alhier door hoeren Burgemeester on Wethouders van Willeskopvoor rekening* van do Algemeene Armen van Willeskop on Kort-Hooswijk gehou den aanbesteding van het bouwen oener bouw- manswoning met schuur en hooiberg, zjjn ingo komen elf biljetten als van C. De Bruin, Jaars veld f6210; C. P. W. Tessink Gouda, f5555; J. W. Do WaalOudowator, 5070; G. A. .Roo dink Utrecht, f5049; G.Wan do Poll, Oudo wator, f5045; C. Bodegraven, Linschoten, f 4844; Wed. A. Spruit, Oudowator, f4730; N. Van Zuijlon, Iloenkoop, f4721; II. Hogervorst, Oudo wator, f1797; P. W. Hardenbol, Oudewator f4583,98; H. Berkhof, Oude waterf4520. Aan laatstgenoemde is hot werk ffogund. •N1EUWPOORT, 4 Oct. Zaterdag-middag vond men het zoontje van den grutter Voor molen alhier bewusteloos, on zwaar verwond aan het hoofd, in do woide liggen, waarheen hij hot paard gebracht had. Dit schijnt don ongeveer besteden. 13-jarigon knaap een goduchton slag te hebbon ig-hennep is toogebracht. Niettegenstaande on middellijk in goed als I geroepen goneaakundige hulp, was het kind hc- aau* zaad bedraagt ge- den nog niet tot bewustheid gekomen. ran EEN MIL- t bezit' van een staalde zij meer vaste premiëri tegen Brand- t dat inslaan iliksem wordt i, Hennep enz., tarief verzekerd. DE JONG Jr. STATEN-GENERAAL. De Minister van Koloniën heeft in antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp regelende het bedrag der Indische bijdrage, verklaard, dat er voor het oogenblik geen sprake is van wijziging van de beginselen der comptabiliteitswet of van een nieuw beginsel omtrent de financiëele verhouding met Indië. ’t Geldt slechts eenige regelen te stollen voor toepassing van art. 4 dor gonoemdo wet en wegneming van eenige practischo bezwaren, met behoud van het beginsel der gemeenschap- Deze weg zal, bij eene lengte van 8 uren, door 1 komen. - Zondag-av.ond herdacht de hof prediker Ds. Van Koetsveld in de Groote Kerk te ’s Hage zjjn 50-jarige evangeliebediening, naar aanleiding der woorden van Hebreën 13 vers 8. Na het uitspreken van den zegen word gezang 91 vers 2 aangeheven. Een talrijke opkomst bewees de algemeene belangstelling, die zich den volgenden dag op moer stoffelijke wijze uitte. Z. M. de Koning-Groothertog heeft Ds. Van Koetsveld benoemd tot kommandeur der Orde van de Eikenkroon, welk blijk van vorstelijke onderscheiding den goachten evangeliedienaar Zozdag-morgen reeds vroegtijdig, begeleid van een zeer vleiend schrijven van Z. M.word toegezonden. Een commissie uit de gemeente bood hem namens haar, de ledén van het Koninklijk huis en vele vrienden, die zich daarbij hadden aan gesloten, een kostbaar geschenk in zilver aan, met een hartelijke toespraak van den voorzitter der commissie, Ds. Oort. De kerkoraad der Harv. gemoento schonk hem oen sierlijk bewerkte bcekenkast mot toepasselijk inschrift. Het llaag- sclie Idiotengesticht, waarvan de jubilaris do grondvester is, had een commissie afgevaardigd, om zijn voorzitter geluk te wonschen en namens de verpleegden een paar door hen vervaardigde geschenken aan te bieden, nm. een vloermat met het naamcijfer van Ds. Koetsveld en den datum van het jubiló daarin gewerkt, benevens een sigaronkastje. Ook van de zijde zijner ca techisanten en van vele particulieren mocht Ds. Van Koetsveld de ondubbelzinnigsto blijken van achting en waardeering ontvangen. Bij de Acte-examens voor middel baar onderwijs zijn toegelaten: voor Ned. taai en letterkunde de heer A. L. De Bont, van Gorinchem; voor Fransche taal- en letterkunde de heer C. M. 'Robert, van Zaandam. Door den heer II. W. Bottink, hulponderwijzer te Utrechtis aldaar met goed gevolg examen gedaan voor do acte in het teekenen. Acte in do Engelscho taal is ver kregen door mej. D. II. A. Van ’t Sant uit Go rinchem. Acte als hulponderwijzeres is vor- kregen door mej. A. C. Stuart, uit Vianen. De Arrondissements-Rechtbank te ’s Hertogenbosch hoeft den notaris J. 8. Jiskoot, te Veen, veroordeeld tot 3 maanden celstraf, 3 geldboeten van f 12,50 on ontzetting van zijn ambt, op grond dat hij gelden ton eigen bate had gebruikt, die hem in zjjno be trekking voor andere doeleinden waren toever trouwd. De veroordeelde zal in appèl komen. Zaterdag jl. werd uit Gouda naar do gevangenis te Rotterdam ovorgebracht C. J. G. arbeider te Schoonhoven, die zich te Gouda op het politie-bureau had aangegeven als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal van oen bijl bij een landbouwer te Schoonhoven, die hij aldaar had verkocht. Bij visitatie werd in zijn jaszak gevonden een aan toeken boekje, waarin namen van ingezetenen uit eerstgenoemde gemeente, die in een koffiehuis do gemaakte ver teringen niet hadden betaald. Toen hom gevraagd werd hoe dit boekje in zijn bezit was gekomen, bekende hij de jas waarin het boekje zich be vond in het koffiehuis van do wod. B. aldaar te hebbon gestolen. Hij heeft al meer vonnissen te zjjnon laste. —Men verneemt, dat aan do Konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in do twaalf laatste maanden ongeveer 700 werklieden wogons gobrek aan be stellingen moesten Worden ontslagen. In do af- geloopen week zijn weder ruim een honderdtal afgodankt en daarmede is de vermindering van arbeidskrachten nog niet ton einde. De hoer J. J. B. J. Bouvy, te Dord recht, heeft eene nieuwe vinding in toepassing gebracht om spiegel- on vensterglas te verzil veren. Deze nieuwe manier is voordeeliger dan de tot nog toe gevolgde weg om glas met bladtin en kwik to foeliön: de bewerking is goodkooper en beter voor de gezondheid, on do aflevering kan in óén dag geschiedenterwijl bij het foo- liön met kwik ongeveer 14 dagen noodig zijn. ♦GORINCHEM, 7Oct. Den Isten dezerzyn weder acht aandeelon van f1000, in do ge1d- leening van 1876, teij behoeve van het Hoog heemraadschap nde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe” gesloten aflosbaar gestold. In do drie vorige jaren zijn 36 aandeelon afge lost, zoodat de schuld, primitief f 165000 groot, thans roeds tot f121000 gereduceerd is. Do Noord-Brabantsche beestenkoopers doen wodor hunne jaarlijksche tournée door een groot gedeelte van „de Alblasserwaard”. Hoewel niet in zoo groot getal als andere jaren ziet men hen toch ook nu .weder in gezelschap van twoe tot vier personen, langs dijken en wogen Wande len. Voor vee van hunne gading, „totkoeikes mee losse uiers”, durven zij goede pryzon Het dorschen van den zaailing-* thans overal in de Alblasserwaard zoo gedaan. De opbrengst

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1