Zondag 24 October. N*. 593. 1880. mmc. SWOKIWG lectaren koopim;. UIS Is, Lijsten Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Uitgave». •RAAG, TERDAM. IILANDj DEN, staande en ACHT, te zamen groot DOMEN, endeRozen eer groote Onver- ti vele soorten, enz.; n. sman en Zonen, spreken of te ont ij. C. DEN HOED ie Pulp L>T». V VLIET, Schipper. iENBÓOM ke sorteering JFFELS, ESSCHOEN- g SOENEN. Ook® LENBOOM. JUW- EN NO LOOPING. "ÏÏüïl'ENLANb. BINNENLAND. jareeren, BOOM, VDA. niet zeer belangrijk zijn. Jé schuldigii VAN NOöTÉN. S. W. N. VAN NÖOTEN te Schoonhoven, Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. IADEV. E i wauw P. MAHLBTEDE oht is voornemens den 29en Octo des morgens ten DAM te Stolwijk, te verkoopen: ling der kooppen- ■WESS» COURANT. nan en Zonen, 3 Boskoop, hen te bekomen fan rma aan, in ’tver- als voorheen ver- Prijs der Adver tentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. MAHLBTEDE te baeht ag 20 October 10 ure, ten huize orp aldaar, in het oopen: N, aan de Oostzijde 257, on diverse JK, tien, die ter plaatse en zijn en ten kan die verlangd wor- »m, vrij voor den AN DER HEK te acht en bij J. in de Nes. boedel van wijlen >EN DOGTEROM. reven. is J. P. MAHL- irgambacht is voor- Woensdag 27 880, des namid- an B. BEZEMER m en te verkoopen iwd BUIS NGEN, SCHUUR, WEG en WATE- i de onmiddellijke de dijklaan, onder Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. Overzicht De feesten ter viering van de voltooiing van den Keuléchen dom zijn, begunstigd döor prach tig weder, in de beste orde afgeloopen. De Duitsche Keizer opende het feest met een toe spraak, waarin hulde werd gebracht aan de bouwmeesters en aan allen, die hebben mede gewerkt om het'kunstgewrocht1 daar te stellen; hij hoopte in het feit der wijding een belofte te mogen zien van vrede op elk gebied. Die hoop werd dok gekoesterd door den deken van het kerkgebouw, die, in antwoord op ’s Keizers rede, den wensch uitsprak, dat spoedig den dag mocht aanbreken, dat aan de kerk de vrede on aan den voltooiden Dom zijne herders werden weergegeven. Ofschoon van de onderhandelingen die tot dien vrede op elk gebied en tot het terugroepen der verbannen geesteljjken moeten leiden, in den laatstee tijd niets meer vernomen wordt, mag het toch als een gunstig teeken be schouwd worden, dat de wenschelijkheid tot hor stel van den vrede van beide zijden zoo openlijk wordt erkend. Misschien zal de benoeming van Jacobini tot ’s Pausen secretaris, in de plaats van kardinaal Nina, nog iets tot de vervulling van dien wensch kunnen bijdragen. Zoo nu en dan hebben er nog gebeurtenissen plaats of komen er feiten aan het licht, die aan de voor Duiischland en vooral voor Frankrijk zoo merkwaardige jaren 1870 en 71 herinneren. Zoo ook thans weder. Het bekende proces Jung heeft tot de ontdekking geleid, dat generaal De Cissey, ex-minister van Oorlog, omstreeks dien tijd intiéïne betrekkingen onderhield met eene Oostenrijksche dame, die deze verhouding dienst baar wist te maken aan Duitschlands belang. Uit het feit, dat de generaal onmiddellyk door de regeering uit den dienst is ontslagen, mag men ook veilig opmaken, dat er niet alleen ver moeden maar ook bewijzen bestaan voor de be schuldiging, dat de generaal zich aan landverraad heeft schuldig gemaakt. Eene nieuwe bijdrage ter kenschetsing van den staatkundigen en maat- schappelyken toestand van Frankrijk in de laatste dagen van het Keizerrijk. Heden acht dagen geleden heeft de regeering de Maartwetten toegepast op de congregaties der Barnabisten en Cormelieten. lö kloosters zjjn, niettegenstaande het verzet der bewoners, ge sloten en de niet- Fransche leden dier orden over de grenzen gezet. De kerkelijke bladen zijn verontwaardigd dat de regeering toch ein delijk tot maatregelen van geweld is overgegaan zij zien echter voorbij, dat niet de regeering maar de hoofden der congregaties, die weigerden er kenning aan te vragen, de eigenlijke schuldigen zjjn. Intusschen schijnt de hoop nog niet geheel opgegeven te zijn om alsnog tot een vergelijk te komen; de Pauselijke nuntius voert nog ijverig onderhandelingen met den Minister van Buiten- landsche Zaken. Misschien is dit wel de oor zaak dat met de toepassing der wetten tegen de overige congregaties zoo langzaam wordt te werk gegaan. De kerkelijke strijd breidt zich al meer en meer uit. Zelfs in Spaqje is de regeering ge noodzaakt geweest maatregelen te nemen tegen priesters, die den kansel misbruiken voor staat kundige doeleinden. Déér vooral verkeeren de geestelijken in een moeielijk geval, omdat, zoo als bekend is, de pretendent Don Carlos, zoowel als de wettige Koning, goed te Rome staat aangeschreven. Al wederom zijn de laatste oproerstokers te Cuba gevat, zoodat, naar het officieele bericht, de opstand nu mag geacht worden voor goed ge dempt te zijn. Die Spaansche berichten hebben echter veel overeenkomst met de Turksche. Do overgave van Dulcino, die tien dagen geleden zoo goed als een feit kon beschouwd worden, heeft nog niet plaats gehadde voorgaarden die Tur kic stelt en de onderhandelingen die daarover gevoerd worden kosten tijd en tijd is voor de Potte, als altjjd, alles waard. De tijd heeft haar althans reeds geleerd, dat zo v^n de zoo hoog geroemde overeenstemming dor Mogendheden niet het ergste te duchten heeft. staten-generaal. Tweede Kamer. De commissie van rappor teurs betreffende het wetsontwerp op de maten en gewichten (bestaande uit de heeren Rombach, Van der Hoop van Slochteren, Kool, Oldenhuis Gratama en Van Kerkwijk), heeft zich niet ne- dergelegd bij het antwoord der Regeering. Zij stelt thans drie zeer belangrijke amendementen voor, te weten: 1. Behoud van de Nederlandsche namen nevens de vreemde. 2. De ijk van enkelvoudige gelijkarmige ba lansen vervalt. Die van de gasmeters wordt facultatief verklaard (alleen toepasselijk wanneer de gebruikers haar verlangen). 3. Bepaling, dat de wet vóór 1 Jan. 1891 opnieuw wordt herzien. De commissie acht dit laatste noodig, vooral bij een wet als deze, die met de ontwikkeling van handel en njjverheid in zoo nauw verband staat (Zou, hij veranderde omstandigheden, do eisch tot herziening zich niet krachtig genoeg doen hooren om haar ter hand te nemen, ook zonder dat één van de artt. der wet zulks bepaald voorschrijft F) Z. M. heeft, met ingang van 1 No vember 1880, benoemd tot Schoolopzieners in de arrondissementen ’s Gravenhago: C. L. Walther, te ’s Gravenhage; Leiden: W. J. Van Gorkum, te Leiden; Delft: W. Van Marken, te ’s Gra venhage; Woerden: mr. J. W. Mouton, te Woer den; Rotterdam: mr. A. H. Van Tienhoven, te Rotterdam; Gouda: Dr. D. Terpstra, te Gouda; Schiedam: dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; Vlaardingenmr. H. Ph. De Kanter, te Brielle Dordrecht: mr. H. J. C. Dijckmeester, te Dord recht; Gorinchem; W. H. Post Pz., te Gorin chem; Sommelsdyk: J. Zaaijer Pz., te Dirksland. 1 Utrecht: mr. C. R. Merkus, te Utrecht; Loe- neu: D. De Groot, te Utrecht; Amersfoort: mr. F. A. R. A. baron Van Ittersum, te Utrecht; Rhenen: jhr. mr. W. H. De Beaufort, te Leus den; IJselstoin: mr. A. J. Roijaards, te Utrecht. Tiel: B. Wijnhoff, te Tiel; Geldermalsen: mr. J. baron Van Pallandt, te Geldermalsen. HH MM. de Koning en de Koningin en het kleine Prinsesje zijn naar het Loo Ver- l trokken om er tot hot laatst van December te blijven. De Prins van Oranje wordt de volgende week in de residentie teruggewacht. Sommige bladen melden, dat de jongeboren Prinses niet, zooals eerst gemeld is, Paulino, maar Wilhelmine genoemd wordt. Tot secretaris van den Lekdijk- Bovendams is, in plaats van jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wijck, gekozen mr. A. Ar Pit, advocaat en procureur te Utrecht. Tot heemraad van den Prins Alexanderpolder is gekozen de heer B. A. van Stolk te Rotterdam mot 1016 stemmen; op den heer J. P. Mahlstede waren 865 st. uitgebracht. Tot algemeenen voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van ’t algemeen -is benoemd mr. H. J. Kist te Am sterdam. Bij de aanbesteding, op 18 dezer gehouden door het Departement van Koloniën in het koloniaal etablissement te Amsterdam, waren o. a. minste inschrijvers voor 20.000 kg. koolteer en 20.000 kg. Zweedsche teer, J. Vroege, Alblasserdam, f 2708. 15.000 kg. gem. loodwit, Wed. Hondorff Block Braet, Schoonhoven, f 3744. 840 sloepsriemen, H. J. Schilte, IJsel- stein, f 3543,50. Ten bureele der militaire brood bakkerij te Maastricht is aanbesteed delevering van 300 HL witte en van 100 HL roode tarwe. Minste inschrijvers waren voor de witte tarwe de heer J. Hooghwinkel k f 11,28, en voor de roode tarwe de heer M. De Gier, te Gorinchem, k f 10,74 per HL. Dinsdagmorgen hooft aan de Boompjes te Rotterdam de keuring plaats ge had van de boter, die bestemd is voor do zui- veltontoonstelling te Londen. De uitslag der keuring was boven verwachting bevredigend, zoodat de roem onzer botermarkt te Londen goed gehandhaafd zal worden. Volgens officieele mededeelingen komt in Nederland en België de longziekte on der het rundvee thans niet meer voor in een voor den Duitschen veestapel gevaarlijken om vang. Daardoor vervalt do aanleiding voor h'et in 1876 uitgevaardigde verbod van invoer van vee uit die landen. De Duitsche minister van landbouw heeft de beperkingen van den invofer van vee uit die landen opgehevenevenwel moet nog bij elk van daar ingevoerd stuk vee een certificaat van oorsprong worden gevoegd. Ook de Raad der gemeente Woer den heeft besloten, de schoolcommissie bij de invoering der nieuwe wet op het lager onder wijs te doen continueeren. De vraag of de stoomtramweg van Leiden naar Woerden van genoegzaam belang is te achten om eene onteigeningswet voor te dragen, is Dinsdag door den gemeenteraad van Alfen met 5 tegen 2 stemmen ontkennend be antwoord, Door den gemeenteraad van Dord recht is met 1 Jan. a. s. de prijs van het gas van 10 op 9 cent per M* gebracht. Een adres aan den Koning om aan te dringen op herstel der doodstraf ligt thans te ’s-llage ter teokening. In dit adres wordt aan den Koning verzocht dat het Hem moge behagen zoodanig voorstel aan de Staten-Gene- raal in te dienen, waardoor de doodstraf in het strafwetboek worde hersteld, althans ter zake van aanslag op het leven des Konings en van doodslag met voorbedachten rade of geleider lage (moord). De proefbemaling van hot nieuwe stoom-waterwerktuig op Heeswjjk, nabij Mont- foort, liep de vorige week met het gewenschte gevolg af; de fabriekanten, de heeren Cosjjn Co. te,Gouda, verdienen allen lof voor de netheid, sdiditeit en degeljjkheid van hun werk. De heer A. A. Reepmaker, sedert notaris te Rotterdam, is 11. Maandag overleden. Door de Arr.-Rechtbank te Rotter dam werd veroordeeld: J. P. R., arbeider te Nieuwerkerk a/d IJsel, bekl. van beleediging van een bedienend beambtetot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Vervolgens stonden o. a. terecht: J. L., arbeider te Krimpen a/d Lekbekl. van diefstal van een konijn. Eisch 14 dagen gev. cell. J. v. d. B., te Zevenhuizen, bekl. van ver wonding. Eisch 1 maand gev. cell, en f, 8 boete of 1 dag ger. cell. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht werd veroordeeld: G. De R. te Streefkerk, wegens moedw. mishand, tot f 10 boete, subs. 3 dagen. G. O. te Streefkerk, wegens id. tot f 3 boete, subs. 1 dag. Te Amsterdam is Woensdag do „Vrije universiteit op gereformeerden grondslag” plechtig met eene rede 'van den rector dr. A. Kuyper geopend. De minister van binnenlandsche zaken, burgemeester en wethouders van Am sterdam en eene commissie uit do stedelijke Amstordamsche professoren woonden de plech tigheid bij. Jhr. mr. J. P. Elout Van Soeter- woude bood het bestuur der universiteit namens eenige belangstellenden een geschenk van f 100.000 aan. Beroepen te Wons en Engwier Ds. T. J. Ringeling te Ophemert c. a. Beroepen te Oud-Beierland Ds. E. A. Lazonder te Zegveld. —De leden van de algemeene Synode der Ned. Herv. kerk zijn tegen 9 Nov. e. k. opgeroepen tot het houden van oen buitenge wone vergadering ter behandeling van ’t ver zoek des heeren Jb. Eigeman, predikant te Dord recht, om vernietiging van het vonnis der Synodus contracta, waarby hij voor den tijd van een jaar geschorst is met geheel verlies van tractement. Acte voor Hoogduitsche taal is behaald door Mej. W. C. van Leent uit Gorin chem. Acte voor Wiskunde door Mej J. P. ileitz uit Gorinchem. Acte als hoofdonderwijzer is o. a. verkregen door de heeren J. J. Hissink uit Leerdam, J. De Visser uit Streefkerk en A. Van derZande uit Gorinchem. Op' het zevental sollicitanten, teruggeroepen om aan het tweede gedeelte van het vergel. examen voor de hoofdonderwijzers- betrekking te Meteren deel te nemen, komen voor de hh.: Velsing te Lekkerkerk, Manders te Kinderdijk, Lans te Haastrecht, Nijsen te Bleskensgraaf. —De degenstok, waarmede De Jongh erkend heeft, dat hij den moord op Marius Bogaardt pleegde, en welken hij verzekerde in het water te hebben geworpen, is Zaterdag, na vele dagen vruchteloos zoeken, eindelijk opge haald door duikers van do firma A. Bikkers en Zoon, te Rotterdam. De degenstok stond in den modder. Van buiten kan men er niets bij zonders aan zien; ’t is een gewone gedoomde stok, zondor knop of haak on aan hot boven eind alleen van een gevlochten riempje voor zien. Het lemmer is omstreeks 44 centimeter lang; over een lengte van 20 centimeter glad en verder in een gegroefde punt uitloopendo. Door het verblyf in 't water had do stok een donkergroenen tint gekregen; de degen was in don stok vastgeroest. De Jongh heeft den stok herkend als het wapen, waarmede do moord is gepleegd. Ook de getuigen Van dor Grijp en Musquetier hebben in den stok dien van Do Jongh herkend. De te Zalt-Bommel aangehouden O.-I. onderofficier heeft niet „bekend” den be dreigenden brief aan den sergeant Musquetier te hebben geschreven. In een herberg hoeft hij bedreigingen gooit tegen M. en gezegd dat hij hem „een brief” geschreven had, doch dat dit de door M. ontvangen brief met bedreigingen was heeft hij niet gezegd. Verdacht komt het voor, dat hij een anderen naam opgaf, dan in zijn zakboekje geschreven stond. Te Brussel wordt in een wassen beeldenspel reeds een afbeeldsel van den Haag- schen moordenaar tentoongesteld. Men verneemt dat de onlangs meó- gedeolde dreigbrief aan don .predikant v. d. V., te Delft, afkomstig zou zijn van eenige leerlin gen der hoogere burgerschool aldaar. D i n sd ag- a vo n d beeft mon ook te Gouda de laffe grap gehadom bij den predi kant der Herv. Gemeente, den heer 8. op de Haven, ^en stukje papier in de brievenbus te stoppen, houdende eisch om f 200 in het kozijn te leggenzondor dat er dreigementen van moord of brand bij zijn gevoegd. GOUDA, 20 Oct. De heer W. D. De Lange, commandant dor dd. schutterij alhier, aal don Isten November a. s. zjjn vyftig-jarigen dienst vieren. ♦GOUDA, 22 Oct. Dinsdag 30 November DEKENS, MA- WIEGENenz. zuivering, ding worden alle nverschillig of die ziekten zjjn ver- e. k. zal de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad in de vacature, ver oorzaakt door het vertrek van Mr. P. J. Snel. Te oordeelen naar het thans verschenen Rapport der Beg-rootings-commissie benevens de Missive van antwoord van Burg, en Weth., zal de discussie in de raadszitting van Dinsdag a. e., waarin de begrooting behandeld wordt, niet zeer belangrijk zjjn. Daar de meeste hoofd vragen van den laatsten tijd tot eene beslissing zijn gekomenzijn slechts onderwerpen van on dergeschikt belang aan de orde. ♦^ORINCHEM, 21 Oct. Op November a. s. zal hier in den Doelen eene vergadering gehouden worden van Hoofdingolanden van het Waterschap „de Overwaard", ter verkiezing v^n een Heemraad in de plaats van den heer C. D. Wisboomte Hardinxvelddie dit jaar aan dé beurt van aftreding is. ALBLASSERDAM, 21 Oct De heer 8mi| is van zjjn voornemen, om als wethouder on lid van den raad te bedanken, teruggekomen. ♦AMEIDE, 20 Oct. De heer A. Labberton, in wiens bezit wjj ons, als boofdonderwijzer van de openbare school voor lager onderwna alhier, slechts kort mochten verheugen, is door den. raad te ’s Gravenhage tot onderwjjzer aldaar aan een dor nieuwe burgerscholen benoemd. De toevoer van vee op de nieuwe vrije beestenmarkt, gisteren alhier gehouden» was, ten spijt van het bijzonder fraaie weer, niet groot te noemen. De handel was gering. Er zjjn nog altijd, ook in de onmiddellyke nabjjheid, te vee! veehouders, die te huis bljjven; terwyl toch hot- markten van hun vee het beste en eenige middel is, om de nieuw gevestigde beestenmarkt geheel te doen slagen. ♦AMMER8TOL, 23 Oct. Morgen zal ds. J. H. L. Bouman in deze gemeente zijn afscheids rede houden en niet, zooals vroeger gemold is, op 31 dezer. ,tt De dag van de inwijding der nieuwe kerk is nog niet met zekerheid te bepalen, daar het geheele gebouw, ofschoon voltooid, nog opgeno men moet worden. HOORNAAR, 21 Oct. Sedert de vorige weck is de prijs der kaas fü,50 per 50 KG. gedaald. Door do opkoopers wordt thans hier en in de omstreken vrij algemeen f 33, 84, per 60 KG. besteed. ♦JAARSVELD, 22 Oct. De jaarwedde van don Hoofdonderw yzer is door den Raad dezer gemeente vastgesteld op f750, waaronder, vol gens de nieuwe wet op het Jager onderwys.de veranderlijke belooningen zjjn begrepen. De jaarwedde bedroog primitief f700 en de ver anderlijke belooningen f 40, zoodat de jaarwedde met f 10 is verhoogd. KRIMPEN a/d LEK, 21 October. In de gis» toren gehouden vergadering van den Gemeente raad word de begrooting over 1881 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 13.353,76}. De gemeenteraad heeft besloten eene tweede school voor lager onderwijs op te richten. KRIMPEN a/d IJSEL, 21 Ooi. Tot predikant alhier is beroepen ds. J. L. Fortunn Droorjeever te Tholen. ♦LEKKERKERK, 22 Oct, Door kerkvoog den is afwyzend beschikt op een adres van ew nige ingezetenen om geldeJijken steun enz. voor een tweeden predikant. De prjjzen der kaas gaan nog langzamer hand vooruit; de prjjs varieert van f33 tot f 35,50 de 50 KG. In Octob. ’79 bedroeg de prjjs f26 de 50 KG. Tot zetters zijn benoemd de heeren C. Kers bergen on A. Berko uw er. LEK8MOND, 21 Oct. De gemeenteraad heeft zijn onlangs genomen besluit betreffende do be noeming van een tweeden hul ponder wjj^r in zooverre gewijzigd, dat geen 2de hulponderwij zer, maar eene hulponderwjjzeros zal worden aangesteld. MONTFOORT. 22 Oct. Heden herdenkt dn heer J. Westerveld alhier den dag, waarop hjj 25 jaar pastoor dier gemeente geweest is. NIEUWPOORT, 20 Oct. Ds. A. Guldenarm is beroepen te Meppel. NOORDELOOS, 19 Oct. De vorige week hebben zich in deze gemeente twee gevallen van typhus voorgedaan, en wel met doodolyken afloop. Door den Burgemeester zijn, ter voor koming van verdere besmetting, de besmette goederen dier lijders in beslag genomen, ont eigend en vernietigd. Geen nieuwe gevallen hebben zich na dien tijd voorgedaan. OUDEWATER, 20 Oct. Gisteren had al hier in het hótel den Doeleneigenaar de heer Boor, eene vergadering plaats van het polder bestuur Noord-Linschoten. By die gelegenheid zou eene commissie rapport uitbrengen over de watermachine, die door den heer G. I. W. De Jongh, fabriekant alhier, ia geleverd. De stoom machine moet in alle deelen zeer goed voldoen. Ook do HIL Van Wjjngaarden en Dyonisius als aannemers voor timmer- en metselwerk hebben alle eer van hnn werk. Als bljjk van hyzondero tevredenheid van ^ovengenoemd polderbestuur werd aan den hoer De Jongh een dinee aan geboden, dat door verdere belanghebbenden tot m den avond werd bijgewoond.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1