N’. 597. Zondag 21 November. [EEK. MAN DEL 1880. HANDSTOF en te bericht aan q weinige dagen worden aange EVKAAliü. ene KAMER te r-HONIG, jyn hoesten en gelieve daarom :en. H. BOS. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ireeren, HEER, mhoven. eschheid liddel. IENINC, ïrf bi| het huis H, lale waren, NHOVEN, ik van Schoon- sich heeft geves- Iets nieuws - waarschijnlijk ook iets goeds in onze strafwet. BUITENLAND. BINN ENLANI 1OOM, JOA. r*G - van H. W., aan het S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever!» Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. «OWfflSffl COURANT. n verzegelde estibles-win- >ok Apothe- ar. is gratie bij ons NOOTEN. en accurate be- geëerde publiek ’W. BOTH. 180. er Instelling ter ver 1880. Bestuur, SLINOELAND. iptember 1877. MER, Mainz, jen vriend werd de eer aan xjjne iten, dat hij zich 1 heeft gevestigd, leefdelijk aan tot den Boekhandel oeften, Bind- en Tijdschriften en ran Advertenttëa illijke prijzen. zaak in uw aller Van mijne zijde om mij uw ver- Dr. Harless, it en koninkl. jreide bonbons, en beproefd, huismiddelen Burgemeester, itember 1877. ran den mij ge- NIG zeer veel g eenige flacons. Burgemeester, verkrijgbaar in die van geele, die van roode, 15 Cent die van voorzien zijn, id fabriekmerk te ff Zn.Gouda i bij B. J. R. D. den Hartog; dcerkerk bij P. onkerIdenburg. w van de betrekking Nederlandhij beschouwt waarvan wij de eigenaars uiteen dat wij bepalen, doch rordt verleend jne begunstigers, LIJNKOEKEN Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. welke vrijheid geeft men don voorwaardelijk ont slagene!» Gesteld, hij trouwt in dien tijd; op de bruiloft drinkt hij zich een roes, vertoont zich in dien toestand op straat, en het hoofd der politie gelast hem, in plaats van met zijn jeug dig vrouwtje heen te gaan, naar de gevangenis terug te keeren. ’t Is ook zeer te vreezendat de bepaling ongelijkmatig zal werken: hier zal de burgemeester al te licht de vrijheid weder intrekken, elders zal hem juist het verwijt van te groote lankmoedigheid treffen. De heer Lenting deelde deze bezwaren. Hij vond het bedenkelijk, dat men na de invrijheid stelling op de antecedenten van den ontslagene zal moeten letten. Is bijv, dronkenschap of stroopen hieronder begrepen Het oordeel is in deze in naam opgedragen aan den burgemeester, maar feitelijk zal menigmaal de zaak uitgemaakt worden door een ondergeschikt beambte, door den veldwachter of politie-agent. De heer Van de Werk daarentegen verklaarde zich vóór het beginsel, maar tevens ook voor het behoud der voorwaarde: goed gedrag. Hij zag in het art. een verandering in het systeem gratie, die tegenwoordig onvoorwaardelijk wordt geschonken, maar dan aan regels gebon den zal zijn. De heer Van Gennep wenschte de toestem ming des veroordeelden behouden te zien. Het geval kan zich voordoen dat een gevangene zijn straftijd uit wil blijven, om den kost te hebben. Wordt hij nu tegen zijn wil ontslagen, dan zal hij zich haasten een misdrijf te plegen dat hem naar den kerker terugvoert. Hij geeft dus den Minister in overweging hot ontslag alleen te i doen plaats hebben „op verzoek” van den ge- I vangene. De Minister besprak eerst de zaak zelve. Het geldt hier geen proefneming meer; het stelsel is mot goed gevolg toegepast bij natiën die toch niet hooger staan dan wjj. Er is hier geen sprake van philanthropie; in de eerste plaats geldt het maatschappelijk belang, binnen welks grenzen de verbetering van misdadigers beperkt moet blijven. De heer Dijckmeester heeft zelf erkend hoe mooielijk het is ontslagenen uit de gevangenis weer eerlijk aan den kost te helpen al is dit bezwaar niet geheel weg te nemen, het mogelijko moet toch gedaan worden. Het is moeielijk tegenwoordig den Koniug tot het ver leenen van gratie te adviseeren, omdat er geen voorwaarde, bijv, vertrek naar Amerika aan ver bonden kan worden; met art. 15 zou dat wel kunnen. Hot politie-toozicht over den ontslagene is noodig. Bij vrijheidstraffen moet de overgang van de vrijheid tot het gemis daarvan zoo scherp, omgekeerd de overgang van de vrijheidsberoo- ving tot de volle vrijheid zoo geleidelijk mogelijk worden gemaakt. Omtrent de toepassing van het stelsel maakt de Minister zich geen illusion goed gedrag in de gevangenis mag geen maat staf zjjn en zal dit ook niet, dowijl het niet per 8t< ontslag meebrengt. Ook zal men den man niet ontsltfan vóór men weet waar hij blij ven zal. In gemeenten waar verordeningen op do dronkenschap bestaan worden beschonken bruidegoms op straat even goed gearresteerd, al hebben zij vroeger nooit in den kerker gezeten. De aanmerkingen op slechte resultaten in En geland verkregen zijn niet gegrond, dewijl men het systeem van vrijlating aanvankelijk alleen toepaste als een middel om ruimte te krijgen in overbevolkte gevangenissen, en het liet ontbre ken aan do noodige contróle. Met do amende menten der Commissie kan de Min. zich wel vereemgen. De heer Nyst zou het betreuren, als de be paling van art. 15 ook werd toegepast op levens lang veroordeelden. Werd hun straf verminderd, bijv, op 15 jaren, dan zou allicht ook hun een maal voorwaardelijke invrijheidstelling ten deel vallen, wat niet wenschelijk is. De heer Dijckmeester achtte zijn bezwaren niet wederlegd. Do positie dor gevangenen wordt door het middel van art. 15 niet verbeterd, en dat toch is de hoofdzaak. Een der mogelijke voorwaarden waarvan de Min. gewaagde, dia van vertrek naar Amerika, brengt ons licht op verboden terrein; het zou een soort van verban ning worden; on wie zal voorts nagaan, of de ontslagene aan do overzijde dos Oceaans goed oppast? Nog zal de invrijheidstelling feitelijk eon voorrecht worden voor do meer gegoeden, omdat dezen meerdere zekerheid hebben in den verloftijd hun onderhoud to kunney vindon. Eindelijk kan het stelsel tot onbillijkheid voeren, omdat geen rekening wordt gehouden met den in voorwaardelijke vrijheid doorgebrachten tijd. Nog enkele sprekers voerden hot woord. De heer Mackay om zijn goede verwachtingen van do werking van het stelsel uit te drukken, on danks do bezwaren die er aan verbondpn zjjn; do heer Patijn om het nogmaals aan te .bevelen op grond der elders opgedane ervaring; de Mi nister, om den hoer Njjst te doen opmerken dat het artikel alleen slaat op tijdeljjk veroordeelden dus de levenslange gevangenisstraf onaangetast laat. Wat het zeilden naar Amerika betreft, waarvan de heer Djjckmeester sprak, dat is geen verbanning: de man die er zich toe ver bindt is, zoodra hij Nederland heeft verlaten, Bij Kon. besluit zijn na afgelegd vergelijkend examen -tot surnumerair der regis tratie en domeinen o. a. benoemd de heeren A. v. Droogo Dz. te Gorinchem on J. Voenon- bos to Sliedrecht. Jt. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van de Rijkspostspaarbank Mr. A. Kerdiyr, te Delft. Na uitvoerige discussie hebben de Prov. Staton van Zuidholland mot 38 tegen 10 st. aangenomen eon voorstel tot aanvulling van het reglement op do wogen en voetpaden met bepalingen omtrent don aanleg van tram wegen op de baan of bermen der wegen of voetpaden. In beginsel is aangenomen om sub sidie te verleenen voor hot onderhoud van het jaagpad UtrechtLeiden na verwerping mot 25 tegen 16 st., van een amendement-Patjjn om principieel te besluiten tot overname van dat jaagpad door de provincie. De Staten zijn daarop uiteengegaan. De heer Dirk Roo kon te Zuidbroek is gekozen tot hoofdingoland van de Krimponer- waard, in plaats van wijlen den hoer M. Van Dorp, to Berkonwoude. Naar aanleiding der benoeming van Mr. C. J. E. graaf Van Bijlandt tot hoog heemraad van Delfland, welke benoemde niet voorkomt op de door de vergadering van hoofd ingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangors opgemaakto voordracht van prio candidaten, hebben de hoeren hoofdingelanden J J. Duijnstee, D. Van der Ejjk, C. D. Vroede, C. J. Van Winden, C. Van Mil en A. Van der Burg Gz. volgens art. 63 van hot roglojnont van Delfland oen vergadering van hoofdingelanden gevraagd, welke thans tegen Zaterdag a. s. in het gemeen- landshuis is belegd. Op 1 Januari 1881 verstrijkt de termijn waarop alle hypothecaire inschrijvingen, dio vóór 1 Januari 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuim zouden dorgeljjke in schrijvingen na 1 Januari 1881 ophouden van kracht to zijn. Te ’s-Gravenhage is Dinsdag aan hot Departement van waterstaat aanbesteed Do uitvoering van eenige werken tot normalï- soering van do rivier de Waal onder Brakol on Poederoijon. Minste inschrijver was do hoor J. A. Van llaaften te Sliodrecht voer f67 500. Te Utrecht word Dinsdag aanbq- steed do levering Voor de garnizoensbakkwjj van 250 hectoliter roode en 750 hectoliter witte tarwe; het minst werd ingeschreven voor de roode tarwo door den heer J. Ilooghwinkel t.o Gorinchem, De maatschappelijke toestand van ontslagen gevangenen ziedaar eon van de moeielijkste vraagstukkenwaarvan toch de oplossing drin gend noodig is. Op welke wijze, door welke middelen kunnen zij weer in het gewone burger lijk leven geplaatstaan een fatsoenlijke omge ving teruggegeven worden, waar vinden zij gelegenheid om de reeds geboete doch niet ver geten schuld geheel uit te wisschen Over het algemeen ontmoet men bij werkgevers weinig ge neigdheid om hen weder in dienst te nemen. Kan men hun daar wel eon verwijt van maken wanneer wij in aanmerking nemen, hoe groot het cijfer der recidivisten is onder het getal ver oordeelden Immerser is één feit waarop bij het bespreken dezer quaestie niet genoeg wordt geletnet misdrijf is in zeer veel gevallen slechts een ziekteverschijnsel op zedelijk gebied, een uitbarsting van kwade hartstochtenniet altijd worden deze door de straf onderdrukt of weggenomen. De ziekte zelve blijft niet zelden bestaan. Het spreekwoord Wie eehs steelt is altijd een diefklinkt zeer hard vooral in den mond van de vaak niet zeer respectabele personen die het gebruiken. Toch ligt er eon grond van waarheid in. Wie een misdaad heeft geploegdleverde het bewijsdat hij onder zekere omstandigheden dc moreele kracht miste om den aandrang tot berispelijke handelingen te weerstaan. Welke waarborgen biedt hij, dat hij later, als soortgelijke omstandigheden zich weer mochten voordoen sterker, zal zijn Geen wonder, dat de philanthropie dit inge wikkeld vraagstuk ter hand heeft genomen. Ons Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbete ring van ontslagen gevangenen tracht den on gelukkige die op nieuw een plaats in de maat schappij tracht te verwerven den weg daartoe te banende groote hinderpalen die zich hierbij voordoen, worden met behulp van weldenkende medeburgers zooveel mogelijk opgeruimd. Toch oogst deze sympathieke vereeniging menige te leurstelling omdat zij vaak ondervindtdat haar 'goede zorgen aan onwaardigen zijn besteed. Het is daarom dat de ontwerpers van het nieuwe strafwetboek uitgezien hebben naar een middel om in dit opzicht de belangen der ge straften met die van do maatschappij in over eenstemming te brengen. Zij hebben dit moenen te vinden in do voorwaardolijke invrijheidstelling vóór het einde van den straftijdnaar het voor beeld van Engeland, Duitschland en Oostenrijk. Dewijl dit stelsel reeds ongeveer 25 jaren wordt toegepastkon men te rade gaan met de elders verkregen ervaringen deze is van dien aard dat èn de Minister èn de Commissie van Rap porteurs eindelijk ook de meerderheid der Tweede Kamer, hot ook voor Nederland van kracht hebben verklaard. We zullen thans, om het hooge belang van deze beslissingde discussiën in hoofdtrekken teruggevenin ons Kamer-overzicht moesten we ons met een korte aanduiding vergenoegen. Verplaatsen we ons dus met de gedachten naar de Kamer-zitting van Woensdag 27 October. Artikel 15 bepaaltdat een veroordeelde na het «ndergaan van drievierden van zijn straftijd wat ten minste drie jaren moet zijnvoorwaar- deljjk in vrjjheid kan worden gesteldgedurende zijn verlof staat hij onder bijzonder politie-toe- zioht. Voorgesteld was, die vergunning alleen te verleenen met toestemming van den gevan gene en indien hij zich gedurende zijn straftijd goed had gedragen. De Commissie van Rappor teurs had een amendement iugediendstrekkende om die beide laatste bepalingen te doen vervallen. Het amendement werd namens de Comm. toe gelicht door haar medelid den heer Patijn. Aan het goed gedrag dor gevangenen kan geen waarde worden gehecht voor de toekomst; de geschie denis der gevangenissen is daar om het te bewij zen, de grootste boeven passen dikwijls in den kerker het best op. Bij eten oproer in de gevangenis te Londen stonden do belhamels goed aangeschreven; sommigen hunner waren reeds voor een lickct-of leave (voorwaardelijke invrij heidstelling) voorgedragen. Het tweede punt; de toestemming des gevangene#', kan gemist worden; het is niet waarschijnlijk dat deze ooit achterwege zal blijven. De heer Dijckmeester opperde bezwaren tegen het stelsel zelf, omdat hot goen rekening houdt met de zeden en gewoonten des volks. Ieder ontslagen gevangene, al is zijn straftijd slechts kort geweest, vindt moeielijk plpatsing, want, al willen de werkgevers het met hem beproeven anderen weigeren dikwijls met hem te werken. Komt de man nu onder politio-toezicht te staan, dan zal hij natuurlijk bij allen bekend zjjn, en de moeielijkheid wordt voor hem nog grooter, daar hem anders de kans nog was overgebleven zjju verleden verborgen te houden. Daarenboven, geen voorwaardelijk vrijgelatene meer. Ggt artikelgeamendeerd door do Commissie, werd aangenomen met 47 tegen 12 stemmen. Onze indruk van de debatten in dezeDe bezwarendoor den heer Dijckmeester met veel talent uiteengezet, zijn niet denkbeeldig, en van een verstandige toepassing van het stelsel zullen de resultaten zeer afhankelijk zijn. Toch juichen wij het toe, dat het in onze wetgeving zal worden opgenomenomdat wij er een mid del in zien tot rehabilitatie van veroordeelden. Wie voortaan een voorwaardelijk ontslagene in dienst neemt, weet dat hij bij overtreding ter stond hulp van de politie heeft te wachten hetgeen hem te eer zal nopen met den man een proef te wagen. Overzicht. De vraag of de toestand in Ierland buitenge wone dwangmaatregelen noodig maakt, waartoe de machtiging van het Parlement noodig is, dan wel of men zonder buitengewone maatrege len, langs den weg Van hervorming en voorzie ning, de rust zal kunnen herstellen, was in de laatste weken de hoofdschotel in de zittingen van den Engelschen Kabinetsraad. Niet zonder ernstig verzet schijnt laastgenoemde meening gezegevierd te hebbende Kamers zuilen wol wat vroeger in het begin van Januari doch in gewone zitting bijeenkomen. De lersche oproerstokers kunnen dus, zonder vrees- van op buitengewone wijze daarin gestoord te zullen worden, hunne zaken nog eenigen tijd voortzetten. Zij willen daaraan dan ook eene nieuwe uitbreiding geven, door hunne zorgen mede uit te strekken tot de huurders van wo- ningen in de steden. De aard hunner bemoeiin- gen biedt wel kans aan van slagen! Even spoedig als de ministeriëele crisis in Frankrijk is ontstaan, oven plotseling is hij op gelost, of liever voorbijgegaan. In de zitting volgende op die, waarin de meerderheid der Kamer haren zin tegenover dien van de regee- ring had weten door te drijven, bracht eene nog f grooter meerderheid eene vooraf overeengekomen motie van vertrouwen in de Staatkunde der re- j geering uit, waarop deze verklaarde, dat zij nu ook wel de Kamer haren zin wilde geven, wat de regeling der werkzaamheden betrof. De rechterlijke organisatie en met name het ge- t wichtige vraagstuk der onafzetbaarheid van de leden der Rechterlijke macht, kwam dus nu aan de orde. Vooraf ging echter nog eon nieuw schandaaltje. Do legitimistische afgevaardigde Baudry, die wegens het bezigen eener onbe tamelijke uitdrukking door de Kamer in zijne betrekking geschorst was, nam in weerwil van dat vonnis zitting en moest, omringd en ver dedigd door zijne vrienden, door do gewapende i macht uit do Kamer verwijderd worden. In den Senaat werd de aanval tegen de re- geering door den oud-miftister Buffet geleid. Zijne beweringen ten aanzien der redenendie tot het aftreden van Freycinet hadden geleid, en waaraan hij meende dat do buitenlandsche staatkunde niet vreemd was, lokten eene verkla ring uit van den ex-premiêr. Daaruit bleek, dat deze werkelijk eene vreed zame oplossing van het geschil met de congre gaties mogelijk achtte en dat hij dat doel reeds zeer nabij was, toen oneenigheid met zijne col lega’s hem tot aftreden dwongen. Hoewel hij niet aan do oprechte gezindheid zijner vroegere collega’s twijfelde, bleef hij bij zijne meening, dat de strenge maatregeleh, die hij zoo lang mogeljjk heeft tegen gehouden, slechte gevolgen zouden hebben voor do Republiek. Ook Jules Simon on Laboulaye plaatsten zich op dat stand punt. Eene motie om tot de orde van den dag over te gaan verwierf dan ook een paar stem men meerderheid. Hot groote proces tegen do nihilisten in Husland is afgeloopen. Vijf hunner, o. a. de hoofdschuldige bij den aanslag op het winter paleis, zijn ter dood veroordeeld. Het vonnis is echter slechts aan twee voltrokken, daar de drie anderen met levenslangen dwangarbeid be genadigd zjjn. STA TEN-GENEB A A L. Als het regel is, dat de schok der meeningen het licht der waarheid doet te voorschijn treden, dan heeft de natie alle reden om ingenomen te zijn met het driedaagsch debat der Tweede Kamer, oftewel de „algemeens beraadslagingen” ovpr het ontwerp tot vaststelling der financieele verhouding tusschen Nederland en Indië. Het voorstel dor Regeering (een vaste bijdrage van twee inillioen; eon wisselvallige, zijnde do helft van het batig saldo der begrooting tot een maximum van zes millioen) werd van allo kahten aangevallen. Maar te vergeefs zoeken wij naar eon leidende gedachte; elk der sprekers had zijn bijzondere zienswijze, en zelfs zij die het dichtst bij den Minister van Koloniën stonden, zooals de boeren Va» Rees en Van der Hoeven, hadden toch tegen deze regeling bedenkingen. De heer Van Eek betoogde dat we recht heb- )EKENS, MA- WIEGENenz. uivering. ng worden alle orschillig of die ekten zijn ver ben op volledige restitutie van alles wat voor Indië wordt uitgegeven, hetgeen door den heer Van Rees werd betwist, die wel ïn beginsel eon regeling als de voorgestelde toejuicht, doch het onzekere van de in de tweede plaats genoemde bijdrage een gevaar achtte voor onze financiën. De heer Oorver Hooft bestreed de voordracht op grond van zijn opvatting tussohon Indië en F Indië als een plantage zijn. De heer Keuchenius zette uiteei wel een vaste bijdrage mogen ber*e’ alleen als aan Indië hot recht wt zelf zijn begrooting op te maken. De rede van don heer Van Dedem (van Hoorn) was gericht tegen hot egoïstisch boginsol van de sluitpost-théorie. Ofschoon hij vóór het ont werp zou stemmen achtte hij het gevaar niet gering dat men, om de veranderlijke bate zoo hoog mogelijk op te voeren, geen voldoende re kening zou houden met de belangen van Indië. De heer Bastert verklaarde zich togen het stelsel des Ministers; het hinkt op twee gedachten, en zou geenszins tot het betrachten van meer zui nigheid in Indië nopen. De heer Van der Hoeven vindt juist een transactie op dit oogen- blik de beste politiek; Indië zal weten wat het zelfs in de gunstigste omstandigheden heeft te betalen; Nederland zal weten waarop het hoog stens heeft te rekenen. Het ontwerp geeft een vaste grens. De hoeren Rutgers, Schiramelpen- ninek en De Casembroot verklaarden zich vqof- standers van de batige saldo’s, de heeren Lenting en Van Gennep van oen vaste bijdrage, allen dus tegenstanders van de voorgestelde regeling. Deze werd door den Minister met klem ver dedigd. Eerst betoogde hij do noodzakelijkheid eener betere verhouding, en deed toen uitkomen dat het ontwerp drie voordeelon aanbiedt: ze kerheid voor Nederland, een spoorslag voor zuinig beheer in Indië, en wegneming van vele grieven der Indo-Europeesche maatschappij. Nog eenige replieken volgden, sommige van min of meer heftig karakter. De hoer Van Rees kon digde aan dat hij een amendement zou voor stellen om de wisselvallige bate niet te nomen uit do geraamde overschotten volgens de begroo ting, maar uit de werkelijke, die eerst aanwezig zullen zijn hadat hot slot der rekening bij de wet zal zijn vastgesteld. In do zitting van Donderdag werd art. 1 met 45 tegen 19 stemmen verworpen, waarna de Minister het ontwerp introk. Vervolgens werd oen aanvang gomaAkt met do beraadslagingen over de Indische begrooting.

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1