N°. V f BINNENLAND. ontjje, st nog „Pompsi ’n mins as da’ natte weer zooas’t ver- een som don tuin moordde Deze Coui verzonden. Pi Franco per pc Alle binnenl de plaatsing 3 deehta t maal lederen nog met L Staat waren gelegde dags 10j tegen een hebben f 6. 8. geldboete van f 5,00 bij wanbetaling ^enisotraf van twee dage dat ’t wel lurp wel is zei wel De heeren dr. Vitus Bruinsma en dr. G. W. Bruinsmabekend als schrijvers van een werkje „DE KWAKZALVERIJ MET GENEESMID DELEN” hebben thansden strijd voortzettende, een vervolg daarvan uitgegeven, getiteld: De hcdendaagsche kwakzalver, een waarschuwing voor allen die hun gezondheid en beurs op prijs stellen. Het is zeer populair geschreven; de belangrijk heid van het onderwerp wordt door de inklee- ding verhoogd en deze waarschuwing kan velen bereiken omdat de prijs slechts een gulden is. De meeste „geheimmiddelen” tegen wier gebruik de schrijvers te velde trekken, kosten vrij wat meer. (Nieuwe Groninger Courant 5 Juli 1880). Schoonhoven^sT& wTnTvaNNÖÖTËÏl' Nieuw ontde voorrecht geha allerlei slag vi vaderland om hun gemak ben zoo ruim konde overeen kwam, plaats, terstond bestaan dier gev met Zuid-Ameri Columbus’ ontd avonturiers wei verliep er een naar eenige sir het onbekende moesten reizige trouwbare beric stap werd gewa We behoeven Wat de Spanji Amerika, vervol niet de begeerte vinden; ’t was door alle mogel zadigd. Vandaa hen bezette lai van achterlijkhi geraakt, een zich nog heden Van edeler o die tot de neder ben geleid. Hii onttrekken aan volging. de het vaderland z en vrouwenvi die de eischen dan de genoegt plek waar zij h< den, brachten n drift mede, die, van een maagdel Gewoon als zij heden van aller geen hinderpale ijzeren volbardii hen kon in den worden, dat hui Op deze pioni deren, die meer hielden gericht, nieuw-ontgonnei aan besteedde d wers maakten i beproeven. Het voor vele ander* behoefte aan ru der Nieuwe Wc niet voorzien in Europeeschen a aanvullen. Er aangeknoopt tut ondernemende h trekken om schi van grondstoffer industrieële voc Eindelijk rees h vloed nog beter benuttigd; eiger ven enz. bracht gedeeltelijk o vei transport te ontj vlijt, in den vn schoots voedsel dat de moederst duw werd geste Dat onder di< zing welig moes kon men verne nog plaats wat schatten van dei geëxploiteerd w* niet alleen zij konden gaven het Westen; oo de Oude Wen koste der maats elders nog gemi den zich aan samenleving hef speeld en doet ook figuren one men bezield oi wisschen en zie keren, met krt hebben geslagei positie verkrege hun getal is in die in hun va vruchteloos woi noodlot, als lai Amerika aangn zij daar aan, do in huu vroeger INGEZONDEN. Een Buurpraatje over de „Nieuwstraat" te Ameide- Piet (tegen Jan). Genavond buur! mooi weêr hé, wel koud, moar ’t is toch heel wat plezieri ger veur ’n mins as da’ natte weêr zooas ’t ver- leeje week was, hé? Jan. Bel man houd ’r van op, da’ was arg hoor en dan mot je, zooas wij, in de Pompstraat weune wel kérel’t is ’n gruvel zoo’n slechte stroat as dat is, ’t is of ie deur ’t duin loopt. Piel. Nou! moar zoo droog niet as ’t regent, en dèr hè jo m’n wjjfzooas ie wèt nog al ’n liefhebster om met Jan Piet of Kloas veur deur is te proaten, liefst op ’r kouse, die het ok al wat over die stroat gemopperd. Jan. Ik mot je zegge dat ’k jou wijf niks bekloag, dan mot ze moar wat minder stoan kletse, moar wel heur die ’r in weune en d’r gedurig deur motte loope, vooral bij avund of heeft een oud mannetje deelden moeten schrappen, c dat hij met bedelen f500 had overgespaard. geldboete In hot prachtig nieuw verbouwde aen door i koffiehuis van Krasnapolski te Amsterdam wordt dagelijks ongeveer f 2000 ontvangende billarten I alleen brengen f100 per dag op. Er wordt tegenwoordig dagelijks melk aangevoerd uit Nederland. De ontvangers beklagen zich nog over de groote onkosten aan het vervoer verbondenen trachten die verminderd te krijgen. Mochten zij daarin 1 naar wensch slagen dan zal de handel in melk tussohen Engeland en Nederland zeker belangrijk toenemen. Het verdient vermelding, dat de eerste stoot tot uitbreiding van dezen handel gegeven is door de op de jongste vee- en zuiveltentoon- stelling door Hollandsche koeien behaalde melk prijzen. In Engeland moet een maatschappij opgericht zijn voor het adverteeren op porce- leinen tafelborden. De advertenties worden op de gewone wijze in de fabriek er in gebrand en de hotelhouders kunnen zulke advertentie borden gratis krijgen, mits zij er hun gasten uit bedienen. Te Cairo heeft men een verschrik kelijke misdaad ontdekt. Daar woonde namelijk een sheikh, met name Hamuda Berda, die den naam van een heilige haden wien van heinde en ver de kinderlooze Mahomedaansche vrouwen kwamen opzoeken, om zich door hem te laten zegenen. Voor weinige dagen begaf zich ook een vrouw van een Egyptisch officier daarheen, die evenwel niet tot de haren terugkeerdo. Haar echtgenoot stelde de politie daarvan in kennis, die het huis van den sheikh terstond liet door zoeken. Men ontdekte toen een regenput, ge heel met lijken van vrouwen gevuld. De sheikh bekende, dat steeds wanneer een rijke vrouw bij hom kwam, hij haar tot een wandeling in .i__ uitnoodigde, waar hij haar dan ver en haar lijk in den put wierp. Ha muda Berda zal eerstdaags worden opgeknoopt. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting van 11 November 1880. 1. J. v. V., wonende te A., W.K., wonende te B., J. do J., wonende te B. en J. d. B., wonende to A., veroordeeld ieder tot twee geldboetenelk D. Kool on J. Doeland, Aart De Jong. Alhier is bij de nieuwe school en onder- wijzerswoning, door den heer G. Oskam, lood gieter te Lekkerkerk, eeno Norton wel geslagen, die voldoend water geeft. Mocht het blijken, dat deze wel aan de verwachting voldoet, dan is het te verwachtendat deze eerste door meer dere gevolgd wordt, opdat het drinken van het vuile, stinkende slootwater tot hot vorledene ga behooren, daar goed drinkwater zoozeer de ge zondheid bevordert. *GOUDRIAAN25 Nov. Op 19 dezer is alhier in het openbaar verkocht 5 HA land voor f 13150. Door de Synode is aan de gemeente Papen- drecht dispensatie verleend om Ds. A.Steehouwer, alhierte mogen beroepen. ♦HOORNAAR25 Nov. Sedert de vorige week is do prijs der kaas weder f 0,50 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 31,50 f32,50 per 50 KG besteed. *LOPIK, 26 Nov. Tot Lid van het bestuur van het genootschap voor landbouw en kruid kunde, afdeeling IJselstein, is gekozen Jhr. H. C. J. Barchman Wuijtiers Van Vliet alhier, in de plaats van Jhr. Mr. J. P. Strick Van Lin- schoten te Benschop, die als zoodanig .zijn ont slag heeft genomen. ♦MEERKERK, 25 Nov. In eene Nutsver- gadering van het Departement Meerkerk, Ameide en oml. dorpen, den 19en dezer alhier gehouden, bracht de heer P. A. De Ruijter uit deze ge meente, verslag uit van het verhandelde ter Alg. Verg, in Aug. jl. te Amsterdam. Daarna hield de heer Th. A. Berckenhoff uit Ameide eene lezing over Humor, en droeg, ook na de pauze, als eene proeve van gezonden Humor, „Een oude kennis” uit Hildebrand’s „Camera Obscura” voor. •N1EUWPOORT, 25 Nov. Tot notabelen zijn alhier gekozen de heeren J. Coljé, W. J. Montijn en T. Schippers. •WILLIGE-LANGERAK, 26 Nov. De Raad dezer gemeente heeft besloten, met ingang van 1 Januari a. s., geen andere leerlingen, dan die uit de gemeenten Jaarsveld en Lopik in de openbare lagere school te Cabauw toe te laten. Den hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Cabauw in deze gemeente is door Ge deputeerde Staten der provincie Utrecht onthef fing verleend van het verbod, vermeld in art. 36 der nieuwe onderwijswet, betreffende het drij ven van handel enz. in zijne woning. Gemeng.de Berichten. Dezer dagen is de koopman K. B. te Goudriaan, ’s avonds van Gorinchem komende met een goede som geld bij zich, aangerand op de postkade, maar is zijnen aanranders ontsnapt. Te ’s-Hertogenbosch heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. De heer Dr. Van den Bogaert, directeur van het krankzin nigengesticht „Coudewater”, liet zich naar het station aldaar brengen, ten einde naar Amster dam te vertrekken, waar zijne vrouw zich bevond. Door het gefluit eener locomotief schrikte het paard van zijn rijtuig, en rende in volle vaart den weg naar het station op. Alhoewel door voorbijgangers gewaarschuwd, waagde de heer v. d. Bogaert het uit zijn rijtuig te springen, doch met het ongelukkig gevolg, dat hij met het voorhoofd op de keien viel, en bijna on- middellijk een lijk was. In Utrecht heeft men zooveel last van de baldadigheid der schooljeugd dat de Burgemeester zich genoodzaakt zag hij circulaire do hoofdonderwijzers uit te noodigen alle po gingen in te stellen om aan de jeugd beter be grippen van orde en tucht in te prenten, ook wanneer de kinderen het schoolgebouw verlaten hebben. De Herv. diaconie te Kampen van de lijst harer be- omdat ontdekt werd, v aad overgespaard. w verbouwde I de heer W. Haaring van Lekkerkerk. Zijn I onderwerp was: „Eene Noord-Hollandsche dorps- I geschiedenis”. Nadat eenige nieuwe leden wa ren geballoteerd en door verscheidene heeren bijdragen waren geleverdword de vergadering gesloten. Tot Notabelen zjjn herkozen de heeren D. Kool on J. Doeland, en gekozen de heer van f 10,00bij wanbetaling elke boete te vervan gen door gevangenisstraf van drie dagenmet verbeurdverklaring van den gebezigden zegen en van den onwettig gevangen visch bevel tot uit levering of betaling van f 25,00 voor den zegen subsidiair vijf dagen gevangenisstraf en van f 0,50 voorden visch, subsidiair één dag gevangenisstraf- ter zake van „hot tezamen en in vereeniging 10 bovisschen van oens anders vischwaterzonder voorzien te zijn geweest van een schrifteljjk be wijs van vergunning van den eigenaar of recht hebbende van dat vischwater 2° tusschen 1 Sep tember en 15 November visschen met een zegen op do rivier de Lek boven Krimpen.” 2. M. G. H., wonende te A., veroordeeld tot eene geldboete van f7,50, bij ^wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van het maken van nachtelijk buren gerucht verstorende de rust der inwoners.” 3. C. de B., wonende te B., vrijgesproken van het hem ten laste gelogde feit van „op 12 Octo ber 11. circa 2 uur des namiddags te Benschop een aan W. Flink te IJselstein toebehoorenden hond moedwillig met een haak zoodanig te heb ben geslagendat die hond daardoor belangrijk verwond werd. 4. M. K., wonendo te V., veroordeeld tot eene geldboete van f7,50, bjj wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van drie dagen en tot eene gevangenisstraf van drie dagen; ter zake van „het maken van nachtelijk burengerucht verstorende de rust der inwoners.” 5. S. v. W., wonende te 8., ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het hem ten laste feit „van op 10 October, des vóórmid- udgs 10; uur op de openbare straat te Stolwijk, zich aldaar bevindend gezelschap te gezegd o. a. smeerlap smeerlap.” M., wonende to 8., veroordeeld tot eene - f 5,00 bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van twee dagen en eene geldboete van f20,00, bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van zes dagen ter zake van „het binnen de gemeente Schoonhoven 1° als geleider van een karbespannen met twee honden, die honden niet vasthouden aan een touw of ket ting 20 aanspannen van hondenniet voorzien van een muilkorf.” 7. M. d. H., wonende te W., veroordeeld tot eene geldboete van f0,50, bij wanbetaling te ver vangen door gevangenisstraf van één dagter zake van „het tegen iemand uiten van scheld woorden zonder daartoe uitgetergd te zijn.” Zitting van 18 November 1880. M. V. en H. V., beiden wonende te L., ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 10,00 bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenen A. H., wonende te L., ver oordeeld tot eene geldboete van f 5,00 bjj wan betaling te vervangen door gevangenisstraf van éénen dagter zake van „het zich te zamen en in vereeniging ophouden tusschen des avonds na tien uur en vier uur na middernachtin eene binnen de gemeente Lopik gehouden wordende tapperij terwijl zij niet waren reizigers of logee- rende personen en geen omstandigheden hunne tegenwoordigheid aldaar vorderden.” Zitting van 25 November 1880. 1. J. M., wonende te S., veroordeeld tot eene geldboete van f5,00, bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van „het als geleider van een kargetrok ken door hondenzitten op die kar in de ge meente Vliet.” 2. M. J. H., wonende te O., veroordeeld tot eeno geldboete van f 4,00bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van éénen dag; ter zake van „het zich niet vóór of togen het sluitingsuur verwijderen uit eene binnen de ge meente Ouderkerk a/d IJsel gehouden wordende tapperij.” 3. A. K., wonende te O., als 2. 4. A. de L., wonende te 8., $ls voren. 5. L. V., wonende te O., veroordeeld tot eene geldboete van f 14,00bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van zeven dagen ter zake van het als tapper binnen de gemeente Ouderkerk a/d IJselniet met het slaan van tien uur zijne tapperij sluiten en de drie aldaar aan wezige bezoekers niet dadelijk doen vertrekken.” 6. C. B., wonende te L., veroordeeld tot eeno ’’boete van f3,00, bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van „het als geleider van een tentwagenbespan nen met een paard in de Veersteeg te Schoon hoven anders dan stapvoets rijden.” g te Londen 7. N. V., huisvr. van C. De B., wonende te O., veroordeeld, tot eene geldboete van f 10,00, bij wanbetaling te vervangen door gevangenis straf van drie dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat; ter zako van „hot op eeno plaatsbestemd en gebruikt tot hot verkoopen en afleveren van waren voorhanden hebben van een ijzeren inhoudsmaatonvoorzien van het goedkeuringsmerkvastgesteld voorden ijk on herijk der maten en gewichtengedurende het jaar 1880 te bezigen.” 8. G. V., wonende te K., veroordeeld tot eene geldboete van f3,00 bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van één dag; een geld boete van f7,50, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van twee dagenen tot eene gevangenisstraf van vier dagen ter zake J van „het zich in kennelijk beschonken staat ,yer- toonen op den openbaren weg, binnen de ge meente Krimpen a/d Lek; en het maken van nachtelijk burengeruchtverstorende de rust der inwoners.” ontjje, as ie do plasse niet zien en ken. Piet, ’k Kè’ je vertelleverleeje week ’n Don derdag avund, ’t was gelukkig ligte moan, mit die erge rege, dèr veur ’t huis van Van der Aa lag me ’n schep woater, ’n revier gelijk, ’n vreemdeling die ’t nie en wist en ’n liefhebber van hengele was zou d’or in goan stoan boarze hebbe. Jan. Da’ kè’ je begrjjpe, als was ’t ’n echte revier, dan zou de boars uog wel veur de deur van Van der Aa van doan blijve, moar Pibt, ’k doch die al lang der van deur was en ’k zag op z’n deur hij der nog weunt, ’k heb al bij me eijges gedocht, zouwe ze nouw 2 veldwachters goan houwe, dan is ’t gin wonder dat ’t ftak- kemont klein isdèr veul keujen zijn wordt de spoeling dun zet ’t sprikwoord. Piel. Och zie je ik denk veur ’t nodste dat Van der Aa hier nog ’t een of ander het te doen g dat zei die eerst in orde wille bringe eer dat ie z’un noamborregie weghoalt. Jan. Dat ken, moar wat denk jij d’r nouw van, zouwe we gouw ’n nuuve pompstraat krijge? Piel. Bel, der hè je verleeje week, hoor ik, op zoo’n smerige avund, is de Burgemeester zelvers achteruit gouw ’n brief op de post goan bringe, op z’n pantoffels zegge ze, in toe motie in zóo’n diepe plas getrapt hebbe dat ie ze heele inoal oversell iep mit woater; dat ken termets wel helpe misschien. Jan. Wi’k ie is zegge wat, Piet; as ’t an de Burgemeester alléén lag hadde we ai lang ’n nuuve stroat gehad der is ’t ie arg veur, da’ wis ik, net zoowel as meneer Van Kekem, die het, heb ik wel is gehoord, in de vergoaring d’r al zoo menigmoal over gehad moar dan mot je weêr andere loeje van de regeering hebben die teugen ’m zegge: dat komt moar da’ je in die stroat weunt, ’t ken nog wel, ’t is nog zoo arg niet, in zooal. Piet. Nouw moar ieder onpertjjdig mins zal motte zegge dat ’t wel arg noodig is en dat ’t geld van ’t durp wel is slechter besteed zei weze. Jan. Dat zei wel woar wezemoar ik hoorde van doag nog in ’n krant veurlezen dat ze hier zoo conservatig, dat beduyt gloof ik, vasthou- wend, binnen. Piel. Nouw, ik hoop dat ’t moargouw mag gebeuren, as ’n mins ’n goed huis kan krijge zou je d’r om goan verhuize. Jan# In as ’t dan is gebeurtis ’t ok te hoope dat ’t niet net zal goan as mit de Stigt moar dat ze ’m in éóne goed zalle legge. Piel. Kom, sloap wel hoorje vrouw genacht van me. Jan. Dankie, ’k hoop woar te neme. Naar eene daarin vroeger gestaan heb bende waterpomp, wordt deze straat in den regel nog „Pompstraat” genoemd. R E C LAM E Heller’s Speelwerken worden jaarlijks om dezen tijd aangekpndigd om kort daarna als glanspunt op duizenden van Kersttafels (St.-Nicolaastafels) de kostbaarste zaken te overtreffen. En om tegemoet te komen aan duizenden wenschen, en mogelijke teleur stellingen wegens ’t tevergeefs hopen op een van Heller’s speelwerken te vermijden, alsook om den geschenkgevcr van de moeite van het kiezen van een gepast Kerstgeschenk (St.-Nicolaasge- schenk) te ontheffenroepen wij uit overtuiging ieder toe: wat kan de man zijn echtgenoot, de bruidegom de bruidde vriend den vriend schoo ners en meer volkomen schenken Het vertegen woordigt gelukkig doorleefde urenlacht en schertst door zijn nu eens opgewekte verheft hart en gemoed door zijn ernstige wijzen, ver drijft treurigheid en droefgeestigheid, is het beste gezelschapde trouwste vriend van den eenzame en zeker ook voor de lijdenden, zieken en aan huis gebondenen. In óén woord een speelwerk van Heller, moet gewis in geen salonaan geen ziekbed, zelfs in geen goed huis ontbreken. Voor de heeren koffiehuishouders, banketbak kers en voor neringdoenden van allerlei aard is er geen zekerder en eenvoudiger aantrekkings kracht dan zulk een werk om de gasten en klanten duurzaam te boeien. Zoo als ons van vele zijden bevestigd wordt, zijn de ontvangsten Van zulke etablissementen nagenoeg verdubbeld, waarom allen heeren koffiehuishouders en ne- ringdoenders niet dringend genoeg kan aanbe volen worden zich van deze zoo onfeilbaar ge bleken aantrekkingskracht, zonder uitstel te be dienen, te meer daar desverlangd de betaling gemakkelijk gemaakt wordt. Wij merken nog op dat de stukken op zich zelf met zorg en smaak gekozen zijn; de nieuwste zoowel als de geliefdste oude opera’s, operetten, dansen en lie deren, zijn in do werken van Heller op ’t schoonst vereenigd. Hij heeft de eer leverancier van vele hoven en hoogheden te zijn en is bovendien op de tentoonstellingen met prijzen bekroond. Een voor dezen winter georganiseerde premieverdee- ling van 100 speelwerken tot een waarde van 20.000 frs. zal ongetwijfeld bijzondere sympathie vinden, daar iedere kooper, zelfs van oen kleine speeldoos, daardoor in het bezit van oen groot werk kan komen; op elke 25 frs. ontvangt men een premielot. Rijk geïllustreerde prijslijsten met plan worden op verlangen franco toegezonden. Wij bevelen ieder aan, zelfs voor een kleine speeldoos, zich altoos rechtstreeks tot de fabriek te wenden, daar op vele plaatsen werken voor Heller’s fabrikaat aangeprezen worden, die dit niet zijn. Alle echte werken en speeldoozen dragen zijn gedrukten naam, waarop men letten moet. De firma heeft nergens depots. Wie naar Bern komt verzuime niet, do fabriek to bezichtigen, hetwelk bereidwillig toegestaan wordt. De Koning en de Koningin wor den 24 December weer van het Loo terug ver wacht om van Kerstfeest tot na Paschen in de residentie te vertoeven. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou- verneur-Generaal van Nederlandsch Indiëvan 22 dezer, heeft in Groot-Atjeh eene overstroo- ming plaats gevondentengevolge waarvan de Kraton en omstreken onder water geloopen zijn belangrjjke schade aan dijken wegen en gebou wen toegebracht is, en drie soldaten, benevens drie inlandersverdronken zijn. Met 1 December a. s. wordt dienst tot invordering van quitantiën de van 150 gulden of 300 franken niet te boven gaandetusschen Nederland en Belgiëdoor tusschenkomst der posterijen, in werking gebracht. Door de verschillende besturen der gemeenten gelegen op de eilanden Hoeksche "Waard, Rhoon en Flakkee is te Ridderkerk Don derdag eene vergadering belegdten einde plan nen te beramen om die plaatsen door stoom tramwegen onderling en met Rotterdam in ver binding te brengen. Het besluit, inde Zaterdag te Delft gehouden vergadering van hoofdingelanden en hqofdingeland-plaatsvervangers van Delfland genomen is van den volgenden inhoud De vergadering van Hoofdingelanden van Delfland wenscht een adres in te dienen aan de Stateu- Generaalten einde eene interpellatie van den Minister van Waterstaat uit te lokken over de benoeming van een Hoogheemraad van Delfland, buiten de volgens het reglement van dat college gedane voordracht.” Door het gewestelijk bestuur van het N. O -G. in Zuidholland zijn tot leden der sub-commissie voor het op te richten ondersteu- nings-fonds voor min-bezoldigde onderwijzers be noemd de hh. H. Bijleveld te Rotterdam, J. M. Elshout te Gorinchem, J. A. Hueber te Leiden, G. Japikse te Leiden, A. J. Labberton te Al- blasserdam, H V. Leopold, te Delft, P. Mo lenbroek te Rotterdam8. Posthumus te Gouda en J. Straub te ’s Gravenhage. Het comité van uitvoering van de Noord-Pooltochten heeft aan de plaatselijke comités en verder alle belangstellenden eene circulaire gericht, tot uitnoodiging van het bij wonen eener vergadering op Zaterdag 4 Decem ber e. k., des namiddags te 3 uren, in het ge bouw „Eensgezindheid” te Amsterdam. In deze vergadering, waartoe ieder belangstellende vrij toegang heeft, zal lo. verslag worden uitgebracht van den tocht door de Willem Barents dezen zomer volbracht; 2o. mededeeling en verantwoor ding worden gedaan omtrent den tegenwoordigen stand der geldmiddelen; 3o. worden gesproken over hetgeen wenschelijk is in een volgend jaar te verrichten. Te Velp overleed op 19 Nov. 11., in den ouderdom van ruim 74 jaar, Dr. Bernard Ter Haar, oud-hoogleoraar der Utrechtsche hoo- geschool, als uitnemend dichter niet minder dan als voortreffelijk beoefenaar der kerkhistorie hoog gewaardeerd. Te ’s-Gravenhage word 22 dezer aanbesteedhet driejarig onderhoud van de Lingewerken te Asperen. Minste inschrijver was de heer A. De Groot Cz. te Heukelum, voor f 5165. - De raadkamer van het gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft de terechtstelling bevolen van W. M. De Jongh. ter zake van: 1. het door middel van bedrog medenemen en wegleiden van een minderjarige van de plaats, waar deze door zijne ouders gesteld was; 2. doodslag met voorbedachten rade en geleider lagen, vooraf gaande en gevolgd door twee andere misdaden, met de strekking de ontdekking daarvan te voor komen; 3. het bij naamloos geschrift bedreigen met moordgeschied met bevel om eenige voor waarden te vervullen. Bij bevelschrift der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is tegen A. R., laatst ontvanger der registratie en domeinen en bewaarder ^er hypotheken en van het kadaster te Goes, wegens misdrijven, strafbaar met crimi- neele straffen, rechtsingang verleendmet bevel dat hij zal worden gevangen gehouden tot na dere beschikking in het huis van arrest te Mid delburg, ter zake: onder meerder, dat hij in zijn genoemde qualiteit heeft ontvangen gelden, zoo voor rechten verschuldigd wegens overgang van hier te lande gelegen vaste goederen aan vreemdelingen toebehoorendeals voor koopsom men, kosten en interessen van door den Staat verkochte onroerende goederen, welke door hem niet verantwoorde gelden zijn verduisterd en ten eigen bate aangewend; voorts het valschelijk in strijd met de waarheid afgeven van bewijzen van onbezwaardheid van verschillende perceelen lands, gelegen in de gemeenten ’s-Heer-Arends- kerkeen Wolfaartsdijk, welke goed-x hypotheek ten behoeve van den bezwaard. De milicien-plaatsvervanger bij het 4e regement infanterie, 4e bataillonM. T. K., woonplaats hebbende te Lopikis met een briefje van ontslag van genoemd regiment weggezonden, wegens dronkenschap en verder berispelijk gedrag. Aan de scheepstimmerwerf van den heer A. Vuijk, te Capelle a/d IJselis de kiel gelegd vau een ijzeren sleepkaan van ruim 130 Rijnl. voet lengte en 22 Rijnl. voet breedte. De kerspel vormin g in de Ned. Herv. Kerk is thans verworpen daar meer dan een derde der stemmen (28 tegen 40) is uitge bracht tegen de veranderingen in het Alg. Regle ment daarvoor noodig. Ds. P.C, Van der Horst te Schiedam heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen, en Ds. Pikaar te Harmelen heeft daarvoor bedankt. Beroepen te Edam Ds. J. W. Van ^Hoogstraten, pred. te Winkel. Bedankt voor het beroep naar Schiedam door Ds. G. Van Dorssenpred. te Berkcl. ♦BERG-AMBACHT, 23 Nov. liet rundvee in deze streek is weder in zijne winterkwartieren gebracht. De waterstand in den polder is niet hoog, dank zij het stoomgemaal. De jacht be- teekent weinig, daar er zeer weinig wild wordt aan getroffen. ♦BERKENWOUDE, 25 Nov. Op 18 dezer trad hier in do Nutsvergadering als spreker op

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 4