Zondag 12 December. Va TH. tons, N’. 600. EN. IJ. C0., .ACHT.” hajze. 1880. F ieuwsie zen. I EEK BINNENLAND. i ERF, r «40. a. s. ark ark ark ark ark ark 5,000,20,000, 6000, 5000, z. De kleinste ipprijs van een prijs der loten aagt voor: F Wed. Cour. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. zen >er a. s. stelde dag trekking, voor de Isto terij, die, zoo- ig uitgaat, en 'e loterij bevat 40 prijzen; zij n. Er is geene i kansen biedt. Engelauds nachtmerrie. BUITENLAND. Overzicht. sreed ver borgen schuilhoeken huis van Hannover is S. W, N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, üitgoftti. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco per post door hot geheele rijk 0,80. Ie m ;n Schoonhoven. Wogm graH». >n Directeur nrborgM»mnie(je, eener lichtgeloo- ren, zoodat ieder t. loten, met het voor de trek- voerige trek- bij iedere be- slijsten en de i de trekking De uitbeta- schiedt onder laatste trek- het gevolg van •ende naar hare igzaam het ver- 1 n ff drag in munt- of per post- ■IWEME COÏÏRAKT gedenksteen onthuld huisdat J. J. Cremer heeft be- sierlyke J. Cre- TOOK, R O. n van PLAATS- Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdagvvoormiddags ten 10 nre. .4 INI) 35968 ize keer onze t groote pry- en einde met jen te kunnen is zulke ten is gestreng toe n Vyf Commis- :en in de grootste nemen volstrekt niet de verdediging op daden van geweld waarvan dagelijks de berichten tot ons komen. Zij, die thans hun leven bedreigd zien door de kogels, die uit ver borgen schuilhoeken plotseling het slachtoffer der volksverbetering treffenzijn niet altijd de meest schuldigenen de handelingen van de leiders der land-liga, willekeurig als de daden van het meest despotisch schrikbewind, kunnen zelfs in den drang der omstandigheden geen verschooning vinden. Maar wie wind zaait zal storm oogsten en het zou wel te verwon deren zijn indien alleen Engeland op dien regel een uitzondering maakte. ParnellDillon Big gar en hoe zij verder ook heeien mogen zijn geen sympathieke figuren bovendien is de tijd nog niet gekomen, om over die persoonlijkhe den een billijk oordeel te vellen. Laat ons ook niet vergetendat in de eerste plaats het suc ces den maatstaf van het oordeel der ty'dge- nooten en misschien nog van vele latere ge slachten aangeefteerst de geschiedschrijver der toekomstwien alle feiten ten dienste staan, en wien het gegeven is ze volkomen onpartijdig te beschouwenis in staat een vonnis te vellen dat in elke hoogere instantie wordt bekrachtigd. Wij zijn niet bij machte, hun drijfveren te toetsen aan de onveranderlijke wetten der zedelijkheidwij weten nietin hoe verre persoonlijke eerzucht of wezenlijke vader landsliefde hen tot handelen aanspoort. Mochten zij er eens in slagen, Ierland tot een onafhan- kelyken staat te verheffenwat niet zeer waarschijnlijk is, - of hun volk tot een beteren toestand te voerendan zouden zijonder den indruk der gebeurtenissen, als helden worden verheerlijkt. Ontbrandt daarentegen straks een bloedige strijd, die de ketenen van de ongeluk kige natie verzwaart en de oproerlingenzoo noemt men immers hen die tegen bestaande machten, hoe willekeurig die ook zijn mogen, in verzet komen, bjj duizenden als ballingen over den Oceaan drijft, dan zal men geen woorden vinden, sterk genoeg om hun „snood bedrijf” te vloeken. De Engelsche liberalen, och, het libera lisme zit er bij velen hunner zoo dun opl zouden nu wel willen „hervormen.” Ja, dat wilde Lodewijk XVI ook wel, toen de Bastille was genomen. Men begint met zulke dinger altijd veel te laat. En, als wij de staatslieder in de Neder- ael achtereen- ot; de hoofd ge val gewon- Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden niet ten onrechte: „u .leobf „Ml io reUning geb-U. De wereldgeschiedenis is een aaneengeschakeld verhaal vanonrechtvaardighedensomtijds gepleegd onder schrander verzonnen voorwend sels, en dan is het misdry f rtog des te grooter. Niet één volk van Europa woont nog ter plaatse, waar het zich oorspronkelijk op den maagdelyken bodem vestigdeSteeds aanschouwde men „ver huizingen” van minderen of meerderen omvang die veroveringsoorlogen deden ontstaanaan het eind waarvan het „Wee den overwonnelingl” met onverbiddelijke gestrengheid werd toegepast. De loop der eeuwen en het veldwinnend rechts gevoel deed hier en daar de afstammelingen van beide partijenslachtoffers en bewerkers der invasieineensmeltenen zoo werd dan eindelijk een volk geborendat geen sporen meer ver toonde van de vroegere vijandschap: somtijds evenwel bleef er een klove gapen tusschen de vroegere meesters van het land en de vreemde indringers zonder dat van weerszijden pogingen tot toenadering werden aangewend. Geen natie biedt, wat de afstamming aangaat, grooter verscheidenheid aan dan de Britsche. In sommige opzichten werd dit oen element van krachtwaar samenwerking tusschen die onge lijksoortige elementen werd verkregenmaakte de beschaving groote vorderingen en bereikte de staatkundige vrijheid een hoogen trap van vol komenheid. Doch waar de aanrakingspunten tusschen overwinnaars en overwonnenen te wei nig in getal waren, en de eerste met brutaal geweld van hun meerderheid misbruik maakten werd de grond gelegd voor een verhouding, die ten slotte tot eöh kamp op,, leven en dood zou voeren tenzij een wijzegematigde en niet temin vastberaden staatkunde het middel mocht wordenom olie te werpen in de kokende gol ven der nationale hartstochten. De Engelschen hebben Ierland wederrechtelijk in bezit genomen en de Ieren in een toestand van dienstbaarheid gebracht, erger dan de on derdrukking van Polen door de Russen. Al het water dat de kusten van het groene eiland om zoomt, wascht deze schuld niet weg. Het thans levend geslachtdat van dien roof nog altijd de gouden vruchten inoogstondervindt er te vens de naweeën vande stem der vergelding doet haar schrille klanken hoerenen het zal heel wat moeite kostenbaar het zwijgen op te leggen. Wij van de hert exen, tot op dezen dag; want de Ier is een geboren samenzweerder. Trouwens, de omstan- dighsden hebben het hem gemaakt. Ten gevolge van de hulp, aan Engelands vy- anden verleend gedurende de oorlogen tegen de eerste Fransche Republiek en het Keizerryk, werd het plan beraamd en eerlang uitgevoerd ook, om het lersche Parlement met het Engel* sche te verbinden. Daarmee verdween de laatste schaduw van nationale zelfstandigheid. Op Welke wijze dat geschiedde, en welke ver anderingen de negentiende eeuw in den toestand van het „groene Erin” heeft teweeggebracht, willen we in een volgend artikel met meer uit voerigheid verhalen. Al zijn er ook geen groote of kleine helden feiten zelfe te vermelden van de demonstreerende internationale vloot in de Turksche wateren, toch kan niet gezegd wordendat zij uiteenging zonder een schot gelost te hebben. Uitgeleide gedaan door een Oostenrijksch en een Duitech schip gaf het Engelsche admiraal schip hei sein tot vertrek der vloot uit de haven van Cattaro, terwijl de donder van het geschut het gebruikelijke afscheidswoord deed hooren. Zóó eindigde de demonstratiena zooveel gehaspel op touw gezet, zonder dat men met eenigen grond beweren kan dat zij iets heeft j bijgedragen tot oplossing van het geschil met Montenegro en terwyl Griekenland zich tot de tanden wapent om zich zelf recht te verschaffen. Toch hebben de Mogendheden getracht den schijn te reddenbij het uiteengaan hebben de bevelheb bers der verschillende eskaders elkander hunne nieuwe bestemmingen medegedeeld, terwijl de Agence Ruste ten overvloede komt verzekeren, dat de samenwerking der Mogendheden blijft voortbestaan. In plaats van die samenwerking te vreezee, tracht de Porte daarvan profijt te trekkenom Griekenland te doen beduiden dat het genoegen moet nemen met de vroeger gedane voorstellen van Turksche zijde. Te Athene is men echter minder dan ooit genegen om toe te geven; de regeering acht den tijd van handelen gekomen en deed een beroep op de vaderlandsliefde der oppositie om de begroeting, die haar moet in staat stellen hare plannen ten uitvoer te brengen, er door te halen. De uit gaven worden bij de begrooting op ruim het dubbele van het bedrag der inkomsten geraamd, doch over zulke bagatellen stapt men in Grieken land gemakkelijk heende schuldeischers zijn er goed voor. Wat er ook gebeurezoo laat de Daily News zich uit Berlijn melden, in het eerste halfjaar wenschen do Mogendheden niet in hare rust ge stoord te wordenis na verloop van dien tijd de toesthnd nog onveranderd, dan kan men zien. Dit besluit zou mede de vrucht zijn van het overleg, dat tusschen den Franschen en Duitechen gezant, in tegenwoordigheid van Von Bismarck, te Friedrichsruhe plaats had. Men ziet, Gam- betta’s bedreigende redevoeringen hebben niets geschaad aan de goede verstandhouding met Dyitschlandhet is een voorbijgaand wolkje ge weest, zooals er misschien wel weer een aan den politieken gezichtseinder zal verschijnen, als de Rijkskanselier het noodig oordeelt om de mil- lioenen te verkrijgen, die ook dit jaar weder meer worden aangevraagd voor het leger. Tusschen Kamer van afgevaardigden en Senaat in Frankrijk dreigt weer een conflict te zullen ontstaan, naar aanleiding van de Wet op de Rechterlijke organisatie. De commissie uit den Senaat, in wier handen het wetsontwerp gesteld is, en die Jules Simon tot voorzitter koos, heeft ernstige bezwaren tegen de bepaling, die de on afzetbaarheid der rechterlijke ambtenaren voor een jaar opheft. Zij wil dien termijn tot de helft beperken. Vooral nu sommige rechters in den laatsten tijd zoo openlijk de zijde der cle- ricalen kiezen, zal de K^mer niet gemakkelijk met die beperking genoegen nemen. De Keizer van Rusland is dezer dagen zonder ongelukken van Livadia te St. Petersburg te ruggekeerd. Een pleizierreisje kan het niet ge noemd worden, als men in aanmerking neemt, dat 38000 man noodig waren om den weg te bewaken en deze veiligheidsmaatregelen alleen een uitgaaf vorderden van 15000 pond sterling. Met heel wat minder omslag en drukte dan in Amerika gebruikelijk zijn, is Dinsdag jl. de president van het Zwitsersche Eedgenootschap gekozen. Aan den aftredenden President van de Ver- eenigde Staten van Amerika viel het voorrecht te beurt, bij de opening van het Congres te mogen wijzen op den gunstigen financieelen toe stand, waarin het land verkeert. De begrooting over het loopende jaar sluit met een batig slot van 90 millioen dollars. Het is voor eqn Ne- derlandschen Minister van Financiën om van te watertanden! I te komen!” dan antwoorden hun de Ieren niet ten onrechte: „Onze grieven hebt ge lang hooren en ziente vergeef» heb- tegen uw despotisme,— thans is de tijd van passieven tegenstand voorbjj en hot uur van actief verzet geboren!” Wie verlost de strijdende partyen uit die cirkelrede- neering? Zal hier het zwaard moeten beslissen? Dan zal nog erger gebeuren dan Boelgaarsche „gruwelen.” De overheersching van Ierland door Engeland is een sprekend voorbeeld van de wjjze waarop een wingewest, hoe ook verkregen, niet moet worden bestuurd. De grond werd in bezit ge nomen, eenvoudig door verdrijving van de recht matige eigenaars en vervolgens geëxploiteerd volgens een stelsel dat geen anderen naam ver dient dan roofbouw. De pachter, dikwijls de vroegere eigenaar, geheel onzeker van zijn toekomst, haaide van den grond wat er van te halen was, zonder zich te bekommeren om grond verbetering, waarvan hij tooh de kosten niet vergoed kreeg als hij te avond of morgen door een gril van zijn landheer of, erger nog, van diens rentmeester, van zyn hoeve werd verdre ven. Zoo werden de schatten van den vrucht baren bodem langzaam maar zeker uitgeput. Aan verbetering van den algemeenen staat des lands werd niet gedacht; moerassen, met betrek kelijk geringe kosten in goed bouwland te ver anderen, bleven tot op den huidigen dag hun verpestende dampen over den omtrek verspreiden. De industrie kwijnde wegens gemis van aanmoe diging; wie een handwerk geleerd had ver plaatste zich naar elders waar hem meer vrijheid zou ten deel vallen. Voor het onderwijs werd weinig zorg gedragen; wel richtte men hooge- scholen op, vooral ten bate van de zonen der groote grondbezitters, de veroveraars, doch de kinderen van den minderen man liet men onbekommerd ten prooi aan onwetendheid en verdierlijking. Ja, wel trachtte men het protes tantisme uit te breiden, doch doo? zulke minder aanbevelenswaardige middelen dat niemand zich behoeft te verwonderen over het mislukken dier pogingen. ’t Is waar, sedert een halve eeuw ongeveer hebben de Ieren iets van hun Staatkundige vrijheid teruggekregen, doch dat geschiedde bij lepeltjes vol en omdat men niet anders kon. Ook dat is gevaarlijk’t is alsof men den hongerigen leeuw een stuk vleesch laat zien en hem ver volgens een doode muis toewerpt. Ook werd het voornaamste, de hervorming van sociale toe standen, vergeten; en deze moet gelijken tred houden met de wijzigingen op sociaal gebied. Om in een kort bestek den loop der verove ringen uiteen te zetten, laten we hier eenige chronologische aanteekeningen volgen. In 1171 verschenen de eerste Engelsche overaars, te hulp geroepen door een der lersche Koningen. De Engelsche Vorst, Hendrik II, was door den Paus aangemoedigd het land in bezit te nemen. Het Oostelijk deel des eilands verviel aan de overwinnaars, het Westelijk bleef aan den lerschen Koning Roderik, die Hendrik als leenheer erkende. Engelsche baronnen maakten zich van den grond meester en verdreven de I eigenaars naar ’t Westen. In 1315 riepen de Ieren den Schotschen Ko ning Robert Bruce tot hun vorst uit; na zijn dood was het eiland het tooneel van allerlei verwarring, die in de woelige periode van den Oorlog der beide Rozen niet verminderde. In 1495 kreeg Ierland een Grondwet en een eigen Parlement, met zeer beperkte macht. De Engelsche baronnen hadden daarin de meeste macht. Toch was destijds de toestand des eilands vrij dragelijk. Ruim een halve eeuw later ver ergerde deze zeer door de pogingen van koningin Elisabeth, om de Hervorming in te voeren; zij beging het groote onrecht, de goederen der Katholieke kerk over te dragen aan het nieuwe Kerkgenootschap, dat verreweg de minderheid uitmaakte. Onder de eerste vorsten uit het huis van Stuart zagen de Ieren hun hoop op verbe tering van hun lot verdwijnen, en Jacobus I hechtte weer aanzienlijk grondbezit aan de kroon, dat vervolgens door Engelsche particulieren werd gekocht. In de laatste jaren van Karel I brak er een bloedige opstand uit, die door Cromwell met de meeste ruwheid werd bedwongennieuwe verbeurdverklaringen volgden, en de ongelukkige Ieren weken al verder naar het Westen. Onder Karel II en Jacobus II hield de onderdrukking der Katholieken een weinig op. Na do troons beklimming van onzen Willem III verscheen de verdreven Jacobus II in Ierland en werd mot veel geestdrift ontvangen, doch zijn leger, mot de lersche hulpbenden, was niet bestand tegen de troepen van Willem. Weer ontnam een Parlements-besluit hun een millioen morgen lands, terwijl allerlei kleingeestige besluiten (o. a. dat een Katholiek niet op een paard mocht rij den dat meer dan 5 pond sterling waard was!) den wrevel niet weinig vermeerderde. De op volgende geschiedenis onder de vorsten uit het huis van Hannover is een lange reeks van ge in de tweede Kamer zijn de eerste hoofdstak ken der Staatsbegrooting behandeld. Bij Hoofd stuk I (Hui» des Konings) werden door den heer Scnepel en andere leden inlichtingen ge vraagd aangaande de Koninklijke stallen. De Minister van Financiën verklaarde dat voor de verdere voltooiing geen gelden aangevraagd zou* den worden. Bij Hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Staat en Huis des Konings) werd een amendement aangenomen, strekkende om een voorgesteide verhooging van f 50 voor de beide bejaarde boden der Kamer te doen vervallen. Een door den Minister van Buitenlandsche Zaken bij zijn budjet (Hoofdstuk III) aange vraagde verhooging voor gezanten, o. a. te Parijs, te Rome en te Kanstantinopelwerd mede door de Kamer afgestemd. Daarentegen werd bij amendement de bezoldiging van Nederlands zaak gelastigde te Boekarest op f8000 gesteld. Bij de stemming over dit hoofdstuk verklaarde de heer Van Wassenaer namens zyn anti-revolutio- naire medeleden dat zij de vergadering verlieten als een protest tegen het optreden van den heer Van Lynden aan het hoofd van een liberaal Kabinet. Daarop verwijderden zich bedoelde leden. Het hoofdstuk werd aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. Onderscheiden onderwerpen kwamen ter sprake bij Hoofdstuk IV (Justitie). De heer De Vos van Steen wijk maakte bedenkingen tegen de al te ruime toepassing der preventieve hechtenis; de heer Rutgers wees op den onhoudbaren toe stand van het notariaat. Ook werd geklaagd over de openbare veiligheidnog werden maat regelen gevraagd tegen het overgeven van meisjes uit den vreemde aan prostitutie. De Minister, de verschillende sprekers beantwoordende, noemde sommige klachten, o. a. die over de veiligheid, zeer overdreven. Tegen den internationalen meisjeshandel zouden maatregelen genomen wor den. Bij het departement zijn ontwerpen gereed ter beperking der preventieve hechtenis, omtrent binnenvisscherij, marken-verdeeling, kinderarbeid en vicarie-goederen. Bij den ministerraad is aanhangig een ontwerp op krankzinnigen-ge- stichten. Do Min. spoorde tot eendracht aan met terzijdestelling van alle persoonlijke grieven en met gomeenschappelijken eerbied en hand having van het recht. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen te Middelburg de heer P. J. Idema Greidaausthans inspecteur te Woerden. Z. M. heeft op verzoek eervol ont slag verleend aan J. Switzer Az., als 2e luit, bij de d.d. schutterij te Gouda en benoemd bij de dd. schutterij te Gorinchem: tot kapt. J. C. Van Ouwerkerk en G. J. Van der Beek, beiden thans 1ste luit.; tot Isten luit. C. G. Boonzajer en C. Van Droge, beiden thans 2de luit, N. J. Vau Aken thans schutter, en S. Scheffelaar Klots, thans korporaal. Bij de herstemming in het hoofd kiesdistrict Tilburg is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. B. M. Bahlmann met 1480 stemmen. Op den heer Diependie niet in aan merking wenschte te komen werden 1037 stem men uitgebracht. Een ontwerp van wet betreffende voorzieningen van waterstaat' in tijden van ijs gang en hoog opperwater, is bij den Raad van State ingekomen, Met ingang van 20 dezer wordt een Rijks-telegraafkantoor met beperkten dag dienst geopend te IJselstein. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 9 uren voor- tot 1 uur namiddags en van 3 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8} tot 91 uur voor- eu van 4 tot 7 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Omtrent het tarief voor de berichtenwisseling met het buitenland zullen inlichtingen aan het kantoor te beko men zijn. Te Dirksland werd Zaterdag aan besteed het vergroeien van de school met her stelling van de onderwijzerswoning, bijlevering van schoolmeubelen enz. te Herkingen. Er waren 6 inschrijvings-biljetten ingekomen. De laagste inschrijving was die van Gebr. Stuiver te Lekkerkerk, voor f 15.200; de hoogste in schrijving was f 15.770,50. Te boenen a/d Vecht is Woensdag' door da commissiedie zich daartoe eenigen tijd geleden gevormd hadeen in den gevel van het huis, uat aldaar gedurende de jaren 1852—57 woond. Een blok zandsteen met eenige krullen bevat eenvoudig de woorden J. mer 185257. Van 31 October tot 27 November 1880 zijn geene ambtsberichten omtrent bet voor komen van gevallen van longziekte onder het rundvee ingekomen. Te Haarlem zal weder een kunst- boterfabriek worden opgericht. Dit is nummer 5. De Eerste Kamer is, na de Indische begroo ting te hebben goedgekeurd, uiteen gegaan. enz., die telkens met geweld werden tegengegaan om spoedig daarna onder een nieuwen vorm te orde hersteld wordendaarna zullen we mid delen beramen om aan uw grieven te gemoet

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1