Een paar ZWAK ER, MEUBELEN en HUISRAAD, Scheurkalenders. KERSTMIS, BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ Nemesis. flink. fM BiKOR SPECHT, eene flinke Dienstbode. Leesgezelschap „Aurora", Loterij. ISEfsTHAL C0., ADVERTENTIÊN. TE KOOP: OPENBIKR VHOIIim KERSTVERTELLING 2 a 3 Ziilversmidsgez,ellen, DIENSTBODE. DIENSTBODE. EEN WERKSTER, PIANO, W^dTjOHs. DE JONG, MEUBELEN, SPIEGELS, J. DE LAISGE, J. M. VAN MINDEN, P, VAN DEN BERGE te Lekkerkerh Eerste Openbare Vergadering Tot 15 December a. s. 400,000 Mark 250,000 Mark 150,000 Mark 100,000 Mark 60,000 Mark 50,000 Mark 15 December a. s. 13 groote Prijzen I> NEDERE4.ND Tot voorzitter tan het genoot schap voor landbouw en kruidkundeafdeeling Uselstein is gekozen Jhr. N. H. Strick van Lin- schoten te Benschop secretaris-penningmeester tan genoemd genootschap, in de plaats van Mr. Jhr. J. P. Strick van Linschoten te Benschop, die als zoodanig zijn ontslag had genomen- en tot secretaris-penningmeester Jhr. H. 0. J. Barchman Wujjtiers van Vliet te Lopik. Het Hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw is van meening, dat, in vorband met de gunstige resultaten op de vee- -en zuiveltentoonstelling te Londen verkregen het zaak zoude zijn om ook op de in het volgende jaar te Birmingham te houden tentoonstelling voor een goede inzending zorg te dragen. Al de leden van dat bestuur deelden de meening, dat het, op den weg lag van de groote maatschappijen van landbouwom te zamen de Nederl. inzen dingen te bevorderen en te steunendaarom heeft het Hoofdbestuur zich gewend tot de Friesche en Geldereche Maatschappijenom daarover in over leg te treden. Wanneer een bepaald voorstel kan gedaan wordenzal een algem. vergadering wor den bijeengeroepen, die trouwens toch bijeen rtioet komen om een wijziging der begrooting, noodig geworden door het verhoogen der con tributie goed te keuren. De directie der stoomboot-maat schappij „Maas en IJsel", gevestigd aan 't Kra- lingsche Veer, heeft besloten met 1 Januari a. s. de vaart met hare schroefstoomboot van Rotter dam naar Pernis op te heffen. Naar men verneemt, zal op enkele dagen met 1 Januari 1881 de ochtendsoep bij het leger worden vervangen door een ontbijt, bestaande in brood met koffie en kaas. Door de politie te Arnhem is eer- Ïisteren-morgon een onbekend persoon aangehou- endie in het bezit werd gevonden van een aantal boor- en b reekwerktuigen kaarsen, groote bossen sleutels enz., benevens wellicht van dief- stal afkomstigeen fijn lederen met Batjjn ge voerde damesportefeuilleinhoudende een aantal Amsterdamsche omnibuskaartjes. Bij onderzoek bleekdat hij drie sleutels in den zak hadaf komstig uit de woningwaarin den afgeloopen nacht inbraak was gepleegd, terwjjl de indruk- selen van zijne voetstappen en die der breek- werktuigen volkomen pasten. Waarschjjnljjk is deze persoon dezelfde, die AmsterdamArnhem en meerdere plaatsen in den laatsten tijd onvei lig maakte. Het Gerechtshof te 'sGravenbage heeft W. v. M., uit Asperenter zake van twee valschheden in geschriftenen van bedriegelijke oplichtingwaarbjj hij gebruik maakte van den naam zijns vadersveroordeeld tot 1 jaar celstraf en 4 boeten van f50. In de Tielerwaard wordt alge meen geklaagd dat er veel kwelwater in het veld is. Voor het zaaien van koren was het weder in November zeer ongunstig. Er is dan ook veel minder uitgezaaid dan men voornemens was. Donderdag 16 dezer zal een totale maansverduistering plaats hebben, die in geheel Europa zichtbaar zal zijn. Do- eclips begint te 8 u. 11, zoodat de maan hier te 3 u. 39 geheel verduisterd opkomt. Te 5 u. 53 is de maan geheel uit de schaduw getreden en te 7 u. 6 ontvangt zy weer het volle licht der zon. Ds. T. J. Ringeling te Ophemert is beroepen ie Rhenen. Aangenomen het beroep naar Edam door Ds. J. W. Van Hoogstraten, pred. te Winkel. Aangenomen het beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Rotterdamdoor Ds. J. H. Maronier, pred. te Utrecht. GOUDA, 8 Dec. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad werden 875 geldige stemmen uitgebracht. Ge kozen werd de heer Mr. W. Hemsing met 226 stemmenop de heeren G. A. Bouter werden 111, H, Jager 20, H. W. Otto 8 en op verscheidene andore personen een minder aantal stemmen uit gebracht ♦AMEIDE, 9 Dec. Naar wij vernemen, zal bij het hulpkantoor der brievenposten]gelegen in de Pomp- of Nieuwstraat alhier, een lantaarn worden geplaatst. Wij kunnen niet anders dan een maatregel, Waardoor aan een reeds lang gevoelde behoefte zal worden voorzienvan gansoher harte toejuichen. ♦BERG-AMBACHT7 Dec. Door den ge meenteraad is tot lid van het Burgerlijk of Hei- lige-Geest- Armbestuur herbenoemd de heer Koen- raad van den Oever. ♦GOUDERAK, 10 Dec. Tot notabelen zijn herkozen de heeren W.«v. Dam en A. Kool, en gtkozen de heeren A. Blanken en D. Verwei. erkozen tot kerkvoogd de heer Johs. Smits en gekozen de heer A. Kool. ♦GOUDRIAAN, 9 Dec. Zondag maakte Ds. Steehouwer bekend, dat hij het beroep naar Papendreoht had-ontvangen en dat tevens aan genomen. ♦GIJBELAND, 8 Dec. Het vraagstuk of de eigenaars van landerijen, alhier over den kweldam gelegen, verplicht zijn het overtollige water, ten behoeve van de binnen dien kweldam gelegen landen op hun land te houdenzal hoogstwaar schijnlijk van rechtswege beslist worden. Ver schillende omstandigheden hebben het te ver wachten preset zeer in de hand gewerkt. ♦HAASTRECHT, 10 Dec. De heer Maju heeft de leerlingen der openb. school door zjjne voorstelling op Maandag 11. een aangenaraen en leerrijken avond bereid. Vóór, in de pauzen en Hd de voorstelling werden zij onthaald op cho- oolade, koek en krentebrood, zoodat allen een prettigen Sint-Nicolaas-avond hebben gehad. Dank aan de leden der Commissie, die zich zooveel moeite hebben gegeven om dit feest te doen plaats hebben. Ds. Ham, van Boskoop, zal op Vrijdag 17 December eene voordracht houden in eene openbare vergadering der vereeniging „Ernst en Vryheid", afdeeling van het Protestantenbond. De gemeenteraad heeft in hare laatste zitting besloten het tractement van den heer S. De Jong Jz., hoofd der school, met f100 te verhoogen en alzoo te brengen op f 1000 en dat van mejuffrouw W.C.Quast, onderwijzeres, van f600 op f650. De, J. 0. Van Gorkom nam Zondag als predikant afscheid- van deze gemeente, met eene rede naar Rora. 1533. Door den kerkeraad is met eenparige stemmen beroepen Ds. D. M. Maaldrink te K wad ijkaan wien reeds voor eenige weken toezegging was gedaan, welke door hem was aangenomen. HARDINXVELD7 Deo. De voordracht van hoofdonderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs alhier (Beneden) bestaat uit de heerenJ. W. Den Herder te Berlicum, J. Gediking te Amsterdam en E. K. Slijper te Leiden. Ds. W. v. Roggen heeft toezegging Yan beroep ontvangen naar Willemstad. ♦HÜOG-BLOKLAND, 9 Dec. Heden had alhier de inwijding van het nieuw gestichte kerkgebouw plaats. De feestrede werd gehou den door den aanstaanden predikant, den heer H. Groene veld thans nog predikant te Waarder. Zoowel den architect, den heer A. Van der Haven te Noordeloos, als den aannemer, den heer J. Maasland te Leerbroek, en verdere bouwlieden komen alle lof en eer toe voor de bouwing van de sierljjke en doelmatig inge richte kerk en van den fraaien daarbjj staanden toren. ♦HOORNAAR, 9 Dec. Behoudens goedkeu ring van heeren Ged. Staten, heeft de gemeen teraad alhier het tractement van den hoofdon derwijzer van f 625 op f800 gebracht en tevens besloten tot aanstelling van eene hulponderwjj- zeres met acte voor nuttige handwerken, op eene jaarwedde van f550. Sedert de vorige week is de prijs dei kaa» f0,50 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f93 if 34 per 50 KG besteed. Het kaaswringen ndbmt echter langzamerhand bij gebrek aan melk een einde ♦KRALINGEN, 10 Dec. Iu de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 64 win terzalmen. Prijs f2,45 k f2,80 per half kilo. ♦KRIMPBN a/d LEK, 10 Dec. Donderdag trad als spreker in het Nut op de heer H. C. Hel leman van de Kinderdijk, die op meesterlijkei wjjze voordroeg„De werkstaking" naar het Fransch van Coppée, vertaald door Wertheim. Daarna werden door den spreker en een paar leden bijdragen gegeven. Tevens werd verslag gegeven van den toestand der volksbibliotheek. ♦LANGERAK, 9 Dec. Tot kerkvoogd der Herv. gemeente alhier is benoemd de heer D. Vuijk. ♦LEKKERKERK10 Dec. De afd. Lekker- kerk en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw hield Dinsdag 11. ten huize van A. Mudde weder vergadering. De waarnemende voorzitter, de heer P. W. Van Milaan, deed ver slag van de Alg. Verg. der Maatschappfi te Amsterdam gehouden en deelde mede dat daar bepaald was dat de contributie voortaan f3,00 per jaar zou bedragen. Namens het bestuur sprak de voorzitter den wensch uit dat deze geringe verhooging niet mocht leiden tot verlies van leden voor de Afdeeling in het bijzonder en voor de Maatschappij in het algemeen. Als spreker trad nu op de heer A. F. Marlet, die in het eerste deel zijner rede besprak: De tentoonstelling van vee en zuivel, onlangs te Londen gehouden en de vruchten, die de be kroningen, door Nederland aldaar behaald, reeds hebben of nog kunnen afwerpen voor den land bouwer. In het tweede deel besprak hjj meer de practische behandeling van onze landbouw- dieren, terwijl eene levendige discussie over verschillende landbouw-onderwerpen, naar Aan leiding van door de leden gedane vragen, deze voordracht besloot. Dat een woord van hulde door den voorzitter aan den heer Marlet gebracht werd, was voor zeker in den geeBt van de geheele vergadering. ♦LOPIK9 Dec. Beroepen tot predikant, dezer gemeente de heer J. H. Gezelschap Wz., candidaat te Rotterdam. ♦LOPIK, 10 Dec. In deze gemeente heeft zich een geval van mazelen voorgedaanbij een vol wassen vrouw. ♦LOPIKERKAPEL, 9 Dec. De heer J. Ver duin, hoofdonderwijzer alhier, heeft voor het waarnemen zijner kerkelijke bedieningen bedankt. Ds. W. Willems alhier is beroepen te Herkingen. ♦MEERKERK9 Dec. Door den alhier se dert eenige dagen gevestigden rijksveldwachter Viaene is proces-ver baal opgemaakt tegen een persoon, die in verboden vischwater met korven vischte, zonder' van eene vischacte te zijn voor zien. MOLENAARSGRAAF, 9 Dec. De heer J. H. Geselschap Wz. heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. ♦NIEUW-LEKKERLAND, 9 Dec. Zaterdag avond werd in de Sociëteit „Ons Genoegen" een voorstelling gegeven in de goochelkunst, door prof. Henry De Paris. De twaalf op het pro gramma vermelde nummers werden vlug en han dig uitgevoerd. In de eerste openbare school alhier is een schoolspaarbank opgericht. ♦NOORDELOOS, 9 Dec. Ds. Chr. IJnsonides heeft het beroep naar Waspik aangenomen. OUD-ALBLAS9 Dec. Ds. G. Bouwman heeft voor het beroep naar Dinteloord bedankt. OUDEWATER9 Dec. Ds. J. C. De V$wr te Scheveningen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Ds. J. W. Margadant alhier is beroepen te Wük bij Duurstede. SLIEDRECHT, 7 Dec. De eerste pijler in de Merwede alhier voor de lijn Dordrecht Eist verheft zich trotsch boven den vloed, 't Vol gende jaar zal hij op zjjne hoogte gebraoht worden. Ook een landhoofdwaarvan de grond slag gereed iszal op 't volgende voorjaar moeten wachtenomdatmet het oog op den naderenden winter, geene vergunning kan gegeven worden tot ontgravingen in de onmiddellijke nabijheid van den dijk. De werkzaamheden zullen zich dus voorloopig tot voorbereidende moeten bepa len. In de vorige week zijn nog proefpalen in de rivier geslagen. i> SLIKKERVEER, 6 Dec. Op de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuyl ïb heden de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnsohip, groot p. m. 400 laat, voor rekening van den heer Jacob Kaufur te Dollendorf. ♦VUREN EN DALEM, 9 Dec. Tot hulp onderwijzer aan de openbare school te Vuren is benoemd de heer W. H. De Haas, vroeger werkzaam te Haarlemmermeer. ♦ZEVENHUIZEN, 9 Dec. Pachters van de Catges-brug en hot Catges-verlaat zijn geworden L. Verhoef voor f 180 en A.Voorwinden voor f150. Nog vóór het einde van dit jaar zal op de Rotte een geregelde Btoombootdienst geopend worden tusschen Rotterdam en Zevenhuizen, voor het vervoer van personen en goederen. Onder nemers zijn de heeren: Stal, Warnaar en Van der Schilt te Rotterdam. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 11 December. De Gemeenteraad heeft benoemd tot Binnenvader en Binnenmoeder in het Geref. Weeshuis alhierL. Sohenkel en echtgenoote. Door de oommiBsie, belast met het ontwerpen van plannen enz. voor de ge meentegasfabriek, is als geschikt terrein voorge steld de gemeentegrond van de Lange walbij de woning van H. Boer. Door den Schoonhovenschen IJs club is verzocht, het thans vigeerende Politie- reglement, zooveel noodig, ook toepasselijk te verklaren op de gemeentewateren, wanneer deze met ijs zjjn bedekt. Naar aanleiding der bedenkin gen door Ged. Staten, gemaakt op de door den Raad toegestane subsidie aan het Alg. Burg. Armbestuur van f3300 over 1881, heeft de Raad beslotengenoemd bedrag met f 100 te vermin deren en alzoo te brengen op f3200. De Gemeenteraad heeft eene ver ordening voor de openb. school voor meer uit gebreid lager onderwijs alhier vastgesteld. Door den Raad is besloten, aan de Remonstrantsche gemeente alhier den benoo- digden gemeentegrond voor het bouwen eener kerk o. a. in koop af te staan tegen f 1,75 de vierk. meter. De begrooting der dd. Artillerie- Schutterij voor 1881 is door den Raad vastge steld op f345. Het huis A 325, op den hoek van de Haven en de Lopikerstraatwordt in twee gedeelten bewoond. In het benedenhuis is sedert enkele weken door H. J. Van Eerten een winkel in mandewerk, parapluies enz. gevestigd, terwjjl het bovenhuiswaarvan zich de opgang in de Lopikerotraat bevindt, mede sedert kort wordt bewoond door den timmerman H. Rikaart. In dit bovenhuis nu, en wel op de bovenvoorkamer, ontstond 11. Woensdag-avond omstreeks halfzeven ure brand, naar wij vernemen tengevolge van het vallen eener petroleumlamp, die aan den zolder was bevestigd. In een oogwenk deelde het vuur zich aan de omringende voorwerpen mede en had het zulke vorderingen gemaakt, dat de brand zich zeer dreigend liet aanzien. De brandweer intusschen rukte in allerijl aan, en het was aan haar flinke houding te danken, dat het vuur in zijn vernielingswerk werd ge stuit. Het geheele benedenhuis en de omliggende gebouwen zijn gelukkig gespaard kunnen wor den, zoodat de brand zich heeft beperkt tot de bovenkamers en den zolder. Ook de spuit der Artillerie-Instructie-Compagnie bracht niet wei nig bij tot beteugeling van het onheil, en wij mogen niet nalaten het personeel van genoemde spuit en van de vier geraeentespuiten een woord van hulde te brengen voor den ijver en het be leid waarmede bij deze gelegenheid werd ge handeld. Het huisbehoorende aan den heer J. Pon- sioen was verzekerdde inboedel en goederen van den benedenbewoner Yan Eertendie nog in tijds konden geborgen wordenwaren niet geassureerd, terwijl de bovenbewonor Rikaart, bij wien de brand ontstaan iswas verzekerd bij eene Londensche maatschappij tot een bedrag van f2000, als: voor meubelen J 1000 en voor „winkelopstand met gasleiding", koopmansgoe deren bewerkt en onbewerkt hout en gereed schappen, mede voor f1000. De justitie heeft een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting van 9 December 1880. 1. P. 8., H. R. 't H. en C. R., allen wonende te O., veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 7,50bij wanbetaling te vervangen door ge vangenisstraf van drie dagenter zake van „het tezamen en in vereeniging maken van nachtelijk burengeruchtverstorende de rust der inwoners. 2. L. V., wonende te O., veroordeeld tot eene geldboete van f 11,00, bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van vijf dagen ter zake van „het als tapperbinnen de gemeente Ouder- derkerk a/d IJselzjjne tapperij niet met het slaan van tien uur sluiten en de twee aldaar aanwe zige bezoekers niet dadelijk doen vertrekken." 3. A. S., wonende te O., veroordeeld tot eene geldboete van f 1,00bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van éónen dag; ter zake van „het zich niet vóór of tegen het slui tingsuur verwjjderen uit eene binnen de gemeente Ouderkerk a/d IJsel gehouden wordende tapperij." 4. M. de J., wonende te Oals 3. 5. W. Y. d. J., wonende te K., veroordeeld tot eene geldboete van f 10,00bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen; ter zake van „het met een aakschip, geen zee schip zijnde, ten anker liggen in het vaarwater van de rivier de Nieuwe Maas, onder de ge meente Krimpen a/d Lekzonder op dat aakschip tusschen zons-ondergang en -opgang een helder wit licht te voeren ter plaatsewaar dit het best kon gezien worden." 6. A. d. Z., wonende te R., als 5. 7. H. K., M. K., B. N., W. E. en J. E., allen wonende te P., veroordeeld ieder tot eene geld boete van f7,50, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenter zake van „het tezamen en in vereeniging maken van nachtelijk burengeruchtverstorende de rust der inwoners"W. E. bovendien veroordeeld tot eene geldboete van f7,50, bij wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van drie dagenter zake van „het maken van' nachtelijk burenge rucht, verstorende de rust der inwoners." 8. J. v. R./wonende te B., veroordeeld tot eene geldboete van f 3,00bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen; ter zake van „het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond." 9. C. M., wonende te 8., veroordeeld tot eene geldboete van f 3,00bjj wanbetaling te vervan gen door gevangenisstraf van éénen dagter zake van „het als onderhoudsplichtige van een djjk- slaggelegen in eenen openbaron weg van de dorde soort, binnen de provincie Utrecht, niet de sporen laagtenknikken of gaten nadat zulks vooraf door hot schouwvoerond bestuur was bevolen, hebben gelijk gemaakt." 10. J. r. A., wonende te U., als 9. 11. G. A. F., wonende te B., als voren. 12. Th. J. V., wonende te 8., als voren. 13. A. P., wonende te 8., als voren. 14. W. K., wonende te S., als voren. 15. D. H. G., wonende te 8., als voren. 16. G. 8., wonende te W., als voren. 17. J. J. L., wonende te 8., veroordeeld tot twee geldboetenelk van f 3,00bjj wanbetaling elk te vervangen door gevangenisstraf van óénen dagter zake van „het als onderhoudsplichtige van twee dij kslagen, gelegen in eenen openbaren weg enz., als 9. INGEZONDEN. DE BEDELAARS-DOELEN TE LANGERAK. Goed voorgaan doet goed volgen; met deze gedachte waag ik het, een plaatsje in Uw blad te vragen over 't zelfde onderwerp, dat in het nommer van 28 Nov. 11. door X uit Nieuwpoort is besproken. Als buurmans leed troost, dan zullen hem deze regelen wel goed doen. Tot zijn stichting kan ik meedeelen, dat het vlak bij Nieuwpoort gelegen Langerak ook in 't bezit is van een zoogenaamden bedelaars-doelen, en naar men zegt moet dat logement nog al goede zaken doen. Muziek en zang ontbreken er niet, en als de geruchten over spijs en drank, die er verorberd worden, waarheid bevatten, dan is 't, om menig burger en boer het water om de tanden te doen loopen. Langerak is dan al zeer gezegend. Stel u voor, dat ge 's morgens om 8soms om 7 uur al naar de deur kunt gaan, om daar een quasie- koopman aan te treffen, die wel niet bedelt, maar toch zijn hand ophoudt. Dat is 't begin. Op sommige dagen, vooral bij den aanvang of 't eind der weekwordt men een keer of wat in de gelegenheid gesteld om een cent of een „halfje" af te dokken. Naar een matige bere kening offert Langerak op deze wijze jaarljjks plus minus vijfhonderd gulden op ten bate der armen. (P) En als 't nieuwjaar isDan ziet men ze hier bij troepjes van 5—10 in struikrooversgedaante, met een knuppel gewapend, om hun wenschen uittestorten. Zet u dan maar schrap I De meeste inwoners hebben dien dag een napje met kope ren munt gereed staan, en de huisgenooten lossen elkaar beurtelings af, ten einde de waggelende improvisators hun honorarium uit te betalen. Met menigeen sprak ik reeds over deze zaken en ieder stemt toe, dat het van ons zelf afhangt om aan zulke histories een einde te maken. Maar er behoort moed toe. „'t Zijn toch maar leeljjke venters; ik sta(at) ze maar nietze zouen je de heele boel in brand steken; ze doen maar wat leeljjkals je ze weigert enz." Op grond van dergelijke argumenten wordt de bedelarjj of liever de bedelaarstirannie in koopmansgedaante hier bestendigd. Nu, we weten bij ervaring, dat 't geen aangename gewaarwording is, wan neer zoo'n bedelaar-koopman bjj zijn vertrek een keer of wat een dreigende vuist presenteert aan een vrouw, die weigert iets te geven, evenmin als 't pleizierig is, met een oplichter, die een „reispenning" begeert, opgescheept te zitten en toch, het eenige, radicale middel om van dit volkje verlost te worden, is en blijftniet geven. De politie immers kan de hand niet leggen op personen, dievan een patentje voorzienmet eenige doosjes lucifers of een paar velletjes post papier hier rondzwendelen. We zullen ons dus óf in den toestand moeten schikken, óf,dooreen vereenigd pogen moeten trachten deze parasieten te noodzaken dat ze werk zoeken of toevlucht nemen tot de armbesturen hunner woonplaats. Wie neemt het initiatief P Y. DE LANDERIJEN IN DE WATERSCHAP^ PEN ONDER JAARSVELD. Wanneer men den stand van het water in het waterschap Lopik c. a.welke beneden het zomerpeil staat, met dien van de waterschappen in de gemeente Jaarsveld verge! jjkt, dan mogen de grondeigenaars aldaar daarop wel jaloersoh zijn, te meer, omdat Jaarsveld een stoomgemaal bezit en het water uit den Lopikschen polder door molens wordt weggemalen en alzoo van de weers gesteldheid afhankelijk is. Toch staan de wa terschappen Vogelzang en Wiel nog op enkele plaatsen blank. Wegens de reparatie aan het stoomgemaal, hetgeen nu en dan nog al eens plaats heeft en waardoor thans weder het stoomgemaal in ver scheiden dagen niet heeft kunnen werken en het waarschijnlijk nog wel eenige dagen zal aan houden eer het weder in werking kan komen, zal zeker niet van gunstigen invloed zjjn, om de landerijen spoedig van het water te bevrijden, vooral met het oog op de vele kwel, waarvoor de polder Vogelzang algemeen bekend staat. Nu is het gelukkig wel in een jaargetijde waarop de landerijen niet gebruikt worden, behalve voor de werkzaamheden in hout en teen, maar toch, ieder eigenaar ziet gaarne zjjn land, wanneer hij voor de drooghouaing daarvan zjjne lasten betaalt.X. SE. Gemengde Berichten. Zondag j.l. werd ten huize en ten nadeele van den landbouwer G. R. te Vuren eene som van f355 aan bankpapier ontvreemd. De dief, een onbekende landlooper, heeft zich echter slechts kort in het bezit van dien schat mogen verheugen, daar hjj reeds Dinsdag d. a. v. aan het spoorweg-station Boxtel gevat is. Als voorbeeld van zeldzame vruchtbaarheid kan dienen, dat de landbouwer J. Ven te te Zevenhuizen van een stuk grond ter grootte van 100 oude roeden 400 HL. sui kerbieten heeft getrokken. Onder deze veld vruchten waren er verscheidene die 20 en één zelfs die 28 halve kilo's woog. In het gedeelte van het gouver- nements-gebouw te 's-Hertogenbosch, bewoond door 's Konings commissaris, is eer-gisterèn een brutale diefstal gepleegd. Uit een der slaap kamers namelijk is een gouden horloge met dito ketting ontvreemd en, naar men zegt, worden meer voorwerpen gemist. De politie doet on derzoek. Zaterdag-avond, omstreeks 9 uren, brak er brand uit op de hofstede van den land bouwer Blom, te Rietveld nabij Woerden. Vooral tengevolge der heerschende windstilte heeft de brand zich bepaald tot twee hooibergen en een schuur. Huis en zomerhuis zjjn, behoudens eenige schade, bewaard gebleven. Ook te Lienden zjjn twee perso nen, de heeren V. K. en V. D., in brandbrieven met den dood bedreigd. De eorste moest f 25, de laatste f 50 op eene aangeduide plaats depo- neeren. Men zegt dat de politie reeds den da der, die vermoedelijk een medeplichtige heeft, bij de poging tot afhaling van 't geld, zou be trapt hebben. Roeien, de man die te Arnhem als brandbriefschrijver gevat is, is wegens gebrek aan bewjjzen uit zijne preventieve gevangenschap ontslagen. Gister-middag is de stoomketel van de Heineken Bierbrouwerjj te Rotterdam ge sprongen gelukkig zonder brand of ongelukken te veroorzaken. Op de weekmarkt te Gouda wer den op Donderdag 9 Dec. 3 varkens verkoohtte zamen de aanzienlijke zwaarte van 900 kilo grammen hebbende. Vervolg der Nieuwstijdingen. Op een tractement van f 800 is de heer L. Romans van Schaik, hulponderwijzer te Ammerstol, benoemd tot secondant aan de school voor meer uitgebreid lager onderwjjs te Den Burg, eiland Texel. Omtrent de waarde van de onder zoekingen naar de verzakkingen van den Lek- djjk te Vreeswijk wordt in de N. R. Courant het een en ander medegedeeld. „Dat de djjk- verzwaring een goed geslaagd werk is," kan in zoover worden toegegevenzegt de berichtge ver, dat het ten minste de leerrjjke ervaring heeft geschonken, hoe nuttig het ware geweest met meer ernst de gegrondheid te onderzoeken van de vrees van meerdere deskundigen, onder welke de hoofd-ingeHieur Du Cellióe Muller, dat do ondergrond van den dijk het tegenwoordige kolossale gevaarte, althans op sommige punten, niet zou kunnen dragen. Zorgvuldige boringen op korte afstanden, zoo wel binnen- als buitensdijks, dus op meer uit gebreide schaal dan heeft plaats gehad, zouden de gegrondheid van die vrees hebben aange toond. Men had dan aangevangen met hetgeen waarmee men thans eindigt nl. het leggen van bermen— gelijk men bij een gebouw niet de fondamenten legt eerst wanneer het gedeeltelijk ingestort is. Tjjd en geld waren dan bespaard, en het openbaar vertrouwen uiet, zooals thans, geschokt. De rechtbank te Rotterdam ver nietigde gisteren een vonnis van het kantonge recht te Gouda, waarbjj W. v. L., wegens het visschen in een zelling in de rivier den IJsel, met vergunning van de steenfabriekanten, eige naars dier zelling, was veroordeeld. De recht bank achtte door het O. M. niet bewezen, dat het visohrecht in die zellingen aan een ander toekwam. Voor de gronden grenzende aan dfen spoorweg-viaduct te Rotterdam werden hooge prijzen besteed. Het vak bjj de Hoogstraat, groot 60 vierkante meter, bracht o. a. f 302 per meter op; de andere vakken naar gelang hun ner ligging f 214, f 166 enz. per meter. Thans zullen er spoedig sierlijke winkels of bazaars verrijzen. ♦AMMERSTOL, 11 Dec. Alhier zjjn van 6 iot 11 December aan de markt verkocht: 12 zalmen, wegende van 18 tot 31 halve kilo's; prjjs van f 2,45 tot 2,80 per half kilo. ♦BERG-AMBACHT, 10 Dec. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente zjjn alhier herkozen de heeren: P. Van Wijngaarden Az. en D. Boelhouwer. In plaats van den aftredenden heer K. Den Besten werd gekozen de heer C. Benschop Sr. HARDINXVELD, 10 Dec. De heer J. W. Den Herder is heden met algemeene stemmen alhier benoemd tot Hoofdonderwijzer. ♦LEERBROEK8 Dec. De armen dezer ge meente zijn dezer dagen door de beide armbestu ren verblijd met een ruime bedeeling van klee deren en dekens. Door den Raad dezer gemeente is besloten tot het stichten van een nieuw sohoollocaal met onderwjjzerswoning. ♦OUDEWATER, 10 Dec. Heden werd deze Semeente bezocht door 's Konings Commissaris in e provincie Zuid-Holland. Z. Exc. arriveerde per trein 11.34, werd aan het station opgewacht door den Burgemeester dezer gemeente en begaf zich per rjjtuig rechtstreeks naar het Raadhuis, alwaar Z. Exc. eenigen tjjd vertoefde en zich onderhield mpt het Dagelijksch Bestuur en den Gem.-ontvanger en van een en ander inzage nam. Na daarop de brandbluschmiddelen in oogen- schouw genomen te hebben, gebruikte Z. Exc. een lunch bjj den Burgemeester, bezocht verder de openbare sohool, de gem. gasfabriek, enz. om vervolgens weder per trein 4.3 naar 's Hage terug te keeren. Van verschillende gemeente en particuliere gebouwen wapperde Neerlands driekleur, terwjjl van 12—1 ure het carillon werd bespeeld. CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit Ammerstol de volgende week. BEURSBERICHTEN. pC. 10 Dec. Nederl. Werk. Schuld2» 64} Dito dito 3 76,1 Dito dito 4 102 Dito dito 1878. 4 102,", Loten Rotterdam3 1011 Loten Amsterdam3 109 Spanje. Buitenl1 21 f Dito 1876. 2 43} Dito Binnenl. 1 20 Dito 1876. 2 20,V Portugal, Oblig3 51 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 98 Dito 5e Serie. 18545 57 Dito 6e Serie. 18555 81 Dito Obligatieleen. 1864 k f 1000. 5 97 Dito 1866 af 1000. 5 97, Dito 1860 2e leen. 4j 88 Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 76 Dito Obligatieleen. 1859. 8 67 Dit# 1872. 5 89 Dito 1878. 5 89 Dito 1875. 4} 80 Dito 1877. I 5 941 Dito Pandbrieven. .5 78} Dito Aand. 1864 5pC.Rs. 100. 139| Dito 1866135) Oostenrijk, Obl. pap. Mei—Nov. 5 62 Dito Febr.—Aug. .5 61r7,' Dito zilver Jan.—Juli. 5 62} Dito Apr.—Oct. 5' 62X Turkije. Alg. Sch. 18655 10|{ Dito 18696 13} Egypte Oblig. 18766 68} Dito Spoorwegl. 18765 95 N. Amerika Oblig. 1876. 4} 110} MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 8 Dec. Boter: le qual. 65 ot., 2de qual. 60 ot. per half kilo; kaas f32 h 34, vette varkens 26 k 30 ct., overloopers f 8 k 12schapen f26 k 28, lammeren f 16 18, vette kalveren 22 k 24 ets. per half kilo, nuchtere dito f6 8 per stuk; aardappelen Kleingeel f4,00, Zeeuw- Bche jammen f4,20, Wolkammers f3,40, Roode f 3,00, Poters f 2,40 per Hectoliter. Hennep Schil, Bint en Gelling geen vaste marktprjjzen, Hennepzaad f7,00 a 8,00. Ter markt waren aangevoerd 60 stuks vee. Prijzen: vette koeien f260 A 280, kalf koeien f 250 k 290, vaarkoeien f 140 k 170, kalfvaarzen f 120 k 150, guiste vaarzen f80 A 100, kalveren f 15,00 k 28,00. Gouda, 9 Dec. Kaas le quaL f33 k 38, 2e qual. f29 k 32; aangevoerd 28 partjjen. Goeboter f 1,50 k 1,60, wei- dito f 1,30 A 1,40 per kilo. Gorlnehem, 6 Dec. Bjj een aanvoer van ongeveer 550 stuks vee was de handel heden weder vrjj geanimeerd en ruimde het vee tegen hooger prijzen vlug op. Prjjzen: enkele zware kalf koeien f240 A 330, mindere qual. f 150 A 240, dito vaarzen f 140 k 230, varekoeien f125 A 200, guiste vaarzen f80 A 180, hokkeling ossen f75 A 125, dito stieren f 45 A 90, graskalveren f 25 A 50, nuch tere kalveren f8 A 14. Varkens: zware van 150 kilo op levering 60 A 62 ot., die van 90 A 100 kilo 54 A 58 ct. per kilo, fokvarkens van 6 A 8 weken f 9 A 13, eenigszins zwaardere tot f 18 per stuk. Burgerlijke Stand. Gemeente Schoonhoven. Ingeschreven van 3 tot 10 Deo. 1880. GeborenHuibertouders H. de Rade en D. Liefhebber. Jan Servaas, ouders W. van Nor den en A. Satori. Overleden: P. Santman, oud 3 jaren. Ondertrouwd: ARIE VAN VUUREN Rz., te Brandwijk, WILLEMPJE MAAT, Brandwijk, 2 December 1880. Goudriaan. Bevallen van eene Dochter GR AD A VAN TUIJLgeliefde Echtgenoote van L. A. VAN DER VOORT. Jaarsveld, 5 December 1880. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. E. RATELAND KLARENBEEK. Schoonhoven, 11 December 1880. Tot mjjne innige droefheid overleed heden, na eene kortstondige ongesteldheid, mjjn harte lijk geliefde Echtgenoot ARIE WEGGEMAN, in den ouderdom van bijna 52 jaren. Wat ik en mijne 6 kinderen in hem verliezen, kunnen alleen zij beseffen, die den overledene van nabjj hebben gekend. M. SOEK, Weduwe A. WEGGEMAN. Ouderkerk a/d IJsel, 8 December 1880. Na een kortstondig ljjden overleed heden de Heer ARIE WEGGEMAN. Verliezen zjjne vrouw en kinderen veel in hem, ook ons treft dit verlieB zwaar, daar wij gedurende ruim 12 jaar in hem een bekwaam, jjverig en getrouw meesterknecht hadden. P. SCHELLING ZOON. Ouderkerk a/d IJse 1 8 December 1880. De'Ondergeteekende betuigt, ook namens zjjne Echtgenoote, zijnen harteljjken dank aan allen, die hem bjj den 1.1. Woensdag-avond plaats ge had hebbenden Brand, op zoo krachtdadige wjjze hulp en bjjstand hebben verleend. H. J. VAN EERTEN. Schoonhoven, 10 Dec. 1880. De Ondergeteekende betuigtook namens zjjne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, zjj- nen harteljjken dank voor de vele en hartelijke bewjjzen van deelneming, zoowel bjj de ziekte en het overly den zijner geliefde Echtgeuoot ondervonden. Uit aller naam, A. J. DE RUITER. Gouda, 11 December 1880. Harteljjken dank wordt ook namens mjjne Dochter gebracht aan allendie mij in deze dagen van hunne belangstelling blijken hebben gegeven en inzonderheid aan hendie door hunne betoonde vriendschap mjj hebben bijgestaan. 0. PINSE VAN DER AA. Schoonhoven, 11 December 1880. Voor de vele bewjjzen van deelneming, onder vonden bjj het overlijden van onzen geliefden Vader, den Heer JAN REGTDOORZEE, be tuigen wjj door deze onzen welgemeenden dank. G. GREUP. G. GREUP - REGTDOORZEE. Schoonhovon, 11 Dec. 1880. naar verkiezing met of zonder JONGEN. Te bevragen bij JAN DE LANGEN te Zuidbroek onder Berg-Ambacht. De aan de keerzijde gean- nonceerde Aanbesteding van GRINT, door Burg. en Weth. van Lopik, zal niet plaats hebben op Dinsdag 21, maar op WOENSDAG 22 DECEMBER. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Vrjjdag 17 December 1880, des voormiddags 10 ure, len sterf huize van JACOB DE JONG, aan de Lopikerweg aldaar, om con tant geld, verkoopen: bestaande in: Vijf Bedden en toebehooren, Ka binet Secretaire Tafels Stoelen Spiegels Schilderijen, Koper-, IJzer-Tin-, Blik- en Aardewerk, eene partjj AARDAPPELEN, SPEK en STEENKOLENalsmede eenig gemaakt GOUD en ZILVER en hetgeen verder te voor schijn zal worden gdbragt. Alles daags te voren van 1 tot 4 ure te be- zigtigen. Allo soorten SCHEURKALENDERS voor 1881 zjjn bjj S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven voorhanden. Voorhanden eene zeer groote verzameling KEESTB0EKJES, waaronder vele nieuwe van de meest gezochte Schrijvers CATALOGUSSEN worden gratis verstrekt en alle Boekjes ter bezichtiging gezonden. Bij getallen aanzieulijk rabat. S. W. N. VAN NOOTEN. Sohoonho ven. onder Direotie der Heeren DE JON^G Cie te Amsterdam, zoowel onderling als tegen jaar- lijksche premie; voor vaste en losse GOE DEREN en VEE. C. W. YAB BEK KOP, Correspondent. KANTOOR: Koestraat, Schoonhoven. De Ondergeteekende bericht, dat hjfdoor den HoogWelGeboren Heer Mr. F. W. A. BEE- LAERTS VAN BLOKLAND, iu de plaats vau wijion den Heer N. F. VAN STEENBERGEN, als rentmeester van bovengenoemde Heerljjkheid is aangesteld, en mitsdien voortaan alle BETA LINGEN enz. te zijnen kantore moeten geschieden. H. COERT, Notaris. Molenaarsgraaf, 7 December 1880. Bjj S. E. VAN NOOTEN ZOON te Schoon hoven, is verschenen ËEN NIEUWE van Dr. 0. E. VAN KOETSVELD, getiteld Met eene Plaat. Prijs 15 Cents. Van des Schrjjvers vroegere KERST VERTELLINGEN zijn mede nog Ex. te bekomen, getiteld: 1. HET JAAR 1900. 2. OVERBUREN. 3. ZONDER SCHADUW. Prijs van elk 75 Cents. igff* Deze KERSTVERTELLINGEN, niet voor kinderen bestemdbevatten in des Schrjjvers bekenden onderhoudenden trant, ern stige waarheden over de gebreken in het Maat schappelijk leven. - Voor een op te richten Fabriek van ZILVEREN WERKEN te dezer Stede gevrkagd in Btaat de leiding daarvan geheel op zich nemen, alsmede waarvan 1 grondig bekend met het portemon- nale- en 1 met het lepelvak. Ook kunnen nog een paar JONGENS ge plaatst worden. Adres met franco brieven, onder X Y, aan het Bureau dezer Courant. ER BIEDT ZICH AAN, liefst om spoedig in dienst te treden. Te be vragen bjj de Wed. C. VAN DER WERKE te Groot-Ammers. Tegen hoog loon wordt tegen IT i 1 Februari gevraagd Zich te vervoegen in persoon of met franco brieven, Haven Westzijde, B 50. Men verlangt ton spoedigste eene flinke DIENSTBODE. Loon 70 k 80 gulden. Brieven franco te adresseeren aan F. SLOOF te Haastrecht bij Gouda. VAN Mevrouw Wed. PENZEEL vraagt 1 Febr. SCHER- jene zin delijke MEN VEELANGT voor twee k drie dageu in de week, en een DAGMEISJE. Brieven franco, onder letter A, aan het Bureau dezer Courant. wegens plaatsgebrek TE KOOP. Brieven franco, onder letter A, aan de Boek handelaars S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. LOPIKERSTRAAT, bevoelt zich beleefdelijk aan tot het leveren van SCHILDERIJEN en wat verder tot het vak behoort. Mr. Kleermaker, SCHOONHOVEN, bericht, dat hjj door het vergevorderde saisoen allo nog voorradige fijne HEEREN OVERJASSEN voor spotprijs opruimt. Nette Pantalons, zuivere wol, voor f 5,50. Ncltc Fantasiepakkeu, van zuivere wollen- stof, voor 1' tt}— enz, ouz. enz. Geëxamineerd Tandheelkundige. Ilot is juist 37 jaar dat ik onafgobroken alle weken Schoonhoven bezocht heb en 30 jaar Oudewater. Des Woensdags te spreken te Schoonhoven bjj den Heer D. C. DEN IIOED. Des Vrijdags te Oudewatcr bjj den Hoer H. J. KONINGS. TUINMAN beveelt zich aan tot de levering van allo soorten van VRUCHTBOOMEN, HEESTERS, CONI FEREN ROZEN enz.voor concurreerendo Ook belast hjj zich met het snoeijen en aan leggen van TUINEN en PLANTSOENEN en verdere werkzaamheden. Tevens kan bjj hem voor billjjken prijs STROO verkregen worden. yan het op Woensdag den 15en December 1880, in hot locaal van J. VERSPUIJ te Gijbelund, des avonds ten 6} uur. Lezing door d«;g Heer A. C. GRöENEVELDT, Namens het Bestuur, L. VAN DER GIESSEN, Toegang vrij. Secretaris. de ambtelijk vastgestelde dag vóór liet begin der trekking, nemen wij bestellingen aan voor de lsto klasse der Hamburger geldloterjj, die, zoo als bekend, van de regeêring uitgaat, en door deze is gewaarborgd. De loterjj bevat ditmaal 90,500 loten en 46,640 prjjzen ;zjj is dus weer grooter geworden. Er is geene loterij welke zulke voordeelige kansen biedt. Alle prijzen yrorden even als in de Neder- landscho Staatsloterij in 7 snel achtereen volgende trekkingen uitgeloot; de hoofd prijzen die in 't gelukkigst geval gewon nen kunnen worden, zjjn: en vele van 40,000, 30,000,25,000,20,000, 15,000, 12,000, 10,000, 8000, 6000, 5000, 4000, 3000,2000 Mark enz. enz. De kleinste prijs bedraagt meer dan de koopprjjs van een lot. Even als vroeger is de prjjs der loten ambtelijk vastgesteld en bedraagt voor: heele originale loten f 3,60 Ned. Cour. halve originale loten f 1,80 vierde originale loten f 0,90 Tegen ontvangst van het bedrag in munt- billetten, nederl. postzegels, of per post wissel uiterlijk tot verzenden wij deze originale loten, met het staatswapen voorzien, in tjjds voor de trek king der eerste klasse. Uitvoerige trek- kingsprogramma's voegen wij bij iedere be stelling. Ambtelijke trekkingslijsten en de gewonnen sommen worden na de trekking prompt door ons toegezonden. De uitbeta ling dor gewonnen prjjzen geschiedt onder toezigt der regeering Bjj de laatste trek kingen zjjn zooals bekend op Nrs. 58716, 84466, 35968 gevallen. Wjj hopen ook deze keer onze begunstigers in Nederland met groote prjj zen te kunnen verrassen. Ten oinde mot gewone stiptheid alle bestellingen te kunnen uitvoerenverzoeken wjj ons zulke ton spoedigste en direct te zonden. HOOFDLOTERIJ-KANTOOR, HAMBURG. Steiaer,

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 2