hues. Zondag 19 December. 1880, IN. M. N'. 601. DRUB, jnnendat do HER GR O EI van Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Irecht. LOST.” age. van PLAATS- ïRF, 240. lijnaars. E. :T’ mi e partij gten en BUITENLAND. BINNENLAND. De lersche qnaestie. •ffoV 0 ïw' RD KELLER; ZOON. on- op- verklaring S. W. N. VAN NOÓTEN te Schoonhoven, Uitgevers. iet gevolg van ide naar hare saam het ver- borgsoiunietje, nier lichtgeloo- bb, zoodatieder Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prps: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco per post door het geheele qjk 0,80. je weken t harde iaals door o ceurd de rech- Directeur SCHOOÏfHOVENSGJffi leeft de eer te en tijd in den VOOR NAAI- ileverd. Deze verbeteringen, n rollen voor- eugdzaamheid, ORIGINEELS ilke zij bieden, i die beetaan. land, s gestreng toe Vijf Commis- i in de grootste t blad geplaatste Ameide, wordt de gelegenheid, indelen. DO, f200, flOO •den in de afge- IJ getrokken bij p Nederlandgche Singel, Schoon- 1 >wel nde, v ■WJ dien O 6 vissol, postzegels 1, Haarkundige, dam. mthoud dit goed! In den Ministerraad wordt druk beraadslaagd over de maatregelen, die aan het Parlement zullen worden voorgesteld tot herstel der orde en tot wijziging der bepalingen betreffende het landbezit. Ook de Transvaalsche boeren zijn weer duchtig aan den gang. aanhoudend volkomener; in 1797 barstte de burgeroorlog los, de opstandelingen werden in een bloedig gevecht door de Engelschen gesla gen. Van toen af heerschte er een waar schrik bewind, in stroomen van bloed werd de tegen stand gesmoord. Diep is het te bejammeren dat de lersche Katholieken al het mogBlijke deden om de sympathie welke ieder voor ramp spoedige strijders moet gevoelen, te verbetren; zij maakten menigwerf van de verwarring ge bruik om door laaghartigen moord hun woede te koelen aan hun Protestantsche land- en lot- genooten. Nog herhaaldelijk verschenen Fran- sche troepen op de kust, maar zij werden ge slagen, gevangengenomen of keerden onverrich ter zake huiswaarts. De Regeering achtte nu den tijd gekomen om Ierland den laatsten schijn van onafhankelijkheid te ontnemen, zijn afzonderlijk Parlement. Wel had het nooit veel te beteekenen gehaddoor de bekende eedsbepaling bestond het geheel uit voorstanders der I ngelsche belangen. Door om- kooping wist de Regeering een meerderheid te krijgen voor haar bill tot vereeniging der beide Parlementen, en deze was spoedig een voldon gen feit. (1801). Koning George III weigerde de slagboomen op te heffen, die de Katholieken uit de Volks vertegenwoordiging sloten, en een agitatie van vijf-en-twintig was noodig eer dat doel werd be reikt. Het was vooral de vermaarde ’O Connell, wiens krachtige persoonlijkheid en edelaardig karakter, trots kerkerstraf en andere dwangmid delen, de overwinning deed behalen en de éman- cipatie-wet in ’t leven riep. Een nieuw eeds- formulier stelde de Katholieke Ieren in staat, hun zetels in het Parlement in te nemen. (1829). Daarmede stelde men zich geenszins tevreden. Herroeping van de vereeniging, dus herstel der parlementaire zelfstandigheid, was van toen af de leus der misnoegden onder leiding van ’O Con nell. Doch nu deed Engeland zich krachtig gel den. Een wet werd afgekondigd die den lord- luitenant de bevoegdheid verleende volksveree- nigingen te verbieden en den staat van beleg te proclameeren. Deze bill, maar vooral de zen ding van p. m. 40.000 man troepen om haar kracht bij te zetten, had ten gevolge dat men zich wat rustiger hield, zoodat zij eerlang kon worden ingetrokken. In de volgende jaren on dersteunden de Ieren de politiek der Whigs, doch kwamen geregeld in verzet als een Tory-Kabinet aan ’t bewind was: ’O Connell zette zijn bewe ging tegen de Unie voort, hetgeen hem een door het Hoogerhuis onwettig genoemde veroordeeling tot tuchthuisstraf op den hals haalde. De twee laatste jaren vóór de Februari-revo- lutie (1845 en ’46) werd Ierland geteisterd door een vreeselijken hongersnood. Wel lieten de Engelschen het niet ontbreken aan ruime gaven tot leniging der ramp; niettemin kwamen dui zenden om en weken ontzaglijke drommen naar Amerika uit, waar zij met hun achtergebleven landgenooten de betrekkingen onderhielden. Meer n beele, halve Loten voor do ekomen. ter inzage. Wij authori- ieze verrassende i, te publiceeren VAN ’T RIET, irgemeester, VAROSSIEAU. ;hter van W. J. Postbeambte. KROON, huis v. Arrest. S. V. D.VELDE. 'ebruari 1876. ej. M. SONIUS. J. BLEEKER, Rentenier. [r. W. J. VER- HEIJEN. ij. H. VAN DEE 1NKEMPERB. G Jr. MAN. 78 i SMITS, barbier. AN. DE VRIES. Schilfers. Dun de Schedelhuid, eer, vroegtijdig ïleurmiddel 2. Cristallin (fijne ames-Zeep (fijne Cts. Brochures spreid. Eindelijk verschenen Fransohe landings- I zsgd verbond alle pogingen tot verzoening troepen onder generaal Hoche, doch voorden Saogelyk maakt. niets uit. De organisatie van het verbond werd Wij kunnen hier ons vluchtig historisch over aanhoudend volkomener; in 1797 barstte de zicht eindigen. Het heden weerspiegelt zich in *t verleden, maar niemand kan zeggen wat uit de tegenwoordige verwikkelingen „worden zal.” Dat een geheel onafhankelijke lersche natie levensvatbaarheid zou hebben is mooielijk aan te nemen en zelfs zou men het als een ramp voor de bewoners van het „groene Erin” moeten beschouwen als het inderdaad zoo ver kwam. Doch evenzeer is het waardat een schikking op het punt van grondeigendom moet gevonden worden het eeuwenoude onrecht moet binnen de grenzen van het bereikbare worden hersteld. Home-rule moge in de toekomst voor de Ieren gewenscht zijnook de Engelsche koloniën in Australië Afrika en Amerika bezitten haar eigen wetgevende vergaderingenen er is tusschen Ieren en Engelschen te weinig overeenstemming om een volkomen ineensmelting der wederzijdsche belangen te kunnen verwachtenvoor het oogenblik is zij alles behalve wenschelijk. Maar wie zal het too verwoord uitsproken, dat de opgezweepte volkshartstochten tot bedaren brengt? Voorwaar, Engeland, „de beheerscher der golven”, zal heel wat te doen hebben om meester te worden van den toestand. Prijs der Ad verten tiënVan 1 tot 5 tegels 0,50. Iedere regel nyper 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Overzicht De kostbare reis, die de Keizer van Rusland onlangs maakte van Livadia naar St. Petersburg, had, zooals thans blijkt, een gewichtig doel. De Keizer zal zich met Januari a. s van de regee- ringszaken terugtrekken en vorstin Dolgoranki huwen. Aan den oppersten Staatsraad Werchowi Savjet zal de hoogste verantwoordelijke macht in den Staat worden opgedragen, terwijl de Groot- vorst-Troonopvolger den titel van President zal voeren. De Keizer behoudt den Keizerstitel voor zich, doch doet overigens afstand van de regee ring. Zijne echtgenoote zal den titel van Her togin van Holstein Gottorp voeren en hare kin deren men ziet, er is op alles gerekend prinsen en prinsessen zijn. Hoezeer de staat kundige toestand in Rusland van dien aard ia, dat zich daaruit gemakkelijk het besluit van den Keizer zou laten verklaren, schijnt die toestand daaraan toch geheel vreemd te zijn. De geheele omwenteling is het werk eener vrouw! De behandeling van de begrooting van Eere- dienst in den Prulslschen Landdag heeft gele genheid gegeven om nog eens opjfle anti-Semi- tische beweging terug te komen. Db hofprediker- afgcvaardigde Stöcker, de voornaamste leider dier beweging, heeft in eene verklaring zijne vroegere bewering gehandhaafd, dat een groot deel van de Joden verdedigers hij de zwendelarijen van 1870 betrokken waren. Hij vond een onverwachten medestander in Alvin Stahn, oud-Consul van Duitschland te Parijs en Israëliet van geboorte, die het anti-Semitische adres mede onderteekende, omdat hij het zeer noodig achtte, dat de Ber- lijnsche Joden eens eene kleine waarschuwing kregen. Intusschen werd een geheelen dag met dan ooit werd thans de aandacht gericht op het dat nutteloos en onstichtelijk debat zoek gemaakt en de hartstochten zoodanig opgewekt, dat men elkander begon te schelden en te bedreigen. Van meer beteekenis waren de verklaringen, die tusschen den aanvoerder van het Centrum en de Regeering gewisseld werden over den kerkelijk-staatkundigen toestand, in verband met de Mei wetten. Von Windhorst kondigde aan, dat hij zou voorstellen om het lezen der Mis en het toedienen der Sacramenten door geestelijken van elders voortaan niet meer strafbaar te stel len, zooals de regeering indertijd voorstelde, doch toen door de meerderheid verworpen is. De Regeering betreurde het, dat het herstel van den vrede zich nog altijd liet wachten, doordien de Kamer geweigerd had de middelen, die daartoe leiden moesten, goed te keuren. De Re geering zou intusschen voortgaan met omzichtige toepassing der bestaande wetten, hoewel zij niet zonder zorg was voor de toekomst. Bij de behandeling der begrooting van ont vangsten in de Fransche Kamer van Afgevaar digden, heeft een dezer voorgesteld de geestelijke orden en congregaties wat, belastingplichtigheid betreft geheel gelijk te stellen met gewone on derdanen. Het is niet onmogelijk, dat dit voor stel wordt aangenomen, maar tevens waarschijn lijk, dat de Senaat er zich niet mede vereenigen zal. Deze bracht ook wijziging in de begrooting van de tractementen der geestelijken, zoodat dat deel der begrooting van uitgaven nogmaals i’ de Kamer zal moeten behandeld en goedgeki worden. Over het ontwerp betreffende terlijke organisatie moet de Senaat nog altijd beslissen. Misschien wacht men daarmede wel tot né de Kerst-vacantie. De toestand in Ierland geeft aan de Engelsche regeering handen vol werks. Nieuwe troepen zijn naar het eiland afgevaardigd, waar de on tevredenen zich meer en meer tot een geduchte macht organiseeren. Zij hebben nu rechtbanken ingesteld, die de personen welke zich niet naar hunne aanwijzingen gedragen, zullen vonnissen. Tot nog toe geschiedde dit zondor vorm van proces. staten-generaal. De Tweede Kamer zette de behandeling der Staatsbegrooting voort. De geest der bezuiniging, die dit jaar meer dan ooit over de leden vaardig schijnt en waartegen alleen de Minister van Justitie met goed gevolg weerstand had gebo den deed zich bijzonder gelden bij Hoofdstuk V, (Binnenlandsche Zaken)en daardoor heeft het debat een doorgaand karakter van loven en bie den verkregendat moeielyk in al zijn bijzon derheden met korte trekken is'weer te geven. Bij art. 80 bestreed Mr. Van Dedem de opvat ting des Ministers omtrent het niet besmettelijk zijn van het rotkreupel der schapen doch kon dezen niet van zienswijze doen veranderen. De algemeene beraadslagingen over het onder wijs in het algemeenbepaalden zich tot een opmerking van den heer Heydenrijckover de opdrjjving der uitgaven, waaraan het tekort op de Staatsbegrooting is toe te schrijven; bij die over het Hooger onderwijs in ’t bijzonder wenschte dezelfde spreker te vernemenhoe groot het maximum voor volledige uitvoering der wet zou zijn opdat de natie kan weten waaraan zich te houden. Een wensch van den heer Kool, om aan de universiteiten collegie te doen geven in militaire chirurgie en geneeskundigen velddienst, zou door den Min. in overweging genomen worden. Het crediet voor het ziekenhuis te Leiden waarvan de kosten de raming verre hebben over schreden werd op voorstel der Commissie van Rapporteurs met f22000 verminderd. In de avondzitting van Maandag werd een amendement tot schrapping van een bedrag voor de uitbreiding der universiteitsgebouwen te Utrechtwelk voorstel door den heer Patijn werd bestreden als een reactie tegen de wet op het Hooger onderwijs verworpen. v De beraadslagingen over Middelbaar onderwijs vingen aan met een bespreking van de noodzake lijkheid van zeevaartkundig onderwijs, door den heer Lieftinck. De heer Bredius drong aan op vermeerdering van het getal middelbare schoten in het zuiden des lands de heer Vermeulen op inkrimping van het getal leervakken. Dinsdag verklaarde de Min een herziening der wet op het Middelbaar Onderwijs noodig te achtentegelijk zou dan het zeevaartkundig onderwijs geregeld worden Voorts werd deze afdeeling onveranderd aangenomen. Tevens werd ook besproken het rapport op het adres van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond, waarbij verzocht wordt tegen lagen prijs een beknopt verslag van de handelingen der Kamer uit te geven. Besloten werd, dat adres aan den Min, v Binnenl. Zaken te verzenden, met verzoek om nadere inlichtingen. De heer Schaepman ving het debat over La ger Onderwijs aan met een bestrijding o. a. van de eischen, gesteld in het Kon. Besluit betref fende den schoolbouw. De heer Van Wasseneer zei, dat zijn partij nooit van den Staat gelden voor haar scholen had gevraagd, en den strijd niet zou opgeven. De heer Keuchenius herin nerde de Kamer aan de 450.000 petitionarissen,"* besprak de rapporten der schoolbouw-commissie en de Parijsche ultra-radicalen in verband met de school waarop de godsdienst wordt beleden; de Voorzitter zag zich gedrongen dien spreker tweemaal te herinneren aan het gemis van tijd voor noodelooze uitweidingen. Ook de heeren Van Nispen, Van Asch van Wijk en De Jonge bestreden de invoering der schoolwet; terwijl de Minister aantoonde, dat die wet, in plaats van een nieuw gebouw te zijn, niets anders is dan een restauratie van die van 1806 en ,1857. In de zitting van Woensdag werden eerst eenige kleine ontwerpen afgehandeld; daarna ging de Kamer voort met de artikelen van Hoofd stuk V, onder-afdeeling Lager Ouderwijs. Op enkete posten werden amendemenden tot ver mindering aangenomenop die voor subsidiën aan gemeentelijke kweekscholen een bedrag van f 50.000; id. aan noodlijdende gemeenten een gelijke som. Art. 133, vergoeding door het Rijk aan de gemeenten (drie millioen) werd met 49 tegen 28 stemmen aangenomen na een plech tige verklaring van den heer Wintgens, dat met dezen post Nederland ten verderve gaat. Nog werd een vermindering op den post voor jaarwedden der bouwkundigen aangenomen. Ten slotte verklaarde do heer Schimmelpenninck van* der Oije nog dat hij wel is waar protesteerde tegen de uitzetting der uitgavenmaar niettemin voor Hoofdstuk V zou stemmen, afgescheiden van de onderwijs-politiek. Op de afdeeling „Kunsten en Wetenschappen” werden in de zitting van Donderdag onderschei den amendementen tot vermindering van subsi- dfen aangenomeno. a. voor do kerk te Gouda landbezit dat men niet geheel ten onrechte be schouwde als de oorzaak waarom Ierland zijn zonen en dochteren niet behoorlijk kon voeden; en het geschil, dat tot dusver voornamelijk van Staatkundigen en kerkelijken aard was geweest, nam meer en meer een sociaal karakter aan. Den meesten was ’O Connell te gematigd; hef tiger volksleiders plaatsten zich aan de spits der beweging, die in de Fransche revolutie van ’48 nieuw voedsel vond. Pasgenoemde Staatsman was inmiddels overleden. Wederom werd Ierland het tooneel van roerige demonstraties en wapenoefeningen, maar ditmaal voorkwam de Regeering de uitbarsting. Herhaalde verhuizingen naar de Nieuwe Wereld w’aren mede een soort van veiligheidsklep. In de laatste dertig jaren hebben de opvol gende Regeeringen veel gedaan om den toestand van Ierland te verbeteren, door bevordering van de nijverheid en de oprichting van scholen voor hooger onderwijs. Doch de lagere volksklasse ten platten lande bleef in haar staat van diepe ver nedering het ontbrak haar aan veerkracht om de ellende te boven te komenvan de school was zij niet gediend, de jeneverflesch werkte de algemeene verstomping zeer in de hand. Wedervond een geheim genootschapdat der Fenians, door Amerikaansche Ieren gesticht, veel bijval: de poging, om een algemeenen op stand in het leven te roepenleed schipbreuk en de voornaamste samenzweerders werden ge straft (1868). Nieuwe namen werden gevonden om het oude program te formuleeren de voor standers van een afzonderlijk Parlement noemden zich Home-rulersen wij weten welk een rumoe rige rol zij gespeeld hebben in de debatten van het Lagerhuis onder het Kabinet-Beaconsfield terwijl een hervorming van het grondbezit voorop gesteld werd door een andere vereenigingde land-leaguevan wier ontzaglijke uitbreiding de dagbladen ons voortdurend op de hoogte hou den zoomede van de gewelddadige en door niets te Yereehöonen'handelingenwaardoor go- zou wel gaarne door kracht orde hebben hersteld, doch opstand der Amerikaansche Franschen, bondgenooten der Amerikanen, had den een landing op de lersche kust in den zin, - en onder voorwendsel van zich daartegen te be- j veiligen vormden de Ieren een 1 williger», dat weldra het voor zienlijk sterktecjjfer van 50.000 man bereikte. Het gouvernement moest nu wel tot zekere j hoogte toegeven; de strafbepalingen! op over tredingen door Katholieken begaan warden aan merkelijk verzacht, en de wetgevende bevoegd heid van het lersch Parlement werd i(itgebreid. Een groot onrecht bleef echter bestaan, de ver plichting om tienden op te brengen ten behoeve der Protestantsche godsdienstleeraars. Om dien druk te ontgaan werd het genootschap der Mannen van het Recht (Right-boys) opgericht, welks le den moesten zweren de tienden in ’t geheel niet of desnoods slechts gedeeltelijk te zullen betalen. De groote Fransche revolutie brak uit, en van haar wachtten de Ieren redding. Een nieuw corps vrijwilligers werd samengesteld, een alge meene geestdrift vereenigde thans de belijders van de verschillende eerediensten tot één doel, vestiging eener lersche republiek. Het Parle ment, alle gevaar vreezende van een samenwer king van de bewoners van het groene eiland met de Fransche republiek, Engelands vijandin, verleende weder concession. De belemmeringen voor den handel werden uit den weg geruimd; de straf, bedreigd tegen Katholieken die des Zondags niet minstens eenmaal een Protestant- sche kerk bezochten, verviel; bovendieii verkre gen zij het recht, met Protestanten in het hu welijk te treden, hun zaken voor de rechtbanken door zaakgelastigden te doen behandelen, deel te nemen aan verkiezingen voor het «riemen t. Een zetel innemen mochten zij echter biet, om dat de eed op den bijbel zulks belette. Men glimlacht bij het lezen dier „hervormingen”, en vraagt zich af hoe het mogelijk is geweest dat een beschaafde natie zulk een druk op een naburig volk kon uitoefenen. Dat alles stilde de ontevredenheid nipt. Toen nu de grootste vrees voor de Franschen g( was, nam Engeland zijn toevlucht tot maatregelen. De habeas-corpus-acte, in 1782 op Ierland toepasselijk verklaard, deze acte bevat de noodige bepalingen tegen inbreuk op de per soonlijke vrijheid, werd ingetrokken de ver- eenigiqg der vrijwilligers ontbonden, en talryke troepenafdeelingen werden over het eiland ver- Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 9 maal in rekening gebracht Het volgend nommer der Schoonhovensche Cou rant zal, /tengevolge van het Kerstfeest, in plaats van op Zaterdag 25 Decem ber, op VRIJDAG 24 DECEMBER worden uitgegeven. Inzenders van Advertentiën en Be richten gelieven hieraan indachtig te zijn. De Uitgevers. Waren de laatste jaartientallen der vorige eeuw voor onderscheiden staten en volken de brengers van veel onrust en spanning, ook in Ierland verliepen zij niet ongestoord. En wat men in Italië, in Poten, in Hongarije later onder soortgelijke omstandigheden zag gebeurenge schiedde insgelijks hier, de onderdrukking schonk het aanzijn aan die geheime genootschap pen die, telkens verpletterdonder een nieuwen naam herrezen en zich met weinig afwisselend program tot op dezen dag staande hielden. In 1770 of daaromtrent vormde zich het eed genootschap der Witkielen (White boys), dus genoemd omdat de leden op de plaats der bij eenkomst verschenen met een hemd over de bo- venkteeding. Indien er iets gedaan moest wor den, ontvingen de saamgezworenen op geheim zinnige wijze een oproeping: in alle stilte verzamelde men zich op het aangegeven punt, de hoofdman wees in korte woorden het doel van den tocht aan, en onmiddellijk werd het voorgestelde plan ten uitvoer gelegd, meestal bestaande in het oplichtennaar het bosch bren gen en vermoorden van een hardvochtig grond eigenaar, een al te ijverig policieman, een ge- haten ambtenaar. Bij het aanbreken van den dag was nietsvolstrekt niets meer te ontdekken dan het lijk van het slachtofferen zeer zelden gelukte het de hand te leggen op den moordenaar. Waren de Witkielen meerendeels verdreven Katholieke pachten en nooddruftige daglooners uit het zuidenin het noorden des lands ont stond een vereeniging van meest Protestantsche landbewoners, die in meer openlijk verzet kwa men tegen de gedwongen en onbetaalde diensten voor den aanleg en het onderhoud van wegen vereischt. Door die, woeligen ging de welvaart der bevolking hard achteruit. De regeering van wapenen de spoedig vroeg de 5 koloniën de inspan- van Engelands weerstandsvermogen. De 1 an, bouugwuuuteu uw Auiüïiküüvü, uuu- landing op de lersche kust in den zin, - .O VO- leger van vrij- die dagen aan- j

Schoonhovensche Courant | 1880 | | pagina 1