111 1.111 N'. 603. Zaterdag 1 Januari. 1881, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Op den eersten dag. i. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag rensonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70, Franco per post door het geheele rijk 0,80, S. W. N. VAN NOOTEN te, Schoonhoven, Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50, Iedere regel meer 0,10. Qroote letters naar plaatsruimte. Intending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 8 maal wordt opgegevenworden aladhts f «aal In rekening gébracht. Bij den aanvang van onze werkzaamheden voor het pas ingetreden jaar valt het ons gemakke lijker dan ooit een onderwerp van bespreking te vinden. Immers, onze lezors zullen er zeker wel niets op tegen hebben dat we thans een oogen- blik blijven stilstaan, om een blik te slaan op het afgesloten tijdperk, dat we eens met elk ander overwegen, wat het jaar 1880 geweest is voor het vaderland in 't bijzonder, voor de menschheid in het algemeen? Al kunnen we dan geen volledig historisch overzicht geven,— er is stoffo genoeg om in enkele trekken het beeld van dat jaar in het geheugen terug te roepen. In de eerste plaats vragen wjj dan: Heeft Nederland reden tot klacht of tot dank? Wjj gelooven, behoudens het vele dat nog te vergeefs om verbetering vraagt, dat we terecht bet jaar dat achter ons ligt onder de goede mo gen rangschikken. De toestand van ons volk mag, vooral wanneer wij vergeljjkingen gaan maken met hetgeen wjj elders aanschouwen, gunstig worden genoemd. De meeste bronnen van onze nationale welvaart hebben milder ge vloeid dan te voren. Wel kan er nog niet ge zegd worden, dat de vroegere kwijning in handel en nijverheid geheel heeft plaats gemaakt voor een opgewekt leven, maar het herstellings- prooes ia in vollen gang, en het mag geen ijdele verwachting heeten, wanneer wij op blijvende verbetering hopen. Met dit verschijnsel staat het lot der arbei dende klasse in nauw verhand. Een jaar ge leden, wij herinneren ons maar al te zeer, was dit in vele opzichten treurig. Een harde en lange winter, gevoegd bjj andere oorzaken, had vroegtijdige staking der werkzaamheden ton ge volge, en in vele gezinnen, die gewoon zijn door eigen vljjt voorziening in de behoeften te vin den, heerschte armoede. Thans is dit,gelukkig in' veel mindere mate het geval. Wel wordt op sommige plaatsen opnieuw over werkeloosheid geklaagd, maar dat is nu de uitzondering, ter wijl het toen de regel was. De voornaamste oorzaak van den veel gun stiger toestand zoeken wjj in den voordeeligen staat van den landbouw gedurende het afge- loopen jaar. De oogst was ruim en kwam meer- enaeels goed binhen, onze veestapel werd door geen ziekten geteisterd. Onze landbouwers heb ben, door hun flink optreden bij de Londensche tentoonstelling, een bewjjs gegeven van opge wekt leven; de Nederlandsche boer zal, mits hij voortga op den ingeslagen weg en partij trekke van de lessen van ervaring en wetenschap, door den buitenlander niet meer minachtend bejegend worden, en men behoeft zelf niet tot den land bouwenden stand te behooren om zich daar innig over te verheugen. Ook voor de geschiedenis van onze wetgeving is 1880 een goed jaar^eweest. Het zou ons te ver uit den koers brengeu als we in bijzondor heden nagingen wat er op dat gebied is voor gevallen; doch twee zaken kunnen we niet on vermeld laten, de invoering van de Wet op het Lager Onderwijs, waardoor bij toeneming kennis en beschaving het gemeengoed zullen worden van alle Nederlandsche knapen en meis jes, en de aanneming door de Tweede Kamer van het Strafwetboek. De behandeling van dit laatste onderwerp ligt ons allen nog versch in het geheugennogmaals wenschen wij er elkan der geluk moe dat een gewichtig beginsel, de blijvende afschaffing van de doodstraf, zegevierend uit den strjjd is getreden. Onge twijfeld, de worsteling der partijen bleef niet achterwege; toch mogen wij er ons over ver heugen dat deze binnen de grenzen der gema tigdheid is beperkt gebleven. Terwjjl wij met smart denken aan de verlie zen, die het vaderland ook weer getroffon heb ben, vooral op letterkundig gobied, wij noemen hier slechts Cremer en Ter Haar, herinnoren we ons aan den anderen kant hot geluk dat ons Vorstelijk Huis ten deel viel, en waarbij op nieuw ten duidelijkste uitkwam hoe innig do band is die Nederlands volk aan Oranje hecht, j Jammer dat we onze schildering van don toe stand met eenige donkere lijnon moeten aan vullen. Voor do bewoners der riviorstrekon is het laatsto gedeelte des jaars droevig geweest; overstroomingen hebben op nieuw belangrijke schade aangericht. Die bijkans periodieke terug- koer van hooge waterstanden is een hoogst ernstig verschijnsel, en het is zeer te hopen dat de aandacht van alljeft'die door hun konnis en hun invloed er toé'-'zijn geroepen, voor goed daarop gevestigd moge blijven. Geldelijke over wegingen mogen hier niet op den voorgrond staan; het water, onze krachtigste bondgenoot, is maar al te dikwijls onze bittere vijand, en heeft het voorgeslaoht den strijd niet geschuwd, ook wjj moeten toonen in dat opzicht niet van natuar te zjjn veranderd en verbasterd. Hot geldt hier een zaak die ons geheele volk Aangaat, en die men zich onder geenerlei voorwendsel van den hals kan schuiven. Volledigheidshalve moeten wjj nog gewagen van den Btaat onzer bnitenlandsche bezittingen. Ook daar is reden van tevredenheidde veepest, die het eiland Java teisterde, vermindert in woede; uit Atjeh blijven de strijdberiohten ge lukkig weg, en voor Suriname, langen,tijd het stiefkind van onze officiëele verzorgers, zijn betere dagen aangobroken. Richten wij het oog aan gene zijde der gren zen, dan ontdekken we verschijnselen van meer verontrustenden aard. Het jaar 1880 heeft van veel strijd getuige moeten zijn. In de eerBte plaats vermelden wij dien op kerkeljjk gebied. De grondslag is nog niet gevonden, waarop beide mededingers naar de heerschappijKerk en Staatvrede kunnen sluiten, en het wederzijdsche wantrouwen geeft aanleiding tot handelingen, die den toets eener rechtvaardige critiek niet kunnen weerstaan. De strijd van het Belgisch episcopaat tegen de school wetgeving overtreft verreweg het bitterste dat wij op dat gebied hier te lande beleefdeneven zoo kunnen we niet dan met leedwezen gewagen van de verwikkelingen in Frankrijk, die tot de uit- drjjving der geestelijke orden hebben gevoerd. Men vergeet maar al te dikwijlsdat geweld het slechtste overtuigingsmiddel is; in een land als Frankrijkdat aan zoo velerlei afwisseling bloot staat, moet men nooit uit het oog verliezen dat de reactie de actie op den voet volgt, en dat, wie heden wordt weggejaagdmorgen terugkeert, onverzoenlijker dan ooit. Och, als Staat en Kerk elkanders rechten wisten te eerbiedigenen geen benijdende blikken sloegen op elkanders vreed zame ontwikelingwat zou er dan door eer- ljjke Bamenwerking veel goods tot stand ge bracht kunnen worden. Nog meer reden tot bekommering geeft de toestand in Duitschland. De strijd tegen de Joden is een treurig staaltje van de herleving van den Middeleeuwschen geesteen teruggang die door allerlei oorzaken in de hand wordt ge werkt. AI» door een schroef omspant het ijzeren budget de nationale welwaarthet leger, en nog eens het leger, is het begin en het einde van de regeeringsbemoeiingen, en alle fiscale en admi nistratieve maatregelen hebben alleen ten doel, de honderdduizenden die naar Bismarcks meening onmisbaar zijn om de nationale eenheid te hand haven op de been te houden. Met dat al verarmt de natiezij die aan de spits der beschaving kon staan en een heerlijke roeping heeft te vervullen in de broederschap der volken, staat daar als bet ware geïsoleerd; gevreesd, maar niet geacht. De on tevredenheid in de geringere klassen, uitgemer geld door de „beschermende" en andere rech ten, neemt toe en uit zich in democratische heftigheden, die wel een tjjd lang onderdrukt kunnen worden, maar die men toch onmogelijk voor goed tot zwijgen kan brengen. Het heeft er al den schijn van of hij, dien men als den grootsten staatsman onzer eeuw huldigt, bestemd is het Rijk door hem gesticht op den rand eener revolutie te brengen. Maar geen van de Europeesche volken staat op dit oogenblik voor een duisterder verschiet dan Engeland. Den toestand in Ierland hebben we kort geleden uitvoerig besproken, en nog niet uitgebreid genoeg om een helder denkbeeld te geven van den staat van ellende, van ver- dierlijking zelfs, waarin de geringere klasse in sommige deelen van dat eiland verkeert. De Engelschen hebben dat zoo maar laten voort duren het rogeering8beleid had wel belang rijker onderwerpen van bemoeiing. Wind heb ben zij gezaaid, en thans rijpt do oogst van storm. Storm oogsten zjj ook in Zuid-Afrika. Do geschiedenis van de Britsche politiek benoorden Kaap de Goede Hoop is, van het oogenblik dat zij de Nederlandsche kolonisten vandaar verdreef, een lange, lange rooks van onrechtvaardigheden. Wij gevoelen modelijden met de Engelsche moe ders, die op menig onbekend slagveld haar zonen moeten derven, sneuvelende voor een slechte zaak; sympathie tot op zekere hoogte ook voor de tegenwoordige bewindslieden, die de gevolgen moeten dragen van do daden hunner voorgan gers; doch dat er een onverbiddelijke rechtvaar digheid voorzit bij de uitkomsten der wereld historie, zien we opnieuw bevestigd. Maar genoog van het verleden en het tegen woordige. De toekomst wenkt onsen wij treden die to gomoet met mannelijken moed en blij vertrouwen. Dat wij allon, elk in zijn kring, streven naar de zegepraal van het goedeeen Staat ia gelukkig als zijn burgers eensgezind, ijverig en rechtschapen zijn. Zij 1881 ons vaderland, ons Vorstenhuis, onze gemeente, elk onzer in het bijzonder gunstig. Zij hot vruchtbaar in werken van blijvende waarde. Lato het bij zijn afscheid niets dan hart verheffende herinneringen na. Met dien wensch in het hart zetten ook wjj, medewerkers aan de Schoonhovensche Courant, onzen arbeid yoort. Overzlebf. In vrede zijn Senaat en Kamer van afgevaar digden in Frankrijk uiteengegaan. Beide hebben iets van hunne eÏBchen laten vallen en zóó is de begrooting ran inkomsten eindelijk vastgesteld. Vóór het scheiden ontving de regeering nog eene berisping van den Senaatover de onhan dige wijzewaarop sommige harer ambtenaren waren te werk gegaanbij het verwijderen der crucifixen uit de gemeentescholen van Parijs. De regeering die reedsvóór dat de Senaatbij monde vaji Buffethaar er een verwijt van ge maakt hadhaar ongenoegen aan die onhandige vrienden had te kennen gegeven kon dus vóór de motie van afkeuring die het gevolg was van Buffet's interpellatievrjj onverschillig blijven. De kalmte, die in Frankrijk heerscht, ten-ge volge van de staking van den parlementairen arbeidzal echter spoedig door nieuwe stormen worden gevolgd. De wet op de rechterlijke organisatiedie nog altijd bij den Senaat aanhangig iBdoet een nieuw en ernstiger conflict vreezentusschen de beide takken van vertegenwoordigingterwijl de re geering daarbjj mede geene onverschillige toe schouwster zjjn kau. De gemeenteraadsverkie zingen die in het begin van 1881 plaats moeten hebben zijn eene slechte voorbereiding voor de hervatting van den wetgevenden arbeid. De pers heeft niet eenB het einde van dezen reeds zooveel bewogen jaarkring afgewacht om den kandida- tenstrjjd te beginnen en hare slachtoffers te kie zen. Gelukkig dat niet allen het partijdig oordeel en de verguizing, waaraan ieder die zich op publiek en vooral op politiek terrein waagt, zoo licht blootstaat, het zoo ernstig opnemen als de nieuwbenoemde President van het Zwiteersebe Eedgenootschap. DezeAnderwerttrok zich de •oavalUn van de zijde der dagbladpers tegen hem gerichtnu hjj gereed stond de hoogste trap van de maatschappelijke ladder te be klimmen zoozéér aan dat hem de moed in de schoenen zonk en hij de hand aan eigen leven sloeg. Zooals natuurlijk isheeft het geval in alle Bondsstaten een smartelijken indruk gemaakt. De Ooatenrijkscbe regeering is door de ver tegenwoordiging gemachtigd om de Staatszaken voorloopig voor drie maanden op den ouden voet voort te zettten; hot voorpostengevecht toonde echter nu reeds aan, dat het de regeering niet gelukt door hare staatkunde van geven en nemen, Duitscher8 en Slavén te bevredigen. Met kunst en vliegwerk zal zij er misschien in slagen om de zaken nog eenigen tjjd gaande te houden. Onbezorgd treedt zij dus het nieuwe jaar niet in. Dit geldt evenzeer van de Engelsche regeering. Voordat het Parlement haar de middelen toe staat om zich uit den nood te redden, zal het beleid der regeer in g voorzeker aau eene scherpe krjtiek onderworpen worden. Dc geruchten omtrent oneenigheid in den boezem van het Kabinet zullen niet bijdragen om het vertrouwen in dat beleid to verboogen, en uit de ongunstige berichten van Zuid-Afrika zal de oppositio ongetwijfeld nieuwe wapenen smeden tegen de regeering. De nadere berich ten uit Kaapstad van den Gouverneur hebben doen zien, dat het den boeren ernst is met hun verzet. Uit Indië zjjn troepen ontboden om de rust to herstellen. Vóór dat die troepen zijn aangekomen kan er echter nog heel wat gebeuren. Do beantwoording van de Turkscbe nota, waarin voorstellen gedaan werden tot beslech ting van het geschil met Griekenland, wacht nog altijd op de beslissing der Mogendheden betreffende het scheidsgericht. De laatste be richten melden, dat aan Span;© het voorzitter schap der conferentie zal worden opgedragen. Intusschen heeft Griekenland aan zijne vertegen woordigers in het buitenland doen weten, dat het niets van een scheidsgericht weten wil, en men weet, dat de onderwerping van Griekenland en Turkjjo aan do uitspraken van het tribunaal do hoofdvoorwaarde is voor de verwezenlijking van bet denkbeeld. Als het zoo voortgaat zal 1881 ons misschien nog niet eens do oplossing dier quaestio doen zien. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer hervatte Maandag-namiddag te 3 uren haar werkzaamheden. De ingekotö£en wetsontwerpen, waaronder die tot vaststelling van do Staatsbogrooting voor 1881, werden naar de afdeelingen verzondondie Dins dag-avond to 8 uren bijeenkwamen. In de zitting van Woensdag heeft do Eerste Kamer van do Staatsbegrooting alleen behan deld en aangenomen Hoofdstuk I (Huis des Konings), Vila (Nationale Schuld), en de Wet op de middelen. Voorts werden nog eenige kleine wetsontwerpen goedgekeurd: verworpen werd, met 17 tcgon 8 Btemmon, een voordracht tot verhooging en wijziging van het Hoofdstuk Waterstaat der Staatsbegrooting, wegens een daarop voorkomende post tot subsidie aan do waterschappon van Hoog-IIemaal en Oyen. De Kamer ging tot den lOen Januari uiteen, om bij haar terugkomst de Staatsbegrooting verder te behandelen. Uit het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de verzending van pakketten met den post blijkt, dat de meer- derheid der leden zich met het beginsel van dat ontwerp vereenigt. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Gorinchem Mr. J. Offerhaws, vroeger kantonrechter te Winschoten, - Bjj Koninklijk Besluit is, met in gang yan 15 Februari 1881, op zijn verzoek eervol ontslag verleend,{aan J. Van Vollenhoven als burgemeester vanJj Rotterdam, onder dank betuiging voor de v«e en gewichtige diensten door hem in die baarekking bewezen; on tot burgemeester dief gemeente benoemd Mr. S. A. Vening Meinesz. lid Van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bjj Kon. Bpsluit is benoemd tot hoogheemraad va» den Lekdijk Bovendams jhr. mr. O. d' Aumale Van Romondt. Bij Kon. besluit is bij de rustende schutterij eervol ontslag verleend wegens ver andering van woonplaats10de bat. in Zuid- Holland aan J. M. Muylwjjk, als lste luit. En benoemd in Zuid-Holland10de bat., tot kapt. J. G. Maris, thans lste luit.; tot lsten luit. H. De Haas en T. ALindemanbeiden thans 2de luit.; tot 2den luit. B. Tukker ven J. A. A. Meevers, beiden thans schutterW. G. Hopmanthans fourier, F. S. Qp tenNoort, J. H. A. C. E. Vau den Andel en B. Mijnlieffallen thans schutter. Tot lid van den Gemeenteraad te Rotterdam is Dinsdag bjj herstemming gekozen de heer J. Voorhoevo HCzn. met 974 stemmen. De heer J. H. Klütgen had 694 stemmen, ter wijl 33 stemmen in blanco waren uitgebraoht, De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat onderwjjzers, behouden» goedkeuring van Gedeputeerde Staten, agent van eeno brand- of levensverzekering-maatschappij mogen zijn, mits zjj zorgen, dat het onderwijs daaronder niet lijdt. Op den avond van den eersten Kerstdag was door de zorgen van H. M. de Koningin, evenals verleden jaar, een Kerst boom opgericht in het paleis het Loo. Tal van kinderen uit de gemeente waren daartoe uitgenoodigd, en allen keerden huiswaarts, voor zien van geschenken, die de boom had opgele verd. De jonge Princes was ook bjj de feest vreugde tegenwoordig. Aau het gebouw van het provin ciaal bestuur te 's Hago werd Maandag aanbe steed hot onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan het gebouw van 's Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda, gedurende de jaron 1881 en 1882. Minste inschrijver was de heer N. Koning Hz. te Gouda, voor f1275. Door burgemeester en wethou ders der gemeente Utrecht is 24 dezer aanbesteed Hot doen van eenige vernieuwingen aan het éénjarig onderhoud van de sluis enz. te Vreeswijk; minste inschrijver de heer J. Bar no veld te Vrees wijk, voor f1880. Het doen van eenige ver-* □ieuwingen aan en het éénjarig onderhoud van den straatweg on hot jaagpad van Utreont naar Vreeswijk; minste inschrijver do heer J. Barne- veld te Vreeswijk, voor f9910. Het doen van eenige vernieuwingen aan en het éénjarig onder houd van het jaagpad van Utreeht naar Woer den; minste inschrijver de heer Van Hattera te Utrecht, voor f2019. Bjj de ten behoeve der gemeente Rotterdam gehouden aanbesteding is aangenomen de levering van vlakke Waalklinkers door Schalij Bekker te Schoonhoven, voor f 17,30 per 1000 stuks. IJselstraatsteen per 1000 stuks C. I. Vroege, te Alblasserdam, f6,68; Schaljj Bek ker, te Schoonhoven, f 6,88; J.C. Van Vliet Dzn., te Gouderak, f 6,90H. R. Van Elk, te Dordrecht, f 6,90; Schalij Bekker, te Schoonhoven, f7,10; K. J. Van Houwoningete Gouderak, f7,13; Gebr. D. B. P. Huurman, te Delft, f7,29. IJselondersteen por 1000 st.: Schalij Bekker, te Schoonhoven, f 6,88 C. I. Vroege, te Alblas serdam f 6,90J. C. Van Vliet Dzn., te Gouderak, f7.20; Gebr. D. B. P. Huurman, te Delft, f7,49. Luiksche kluitkalk, M. Luijten te Rot terdam f 965 per .massa. Door de arr.-rechtbank te Utrecht is rechtsingang verleend met bevel van gevan genneming tegen Gerson Salomon Rosenbach, oud 41 jaren, koopman in manufacturen, ge woond hebbende to Rotterdam, gestalto middel matig en gezet, aangezicht rond en vol, kleur rood, vormoedeljjk ton govolge van hot veel vuldig gebruik van sterken drank, haar bij zwart af, hetwelk aan do voorzijde van het hoofd wordt gemist, bakkebaardon tot aan do ooren donkerblond, oogen blauw, voorhoofd laag, neus breed en dik, kin rond, hebbende een schelle stem on laatstelijk gekleed als heer met een bruine ratine winterjas en phantasiehoed. In de laatste tijden schjjut hij zich inzonder heid ten platten lando en in de omstreken van Woerden te hebben opgohouden, zich voordoende als tolk van een vermogend koopmanaap enkele personen hoeft hjj goederen van gerinBeswaarde

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1