I N°. 6U Robert HoltzWasch-Kristal I 1 DRlIimORST-HIIMG. 1 o Geneeskundig aanbevolen. BL -EEK SODA g cents. BUITI Ov Aan de Boeren zal als de vijandelijkhede digde het Overzicht uitkomst heeft beweze niet te gewaagd wat Na veel loven en b de wapenstilstand verl beide zijden wat moest eindelijk eene schikki echo Boeren en de 1 de volgende voorwaa Aan de Boeren woi toegestaan zij verb Langnek-pas en keen steden. De Suzereii ningin over de Trani land zal daarenboven oefenenwat de buit betreft en heeft hei toekomstige hoofdpl vestigen. Aan eene staande uit generaal binson en de opperrt gen bepalingen te van de belangen de ling der grenzen, met haren arbeid g sche garnizoenen in pen onder generaal trekken en ook ge garnizoenen verstrek Had men hier me in krachten gelijk s noemde voorwaarder standighedenzeker ken. Houdt men Boeren een vijand I met een verplettere gen in een gelijken trachten uit te wissi van gezond verstane Boerenin het bezit Bte de onaf hank grievend ookbewill het voor Engeland i weder te moeten in overeenkomstvoor dane onrecht te er! van den Oranje-Vri toe veelzoo niet van de Boeren bu deze schikking te h De tweede der I< beperking van het het Engelsche Ho goede uitwerking d< zich reeds duidelyk gedwongene keei maatregelen van hi De nieuwe leenii der dan vijftien m Parijs alleen 10 i Natuurlijk schuilt bluf, want aan ka zelden te buiten, van vertrouwen en jaloersoh mag zijl voortaan departeme gestemd zal word, dat vertrouwen n het echter eene op de Premier schym met den Voorzitte leden van het Kt regeering in dien Volgens de laatsü na tamelijk warm dreigde te zullen besloten hebben. Te Koop aangeboden: a 15 Cents per bos. a 13 Cents per bos. BINNENLAND. te Ammerstol. SCI tie Hooft Deze Courant verzonden. Prijs: v< Franco per post doo ff on ged pelen partij gedorscht en hoeveelheid aardap- ^ge worden. Van alleen het zomerhuis, koornmolen gespaard - Jbrand is onbe- inboedel tegen echter niet. Ammerstol, 11 Maart 1881. Goedgezinde Burger» Daar wij in onze gemeente een nieuw Kerk gebouw een sieraad voor onze gemeentehebben, zoo laat ons medewerken met Kerkbestuur en Kerkeraad dat wij zoo spoedig mogelijk zelf een predikant krijgen. Daarom, goedgezinden, laat ons te zamon doen wat onze overtuiging is laten wij ons niet doen afschrikken door tegen werking, maar laat het onze overtuiging zyn, dat het onze plicht isvoor ons zelven en voor onze kinderen te zorgen. Dat wij dus het Bestuur steunen zoo noodig ook met geld. Zeker ben ik overtuigddat alle goedgezinden willen helpen dat heeft men getoond met den Bouw van de Kerk en zouden wij dan nu ons zelven schande aandoen P Ik kan het niet gelooven. Een Ingezeten van Animeretol. Schoonhoven S. W. N. VAN NOOTEN. ALLEEN ECHT CEMS en Schoonhoven J. W. VALK Jz., F. H. HEHEWERTH, W. H. J. SWEMMELAAR en Wed. L SCHÓÓN THIM; Oudewater F. JONKER IDENBURG; IJsHelsteln A. T. JANSEN; Gouda J. C. ZELDEN- RIJK; Woerden HENDRIKS; Vinnen J. C. STUART; Lekkerkerk A.R. KROEF. Zie ook Advertentiën in de Courant. De voor eenigen zaak de Cissey, d verraden te hebbt zullen eindigen, door de Kamer b gekregen, dat de oorlog niet aan Het bericht, d troffen zjjn tusscli niet bevestigd, d< aan een paar gee zijn gedaanmaj verhouding van t Nog onder den St. Petersburg1 Keizer Wilhelm kend moet voor ring der dagblad stichting eener V den mislukten a Keizer, nog slee! éengebracht. Zaterdag jl. Rusland in plee overgebracht. Dt Nieuw DEKRIET Oud DEKRIET Best gebleven. De oorzaak van den kend. De woning was met awi brandschade verzekerd; het vee INGEZONDEN. Ameide, 11 Maart 1881. In de Schoonh. Courant van Zondag jl., den 13 dezer wordt terecht gewezen op het slechte voorbeeld, gegeven door hen, die hu*1 vrees voor de pokziekte zóó overdrijven, dat zij zich be lachelijk maken, vooral in de oogen van de maar al te talrijke tegenstanders der koepok-inenting. Het is en blijft waar: „te veel schaadt.” Dit geldt van alles, wat het ook zij. En wellicht is het ook eenigermate van toepassing op de bedoelde terechtwijzing zelve. Wij willen na melijk gevraagd hebben, of het afkeuring ver dient, dat het hoofd van een gezin last geeft do achterdeur (óf tuinpoort) te sluiten, wanneer zich naast‘die poort een poklijder bevindt? De sluiting hoeït het beletten van het in- en uit- loopen der dienstboden bij den zieke ten doel. Of dat bereikt wordt kan men in het midden laten als men weet, hoe de beyplking hier den spot dry ft met alle voorzorgsmaatregelen. Maar de bedoeling is er niet minder goed om. Schaadt de kleingeestige angst der gevaccineer- den aan de goede zaak, omdat hij het vertrou wen dat de inenting verdient ondermijnt, ramp zalig mag men het andere uiterste noemen, namelijk de verblindheid die geen gevaren ziet. Wij recapituleren: In hoofdzaak zijn wij het met den geachten schrijver eens. De overdre ven vrees van gevaccineerden werkt verkeerd. Maar zeker is, dat, als de bevolking die niets van inenting wil weten, zich alleen bepaald had bij de vryheid (die men hier te lande, helaas! nog altijd heeft), zich al of niet te laten inenten, en het in en uitloopen uit nieuwsgierigheid, zij het ook uit belangstelling, had nagelaten; als zij geluisterd had naar de stemmen ten goede, en niet naar hen, die het goede (wat voor hunne verantwoording kome) tegenwerken, dan zou de treurige ziekte alhier een geheel anderen loop gehad hebben, en in hare ontwikkeling zijn gestuit. Alle binnenlandse! de plaatsing 3 maal ■lecbtB t maal in rei ters niet mede betalen. De heer Rutgers ver dedigde de wet, die hij beschouwt als een schrede in de richting van incom-tax. De 41ste Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd Dinsdag te Amsterdam gehoudenwaarbij 51 afdeelingen vertegenwoordigd warenuitbren gende met de leden van het hoofdbestuur 578 stemmen. Aan de orde is het voorstel van het Hoofd bestuur tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Stafen-Generaaltot onder-1 steuning van het ontwerp van wet op de Registra tie welk voorstel wordt aangenomen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om eene som van hoogstens f3000 Uit te trekken, voor eene Nederlandsche inzending van zuivel op de tentoonstellingen van Birmingham of Londen te Gent en te Hannover, wordt in dien zin ge wijzigd dat hoogstens f 3000 zullen worden toe gestaan om inzendingen te steunen op verschil lende tentoonstellingen van landbouw (zuivel en vee) en daarna aangenomen met 518 tegen 46 stemmen. Een voorstel der afdeeling Wormerveer en omstreken, luidende: „Aangezien de bereiding van boter en kaas grootendeels geschiedt door vrouwelijke personen, zoo stelt die afdeeling de vraag: „Wat kan er gedaan worden om vrouwen en meisjes theoretisch en practisch op te leiden tot bekwame kaas en boterbereidsters P” wordt aangehouden, omdat de vroeger te Leiden be noemde commissie die zaak onderzoekt. De heer Amersfoordt, lid dier commissie, acht eene school noodig. Indien men daarvoor f 100.000 beschik baar stelt, zou zij in Juni reeds in werking kunnen treden. De heer Tiel uit Hoorn ver klaart in zijne eigen gebouwen dergelijke school voor f 50.000 te willen leveren. Sloten gaf het denkbeeld aan de hand om meisjes en jongens in de leer te doen bij prijswinners op zuivel- tentoonstellingen. De vergadering besliste even wel bij acclamatie dat het rapport van de Leid- sche commissie zal worden afgewacht vóór eenige eindbeslissing zal worden genomen. De heer Zijp bracht de quaestie van den zout- accijns ter sprake. Hij toonde aan hoe drukkend die accijns voor den landbouw is, hoe aanzien lijk de kosten van invordering zijn en hoe de belasting wordt ontdoken. De heer Sluiter ves tigde de aandacht op het salicylzuur als een uitnemend en spoedig werkend middel tegen de tongblaar. Uit eenige gedachten wisseling bleek dat het middel, verkeerd aangewend, de beesten dol maakt. Daartoe uitgenoodigd, zal do heer Sluiter alsnu de wijze van toediening in het Maandblad openbaar maken. Te Hoorn bestaat eene goede verordening op het rotkreupel; maar te Alkmaar is een halve maatregel toegepastdoordien de aangetaste dieren op de markt worden toegelaten, al is het dan op een afgezonderde plaats. De heer Waller stelde voor, dat deze algemeene vergadering zich tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zal wenden, met verzoek eene provinciale regeling in het leven te roepen, waartoe met bijna alge meene stemmen werd besloten, zullende een ge- lijk adres ook worden gericht tot de Staten van Zuid-Holland. Do Maatschappij telt thans 13.600 leden. Door oen groot aantal belangstel lenden in de Nederlandsche letterkunde is Woens dag te Amsterdam de driehonderdste gedenkdag van een van- Neêrlands grootste dichters, P. C. Hooftgevierd. Tal van genoodigden woonden eene vergadering in Felix Meritis bij en begaven zich toon op oen drietal versierde schuiten naar de voormalige woning van den dichter op de Keizersgracht, die thans met een borstbeeld van Hooft prijkt. Prof. De Vries hield een korte toespraak, die met fanfares en het gejuich der duizenden toeschouwers word begroet. In don stadsschouwburg werd „do Warenar” opgevoerd. Den volgenden dag had een feesttocht naar het slot te Muiden plaats. De collecte, ten behoeveder waters- noodlijdenden gehouden heeft opgebrachtTe Giesen-Nieuwkerk f 92,961te Peursum f 114,05, te Ottoland f 137,00. gAMEIDE, 17 Maart. Alhier is tot Kerkvoogd gekozen de heer A. Van Kekom, in de plaats van den heer H. Van Lom wel, die als zoodanig heeft bedankt. ♦BERG-AMBACHT, 17 Maart. Ds. A. Renier, prod, alhier heeft voor het beroep naar Axel bedankt. ♦BERKENWOUDE, 17 Maart. Vrijdag 11. trad in de Nutsvergadering als spreker op de heer J. Streefland van Streefkerkdie de talryke hoor ders bezig hield met eene lezing over „Do Werk staking”, on met eenige stukjes in proza en poëzie. Daarna gaf de rederijkerskamer twee stukjes ten beste. Het eene getiteld „Do Iluwehjkscandi- daat”; het tweede „Stotteraars in soorten”. Tevens werd eene inzameling voor de Trans- vaalsché boeren gehouden, welke f26,27 opbracht. •JAARSVELD, 18 Maart. Tot tegenschatters voor de personele belasting dezer gemeente voor den dienst 1881/82 zjjn herbenoemd de hoeren P. Kentie en Dirk Blok alhier. Volgens de tienjarige volkstelling bedroeg de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1880 728 m. 661 vr., totaal 1389 zielen. Zij vermeer derde in den loop van het jaar door geboorte met 34 m. 22 vr., totaal 56 door vestiging met 25 m. 32 vr., totaal 57. Zij verminderde door sterfte rflot 17 m. 20 vr., totaal 37 door vertrek met 33 m. 36 vr., totaal 69. Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1880 bedroeg 737 m. 659 vr., totaal 1396 zielen. LEKKERKERK, 15 Maart. Uit hot verslag van den secrctaris-penningmecster der spaarbank van dit Nutsdeparteinent blijkt, dat door de deel hebbers in 1880 is ingebracht f 4800,39 en terug gevraagd f6434,63. De schuld aan de deelheb bers bedroeg op 31 December 1880 f 19.582,39; terwyl het crediot der bank op dien datum be droeg f20.293,91, zoodat er een batig saldo was van f711,52. Het aantal deelhebbers bedroeg op 31 December 1880 386. LEERDAM 17 Maart. Aan het gehouden toe latingsexamen voor de Rijksnormaallessen alhier, Rebben 8 aspiranten zich onderworpen. •LOPIK, 16 Maart. De op. 7 dezer door den heer Marlet van Hontenisse alhier gehouden landbouwvoordracht was hoofdzakelijk gowyd aan do bespreking der veefokkery Torwjjl spreker op RIETSTROO 10 Cents per bos. Te zien en te ^bevragen bij D. OOMS Jz. den voorgrond stelde dat het Hollandsche melk vee voor deze streken het meest geschikt is, gaf hij de noodige wenken op hoedanige wijze dat uit muntende ras te verbeteren was hetgeen hoofd zakelijk moest worden gevonden in het opfokken van het jonge vee. Spreker was van gevoelen, dat over het algemeen tq weinig zorg aan het jonge vee werd besteed. Vele malen wordt de biest de jonge kalveren onthouden, hetgeen spreker zeer af keurde. De biest toch bevat lichtere bestanddec- len, minder kaas on meer boter en vet dan de melk van de koezoodat het voedsel gemakke- lyker is te verteren en in de eerste 8 A 10 dagen de kalveren niet mag worden ontnomen. Karne melk of wei met geplet lijnzaad ruime hokken en de vrye lucht werd voor do kalveren zeer aanbevolen. De landbouwer moet niet denken wanneer ik het beste voer aan de koeien geef, dan heb ik daarvan het meeste voordeelmaar zijn streven moet zijnhet beste voedselbij voorkeur de hoogc drooge weide met kort gras aan het jonge vee te verschaffen. Do uitkomst zal dan zeker zeer verrassend zijn. Het nut om de vaarsen niet te jong voor den aanfok te be stemmen doch hen eerst den vollen ouderdom te schonkenwerd breedvoerig besproken. Zoo- dra het vee op stal is moet men zooveel mogelijk zorg dragen dat het saprijk voerzooals sui kerbiet of andere wortelgewassenals toevoer bekomt. Dat toch is zeer nuttig, zoomede het voeren van zoutvoor de goede spijsverteering. Het voeren van schimmelachtig en muf hooi en slechte lijnkoek werd zeer afgekcurdmet eene breedvoerige uitlegging van het nadeelige daar van. Het strooien van zout in de hooibergen werd zeer aanbevolenzoowel voor het onnatuurlijk broeien als voor de zuiverheid van het hooi. Een voorstel bij de Regeering aanhangigom geen accijns van zout te heffen bestemd voor den landbouw is zeker van groot belang om hiertoe gunstig mede te werken. Nadat de geachte spreker eenige nuttige wen ken omtrent het snoeien van boomenhad ge geven werd do vergadering gesloten. Aan de Afdeeling ^Jselstein van het genoot schap voor landbouw, en kruidkunde komt een woord van dank toe, voor do flinke wijze, waarop het de belangen van don landbouwer behartigt terwijl do wensch van velen hier zeker niet on gepast is dat de landbouwers niet langer zullen aarzelen zich als lid dier vereeniging aan te sluiten, waartoe roods enkele zijn toegetreden. ♦OUDEWATER, 16 Maart. Op de gisteren avond alhier gehouden Nutsvergadering werd het volgende programma uitgevoerd: 1. Zang (dubbel quartet) Kuhreihen van F. Huber. 2. Harmonium en piano 1°. Lieder ohne Worto van Mendelssohn Bartholdy. 2°. Adore- mus, melodie religieuse van H. E. Ravina, door de heeron A. W. M. Jongeneel en P. J. Mun tendam. 3. Voordracht van don hoer H. G. ’t Hooft „Waarheid en logen” on „Jongensstaat- kundo” door N. N. 4. Piano (quatre mains) 11 Traviata van Verdi door de dames De Jong en Nielsen. 5. Twee piano’s (huit mains) De ouverturrf von die lustige Weiber von Windsor, door de dames M. 11. Van Praag on IJ. Zijlstra en de hoeren P. J. Muntendam en J. H. Nou. 6. Voordracht van den heer P. A. A. Molenaar „Do arme Visschers” van De Génestet. 7. Zang Gemengde Berichten. Omtrent het gebeurde met.den heer O. en Zijn koetsier in het Oranjewoud bij Hecronveon, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, worden de volgende bijzonder heden medegedeeld, die eene andere voorstel ling van de zaak geven. Do heer 'osting was op den bowusten avond omstreeks 10 uren in zeer opgewonden toestand in flen stal gekomen, waar do koetsier Agema werkzaam was. Spoedig ontstond er geschil over het luchten van den stal, en de heer Oos ting gaf daarop den koetsier een schop. Deze laatste verwijderde zich daarop, maar ging ten kwart voor twaalven naar binnen, om zyn loon te vragen daar hy dadelijk wilde vertrokken Do heer Oosting zeido daarop, dat hij bet geld zou halen, maar kwam terug met een revolver en dreigde daarmede den koetsier. De koetsier verdween voor een oogenblik, maar kwam spoe dig terug, insgelijks met een revolver gewapend. Er zijn toen drie schoten gevallen. Op hei hulpgeroep van de vrouw des huizes zijn de dienstboden toegesneld en vonden beide perso nen worstelende over den vloer. Een der dienst- meisyesj een revolver op den grond ziende liggen, heeft dien dadelijk achter slot geborgen. Dit wapen was dat, hetwelk den koetsier toebehoorde. Dit geval verwekt veel sensatie, omdat de koetsier, die ’s daags daarna gearresteerd is, te goeder naam en faam bekend staat, terwijl de heer Oosting den naam heeft niet zachtzinnig te zijn tegenover zijne onderhoorigen. Het pu bliek is dan ook zeer opgewonden en trekt vry algemeen party voor den gearresteerden koetsier. Reeds aanvankelijk moeten bij het gerechtelijk onderzoek twee omstandigheden zijn gebleken, waarvan de eene bepaaldelijk voor den koetsier en de andere tegen den heer O. getuigt. De eerste is, dat de revolver van den koetsier niet slechts nog alle schoten bevatte, maar ook dat daarmede nog nooit een schot was gedaan. De andere is: dat de heer Oosting heeft verklaard en volgehouden, dat door hem geen schot is gelost, en de wonde aan de hand van den koetsier door hem, evenals door twee genees- heeren, wordt toegeschreven aan eene beleedi- ging, die de koetsier gedurende de worsteling zich zelven met de haan van zijn eigen revolver zou hebben toegebracht, terwijl ondertusschen dr. Hessel van Heerenveen, geneesheer over de gevangenen aldaar, een kogel in de hand van den koetsier gevonden en verwijderd heeft. Te Polsbroek had Maandag een treffend ongeval plaats. De 25-jarige A. 8., die aan toevallen leed, werd te Bonrepas (Vliet), waar hij aan het werk was, levenloos uit het water opgehaald. De ongelukkige schijnt, ter wijl hij over eene plank wilde loopen, een toeval te hebben gekregen en zoo in het water te zijn geraakt. Hij was de eenige steun zijner hoog bejaarde, behoeftige ouders. Woensdag-middag geraakte het paard van den heer Van H., wonende in den Zuidplaspolder, in de nabijheid van Zevenhuizen op hol. Het kwam bij het station tot staan, doordat het met den kop door de glasruiten van dat gebouw liep. De koetsier kwam met den schrik vrij, doch het rijtuig, waarin gelukkig niemand zat, werd deerlijk gehavend. Een treffend bewijs van eerlijkheid leverde een arme vrouw te Goudadie eenige goederen in de bank van leening bracht en daar voor onder meer ander geldeen rolletje centen ontvingdat bij opening 50 gouden tientjes bleek te bevatten. Dadelijk bracht zij het geld terug en werd voor haar eerlijkheid beloond eerst met tien centen doch later met een gulden. Onder Maasland is Zaterdag-avond oen hevige brand uitgebroken bij den bouwman De Jong. Do brand is ontstaan in den koestal; bij de ontdekking stond het vee in do vlammen. Twaalf paarden, 40 stuks hoornvee, 2 geiten en 35 kippen zijn omgekomen; tevens zijn de beide I hooibergen, benevens eene cn ongedorscht graan en eene L. _Ue arme vissenersvan ne uenesier. i. zjang b (dust) Wie Schön bist du, von H. Weidt, door Polon een0 p A J de dames N. Verboom Soumuin en B C. Diep- huis. 8. Voordracht van den heer_A. C. Van I van De woning was met Aelst: „De jonge Priester” van E. J. Potgieter. 9. Zang (dubbel quartet) Der Gemsjager von F. Huber. Nos. 1 en 9 werden uitgevoerd door de dames IJ. Zijlstra, R. C. Diephuis, 8. H. G. Idenburg en N. Verboom Soujnain en de heeren P. J. Muntendam, R. Van Duinen, P. J. Rahms en J. Broekmeijer. 8TÖLWIJK,10 17 Maart. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op een voorstel van den districts-schoolopzienerom de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school aan ’t Beier- sche op f 1000 te stellen. i VREESWIJK, 15 Maart. Onze geneesheer, Dr. A H Teljer, vierde Vrijdag zijn 25-jarig jubiló. Van allo zijden ontving hij huldeblijken. Eene serenade, die door 4e muziekvereniging Euterpe” met fakkellicht den verdienstelijken arts werd gebracht, alsmede een prachtig vuur werk, besloten den feestdag. ♦VUREN en DAL*EM, 17 Maart. Door stem gerechtigde leden der Horv. gemeenten is met bijna algemeene stemmen beslist, dat voor de eerstvolgende 10 jaren de benoeming van ouder lingen en diakenen en het beroepen van predi kanten zal geschieden door den Kerkeraad. •WILLIGE-LANGERAK, 18 Maart. Volgens de tienjarige volkstelling bedroeg de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1880: 453 m. 422 vr., totaal 875 zielen. In den loop van het jaar ver meerderde zij door geboorte met 10 m. 14 vr., totaal 24 door vestiging met 13 m. 17 vr., totaal 30. Zijj verminderd j door sterfte met 7 m. 8 vr., totaal F5; door vertrek met 21 m. 17 vr., totaal 38. Zoodat do bevolking op 31 Dec. 1880 bedroeg: 448 m, 428 vr., totaal 876 zielen. Door de manslidmaten der Herv. gemeente, die opgekomen waren om te stemmen over de vraagof het beroepen van een predikant zal opgedragen blijven aan den kerkeraad dan of de gemeente dat recht wenscht uit te oefenehis beslist, dat den kerkeraad het beroepingswerk blijft opgedragen. Nog telkens vertoont zich alhier het rood vonk. Gelukkig blijft het van een goedaardig karakterzoodat tot heden daardoor nog geen sterfgevallen zijn voorgekomen. 8TATEN-GENERAAL. Vóór de Tweede Kamer Dinsdag overging tot de behandeling van do gemotiveerde motie van den heer Van Houten tot uitstel van de beraad slaging over de rentebelasting, vroeg do heer Bahlmann vergunning eenige vragen te doen over den waterstaatstoestand in Noord-Brabant. Deze interpellatie werd op oen nader te bepalen dag toegestaan. Daarop besloot de Kamer op voorstel van den hoer Cremers en zonder dis cussie, do Regeering uit te noodigen aan het Russisch gouvernement het leedwezen en do ver ontwaardiging der Tweede Kamer te betuigen by het vernemen van don verraderlijken en laag- hartigen aanslag, waarvan de edele Keizer het slachtoffer werd. En nu de motie-debatten. Zij duurden lang, zeer lang, wel twee dagen! De voorstanders der rentebelasting, o. a. de heeren Blussé, Rutj gers, Idzerda, Van der Kaay, betoogden dat ver meerdering van middelen dringend noodig was, en een heffing op het roerend vermogen een zeer billijke belasting is; dat men, om over deze zaak uitspraak te doen, niet behoefde te wachten totdat do verdere voorstellen van den Minister in staat van wijzen zouden zyn. De heer Van Eek verklaarde zich voor uitstel, maar niet op grond van de motieven door den heer Van Houten aangevoerd; hij stelde daarom een eenvoudige, niet met redenen omkleede orde van den dag voor. De verdere tegenstanders der belasting noemden verschillende gronden op, waarom zij voor een der beide motiën zouden stemmen; do heer Heydenryk oordeelde den financiëelen toe stand- van dien aard, dat op dit oogenblik ver sterking der middelen onnoodig isde heer Corver Hooft zou elke belastingwet afstemmen, vóór hij wist hoe de verhouding zal zijn tusschen Rijks- en gomeentefinanciönde heer De Savornin Lohman noemde do rentebelasting op zichzelve onrechtvaardig. De Minister van Financiën deed nogmaals uit komen dat sedert jaren de vraag, of versterking der middelen noodig is, toestemmend is beant woord, en wel in do richting van belasting op het roerend kapitaal. Do rentewet, als vormende een afgerond geheel, moet op zichzelve worden beschouwd. In de aanneming van oen der beide motiën zou de Regeering een afkeuring zien van haar financiöele politiek. Bij do voortzetting dor debatten op den vol genden dag werd nog door onderscheiden spre kers hun standpunt nader verklaard; o. a. zei do hoer Nijst, dat do schatkist sedert jaren van do bijdragen der renteniers is beroofd; daarom wordo de rentebelasting zoo spoedig mogelijk ingevoerd. Do heer Van Houten betreurde het dat do Minister iets vijandigs in zijn motie ge zien on do portefeuille-quaestie had gestoldhij trok haar daarom in, onder verklaring dat zijn argumenten tegen do behandeling thans togen het ontwerp zelf zouden gokcord worden. De heer Schimmolponninck Van der Oije nam de motie terstond over, doch nadat do Kamer die van den hoer Van Eek had verworpen, verwierp zij ook die van den hoor Schimmolpenninck, do eèrsto mot 51 tegen 30, de laatste met 52 tegen 29 stommen. In de zitting van Donderdag worden do alge meene beraadslagingen over do rentowot begon nen. Het ontwerp werd bestreden door do heeron Van Baar als niet noodzakolyk en inde toepassing onrechtvaardig; Wintgens en Rockers wegens hun voorkeur voor indirecte belastingen Lohman als geheel onanniicimlyk, omdat de grondbezit- LEVENSGEVAARLIJKE HOEST van Kinderen Kuchhoest, Zoogenaamde Blauwe Hoest, onmiddelijke afwending van het gevaar cn snelle zekere hulp door de sedert vele jaren bij deze kinderziekten eenig goed bevonden Alleen echt verkrygbaar in flacons van fl. 2,die van geelo, flacons van fl. 1die van roode, - en flacons van 65 Cent die van witte capsulen voorzien zijn waarop nevenstaand fabrieks merk, te Schoonhoven bij do Wed. Wolff Zn.; Gouda bij F. H. A. Wolff; Gorinchem bij B. J. R. Bosch Zn.; Haastrecht bij J. D. den Hartog; Jaarsveld bij P. Vlasveld; Lekkerkerk bij P. van der Starre; Oudewater by F. Jonker Idenburg.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 4