Zondag 24 April. N°. 619. 1881. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND.- Overzicht. BINNENLAND. de Rotter- OOTEN. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. ■ONHOMW eOURAUT. sche Courant, G. Goossen te 76 jaren. Na dadelijk het staatsman, wiens jongste I HO VEN. 1. aeld tot eene g te vervan- dagen; ter honken toe- weg binnen keren van een water worden algemeen be- gaan ide uit oi November te iterialen voor, djjke diensten art. 10 zijn algemeen niet ;en orders van anzij bij oogen- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 6 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddag» ten 10 ure. rerken, onder esteed: 1. Het te Gorinchem )r de heer A. - Het eenjarig du, te Gorin- irjjver deaelfde ving van het Irandspuithuis irinchem (ra io heer M. H. 7. lenmarkt ruim le buitenland- was de handel oo geen hooge ne gemeente nen aan den st van Beest, gemeente te Burgemeester De Burge- r in ernstige rer 14 dagen Ie vorige week 8 in den nieuw over de Vliet den last niet ;rond die men tst, zoodat de toog gekomen s mede geheel d. Men heeft in verdere on- lordeeld tot ding te ver- J dagen en n; terzake getrokken eenen weg ordeeld tot letaling te drie dagen dagen; ter r, getrok- ir, binnen na binnen 'vertreding vertreding roordeeld tot wanbetaling van twee da- leente Krim- Is trekdieren, lilkorf, vol- ter van Bin- an kalveren seld tot eene te vervan- dagen; ter choonhoven ■onkenschap m sterken- k. 8., allen eene geld- vervangen ir zake van en van ge- binnen de i D. D., allen it twee geld- iling te ver- ién dag; Ier iging 1» ma- 2° werpen g binnen de ntslagen van et hem ten 1 1881, des geleider van op die kar )t 50-jarig ju- niet, zooals p Dinsdag 19 1 mededeelen. or den Raad in nuttige ijmans alhier. H. Bujjten- •t het beroep der laatste dagen en vooral door de koude nach- t ten lijden die dieren veel ongemak en staan zij t ’s morgens mot hooge ruggen. Evenals in het najaar heeft men ze hier en daar reeds van dekken moeten voorzien. ALBLASSERDAM 21 April. De geneesheer i die door den gemeenteraad was uitgenoodigd zich hier te vestigenheeft bedanktzoodat vooralsnog de geneeskundige practijk in deze gemeente van meer dan 4000 zielen alleen door een vroedvrouw vertegenwoordigd is, die boven dien haar function nog in de gemeente Oud- Alblas uitoefent. Gelukkig dat geneesheeren uit naburige gemeenten zooveel mogelijk in de behoefte voorzien. Daar de burgerlijke begraafplaats slechts nog ruimte biedt voor 60 lijken, zal nog dit jaar een nieuwe begraafplaats moeten aangelegd wor den of althans de tegenwoordige zoo mogelijk vergroot worden. Door den gemeenteraad is bosloten tot aan stelling van een hulponderwijzeres, ook voor het onderwjjs in de nuttige handwerken. Ook wordt terrein gezocht tot het bouwen van een tweede openbare school, daar het tegenwoordige gebouw niet voldoende is voor de behoefte, en de in richting tevens veel te wenschen overlaat. Op een vroeger besluit tot opheffing der school van uitgebreid lager onderwijs schijnt men eohter vooralsnog niet te willen terugkomen. ♦AMEIDE en T1ENH0VEN20 April. Met 57 tegen 35 stemmen is gisteren besloten dat gedu rende de volgende tien jaren het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen niet meer door den kerkeraad, maar door het kiescollege zal geschieden. AMMER8TOL, 21 April. Ds. G. H. Blan ken te Wadenoyen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. ♦ARKEL, 21 April. Naar men verneemtzal Ds. King op Zondag 8 Mei a. s. afscheid nemen van deze gemeente. GROOT-AMMER8, 22 April. De heer Joh. Keijman onderwijzer alhier, is tegen 1 Mei a. 8. als zoodanig benoemd te Rhenen. ♦HAASTRECHT, 22 April. Door wjjlen mejuffrouw Alida Van Nooten, onlangste Delft overleden, is aan de Diaconie der Hervormde gemeente een legaat geschonken van f 200^ vrij van successie-rechten. De hoer G. Kompier, landbouwer te Stein, heeft bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijks feest eene uitdeeling van vleesch aan behóef- tigen gehouden. HARDINXVELD, 21 April. Bij de Vrijdag gehouden inschrijving voor het plaatsen eener stoomperspomp in het nieuw te stichten gebouw van den polder Hardinxveld is het hoogst inge schreven door H. Bollinckste Cureghem bij Brusselvoor f 22000en het laagst door de naamlooze maatschappij Les ateliers de Brabant, te Brussel, voor f13910. ♦HOORNAAR, 21 April. Dejaarlijkschever pachting der landerijen van de kerk, gemeente, diaconie- en algemeene armen alhier, heeft 11. Zaterdag f 3984 opgebrachtzijnde f 2 minder dan in 1880, doch nog f 1120 meer dan in 1879. KRIMPEN A/D LEK, 21 April. Ds. B. A. De Jong heeft voor het beroep naar Aalten bedankt. ♦KRIMPEN a/d LEK22 April. Eenige in gezetenen uit deze gemeente hadden het plan gevormd den 300-jarigen gedenkdag van de afzwering van Filips II feestelijk te herdenken. Een verzoek van deze ingezetenen tot den bur gemeester gerichtom eene oproeping tot fret volk te richtenten einde eene vergadering van burgers te beleggenwerd welwillend door ZE. aangenomen. Donderdag jl. had deze vergadering onder leiding van den burgemeester plaats. ,In deze vrij talrjjke vergadering hield de voorzitter eene korte redevoeringwaarin hij de hoofdpun ten uit de geschiedenisdie in betrekking tot het feit stondenin herinnering bracht.on eene opwekking tot de vergadering richtteom dezen gedenkwaardigen dag feestelijk te herdenken. Het denkbeeld vond algemeene sympathie. Tevens stelde de voorzitter eene commissie voor, om de leiding dezer feestviering op zich te nemen. Bij acclamatie werd deze commissie, bestaande uit 15 leden benoemd. Op voorstel van één der leden werd de burgemeester tot eero-voorzitter benoemd. Nadat nog enkele aanwezigen het woord gevoerd haddendie hunne instemming met het doel van het feest betuigden en het volkslied gezongen waswerd de vergadering gesloten. Moge dit feest dat zeker wol aan een der schoonste glanspunten uit onze geschiedenis her innert en de dagen voor den geest brengt, waarin de vaderen met kalmen moed toonden, dat de vrijheid hen boven alles dierbaar wasvooral waar het hunne innigste en reinste belangen golden dat zij niet langer een vorst mochten -•jhoorzamendie niet hunne belangen behar- igdemaar zelfs zijn eerste onderdanen aan de hand van sluipmoordenaars overieverdo mqge M.t feest welslagenen vooral spreken wij den wensch uit, dat er algemeen in ons land feest zoodoende dien dag Alle binnenlandache Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De conservatieve partij in Engeland heeft een groot verlies geleden door het overlyden van haren uitnemenden leider Benjamin Disraeli Graaf van Beaconsfieldin den ouderdom van eene korte ongesteldheid, die reeds ergste deed vreezenontsliep de is jongste regeeringsdaden juist in de laatste maanden zoo druk besproken en veroordeeld werden. Hij was een merkwaardig en beroemd man, zooals trouwens door de or ganen van alle partyen om stryd erkend wordt. Hoewel niet gesproten uit een Engelsch geslacht, wist hij zich, nauw de jongensschoenen ont wassen reeds op letterkundig gebied een naam te maken, die, hoewel hij later zijn lauweren bij voorkeur op staatkundig gebied trachtte te be halen, niet verloren ging. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben hem kunnen aantoonen, dat hjj te ver ging in de wijze, waarop hij tijdens zijn laatste premier schap18741880 getracht heeft de aan spraken van Engeland op den naam van Mo gendheid van den eersten rangtijdens den Fransch-Duitschen oorlog zoo zéér prijs gegeven, te herwinnen. Hij mocht de geheele ten-uit- voerlegging van het Berljjnsche tractaat, waarbij hij zulk öen grooten rol vervulde, niet beleven Afghanistan, met zooveel krachtinspanning en met zulke aanzienlyke offers veroverd, is weder prijs gegeven, en ae opstand en zegepraal der Transvaalsche Boeren hebben doen zien, dat ook de annexatie van die landstreek geen gelukkige greep geweest is. Maar welke staatsman heeft niet zijne politieke fouten begaan, en wie zou ter wille van die fouten aan een man als Lord Beaconsfield den naam van beroemd staatsman willen betwisten Zijn lijk zal, ingevolge zijn wensch, in allen eenvoud in het familiegraf te Hugherden wor den bijgezetniettegenstaande Gladstone eene ter aardebestelling van staatswege en do Koningin eene eereplaats in Westminsters-AM>ry hebben aangeboden. De expeditie te( aan belangrijker schotel van hetg De houding S. W. N. VAN NOOTEN »E Schoonhoven, Ditgewn. zijn den Kantonrechter niet bevoegd ver- kïaard dit procesverbaal op te makefl omdat daarin wordt geconstateerd overtreding van het Groot Waterschap van Woerden. De schoolknaap te Utrecht, die in der tijd het ongeluk had een makker met een pistoolschot doodelijk te treffen en deswege door de rechtbank tot 3 weken celstraf veroor deeld werd, heeft van Z. M. den Koning kwijt schelding tan straf verkregen. Ër zyn valsche bankbiljetten van zestig gulden (ditmaal geen sigarenbons) in om loop, en wel zéé kunstig nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, bezwaarlijk van de echte te onderscheiden zijn. Gelukkig dat reeds een exemplaar door de Haagsche politie in het laatst der vorige week is in beslag genomen van iemand, die het te goeder trouw voor een echt bankbijet had ontvangen. Voorzichtigheid zij intusschen aanbevolen. |en zeer merkwaardige en hoogst belangiijke bijdrage (6000 Mark) voor het fonds tot ondersteuning der watersnoodhjdenden in ons vaderland werd dezer dagen aan de Amster- damsche hoofdcommissie toegezonden. De gift kwam niet van landgenooten, maar was bijeen- gebrackt te Weimar en de opbrengst eener ver loting ran schilderijen, teekeningen, aquarellen, gravure?, enz. Tot hoogleeraar in de faculteit der letteren aan de Vrjje Universileit te Amster dam is benoemd Dr. J. Woltjer, praeceptor aan het gymnasium te Groningen. Uit do Alblasserwaard meldt men om: Sedert eenige dagen zijn de weiden niet alleen met jong veemaar ook met koeien bevolkt. Er zijn veehouders, die reeds al hun beesten van stal gehaald hebben. Veel gras is er evenwel niet, en de koude njjpend. Men ziet dan ook het vee des morgen* nog uren na zonsopgang ineengedoken ter neder liggen. Het is een treurig gezicht en wij noemen het dierenmishandeling. De hooiprijzen te Deventer leger. Dinsdag kon een ladingbestaande uit 17,000 halve kilo’s, bij publieke veiling niet meer dan f19 opbrengen. Door de Rijks-veldwachters is Don- I derdag-nacht bij den bouwman Matthijs Moons in Bloemendaal onder Waddinxveen eene aldaar geslachte koe in beslag genomen, die door den 1 keurmeester als schadelijk voor menschelijk voed sel is afgekeurd, en onder toezicht der politie is begraven. Te Geldermalsen hebben zich enkele gevallen voorgedaan van kwaden droes onder de paarden, een paar met doodehjken afloop. Wij hebben, zegt de Wagening- n proeven gezien, door den heer Wageningen genomen met licht- verf. Verschillende voorwerpen waren daar mede bewerkt, die in een duistere kamer zeer duidelijk te onderscheiden waren. O. a. wenscht de heer Goossen deze verf in toepassing te brengen voor naamborden, die zeer veel dienst zouden doen bij heeren doctoren, veeartsen, vroed- vrouwen, politie, enz. Bij dag aan het daglicht blootgesteld, zouden zij des nachts destemeer zichtbaar zijn en zeer van dienst zijn voor hen, die de hulp van bovengenoemden behoeven. Beroepen tot predikant bij de Ned- Herv. gem. te Vlaardingen Ds. Ph. S. Van Ronkel I te Amsterdam. De heer Kooij te Kedi^hem, leer- ig aan de Ryks-kweekschool te 's Hertogen- joschverkreeg in de vorige week acte als mderarijzer. GOUDA, 21 April. Door Burg, en Weth. is I ter algemeene kennis gebracht, dat eene afdee- 1 ling der Openbare Gezondheids-Commissie alhier zich belast met het scheikundig onderzoek naar de hoedanigheid en de deugdelijkheid van lovens- I middelendat ieder, die levensmiddelen wenscht I te doen onderzoeken, zich daartoe kan vervoegen bij den heor T. R. Cannegieter, lid van boven- genoemde Commissie, en dat voor het oaderzoek :um, bij vooruitbetaling moot worden voldaan eene zijn zekere vergoeding volgens een daarvoor vast gesteld tarief. Bij de op 19 dezer plaats gehad hebbende kerkelijke verkiezingen zijn gekozen: In het collegie van kerkvoogden de hh. G. A. Oudijk en Mr. P. P. P. Kist. In het collegie van no tabelen de hh. C. C. Knaap, J. M. Noothoven I Van Goor, A. Van Veen, T. A. G. Van Deth I en A. Van Reedt Dortland. In de commissie van oppertoezicht de hh. J. A. Remy. G. Prince, Mr. J. H. Van Mierop, A. Smits, P. M. Montijn, Di C. Samsom en P. J. Van der Want Az. Alle candidateil der kiesvereeniging vKerkelijk i Beheer” werden dus benoemd. J *GORINCHEM, 2J April. De mazelen-epidemie breidt zich hier niet alleen uit, maar neemt ook tegen H. Van der L., genees-, in hevigheid toe. Do vorige week zijn weder geh lige te Woerden, aangeklaagd viqr gevallen van overlijden aan die ziekte bij tig< i den burgerlijken stand aangegeven. har. Gebrek aan hooi heeft hier en elders in Udit de Alblasserwaard vele landlieden genoopt hun wensen uu, u... -- vee reeds de vorige week in do weiden te moge gevierd wordenom zoodoende d doen. Ten gevolge van het gure schrale weder 1 tot een iialionalen feestdag te verheffen. aantal kiezers -Generaal be- nciale Staten gt 51. leze gemeente ide Kamer dor ie Provinciale raad. t beroep naar Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland Mr. J. A. Vaillant; tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Krimpenerwaard D. Oskam. De heer B. M eijlink to V ianen is door Z. M. benoemd tot surnumerair bij de posterijen. Bij de hervatting harer werk zaamheden zal do Tweede Kamer bericht ont vangen, dat de rentewet definitief is ingetrokken. De geruchten evenwel, dat de Minister van Fi nanciën besloten zou hebben de portefeuille neder te leggen, schijnen niet gegrond. Het officieele schrijven van den Minister van Financiën aan den Voorzitter der Tweede Kamer, gedagteekend 20 April, luidt: „Ik heb de eer U.H.Ed.G. kennis te geven, dat het bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krach tens ’s Konings machtiging wordt ingetrokken.” Bij de Dinsdag in het hoofdkies- district IJselstein gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten werden uitgebracht 720 geldige stemmen. Gekozen werd de heer E. G. Wentink kameraar van den Lekdijk Bovendams te Schalkwijk, met 414 stemmen. De heerJhr. Barchman Wuytiers van Vliet, te Lopiker-kapel verkreeg 301 stemmen. De Koning, de Koningin en de kleine Prinses zullen den 3den Mei te Amsterdam komen om daar eene week te vertoeven. Bij herstemming zijn tot leden van den Gemeenteraad te Utrecht gekozen de heeren Mr. D. Ragay met 524 en Mr. J. F. De Beaufort met 350 stemmen. De heer Mr. A. M. C. H. Koek verkreeg 476, en de heer Mr. W. Van Nellesteyn 258 stemmen. Tot lid van den Gemeenteraad te Deventer is gekozen de heer 8. J.O.P. Gualthérie van Weezel. Ter vervulling der vacature voor de betrekking van dijkgraaf van de Vijf Hee- renlanden, ontstaan door het overlijden van den heer W. Rooseboomis Woensdag door de daartoe bevoegden het navolgende drietal opge maakt, hetwelk Z. M. den Koning zal worden aangeboden, en bestaat uit de heeren: H. R. I Vogelsang te Leerdam, le candidaat, W. Scher penzeel te Lexmond, 2e cand. en F. Stuart te Vianen, 3e cand. De hoeren Fop Smit Co. zullen in de volgende maand een pennybootdienst openen tussehen het Rijnspoorstation en het Park te Rotterdammet gelegenheid om op enkele tus- schengelegen punten uit te stappen. Op de eergisteren te ’s Hage ge houden tentoonstelling van planten enz. is aan den heer K. Van Nes Pz., firma P. O. Van Nes Zn. te Boskoop de eerste prijs toegekend voor eene verzameling van de 25 grootste en fraaiste conifeeren van den vollen grond en voor de fraaiste en uitgebreidste verzameling conifeeren in de nieuwste verscheidenheden mot uitzonde ring van araucaria’s. Door de afdeeling ’s-G ravenhage van de Holl. Maatsch. van Landbouw zal 30 Mei eene harddraverij met gehouden door paarden stadsprijs wordt uil, en f 100. De heer Reints Bok heeft ontslag i genomen als president-directeur van de Rotter- damsche Tramweg-maatschappij. MetlM ei zullen ook te Haastrecht, j Kinderdijk, Molenaarsgraaf, Waddinxveen en Ij_. Zwammerdam hulpkantoren voor den dienst der J Rijks-postspaarb mk worden geopend. Voor de uitrusting der „Willem Barends” werden van den heer P. J. Van der Want te Gouda 2 mandjes pijpjes ontvangen. Weer dreigt een gedenkteeken van eigenaardige historische waarde uit ons land te zullen verdwijnenom naar den vreemde over gebracht te worden, namelijk het Hugo-poortje te Gorinchem. Wie toch kent niet dit poortje met het huis aan de Groote Markt te Gorki"" waar Hugo Grotius zich verborgen hield na zijn merkwaardige vlucht uit Loevestein. VanEngel- sche zijde worden aan den tegenwoordige!! eige- i naar belangrijke prijzen geboden voor dit pand, hoofdzakelijk, naar het schijnt, om het poortje machtig te wordendat van groote archaeolo- i gische waarde wordt geacht. Door het kantongerecht te Rotter dam zijn twee koopliedende een uit Zierikzee, 1 de ander uit Capelle a/d. IJsel, veroordeeld I ieder tot eene boete van f25 of gevangenisstraf i van 3 dagen, omdat zij op de Veemarkt aan i den Boezemsingel te Rotterdam ziek vee ter markt hadden gebracht. Door den Kantonrechter vanGouda is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk ver klaard in de zaak t~~?" ‘w“- J" T - heel- en verloskundige te Woerden, aangeo ter zake van ais eigenaar van de Enkele Wieri- i kerkade onder Hekendorp niet gezorgd te hebben dat die kade de bepaalde kruinsbreedte en hooglo had. De drie heemraden van den polder Lange- weide, die hot proces-verbaal hadden opgemaakt, jgen de Khroumi’s is, bij gebrek nieuws, nog steeds de hoofd- ietgeen de Fransche pers opdischt. o van den Bey van Tunis, die pro testeerde tegen het overtrekken der grenzen door de Fransche troepen, doet meer en meer vreezen, dat de expeditie niet zal eindigen met eene bestraffing der Khroumi’s alleen, maar ook van invloed kan zijn op de staatkundige toe standen aan de kust van Afrika en bij die staatkundige toestanden zijn ook de belangen van andere landen betrokken! Zoowel de Itali- aansche als de Engelsche bladen maken zich daarover nu reeds zeer druk. De mobilisatie der 32.000 man expeditie- troepen heeft den Minister van Oorlog intusschen heel wat werk en heel wat verdriet gegeven. In het feit, dat hij de troepen koos uit de leger- afdeelingen en de garnizoenen van alle deelen des lands, put men de beschuldiging, dat de zaken van het leger niet in orde zijn, en mobi lisatie van het geheele leger op een gegeven oogenblik niet mogelijk zou zjjn. Om hiervan het tegenbewijs te kunnen leveren, zal de Mi nister een crediet aanvragen, dat hem in staat moet stellen eene proeve van mobiliseering te geven. Gevaarlijk spel! Het Kabinet Cairoli in Italië blijft vooreerst aan het roer. Van de eene zijde beweert men, dat Sella, van de rechterzijde, geweigerd heeft een nieuw Kabinet te vormen en ook de partij hoofden der linkerfracties bezwaar hadden; van de andere zijde meent men te weten, dat de Koning alleen de verschillende partijhoofden bij zich ontbood om hen tot meer gematigdheid aan te manen. Om te beginnen zal de regeering van de Kamer eene motie van vertrouwen eischen Naar aanleiding van het antwoord der Griek- sche regeering, dat eeno bevredigende oplossing van het geschil met Turkije doet verwachten, heeft de oorlogspartij in Griekenland zich zeer warm gemaakt, zoo warm zelfs dat de Konink lijke familie Zondag jl., toonde agitatie toenam, het geraden achtte de hoofdstad te verlaten en naar Piraeus de wijk te nemen. Intusschen hebben de Mogendheden zich ge haast de nota van Griekenland in den gunstig- sten zin op te vatten en onder dankbetuiging voor den gebleken goeden wil der regeering hare tusschenkomst toegezegd, om de uitvoering der nieuwe overeenkomst te waarborgen. Aan vijf der hoofdbeschuldigden in zake den moord, op Keizer Alexander H van Rusland ge pleegd, is den 15 dezer de doodstraf voltrokken. Aan een zesde, Jesse Helfmann, is uitstel ver leend, daar zij eerlang moeder zal worden. Deze is voorzeker wel de zwaarste straf opgelegd. De inhechtenisnemingen houden nog steeds aan. De regeering houdt zich bezig met het overwegen van een ontwerp-constitutie, dat reeds tijdens het leven van den vorigen Keizer is op papier gesteld. paard en chais worden 1 die geen of slechts één j gewonnen hebbenwaarvoor als prijs litgeloofd f 500 en als premièn f 200 I

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1