m. 1881. N’. 620. SELDEN. Wiegen, jmeer. gliostro 1 Lopik", aam aan als alhouder rder tte bediening. LOB. iGEWS. Zondag 1 Mei. Jr., r I Zoon. ren len. IAMA. ihoveu, maken, repa- EN. lll-w Zessen. ÉN. RTH wel Eagelncbe u. VELD, f OORT, laker, OONHOVEN. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. ■s f- Hip buitengewoon laken van alle voorgedragen de arbeiden i, te Ds. A. Renier PIEGELS. Schoonhoven. ken en om- ils, Banken, -standaards, een adres van W. overdracht van het stuk grond onder om De zuinig HTBEELDEN Lichteffecten, i nog nimmer geëvenaard, fuziek. leren 50 Cent*. i 25 rang 8 uur. Strooibilletten. IBEUWSCHE iteit, a f5,25 ■er krijgen bij 'en. el le, a 9 April, BRILLANTE I. jE8, BLOEM- 0MMER8 en r groote flacon. ie zeer ruime gena en Kof en soliede be- - Bij de gehouden herstemming voor een hoofdingeland in het 1ste district van de Alblasserwaard is gekozen de heer A. Smit van Nieuw-Lekkerland, met 134 stemmen. De af tredende hoofdingeland, de heer F. H. Von Nu zal nog hoofdingeland-plaats- AGIE, PHIJ- UEenz. enz. er fraaie col- )t zeer fijne WENBE- van verschil- enz. >r fijne stalen KEN en BE- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rgk 0,80. die zich met ila Herbergier en den SCHOONÏÏOmCHE COURAIfT. S. W. N. VAN NOCTEN te Schoonhoven, Uiteren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht Nog altijd wacht Europa op het definitief be sluit van Griekenland in zake de voorgestelde grensregeling. De regeering plukt nu de vruch ten van het gevaarlijk spel, dat ze speelde, toen ze meende haar wil te kunnen doordrijven door het nemen van bedreigingsmaatregelen. Het volk, gepaaid door de leus en de belofte, dat het alles zou verkrjjgen wat het tractaat van Berlyn zoo gulweg toebedeelde, kan zich nu moeieljjk mat het mindere tevreden stellen. Alles duidt aan dat Koning en regeering bereid zijn genoegen te nemen met de gestelde voorwaar- den, doch alleen nog aarzelen om de eerste op winding van het volk te doen voorbijgaan. Nie mand maakt zich dan ook ernstig ongerust over die aarzeling. Het eenige wat misschien eenige bezorgdheid zou kunnen baren is, dat inmiddels een nieuw vraagstuk onze tijd is zoo rijk aan quaesties van allerlei aard zich kon opdoen. De Boy van Tunis heeft nl. het spreekwoord in toe passing gebracht: „Wie niet sterk is moet slim zjin.” Hij laat de Fransche troepen stil letjes de grenzen overtrekken, Kef en Beja be zetten, het fort op het eiland Tabarca plat schieten en in bezit nemen altijd onder pro test doch tracht inmiddels de ijverzucht der Mogendheden op te wekken, door een beroep te doen op de Engelsche en Italiaansche regee- ringen, op wier bescherming hjj, als Vazal van Turkije, aanspraak meent te mogen maken. Er kon dus wel eens een TurkschFransch geschil uit geboren worden, waarbij Engeland en Italië waarschjjnljjk niet aan de zijde van Frankrijk zouden staan. Uit de onthullingen van den laatsten tijd mag men toch opmaken, dat het j-eeds lang geen zuiver spel was in Tunis. Frank rijk beschuldigde Italië en Engeland van samen spanning met den Bey tegen Frankrijk en nu verwijt Tunis aan de Fransche regeering, dat zy meermalen getracht heeft haar protectoraat op te dringen. De pot verwijt den ketel dat hij zwart is. Het „naar Berlijn” der Franschen is nog niet vergeten, al is de uitvinder van die leus, de Girardin, dezer dagen overleden. De Minister van Oorlog moet zich heel wat bespotting laten welgevallen, nu de expeditie niet zoo spoedig vlot als de „stuurlui die aan wal staan” en volstrekt niet rekenen met on gunstig weder, terreinmoeieljjkheden en zorg voor voeding, enz. zich dat voorstellen. De herkiezing van Bradlaugh, ala afgevaar digde van Northampton voor het Lagerhuis van Engeland heeft de oude quaestie der eedafleg ging op nieuw doen oprakelen. Men zal zich herinneren dat genoemde afgevaardigde, die in de wandeling de beeldstormer genoemd wordt, indertyd weigerde den eed af te leggen, terwijl het Huis weigerde met eene eenvoudige ver klaring genoegen te nemen. Bij zijne weder verschijning in de kamer wenschte hij tot den eed toegelaten te worden, doch nu teekende de leider der oppositie, Sir Stafford Northcote, daar tegen protest aan, omdat gebleken was dat Bradlaugh niet aan een persoonlijken God ge loofde. Het Huis besliste tegen het advies der regeering in den geest van oen leider der oppo sitie, daar de belanghebbende weigerde te ver trekken en noch de voorzitter noch de regee ring hadden lust het besluit, dat de toelating van Bradlaugh moest verhinderen, ten uitvoer te brengen. Gelukkig heeft men, nadat er reeds veel te veel kostbare tijd door verloren was ge gaan, eindelijk een huismiddeltje bedacht om het geschil ten einde te brengen. Er zal nl. voor gesteld worden om den eed desverkiezende door eene verklaring te vervangen. Beaconsfields overschot is te Hughenden in het familiegraf bijgezet. Onder luide toejui chingen heeft Gladstone in het Lagerhuis aan- gekondigd, dat hij voorstellen zal een gedenk- teeken te doen oprichten ter eere en nagedach tenis van zijn staatkundigen tegenstander, een bewijs van waardeering waaraan onze Neder- landsche staatslieden zich spiegelen kunnen. De Russische regeering zoekt nog altijd naar het goede middel om uit den moeielijken toe stand te gerakenwaarin zij nu verkeert. Niet minder dan drie plannenvan Minister Abasa Loris Melikoff en Grootvorst Wladimir, die ten doel hebben deels handhaving der veiligheids maatregelen en deels invoering van de hervor mingen door den overleden Keizer beraamd, zijn in overweging. Aan vrouw Jesse Helfmann is, naar men beweert, gratie verleend. Op hare aanwijzingen zouden verschillende nieuwe inhech tenisnemingen hebben plaats gehad. STATEN-GENERi A L. Dinsdag-namiddag, kwartier over drieën, her vatte de Tweede Kamer haar werkzaamheden, ingevolge een oproeping, geteekend door 6 leden, 1-3 <5 De Weezen-inrichtin boich heeft van een onbekende eene gift van f5000 ontvangen. Van 20 Maart tot 1 6 April jl. zijn 8 runderen in Noord-Holland door longziekte aangetast. Onder voorzitting van den heer Herman F. Bultman is in Artis” te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de -Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stam- boek”. Uit het verslag van' den staat der Ver- eesiging bleek o. a., dat het aantal ingeschreven runderen belangrijk is toegenomen en thans 170 bedraagt, tegen 68 in 1879, waaronder thans ook vee uit Zeeland voorkomt, wat tot nu toe het geval niet was. Het aantal leden is van 142 op 140 gedaald, maar dat van begunstigers, tegen eene contributie van f 10, is met 26 ver meerderd. Als commissarissen werden gekozen, in plaats van de heeren mr. A. J. Van der Hoop van Slochteren en O. Sytsmaniet her kiesbaar, de heeren Gerlach, te Middelburg, en T. J. Huisman, te Slochteren, en in plaats van B. A. baron Van Verschuer, die bedankt heeft, de heer N. Brantjes te Purmerend, nadat de heer J. Van der Breggen, te Waddinxveen, die benoemd was, daarvoor bedankt had. Door de politie te Kralingen is aan het Kralingsche Veer in beslag genomen één ziek en één voor consumptie geslacht rund, bestemd ten verkoop te Rotterdam. Bij nader onderzoek, verricht door den plaatsv. districts- veearts J. Poel, bleek dat het zieke rund niet lijdende was aan een besmettelijke ziekte, ter wijl het geslachte rund, voor consumptie be stemd, door hem werd afgekeurd. De politie heeft het afgekeurde rund begraven. De gemeente-ontvanger K. en de klerk ter secretarie v. D., beiden te Rijswijk bij den Haagzijn in hechtenis genomenverdacht van oneerlijke handelingengedurende geruimen tijd gepleegd. Eerstgenoemdedie als slordig in zaken bekend stond moet een paar jaar geleden den eersten misstap reeds bedreven hebben waarvan de klerk v. D. kennis droeg. Uit de ten huize van K. gevonden brieven blijktdat hem herhaaldelijk door v. D. onder bedreiging geld werd afgepersthetwelk deze noodig had zijne buitensporige uitgaven te bestrijden, levenswijze van K. was daarentegen zeer en ingetogen. Enkele notabelen hebben den avond vóór de arrestatie nog getracht het deficit te dekken doch ofschoon eene liefdadige dame f 1000 wilde bijdragen kon met de som van f1600, als borg tocht door het dozer dagen overloden raadslid Van Galen gesteld, het benoodigde niet verkre gen worden. De beschuldigde werd eergisteren in den laten avond gearresteerd en onmiddellijk tot ’s nachts 2 uur door den officier van justitie in verhoor genomen. V. D., die te ’s Gravcnhage woontliet men A29 April. De Kamer van Koophan- heeft zich tot den gemeenteraad ge wend met eene missivewaarin het wemchelijke wordt betoogdom het vroeger gedane verzoek van eenige kaashandelarentot bepaling van een vast uurom op de kaasmarkt alhier met koopen van kaas te beginnenmet toe te staan. De Kamer aeht het in het belang van de boe ren dat men vrij blijft in den tijdterwijl de kaasmarkt door een dergelyke bepaling achteruit zou gaan. De schuttersraad te Gouda heeft den ge meenteraad voorgesteld in het vervolg den Lui- tenant-Adjudant bij de schutterij te bezoldigen evengoed als den Kap. Kwartiermeester Auditeur en wel met f 200 ’s jaars. Tot tweeden onderwijzer aan de stedelijke Muziekschool alhiertevens kapelmeester bij het muziekcorps der schutterij, is heer J. G. Arendts te Leiden. De gemeenteraad heeft B. en W. uitgenoodigd, den heer Arendts reeds vóór zijne benoeming de betrekking tijdelijk te doen vervullen. De gemeenteraad heeft heden besloten gunstig te beschikken op Treur te Boskoop, betr. de recht van opstal op een Alfen. Benoemd tot Lid der Commissie voor de Stedelijke Beleenbank te Gouda de heer G. Prince. •GORINCHEM, 28 April. Bij het dagelijksch bestuur van het Waterschap „de Overwaard” is van heeren Gedep. Staten van Zuid-Holland een ontwerp-besluit ingekomen, strekkende tot «Üziging van oenige artikelen van het regle ment voor het waterschap, welk ontwerp aan de staten dier provincie ter behandeling zal worden voorgedragen. Dit ontwerp is thans voor den tijd van eene maanden wel van 29 April tot 29 Mei a. s., ten kantore van den secretaris penningmeester alhier ter inzage gelegd, ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen hunne eventueele bezwaren vóór den 30. Mei a. s. aan Voorzitter en Heemraden van het waterschap schriftelijk te kunnen mede- deelen. De mazelen-epidemie houdt nog niet op hier hare offers, te eischen. De vorige week is weder aangifte gedaan van vijf gevallen van overlijden aan die ziekte. Het woon- en winkelhuis van Mej. de wed. Bakker in de Molenstraat alhier is 1.1. Maandag bij publieke veiling ingezet voor f7100. •BENSCHOP, 25 April. Heden werd alhier aanbesteed het bouwen eener tweede openbare schoolvoor 98 leerlingenmet onderwijzera- woning. Ingeschreven werd door de HH. W. Wyling, te ’t Waalvoqr f 28.435W. P. De Jong, te Gouda, f26.397 A. Van Zelmste Woerden, f22.715; A. Van Kleef, te Lopiker- Kapelf22.480; J. De Groot, te IJselstein, f22.400; W. Hartman, te Benschop, f22.070 en A. Kooiman, te Benschop, f22.020. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Vol gens bestek moet het werk op 15 November 1881 geheel gereed zijn. BERG-AMBACHT, 29 April, is beroepen tö Bergschenhoek. •GIESEN-OUDEKERK28 April. Sedert geruimen tijd verkeert het oude kerkgebouw alhier in een bouwvalligen toestand. De kerk- fondsen laten niet toe de restauratie, welke op f1800 begroot wordt, to bekostigen. Do nood echter dringt en daarom hebben eenige ingeze tenen bij wjjze van renteloos voorschot de noo- dige gelden bijeengebracht, zoodat nu weldra tot eene flinke herstelling van het oude gebouw I zal worden overgegaan. De school, welke hier wegens een mazelon- **6 p. J. De Jong Az.Jr., Ammerstolf 3610 3e p. dezelfde, f230; 4e p. J. Verschoor, Am merstol f 1805e p. H. De ManAmmerstol f2400; 6e p.J. De Jong Az. Sr., Ammerstol, f 100. Lekkerkerk: lep. J. De Jong Az. Jr., f2300; 2e p. H. De Manf 300; 3e p. J. De Jong Az. Sr., f395; 4ep. J. P. Verschoor, Ammerstol, f300. Krimpen a/d LekH. J. Scholten, f1450. Krim pen a/d IJselle p. A. Ooms Jr., Ammerstol, f 39752e p. E. Langerak, Berg-Ambacht, f 2975. Ouderkerka/dIJsel: le p.J.P. Verschoor, f5950; 2e p. J. Verschoor, f80803e p. H. De Man f 2250. Gouderak: lop. J. De Jong Az. Sr., f3450; 2e p. H. J. Scholtenf 1670. HaastrechtLangerak, aannemers: C. Mudde Ez., Lekkerkerkf 4852e p. [uddeLekkerkerkf 3503e p. A. De Boom ’:erkf 260 4e p. J. Muddof 240 5e p. iderak, f320; 6e p. dezelfde, t m f 8307e p. J. Gou- driaan f 875 8e p. J. Mudde f 670 9e p. J. tot stana te orengen. Goudriaanf 36010e p. dezelfde, f350; liep, zitter werd besloten dezelfdef220; 12e p. J. Mudde Bz., Lekkerkerk iger aangekondigde f160; 13e p. dezelfde, f320; 14e p. C. Mudde Ez., doen. f230; 15ep. L. DenBreeje, Hardinxveld, f 170; sn verkreeg verlof 16e p. P. L. Den BreejeHardinxveld, f278. g tot den Minister Totaal der aanbestede dijkwerken f40.750; der grindlevering f 6.458. De opening van de stoo m traml jj n Leiden—Katwijk aan Zee zal op 2 Mei a. s. plaats hebben. De heer F. Lion Cachet heeft in totaal eene som van f5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der gevallen Transvalers. g te N e e r- uit Amsterdam Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zatordags-voormxddags ten 10 ure. In eene vergadering der kiesver- eeniging „Vrijheid en Recht” te Alfen, zijn met algemeene stemmen tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de aftredende leden voor Leiden de heer Donner, en voor Gouda de heer Bichon van IJselmonde. In devergaderingvandeafdeeling Tiel der Centrale Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Tiel is tot candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer gekozen het aftredend lid mr. H. J. Dijckmeester. In eene te Culemborg gehouden vergadering van de onlangs opgerichte anti revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Met Ds. Lindeboom, predikant by de Chr. Geref. gemeente te Zaandamaan het hoofdis er een nieuwe christelijk-historische kiezersbond opgericht onder den naam Marnix. Art. 1 der statuten luidt: a. De christelijk-historische kiozersbond heeft ten doel: de christelijke vryheid volgens het Woord van God, op elk gebied van ons volks leven te bevorderen. b. In het bijzonder bedoelt hij, overeenkom stig a de onverwijlde schrapping van art. 168 en wijziging van art. 194 der grondwet, alsmede opheffing van alles, wat de volle vrijheid van kork en school enz. door wettelijke of financiëele banden in Nederland en zijne koloniën belem mert. Met name verklaart hij zich evenzeer tegen restitutie en subsidie van regoeringswego voor de school als voor de kerk. Ook zal „Marnix” van stonde aan tot verkrijging van wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdag met algemeene stemmen een besluit genomen, krachtens hetwelk eene bijdrage van 3 millioon aan het Rijk voor den Waterweg zal worden verleend. De oud-burgemeester van Rotter dam, de heer Van Vollenhoven, ontving van do brandweer een fraaie gouden gedenkpenning met toepasselijke op- en randschriften, en oen album, bevattende de namen der deelnemers. De firma Kloos Zonen, van Al- blasserdam, heeft een begin gemaakt met ’t stellen van den bovenbouw van het nieuwe ge deelte der spoorwegbrug (lijn Dordrecht—Eist) te Geidermalsen. De Tielsche brandverzekering- maatschappij deelt over 1880 een dividend uit van 20 pCt. (de hh. Van der Linden, Wijbenga, Gratama, Gleichman, Borgesius en Patyn,) die met het oog op de dringende werkzaamheden een ver vroegde bijeenkomst wenschelijk achtten. De heer Van Kerkwijk betuigde zijn misnoegen over dien stap; hij vond dien minder noodig en be- Lindern, verkreeg 104 stemmen, schouwde hem als een bewijs van wantrouwen oen verkiezing van een t in het beleid des Voorzitters en der Regeering. vervanger moeten plaats hebben voor deu heer Hij kon niet inzien dat het belang der maat- A. Smit. schappij juist vordert dat er wetten worden ge- Zaterdag 23 dezer werd door Dijk- maakt; slechts advocaten, pleiters en courantiers graaf en Hoogheemraden van do Krimpenerwaard worden er door bevoordeeld, niet de maatschappij, te Berg-Ambacht de gewone jaarlijksche dijks- Ook de heer Van Houten noemde de bijeenroe- besteding gehouden. Aannemers werden: Berg- ping reeds op 26 April ongewettigd. De heer Ambacht: lepere. H. J. Scholten, Ammerstol, Van der Linden ontkende dat de President in f65; 2e de behandeling van den datum der heropening eenig bewijs van wantrouwen had gezien; hij voor zich houdt niet van onafgedaan werken vandaar die haast. De heer Van Wassenaar vond dat, nu men eenmaal vergaderd was, de werkzaamheden maar aangevangen moesten wor den; hij hoopte1 dat de Drankwet het eerst aan de orde zou komen. De heeren Heydenrijck en Van Eek bestreden de oproeping, die door den heer Patijn werd verdedigd met het oog op de belangrijke ontwerpen die ter afdoening gereed liggen. Ook wees Spr. de beschouwing van den heer Van Kerkwijk over de geringe waarde van wetten verre van zich. De heer Gleichman f1070. Bij de grindlevering werden kwam op tegen een woord van den heer Van lep."”’’ Eek die gesproken had van overdreven ijver om J. Mn indruk te maken op de kiezers; het land vraagt Lekkerkerl naar daden, en al ware dit niet het geval, Spr. J. Goudriaan, Gouderak, zou liever den schijn op zich laden den kiezers f 3406a p. A. De Boom naar de oogen te zien dan voet te geven aan hen die er op uit zijn niets tot stand te brengen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten aanstaanden Maandag de vroej interpellatiën het eerst af te De heer Gratama vroeg en op een nader te bepalen dag tot den van Marine de volgende vragen te mogen richten 1. Is het waar, dat schrijvers op ’s lands Marinewerf te Amsterdam zijn gestraft met in- houding van hun loon, omdat zij een verzoek om loonsverhooging hadden ingediend bij den Minister van Marine, zonder medewerking van hun onmiddellijke chefs? 2. Is dit op verordeningen gegrond, on zoo ja, is dat dan geen belemmering van het recht van petitie, hetwelk de Grondwet onbelemmerd en vrij aan iederen Nederlander waarborgt? De volgende dagen hield de Kamer zich met sectie-arbeid bezig. ’s morgens ongehinderd naar de secretarie te Rijswijk wandelen, ofschoon alle uit- en zijwegen door veldwachters of agenten waren bezet. Na een kort verhoor op ’t raadhuiswerd ook hij gevangen genomen en naar den Haag vervoerd. Op geringen afstand van de door braak onder Nieuwkuik heeft men nabij een nieuw geloopen wiel onder de gemeente Vlijmen eene verzakking van den dijk waargenomen. Door den burgemeester zijn onverwijld do noo- dige voorzieningen genomen, ten gevolge waar van do verzakking niet is voortgegaan. Ds. J. Eigeman te Dordrecht, heeft voor het beroep naar Harderwijk bedankt. Bedankt voor het beroep naar Everdingen door Ds. J. Bachiene, pred. teBesoyen. Db. T. J. Ringeling, pred. te Op- hemert, die het beroep naar Lexmond heeft aan genomen, heeft voor de beroepen naar Oppen huizen en Heukelom bedankt. Acte als hulponderwijzer is ver kregen door de heeren E. B. Van der Graaf, A. M. Den Oudsten en J. Kersbergen allen uit Lekkerkerk. De twee eerstgenoemden zijn leer lingen der Rij ks-Normaalschool te Berg-Ambacht. De heeren J. P. Van der Kleyn, E. R. Ch. Peletier, J. Visser, N. Vlasveld, allen van Goudahebben acte als hulponderwijzer be haald. •GOUDA del alhier h

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1