li El N#. 625. Zondag 5 Juni. 1881. 14 JUNI. "mm Mp i Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Uitwrers. AAN ONZE LEZERS. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: roor Schoonhoven per tóe maanden 0,70. Franco per pos* door het gehele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Prijs der AdvertentiBnYan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 oren. Allo binnenlandsche Advertentienwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts t maal in rekening gebracht. Zoo als men zal opmerken, wordt de Schoonhover.8che Courant, te beginnen met hedenin vergroot formaat uitgegeven. De steeds zich uitbreidende kring, waarin ons blad wordt gelezen, gevoegd bij het toenemend aantal advertentiën hebben op hieuw tot eene vergrooting zonder prijs- verhooging doen besluiten. Wanneer wy het kleine blaadje, dat op 3 Juli 1869, dus nu byna twaalf jaren ge leden, voor het eerst verscheen, leggen naast de tegenwoordige Schoonhovensche Courant, kunnen wij niet dan met dank baarheid terugzien op de welwillendheid, waarmede onze onderneming werd ont vangen en de medewerking, waarin wij ons mochten verheugen. Wy be y ver den ons, om ons Blad zoo goed mogelyk te doen zyn; wy trachtten mede te werken tot ontwikkeling en vooruitgang. Of ons dit is gelukt, staat niet aan ons te beoordeelenmaar zeker is het, dat de waardeering van onzen arbeid, welke wy mochten ondervinden, ons lust en kracht geeft om met moed voort te gaan. En hiermede bevelen wij ons Blad in de welwillendheid onzer trouwe lezers by voort during aan 1 Redactie en Uitgevers. Met rassche schreden nadert de dag, waarop de kiezers op nieuw ter stembus zijn ge roepen, om overeenkomstig het grondwettig voorschrift te voorzien in ruim veertig va catures, eerlang in de Tweede Kamer ont staande door de altreding Yan de helft barer leden. We zullen ons bij deze gelegenheid niet verdiepen in de vraag, in hoeverre het wenschelyk en billijk zou zün, aan een grooter getal landgenooten de beslissing op te dragen waarvan voor de toekomst van ons vadèrland en volk zooveel afhangt. Deden we zulks, het zou niet de eerste maal zyn dat wy de quaestie van het kies recht hier besprekenwe mogen dus on derstellen dat de lezers van ons blad om trent onze meening dienaangaande niet in het onzekere verkeeren. Maar wat wij niet kunnen, niet mogen achterwege laten, wat we by elke ver kiezing zullen herhalen zóó lang, tot wy het niet meer behoeven te doen, is een opwekking tot de kiezers, om toch vooral hun plicht niet te verzuimen. Van ver schillende zijden is er wel eens op aange drongen, om nevens het stemrecht ook een Stemplicht in te Voeren, onder bedreiging van tydelyke ontheffing der bevoegdheid. Wy zouden het zeer betreurenindien het zoo ver moest komen; dwang is alleen te verdedigen, indien alle andere middelen zijn uitgeput. Ondanks het bedenkelyk ver schijnsel, dat zooveel kiezers niet genoeg zaam doordrongen zijn van den ernst der hun opgelegde taak, en er volstrekt geen bezwaar in zien zich den gang naar de stembus te sparen, onder voorwendsel dat ook zonder hun medewerking de zaak wel terecht zal komen, gelooven we toch nog meer te mogen verwachten van versterking van het gevo'el van zedelijke verantwoor delijkheid dan van het beste systeem van strafbepalingen. Laat ons niet ^vergeten dat het kiesrecht niet is een privilegie aan een deel onzer landgenooten geschonken om er naar welgevallen al dan niet gebruik van te maken; glAijk de leden der Kamers de ganschc natie vertegenwoordigen en niet zijn de mandatarissen der kiezers, zoo oefe nen ook dezen het stemrecht uit namens al hun medeburgers; en het zijn dus de be langen ook van anderen die zy verwaar- loozen, wanneer zij zich bij de stemming onthouden. De constitutioneele regeerings- vorm, op welks bezit en trouwe handhaving wy ons vaak tegenover vreemdelingen te recht verheffen, moet zijn een kracht ten leven, geen vrijbrief voor onverschilligheid. Hoe grooter het getal stemmen is, dat de overwinnaars by de stembus op zich ver eenigen, des te krachtiger is hun moreel vermogen. Welk beginsel staat by de ophanden zijnde verkiezingen op den voorgrond? Het komt ons voor dat deze vraag niet moeielyk te beantwoorden is; het is vol doende, daartoe een blik te slaan op de geschiedenis der beide laatste jaren. Het ministerie—Van Lijnden aanvaardde de Regeering onder bezwarende omstandig heden. Een liberaal Kabinet, dat groote verwachtingen had ingeboezemd, was ge vallen om redenendie we thans niet hebben te beoordeelenen waarover het zelfs onmo- gelyk is een volkomen juist oordeel uit te spre ken, omdat vele feiten die tot de aftreding van het MinisterieKappeyne gevoerd hebben, nóg met den sluier der geheimzinnigheid bedekt zijn. Die gebeurtenis had de eendracht in de gelederen der liberalen verbroken, terwyl er evenmin aan te denken viel, aan hun tegenstanders de teugels van hfet be wind in handen te geven. Het was dan een uitkomst boven verwachting, dat de heer Van Lijnden een groep van zeer be kwame mannen om zich heen verzamelde, die zonder eenzijdige partijgangers te zyn, gezind waren in vrijzinnigen geest de maat regelen, door hun voorgangers voorbereid, te voltooien of ten uitvoer te brengen, en verder die hervormingen in het leven te roepen, die voor den zede!\jken en stoffe- lyken vooruitgang van ons volk onmisbaar warenmannen van zakendie niet slechts den steun verlangen van een bepaalde party of richting, maar die rekening houdende met de eischen van onzen tyd, op de sym pathie van het geheele volk en haar ver tegenwoordigers mogen rekenen. Het spreekt vanzelf, onaangevochten bleef hun streven niet. Daar zij geen lust gevoelden, toe te geven aan de eischen van hen die net staat kundig leven beheerschen willen door vraag stukken van kerkdijken aard, moesten zy van die zijde wel oppositie ondervinden en werden hun bedoelingen niet zelden verdacht gemaakt. Toch stonden zy pal tegenover den geest der reactie, hielden zij zich moedig staande op hun post. De ar beid van het Kabinet is niet onvruchtbaar geweest; om ons tot de jongste belangrijke hervormingen te bepalen noemen wy alleen de hervorming van ons strafrecht en de ias onder toejuiching der geheele natie [oor de Tweede Kamer goedgekeurde wet op den drankverkoop en tot beteugeling van dronkenschap. Doch de taak van het Ministerie is nog lang niet afgewerkt: een poging tot verbetering van onze finan ciën leed schipbreuk, en zal eerlang hervat moeten worden; in Ons defensiewezen zyn ge wichtige verbeteringen sinds lang met smart verwacht, thans toegezegd, en zullen zeer stellig in den loop van het volgend zitting jaar aan het oordeel der Kamers worden onderworpenverbetering en uitbreiding van onze gemeenschapsmiddelen te water en betere regeling van den waterstaatstoe stand in het Zuiden des lands liggen om zoo te zeggen ten openbare beraadslaging gereed, terwyl de regeering, naar luid van haar onlangs afgelegde verklaring, ge zind is, zoodra de dringende zaken Vyn af gedaan, de hervorming van het kiesrecht aan de orde te stellen. Met dit programma vooroogen, gelooven wy, dat het belang des lands gebiedend eischt, het ministerieVan Lynden krach tig te ondersteunen. De kiezers, dit met ons eens zijn, hebben dus slechts te zorgen, mannen af te vaardigen van wie verwacht wordt dat zij zulks doen zullen. Het is er minder om te doenvlagvoerders van partyen of partygroepen in de Lamer te brengen; we hebben behoefte aan afgevaardigden, die den nationalen tijd te kostbaar achten om dien te verspillen in vruchtelooze party debatten mannen van de daad in de eerste plaats. Met de meeste beslistheid wijzen wij alzoo die Volksvertegenwoordigers af, bij wie de kerkelijke begrippen alle andere neigingen overheerschen. Het is een ramp voer ons vaderland in het byzonder, vqor de menscbheid in het algemeen, dat zoo genaamde godsdienst- quaestiën zich van do politiek hebben meester gemaakt; het is strijdig met de practische eischen van onzen tyd dat in scrtnmige districten de meerderheid der kiezers zich schaart aan de zijde van hen, die bij de lampen hunner kerk het licht zoeken voor de beslissing over zeer wereld lijke aangelegenheden. Mocht dien mannen de meerderheid in het Parlement eenmaal te beurt vallenwe zouden vreemde dingen zien gebeuren; de voorganger op kerkelijk gebied zou de vraagbaak worden over al lerlei vraagstukkenaanleg van kanalen niet uitgesloten. Wy wenschen zoowel de rechten van den Staat als die van de kerkgenoot schappen, zoowel die van de maatschappij als van de individuëele gewetens geëer biedigd te zien. Daarom geen algevaar digden gekozen, die de bevoegdheden van keik en staat verwarren. Het' is om deze reden, dat wy de her kiezing van den heer Bichon Van IJselmonde ten ernstigste moeten ontraden. Van zyn karakter als mensch, van zyn ijver in de behartiging van de aan hem toevertrouwde belangen hebben wij een zeer hoogen dunk maar deze geven aan ons oordeel niet den tjoorslag. Het is zyn richting die wy be strijden willen met alle wapenen die ons ten dienste staan. De heer Bichon behoort tot de anti-revolutionaire partijgroep, tot de volgelingen van Dr. Kuyper; hykandus niet de man onzer keuze zyn. an hem is geen samenwerking te wachten met het MinisterieVah Lynden, welks hoofd door zyn richting als een afvallige wordt be schouwd omdat hy begrepen heeft dat er geen regeerings-progrannnma op te bouwen is uit kerkelijke formules, en welks medelid Six een gruwel is in haar oogen, omdat bij de misdaad beging «en door de beide tak ken der volksvertegenwoordiging goedge keurde en door den Koning bekrachtigde wet, die op heVJLager Onderwijs, eerlijk ten uitvier Integendeel, ten dat, zoodra men kan er vast op de kans maar eenigszins gunstig mocht zyn, Bichon en zyn vrienden het Ministerie ten val zouden brengen, al zou dan ook alle uitzicht op de noodigste hervormingen er door vervliegen. Reeds tweemaal heeft het district Gouda op een schitterende wijze den staf gebroken over deze richting; het was, toen de heer Patijn als overwinnaar by den kiesstrijd te voorschijn trad. Welnu, wy hebben reden om ons steeds in die zegepraal te verheu gen Patyn heeft de verwachtingen, omtrent hem gekoesterd, niet slechts vervuld maar zelfs verre overtroffen, hij is een sieraad van ons Parlement geworden. Thans ver keert ons kiesdistrict in de ongelukkige verhouding, dat het wordt vertegenwoor digd door twee politieke tegenstanders, zoodat het bij belangrijke stemmingen vol strekt geen gewicht in de schaal legt. Aan deze scheve positie moet een eind gemaakt worden; het middel daartoe is de vervan ging van den aftredenden Afgevaardigde door den candidaat van alle niet kerkelyk ge kleurde kiesvereenigingen in ons district, den heer Mr. VAN BERGEN IJZENDOORN. Reeds het stellen van die candidatuur, die onze volle sympathie heeft, is een daad geweest, die levendige toejuiching verdient. Er kon moeielijk een gelukkiger keuze worden gedaan. Hetzelfde vraagstuk, dat de kiezers in dit district hebben op te lossen, is ook in het naburig district Gorinchem aan de orde. De aftredende afgevaardigde heeft be halve wellicht zyn ons niet bekende ge schiktheid als luitenant der artillerie, geen andere verdienste dan dat hij de Staatsleer welke zich beweegt langs de lyn onzer stichting" is toegedaan, en door den hoofdman Dr. Koyper waardig werd geacht die opvatting van het staatsbegrip te vertegenwoordigen. Doch in Gorinchem wordt een telkens sterker streven waarge nomen, om de boeien van het clericalisme te verbrekenhet zyn niet uitsluitend de liberalen, die in de jongste verkiezing van den heer Seret een vingerwijzing hebben gezien, hoe meer en meer het initiatief der kiezers wordt beheerscht door één man, die, builen het Parlement staande, zijn getrou wen voor de beschikbare zetels aanwyst en van den constitutioneelen regeeringsvorm een spotvorm maakt. Als een ernstig pro test is daar de candidatuur gesteld van den heer Mr. H. J. VAN DER HEIM, oud-Minister van Financiën, op wien onge twijfeld al wie niet clericaal is zyn stem zal uitbrengen. We behouden ons voor, na ons thans meest tot algemeene beschouwingen te hebben bepaald en tot de redenen die tegen de herkiezing van de heeren Bichon en Seret pleiten, in ons volgend hoofdartikel onze ingenomenheid met de gestelde can- didaturen nader te ontwikkelen. Overzicht. Het was een ware zegetocht voor Gam- botta toen hij zich na den schitteronden uitslag van do stemming over het scrutin de liste in de Fransche Tweede Kamer, met een gevolg van 20 personen naar zijn ge boortestad Cahors begaf. De extra trein, dien hem er heen voerde, werd aan alle tusschenliggondo plaatsen met klokkengelui en onder vlaggentooi ontvangen on te Ca hors waren burgerlijke autoriteiten en bloed verwanten aanwezig om hem te verwolko men. Hij sprak daar zooveel redevoeringen daags uit, ontving deputaties van allerlei soort, bezocht alles wat lieden van zjjn slag gewoon zjjn met een bezoek to ver- eeron en bracht de eenvoudige bevolking zoodanig in geestdrift, dat men alios wat daartoo maar eonigBzins geschikt scheen, tot zakdoeken on pantoffels inkluis, met zjjn beoldtenis vorsierdo. Al zou het dus daardoor alleen zjjn, zal men to Cahors nog langen tjjd aau het niet alledaagscho be zoek van don grooton burgor denkon. Dergelijke ovatios hebben, zelfs voor oen man met minder eerzucht dan de voorzitter dor Fransche Kamer, zooveel aantrekkelijks, dat bot hem niet aangenaam moet gestemd hebben, toon hij, den voorzittershamer woder opnemende, do toejuichingon moest missen, waaraan hij sinds eenigo dagen was gewoon goraakt. Die onaangename stemming word nog verhoogd door do ontvangst, aan het ontwerp tot verandering van do wijzo van stemming aanvankelijk in don Senaat to- beurtgevallon. Terwijl het linker centrum zich roeds togon hot ontwerp hoeft verklaard, benoemde do Senaat in do commissie, be last met het onderzoek van het wetsont werp, acht togenstanders en slechts, eon voorstander. Zeker geen gunstig voorteeker»! Do regeoring ontving dezer dagen eeno reprimande van den Senaat, omdat zij den maatregel van den Parjjschon gemeenteraad goedkeurde, waarbij do geestelijko zieken verpleger» eu verpleegsters uit de hospitalen door leeken zijn vervangen. In zake Tunis sohjjnt Frankrijk in de oogen van Engeland een potje te mogen breken. Zooals uit eene interpellatie in het Lagerhui» gebleken 1», zijn Engelsche vaar tuigen in de Middellandsche zee door Fransche oorlogsschepen gevisiteerd; een feit, waarvoor in de meeste gevallen eene schitterende voldoening zou geeischt wor den. De Engelsche regeering heeft zich ditmaal echter tevreden gesteld, met de verzekering van Fransche zjjde ontvangen, dat het een misverstand was geweest. In Ierland had dezer dagen weder eene botsing plaats tuasohen eene volksmenigte, 12000 man sterk, die de partij koos van een verjaagden pachter, en de politie- en legermacht. De wetenschap dat het parle ment zich beijvert om verbetering te bren gen in de regelen die het landbezit beheer schen, schijnt dus nog niet zeor kalmeerond te werken. Uit den Transvaal luiden de berichten in de laatste dagen gunstiger. De verhou ding tusschen Boeren en Engolschen wordt boter, doch nu zijn de Zulu-kafFers weer aan het spoken. Aan Depretis is het, met behulp van den afgetreden premier Cairoli gelukt, Italië een nieuw Kabinet te schenken. Het maakt geen gunstigen indruk dat dit debuteert met eene aanvraag van eene belangrijke verhooging voor oorlogsuitgaven. Het lievelingsdenkbeeld van den Dnlf- schen Rijkskanselier om de vrije Rijksstad Hamburg in de tollinie op te nemen is dan eindelijk zoo goed als gelakt. Er is eene overeenkomst getroffen waaraan de Burger- schaft van Hamburg hare goedkeuring nog moet hechten. Vorst Alexander van Bulgarije eischt thans, dat hem gedurende zeven jaren bui tengewone volmachten zullen wOrden ver strekt, ten einde de maatregelen te nemen, die hij in het belang des lands noodig oor deelt. Na verloop van dien tijd zal de grondwet worden herzien. Ook Servle's Vorst moet plan hebben zich tot Koning te laten kronen. De nieuwe Russische premier Ignatieff doet al het mogelijke om den ongunstigen indruk weg te nemen, veroorzaakt door 's Keizers jongste redevoering. Als zoodanig beschouwt raon ook het besluit van het Hof, om voorloopig niet naar Moskou te vertrekken. STATEN-GENERAAL. Het zoogenaamde kohieren-wetje, anders gezpgd het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet, dat de dubbele strekking had vooreerst ver betering to brengen in het stelsel van re clame in zake de plaatselijke belastingen, vervolgens het niet tor riaie leggen van do kohieren, door Amsterdam in strjjd met de wet volgehouden, voortaan volgens de op vatting van het bestuur der hoofdstad te regelen, over welke voordracht reeds Vrjj- dag te voren in de Tweede Kamer de al- gomeeno beraadslagingen waren begonnen, werd vooral krachtig bestreden door do heeren Rutgers van Rozenburg, Oorver Hooft en Van der Linden, omdat het inbreuk maakt op het beginsel der openbaarheid. De Min. van Binnenlandsche Zaken verdedigde de Amstordamscho zienswijze, volgons wolko alleen de belastingschuldige inzage kan krjj- gon van het bedrag waarvoor hjj persoonlijk is aangeslagen, zonder meer. Een amen dement van do lieeron Lenting en Patjjn, tot handhaving van onbeperkte publiciteit, werd aangenomen met 52 tegen 11 stemmen; daarna werd do gehoele wot, ontdaan van haar schadelijk bestanddeel, mot 35 tegen 20 stemmen goedgekeurd. Zij zal, ingevolge oen amendement van don heer Van Houten, reeds met den dag van haar afkondiging bindonde kracht hebben. Dinsdag waren aan de orde1. Het ont- worp tot aanvulling van art. 25 der Indi- 8cho comptabiliteitswet, (botreffondo uitgaven ton lasto van bet le Hoofdstuk dor begroo ting van Ned. Indiö.) Na discussie aange nomen mot algomoone stemmen. 2. Dat tot wijziging vau do artt. 11 en 12 dor Wet op hot Iloogor Ondorwjjs (nadero rogeling van do oindexamons dor gymnasiön.) On derscheiden sprekers achtten hot niet ge- wenscht, bopalingen die nog niot eens aan de practjjk waron gotootst, roods nu te ver anderen en hot eind der debatten was, dat do voordracht met 41 togen 26 stommen word verworpen. 3. Inrichting van een dienst ter verzending met de post van pak- ketton, een gewioht van 5 kilogram niet to boven gaande. Eenigo sprekers voorden het woord tegon deze niouwo uitbreiding der staatsbemoeiing; anderen waren van moe- ning dat de koston voel te laag zijn goraamd en dezo wet dus nicuwo lasten op do schou ders dor ingezotonon zal leggen. Do Mi nister van Waterstaat betoogde, in de zit ting van Woensdag, dat er bohoefte bestaat aan eon pakketdionst, en dat do 8taat door zjjn volo hulpmiddelen dien tak van dienst hot bost kan organisooron. Nadat eori amen dement waa aangenomen van den heer Gleichman om papieren en brieven van een gewioht van 500 tot 1000 gram ook per gewone poBt te kunnen verzenden, werd het ontwerp met 48 tegen 26 stemmen goed gekeurd. Nu volgde het ontwerp tot regeling van het auteursrecht. Slecht» drie sprekers kwa men over die zaak aan het woord, de heeron Schaepman, die do voordraoht zeer aanbe val, de heer Gratama, die tegen haar eenige bedenkingen opperde en de Minister van Justitie. Daarop bad een gedachten wisseling plaats over de verdere werkzaamhedeneen voorstel van den heer Yan Kerkwjjk om den 20en Juni weder bijeen te komen, ten einde do kanaalwetten te behandelen, werd met 40 tegen 35 stemmen aangenomen. De heer Bichon van IJselmonde, afge vaardigde nit Gouda, heeft de behandeling van het gymnasiën-wetje te baat genomen, om een soort van strafpreek te houden over de hooding der Regeering in zake het Lager Onderwijs. Wel werd dit onderwerp er als met de haren bijgesleept, doch het was spr. klaarblijkelijk te doen om op den Tooravond der verkiezingen eens zijn vlag te laten zien. Hij gaf aan zijn stem tegen de aanhangige voordracht de beteekenis van een protest togen hetgeen deze Regee ring, speciaal deze Minister van Binnen landsche Zaken, tot schade voor do hoogste belangen des lands heeft gedaanzijn han deling in deze is oogonaienst en meegaand heid, wellicht tegen eigen en beter over tuiging ineen heillooze en rampzalige taktiek, waartegen spr. in en buiten de Kamer zal blijven getuigen. Zoodanige heftigheid zijn wij van den heer Bichon niet gewoonen wo zouden ge neigd zijn de wijze, waarop bij de beginsel getrouwheid des Ministers hier verdacht maakte, met zijn eigen woorden „een heil looze en rampzalige taktiek" to noemen. De heor Bichon heeft een verkiezings-ma- nifost willen geven; welnu, de kiezers, en niet het minst zij die sprekers clerioale neigingen niet deelen, zullen acte nemen van zjjn woorden. In de zitting van Donderdag werden aangenomen; de wet op het auteursrecht (met 60 tegen 1 stem); die tot aanvulling der artsenwet; het ontwerp tot wijziging van de wet op den Raad van State. Ver volgens is de Kamer tot 20 Juni gescheiden. Bij Koninkljjk besluit is: 1. aan Dr. J. H. Scholten, mot ingang van 20 Sept. 1881, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen diensten2. tot hoogleeraar in die faculteit benoemdDr. J. G. R. Acquoy om onderwjjs te geven in de geschiedenis van het' Chris tendom en in de geschiedenis der leerstel lingen van. den Christeljjken godsdienst; 3. aan Dr. C. P. Tiole, hoogleeraar in die faculteit, het onderwijs opgedragen in de geschiedenis der leer aangaande God; en aan Dr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar in diezelfde faculteit, het onderwijs in de wijsbegeerte van den godsdienst, met ont heffing van het onderwjjs in do gosehiedenis van het Christendom en in de geschiedenis der leerstellingen van den Christolijken godsdienst. Dinsdag-morgen te zes uren zjjn HII. MM. de Koning en do Koningin Ïer extra trein naar Dnitsohland vertrokken, Wildnngen is men zeer vereerd met het bezoek van HH. MM. Men heeft daar alle toebereidselen gemaakt om de vorste- ljjko badgasten waardig te ontvangen. De geheele eerste en tweede verdieping van het nieuwe badhuis zijn voor HH. MML in gereedheid gebracht. Onze Koning is het eerste gekroonde hoofd, dat in deze eeuw te Wildungen do baden komt gebruiken. In de naiaarszitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn verschillende wijzigingen gemaakt in hot provinciaal reglement op de wegen en voet paden, voornamelijk strekkende tot regeling van het aanloggen van tramwogen. Tegen dit besluit van de Provinciale Staten zijn door den heer J. J. Van Kerkwjjk bij den Koning bezwaren ingebracht. Nadat Go- doputeerde Staton over dozo zaak waron ge hoord door do regeoring, is dezer dagen een Koninklijk besluit verschenon, waarbij de Koninkljjko goodkcuring wordt onthoudon aan wijzigingen, door do Provinciale Staton gebracht in het reglement op do wogon en voetpaden. Do luitenant tor zoe dor 2do klasse G. J. BuyB, uit Oost-IndiS in Ne derland toruggekcerd, is op non-actiyiteit gesteld. o In hot kiosdistriot Gouda heeft zioh eeno Contrale Anti-rovolutionnairo Kiesvereoniging gevormd, onder den naam Noderiand en Oranje, wier voorloopig be stuur bestaat uit do hoeren II. Rollman to Bodegraven, President, II. W. Otto to Gouda, Secretaris, A. W. Van Klujjve te Gouirh, Penningmeester, C. Brunt to Gouda, J. Hamerling te \Voordon, C. Van Gelderen Pzn.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1