Zondag 26 Juni. 1881. N’. 628. Keukenmeid, verrichten, P. G.,van >n. AdresMevrouw «rtenaerstraat, No. 11. JEKJES, ri ikersknecht LIEDEN, aangenomen werk, aid m oenigcu tijd Amsterdam. Nabetrachting. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I r BUITENLAND. Overzicht. BODE, BINNENLAND. 4 herstollin- o I I o louteringskuur heeft onderworpen? SCHOOHHOVEnSGM MEANT. liste 200, •krjjgbaar: kleine Kaart 15 Cts. groote Kaart 25 Cts. hoofd-opzichter on beide op- jr mot Pf 300 mg vuur i jksbestuur Gem. Schoonhoven. Juni 1881. Maria Constantia, 0. Vroede. An- Isen en W. J. Bruins, irmans en J. van dor er dam wordt mot EVRAAGD oene Ifenst andon in den Boek- N. VAN NOOTEN S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, UitgeWh- akomen by HERMs. o Hekendorp by Rj Mr. Metselaar to Veer, vraagt 'SELAABS. id. rovincialen waterstaata- 00 iOOB dJv, VUUl nvv- aangaatbedraagt ijpink, oud 14 maan- ad 74 jaron, weduwe W. Stokelenburg, oud onder, oud 74 jaren. Groot. RICHTEÏÏ ui. Boter: lo qual. por half kilokaas 3 26 A 28 ct., overloo- f 26 A 30lammeren ren 24 a 26 cts. per to f6 A 8 per stuk; 1 f 5,00, Zeeuwsche minors f4,40, Roode Poters fl,80 per k 19,50. Bint f 19. zaad f8. )0 stuks, larkt. faas le qual. f31 a Noordholl. kaas f 25 ar tij en. Handel vlug. 10, wei- dito f 1,10 ie iets te vorderen of verschuldigd zijn N DAM, in leven roond hebbende te overleden den 23. arvan opgaaf of be fore van den Notaris te Haastrecht, 10 ct. per half kilo. 23 A 27 ct. per half 1,60 A 2,25 per week. Nuchtere kalveren f 18. Vachten wol van Donderdag word door ng oen motio ingediond on dezen inhoud: „Do Kamer, het wonschelyk achtende dat eon van Ro- georingswego to benoemen Staatscommissie eon nader onderzoek instelio naar do moest doelmatige verbinding van Amsterdam naar den Rijn, schorst de beraadslaging ovor het in behandeling zijnde wetsontwerp en gaat over tot do ordo van don dag-" Do Minister van Waterstaat verdedigde uitvoerig zijn plan, on verklaarde zich met do motio tot uitstel niot to kunnen ver- eonigenook do Min. van Oorlog betuigde dat hij wegens redenen van defensie aan hot Merwodo-kanaal de voorkeur gaf. Nadut do hoor Heydonrjjck het antwoord van den Min. van Buitenlandsche Zaken op zyn financieel bezwaar had bestreden, trad do heer Tak Van Poortvliet op meteen krach tige verdediging van het Valloi-kanaal, en somde do voordooien voor den Rynhandcl op. Do heer Do Jong vorklaardo zich voor uitstel. Z M. hoeft mot 1 Juli bonoomd tot schoolopziener in het district Goes W. J. Van Gojkom, schoolopziener in hot arr. 'Leiden, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. schien de Thorbecke <|er toekomst nog op een of ander gymnasium zyn studiën voor te bereiden, of staat hij reeds daar, in den persoon van de-i beleidvollen Staats man, die in den laatstcn tijd van de Groene Tafel zip) geestdyiftvoUtoord Jiet hooren? Dat alles ligt in het verborgen. Wij kunnen slechts wenschen uitspreken. Ligt het in den loop der dingen, dat de libe ralen den beker der vernedering tot den bodem moeten ledigen,het zy zoo. Door strijd tot heerlijkheid. In ’t eind zal toch de zege ons zyn. Van eeno zijde van waar mon het zeker het minst zou verwachten is den Israëlieten, die het in Rusland zoo spaansch kregen, door de campagne die ook daar tegen hen geopend is, een toevluchtsoord geopend. Nadat zij dit vergeefs in Oostenrijk on Servië hadden gezocht, vond hun verzoek een gunstig oor in Spanje! Zij zullen zich daar, volgens het besluit van Koning en Minister, kunnen vestigen waar zij verkie zen en volstrekte godsdienstvrijheid genieten. Het zou zeker een heugelijk feit in de geschiedenis der regeering van Koning Al fonso zijn, indien de 60.000 uit Rusland verjaagde Joden in Spanje mochten onder vinden, dat de tijden van Ferdinand en Isabelladie ook hun zooveel kwaads be rokkenden, voor goed voorbij zijn. Voor het Rusland der 19de eeuw is het eeno schande dat het zoover komen moest. Maar de regeering dódr, die minder dan ooit gezind schynt aan den wensch naar hervorming gehoor te geven, heeft alle be schikbare krachten noodig, om de partij der ontevredenen ten onder te houden. De keizerlijke familie heeft zich „in veiligheid gesteld” te Peterhof bij Moskau. Vóór dat zij haar verblijf daar vestigde, zijn alle mo- gelijke voorzorgsmaatregelen aangewend. De grond in den omtrek is overal omgespit om te onderzoeken of er ook mijnen waren aangelegd on de huizen in de nanyheid moesten allen worden ontruimd. Van de bemanning van het stoomjacht, dat de kei zerlijke familie overbracht, werden onderweg nog 3 officieren in verzekerde bewaring genomen, die in het bezit werden gevonden van bommen, als die waarmede Alexander de II werd gedood. Ongelukkig land, waar de Vorst zich zóó tegen zijne onderdanen moet wapenen! Heden zullen in Bulgarije de verkiezingen plaats hebben, die over de naaste toekomst van het land zullen beslissen. Terwijl de oppositie, met Zancoff aan het hoofd, alles inspant om de kiezers te beduiden, dat zij niet aan de oischen van den Vorst moeten toegevon, trekt deze het land door om door zijne verschijning de kiezers gunstig voor zich te stemmen. De geestdrift waarmede hij allerwege ontvangen wordt, schijnt aan te duiden dat zijn spel nog zoo kwaad niet staat. Inmiddels zijn Zancoff en eenige andere hoofden der oppositie wegens belee- diging van den Vorst in hechtenis geno men. Dat gaat er dua prufsisch toe! Terwijl, ondanks het gebeurde in Tunis, do vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië niet zijn verstoord, mennen de burgers dier landen, in het ge beurde, eeno aanleiding te vinden om een oorlog in het klein te voeren. De eerste aanleiding daartoe was de terugkeer van eeno afdeeling troepen uit Tunis, te Mar seille. Toen deze het gebouw der Italiaan- scho club aldaar voorbijtrokken, werd er gefloten en dit was het sein voor eenige opgewondenen onder de bevolking om er op los te rukken. Het schild werd van het gebouw gerukt en het garnizoen moest te hulp geroepen worden om de orde te herstellen. Die botsingen hebben zich de volgende dagen en ook elders herhaald en vonden in Italië weerklank, zoodat ook daar Franschen en Italianen handgemeen worden. Van beiden zijden worden die uitingen echter van overheidswege streng onderdrukt, zoodat ernstige gevolgen niet te vreozen zijn. Do Italiaansche Kamer heeft de beide hoofdbeginselen der nieuwe kieswet, census 1 en bekwaamheidreeds goedgekeurd en overlegt met de meerderheid omtrent do meerdere of mindere uitgebreidheid der kiesdistricten. Do Fransche Kamer houdt zich met prjjzenswaardigen ijver bozig mot do be groeting, dio nog vóór do verkiezingen zal worden afgedaan. De verkiezingsstrijd is goopend mot oeno redevoering van don Minister-president Julos Ferry to Epinal. Eon ploidooi to lovoron voor do llepubli- keinscho party, tegen het streven van ra dicalen on monarchalon, en tevens do ver zekering te geven, dat do regeering zich van elke inmenging iiv do verkiezingen zal onthouden is eono tegenstrijdigheid in den mond van oon rogoeringslid, dio ons Hol landers wel wat vreemd in do ooren moet klinkon. De Minister van Buitonlandscho Zaken, Bartholomy St. Hilaire, heeft in eono circulaire aan do Mogendheden do bekende verklaringen betreffende Tunis nog oens herhaald. Frankrijks bedoelingen waren en t gevraagd tegen a. s. eene sin. Adresfranco iANTOOR te Lek- larktbericht van de andelaars. Goudsche partijen. Prijzen 2e qual. f24 A 27,50. i. Bij een aanvoer cs vee, was de handel ukt en bepaalde zich jrten. are kalf koeien f225 60 A 220, dito vaarzen n f 120 A 170, guiste Ikkoeien f 140 A 200, tere kalveren f 6A13. zware, op levering fokvarkens van 6 A 8 ik. iO, weiboteij f 1,10 A ren f 1,10 A 1,20 do 4 Juni. Aangevoerd atte on graskalveron, i788 schapen of is, 161 biggen en 4 il. 88 ct., 2do qual. ct.; Kalveren: 1ste al. f 0,90; Schapen 60 cts. per kilo. 60, 2de quial. f56, ZocuwscliOjl Flakk. 50, dito goeffe f9,00 A 8,90. I Zeeuwsche en Ovorm. iere f8,00 A 8,50. Flakk. en Ovorm. dito mindere] f5,00 A ,90 A 6,10, 'mindere dikke f 4,60 A 5,30, dito mindere f3 A4. 40 A 8,20. A 8,00. J Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De liberalen hebben een lesje gehad, schreef een onzer meest gelezen dagbladen een paar dagen na de nederlaag. Het voegde er den wensch aan toe, dat zij er voordeel uit zouden trekken. Het is mogelyk dat die wensch, door ons natuurlyk van harte gedeeld, in vervulling zal komen. Doch het omgekeerde is, vree- zen we, met meer grond van waarschijn lijkheid te verwachten. Het heeft waarlijk in de laatste jaren niet aan lesjes ontbro ken, en aan hoogst ernstige waarschuwingen evenmin. Al missen wy het vermogen, om onze geestverwanten, gelijk bij de tegen partij gebruikelijk is, naar de stembus te drijven, een gemis dat wy volstrekt niet betreuren, krachtige aansporing, het eenig middel waarvan we ooit gibruik kunnen maken, is toch zeker niet gespaard, en, met welken uitslag? Er moeten onder de zich noemende vrijzinnige kiezers wel bij zonder dikhuidige wezens worden aange troffen, op wie niets indruk maakt, on waardige vaderlanders, die hun bevoegdheid aanmerken als een recht dat zij naar wel gevallen ongebruikt kunnen laten, alsot de gemeenschappelijke belangen^, aan hun be hartiging toevertrouwd, voor hen niet be stonden. ’t Is dan ook inderdaad, om een volksuitdrukking te bezigen, vechten tegen de bierkaai", als men dien lieden het pn- verantwoordelijke van hun gedrag onder het oog tracht te brengenzij halen de schouders op en laten u praten. Er is inden ondervonden tegenspoed nog meer dat ons bezorgd maakt. Uitbreiding van kiesbevoegdheid is van lieverlede de leus geworden van alle partijen. De anti liberalen verlangen verlaging van den census. Zy weten zeer goed, dat zij daarby het meest zullen profiteeren, aangezien er dan een klasse van kiezers bijkomt die verstan delijk lager staat dan de tegenwoordige, en zich dus nog gemakkelijker door kerkelijke hartstochten zal laten opzweepen. Wij kunnen daarom met dezen wensch niet medegaan, in de overtuiging dat vooral het verstandelyk en niet het geldelyk.kapitaal in deze quaestie den doorslag moet geven. Toelating van hen, die door hun verkregen kundigheden tot oordeelen bevoegd zyn of, zooals het gewoonlyk met een niet fraai woord wordt genoemd, van capaciteiten, moet de leus der liberalen zijn. Doch daartoe is herziening van de Grondwet noodig, die slechts met een meerderheid van tweederden kan worden verkregen.Zonder hulp kun nen dus de liberalen die hervorming niet tot stand brengenen dergelyke steun zal wel niet worden aangeboden. Bij eiken zetel dien wij in de Tweede Kamer verlie zen, vermindert de kans om ooit tot be doelde oplossing te geraken. Alzoo hebben de Juni-verkiezingen ons ook weer verder van de gewenschte kiesrecht-hervorming verwijderd, en we zullen het nog langer moeten aanzien dat er hoogleeraren zyn die geen tegenover kleinhandelaars die wel kiezers zyn. Ook de liberalen in de Kamer hebben een >lesje” gehad. Geachte vrienden heb ben zij zien uitwerpen, en niet buiten hun schuld. Zullen zy thans, nu de gele deren dunner worden, gezamenlyk en een drachtig front maken tegenover de schijn baar vast aaneengesloten tegenstandei s Wij hopen het, doch achten ook in dit opzicht teleurstelling mogelyk. Onze libe rale vertegenwoordigers spiegelen zich niet genoeg aan hetgeen in Duitschland ge schiedt, waar ook de mannen van den vooruitgang politiek dreven op eigen hand, totdat hun overwicht was gebroken. Er is gevaar. De mogelykheid bestaat, dat de clericalen meesters worden van het terrein. Men ontveinze zich niet, dat ér dan veel waarop wy prys stellen, gesloopt zal worden. Het overschot van onze »aan- voerders” kan dan als oppositie nieuwe krachten scheppen, tot aan hen weer de beurt komt, maar inmiddels zal de •storm schade’’ groot zyn. Waar is de man, die met fiere hand de vaan van den vooruitgang zal opsteken, alle verspreide krachten tot één geheel sa menvoegen en nipuwe bezieling zal storten in de harten van alle vryzinmgen in den lande? Zal hy eerst ópstaan, nadat de reactie ons aan een harde beproevings- en louteringskuur heeft onderworpen? Zitmis- Pnjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettors naar plaatsruimte. Inzending franco, en uitorlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnonlandscho Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegoven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 1EVRAAGD; tkwame Ier letter D, of in gen bij de Boekhan- XTUM ZOON to Ingevolge besluit van den Minister van Binnenl. Zaken zullen in het district Dordrecht met 1 Juli te Albassor- dam, Oud-Beierland, ’s Gravendeel, Leer dam, Lexmond, Numansdorp en Sliedrecht ryks-normaailessen gegeven worden, en wol naar tabel B, bedoeld in art. 4 van het algem. regiem, behoorendo bij het Kon. Besl. van 13 Mei 1881. Bij Ministerieel Besluit zyn, met ingang van 1 Juli a. s., verplaatst: de commies 3e klasse A. F. Rijntjea van Ameide naar Zwijndrocht en do commies 3o klasse G. 0. Gelderbloem van Katwijk naar Ameide. De Minister van Oorlog hoeft bepaald dat hot leger met do werking dor Rijkspostspaarbank zal worden bekend ge maakt. Bij don Raad van State, afdee ling voor de geschillen van bestuur, is in de Woensdag gehouden openbare vergade ring ingekomon oen koninklijk besluit, hou dende beslissing ten aanzion van het beroep van den gemeenteraad van Krimpen a/d IJsel, van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is ont houden aan het besluit van den raad be treffende de regeling der jaarwedde van hot hoofd der openbare lagere school. Met vernietiging van het besluit van God. Staten is do jaarwedde van den hoofdondor- wyzor vastgesteld op f 1000. Do Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen Dinsdag 5 Juli a. s. hun zomervergadering oanvangeb. In doze zitting zullen o. a. worden be handeld do rekening dor provinciale inkomsten on uitgaven over 1879, sluitende meteen voor- deelig slot van f 23,138.92( een voorstel tot het doen van gen aan hot huis van den Commissaris des Konings een voorstol tot verhooging der jaarwed- zichtor» bij den dienstieder nic: ao oegroormg veol bet RyL>v. f 78,420. De onkel provinciale begroeting bedraagt in ontvang en uitgaaf f342.745,88. Hierop komt o. a. voor oon post van f21.500, zjjndo do helft van hot meerdere bedrag dan 50 ct. por hectarewaartoe de provincie zich ver bonden heeft tegemoet to komen voor do opdracht van hot behoor on onderhoud dor Lingowerken aan do hoogheemraadschappen van do Alblassorwaord met Arkel beneden do Zouwe en do Vijf Heerenlanden. Voorts een post van f50,000 voor buitengewone aflossing van do geldleoning van 12/14 Juli 1870. Do subsidien voor onderwijs voorgestold zijn dezelfde ton vorigen jaro toogestaan. Tevens wordt voorgosteld ter b^atryding dor uitgaven te heffen 9 opcenten op do hoofdsom der grondbelasting en 5 opcenten op dio dor personeelo belasting. Een verordening op het bouwen op of in de zee of rivierwatorkeerendo dijken on hot graven in deze. Dezo verordening strekt om, ton aanzion van do dijkon dio voor do zoo- en riviorwaterworing van belang zijn, don provincialen wetgever to laten voorzien, nu mot 1 Januari 1882 hot Keiz. Docroet, verbiedende het bouwen van woningen op dijkon of hun glooingnp, ophoudt van kracht to zijn. Zij gaat van hot beginsel uit dor huldiging van do vollo bevoegdheid van hot dijkbohoorend waterschap om allo hande lingen te weren, welke naar zijn oordeel voor hot dijksbohoud nadoelig kunnon zyn, on strekt verder om zoowel aan hot alge meen belang als aan do bij don dijk mede belanghebbende waterschappen don verlang den waarborg tegen onvoldoende verzorging van hot onderworp door hot dykbeheerend waterschap te verschaffen. Eon verzoek om subsidie van do hoeren Mahlstode o. s., voor oon voorgenomen droog making dor veenplasson onder do gemeenten Reeuwyk on Sluipwijk. Ontwerpbesluiten tot wijziging van do waterschapsreglementon voor do Over waard, don Iloogen Boezem onder Haast recht, en tot vaststelling van nieuwe regle menten voor eon zestal polders. In do Maandag te ’s Hage ge houden vergadering van het Nodorlandsch groot Oosten, deoldo Prins Fredorik mede, dat hij spoedig zijn betrekking van Groot- moestor-Nationaal wegens zijn hooge jaren zou nederleggon. Ofschoon den generaal Van der Hoijdondie dezer dagen uit Atjeh hior te laude komt, geen eigenljjk gezegde fees telijke ontvangst bereid wqrdtzul toch generaal Verspyck hem tot Brussel tego- mootreizen. In Don Haag wacht hemals do plannon doorgaanoon feestmaalbij welko gelogonhoid hom hot geschenk wordt overhandigd dat de natie ten behoeve van don dapporen generaal bijeenbracht. Aan het Ministerie van water staat handel en nijverheid word Woensdag aanbosteed 1’. do uitvoering van baggorwerk in do Koningshaven to Rotterdamtuwvhon do zijn steeds welwillend; do Boy is uit den brand geholpen en de bevriende Mogend heden hebben niets te vroezen! Hoewel langzaam vordert het Engelsche Lagerhuis nu toch met de behandeling der torsche landwet. Do vier eerste artikelen zijn, eenigszins gewijzigd naar den zin der landheeron, beroids aangonomon. Parnell is naar Amerika getrokken; zoker niet met do beste bedoelingen I STATEN-GENERAAL. Do Eerste Kamer verdaagde Woensdag haar zittingen, na goedkeuring van de wets ontwerpen, dio door do Twoedevóór het reces waren aangonomon. Daaro’nder be lmoren postpakkettendienst, drankwet, au teursrecht, enz. Do Twoodo Kamer kwam Maandag op nieuw bijeen, on begon terstond met do discussiën over hot wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk IX dor Staatsbe groting voor hot jaar 1881 (ten behoeve van werken aan den Rotterdamschon Wa terweg.) Slechts drie loden opperden be zwaren, nam. do hooren De Vos, Insingor en Do Casembroot, on drukten de moening uit dat hot toch ondoenlyk is, don mond van hot kanaal voor verzanding te bewaren. Met 50 tegen 7 stommen werd het ontwerp aangonomon. Tot de tegenstemmers be hoorde ook de hoer Bichon van IJselmondo. Van veol meerderen otavang waren de debatton over bet ontworp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar do Morwode; zij vingen nog dienzolfden dag aan en wer den de vier volgende dagen voortgezot. Reeds dadelijk waron do tegenstanders aan het woord; do hoeren Gloichman on Froger betoogden, dat de voorgesteldo vaart geheel onvoldoende was voor do behoeften van Amsterdams Rijnhandel; hetgeen do Ro- geering thans wilde was half work, dat later toch door iets botors vervangen zou moeten worden. Do heoren Soret en Roöll verdodigdon de voordracht om verschillende redenen; do bezwaren door de beide vorige sprekers geopperd, achtten zy ongegrond, en zij stelden don Minister in het gelijk waar hij beweert dat hot Merwodo-plan boven het Valloi-plan de voorkeur verdient wegens gomakkolijko uitvoerbaarheid, min dere kosten en rekening mot do belangen der binnonlandscho scheepvaart. Do heoren Dirks en Van dor Hejjden zetten uiteen dat de Nederlandscho handel slechts gebaat wordt door do kortste verbinding van Am sterdam met don Rijn, eon meening dio door den heer Bastort word bestreden. Do heer Heydonrijck vorklaardo zich om finaiu cioele redenen togon hot kanaalplan; hij wenschto perst te vernemen op welke wijze de Regeering de geldelijke zaken zou rege len, alvorens hij zyn stem aan nieuwe uit gaven verleende. In een uitvoerige rede, die in do zitting van Woensdag word voortgezet, ploitto de hoer Rutgers Van Rozenburg voor het Vallei-kanaal; de ver binding met do Merwedo noemde hij on voldoende, half work on duurvroeger werd hot door do Staats-commissie, dio hot thans aanbeveelt, voroordooldde voornaam ste deskundigen verklaren zich voor oon kanaal door do Geldorscho Vallei. Do hoeren Blussó, Corvor Hooft, Insingor on ,Van Nispen spraken ton gunste van hot Ro- georingsplan. De Min. van Buitonlandscho Zaken, (ad interim van Financiën,) zou niot optreden als verdediger van hot Merwedo-kanaal, doch alleen antwoorden op do financiöele beschouwingen vaa don heer Hoydonryck. Niet eerst dan, wanneer de daarvoor be- noodigdo gelden aanwezig zijn, kan besloten worden tot uitgaven dio do welvaart mooton bevorderenhot vindon van middelen volgt bij de uitvoering dor wot. Het werk loopt ovor verschoidon jaron, on do flnanciöole zij do van het vraagstuk is thans niet aan de orde. In de zitting den hoer Lontiiq toogelicht van u. De geschiedenis weerspreekt de stelling, dat de menschheid zich beweegt in een cirkelgang. Maar dat zij zulks doet met horten on etooten, <rfr-em nauwkeuriger te spreken, ongeveer op de manier van de Echtérnachsche springprocessie, beurtelings drie stappen voorwaarts en dan weer twee achteruit, leert ons de ervaring reeds ge durende den loop van een beperkt getal jaren verkregen. In Europa zyn het de twee hoogst ont wikkelde rassen, die op den gang der be schaving invloed uitoefenen: het Romaan- sche en het Germaansche. En nu is het juist opmerkelyk, dat zij als om beurt zich aan de spits plaatsen; het eene legt flinke schreden af in voorwaartsche richting, terwyl dan tegelykertyd het andere zyn heil schynt te zoeken in reactie. Dat ver oorzaakt een soort van schommel- en slin- gerstelsel, dat wel op den duur tot voor uitgang voert, maar dien toch, alles bij elkaar genomen, vry langzaam doet zyn. Een tiental jaren geleden liepen de volken, tot den Germaanschen stam behoorende, vóóraan. Thans zyn de rollen omgekeerd. In Frankrjjk en Italië is op elk gebied vooruitgang te bespeuren, in België doet vooral in het WaAlsch element het libe ralisme zich krachtig gelden. Daarentegen in Duitschland blijken de vrijzinnige par tijen met toeneming machteloos te staan bij den wassenden stroom van het clericalisme in Nederland Laat ons, vooral op dit oogenblik, nu een belangrijke beslissing pas is gevallen, den toestand met ernst onder de oogen zien. Onze lezers weten het, wij hebben ons nooit overgegeven aan sombere be schouwingen; een overdreven pessimisme was ons nimmer eigen, en steeds hield by ons de juichtoon de overhand boven het toegeven aan in drukken van moede loosheid, door min ^vwcnschte oplossingen teweeggebracht. Maar onmogelijk kunnen we thans mededoen aan het optimisme, dóór sommigen onzer geestverwanten in de pers aan den dag gelegd na den uitslag der jongste verkiezingen. Ook ons volk is op den weg der reactie, en niemand kan zeggen hoever wy in die richting nog zullen voortgaan tot aan bet oogenblik der kentering, dat wel komen moet en komen zal, doch misschien eerst na een tydperk van stryd en beproeving. Het kan niet duidelyker gezegd worden dan door de feiten zelve: het clericaal verbond heeft een stouten slag geslagen en dien glansryk gewonnen, ’t Is niet de eerste zegepraal geweest en vermoedelyk zal het ook niet de laatste zyn. Wy zyn op nieuw een goed eind afgedreven naar het punt waarheen men ons wil terugvoeren om aan kerkelyke instellingen en personen de heerschappy te verleenen over de wet geving van den staatnaar het goddank niet duizendjarig ryk van onverdraagzaam- heid en liefdeloosheid dat overal wordt aangetroffen waar godsdienstige begrippen in het openbaar leven op den voorgrond worden geplaatst. •Komaan,’’ zeggen onze lichthartige broeders, »’t is zoo heel erg niet ge weest. We hebben, ja, verloren, maar bij de ontzaglyke krachtsinspanning der tegenstanders was dat wel te verwachten. In elk geval, de zetels die zij veroverd hebben brengen hen immers niet tot de meerderheid? Reken eens na: van de zooveel afgevaardigden kunnen er nog minstens zóóveel tot de liberale partij worden ge rekend,dat is de helft plus nog wat. Waarover zodden we dus treuren? Wy zyn er en wij blyven er, zei Mac-Mahon, en hoewel hij in ’t eind toch wegging, zullen wij zoo dwaas niet zyn. Met een zeer kleine meerderheid hebben toch de liberalen vroeger wel kracht genoeg ontwikkeld om den geest onzer staatsinstellingen tegen elke aanranding te beveiligen. Bovendien, het is niet onwaarschynlijk dat de clericalen thans hun laatste troeven hebben uitge speeld: by volgende verkiezingen zullen zy niets meer kunnen doen dan zy thans gedaan hebben.” Wij vreezen zeer, dat de uitkomst deze gunstige verwachting zal logenstraffen. Er zyn districten, waar de onzen slechts »op ’t kantje af hebben overwonnen een klein ongelukje, een geringe dosis minder yver bij onze geestverwanten als weder de stembus roept, kan ook deze de tegenpartij in han den doen vallenen dan Sommigen gaan nog een schrede verder. Zij erkennen de mogelykheid, dat te avond of morgen de Tweede Kamer een anti liberale meerderheid zal krygen. Maar,— voegen zij er hoopvol bij, dan hebben wy nog onze Eerste Kamer, waarin de liberale richting een zcêr sterk overwicht heeft: aan haar alsdan de taak, de grondwettige beginselen te verdedigen, en zich met klem te verzetten tegen elke poging om de duur gekochte constitutioneele vryheden te be snoeien. Zonderling: we hebben tyden beleefd dat de Eerste Kamer zoowat beschouwd werd als een ramtoestel by den wetgevenden arbeid, en het niet ontbrak aan stemmen die eenvoudig op haar afschaffing aan drongen. Thans zyn de bordjes verhan gen de remtoestel is in een bolwerk veranderd. Onwillekeurig denken we hier aan den stroohalmwaarnaar de drenkeling Sriipt Want, gevoelt men niet dat ook dit •bolwerk” langzaam maar zeker wordt on- dermynd? Nog staat het daar, krachtiger dan ooit: maar voor hoelangMen bedenke tochde leden der Eerste Kamer worden be noemd door de Provinciale Staten, en hoe vaak zien we niet dat ook in de gewes telijke vertegenwoordiging een zetel zonder slag of stoot den tegenstanders in handen valt, vooral door de gemoedelyke leukheid waarmede de liberalen den stryd ontwyken. Wat daarvan eenmaal het gevolg moet worden, is niet mogelyk te voorspellen.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1