1881. N’. 629. Mannen van Zaken. Zondag 3 Juli. RON eerde handelsmerk ICHIKES !HEN. ONCOURS UWERS! Weekblad voor Zuid-Holland «n Utrecht. l k. --h-- )OP: ied bewerkte t Portieren, Cr. Wagenmaker te G, oonhoven. ANK, i per week het JBLAD, nd. indige, kinderdijk, er kleine winst kan lelve franco en geeft garantie. '..Jt" ►UWE,” BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. HAAN, r HEIJDEN. SMOWEIffl COURANT EMONNAIE met i. een rente van 8 pOt. ate en conditie der i eens of bij gedeel- •f-lithografen TRES- ITWIJK, Uitgeven. S. W. N. VAN NOOTjN te Schoonhoven, Uitgeven. [AMERS, Koestraat >e veelt zich beleef de kleerma- loor een too- die de marchand- eid debiet en voors- ijke oplage van den kocht was. i den loop van het WEEP. KOKER met zwaar n prl|» bekroonde l L. A. L. KORT- tdoende tegen bedrog. ebruik, zijn te ver- len van Toezigt, IENDAAL, Notaris, culier ’s Hage. ►ORDELOOS. ran 8 pag. 4o. royaal kader gedrukt. De ang van 52 Afleve- n verbindt zich voor in 20 stooten en de its, zonder Inleggeld. behoudt zich het igaaf van redenön, if toe te laten. o der HEIJDEN. all zal de uitreiking plaats hebben, en aande punten wor- B 217, ns, het incasseeren m F. W. WAGNER, aanlokkenden vorm ache Zeden en Toe- aen uit de Gesohie- ische landschappen, irkwaardigo mannen, i, Bladzyden uit het Schetsen, Novellen, voegen, dat alles beter jou gaan, indien men maar de misbruiken van het crediet- stelsel wist tegen te gam, en zoowel de handelaar in *t groot trt «anzien zyner .Comoro, <u«p U'gchfrveMbs Klanten con tante betaling meer tot regel konden ma ken. Doch dat is reeds zoó dikwijls uiteen gezet en wordt zoo algemeen beaamd, dat we het gerust onaangeroerd kunnen laten. Dat men het beginsel niet toepast, ligt waarlyk niet daaraan, dat men er angst vallig over zwygt. in dit daaruit handel. ’t Kan best zyn dat de klagers gelijk hebben, en dat het aanzien door mannen als mynheer O. genoten, eigentjjk gestolen waar is. Of de middelen waardoor zy de menigvuldigheid der faillissementen willen bestrijden, doel zouden treffen, laten we in het midden. We zouden er nog by kunnen Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeron bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. STATEN-GENERAAL. Na de debatten der vorige week viel er Maandag over het vraagstuk van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede weinig meer te zeggen. De Minister van Buitenlandsche Zake achtte het noodigde financiëele rijde der quaestie nog even toe te lichten. Zijn ambtgenoot van Waterstaat deed nogmaals uitkomendat zijn plan verre de voorkeur verdiende boven het Vallei-kanaalde recht- streeksche en kortste verbindingen zijn niet altijd de meest uitvoerbare. De motie tot uitstel en nader onderzoek bestreed hjj dewijl de zaak dringend een spoedige be slissing eischtehij zou zich bij de aanne ming der motie niet nederleggen. Nadat de heer Blussó nog een kort woord ten voor dooie der voordracht had gesprokenmaakte de heer Sickes ziohwegèhs de pertinente verklaring des Ministersvan de mede door hom ondorteekende motie los. De heer Tak deed nogmaals uitkomendat de wenscbe- Ijjkheid en uitvoerbaarheid van het Vallei- kanaal thans veel algemoener wordt erkend dan in 1878hij beriep zich op de uit spraak van den heer Galand dat geen enkel belang van gewicht door dit plan des Mi nisters wordt gebaatmaar het wel bljjkt dat het niet voldoet aan het hoofddoel der bevordering van den Amsterdamschen Rijn handel. De heer Lenting handhaafde zjjn motie al geloofde hij dat zij zou verworpen worden: hjj bleef overtuigd, dat de zaak niet voldoende is toegelichtal zou hjj ook het aftreden des Ministers levendig betreuren. Daarna had de stemming plaats. De motie-Lenting tot benoeming van een staatscommissie tot nader onderzoek werd verworpen met 42 tegen 31 stemmen. Art. 1 werd goedgekeurd en het wetsont werp aangenomen met 40 tegen 33 stemmen, y Een achttal wetsontwerpen van minder oelang werden vervolgens goedgekeurd. In de zitting van Dinsdag werden o. a. behan deld: Het voorstel van de heeren Tak Van Poortvliet c. s. tot het houden van een on derzoek omtrent de exploitatie der Neder- landsche spoorwegen; aangenomen met 45 togen 3 stemmen. De conclusie der Commissie voor het adres van den gemeenteraad van Leiden betreffende de teruggave door hot Rijk van de Ruïne aan de gemeente. Tengevolge van een amendement van de heeren Donner, Van der Kaay en Patijn werd besloten, dat de Kamer ouvoorwaardelijke teruggave wenscheljjk acht. Verslag van de Commissie, in wier han den het verzoekschrift der werklieden aan ’s Rijks manineworf is gesteld. De meer derheid stelt voor, als hot gevoelen der Kamer te konnen te geven, dat de wijze waarop hot recht van petitie voor do min dere geëmployeerden en werklieden wordt gereglementeerd, noch doeltreffend is, noch overeenkomstig do beginselen omtrent dat recht in de Grondwet nedergologddat alzoo de verordeningen op dat stuk drin gend herziening vorderen. De dag der beraadslaging over deze con clusie zal nador worden bepaald. Tot leden der Commissie voor de Spoor- weg-enquéte werden benoemd do heeren Tak, Corver Hooft, Heydenrjjok, De Vos Van Steen wijk, Kool, Mees en Van dor Hoop. Nadat in comitó-genoraal do huishoude lijke begrooting van do Kamer voor het jaar 1882 was behandeld, ging zij tot nadere bjje^nroeping op recès. Z. M. heeft benoemd tot heem raad van het kanaal van Steenenhoek II. R. Vogelsang, Burgemeester te Leerdam. Z. M. heeft benoemd tot heem raad van den polder Heukelum J. Post. De uitslag der 1.1. Dinsdag ge houden herstemmingen voor leoen der Tweede Kamer was als volgt: Almelo. Gekozen de hoor H. A. Insinger met 1193 stemmen. Do hoor Mr. A. Van Laer verkreeg 942 stommen. Zovenbergen. Uitgebracht 1732 geldige stommen. Gekozen Mr. R. Van de Werk met 893 stemmen Mr. L. Van Rjjckevorsel verkreeg 838 stommen. Naar van verschillende zjjden gemeld wordt, is eene verandering in het Ministerie ophanden. Als Minister van Fi nanciën zou optreden baron van Lijnden van Sandenburg, die als Minister van Buiten landsche Zaken zou worden vervangen door baron Van Goltsteinterwjjl in plaats van laatstgenoemden tot Minister van Koloniën zou worden benoemd do onlangs uit Indiö teruggekeerde Gouvornour-Generaaldo hoer Van Lansberge. Voorts zou Jhr. Six als Minister van Binnonlandsche Zaken ver vangen worden door Mr. J. Heemskerk Az. Jhr. Six zou weder als Commissaris des Ko- nings naar Zeeland terug koeren.- „Een on ander,” zoo schrjjft men, „zal officieel be kend gemaakt wordenzoodra Z. M. de Koning op hot Loo zal zjjn teruggekeerd.” Door Ged. Staten van Zuid- Holland is voorgesteld om het subsidie van f 100.000vroeger toogestaan ten behoeve der droogmaking van plassen onder Roeuwjjk aan de heeren Van Hall on Montijn, wier concessie echter sedert is vervallen thans .toe te kennen voor gelijk doel aan de heeren J. P. Mahlstede c. s., indien hun do gevraagde concessie wordt verleenddaar nu èn een verbeterd plan dn de persoonlijkheid der adressanten het slagen hunner onderne ming waarscbjjnljjk maken. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben ongunstig geadviseerd op het in de aanstaande zomervergadering te behandelen adres van het Bestuur der Nederl. Vereeni- gingvan gemoente-ambtenaren om subsidie uit de prov. fondsen voor een pensioen-, weduwen- en weezenfonds. Ofschoon do poging tot oprichting van zoodanig fonds toejuiching verdient, betwijfelen Ged. Staten sterk of het op den weg van ’t provinciaal bestuur ligt zulk een fonds financieel te steunen, daar do provincie meer bijzonder bij getrouwe plichtsvervulling niet is be trokken en de gemeente-ambtenaren wel provinciale reglementen en veranderingen helpen uitvooren, maar dit werk in geenen dooie noch in eonig opzichte verrichten ton dienste dor provincie. HH. MM. de Koning en de Ko ningin der Nederlanden zullen een bezoek brengen aan Friedrichshafen, om eenige dagen de gasten te zijn van den Koning van Wurtemberg. 11II. MM. zullen den 6n Juli van Wildungen vertrekken. Aan het Ministerie van water staat werd Woensdag aanbestoed: de opruiming van do overblijfselen van het wrak van een vaartuig, aanwezig be vonden in de rivier do Nieuwe Maas even boven de Groene plaat, onder de gemeente Uselmonde. Minste inschrijver do heer J. Van Gelder te Goedereede voor f1135; het maken van vier dwarskribben langs den linkeroever van de rivier de Lek onder de gemeente Streefkerk. Het minst was ingeschreven door den heer P. O. Do Jongh, te Ameide, voor f14.443; het maken eener doorlaatbrv Baardwjjkschen overlaat en oeni werken. Minste inschrijver de Van der Eerden Wz., te Boxtel, f362.700; het maken van werken tot uitbreiding van het station Qeldermalaen, ten behoeve van den spoorweg Dordrecht—Eist. Minste inschrjjver do heer J. Roskam, te Sliedrecht, voor f236.500. De Amsterdammers, die een kanaal rechlxleeks naar den Rjjn verlangen, zyn er weinig mode ingenomen, dat de Tweede Kamer het wots-ontwerp tot ver betering van de Keulsche vaart en de daar- stelling van een kanaal naar de Merwede heeft aangenomen. Woensdag-middag werd ten stadhuize te Amsterdam eeno bjjeonkomst gehouden van een groot aantal belangstellenden, meestal tot den Amsterdamschen handel en scheep vaart behoorende, en uitgenoodigd door de hoeren Goll Co., Van Eeghen Co., Determejjer Weslingh 4 Zn., F. C. Quiou en Wurfbain Zn. De vergadering ver- eenigde zich met de volgende motiën, door den heer A. C. Wertheim voorgesteld: „lo. De Vergadering betuigt haar leed wezen wegens de beslissing dor Tweede Kamer van de Staten-Generaa], in zake het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. 2o. De Vergadering besluit zich te wou den tot de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal met eerbiedig verzoek het aanhangige wetsontwerp te verwerpen, en daardoor de ramp af te wenden die zoo het ontwerp tot wet wordt verheven den handel van Amsterdam, en dus in hooge mate die van Nederland, op de ernstigste wjjzo bedreigt. 3o. De Vergadering besluit een comité van uitvoering uit haar midden te benoe men, en aan dit comité in do eerste plaats de taak op te dragen de noodige kapi talen bjjeen te brengen om aan den gemeenteraad van Amsterdam een som van minstens drie millioen gulden tot een rente van 3 pet. ’s jaars aan te bieden. Die som zal strekken om bij verwerping van het aanhangig wetsontwerp eene vrij willige bijdrage te worden van Amsterdam in do kosten van een kanaal, dat in ooi- teljjko richting Amsterdam op de kortste wjjzo met den Rijn verbinden, en aan de eischen eener onbelemmerde schoopvaart- boweging beantwoorden zal. 4o. Aan do in dezo vergadering geno men besluiten de noodige publiciteit te geven. 5o. De heeren, die zich met do bjjeen- roeping dezer vergadering hebben belast, dank te zeggen voor het in deze genomen initiatief.” Alle aanwezigen waren het eens mot do sfrokking dezer motiën on erkenden do wenscheljjkheid on noodzakol ijk heid dat Amsterdam by adressen en woorden een krachtige daad moet voegen, ten be- wjjze dat haar verzot togen het Merwede- kanaal geen gril is, maar de vrucht eener ernstige overtuiging. Er is concessie aangevraagd voor oen stoomtram van Gouda over Alfen naar Leiden. De zalm-zegenvissoherjj „Licht te vreden”, bij Ameide, heeft dezer dagen hare werkzaamheden tijdelijk gestaakt. rug over den uiige verdere heer J. A. voor Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. Vorst Alexander van Bulgarije heeft het pleit gewonnen. De voorstanders der ze venjarige dictatuur hebben bij de verkie zingen de overgroote meerderheid verkregen, dank zij de genomen maatregelen, die wel wat aan den Pruisischen militair herinneren. Allerwege waren militaire commissies be noemd om contróle uit te oefenen op de vrijheid! der verkiezingen. In twee plaat sen is wegens wanordeljjkheden de staat van beleg afgekondigd en zjjn de verkie zingen uitgesteld. Dat de radicalen in Bul garije zoo héél rood niet zjjn, kan o. a. hieruit bljjken, dat zij de vervulling hun ner wenschen e. a. door tussohenkomst van Rusland hebben zoeken te verkrjjgen. Ig natieff, tot wien zjj zich gericht hadden, verwees hen naar den Rjjkskanselier Gort- schakoff, doch gaf hun tevens de weinig bemoedigende verzekeringdat de Russische regeering zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van het Vorstendom zou mengen. Rusland schijnt nog niet geheel den moed te hebben opgegeven om eene internationale regeling te verkrjjgen tot uitlevering van misdadigers. Ignatieff moet met dat doel dezer dagen nogmaals bij de Engelsche regeering hebben aangeklopt. Het zal ook ditmaal echter wel vruchteloos zijndaar, ook «I zou de regeering geriad rijn stappen in dien zin te doen, het volk er zich zeker tegen zou verzetten. Het is bekend hoo reeds de inhechtenisneming van Most, den bekenden verdediger van vorstenmoord die dezer dagen tot 18 maanden dwangar beid is veroordeeld vrij algemeen werd afgekeurd. Nadat niet minder dan 13 zittingen van het Lagerhuis waren verbruikt voor do behandeling van 4 artikelen van de ler- sche landwetheeft het Huis zioh vereenigd met Gladstone’s voorstel om de verdere artikelen van het ontwerp geregeld achter elkander af te doen. Het jaarljjks wederkeerend voorstel tot afschaffing van de doodstraf is met groote meerderheid van stemmen verworpen. Slechts één lid der regeering John Bright stemde vóór de afschaffing. Gladstone was afwezig. Nu do Koninklijke commissie in Trans vaal aan het werk is, doen de „loyalen” eene laatste poging om de vredesvoorwaar den ongedaan te maken. Zjj hebben een hunner afgevaardigd om in Engeland de meetings bij te wonen, die door de conser vatieven worden op touw gezet om tegen de teruggave van het land aan do Boeren te proteateeren. Gladstone heeft in een schrijven aan dien afgevaardigde de voorgestelde schikking verdedigd, nu een andere schikking, het in het leven roepen van een Zuid-Afrikaan- schen Statenbond, op den onwil van het Kaapsche parlement is afgestuit. De ongeregeldheden die in Algerië plaats hebben geven alleen eenige aanleiding tot afwisseling in de beraadslagingen van de Fransche Kamer. Met ongewonen spoed en gematigdheid wordt de begrooting daar behandeld. Onder do gunstige financiëele omstandigheden waarin Frankrijk verkeert de belastingen brengen daar dagelijks, zegge dageljjks h 1 millioen meer op dan geraamd is behoeft men bij het toestaan van gelden dan ook niet zoo op de kleintjes te letten. De verkiezingen zullen tegen 9 October worden uitgeschreven. De nieuwe kieswet in Italië is met groote meerderheid aangenomen. Onbeslist is voor alsnog gebleven de quaestie van de uitge breidheid der kiesdistricten. Het voorstel der uiterste Linkerzijde, om aan de afge vaardigden presentiegeld toe te kennen, is verworpen. In België is eene beweging op touw ge zet ter verkrjjging Van algemeen stemrecht. De vertegenwoordiging van Noorwegen heeft hare oppositie zóóver gedreven, dat zjj weigerde om den Kroonprins bij gele genheid van zijn huwelijk 80.000 kronen verhooging van tractoment toe te staan. Zelfs word een voorstel ingodiend om ’s Ko- nings bezoldiging mot gelijk bedrag te ver minderen. De Duitscbe Bondsraad heeft zich met het voorstel tot opneming van Hamburg in do tollinie mede vereenigd. De optreding van Gossler als Minister van Eeredienst, de af treding van graaf v. Stolberg als Vice Kan selier en het verlof tot herstel van gezond heid aan den Rjjks-Kanselier verleend, geeft aan de Duitacho bladen stof in overvloed tot allerlei beschouwingen. verjaardag, einde lag, Woensdag en agen onzeker. C1E1M: 30UD SAVONET- >bele kast) remon- ni. VERGULDE PEN- werk. HORLOGB-KET- t klein kapitaaltje, was gewoon bediend te worden en zich heel weinig met huishou delijke dingen te bemoeien, en vond het zeer gelukkig dat zij nu in haar sstand” bleef. Zooals gezegd i», do staken >toarcheer- den” maar niet hard. Het publiek scheen eenigen tijd noodig te hebben alvorens den weg naar den winkel van C. te kennen. De huishouding kostte aardig wat geld en de jongelieden moesten, ten einde hun »stand" en hun scrediet” op te houden, op niet al te bekrompen voet leven,. wat bovendien slecht met hun smaak overeen gestemd zou hebben. Onder gewone om standigheden zou het eind dan ook al spoe dig den last hebben gedragen, ware het niet, dat Mijnheer C. een kloek middel toepaste om zyn handel te doen bloeien. Vooreerst begon bij een massa goederen tegen aanzienlijk verlaagden prys te ver- koopen. Dat trok. Wie eenmaal in zyn winkel kwam, wist hij te houden, ook door het toestaan van crediet. Was de winkel 1 leeg, ’t kostte geen moeite hem weer te vullende i>reizigers” sleepten aan als nyvere bjjen en wat de betaling betreft, >o, dat volgt later” zeiden zy met een allervrien delijkst lachje. Werkelijk was de omzet heel wat toe genomen, toen op een goeden keer de tijding bekend werd dat Mijnheer C. >fail- liet” was. Dit was alzoo het treurig einde van de zoo hoopvol aangevangen koopmansloop- baan? Pardon, waarde vriend I het was eigenlyk eerst het begin. Want Mynheer C. is op dit oogenblik, zooals ieder weet, een man van aanzien, die op voorname manier huishoudt, lid is van de Kamer van Koophandel, en er ern stig aan denkt in een ander deel van de stad het derde magazijn te openen. De zon van zyn geluk is sedert het oogenblik van zijn eerste faillissement boven de kim men gerezen en steeds hooger gestegen; schijnbaar geheel verduisterd door de wol ken van het tweede bankroet, straalde zij kort daarna met nieuwe glorie. Thans be hoeft hij dat middel niet meer voor de derde maal aan te wenden; zyn zaak staat zoo vast als Haarlem. Door nu te faillee- ren zou mynheer C. volstrekt niet in betere conditie kunnen komen; ware dit het ge val nu ja, dan ware ’t iets anders. Dat eerste bankroet is vooral een mees terstukje geweest, en algemeen verwonderde men zich er over hoe C., die toch volstrekt niet als geroutineerd handelsman bekend stond, het zoo slim wist te overleggen. Hij moet dan ook bepaald flinke raadgevers gehad hebben, denkelyk wel onder de cre diteuren zelf. Men gist dat Herr Muller uit Keulen, die zoo zijn best heeft gedaan om het accoord van 10 percent er door te krijgen, het zaakje heeft opgeknapt onder belofte dat hij voor zich betaling van het geheele bedrag zou erlangen, en dat hij op diezelfde conditie een zeker getal van de kleine schuldeischers heeft overgehaald er vóór te stemmen. Bovendien is het een bekende zaak, dat hij een bijzonder ®ge- schikten” curator heeft gehad. Die man maakte het hem in ’t geheel niet lastig; over kleine informaliteiten in zyn boek houden brak hy zich het hoofd niet; kortom, hij behoorde niet tot de muggenzifters. Aan allen, die ooit in de noodzakelijkheid komen, door middel van een faillissement hun zaken op te knappen, zy een zoo voor- deelige samenloop van omstandigheden toe- gewenscht! Er wordt weleens beweerd, dat het toe nemend aantal faillissementen in de wereld van handel en financiën een onrustbarend verschynsel is, hetwelk grootendeels wordt veroorzaakt door de byzonder zachte wet geving en de nog milder toepassing der bestaande wetten op dat punt. Wie van die meening zyn, willen vooral een strenger onderzoek zien ingesteld naar de overeen komsten die aan het bankroet zyn vooraf gegaan of er mede in verband staanwillen ook slordigheid, onkunde en verkwisting beschouwd zien als factoren die tot een strafrechterlijke vervolging aanleiding geven willen den invloed der schuldeischers op de beslissing ten aanzien van het accoord uit breiden, ook door te bepalen dat nevens den curator, door de rechtbank benoemd, een andere worde Aingesteid door en zoo mogelyk uit de crediteuren; verlangen dat er een termijn worde gelaten tusschen de homologatie van het accoord en de reha bilitatie, zoodat de koopman na afloop van de regeling van zjjn /ailli&sement niet on- middellyk weer een nieuwe zaak zou kun nen beginnen. Om kort te gaan, men vindt vry algemeen den tegen woordigen toestand J- opzicht onhoudbaar, en voorspelt den ondergang van den eerlijken Mynheer C. behoorde tot de gelukkige leden van dien fatsoenlijken middenstand, die flink de handen uit de mouwen moet steken om door de wereld te komen, en in den regel daarin vrjjwel slaagt. Maar dan moeten er twee dingen aanwezig zyn; een behoorlijke mate van verstandelijke ontwikkeling, zonder welke men in het maatschappelijk verkeer staat te kijken als een kat in een vreemd pakhuis, en een klein kapitaaltje, voor de eerste vestiging benoodigd. Als ’t niet anders kan, zou men zelfs het tweede kunnen missen, mits men dan van het sub 1 genoemde des te ruimer voorzien zjj. Dat was met mynheer C. nu juist het geval niet. Veel verder dan het program van het gewoon lager onderwijs ging zyn kennis niet; hij had indertyd van ®stu- deeren” en ïblokkeri” en ^opgesloten zitten met vervelende boeken” een zeer verklaar- baren, en van zyn goeden smaak getuigenden afkeer aan den dag gelegd. Toen de quaestie van beroepskeuze aan de orde werd gesteld, kwam eerst by de oudslui het denkbeeld op, hun zoon te laten dingen naar een >betrekking,” doch gelukkig her innerde men zich intyds, dat de besturen van gemeente, provincie, waterschap en Ryk dagelijks overstelpt worden met aan biedingen van werkkrachten; dat men om in den openbaren dienst vooruit te komen een kruiwagen noodig heeft; dat een amb tenaar veeltyds een kommervol leven leidt. Voor het laatste achtte Mynheer C. zich natuurlyk veel te goed. Van het aanleeren van een handwerk kon, gelyk vanzelf spreekt, geen sprake zyn: iemand uit zoo goeden >stand” gaat niet aan de schaafbank of voor het aambeeld staan. Per slot van rekening bleef er dan wel niets anders over dan toe te geven aan den wensch van den jongen man. Zoo kwam het, dat Myn heer C. in de«i handel ging. Wat men den tegenwoordigen tyd ook moge ten laste leggenin één opzicht althans is hij vroegere jaren en eeuwen ver vooruit, namelijk in de gemakkelyke wyze waarop wy tot een maatschappelijke positie kunnen geraken. Voorheen kon niemand zich als >baas” vestigen, of hy moest deugdelijke bewijzen van bekwaamheid en waarborgen van soliditeit gegeven hebben. Thans wipt een jongen die twee jaren o] kerstafel gezeten heeft, als verslag den kring binnen die en niet-marekand tailleurs omsluit. Re kende men voorheen voor een handelaar een duchtige voorbereiding in winkelpak huis en kantoor onmisbaarhet thans levend geslacht heeft over die ouderwetsche be grippen den staf gebroken en kan het zeer gemakkelijk met veel minder stellen. Mynheer C. ging gedurende een drietal jaren als ^volontair” in een »zaak”, en daarna was hij voldoende op de hoogte om "zelf iets te beginnen. De oudelui stelden een paarduizend gulden beschikbaar, meer hadden zij niet, en ’t was ook genoeg om een huis te huren en dat tot winkel te doen inrichten. >Relatiën”, men ver- geve mij dat ik in mijn eenvoudig verhaal zooveel stadhuiswoorden bezig, maar die zyn nu eenmaal in de handelsworeld de eenig verstaanbare, waren bijzonder spoedig aangeknoopt; nauwelijks was het bekend geworden dat onze man een winkel zou openen, of hij werd overstelpt met circulaires, prijscouranten, aanbiedingen van alles en allerlei op zoo verschrikkelijk aannemelijke voorwaarden dat het wel scheen of de menschen met geweld hun goed kwyt wilden zyn. Ook ontbrak het niet aan bezoeken van commis-voijageurs die met de meeste beleefdheid voor de firma die zij de eer hadden te represen- teeren, de gunst eener noteering kwamen verzoeken. Wat de condities betreft, de firma was gewoon zich in dit opzicht ge heel te gedragen conform de wenschen van haar afnemers. Men verleende byna onge limiteerd crediet. Dat liet op die manier geen kunststuk is, een winkel vol te krijgen, zal ieder gereedelyk moeten toegeven. Maar ^iien binnen een niet te lang tijdsverloop weer leegte maken, of liever, een aanhoudende stroom van gaande en komende goederen in het leven te roepen, dat is een beetje moeifelyker. >’t Is een drommelsche toer tegenwoordig om in de klanten te komen,” zeggen de kleinhandelaarsen we gelooven het gaarne. Er wordt dan ook veel te veel gewinkeld. Ieder die het werken te ge ring, de studie te afmattend en het amb tenaarsleven te slaafsch vindt, zet een winkel op, liefet in zyn geboorteplaats, zonder dat het hem mogelijk is eerst de kansen van afneming te berekenen. In vroegeren tyd openbaarde zich de ons als aangeboren hanaelsgeest op een andere manier: men richtte den blik naar landen, door oceanen van ons gescheiden. Thans legt men het kalmer tan. Onze vriend was in l het tijdperk van zyn vestiging getrouwd ook. Mevrouw C. be hoorde tot een >geachte” familie, had een

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1