1881. Zondag 17 Juli. Amerikanismen. N'. 681. ICHBES 1 ANK, DIMEID, onnende omgaan, bij |k. BLAD, d. NDSCHADE Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. k. I I i I B 247, ns, het incaeeoeren J UWE,” indige, iinderdjjk, NMEID, n vereischt. AAGD: per week het »HEN. 4 1845. JONG woorde brief. BUITENLAND. BINNENLAND. A Jen rente van 3 pCt ito en conditie der eens of bij gedeei- lithografen TBE8- WIJK, Uitgevers. SMMHOVEIIME COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN ie Schoonhoven, Uitgever». ld debiet en voors te oplage van den >cht was. den loop van het moer 0, uitarljl Advortenti slechts 2 me ran Toezigt, BNDAAL, Notaris, ulier 's Hage. ORDELOOS. in 8 pag. 4o. royaal .ader gedrukt. De ig van 52 Afleve- verbindtzich voor er kleine winst kan selve franco en geeft garantie. ebruik, zijn te vor- t huwelyk der tegen- vorlangt Mevrouw laaefrecht bij Gouda i F. W. WAGNER, lanlokkenden vorm ohe Zeden en Toe- en uit de Geschie- iche landschappen, kwaardige mannen, Bladzjjden uit het Ichetsen, Novellen, j der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Nfön, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegoven, worden iaal in rekening gebracht. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeron bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. kingen of zoogenaamde zrevivals”, die even als een stroovuur veel rook maar weinig •warmte verspreidenallemaal dingen die liet hoofd voor een poos op hol kunnen brengen doch het hart volmaakt koud la ten, en hun niet beletten in do uren die niet aan de godsdienstige bijeenkomsten zyn gewijd den zalmaciitigen dollar” even hartstochtelyk te aanbidden als ooit te voren. Nu en dan, als een nieuw man aan het, hoofd van het uitvoerend gezag komt, wordt de hoop gekoesterd dat hy met kloeke hand de bestaande misbruiken met wortel en tak zal uitroeienen daardoor de Amerikanen zal maken tót het eerste volk dér aarde. Bij het optreden van Grant, ruim acht jaren geleden, had men die verwachting, die bitter werd teleur gesteld. Zal Garfield deze heilige roeping vervullen, en heeft daarom de Voorzie nigheid zyn leven gespaard, omdat hy be stemd is de met sterren bezaaide, banier van Amerika van smetten te reinigen? een vroegere gelegen1 eid hebben we een woord in het midden gebracht over de, onzes inziens onbillyke ingenomenheid, die velen onder onze landgenooten aan den dag leggen met de groote Republiek aan de overzijde des Atlantischen-Oceaanseen toegenegenheid, die wel niet altyd even sterk is, die haar eb en vloed schynt te hebben evea als elke andere, maar nooit geheel worn uitgebluscht en somtyds het karakter aanneemt van ongeveinsde bewon dering en zeer warme sympathie. Wy, die deze voorliefde niet deelen, willen niet in een ander uiterste vervallen, en beweren dat er aan broeder Jonathan geen enkel goed Ijaar te vinden is. Dat zou eenvoudig zyn de oogen sluiten voor hetgeen ieder dagelyks in het oog springt. Er is ongetwijfeld by net Amerikaansche voik een streven op te merken naar vryheid, naar orde, naar vrede: er wordt gewerkt met inspanning van alle krachten, en de vruchten van dien arbeid worden over het algemeen door spaarzaamheid en overleg aangewend tot vermeerdering van welvaart. Eenmaal ryk geworden, is de Amerikaan koninklijk mild: door de stichting van welda- digheids-inrichtingen op reusachtige schaal graveert hy zijn eenvoudig-burgerlijken naam in de harten van duizenden mede- bibliotheek, 't onderricht ten zegen licht- H-MAATOCHAPPW 1.000.000.— komen. 425.000.—. 266.000.-. vaste Premlta. 1881. Agent >rdt verzocht goencre- rleonen of golden af te itgenoote, zullende door ilidoerd. J REIJNIN. ilj 1881. ■kt'oogden en Notabelen m het Bestuur der Ge- belijdenis te Haastrecht. bestuur steeds zjjn, itzij in schijn, u mensohon. op don gis Jn bal niet mis, wenschon. Kerkbestuur, ind houdt op don duur, erlaten. rendien d ah goed in zien, it om haten. ider veel, in tegendeel. loit op een ander. wat hij wil, zienswijs stil elkander. tot besluit, ipohchap uit, jèlanden i,niet Luthersch,neen, ioomsch wil ik ook niet heen, nan banden. dwinglandij voorby tijden, zich nog houdt, ’t door mij beschouwd, ijden. Kerkelijk Haastrecht, <(G. BEIJEN Gr Overzicht. De loyalen onder de Transvaaisahe boe ren zullen zeker geen zelfverwijt hebben van niet alles gedaan te hebben wat ze konden, als straks de Transvaal gelijk Daily News en andere bladen weten te melden aan de Boeren zal worden terug gegeven. Ze sparen geen moeite om door allerlei vreesaanjagende en lasterlijke berich ten de regeering van haar eerste besluit terug te brengen en hunne agenten trachten, in vereeniging met de Conservatieven, in En geland de volksmeening te winnen voor eene afkeuring van het regeeringsboleid in deze. Maandag j. I. werd te Londen weer een meeting gehouden met dit doel, waarbij o. a. ook Lord Salisbury het woord voerde. IntuBsehen heeft de regeering, bij monde van den Minister Dilke medegedeeld, dat de Koninklijke Commissie flink met hare werkzaamheden vordert, en daarmede waar schijnlijk binnen 3 weken zal gereed ko men. Dezo mcdedeeling zal do vrienden der loyalen in het parlement natuurlijk nog meer aansporen om bij de interpellatie over de Transvaalsche aangelegenheden, die na afloop van de behandeling der lersche Landwet zal plaats hebben, hunne wapenen □og eens ter dege te scherpen. Met de behandeling dier Wet is men nu zóóver gevorderd, dat zij wellicht deze week zal afloopen. Art. 25, dat het verleenen van voorschotten aan pachters regelt, is in een voor dezen nog gunstiger zin uitge breid. De lange duur der zittingen heeft aan Bradlaugh het uitzicht benomen van voor eerst zijn zetel in het parlement in te ne men. Het voorstel van de regeering om den eed niet langer verplichtend te stollen voor de toelating als lid van het Huis, is voorloo- pig ter zijde gelegd. De gedupeerde afge vaardigde zal zich over die teleurstelling wreken, door nogmaals te trachten zijn plaats in het Huis te veroveren. Tusschen du bedrijven door heeft de regeering het Huis gerustgesteld door de verzekering, dat Frankrijk geen mobilisatie van het leger op ’t oog heeft, om de rust in Noord-Afrika te herstellen, zooals ook wij op gezag der groote bladen mede deelden. De vrees inboezemende geruchten uit Tripoli zijn weggenomen door de gerust stellende verklaringen van Turkije, die de Fransche regeering bevredigd hebben. De Tunesische havenstad Sfax, wier be woners zich door agenten uit Tripoli lieten opstoken en de Europeanen uit de stad verjaagden, moot het intusschen misgelden. De stad is bijna geheel plat geschoten en zal zich weldra moeten overgeven. Ofschoon de Senaat haar toeleg om het godsdienst-onderwijs op de school langs een achterdeur binnen te halen, heeft goedge maakt, door in het ontwerp op de leerplicht eone bepaling ia te lasschenwaarin de Staat van kinderen, die huisonderwijs ge noten, bewijzen van bekwaamheid vordert, alvorens aan te nemen dat aan de wet vol daan is, is er toch weinig kans, dat de Kamer zich bij het gewijzigde ontwerp ne- derlegt. Bij de behandeling der begrooting bleek zij zelfs de regeering te overtreffen in vrijgevigheid ten aanzien van het onder wijs, daar zij 31 millioen meer toestond dan gevraagd wasten einde de gemeenten geheel vrij te stellen van hare bijdragen in het kosteloos onderwijs, Tout comma chez nous wil ook in België do uiterste Linkerzijde de regeering dwin gen het stemrecht uit te breiden en voor een goed deel algemeen te maken. Zij weigert genoegen te nemen met de verze kering dat de regeering, die in eigen boe zem niet geheel eenstemmig blijkt op dit punt, de zaak ernstig zal onderzoeken. Met spanning wordt de uitslag van het debat over deze quaestie tegemoet gezien. De sociaal-domocraten in Dnltschland doen in den laatsten tijd weer van zich hooren. Terwijl de staat van klein beleg to Leipzig nog altijd voortduurt, beginnen van den adress de socialisten nu te Dresden ook het hoofd gerekend heeft van 1600 ton zinkstcen. Het voorstel Hunne confraters in Denemarken blijven zich als ware onverzoenhjken gedragen. Niettegenstaande het Landsthing de toe- geefeljjkheid tot het uiterste gedreven heeft, bij de vaststelling van de begrooting, wil de meerderheid van het Folkething van geen overleg hoegenaamd wetenzoodat den Konlng niets anders overblijft, dan het reeds zoo menigmaal tevergeefs aangewende middel van ontbinding opnieuw te beproeven. Dank zij Engelands tusschenkomst zal de doodstraf aan de veroordeelden wegens deelneming aan den moord op Abdul Axis, den voorganger van don tegenwoordigon Turkscben Sultan, vermoedelijk veranderd worden in levenslange verbanning. Onder die veroordeelden bevindt zich de ox-Grootvizier Midhat-pacha, die zich in der tijd door zijne hervormingsplannen gun stig bekend maakte on daaraan ook de vriendelijke tusschenkomst van Engeland te danken heeft. De President der Noord-Amerikaansche Republiek blijft in beterschap toenemen, hoewel alle gevaar nog niet geweken is. STATEN-GENERAAL. In de Maaudag-avond hervatte vergade ring van de Eerste Kamer namen do nieuw benoemde leden, de heeren Insinger en Regout, zitting. Vrijdag zouden eenige kleinere wets voorstellen, door de Tweede Kamer goed gekeurd, behandeld worden, terwijl de be raadslagingen over de ontwerpen betreffende den Rotterdamschen Waterweg en het Mer- wede-kanaal Maandag a. s. worden verwacht. Tot rapporteurs over die beide voor drachten zijn benoemd de hoeren Borsius, Merkes Van Gendt, Fransen Van de Putto en Van Tienhoven. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Zeve- naar H. J. Knoop Pathuis, thans adsist. ten postk. te Sliedrecht. In de zitting van Donderdag 11. is door de Provinciale Staten van Zuid- Holland o. a. het volgende behandeld: Het adres van J. L. DeJongh te Ameide om vergoeding van beweerde schade ter zake van het vijfjarig onderhoud der haven werken te Middelharnis, over het tijdvak van 1 Januari 187631 December 1880. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken. De heer Blok kan zich niet vereenigen met algeheele afwijzing van het verzoek. Hij kent den adressant als een solied persoon, die geheel te goeder trouw is en alle aanspraak heeft op tegemoetko ming wegens onverplichte levering van 1600 ton zinksteen. Van do tegemoetkoming wegens stormschade spreekt hij niet; maar ten aanzien van de levering van den zink- steen stelt hij voor eene schadevergoeding te verleenen ad. f 5600. De heer Blussó, lid van Gedep. Staten, stelt op den voor grond dat niemand twijfelt aan do eerlijk heid van den adressant, maar Gedep. Staten zyn toch van oordeel dat de vergadering niet in ’t verzoek kan treden, dat ook niet voldoende gestaafd is. Gedep. Staten zijn van oordeel dat er in deze geen reden is om van eene eenmaal bepaalde aannemings- som af te wijken. Hij zet daarop uiteen dat het zich niet houden aan eene aanno- mingssoni onbillijk is, èn jegens de pro vincie. d. i. de belastingschuldigen, èn je gens andere aannemers, èn ook ten aanzien van toekomstige aanbestedingen, terwjjl daarenbovenals men eenmaal rekent op edelmoedigheid der Provincie, men dan laag gaat inschrijven, denkende er zal toch wel tegemoetkoming gegeven worden. En dan wordt de aanbesteding in plaats van waar heid eene fictie. Ged. Staten zijn van oor deel, dat niet anders dan in zeer buitenge wone omstandigheden schadevergoeding kan verleend worden, en dat deze hier niet be staan, met ’t oog op ’t contract van aanneming. Wat de stormschade betreft, betoogt spr., dat die oisch zeer overdreven isdeze risico heeft de aannemer op zich genomen. Maai* nu do beweringdat de levering der 1600 ton zinksteen onverplicht zou zijn geweest als dat waar isdan zou hij zeggenbetalen maar de aannemer was met het oog op het contract en den aard van het werk verplicht die 1600 ton steen te leveren voor de steen- bestorting tegen de haven van Middelharnis. Al wat do aard dor overeen kdfrst mede brengt, moet geleverd worden. En waaraan houdt de aannemer zich nu vast Daaraan, dat in een ander contract nevens het woord verwerken ook staat levering. Dat is op zichzelf juistmaar dat woord is ten oenen male overbodig en kan in geen geval aan §19 van de voorwaarde oene andere betee- kenis geven. De aannemer kan zich wel licht misrokend hebbenmaar het is op merkelijk dat nog zes andere aannemers voor bijna gelijke som hebben ingeschreven, en dat op de vraag: hoe zij het bestek heb ben opgevathet antwoord wasdat daarin de verplichting tot levering van den zink steen was opgenomen. Do heer Blok wonscht nog een lans te breken ten behoede adressant burgers, of wel, hy richt een 1 een school voor wetenschappelijk op, die zyn geheele vaderland strekt en nog ver daarbuiten heldere stralen verspreidt. Welnu, als dat alles zonder overdryving van een volk gezegd kan worden, dan heeft het aanspraak op een ruime plaats in onze achting. Maar het neemt met weg, dat het Amerikaansche volkskarakter ook een hoogst bedenkelyke schaduwzijde vertoont, en juist deze wordt door de dwepende be wonderaars geheel over het hoofd gezien. Dewyl in onze dagen een aantal Neder landers meenen hun belangen het best te behartigen door verhuizing naar de Nieuwe Wereld, en zich allicht vaische voorstellingen maken van hetgeen hun daar te wachten staat, kan het zyn nut hebben eenig licht te doen vallen op de keerzijde der medaille niet, om de reislustigen te weerhouden, we gelooven niet dat onze zwakke stem dat vermogen bezit, maar alleen om hun te doen opmerken dat de rozen waarvan zij droomen niet geheel zonder doornen zyn. Herinnert gy u, uit de bekende reizen van Gulliver, de beschrijving van het land van Brobdignac, waar de held des verhaals ongeveer de grootte had van de pink eens inboorlings? In figuurlyken zin is Amerika zulk een land. Slechts het kolossale komt daar in aanmerking. Steden van ontzag lijken omvang verryzen binnen enkele jaren fabrieken werken er met duizende arbeiders; Jandbouw-ondememingen breiden zich over honderden bunders uit. De ondernemings geest kent geen hinderpalende ónmoge lijkste plannen worden op ’t getouw gezet en met volharding ten uit voer gelegd. Nau welijks is het eene denkbeeld verwezenlijkt, of een ander heeft zich reeds van den geest meester gemaakt; de uitvindingen volgen elkander op met verrassende snelheid, en wat in de Oude Wereld jaren noodig heeft om tot stand te komenrijpt daar in enkele maanden. Lagen de steden Galais en Do ver in twee aangrenzende Amerikaansche staten, door een zeearm ter breedte van het Nauw van Galais gescheiden, de tunnel dien wellicht de jongeren onder ons nog eenmaal zullen kunnen doorryden zou reeds gemaakt zijn; en in plaats van als Neder landers te kibbelen over de quaestie >Vallei- kanaai of Merwede-verbinding”, zou de Ame rikaan beginnenals ’t noodig wasze allebei te graven. Waar het groote zoo alles overheerscht, is er voor het kleine geen plaats. Men is daar alles of niets. In dat reuzen-or- kest laten slechts de forsche instrumenten hun stemmen hooren, al het andere kan slechts zwijgen. En aangezien nu de lieden niet allen gezind zyn zich met die nederige rol te vergenoegen, is het algemeen streven, die hooge sporten te bereiken, waarop men ook een woordje mag meepraten en het recht heeft, aan anderen het zwygen op te leggen. Ryk worden, schatten byeen slepen, in vloed verwerven, zietdaar het eenig ideaal van den Amerikaan, dat hij zoekt te be reiken zonder angstvallig te zyn in de keuze der middelen. Nergens is de vereering van het Gouden Kalf tot zulk een ontzettende hoogte gestegen. Voor geld is alles te koop eer, goede naam, gevoel van zedelijkheid, ze kunnen allen op een bepaald aantal dollars worden getaxeerden wie die som er voor biedt wordt kooper. Met geld werkt men zich op, van trap tot trap: door honderden te wagen loopt men, ja, de kans die honderden weer te verliezen en van nieuws af te moeten beginnen, maar daar staat tegenover de mogelykheid, duizenden te winnen, dus vooruit maar! De geschiedenis levert een aantal voor beelden van mannen, die al hun krachten inspanden om een doel, ’t welk hun dui delijk voor den geest stond, te bereiken, zonder daarby aan eenig voordeel voor zich zelf te denken; zy wilden slagen, meer niet, en aan dezen edelmoedigen yvef, die onbaatzuchtige volharding is de mensch- heid haar schoonste vorderingen verschul digd. By den Amerikaan moet men dat niet zoeken. In al wat hy onderneemt denkt hy het allereerst aan zichzelven; om de winst is het hem te doen. Hy beoefent de wetenschappen, om uit zijn meerdere kennis tóünt te slaan; hij gaat als zende ling naar onbeschaafde landen, om er zoo spoedig mogelyk een handelsstation te ves tigen. Zelfs in zyn buitenlandsche staat kunde is hy de zelfzucht in persoon; alle vraagstukken die het maatschappelijk leven beheerschen, beoordeelt hy van een Ame- rikaansch standpunt, zonder zich ooit tot een algemeene, een cosmopolitische opvat ting te kunnen verheffen. Een mogendheid, die met de Vereenigde Staten een verdrag wil sluitenonverschillig of het uitlevering van misdadigers of regeling van handels- betrekkingen betreft, moet altyd meer aan bieden dan zij vraagt, anders slaagt zij niet. Voor het vrij ha mi els leisel zal Amerika zich in de eerste honderd jaren niet ver klaren omdat de hooge tarieven van in komende rechten groote inkomsten afwer pen, en de Europeesche Staten toch den moed niet hebben wederkeerigheidsmaat- regelen te nemen, zynde de behoefte aan producten uit de Nieuwe Wereld niet langer te miskennen. Nergens wordt op zoo onbeschaamde wyze als daar, jacht gemaakt op Staats-ambten. Niet omdat men, gelyk bij ons, de voor keur geeft aan de zekere, zij het dan ook bescheiden baten aan een vaste betrekking verbonden boven de misschien ruimere, doch min ot meer wisselvallige winsten die nijverheid of handel afwerpen; even min omdat de ambtenaar, gelijk in Frank- ryk, aichielven beschouwt als een deel van het gouvernementen daardoor op 'zeker ontzag aanspraak maakt. De Amerikaan verlangt een ambtomdat het hoog wordt bezoldigdhij weet dat binnen weinige ja ren de politieke kansen kunnen verkeeren, en dan wordt hij op stal gezet,dus, in dien korten tyd moet hij uit de geldkist van oom Sam, wy zouden zeggen uit de ruif van den Staat zooveel scheppen dat hy ruimschoots beloond wordt voor de moeite die hij aanwendde om den aanvoer der zijner partij of partijgroep tot de hoogste waardigheid te helpen verheffen. Die moeite is niet gering geweest, en de gebrachte offers niet onbeduidend, althans niet in ons oog, als wij ten minste meenen dat iemand die zijn eer en zijn geweten in de waagschaal stelt nogal iets voor de sgoede zaak” overheeft. Waarschynlyk denkt de Amerikaan daar anders over; maar ook zyn geldelyke opofferingen waren vaak aan zienlijk, en dat zegt oneindig meer. Moest hij niet met de beurs in de hand naar stemmen hengelen? Moest hy niet allerlei beloften doen die hij wei zou kunnen vergeten als het even goed was, maar die de belangen der toekomst hem noodzaken tot op zekere hoogte gestand te doen? By presidents-verkiezingendie ongelukkig ge noeg alle vier jaar plaats hebben, is het dan ook niet de vraag: welke man zal de zegepraal behalendoch welke groep van eer- en hebzuchtigen zal de over hand behouden? Welke bende zal als over winnaars den buit verdeelen? In een land, waar zelfs de rechterlijke macht door het stemrecht wordt aangewezenis de maat staf van goed en kwaad volstrekt niet ge ijkt en wordt menige schurkerijals zy slechts op groote schaal wordt bedreven en een gouden oogst doet binnenkomen, straffeloos gepleegd. De Amerikanen beoefenen met uitste kend gevolg de wetenschappen, wy zei den reeds waarom. Op het gebied der kunst daarentegen zyn zy hoogst middel matig, en staan zij by een aantal kleinere natiën met gebrekkige hulpmiddelen verre ten achter. Toch is er in de Nieuwe Wereld voor een kunstenaar wel geld te verdienende ^sterren” aan den muzikalen of dramatischen hemel van Europa halen er nu en dan aardige sommetjes van daan, en nu en dan worden op tentoonstellingen van nieuwe of verkoopingen van oude schil derden belangryke aankoopen voor Amerika gedaan. Doch zelf voortbrengen kunnen zy niet. Daartoe staat hun zedelijk ideaal te laag. Zeker, er zyn uitzonderingen: een dichter als Longfellow zou elk volk tot sieraad verstrekkenevenwel bezat juist deze edele natuur te weinig van het Amerikaansche karakter; zou hy anders den man, die hem een groote som aanbood voor een versje ter verheerlijking van ze kere soort patent-schoensmeervan de trappen gegooid hebben? Het gevoel speelt bij de mannen der Nieuwe Wereld een ondergeschikte rol; hun gemoedsleven is dor als een prairie in de zomermaanden. Wel hebben zij somtyds godsdienstige op wellingen deze openbaren zich dan in den vorm van overdreven piëtistische ontboe zemingen noefeningen” met oogverdraaiing en jammerlijk gesteengeestelijke opwek- I op te steken. wordt daarop verworpen met 52 togon 12 stemmen. Benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten. Ah zoodanig wordt ge kozen de heer C. Maas Geesteranus. Wijziging van het reglemént voor hot waterschap genaamd de Overwaard. De commissie heeft eenige wijzigingen voorge- steld, die Ged. Staten overnemon. Na ’t aanbrengen van nog eenige wijzigingen in art. 15 en 73, zoodat o. a. wegvalt de be paling dat geen lasthebber do meerderheid der uitgebrachte stemmen op zich kan ver- eenigen, wordt het ontwerp aangenomen. Wijziging van het reglement voor het waterschap de Hooge Boezem achter Haast recht, welke wijzigingen reeds door do Staten van Utrecht zijn goedgekeurd. Dit wordt aangenomen. Wijziging van het Bijzonder Reglement voor den polder Heenvliet. Mede aangenomen. Wijziging van het Bijzonder Reglement voor den polder Agterbroek. Insgelijks aangenomen. Wijziging van het Bijzonder Reglement voor den polder Blommendaal. Ook dit wordt aangenomen. De begrooting voor 1882 wordt onver anderd aangenomen. De zitting der Staten wordt verdaagd tot Donderdag 21 Juli. - De Provinciale Staton van Utrecht hebben tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten gekozen mr. 8. J. Van Geuns. In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland, welke verleden week gehouden werd, deelde de voorzitter, Dr. Egeling, het volgende mede aangaande de pokken: Te GORINCHEM deed zich in de tweedo helft van December een geval van pokken voor bij een volwassen persoon, kuiper on sigarenhandelaar, die in zijne jeugd was gevaccineerd. Waarschijnlijk is de ziekte door paardenkoopers uit België overgebracht In dit gezin werd een kind, dat wegens halsstarrig weigeren der ouders niet was gevaccineerd, in hovigen graad door pokken aangetast en het eerste slachtoffer dezer ziekte. Op den öden Januari vertoonden zich pokken op do bovenwoning van het besmette huis, bij een gevaccineerd kind van 5 jaar. Het 4de geval deed zich voor op den léden Januari, in de buurt en blijk baar in verband met de drie eerste, bij eone vrouw van 24 jaren; het 5de den 29sten Januari bij een kind van 2 jaren, wonende naast de eerstaangetasten. Dit kind was indertijd gevaccineerd, evenwel zonder gevolg, terwijl de zoo noodzakohjke tweede vaccinatie niet werd toegelaten. De 6e op den 9den Februari aangetaste was een niet gevaccineerd kind van n°. 4. N°. 7, een aannnemer van de stadsreini ging, die de besmette goederen naar de ontsmettingsplaats had vervoerd, werd op den 13den Februari aangetast. Hij was in zijne jeugd gevaccineerd; hij bezweek aan de ziekte op 40-jarigen leeftijd. Daarna kwamen in verschillende gedeelten der ge meente poklijders voor. Tot 31 Mei be droeg het getal aangetasten 27, dat der overledenen 7. Dadelijk bij het verschijnen der ziekte werden door het gemeentebestuur maatre gelen tegen de verspreiding der ziekte ge nomen, door vernietiging en ontsmetting der besmette voorwerpen, door meermalen 's weeks gelegenheid te geven tot koste- looze vaccinatie en revaccinatie en door aanbeveling tot gebruik maken van deze gelegenheid. Dit laatste vond echter niet in zulk een ruime mate plaats als met het oog op het dreigend gevaar, en het betrek kelijk gering aantal vaccination in do laatste jaren te Gorinohom verricht, raadzaam ware geweest. Wellicht dat de gelegenheid tot koste- looze vaccinatiein het ziekenhuis en later ten huize van den stads-geneesheer gege ven, eene ruimere toepassing der vaccinatie niet in de hand werkte. De adjunct-inspecteur gaf daarom het be stuur bij herhaling in overweging gelegen heid tot vaccinatie te openen in gomeente- gebouwen (gemeentehuis, scholen enz.). Maar zonder gevolg.. Bij het voorkomen van pokken bij een kindje van 14 maanden ineen gezin, be staande uit man, vrouw en twee kinderen, werden deze huisgenooten pnmiddellijk ge vaccineerd of gerevaccineerd. Zij bleven van de ziekto verschoond. Toen het kind van een barbier werd aan getast gaf de adjunct-inspecteur in over weging dit kind in het ziekenhuis te doen opnemen. Daartegen bestond bezwaar van de zijde der ouders. De barbier beloofde echter gedurende do ziekte van zyn kind zijn beroep niet uit te oefenen. Een poklijdor, die nog niet geheel her steld het ziekenhuis had verlaten, besmette, tehuis komendezijn kind. Dit stierf aan do pokken. Daarna werd een man in die zelfde buurt aangetast. De „ziekenvader” en een oppasser in het ziekenhuis kwamen, hoewel niet belast met antdaar deze stellig niet do verpleging in het gedeelte voor lijders op do quaestieuse levering aan bosmettelyko ziekte bestemd, in aan- zmkstocs. Het voorstel raking met eeu poklijdcr, dio in ijlenden

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1