Kennisgeving. Billard-Concours Eene partij Meubelen, Vrijwillige Verkooping. Muziekgezelschap Apollo v UMimtDIM. PURP M APPM l «00'— BIiUSCHKOLElV. ADVERTENTIËN. T. CÓEDEWAACEN, GOV DA, markt, EFFECTEN, m NOTEN. Het NOTENGEWAS Uit de hand te Koop te BERGAMBACHT, BIJ A. DE BRUIJN. Het ambt van Hervormd Predikant nog altijd begeerlijk. Ouderkerk a/d IJssel. tl:»'6— Openbare Vrijwillige VERKOOPING, Eiken-, Greenen-, Vuren- en Dennen Houtwaren, WINKELGOEDEREH, Schoenmakersmachine, UITVOERING Isaac Keijzer. Dagelijks te verkrijgen aan het Pakhuis. VALK en LAZONDER. aan het ruiterstandbeeld van Willem Den J2w{jger in Den Haag werd een fraaie krans gehecht. De Algemeene Synode der }foder). Herv. kerk heeft in hare sitting ▼an Dinsdag aan den Koning een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „De Algemeene Synode van de Neder- landsche Hervormde kerk, thans te 's-Gra- ▼enhage vergaderd, wensoht hulde te bren- Sn aan de nagedachtenis van Uwer ijestoits grooten voorzaat, die heden voor 800 jaren met onzo kloeke vaderen de heiligste rechten des volks heeft gered. De Synode verblijdt zioh, dat zjj dit doen mag te zamen met Uwe Majesteit, in wier han den die rechten veilig zijn, en wier roem het is, dat zjj den band tusschen Oranje en Nederland onverbrekelijk wil handhaven. God zegene Nederland ook in Ur. Ms. Huis Op dit telegram ontving de Synode een telogram van den dienstdoenden adjudant des Konings, waarin aan de Synode namens Z. M. dank werd betuigd. In de zitting van den Gemeen teraad van Berg-Ambacht van 26 Juli jl. is besloten aan den heer A. Kaptijn te Woerden, concessie te verloenen voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Gouda langs Stolwijk, Berg-Ambacht naar Schoonhoven, voor zooverro de ge meente Berg-Ambacht strekt. -- De landbouwer Kuipers te Steggerda (Friesland) heeft het plan om on der medewerking van verscheidene Friesche boeren en anderenin den staat Jowa (Yereenigde Staten) een kolonie te vormen van Nederlandsche landverhuizers. Met dat doel xjjn door zjjn zoon H. Kuipers, die zich thans in Jowa bevindt, 25.190 akkers land voorloopig besproken, zoodat de eige naren zjj niet aan anderen kunnon verkoo- pen. Bedoelde akkers liggen in do onmid dellijke nabijheid van het stadje Doon, aan het spoor en aan eene rivier, de Rock River, een zijtak van de Missisippi. De grondsoorten bevinden zich reeds in Am sterdam en zullen ter onderzoek naar de landbouwschool te Wageningen worden go- zonden. De prps is nog geen 8 dollar (20 gld.) per akker. De vorige week heeft het, vooral in den nacht van Donderdag op Vrijdag, op verscheidene plaatsen sterk gevroren. Te Veenendaal trof men akkers aan, waarde boekweit zwart gevroren was. Beroepen te Wouterswoude bij Dokkum Ds. P. H. Wiersma, te Charlois. Beroepen bjj de Luthersche gemeente te Bodegraven Ds. D. Snijder, pred. te Helder. Bedankt voor het beroepnaar Oude-Wetering door Ds. J. J. v. d. Weyde, pred. te Balk. Door de Algemeene Synode is met bjj na eenparige stemmen de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand benoemd tot vasten secretaris van de Al gemeene Synode. GOUDA, 26 Juli. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad was o. a. aan de orde het adres van den heer C. Vi °i1i imtiiin nn .10 a|u)«ro. IwSlluUldsUsiL.- die verzochten bepaling van een vaat uur voor het begin der kaasmarkten. Naar men zich herinnert had de Kamer van Koophandel den Raad geadviseerd dat ver zoek niet toe te staan met het oog op het belang der kaasboeren en den bloei der kaasmarkt. B, en W. gaven by hun heden ingekomen Rapport den Raad in overweging het verzoek der kaashandelaars niet toe te staan. De heer Straver stelde voor een proef te nemen gedurende een half of een geheel jaar, om te zien in hoeverre do verlangde maatregel aan de verwachting voldeed. Daar dit voorstel niet ondersteund werd, kon het niet in behandeling komen. De hh. Muller en Van Straaten bestreden het verzoek, na omtrent de zaak informa- tiën te hebben ingewonnen. De heer Muller zeide o. a. het te moeten betreuren, indien op den dag v»n heden, waarop de herkrij ging onzer vrjjheid herdacht werd, de Raad een besluit namdat juist de vrijheid van handel zou beperken. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres der kaashande laren werd aangenomen met 12 tegen 1 stem, die van den heer Straver. Afwezig waren de hh. Kist, Lujjten. Kranenburg en Hemsing. In deze zitting werd nog met algemeene stemmen verworpen een voorstel der Com missie van Toezicht over de muziekschool tot invoering van een andere regeling van het piano-onderwijs, in verband met verhoo ging der jaarwedden van de onderwijzers aan die school. B. en W. deden verder een voorstel aan den Raad, dat zeker vele ingezetenen met genoegen zullen vernemen. Meermalen toch werden er klachten geuit over de onveilig heid van de schietbaan alhierthans stellen B. en W. voor, daaraan te gemoet te komen door die schietbaan een flinke verbetering te doen ondergaan, hetwelk een uitgaaf zal vorderen van p. m. f2500. Benoemd werden aan hetPro-gymnassium: Tot leeraar in de wiskunde: Dr. I. S. G. Gletins, leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Goes; tot leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde de heer L. A. Hissink, leeraar aan het Gymnasium te Doetinchem; tot leeraar in de Aardrijks kunde de heer A. F. Cremer te Voorschoten. •GORINCHEM, 28 Juli. Nauwelijks was hier heden per telegram bekend geworden dat het wetsontwerp betrekkelijk de Keul- sche Vaart met 21 tegen 17 stemmen, ook door de Eerste Kamer was aangenomen of de gansche stad kreeg een vrooljjk aan zien. Allerwege wapperde weldra de va- derlandsche driekleur. Tegen den avond zou een optocht der verschillende muziek- vereenigingen mot fakkellicht plaats hebben. Door den gemeenteraad is aan do commissie voor de volksfeesten bjj gelegen heid van de harddraverijen op 11 Aug. a. s. een subsidie verleend van f 350. Den heer Dr. Hiebendaal, leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, is door don gemoonteraad opgedra- Sen het chemisch onderzoek der eet- en rinkwaren, alsmede het bepalen van de lichtsterkte van het gas, tegen eene jaar- Ijjksche Vergoeding van f 400. Ds. W, Zegers alhier heeft voor de beroeping naar de Herv. gemeente teRijs- sen in Overijsel bedankt. "AMEIDË, 28 Juli. Naar de betrekking van veldwachter voor de vereenigde ge meenten Ameide en Tienhoven hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. •AMMERSTOL, 30 Juli. Alhier zjjn van 23 tot 29 Juli aan de markt verkocht 75 zomerzalmen, wegende van 8 tot 20 halve kilo'B, prüs f0,95 tot f 1,20 per half kilo. 233 St.-Jakobzalmen, prijs per half kilo van f0,80 tot f 1,00. 4 steuren, prijs per half kilo f0,12). *ARKEL, 28 Juli. Door den Kerkeraad is toezegging van beroep gedaan aan Ds. H. J. Van Nouhujjs, predikant te Oirschot. GOUDERAK, 27 Juli. In do Dinsdag ge houden vergadering van het Dep. Moordrecht en Gouderak der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd de rekening van de Spaarbank over 1880 goedgekeurd in ontvang op f 28695.81, in uitgaaf op f 27260.27, batig saldo f 1435.54. Uit de balans van 31 Deo. 1880 bleek dat aan 207 deelheb bers verschuldigd was f 42084.73, terwijl de bezittingen der bank een waarde ver tegenwoordigen van f 47142.91', zoodat het reservefonds bedraagt f 5058.18*. Tot leden van het bestuur van het Departement werden benoemd het aftredend lid G. B. Lalleman en ter vervanging van L. Exalto, die niet herkiesbaar was, J. A. F. Van der Meer van Kuffeler. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden be noemd G. B. Lalleman en D. Dirkzwager, tot hunne plaatsvervangers J. A. F. Van dor Meer van Kuffeler en A. Kluit. "HOORNAAR, 28 Juli. Sedert de vorige week is de prijs der kaas f 1 per 50 KG, gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 26,50 k f 28,50 per 50 KG. besteed. Ds. W. E. Noordink, te Hagestein heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. "KRALINGEN, 29 Juli. In de afgeloopen week werden alhier aan do markt verkocht 3776 zalmen en 50 Bteuren. Prijs dor grooto zalm f 1,25 tot f 1,40 per half kilo; kleine zalm f 0,90 tot f 1,20 per half kiloSt. Jakob- zalm f 0,70 tot f 0,95; steur f 0,15 tot f0,2G per half kilo. ♦LEERBROEK, 28 Juli. Ds. C. B. Oorthuijs te Woudrichem heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. "LEKKERKERK, 29 Juli. In deze week heeft zich hier een geval van de varkens ziekte voorgedaan, met doodelijken afloop. De prijzen der kaas blijven nagenoeg dezelfde. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 31,50 k f 35,00 de 50 KG. besteed. OUDERKERK a/d IJSEL, 25 Juli. Bij de Zaterdag alhier gehouden zoogenaamde najaars-grasverpachting van de eigendom men Yan den polder KrommeGeer er Zijde, zijn hooge prijzen bedongen. De verschillende perceelen brachten op f1125, zijnde f 93 meer dan ten vorigen jare. ♦OUDEWATER, 27 Juli. De rekening van de ontvangsten en uitgaven dezer ge meente, over het jaar 1880, op heden den Raad aangeboden, bedraagt in ontvang f 29575,39', in uitgaaf f28056,73', en ■«..Tl „1-„i Imiüm juildftvan.£1518.66. Tot leden der Commissie van plaat selijk toezioht op het lager onderwijs alhier zijn door den Raad benoemd de heeren G. J. W. De Jongh, P. A. A. Molenaar, M. J. J. Nielsen, J. Putman en 0. A. Van Blaricum. STOLWIJK, 28 Juli. Voor de betrek king van hoofd der school te Beiersche zal den 3don Augustus a. s. het 2de ge deelte van het vergelijkend examen gehou den worden. Daaraan zullen de volgende heeren deelnemen: Blauwkuit, te Purme- rend; Kelder, Ploojj en Takke, te Rotter dam; Van Vledder, te Gouda en Kolpa, te Charlois. •WOERDEN, 28 Juli. Afloop der op heden alhier gehouden aanbesteding van het verbeteren der daken van de wagen- loodsen buiten de Leidsche poort onder het beheer der Genie te Utrecht. Begrooting f 18000. Ingekomen veertien inaehrijringa- biljetten als van: C. Tolk, te Woerden, f 17897,54'; J. Paling Hzn., te id., f 17738,— H. J. Nederhorst, te Gouda, f 17290,—C. De Ruiter, te Waddinxveen, f 17199; A. Helsing, te Amsterdam, f 16845,-P. W. Hoenselaar, te Woerden, f 16647,95; W. Bokhoven, te Gouda, f 16525,—G. Toornvliet, te id., f 16500,— G, Brassink, te Woerden, f 16490,— H. Berkhof, te Oudewater, f16295,—A. Van Selm, te Woerden, f15995,— A. Coterus, te id., f 15990,—J. J. Welsing, to id., f 15750,en N. A. Swanenburg, te id., f 15673.aan wien het werk is gegund. Uitslag der Gemeenteraadsverkiezingen, op Dinsdag 19 Juli 1881. (Vervolg.) GIESEN-NIEUWKERK. Herkozen de heeren Ant. Slob en Gerrit Aantjes. HOOG-BLOKLAND. Herkozen de hee ren A. Slob, K. Bikker en D. De Groot. LEKSMOND. Uitgebracht 65 geldige stemmen. Herkozen word de heer J. Bekker met 43 stemmen. Gekozen de heeren D. S. Bodde met 38 en W. Scherpenzeel met 37 stemmen. De heeren Van Slijpe en C. Verhoef bekwamen respectievelijk 30 en 25 Btemmen. OTTOLAND. Herkozen de hoer C. Tukker. Gekozen de heer Dirk Stujj. PEURSUM. Herkozen de heeren J. G. Kooijrnan en J. De Bruin. Afloop van Publlake Verkoopingen van Onroerende Goederen. In openbaren verkoop, 25 Juli 1881 door Notaris W. J. Fortuijn Droog- leever te Gouda gehouden, zijn verkocht: Een huis en erf, in de Lemdoelsteeg te Gouda, M No. 155 voor f975 en een huis en erf onder do boompjes aan de Wachter- straat te Gouda, P No. 257, voor f 1425 aan de heeren Johannes en Willem De Jong Wz. te Gouda. Een huis en erf, in do Robaarsteog te Gouda, M No. 96, voor f375 en een huis en erf aan 't water van den Groonoweg te Gouda, L No. 113, voor f476 aan den heer A. Van der Hey te Gouda. Drie huizen en erven, in de Jan- cottingsteeg te Gouda, M. No. 104, 106 en 108, voor f 600, aan den hoer L. Schenk te Gouda. Een huis en erf aan het water van den Groeneweg te Gouda, L. No. 112, voor f 445, aan den heer N. L. Van Blokland te Gouda. Een huis en erf, in de Geuzen- straat te Gouda, L No. 46, voor f 800, aan den heer O. J. Reebeen te Gouda. En eenige perceelen land en water, in het Weegjo te Waddinxoen, voor f835, aan J. Van der Linden te Waddinxveen. Het Feest te Krimpen a/d Lek. Onze gemeente heeft feest gevierd. Zoo als wy vroeger meldden bestond het plan den dag te herdenken, waarop het300jaar geleden wasdat de Staten den Koning van Spanje als Heer van de Nederlanden afzwoe ren. Dat feest is den 27. en 28 Juli met veelsucces gevierd. Reeds was het feit der afzwering op Zondag 24 Juli kerkelijk her dacht. In eene uitvoerige redevoeringnaar aanleiding van de woorden»Want gy zyt tot vryheid geroepen" (Galaten 5 vers 13) ontwikkelde de predikant de oorzaken en de heilryke gevolgen der afzwering en be toogde, dat het feit onder de toenmalige omstandigheden ook op godsdienstige gron den kan verdedig worden. Door deze rede voering heeft de predikant zeker \eel bijge dragen tot de algemeene sympathie, die voor het feest bestond. De volgende Publicatie werd verspreid: PUBLICATIE aan d© Borgeren van Crimpe op dc Lecq. Alsoo wy de resolutie ghenomen heb ben den seveüÈwlwinthigiten July Anno MDCCCLXXXI den Dagh te herdencK op dewelcke het GCO Jaer gheleden sal zyndat de Staten van de gheunieerde Provinciën Hollandt, Zeelandt, Utrecht, Gelderlandt, Overyssel, Vrieslandt, Brabant ende Vlaenderen in den Haghe vergadert waren om naer langhe deliberatie Philips, den Coningh van Spaengien sollenellement als Grave over diezelve Provinciën af te sweerendaer diezelve Vorst de rechten van de Ondersaten vermaledydede Privi legiën hadde gheschent en den banvloeck over het Hooft van den Prince van Oran- giën hadde gheslingert, so richten wy tot de Borgeren de volgende vermaeninge Eerstelyck sullen wy dese historie voor stellen door een Optocht door dese ghe- meinte; waeromme wy alle Toeschouwers ernstiglyck vermaenenniemant in dien Optocht lastigh te vallen, nochte stereken dranck te verschaffenofte oock den goeden gangh te beletten door tusschen den Op tocht in te loopen ofte te dringhenopdat de noodige Eere aen de Hooge Personaegies sal beweaen worden. Voorts versoecken wy, dat een ieghelyck sorghedat het stof van den Wegh de Hooge Personaegies niet in de Oogen stuive, hetgeen vermeden can worden door dat elck de plaetse voor zyne Woningh besproeye met Waeter, soo als gebruickelyck plagh te zyn by die ghele- ghenheden. Daer na sullen de feestelyckheden den gheheelep dagh afghewisselt worden; by alle dese dingendie gheschieden sullen verwachten wydat de borgery zelve de Orde sal helpen bewaeren en als de mu- syck in den avondt ghehoort sal worden, soo versoecken wy, dat niemant door ghe- praat ofte valsche gheluiden sal hinderen. Voorts versoecken wy den borgeren, dat 2y door het uifcsteecken van de Vlagghe* op den sessentwmtighsten July toonen sul len dat zy met lyf ende ziel instemmen met de saeckenwelke dien Dagh zeiven herdacht worden en wy alsoo de experience sullen hebbendat de Borgeren op dien Dagh de ghemoederen opwecken tot feest- vreughde. Eindelyck, dat een ieghelyck op den Dagh van het Feest de Vlagh van zyne Woningh uitsteecke, mitsgaeders, dat een elck mede- wereke door Vercieringhe aan zyne Wo ningh ofte Illuminatie in den Avondt. Alsoo de eer van de Borgery eist, dat alle dese voorschriften sullen opghevolgt worden, so hopen wy, dat niemant zich in desen qualyck ghedragen sal. Ohegeven te Crimpe op de Lecq den XXII July Anno MDCCCLXXXI. DE COMMISSIE. Het feest werd des morgens te 6 uren door salutschoten geopend. Allerwege wapperde de driekleur en de intusschen doorbrekende zonnestralen verdreven de zorg, die men den vorigen dag algemeen haddat de on gunstige weêragesteldheid het feest zou doen mislukken. De gansche dag werd dan ook door het heerlykste weder begunstigd. Te negen uren zou de optocht aanvangen. Het feestterrein werd tegen dien tyd door duizenden menschen bezet en steeds groeide de massa aan. De lange trein van den op tocht was gereed. Voorafgegaan door een eerewacht te paardvolgde het muziekcorps en daarna de afdeeling Geuzen, onder Lumey, Graaf v. d. Markvervolgens zag men Graaf Jan van Nassau, gevolgd door de afgevaar digden van de 7 geünieerde gewestenvoor stellende de Unie Van Utrecht. Alexander Farnese, vergezeld van een Spaansch edelman, die den banvloek tegen Willem van Oranje droegen een lijfwacht gingen den Prins van Oranje vooraf, terwyl deze tevens dooreen lyfwachtgevolgd werd. Het geuzenschipdat nu volgdemaakte een prachtig effect en was een van de flinkste figuren van den optocht. De-manschappen onder Blois van Treslong verrichtten aan boord verschillende werkzaamheden. De Hertog van Aryou volgde het geuzenschip. De zegewagenvoorafgegaan door een vaan del met ae woorden *Viyheid en Recht" 158126 Juli—1881gaf eene allegorische voorstelling van de afzwering. De afgevaardigden van de gewesten, die de afzwering bewerktenomringden de ver hevenheid, waarop de Hollandsche Maagd met de lans en dèn vryheidshoed stond. De engeltjes en bloemendie de Maagd omga ven gaven een lietelyk aanzien aan 't ge heel. De secretaris der Staten zag men voor op den wagen. De zegen wagen voldeed uitmuntend en maakte een verrassenden en liefelijken indrukvooral wanneer van tyd tot tyd een zonnestraaltje over de schoone groep viel. De vaandels voor Prins Willem van Oranje en voor den zegewagendoor een dames comité vervaardigd, waren prachtig. Dit comité komt allen lof toe voor het vele werk, dat zy voor het feest gehad hebben. Niet minder schoon was het vaandel van de zangvereeniging »Krimpen a/d Lek." De voorstelling van de Visschery op een zalm- schuil van den Landbouw, van den Scheeps bouw, Vrouwelyke handwerken, van de Ververy eh van het Timmeren op wagens was uitmuntend en deden alle eer aan de corporatiëhdie zich raet de uitvoering van dit gedeefte van den optocht belast hadden. De zangvereeniging droeg het hare by tot opluistering van het feest, want lief klonk het, als zy gedurende den optocht hier en daar een stuk ten beste gaf. Indrukwekkend was de stilte van duizen den die by den aanvang van den tocht door de gemeente den zegewagen omringden. In menig oog welde een traan, toen de stoet als het ware een zegetocht door de gemeente hield. Voor den aanvang van den tocht sprak de secretaris der Staten aldus tot de ver zamelde knenigte Medeburgers I Nederlanders I Ieder oogen- blik Is de scheiding van twee eeuwigheden; de eeuwigheid der toekomst, die met een dichten f luier bedekt is, en de eeuwigheid van het verledene, die ons hier en daar is opgeheldprd Slaan wy dan op dezen schoo- nen dag een blik in het verledene! Ont rollen w j de historiebladen van 300 jaren geleden, dan vinden wy op de bladzyde van 26 Juli 581 een der glonepunten van onze geschied enis opgeteekend. Het feit, dien dag geschied, is eenig in de wereldgeschie denis. Een volk zwoer zyn vorst met waardigheid en recht af. Wij zien ze, als 't ware, vóór ons, die vroede mannen, met den ernst op 't gelaat, met kalmte en waar digheid in 't gemoed, opgaan naar de ver- fiderzaal in den Haag, om Filips, den oning Van Spanje, plechtig als Heer van de Nederlanden at te zweren! Daartoe hadden zij het recht, want de wettige vorst had de vryheden en rechten zyner onder zaten vertrapt, de privilegiën geschonden, den ede en kampioen voor vryheid en recht, den Prihs van Oranje, den banvloek om 't hoofd geslingerd en zelfs een bloedprysop zjjn dierbaar leven gesteld. Een vorst, die niet langer zijne onderdanen volgens recht en rede regeert, ze niet liefheeft, maar hen als slaven wil doen dienen, is niet langer meer een vorst bij de gratie Godsl Dit althans getuigden de Staten, toen zij verklaarden dat de onderzaten niet zyn geschapen tot behoef van den vorst, maar de vorst om der onderzaten wil, om die met redenen en recht te regeeren, voor te staan en lief te hebben, als een vader zyn kinderen en een herder zijn schapea. De stoute stap van den 26. Juli 1581 moest gebeuren. De Staten verlieten dien dag den Vorst, die hen reeds langer verlaten had. En toen de bange worstelstr'yd vol- streden was, trad de Republiek der Ver eenigde Nederlanden met luister omstraald in de ry der Europeesche mogendheden. Driehonderd jaren zyn over dit feit heen gegaan, maar de herinnering aan wat grootsch en goed is, sterft nooit! Daarom medeburgers, het nageslacht, dat na drie eeuwen met een geliefden telg van het huis van Oranje, dat met Nederland één is in lief en leed, de zegeningen geniet van eene onafhankelijkheid, die geboren is uit de vrijmaking van slaafsche banden, mag de groote daden van het voorgeslacht niet vergeten. Vieren wij dan feest, even waardig, als de vaderen waardig zyn geweest in dagen van druk. Die tijden zijn voorbijVryheid an ftppht gasrhiedt nvanü in de Nederlanden. Dat danken wij, naast God, aan de Vorsten uit het huis van Oranje! De troon van die Vorsten zal nimmer bezwyken, want haar steunpunten liggen in de liefde en hoogachting van het volk. 26 Juli 1581 en 26 Juli 1881. Welk verschil tusschen het toen enthans! Toen druk en slavernij, maar fierheid on moed om den strjjd te aanvaarden en thans vryheid en recht allerwege. Waai uit dan, o Vlag der Nederlanden! en meld der Volkeren in Oost en West, als gy aan gene zijde des Oceaans wappert, dat Nederland nog altyd een vry land is en met recht fier op zyn vryheid kan zyn! Meld het der broeders aan de Afrikaan- sche stranden als uw blauw zich ten hemel heft en uw rood den moed getuigt, dat gy niet ondergegaan zyt, zelfs toen Neerlands grond onder 't wicht van wee heigde! Ontrol u, gyuzenvaandel! Uw zinspreuk »Voor onze vryheid sterven wy" was in die bange dagen het wachtwoord van de mannen, die in waarheid leven en goed veil hadden voor de vryheid der Neder landen. Hand in hand biyve het ook onder ons. Vertoon u, machtige Leeuw der Unie. Uw kracht is niet overweldigd. Fier heft gy den kop omhoog en geen macht der wereld, zelfs niet die der tyranny, heeft uw bundel pijlen kunnen verbreken. Eendracht maakt macht" was uw devies, mannen die de Unie teekenden. U, Jan Van Nassau, hoofdbewerker der Unie, komt den lof toe van de daarstelling van het fondament onzer tegenwoordige vryheid. Blyve de spreuk onder ons levendigEen dracht maakt macht," dan zal, wat God verhoede, aJs het zwaard uit de schede moet getrokken worden tot handhaving onzer vryheidde vyand ons als een eenig man vinden, die nimmer voor vreemd ge weld zal bukken. Ontplooi u, PrinsenvaanJe Maintiendrai „ik zal handhaven I" Dat was uw zinspreuk, o edele Willem van Oranje, die uw goed en bloed niét gespaard hebt om het recht yan uw geliefd Nederland te handhaven. Hadt -gy en uw telgen Nederland niet on der de vleugelen uwer bescherming geno men, wy zouden wellicht voor eeuwig onder het juk der slaverny gebukt hebben! »Ik zal handhaven" zal de zinspreuk blij ven van de Oranjezonenzoolang Neder land blyft, want onder Oranje kan Neder land met bezwyken, en al moest het ook zyn: Luctor et emergo, ik worstel en overwinoverwinnen zullen wy altijd, zoolang Oranje met ons is Vergeten wy deze ure dan nooit en bovenal vergeten wy nooit den grondlegger van Neerlands vrijheid en roem. Brengen wij de hulde en liefde over op onzen Koning Willem III, den naneef van den grooten Zwjjger, die de machten boven hern gesteld wist te eeren en van wien staat opgeteekend, dat hy een verbond ge sloten had met den Potentaat aller poten taten, met den Koning aller koningen I 26 Juli 1581 lichtte het morgenrood der vrijheid aan de kimmen, 26 Juli 1881 is de zon der vrijheid doorgebroken; ryze zij' hooger, opdat zy in volle kracht verschijne tot heil van Nederland! Leve Nederland, Leve Oranje 1" Een luid gejuich brak na het uitonfceken van deze redevoering de ernstige sttlfe af, en onder het spelen van het „Wien Neer- landsch bloed" ving de tocht aan. By het Gemeentehuis werd door den secretaris der Staten last gegeven de proclamatie der af zwering aan te plakken op de plaatsen, waar zulks gebruikelijk is. Ingezetenen en vreemdelingen zullen ze ker nimmer den indruk wek kenden tocht door de gemeente vergeten op ieder gelaat las men ernst en innige voldoening, want waarlyk de optocht maakte een diepen indruk. Hy slaagde uitmuntend van het begin tot het einde, en den toeschouwers komt alle lof toe voor de goede orde, die er heerschte. Die optocht met zjjne menigte schitte rende costumes, vaandels en vlaggen was te ongeveer één ure afgeloopen. In den namiddag werden er volksspelen gehouden, terwyl in den avond het feest terrein wederom door duizenden menschen bezet was om het concert by te wonen. Eene uitmuntende stemming heerschte er. Men zou niet gedacht hebben op een dorp te zjjn, als men het niet bepaald geweten had, zoo goed voldeed het terrein. Met het afsteken van een vuurwerk, dat goed slaagdeliep het feest dien dag ten einde en ieder was wel voldaan over den goeden afloop. Den volgenden dag had het kinderfeest plaats. Na eerst een optocht door een ge deelte van do gemeente gehouden te hebben en enkele liedeyen gezongen te hebben werden de kinderen vergast op eene goochel- voorstelling van den heer dekhuizen. Zy hadden recht veel schiken na het gebruik van eenige ververschingen gingen allen vrooljjk huiswaarts. Zoo heelt men hier feest gevierd. Ieder is voldaan èn over het schoone, wat men gezien heeft, èn over de uitmuntende orde, die overal heerschte. Deze gedenkdag zal zeker door niemand vergeten worden. De Klokken te Schoonhoven. In de Schoonhoveueoho Courant van Zon dag 24 Juli 1881 los men de volgende KENNISGEVING Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier maken bekend, dat Heeren Burge meester en Wethouders hebben berigt: dat wegens noodige herstellingen, voorloopig bij den aanvang der Godsdienstoefeningen de klokken niet geluid mogen worden. Kerkvoogden voornoemd. Schoonhoven, 20 Juli 1881. Deze maatregel zal, behalve bij den aan vang der Godsdienstoefeningen, ook wel toegepast worden bij brand en andere ge vallen, waarbjj de klok moet of kan geluid worden. Het is bekend, dat reeds Binds eenige jaren het luiden der klokken zoodanig ge- schiodde, dat dreuning en beweging zoöveel mogelijk werden voorkomen, opdat aan de kerk en den toren geen nadeel werde toe gebracht. Thans echter zullen onze klokken geheel verstommen. Welke noodige herstellingen zjjn daarvan de oorzaak? De groote klok is sedert eon paar jaren gebarsten; ieder dio niet doof is weet het bij ondervinding. Bevatten de looponde geruchten waarheid, dan bestaat nu het plan deze klok uit den toren te nemen, to verkoopen, en in het vervolg alleen de kleino klok te luiden. Wanneer dit plan tot uitvoering komt, dan zullen de Schoonhovenaars eerlang van hun' ouden, thans gekwetsten, motalen vriend moeten scheidon, en waarschijnlijk zal het daarom velen niet onwelkom zijn een en ander betreffende het leven van dien hooggeplaatsten vriend en zijne med- gezollen in den toren te vernemen. Van oudsher bezit de toren der Bartho- lomeus-kerk drie klokken: de grooto klok, de kleine klok, en het zoogenaamde waoht- klokje, welke bij de vernieuwing van den toren (1647—1650) uit den ouden toren genomen, en in den nieuwen geplaatst zijn. De oorspronkelijke groote klok heette Bartholomew, en voerde dit opschrift: St. Bartholoraaeus is mijnen Naam Tot Geluij van Gode ben ik bequaam, Willem Moer, en Jasper zijn Broer heb ben mij gemaakt in het Jaar 1510. Vorder waren de wapens van Henegou wen en van Schoonhoven op deze klok aan gebracht. Toen op den 18den Februari 1756 de luiders ten 8 uur 's morgens de groote klok zouden luiden, bemerkten zij, dat deze go- barsten was. Juist op dien dag werd in geheel Holland eene aardbeving gevoeld, zoodat sommigen het er voor hielden, dat deze de oorzaak van het ongeval was. Van Berkum zegt echter: „dog het is niet den kelijk, datze daardoor geborsten is; maar door onvoorzigtigheit der Lujjders." Hoe het zij, de groote klok was gescheurd, evenals nu, en men zag naar een bekwamen klokkegieter uit, om haar te vergieten. Dezen vond men in Alexias Petiet, wonende te Someren in de Mejjerij van den Bosch. De gebarsten klok werd in de week vóór Schoonhovenscho kermis van het jaar 1757 uit den toren nedergelaten, in de waag ge bracht en gewogen. Haar gewicht bedroeg toen 3396 pond. In het laatst van September werd zij naar Someren getransporteerd, waar zij vergoten werd, en van waar zij in het begin van December van dat jaar weder te Schoon hoven terugkeerde. Wederom in do waag gewogen zijnde, bedroeg haar gewicht toen 3346 pond. Daarop werd zij in den toren gehangenwaaruit zij nu na een' nieuwen diensttijd van bijna 124 jaren waarschijnlijk weggenomen zal worden. Op deze klok leest men: Vergooten in den Jaare 1757, toen waa- ren Burgemoesters Bartholomeus de Bruyn, en Dr. Gijsbert van Peursum, Thesauriers Dr. Joh. Adr. Block, Gailliam Verhaar, en Dirk van der Helling. Voorts staat hot wapen van Schoonhovon er opmaar abusievelijk met een kruis tusschen de vier leeuwen. De tweede of kleine klok is van hoogen ouderdom. Men kan or nog op lezen: Maria, Mariae, en het jaartal 1410, ter wijl het overige onleesbaar is. Op het Wachtklokje staat: St. Salvador is mijnen Naam Mijn geluij zij Godo bequaam Anno 1540. Volledigheidshalve zij hier nog aange- teekend, dat het tegenwoordige klokkespel op den stadhuistoren van reel later dag tekening Wol bevond or nob ook vroeger een «peel- en uurwerk op dien toren, doch het tegenwoordige carillon dateert van 1780. In dat jaar werden twee stukjes geschut, die Olirier van Noort te Utrecht had laten gieten en die met hem de reis rondom de wereld gemaakt hadden, versmolten, en daarvan een nieuw klokkespel voor onzen stadhuistoren gegoten. Op de grootste klok leest men deze regels van de hand van den toenmalige ii Burgemeester Mr. D. Hoola van Nooten: Mijn schor geloei op reis van dapperen Van (Noort, Klinkt, na een lange rust, thans met een (fraai accoord. Al het oude gaat voorbij. En zoo zal dan ook wellicht reeds spoedig het laatste uur voor en door onze groote klok gesla gen zjjn. Alvorens men echter définitief besluit om haar te verwijderen, wil ik wijzen op eon gevaar, dat daardoor ontstaan kan. Een gevaar voor onzen scheeven toren. Denkt men er wel aan, dat als men dat gevaarte met eeuige duizende ponden ver licht, het veel van zjjn vasten stand kan verliezen Met andere woorden, dat de toren meerder kans zou hebben van in te storten? Dit toch is zoo. Denk u bijv. maar eens een driestal met een kist er op; een kind kan dien toestel omgooien. Maar vul die kist nu eens met steennnhoeveel stabieler staat het geheel danhet isof het voorwerp aan den grond genageld werd. Zoo ook met den toren. Ontneewt men dien een groot gewicht, dan is het te duch ten dat hevige westewinden hem, en daar mede de veiligheid der inwoners noodlottig zouden kunnen zjjn. Men mag echter vertrouwen, dat een zoo belangrijk bcBluit niet zal genomen worden, zonder voorlichting on advies van hekwame technicien dat, wanneer de klok mocht worden verwjjderd, de daardoor ont stane nadeelen op voldoende wijze zullen verholpen worden. Ik zeg u dank M. d. R. dat u mjj door middel van uwe courant in staat hebt ge steld deze ïegelen aan de groote klok te hangen. L 28 Juli 1881. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 Ja li. +-*■ Eet departement Schoonho ven der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft besloten aan den gemeen teraad to berichten, dat vanwege het Nut niet langer dan tot uit®. December dezes jaars zal worden voortgegaan met het ver schaffen van onderwijs in Nuttige Hand werken aan eenige kinderen, aangezien de zorg ook voor dat onderwijs aan alle vrouwe lijke leerlingen reeds sedert 1 Nov. 1880 tot de verplichtingen der Gemeente behoort. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zijn door het departement Sohoonhoven benoemd de hee ren A. Kujjlenburg Pz. en L. Akkerhujjs JEz. Tot agent van politie alhier is met ingang van 1 Augustus e. k. benoemd G. J. Oudjjk. •—Door een ingezetene dezer ge meente is uit de Haarlemsche paardenloterij oen fraai, bruin paard getrokken. Gemengd Nieuws. Woensdag-nacht, te omstreeks 12 uren, is in de kajuit van een Duitsche sloopstoomboot, van Duisburg naar Rotter dam bestemd en liggende ter hoogte van Papondrecht, ongeveer een kwartier van Dordrecht, brand ontstaan door het uit elkander slaan eener petroleumlamp, waarbij de kapitein en de Btuurman, beiden wo nende te Ruhrort, ernstige brandwonden aan handen en aangezicht hebben bekomen. De kapitein is aan zijne bekomen wonden overleden, terwijl de stuurman in het stads ziekenhuis te Dordreoht is opgenomen. Twee branden tegoljjk in één huis behoort tot de zeldzaamheden, maar kan toch voorkomen. Te Gouda ia name lijk Maandag-ochtend brand ontstaan in de lak- en verniskamer boven de werkplaats van den blikslager De H., in de Kuiper- steeg aldaar. Zijne vrouw, die beneden was en een brandenden petroleum-toestel naar binnen wilde brengen, schrikte zoo danig, dat zjj den toestel liet vallen, waar door beneden ook brand ontstond. Door de werking van zeven spuiten was men den brand spoedig meester. Het huis is bjjna uitgebrand en de voorgevel gedeelte lijk ingestort. De heer V. 8., landbouwer te Sehoonrewoerd, is Maandag j.l. bjj hetop- rjjden van een wagen met hooi op zjjn erf met paarden en wagen te water geraakt met het gevolg dat hjj ernstige kneuzingen bekwam en, niettegenstaande spoedig aan gebrachte geneeskundige hulp, Dinsdag ochtend aan de gevolgen overleed. In de Haarlemmermeer is een 19-jsrig jongeling door een slag van een paard getroffen, tengevolge waarvan hjj ongeveer 2 uren later is overleden. Dezer dagen werd te Amster dam een loodgietersknecht vermist; men zocht hem overal vruchteloos, zoodat de patroon eindeljjk begon te gelooven dat hjj aan de zwier was. De vrouw van den man bleef echter hare nasporingen voortzetten bezocht verschillende plaatsen, waar haar echtgenoot op karwei kon zjjn gegaan, en ontdekte eindelijk heden ochtend zjjn ljjk in de snijding tusschen twee huizen aan de Lindengracht bjj de Lijnbaansgracht. De ongelukkige was daar vermoedeljjk drie dagen geleden tusschen gevallen. Maandagavond is tusschen Den Haag en Leiden een vrouw op den HollandBohen Spoorweg bevallen van een zoon. Een toeschouwer deelt mede, dat dit reeds in Den Haag was geschied maar dat het eene onvergeefljjke onver schilligheid is van de beambten te 's-Hago, dat zij de vrouw in dien teestand toch do reis lieten voortzetten. Te Leiden word zij door de zorgen van den stationschef zoo goed mogeljjk verpleegd. Onder de paarden van de Om- nibusmaatschappij te Berlijn is een ziekte uitgebroken, en wel meest onder de jonge nrden. Van de 250 dieren zijn er 120 r de ziekte aangetast. Gemiddeld vallen 2 A 8 daags, en nog sleohts weinige zjjn hersteld. De ziekte is een soort van long ontsteking. Door de politie te Kralingen is aangehouden zekere J. M., Duitscher, oud 21 jaren, die zioh had Bchuldig ge maakt aan bedelarjj met verzet, en vermoe delijk diefstal heeft gepleegd te Capelle a/d IJsel. Hjj is ter besdhikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Een persoon, die eergisteren bij een bakker te Capello a/d IJsel een bakje met ongeveer vijf gulden uit een lade van de toonbank had gestolen, is door den veldwachter aldaar te Rotterdam opgespoord. Op een naoht, bjj het uit draaien aer straatlantaarns, vond een Haar lemsche lantaarnopsteker een man hangende aan een lantaarnpaal in het volle licht. Met behulp van een bewoner dier buurt werd de man dadelijk afgesneden, en men bevond toen, dat hij nog leefde. Het was een verversknecht, die wegens huiseljjken twist een eind aan zijn leven had willen maken. Den volgenden dag bezocht hjj de plaats, waar hij hangende govonden was, om zijn Btopmes te halen, dat hij had Ia- ten liggen. Volgens officieele opgaven zjjn in een tjjdsvorloop van zes dagen alleen te Cincinnati 500 personen gestorven ten gevolge van de hitte. Het waren voor het raeerendeel kinderen en bejaarde lieden, Te Nieuw-Buinen (Drente) had Zaterdag een voorval plaats, dat barbaarsch en verschrikkelijk mag heeten. Twee jon gens van 14 en 16 jaren, werkzaam in de glasfabriek, kregen twist net elkander, het welk zoo hoog liep dat de een den ander met een gloeiende ijzeren pijp, waaraan gesmolten glas, in den rug stak. Daarop schoten anderen toe, die den ongelukkige terstond koud water op do wonde gooiden, waardoor het gloeiende glas in het vleesch van den lijder in stukken sprong. De justitie bemoeit zich met de zaak, zoodat de dader zijne welverdiende straf wel niet zal ontgaan. Het groote nieuwtje op de Leeuwarder kermis is een draaimolen waarvan de paarden en sleedjes vervangen zijn door hooggeplaatste schoepjes met volle zeilen, die in het midden op een as ruston, zoodat zjj draaien en hobbelen te gelijk. In elk Bcheepje is plaats voor eon tiental personen. Deze vloot, die nog al boven nare omgeving uitsteekt, maakt een eigen aardige vertooning. De jeugd roept tegen de oudere passagiers dikwijls niet geheel ten onrechte: „hou je roer recht!" Dikwijls gebeurt het dat men zich op eene briefkaart verschrjjft of de gereedliggende kaart om de eene of andere reden niet verzendt. Gewoonlijk worden die briefkaarten verscheurd, wat zal men er anders meê doen Men kan ze ook naar het postkantoor brengen en er nieuwe voor vragen. Mocht hier of daar eene postad ministratie ongenegen zyn de ongebruikte, doch onbruikbaar geworden briefkaarten tegen nieuwe in te ruilen, dan iB eene een voudige opzending naar 's Gravenhage vol- doonde om die postadministratie tot haren plicht te brengen. De voorschriften zjjn in dezen stellig en ondubbelzinnig, doch bjj het publiek veelal niet bekend. Als een beproefd middel om de muggen uit huis en stalling te verdrij ven, schrijft een inzender in de Landb. Ct., wordt aanbevolen het branden van een wei nig hooi, hetwelk men, na er de vlam te hebben aangebracht, slechts behoeft te laten dampen. Door dezen damp wordt dit zin gend, stekend, ja zelfs venijnig insect aan stonds verdreven. Vervolg der Nieuwstijdingen. Z. M. heeft met ingang van 19 Augs. a. s. benoemd: tot burgemeester van Bergambacht P. J. Smits, secretaris dier ge meente; tot burgemeester van Ottoland en Peursum J. D. Yan Slijpe, secretaris dier gemeenten. De examens aan 'sRjjks vee artsenijschool, den 30sten Mei begonnen, zjjn geëindigd den 22sten Juli 11. Aan het eindexamen hebben deelgenomen tien leer lingen; het diploma van veearts ia o. a. uitgereikt aan den heer P. A. Goedhart van Langerak. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap den Hoogen- Boezem achter Haastrecht is herkozen de heer M. Yan Vliet Jz. De rekening van het water- Bchap den Hoogen Boezem achter Haastrecht over 1880 ia door het bestuur vastgesteld in ontvangsten op f 19552,14» en uitgaven f 17511,45. Batig saldo f2040,69*. Door het bestuur van het waterschap den Hoogen-Boezem achter Haastrecht is vergunning verleend aan het waterschap Ylist, om het overtollig water van den Polsbroekschen polder te doen uit lozen op het waterschap Vlist Oostzijde. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van gisteren-morgen werden o. a. de volgende personen veroor deeld P. K., werkman te Nieuwerkerk aan den IJsel, bekl. van geweldpl. tegen bed. be ambte in functie, tot 5 dagen gev. eenz. C. H., smid te Lopik, bekl. van mishan deling, tot f8 boete of 2 dagen gev. H. v. W., werkman te Lopik, bekl. van beleediging, tot f 10 boete of 3 dagen gev. - Het 11de Noordel jjk Zendings- feest, op bet buitengoed van den heer Mr. H. W. De Blocq van Scheltinga te Oran jewoud gehouden, is in de beste orde afge loopen. Per extra-treinen, met stoombooten en per as werden ongeveer 10.000 bezoe kers aangevoerd. Beroepen te Bruinisse Ds. E. A. Lazonder te Zegveld. "BERG-AMBACHT, 29 Juli. Heden werden alhier de jaarlijksche verpachtingen gehouden der tiendon van het kroondomein. Die onder Berg-Ambacht brachten op f98, die onder Lekkerkerk f394. De hennep tienden van den Ambachtsheer brachten f223 op; het rietgewas f220. "JAARSVELD, 29 Juli. Tot onderwij zeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare lagere school is benoemd mej. L. Van Soolingen, alhier. "JAARSVELD30 Juli. Onder een koppel vee, toebehoorende aan C. De Bruin te Lopikerkapel en grazende in deze ge meente, is het mond- en klauwzeer gecon stateerd. VREESWIJK, 29 Juli. Groot was de feesteljjke stemming zoowel alhier als te Vianen, toen gisteren n. m. de telegraaf de tijding bracht, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal het ontwerp ter ver betering der Keulsche vaart had aangenomen. Onze gemeente heeft daardoor oene Bchoone toekomst te wachten. IJSELSTEIN, 28 Juli. In eene op be den alhier gehouden vergadering der IJsel- steinsche Bouw-maatschappij word door den heer J. Kranenburg als penningmeester, rekening en verantwoording over het afge loopen boekjaar 1880—1881 gedaan. De ontvangsten gedurende dat tijdvak bedroe gen f 1174,62 en de uitgaven f659,62', batig saldo f514,99. Aan dividend werd uitbetaald f3,32' per aandeel, waarop f70 is gestort. ♦ZEVENHUIZEN29 Juli. Door den Gemeenteraad is tot tweeden geneesheer benoemd de heer Furné, art» te a Graven hage. Van de f700, die hem vwflH^wmte- wege verstrekt wordt, draagt de gemeente Moor-Capello f200 bjj, voor welke som de benoemde de armenpraktijk aldaar zal waar- Bij eene openbare verkooping van te veld staande gewassen, heden alhier gehou den, werden hooge prjjzen besteed. Ver kocht werden: een partjj Deensche haver groot 1 HA, 12 A, voor f240; eon partij duivenboonen, groot circa 2 HA, voor f 410; een partij Friesche haver, groot 1 HA, 24 A, voor f 177 en een partij Zeeuwsche tarwe, groot 1 HA, 15 A, voor f256, alles gere kend buiten de onkosten. Een partij En- gelsche tarwe, groot 1 HA en 12 A, werd voor f 160 niet gegund. INGEZONDEN. Laat zioh de berichtgever der Groot- Aramersche verkiezing schimpenderwijs uit over de laatstgehoudene verkiezing in die gemeente, hij herinnere zich slechts even het jaar 1879, toen alle mogelijke moeite werd aangewend, om een oud achtenswaar dig gemeenteraadslid te doen vallen, doch waarvan de uitslag even mtn beduidend en zeker nog minder eervol was, dan bij de laatste verkiezing, waarvoor geene moeite, nog veel minder dwang is aangewend. BEURSBERICHTEN. PC. 29 Juli. Nederl. Werk. Schuld. 2» 67{| Dito dito 3 81 Dito dito 4 104}{ Dito- dito 18784 104|} Loten Rotterdam3 102 J Loten Amsterdam f 100. .3 Hl Spanje. Buitenl. 1 28 Dito 1876. 2 44} Dito Binnenl1 25}} Dito 1876. 2 41 Portugal, Oblig.3 53} Rusl., Obl. Hope 1798. 5 98} Dito 6e Serie. 1855. 5 82 Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 96 Dito 1866 kt 1000. 5 96} Dito 1860 100 p. st. 4} 85{ Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 78} Dito Obligatieleen. 1872. 5 89 Dito 1878. 5 91} Dito 1875. 4} 80 Dito 1877. 5 93} Dito M80. 4 72} Dito Pandbrieven. 100 Z. R. 5 80} Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 142 Dito 1866. 140} Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 66} Dito Feb.-Aug. 5 66 Dito zilver Jan.-Juli. 5 67} Dito Apr.-Oct. 5 66}} Dito Aand. 4pC. fl. 250,1854. 104 Dito 5pC. fl. 500,1860. 114 Dito fl. 100, 1864. 151} Turkije. Alg. Sch. 1865 5 16} Dito 1869 6 15} Egypte Oblig. 18764 77} Dito Spoorwegl. 1876. .5 98 N. Amerika Oblig. 1876 .4} 113 Dito 1877 4 115 Brazilië Oblig. 1865. 5 101} Dito 1863. 4} 97 Peru Oblig. 1870 6 22} Dito 1872 5 18} Gr. Russ. Spw. 5pC. aandeel. 131 Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 98 Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 91} Dito Jelez—Orel5 91} Dito Kursk—Charkow. 5 91 Dito Chark—Azowpd. st. 100. 5 90} DitoZuid-WestSpoorw.-aand. 5 63} Hong. Oblig. 1867. 5 95} Dito Loten 1870. 109} Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 53}} Centraal-Paoific. Oblig. 6 96} Theiss-loten4 99} Ondertrouwd: J. M. KOSTEN D. B. VAN DER WEL. Sohoonhoven, 29 Juli 1881. (56) Algemeene Kennisgeving. Getrouwd: J. A. SMIT B. TIEL, die fevens hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling. Kampen, 28 Jubj 1881. (55) Voorspoedig bevallen van eene Dochter JOHANNA GEERTRUIDA VOS, Echtge- noote via Mr. VAN OOSTEN SLINGELAND. Schoonhoven, 24 Juli 1881. (5*) Voorspoedig bevallen van een Jongen G. GREUP-REGTDOORZEE. Sohoonkpven, 24 Juli 1881. (33) Bevallen van eene Dochter A. A. ZEEUW, geb, VERDUIJN. Cappelle a/d IJaaêd, 25 Jtfli }881. (52) Heden overleed, na eene korte ongesteld heid, ons geliefd jflngfito Kindje CORNELIA JOHANNA, ruim 7 maanden oud. E. JANS. A. M. JANS - ANDERSON. Schoonhoven, 23 Juli 1881. (51) IN EFFECTEN, neemt gelden k déposito met een maand opzegging a 4 ®/0 's jaars. Voor sommen boven f 1000,— wordt tot het volle bedrag ONDERPAND in Russische of andere solide fondsen ver strekt. Belast zich steeds met den In- en ver koop van (50) Burgemeester en Wethouders der Ge meente LOPIK j Gezien eene missive van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie van 28 Juli) 1881, No. 0 Brengen bij deze ter openbare kennis: Dat tengevolge van uit te voeren werken aan den Lopikschen Voor dijk in het benedeneinde dezer ge meente, de Passage over dien weg voor het gedeelte van af de woning van JOHs. VAN KATS Tz., Bouw man, tot JAN HENDRIKSE, Grof- en Hoefsmid, voor Rij- en Voer tuigen zal zijn gestremd van af I tot 20 Augustus aanstaande. Zullende de Rij- en Voertuigen gedurende dien tjjd het CabauWSChe Zandpad moeten passeren, en wel van af de Steenenbrug nabij de woning van G. SNOEK tot de Brug nabij de woning van A. FAAIJ. Lopik, den 29. Juljj 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. I. CAMBIER VAN NOOTEN, (49) Burgemeester. J. OSKAM, Wethouder. Op Donderdag 4 Augustus 1881, des middags ten 12 uur, zal in het RAAD HUIS te Jaarsveld, worden aanbesteed: Het VERVEN van den Water molen van het Waterschap Batüwe. Het bestek ligt ter lezing bij den Mo lenaar, terwijl de Heemraad VAN DER VOORT desverlangd inlichtingen versohaft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op 6 Augustus a. s., op het RAADHUISpubliek ver pachten op de Boomen der Gemeente. Schoonhoven, 30 Juli 1881. De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, (47) W. ROMANS VAN SCHAIK. bjj Hk. KAM te Alblasserdamde uit drie zwaar beladen boomgaarden, te zamen groot drie Hectaren, gelegen onder de gemeente Alblasserdam. (46) Van af Zondag 31 Juli en vervolgens lederen Woensdag, Zaterdag en Zondag. De dag der sluiting wordt nader in dit blad bekend gemaakt. PRIJZEIV: 1. Een prachtige vergulde Pendule. 2. Een Gonden Hcmontolr Horloge. 3. Een Zilveren Cilinder Horloge. 4. Een SlgorenVóker mot Zilver. Elke partij bestaat in 20 stooten, de prijs der partij is 20 Cents, zondor inleggeld. De ondorgeteekende behoudt zioh het recht voor, zonder opgaaf van redenen, personen te weigeren of toe te laten. Bergambacht. A. DE BRUIJN^^ Door S. 4 W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven wordt uitgegeven! I Timotheus IIII- LEERREDE bij de gedachtenisviering ran 25-jarigen dienst, op Zondag 29 Mei 1881, door F. D. J. ISO 0R REES. Predikant te Vianen. Prijs 20 Cents. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. De BOUWMANSWONING .hol H»« zenliol" mot WEI-, HOOI-, BOUW- on GBIENDLAND aldaar, to zamen groot on- geveer 25 Bunders, op den 29. Jul ij 1881, ten overstaan van den Notaris SPRUIJT geveild, zijn in bod gebragt, als volgt: Perceel no. 1, op f 3600. 2 6800.- 3 I 4275.-0 4a - 260.-. 8 3300.-. 7 100.—. I 3000.—. 9 6300.-. ioi woo.-. ii ïooo.-. i2 woo.— is; «qq-- f 44010.-. De afslag en combinatie blijft bepaald opWoensdag den 5. Augustus 1881, des voormiddags ten 10 ure, ten huize van den Heer A. BROERE. (*3) (om contant geld) Op Woensdag den 10. Augustus 1881, onder de gemeente HAAfTHEOHT. nabjj Stolwijkerslnls aan den Goudschen weg; n. Des voormiddags ten 10 ure, aan den BEIJERS0HEN WATERMOLEN, van: Huisraad, Bedden en Toebehooren, Visch- fuiken en Korven, de Opstallen van een vier roeden Hooiberg en van een Var kensschuurtje, eene partjj Hennip, Teen, Brandhout enzoovoorta. b. Na afloop van vorenstaande verkooping, op het terrein van den gesloopten STOL- WIJKSCHEN WATERMOLEN, van: Eene groote partij zeer geschikt voor Werkhout, alsmede een Wateras, een Molenroede, eenige stukken Hardsteen en eene partij Oude Steen, Puin en Afvalalles af komstig van voormelden gesloopten Watermolen. Nadere informatiën te bekomen ten kan tore van den Notaris G. J. SPRUIJT te Ouderkerk a/d IJssel. (*2) Jto De Deurwaarder O. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal ffKm&P op Vrijdag 5 Augustus 1881, voormiddags to 10 uren, vóór het Winkelhuis in de Korte Havenstraat, No. 115, te OUDEWATER, in het openbaar, om contant geld, ver koopen EENE PARTU bestaande inTrommels, Bussen, Flessohen, Schalen en Balansen, Toonbank, Koffijmo len, eenige pakken Tabak, een partij goede Sigaren, Borstelwerk, Garen, Band, Klomp laarzen HaringZoutevischeen partjj Tuinzaad en een Handkar. Voorts een uitmuntend werkende uit een der beste fabrieken, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebragt. 's Morgens vóór de verkooping te zien. Die hier nog goederen zoude willen bij voegen, gelieve daarvan aan voornoemden Deurwaarder opgave te doen of wel bjj den afslager A. BOUMAN aldaar. (41) van het onder Directie van den Heer G. H. WESTBROEK, op DINSDAG 2 AUGUSTUS 1881, des avonds ten half acht ure, VOOR H.H. CONTRIBUEERENDE LEDEN MET DAMES, in den TUIN van het HEEREN-LOGE- MENT te Schoenhoven. Bjj ongunstig weder wordt de uitvoering tot nadere aankondiging uitgesteld. -(40) Treedt bij ISAAK KEIJZER binnen, Daar kunt ge groote prijzen winnen. Bij ISAAC KEIJZER, Debitant der Nederl Staatsloterij te Sehoon- m V hoven, zijn in de afgeloopen loterij weder meer dan 200 zoowel groote als kleine prijzen gevallen. 29 Augustus a. s. begint de 307de Staatsloterij en zjjn van af heden weder Heele, Halve en Gedeelten van LOTEN verkrjjgbaar. De Trekkinglijsten van de afgeloopen Loterjj zijn voor een ieder gratis ter inzage. Singel, Schoonhoven. (39) MASTEN KOLEN f 1,10 per Mud franco te huis EIKEN 1,45 j 21/. Cta. meer. puike zal (38) Tevens berigten zij aan hunne geëerde afnemers dat eerstdaags eene pui lading STEENKOLEN zal arriveeren, die tot concurreerende prijzen zat aangeboden worden. HAVEV

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 2