1881. Zondag 7 Augustus. iding. 'ding. Jodeo-Vervolging. n. 11 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 'J •u jesteden leggen, droog- naken van de n-Boezemsluis et het droog- uden van den rwijk tot aan IICINQ. BUITENLAND. BINNENLAND. zocht en ei- dito fl,80 h vervier, f 8700; f, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTBN te Schoonhoven, Uitgaven. VAN DOBP. 1881. (1) UBtua aanataando, ing in de Maohi- (3) SCHOONHOVENSCHE MRffl n< Schoonhoven, li 1881. Cornelia, ouders Clasiena Jo- D. Van Oosten Arnoldos, ou- L. Van Vliet. ouders G. Greup r, ouders N. Lief, ra. Maria Cor- aers. rff met J. J. Teu- A. De Groot. ud 7 maanden. 8 jaren, echtge- ij een aanvoer was de handel week. ;alf koeien f200 75, dito vaarzen 75 A 125, melk- f55 A 90, nuch- Deze Courant wordt geregeld ieduren Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. JHTEN. Boter: le qual. half kilokaas k 28 et, overloo- 1 A 32lammeren 14 a 26 ets. per - 6 A 8 per stuk; f2,50 per Heet, t f 17. Gelling Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsohe Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. ïiboter f 1,26 A 1,05 a 1,15 de i. Aangevoerd: n graskalveren, 84 schapen of )0 biggen en 8 re, op levering •kens van 6 A 8 aks. le qual. f31 A Moordhol 1. kaas •artijen. Handel per half kilo. i 26 ct. per half ii 2,20 per week, ilveren f 20 a 30. bericht van de iaars. Goudsche rtijen. Prijzen isl. f26 A 29. ■engt zijn opreg- DER REIN unstmatige en to- MDGED1ERTEN selt hem met ge ne soliede behan- baar bij den Se- Heer A. O. DE mrewoerd, tegen uk. aats hebben op itus 1881, te bo uw zijnde stoom- Polders Oud- en gerecht is voor- n Hen Augustus, nr, in het RAAD- aan te besteden: n TOEVOER- i bestaanden te van p. m. ESTUUR van het -Boezem achter op Woensdag •de, des middags inistwoning taande te Haast- rzitter, EEUW. etaris, SEUW AWz. ct., 2de qual. Kalveren: 1ste 0,75; Schapen 2de qual. f56, iwsche, Flakk. ito goede f9,00 zsche en Ovorm. 7,30 8,10. f4,80 A 5,30, mindere f3,30 tsèhe f230 per 8,00, mindere drie malen Vrijdags oefend. Voor het notarieel examen, 2o gedeelteis in de afgeloopen week ge slaagd: de heer G. H. Stuart te Vianen. Bij de Maandag te Amsterdam door het Departement van Koloniën gehou den aanbesteding was de heer H. J. Schil te to IJselstein minste inschrijver voor de leve ring van 690 sloepriemenvoor f2197,50; voor 700 idem f2925 en voor 780 idem voor f3610. Maandag had de aanbesteding plaats van een stoomwerktuig en een ge bouw voor genoemd werktuig, in den pol der Willens. De uitslag was aldus: Inschrijvers Machine. Joseph Heinrichs, Hodimont Vervier, f 9700; H. Bollinckx, Curigh om, f 8700; La Societé anonymo les Metiers du Brabant Brussel, f 7700; Walker, Strock en Van Delden, Rotterdam, f 7560; Cosijn Co., Gouda, f 7000; E. H. Begeman, Helmond, f6500; Bakker Co., Ridderkerk, f 6350; Sepp Co., Enschedé f 6333.33; de laatste voorloopig aannemer. Inschrijvers Gebouwen enz. w Bf S. Van Soest, Mijdrecht, f 12999; J. W. de hand moeten dragen. Een reden hiervoor De Jong, Gouda, f 11934; J. Van Rooy, is niet bekend; van nihilisten heeft men tot TTacra f 1 19Dfl T. f! T.niiondiilr. Gnndfl. 1 nner tnft nn hat I.nn eraan annran ..oo goed ondei wettigt natuurlijk niet de gew tegenover hem gepleegd, aocl eenigszins begrijpelijk, vooral wanneer we daarby rekening houden met den staat van beroering waarin het Czarenrijk thans ver keert. Het is gelyk aan een heksenpoel, waaruit allerlei booze geesten opstijgende Jodenvervolging is niet een van de minst kwaadaardige. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat ook in ons vaderland soortgelijke buitensporig heden zullen uitbreken, en dus zou het onzin wezen, er tegen te waarschuwen. Doch een andere vraag moet ons niettemin van het hart. Is de geest van verdraag zaamheid reeds zoo diep in het gemoed van ons volk doorgedrongendat er geen zweem van vooroordeel tegen onze Israëlietische medeburgers meer bestaat? Wie, die de kaart des lands kent, zou deze vraag volmondig bevestigend durven beantwoorden? Er heerscht, inzonderheid by onze lagere volksklasse, nog zeker in stinctmatig gevoel van minachtingvan wantrouwen, dat de volkomen ineensmel- ting in den weg staat. En niet alleen dóór zelfs in den boezem onzer Volksvertegen woordiging hebben we stemmen gehoord en niet minder in de clericale persdie een weerklank van dat onhebbelijk gevoel gaven. Aan den anderen kant in een aantal leden van het Israëlietisch gezin zijn nog karaktertrekken te ontdekken, die aantoo- nen dat de oude zuurdeesem niet geheel is uitgezuiverd.Of is het niet waar dat het getql Joden, die den eerlijken kleinhandel onteeren, buiten verhouding groot is? Eerlijke samenwerking, eerbied voor elk anders geloofsbelijdenisopheffing van alle afzondering zietdaar de middelen om het laatste overschot van wederzijdschen haat te doen verdwijnen. Ook gy, ouders en opvoeders, hebt hier iets te doen. Ontsnapt u in de dagelijksche gesprekken, in het bijzijn van kinderen, oenen gelukwensch van Candioten zeer be- geerig ook op de aanstaande „bevrijding” van Creta gezinspeeld en de bewoners op niet dubbelzinnige wjjze aangespoordom den strjjd tegen de Porte voort te zetten. De Sultan heeft weer eens eene commissie benoemd tot regeling der schuld en het brengen van evenwicht in de financiën I Na de ontmoeting met Duitschlands keizer stelt keizer Frans van Oostenrijk zich voor ook een bezoek te brengen aan den Groot- Hertog van Baden en de koningin van Öaksen en Wurtemburg. Het geruchtdat Oosten rijk en Spanje zich tot de Italiaansche regee- ring zouden gewond hebben in het belang van den H. 8. wordt tegengesproken. In het nieuwe Deensche Folkelhing is de oppositie nog sterker vertegenwoordigddan in het ontbondene. De regeering is echter niet voornemens den strijd op te geven. ir van de voor- Het Katholieke tydvak der werddge- schiedenis was, misschien op enkele uit zonderingen na, den Israëlieten ongunstig. Hier bitter vervolgd, ginds naar een som beren hoek der stad verbannendie tusschen zons- onder- en opgang werd afgesloten, elders onderworpen aan de allerzotste voor schriften aangaande kleeding en huisvesting, door het gepeupel mishandeld, door edel lieden bestolendoor vorsten bedrogendoor de geestelykheid aan hun lot overgelaten, niet zelden met hoon overladenmoet het ons waarlyk verwonderen dat zy ondanks al die onderdrukking nog tot op den huldigen dag hun zelfstandigheid hebben bewaard. De Hervorming deed milder beginselen wortel vatten in de harten der menschen. Waar de nieuwe leer zich een baan brak, ademde de Jood vryer; en al werd hij niet als gelijke erkendtoen dacht men er niet aan hem het leven te vergallen door kwelling en mishandeling. Geen wonder, dat hij naar de Protestantsche landen bij voorkeur zijn woning overbracht, als het hem in zyn vaderlanddat hem zoo weinig va- derlijk gezind was I te benauwd werd. In Amsterdam bestond reeds zeer vroeg een bloeiende Israëlietische gemeente: ter eere van onze voorouders, ook vóór de Hervor ming, moet gezegd worden dat zij in zake de Joden-vervolging niet in de eerste ryen stonden. Wel waren hier de algemeene in de 14e eeuw voor alle Katholieke landen geldende bepalingen van kracht: zoo droegen de Israëlieten op hun gewaad een ronden geelen lap, en een vreemdsoortigen hoed, die veel geleek op een ongekeerden trechter waarvan de pijp was afgebroken en ver vangen door een gestoeld knopje, overeen komstig de besluiten van twee Koikverga- deringen, die van Ravenna en van Vienne (vergelyk Hofdyk „Ons Voorgeslacht” deel IV bladz. 327 en 328)maar voor het overige waren de voorschriften die op hen werden toegepast eer kleingeestig en be- leedigend dan wreedaardig, ofschoon de druk der belastingen voor hen zeer zwaar was. Zoo lezen we ter aangehaalde plaats >Velen zyn de even hatelijke als kinder achtige bepalingen waarmede men hen smaadheid aandoet, de dikwerf boosaardige belemmeringen die hun nog steeds bij voort during op allerlei wijze in den v/eg worden gelegd. Onder de eersten tel ik de klein geestige bepaling, gelyk die op sommige plaatsen wordt gevondendat bij het vleesch, door een Jood behandeldeen geel vaantje moet worden geplaatst, om het van alle an dere te onderkennendat men een dik werf zelfs slechts denkbeeldig misdadigen Jood tusschen twee honden op hangt; dat geen Jood met een Christen mag etennoch een Jodin het kind eens Christens zogen. Tot de belemmeringen reken ik het gebod, dat niet Meer dan vier hunner te gelyk op een schip mogen varen, en de voortduring van het verbod om land-eigendomen zelfs in menige plaats ook maar een vaste woon stede te bezitten. Het eerste gebod is misschien nog wel het meest harde, omdat het hen dwingt om hun handelsuitrustingen onder toezicht der hun voor het meerendeel zoo ongunstig gezinde Christenen te doen blyven.” Waren toen der tijd de machthebbenden, die het goed recht der Israëlieten bepleitten, zeldzaamonder de schitterende uitzon deringen behoort Paus Innocentius III, >die reeds in den aanvang der dertiende eeuw op onwederlegbare godsdienstige gron den aantoonde, dat het den Christen on geoorloofd was om zich aan onderdrukking van de Joden schuldig te maken,” de Hervorming bracht ook in dit opzicht ver betering aan. In Nederland vooral werd hun een veilig verblyf gegund, en straks zien we gansche scharen uit Portugal hier heen stroomen, om te Amsterdam een vrye en bloeiende gemeente te stichten. We moeten evenwel erkennen, dat de zelfde liberale geest, waarvan de Israëlieten de vruchten plukten, niet altijd bij hen werd aangetroffen. Vooral op het punt van den godsdienst bleven zij streng hechten aan de leerstellige overleveringen, en het geval met den edelen Baruch Spinoza, die wegens zyn twyfel aan de waarheid, door zyn kerkgenootschap verkondigd, als een doemwaardig voorwerp werd uitgeworpen en vervloekt, staat niet op zichzelf. Ook duurde het zeer lang, vóór de Israëlieten eenigszins begonnen af te wyken van het geïsoleerd standpunt, dat zy innamen te midden der maatschappij waarin zy zich bewogen; wel verlieten af en toe velen hunner* de wyken, tot dusver uitsluitend door hen bewoond, en restigden zich in een Christelyke omgeving; wel verrezen ook buiten dien besloten kring hun bedehuizen maar toch bij voorkeur bleven zij by elk ander en zelfs thans zyn nog in Neder land sporen van die afzondering te ont dekken, niet het minst in onze hoofdstad. Dat in het tydperk der verdrukking noch kunst, noch wetenschap, noch nijverheid veel van de Joden profiteerden, is te be- grypen. Ook lang daarna bleef de handel, niet somtijds een uitdrukkingdie juist niet van waardeering van- onze Israëlietische landgenooten getuigt? Denkt er aan dat zyn de zaden waaruit de onverdraagzaam heid opschietj weg Overzicht. Gelukkig voor de Fransehen die den 21. zijn opgeroepen voor de samenstelling van eene nieuwe Kamer, dat het weêr wat is afgekoeld, want de verkiezingen zullen de hoofden warm genoeg maken. De verkie zingsstrijd is geopend met een rondschrijven van de regeering aan de prefecten, waarin dezen en hunne ondergeschikten worden aan gemaand zich strikt onzijdig te houden bij de verkiezingen. Het is te .hopen dat de regeering zelve daarin het voorbeeld zal geven, door bijvoorbeeld niet te dulden dat enkele harer leden officieuss lessen gaan uitdeelen aan de kiezers. De Kamer scheen van die onpartijdigheid der regeering niet zoe geheel overtuigdslechts eene zeer ge ringe meerderheid handhaafde haar tegen over den afgevaardigde Clemenceau en de zijnen, die in de vervroegde uitschrijving der verkiezingen een verkiezingsmanoeuvre der regeering zagen. De Bonapartistische partij gaat er niet op vooruit. De officieele vertegenwoordiger en verdediger van het Keizerrijk, Rouher, heeft verzocht bij de verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. Prins Jerome Bo naparte heeft zich als zijn opvolger voor den opengevallen zetel aanbevolen, doch zich daardoor tevens aan het niet geringe gevaar blootgesteld, van door de zijnen miskend te worden en de nederlaag te lijden. Niet alleen de Porie, maar ook Engeland zou ongaarne zien dat Frankrijk zijne be schermende hand, op de wijze als in Tunis geschied is, ook over Tripoli ging uitstrek ken. Zooals uit de aan het parlement over gelegde officieele stukken blijkt, moet En geland dit vrij duideljjk aan Frankrjjk heb ben medegedeeld. Misschien Is dit wel de oorzaak, dat Turkije en Frankrijk elkander zoo spoedig begrepen! Naar het zich laat aanzien zal het Hoo- gerhuis nauwelijks zooveel dagen behoeven als het Lagerhuis maanden noodig had voor de behandeling der lersche Landwet. Niettegenstaande de „Heeren” geen moeite hebben gespaard om wat gunstiger bepa lingen voor de landeigenaars te bedingen, is Woensdag jl. toch reeds de tweede lezing afgeloopen met de aanneming der Wet zon der stemming. Voor de geregelde tenuitvoerlegging is het van veel belang dat op voorstel van Parnell in de Wet de bepaling is opgeno men dat gedurende 6 maanden na de aanneming der Wet alle vervolgingen te gen niet-betalende pachters zullen worden geschorst, tot dat het Hof uitspraak zal gedaan hebben tusschen landheereu en pachters. De overeenkomst tusschen de Koninklijke Commissie in den Transvaal en de Boeren is Dinsdag jl. geteekend. Zij moet, zoo luidt een harer bepalingen, binnen drie maanden door den Volksraad zijn goedge keurd, op straffe van nietigheid. De schuld door de Boeren over te nemen bedraagt 400.000 pond sterling, die in 27 jaren moet worden afgelost. Een consul- generaal zal Engelands vertegenwoordiger zijn. Onmiddellijk na het teekenen der overeenkomst zou het geheele grondgebied door de Engelschen ontruimd worden. Van de bepaling, die aan Engeland het recht geeft om, ter bestrijding van vijandige stammen, troepen over het Transvaalsche grondgebied te voeren, zal misschien al zeer spoedig gebruik gemaakt moeten worden. Een dpr vele hoofden die het vroegere hoofd Cetywayo onder Engelsch protectoraat in Zululand zijn opgevolgd, is in oorlog ge raakt met een ander stamhoofd en heeft in dien strijd aanspraak op de hulp vap zijn beschermer Engeland. Ook in Afghanistan ziet de door Enge land op den troon geplaatste Emir Abdur Rahman met verlangen naar Engelsche hulp uit om zich tegenover Ajub Khan te kunnen handhaven. Deze bedreigt Candahar, doch de Engelsche regeering schijnt weinig lust te gevoelen hare troepen op nieuw op zulk eene gevaarlijke expeditie uit te zenden. Anders zou dit zijnindien Rusland soms in de binnenlandsche onlusten van Afgha nistan aanleiding mocht vinden begeerigo blikken te slaan naar het Akhal-gebiod en zoodoende het betwiste grondgebied zou willen naderen. De Czaar heeft Moskou weder verlaten en vertoeft thans mot zijne gemalin toJurjewez, nadat hij te Nissni-Nowgorod een tempel inwjjddedie is opgericht ter eere van de nagedachtenis zijns vaders. Sommigen wil len in die verplaatsing een vlucht zien, ten gevolge van een nieuw complotdat echter tijdig ontdekt werd. De flinke wijze waarop Turkije is te werk gegaan bij de ontruiming van het aan Griekenland afgestane grondgebied in Thos- salië en Epirus is door de Grieksehe regee ring niet zeer hoffelijk beantwoord. De Mi nister Koumoundouras heeft als antwoord op f 10909K. v. d. Torre, Overschie, f10900; D. Amesz, Gouda, f 10880C. J. C. Hoo- gendijk, Gouda, f 10669; B. Van Winger den, Gouda, f 10559; C. Van Leeuwen, Waddinxveenf 10249 K. Hollander Utrecht, f9995; N. Koning», Gouda, f 9550; J. J. Van Deth, Zwammerdam, f 9464,40; C. Romeijn, Nootdorp, f 8760; L. Van Blokland, Gouda, f8100; C. P. W. Deseing, Gouda, f 8088; de laatste aannemer. Aan het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht werd Dinsdag aanbesteed de uitvoering van herstellingswerken aan de lei- en spoorwegdammen bij de over brugging van het Hollandsch Diep en aan de glooingen op het station Moerdijk. Aan nemer werd de heer M. Van Houwelingo te Sliedrecht, voor f 1620. Bij de publieke aanbesteding van het afdammen, droogleggen, drooghou- den en schoonmaken van de westersche Hoogen Boezemsluis te Haastrecht wares» 12 inschrijvings-biljetten ingekomen. De hoogste inschrijver was Jan Vermeer te Hekendorp, voor f 985 en de minste in schrijver C. Straver, timiperman te Haast recht, voor f 450, aan wion bet werk is gegund. Als een bewijs van ’s Konings bijzondere ingenomenheid met den bloei der koninklijke Nederlandsche fabriek van gou den- en zilveren werken te Voorschoten kan worden medegedeelddat het Z. M. den Koning behaagd heeft, aan de heeren Van Kempen, eigenaars dier fabriek, eene prachtige porseleinen vaas, in den stijl van Lodewijk XVI, ten geschenke te geven. De commissie die zich vier weken geleden te Amsterdam gevormd heeft voor het bijeenbrengen van een bijdrage voor een Rijnvaartkanaal in oostelijke rich ting, heeft besloten zich niette ontbinden, maar geconstitueerd te blijven. Over het bedrag der inschrijvingen zal niet beschikt wordendoch de inschrijvers zullen uitge- noodigd worden hunne inschrijvingen voor loopig, tot een nader besluit genomen is, van kracht te doen blijven. In de établissementen der firma L. J. Enthoven Co. werd eergisteren- middag een zeldzaam voorkomende arbeid met het meest gewenscht gevolg volbracht. In tegenwoordigheid van Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, jhr. Klerck, en van een klein getal ge- noodigden, waaronder leden der commissie voor de oprichting van een monument voor Van der Werf, werd nl. het standbeeld van den voormaligen Leidschen burgervader ge goten, bestemd om te Leiden te worden opgericht. Nadat alle mogelijke voorzorgen waren genomen tot het gelukken van het ge vaarvolle en moeilijke werk en met de meeste orde de toebereidselen waren ge reed gemaakt, waren slechts enkele «ogen blikken voldoende om het gloeiende metaal in eene 4 meter diepen gietkuil over te storten, toen het in een kolossaal fornuis in vloeibaren staat was gebracht De chef der gieterg, de heer Akkersdijk, onder wiens leiding het gieten plaats had, verdient allen lof voor de juiste wijze waarop hij zgn bevelen deed volbrengen. Het beeld, dat binnen weinige dagen uit den kuil zal worden te voorschijn gebracht, is uit echt brons samengesteld en stelt Van der Werf voor in staande houding, de eene hand gebald, in de andere een degen hou dende. De hoogte er van is 3.35 meter en wanneer men het betrekkelijk gering ge wicht van 3000 kilo in aanmerking neemt, dan kan daaruit worden afgeleid dat ook in Nederland de kunst van beelden gieten uitstekend wordt verstaan. Na afloop van dit welgeslaagde werk ontvingen de heeren Enthoven van vele zij den hartelijke gelukwenschen, ook van den heer J. Ph. Koelman, directeur en hoofd- leeraar aan de academie van beeldendo kunsten alhier, door wien het model van het beeld in pleister vervaardigd was. Van de geldleening ten lasto van het waterschap den Hoogen Boezem achter Haastrecht zijn voor het jaar 1882 uitgeloot de aandeelen No. 12 en 21. Ten gerieve van de schippers wordt de waterhoogte van den Boven-Rijn (Keulen) te Vreeswijk voor ieder in do verte zeer duidelijk leesbaar gemaakt van een bord nabij do aanlegplaats der stoom- booten. Een beambte van den Waterstaat is daarmede eiken morgen belast. Op 17 dezer zal in eene ver- eenigde vergadering te Stolwijkersluis bei- handold worden do rekening van hot hoog heemraadschap „Krimpenorwaard", dienst jaar 1880/81. Dozo rekening bedraagt in ontvangst f87295,40; in uitgaaf f78881,86*; batig slot f8413,53*. ’s Konings paleis- en park wachters op het Loo, drie in getal, allen oud-militairen van verschillenden rang, dio voortdurend hunne vroegere uniform en wapens mogen dragen, zijn sedert eenigen tijd gewapend mot eon revolver, die zij in loeten dragen. Een reden hiervoor l./.«.I. >n>« -- ’sHage, f 11200; L. C. Luijendijk, Gouda, 1 nog toe op het Loo geen sporen ontdekt. en voornamelyk de geldhandel, hun sterke zjjde; en wie zonder vooroordeel hun wyze van zyn gadeslaat, zal by velen hunner nog eenige minder prij zenswaardige eigendom- melykheden ontwarenlevendig herinne rende aan de manier waarop zij in vroègere tyden hun zaken dreven. Maar de gezonde kern, de innerlyke geestkracht die in de zonen van het semiotische ras huistweegt dubbel op tegen die minder nobele karak tertrekken en als wij de breede lyst van beroemdheden nagaan, die het Jodendom aan Nederland geschonken heeft en nog schenkt, dan kunnen wij niet anders dan juichen over de mildheid, waarmede onze steden indertyd voor de ballingen van Ja cobs geslacht haar poorten openden. En nu de anti-Jodenbeweging in Duitsch- land en in Ruslanddie ons aan een plot- selingen terugkeer tot de somberste dagen van de Middeleeuwen doet denken waar aan is die toe te schrijven? Vergeten we niet dat de booze harts tochten die in den boezem der volken in den loop der tijden zijn ingesluimerd, nog geenszins dood zyn. Terugkeer tot bar- baarschheid is oneindig gemakkelijker dan vooruitgang, en wie zich tot rampzalige taak heeft gesteldden eerste te bevorderen, ziet gewoonlyk spoedig vruchten van zyn werk. In Duitschland hebben eenige hatelyke predikanten en Staatslieden dien treurigen moed gehad. Hun stryd, tegen het libe ralisme in het algemeen gericht, zocht en vond een mikpunt in de Israëlietische jour nalisten, bankiers en handelaars, voor wie de vrijheid het hoogste voorrecht van den staatsburger uitmaakt. Dat sommige uit stekende figuren tot een hoog standpunt waren geraakt, dank zij hun yver en hun scherpzinnigheidtwee eigenschappen die den Israëliet kenmerkenhinderde dien kleingeestigen vervolging-predikers geweldig. Zij maakten gebruik van de omstandigheid, dat vele Israëlieten betrokken zyn büfinan- cieele ondernemingen die het daglicht niet kunnen verdragenmaar vergaten daarbij het nog veel grooter aantal Christenen die in diezelfde zaken waren betrokken. Dat de Joden terecht geen heil zien in de re actionaire Staatkunde van Pruisen, doch met ernst strijden voor het onbeperkt be houd der constitutioneele rechten, wordt hun door Stöcker, Heinrici en dergelijke onrustzaaiers als misdaad aangerekend. Van hun tribune verkondigen zij de stelling dat de Joden geen vaderland hebben en alzoo I on waardig zyn tot het bekleeden van open bare ambtenen het volkdat zich niet I verdiept in politieke beschouwingen, vangt alleen op dat de Joden een slecht menschen- soort zynen handelt dienovereenkomstig. In Rusland moeten wy andere overwe gingen doen gelden. De Russische Jood, opgegroeid te midden van halve barbaren, staat niet hooger dan zijn Middeleeuwsche voorganger; hy is een schacheraar, een woekeraar. Waar dorpsgemeenschap be staat, pacht hij de herberg, bevordert de dronkenschap en maakt zich in korten tyd meester van de bezittingen zyner plaatsge- nooten; als geldschieter leent hy slechts tegen hooge rente en goed onderpand. Dit wettigt natuurlijk niet de geweldenarijen, :h maakt ze Z. M. heeft, met ingang van 1 September e. k., aan de leeraren aan ’s Rijks veeartsenij school te Utrecht F. C. Hekmeijer, G. J. Hen geveld en Dr. J. R. E. Van Laer eervol ontslag verleend, aan de beide eersten op hun daartoe gedaan ver zoek, en met ingang van 20 September d. a. v. aan Dr. C. A. Pekelharing, wegens zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; en zijn, bij hetzelfde besluit, tot leeraren aan die school benoemd, met ingang van 1 Sept. 1881: M. H. J. P. Thomassen, aan wion tevens eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking bij het veeartsenijkundig staatstoezichtD. F. Van Esveld, militair paardenarts 2de kl. aan de kon. mil. academie te Breda en Dr. J. D. Van der Plaats, adsistent aan meergenoemde school; en met ingang van 30 September 1881Dr. S. De Jager, adsistent voor de physiologic aan de ry ks-universiteit te Leiden. Bij Kon. besluit is bepaald dat de Rijks hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Gouda met ingang van I Sépt. 1881 tot eene met vijfjarigen cursus zal worden uitgebreid, en zijn met ingang van dien datum tot leeraar aan die school benoemd: Dr. J. S. G. Gleuns, te Goes, L. H. Hissink Jr., te Doetinchem en A. F. Cremer, te Voorschoten. H. M. Koningin Emma der Ne derlanden vierde Dinsdag haar 23sten ver jaardag. Te ’s Hage was ’s avonds een schitterende illuminatie ontstoken in het bosch en deden muziekcorpsen zich op onder scheidene punten hooren. Een groote me nigte was op de been. Op het Loo, waar het paleis met groen en vlaggen getooid was, terwijl boven den ingang een illu minatie was aangebracht, kwam Z. K. H. prins Frederik om het koninklyk echtpaar zjjne gelukwenschen te brengen. Ook de generaal Van der Heijden nam deel ten paleize aan een diner, dat voor een 40tal gasten werd aangericht. De generaal werd door een tallooze menigte aan het station met daverend gejuich begroet. Dos middags maakten de Koning en de Koningin een rij toertje door Apeldoorn. De Koningin had bij die gelegenheid het kleine princesje op den schoot. Z. M. de koning heeft aan zijne gema lin bij gelegenheid van haar verjaardag een fraai rijtuig en drie kleine paarden ten ge schenke aangeboden. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat 1°. de opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den derden Sep tember aanstaande met zonsopgang2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drift mnlan ’a weeks, en wel des Woensdags, en Zaterdags mag worden uitge-

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1