N’, 636. 1881. DDE, ODE. OAK, delijks in Moea- Boomkweekerij, errichten heeft, ste druk. Naar mwoordigen tjjd Zondag 21! Augustus. De 3de Fransche Republiek. 1 EN ZEEP g der ZOMER- or stuk a 45 Cent, Schoonhoven. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. [HEEK oekende BINNENLAND. t BUITENLAND. Overzicht. 'i SGHOOiOVfflSCHE COÜRAÏT Cf NOOTEN te ling van den aliasing wordt genomen in sake een beroep kor; te Gouda de heer «n/loi*. van rlan ïiuorl /lor 7nvnnl>ni74>n knri> fa TTfvanlli 1 6 maanden. te Gorinchem Rust wat” te Kra- 8,00, mindere 40. IN, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Schoonhoven. atalogus gratis. i. Schoonhoven, itus 1881. aina, ouders J. i te slaan. Dat feles Ferry er- ■e'H ils moet zijn onder- le Grondwet herzie- rk en C. Gerst- irgh en H. M. W. Van Engelen, i en D. B. Van 3 kaasmarkt. rei- dito f 1,30 i SU ER te Beis KNSTBODE. Franco brieven, N NOOTEN e Schoonhoven iet 1 September LNDER. «vattende onge- r 1,75. verkrijgbaar. m, iet .NJN’S ,00. uks. Ie qual. f31 h Noordholl. kaas 7 partijen. Han ts. per kilo. 2de qual. f 56, mwsehe, Flakk. lil» goede f9,10 •0. rige f7,30 k 8,30. »r f 5,50 k 6,25. je f4,50 k 5,80, eke de bladen', agt: aan welke ntiën van ge touwen schen- ndiging maakt ang; hij doet le meeste ge- onjuistel Wie Hingen vrywa- nutteloos uit- wij aan, van Rotterdam te ksel", want in jefdste genees- akkimdig be te op zijn ge teste voor zich mde, reeds in nen brochure jo verzonden, andere onkos- voor een brief- 'o aan voer van gewoon, de prij- r, andere soorten zen, hoewel de >ort Kalf koeien f220. Kalf- Guiste vaarzen i f 140 f210. 10. Graskalveren reren f7 f 15. ets. het J kilo. 1 f 1,00f 1,20. A an ge v. 1 paard, en graskalveren, >72 schapen of 127 biggen, 1 J ct., Jde qual. Kalveren: 1ste f 0,75; Schapen Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandscho Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht Ter openbare vergadering don Raad van State, afdooling voor d deren loop der dingen gat ook de Minister-President kend heeft dat de garrièn Senaat aan andere regel worpen, alzoo, dat de ning behoeft, is zeker niet van gewicht ontbloot. Met belangstelling blyft ons oog op den gang der zaken in het Zuiden gericht. De dag van heden, die de Franschen naar de stembus roept, is voor de naaste toekomst van veel waarde. De beslissing, die thans genomen wordtheeft voor geheel ons we- relddeel een meer dan gewone beteekenis. IHTEN. Boter: le qual. half kilo; Kaas k 28 ct., overloo- i k 30lammeren 14 a 26 ets. per 4 k 8 per «tuk; 10, Witte f3,00, J 1 per Hectoliter. t f 17. Gelling per half kilo. 1 26 ct. per half 2,15 per week. bericht van de laars. Goudsche rtijen. Pryzen qual. f26 k 29. De Fransche Minister-president Jules Ferry heeft zijn leus ni revisionni division niet lang gehandhaafd. Mogelijk heeft hij hotseerste deel wel laten vallen, om de verwezenlijking van het tweede te bevor deren. Nadat Gambetta te Tours grond wetsherziening had aangeprezen en zelfs als het zwaartepunt bij de aanstaande ver kiezingen wenscht gesteld te zien, heeft Ferry plotseling een opportunistische wen ding gemaakt en is ook voorstander van verstandige grondwetsherziening geworden. De groote pers maakt schoorvoetend die wending mede en zoo zou die goocheltoer bijna onopgemerkt blijven, als een vroegere geestverwant van den ex-dictator daarop niet recht ondeugend de aandacht van de kiezers gevestigd had. Op hetzelfde oogenblik dat Gambetta in een besloten ver gadering voor zijne kiezers te Belleville rekenschap aflegde van de wijze waarop hij zijn mandaat vervulde, trad de radicaal Clemenceau voor een zesmaal grooter au ditorium te Belleville op, om Gambetta te bestrijden. Hij stelde den redenaar van Cahors tegenstander van wijziging der constitutie tegenover den spreker te Tours en vermaakte zijn gehoor arofr d« proeve van navolging, die de Minister-President te Nancy geleverd had. Al is echter de sympathie voor Gambetta te Belleville niet meer onverdeeld, de stelling die hij op het politieke schaakbord inneemt is sterker dan ooit. Het programma dat hij te Belle ville, als dat van de nieuwe Kamer, ont wikkelde,- en waarbij hervormingen op elk gebied als noodzakelijk worden voorgesteld, is zelfs door het orgaan van Grévy, La Paix, als het programma der toekomst aangeno men. Wie weet dus hoe spoedig de voor zitter der Kamer als premier optreedt, niet meer bedekt, zooals thans, maar openlijk. In Dnitschland zou die gebeurtenis zeker geen zeergunstigen indruk maken. Men ergert zich daar in niet geringe mate over de wijze waarop Gambetta do gedachte aan wraak neming levendig houdt, door telkens aan de gescheiden broeders te herinneren. De officieuse Nordd. Algem. Zeitung protes teert tegen dien toeleg om de openbare meening te winnen op gevaar af van de thans bestaande vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen te verbreken. De oppositie in het Deensche Folkething, die over bijna 3-maal meer stemmen te beschikken heeft dan de regeeringspartij, heeft het debat over de begrooting geopend met een heftigen aanval tegen de regeering, die zij beschuldigt van gebrek aan consti- tutioneelen zin. Het Ministerie beriep zich echter op de Eerste Kamer, waar het de meerderheid heeft, welker rechten het tegen over de Tweede Kamer wil handhaven. Juist andersom is het in Engeland ge steld. Met betrekking tot de gewichtige regeling van het Landbezit in Ierland staat het Hoogorhnis tegenover de regeering en het Lagerhuis en hoewel laatstgenoemden enkele concessiën te doen aan der Lords, blijven zij de beginse len der Wet tegenover de Heeren handha ven. Mogelijk dat de naderende vacantietyd dezen noopt ten slotte toe te geven. Bij den gewonen jaarhjkschen vischmaal- tijd te Greenwich zullen de kiezers aldaar hunnen vroegeren afgevaardigde, Gladstone, een kostbaren zetel vereeren. Den 8en dezer heeft de plechtige over dracht plaats gehad van het bestuur van de Transvaal aan het voorloopige bestuur. KrQger voerde namens het Driemanschap het woord bij het hijschen der vlag. In een bij die gelegenheid uitgevaardigd manifest wordt hulde gebracht aan den ijver en moed der Boeren. Krüger zal waarschijnlijk Pre sident van den Volksraad worden. Het gerucht, dat de Paus voornemens zou zijn Rome te verlatenwordt door de clericalo organen tegengesproken. Trouwens het ontstaan van zulk een gerucht is niets vreemds bij den heftigen strijd, die nog voortdurend tusschen olericalen en anti-cle- ricalen gevoerd wordt. Deze laatsten maken het der Kaliaansche regeering zeer lastig door voortdurend op intrekking der Waar- borgenwet aan te dringen. Eene meeting tot dat einde te Genua bijeengeroepenwerd door de politie verboden. spoord gen. do( blijven staan. De reizigers zijn in den volgenden trein op genomen. Don trein, dia Maandag-avond te 11.20 van Amsterdam en Utrecht aan het Rhijnspoorwegstation te Rotterdam moest aankomen, overkwam een ongeval dat ern stige gevolgen had kunnen hebben. Twee koeien, waarvan do eigenaar nog niet bekend is, waren losgebroken en maak ten eene wandeling over den spoorweg achter het herbergje „Rust wat” te Kra- lirigen, juist toen de trein, die reeds ge deeltelijk van vaart verminderd was, aan kwam. Te laat om nog te stoppen bemerkte de machinist de beide dieren, die dan ook door de locomotief gegrepen on op de rails werden geworpen. De locomotief en ten der konden aan den schok weerstand bieden Het is niet onze schuld, dat we een meer dan gewone aandacht w'yden aan de op heden (Zondag) te houden verkiezingen voor de Fransche Kamer van Afgevaar digden. Zelfs al zyn we niet gewoonons veel met politieke quaestiën bezig te hou den, een gewoonte waarop men zich somtyds verheft, als ware gebrek aan be langstelling in de geschiedenis van den tijd in welken wij leven een deugddie ons aan spraak geeft op een eervolle vermelding, dan nog zyn wij onwillekeurig gedwongei de blikken nu en dan te richten naar h< volk dat om zyn schitterende eigenschappen een der eerste plaatsen, zoo niet de eerste plaats inneemt in de rij der Europeesche natiën. Wy trachten ons diets te maken, dat sedert 1871 de staatkundige invloed van Frankryk is verminderd, dat de heerschappij is overgegaan in handen der Duitsche overwinnaars,— de practijk weer spreekt telkens die theoretische opvating, en we eindigen met telkens weer een blik van bewondering te slaan op het volk dat, dieper vernederd dan eenig ander, met weergalooze veerkracht zyn ouden rang wist te hernemen. En telkens, als het Fransche volk een crisis doorleeft, kunnen wy er de oogen niet afhouden, ’t Is, alsof eigen wel of wee afhangt van de beslissing, die daar zal vallen. Tot op zekere hoogte is dat ook zoo. De vryzinnige Fransche Republiek moge dikwyls struikelen, somtyds in een dwaasheid vervallen, niet zelden een misslag begaan, zoolang zij staat, is zij de ver tegenwoordigster van het beginsel der volks- souvereiniteit, het krachtigst tegenwicht voor het despotisch gezag, dat in het eene land onverzwakt is blijven voortleven, in het andere zich langzaam maar zeker baan breekt. Bij den moeielyken kamp voor de bevryding van den menschelyken geest staat zy aan de spitsen de zegepralen, door haar verworven, komen de gansche menschheid ten goede. Wij behoeven ons zeker niet te verde digen tegen de verdenking als zou onze hulde aan het Fransch gemeenebest afbreuk doen aan onze ingenomenheid met eigen staats-instellingen, en zou er zelfs eenig verlangen in spreken om ook hier de re- publikeinsche vormen voor het landsbestuur aan te bevelen. Die gedachte blijft na- tuurlijk zoover mogelijk van ons verwijderd. Hadde Frankrijk aan zyn hoofd een con stitutioneel vorst uit een bemind geslacht, uit een dynastie welker grondleggers de bevryders, ja als het ware de scheppers der nationaliteit waren geweest, het zou denkelyk even als wij in de parlementaire monarchie de hoogste uitdrukking vinden van zyn staatkundig begrip. In dit opzicht hebben wij den Franschen niets te benijden. Toch wel in een ander. Er is daar gang in de ontwikkeling der Staats-instellingen, terwyl er by ons een doodsche en doodelijke stilstand heerscht. De groote vraagstukken, het volkswelzijn betreffende, worden daar opgelost; bij ons blijven zij hangende tot in het oneindige. De Fransche natie streeft werwaartsbedaard maar vastberadende onze weifelt op ieder punt en deinst terug zelfs voor de onmisbaarste hervorming. Dat ligt niet aan de staatsinstellingenmaar aan de mannen wien het is opgelegd ze te doen leven door opbouwing. Evenmin is dat toe te schryven aan onzen achterlijken toestand: vrijheden, die de Franschen nog bezig zyn te veroveren, vonden wij reeds in onze wieg. Wy konden hen op dit ge bied vóór blyven: wy zien het met onver schilligheid aan dat zij ons voorb'y streven. Den 20en November 1880 was het zeven jaar geleden, dat Maarschalk Mac-Mahon voor een zevenjarig tijdvak door de Nationale vergadering werd benoemd tot President der Fransche Republiek. We hebben dien da tum zien voorbijgaan, zonder dat iemand den naam uitsprak van den krijgsman, wiens gevleugelde woorden: „Ik ben er en ik blyf er” en „ik zal gaan tot het uiterste” zoo treurig door zyn handelingen zyn weersproken. De gebeurtenissen waren hem boven het hoofd gewassen, en een poging om de republiek dienstbaar te maken aan de belangen van een éénhoofdig bewind dat men reeds in aantocht zag, liep uit op zijn val. Slechts ruim vyf van de zeven jaren had hij de teugels gevoerd, toen moest hy ze laten glippen. De stem des volks, by de algemeene verkiezingen geraadpleegd, had zich tegen hem verklaard, en de zijde gekozen van de 363 Kamerleden die de avontuurlijke staatkunde van Mac- Mahon hadden bestreden. Aan dezen werd voortaan de toekomst des lands toever trouwd. De republikeinsche meerderheid in de Kamer, reeds zoo overwegend, nam bij opvolgende gedeeltelijke verkiezingen nog toe; maar sedert het doel aanvankelyk was bereikt en Jules Grévy den zetel had in genomen dien de Maarschalk had moeten verlaten, kwam ook het verschil in rfiee- ning tusschen de onderscheiden fractiën die de regeerende partij samensteldenhel- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. te Maasland; te Gorinchem de heer H. Voogsgeerd, te Eschmarke, gem. Lonne- n ïi j P. Van Trotsen- burgte Utrecht. Door de dienstdoende schut terij te Gouda is op den schietwedstrijd te Antwerpen de tweede prijs (zilveren medaille) behaald. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door acht detachementen van Nederlandsche schut terijen. De le prijs werd behaald door het 6e bat. rust, schutterij van Kralingen, Hil- legereberg enz., de 3e prijs door de dd. schut terij van Nijmegen. De Goudsche schutterij werd te Antwer pen vertegenwoordigd door de HH. D. Lulius van Goor, majoor-kommandant, A. Van Reedt Dortland A. Van Veen, H. JagerH. Van Wijngaarden en C. Groenendal. Terwijl de schutterij de zilveren medaille ontvingver kreeg ieder der genoemde heeren een zilveren insigne met inscriptie. De Goudsche schutterij had 11 treffers met 27 punten. De Kralingsche 13 met 26 p. De Nijmeegsche 11 met 19 punten. Veel der te veld staande aard appelen in de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden zijn gedurende de laatste da gen van hun loof beroofd geworden. De knol vertoont echter nog geen sporen van bederf. Het gewas zal tamelijk overvloedig zijn. Op sommige plaatsen zijn meer aard appelen gepoot dan naar gewoonte, en wel daar (zooals onder Leksmond), waar het water in het voorjaar, tengevolge van den langdurigen hoogen rivierstand, het ver bouwen van andere gewassen verhinderde. Te oordeelen naar de hooge prijzen die gemaakt wordenis er geen over vloed van appelen. Ook moet de hoedanig heid te wenschen overlaten. Bij de verpach ting voor Ameide en Tienhoven, golden zij 4 k 5 gulden het mud. De hoeveelheid in genoemde gemeenten is betrekkelijk gering. Onder Vianet en Gorinchem daarentegen zijn er in overvloed. De stand van het water op de groote rivieren is thans vrij laag. De stoom- booten van Rotterdam naar Duitschland voor zoover die gewoon zijn de Lek te hou den gaan nu langs de Waal. Ook de Waal begint op enkele plaatsen voor diepgeladen vaartuigen onbevaarbaar te worden. Zoo staat te Vuren, even boven Gorinchem, slechts 1.50 M. water. Ds vereeniging tot bevorde ring der zoetwatervisscherij in Nederland, gevestigd te Dordrechtheeft in ernstige overweging genomen het feit, dat in de kreeken en gaten v4n den Biesbosch voort durend en op ongehoorde wijze duizende vischjes worden vermoord nog altijd, zooals meer is geklaagd, ten behoeve der industrie van schubben, welke vischjes worden ge vangen met de spieringzegenwaarvan de mazen slechts 10 mM. zijn, en welke vis- scherij gedurende 7 maanden van het jaar is geoorloofd. Om dit kwaad zooveel mo- gehjk tegen te gaan, heeft genoemde ver eeniging aan Gedeputeerde Staten van Nöord-Brabant verzocht, om de Provinciale Staten voor te stellen het Provinciaal re glement op de uitoefening der visscherij te wijzigen in dier voege, dat de wijdte der mazen van de spieringzegen bepaald worde op 15 mM. en de visscherij met dat tuig worde beperktminstens van half October tot half Maart. In geen jaren is de gezond heidstoestand van het vee te Kralingen en in de omstreken zoo gunstig geweest als in den laatsten tijd. Heerschte in vorige jaren telkens in meer dere of mindere mate de besmetteljjke long ziekte onder het rundveein dit jaar heeft zich nog geen enkel geval voorgedaan. Al leen heeft zich bij eenige veehoudersallen in den Prins-Alexanderpolder, het mond- en klauwzeer voorgedaan, dat evenwel van goed aardig karakter was en welke ziekte bij de meesten was voortgebracht door aankoop van rundvee. 1 De trein van Maandag-oohtend te half 7 uren uit Rotterdam naar Utrecht en Amsterdam is nabij het station Oude- water door het springen van de rail ont- -en rry djep ;n Sp00rbaan gedron- De locomotief is op zijde gevallen ich de passagiers- en goederenwagens zijn Van de passagiers en van het treinpersoneel heeft niemand letsel bekomen, n.....i.1l derder uit.- Bij elke belangrijke quaestie, af en toe aan de orde gesteld, sprong dat verschil in het OOg, maar ondanks dat schijnbaar nadeelwerd toch menige her vorming tot een goed einde gebracht. Het is dan ook niet het verschil van gevoelen of inzicht, dat den arbeid op wetgevend gebied belemmert, maar het gebrek aan politieken takt, waardoor men weerhouden wordt op een gegeven oogenblik iets van zyn meeningen te offeren aan het algemeen belang en liever zich in de armen van tegenstanders werpt uit spijt dat men zijn zin niet kan krijgen, dan de samenwerking met geestverwanten toont te waardeeren. De Fransche republikeinen misten dien takt nietde tegenpartij heeft uit hun verdeeld heid althans geen munt kunnen slaan. De Kamer, wier vernieuwing in deze dagen wordt voorbereid, heeft krachtig de hand aan den ploeg geslagen. Vooreerst baande zij den weg voor den terugkeer der verbannen communards. Toen die maat regel aan de orde werd gesteld, ontbrak het niet aan waarschuwingeningeboezemd door de vrees, de slechtste van alle raad geefsters. De regeering daarentegen zag zeer goed in, dat de helden” der commune slechts gevaarlijk waren op een afstand, en zoolang men hen als martelaars kon schil deren; dat zij daarentegen in de onmiddel- lyke nabyheid hoogst onschadelijk zouden zyn. De uitslag heeft de juistheid dier meening bewezen. Onlusten, opstanden, tooneelen van moord en brandstichting hebben alleen plaats waar onderdrukking heerscht; de lucht der vryheid verstikt ze. Het Russische nihilisme is geboren onder de vleugelen van het despotiek gezag; in het vrye Frankrijk schieten de oproerkraaiers van 1871 hun pylen af op een ijzeren muur. Hoe meer een Louise Michel en consorten schelden en razendes te zekerder kan men zyn dat hun tyd nog niet gekomen is. De tweede maatregel van belang is de opheffing der geestelijke orden die haar statuten niet wilden onderwerpen aan de goedkeuring van het Staatsgezag. Het spreekt vanzelf dat deze stap, gelyk zoo menig andere, zeer verschillend wordt be oordeeld; maar in elk geval verdient de regeering lof voor de gematigde wijze waarop de besluiten ten uitvoer werden gelegd. Men vergete niet, dat het hier een be ginsel gold; de overlegging der statuten was meer dan een bloote formaliteit, het was de beslissing over de vraag of het burgerlyk gezag al dan niet de eerste en eenige voorganger zou zyn bij de behande ling van de aangelegenheden van den Staat. Niet de kerk verklaarde men den oorlog, maar men verzette zich tegen kerkelijke bemoeiingen in zaken die met den gods dienst niets gemeens hadden. De derde groote stap, door de afgetre den Kamer bijna voltooidis de verheffing van het kosteloos, neutraal, verplicht on derwijs. Dat is niet slechts de kroon op het gebouw, maar tevens de grondslag voor nieuwen vooruitgang. Sedert den val van het Keizerryk is het lager onderwijs reeds zeer vooruitgegaanhet getal scholen werd meer dan verdubbeldhet aantal leerlingen verdrievoudigd. Er ryst een nieuw geslacht van Franschen, dat ook op verstandelijk gebied de vergelijking met andere volken niet behoeft te duchten. Dat heeft de republiek gedaan. Wanneer we thans de keerzijde der me daille bezien, dan treedt het allereerst de naam Tunis tevoorschijn. Men neemt het de republiek zeer kwaljjk dat zy verove ringsplannen schijnt te koesteren, en haar invloed op de kust van Noord-Afrika tracht uit te breiden. Die beschuldiging is even wel niet vol te houden. Koloniseerende volken zyn huns ondanks tot den oorlog geneigd zijn gedwongen, niemand heeft dat duidelijker het Huis dei ervaren dan wy, die op Sumatra voor een 1 ‘"r 1 heet vuur hebben gestaan, Frankryk heeft in Algerië een roeping te vei vullen; sedert het daar heerschappij voert is de vroegere roofstaat, die iedere zeevarende mogend heid onophoudelijk tergde, veranderd in een volksplanting, die naar behooren deel neemt aan de bevordering van de algemeene welvaart. Doch nu werd dat koloniaal be zit bedreigd door woeste stammen op de grenzendie de Bey van Tunis niet kon beteugelen; wat was derhalve natuurlijker dan dat men hem onder Franschen invloed stelde? We kunnen nog verder gaan en zeggen: daar klaarblijkelijk de Mohamme- daansche volken niet in staat zyn den grond dien zy bezitten, te benuttigen, moeten zy, vroeger of later, door werkzamer volken worden verdrongen. Met hoe minder bloed storting dit geschiedt, des te gelukkiger zal het zyn; de onderlinge nayver echter van de volken van Europa zal wel zorgen, dat het getal slachtoffers dier onafwijsbare noodzakelijkheid gioot genoeg wordt. Een tweede mispas, zegt men, is het drijven naar Grondwetsherziening, inzon derheid door Gambetta, de meest tevoor schijn tredende figuur uit deze woelige dagen. Wy gelooven dat het op dit oogen- bhk nog niet mogelijk is een juist oordeel over dien drang uit te sprekenin de staat kundige wereld vooral komt het er op aan alle omstandigheden te kennen en den ver- schillen van bestuur, werd mededeeling ge daan van een Koninkl. besluit, waarby be- van den Raad der gemeente Zevenhuizen tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit voor zooveel betreft de daarbij vkstgestelde jaarwedde van het hoofd der school N°. 1. Het beroep is on gegrond verklaard en de jaarwedde bepaald op f1249. Onder de leiding van den in specteur van den waterstaat Conradis de ingenieur van den waterstaat in het 4e ri- vier-arrondissement M. B. G. Hogerwaard te Gorinchembelast mot de werkzaamhe den van het kanaal van Amsterdam naar de Merwedeen is aan hem toegevoegd de ingenieur van den waterstaat in het 2e rivier- arrondissement P. H. Kemper, te Utrecht. Daar de Regeering de werkzaamheden aan dat kanaal zoo spoedig mogelijk wenscht te zien aangevangen, hebben bovengenoemde ingenieurs de aanschrijving ontvangen om zoo spoedig mogelijken uiterlijk 15 Sep tember, zich op hunne standplaats Utrecht te bevinden. In verband met de plaatsing van Ingenieurs van den Waterstaat bij het Kanaal naar de Merwede, wordt de inge nieur Hogerwaard, te Gorinohem, vervangen door den ingenieur van den Waterstaat C. De Bruijn, te Brielle. Het notarieel examen, eerste gedeelte, is met gunstig gevolg afgelëgd door de heeren W. Lagerweij te Woerden, J. Koeman en J. J. A. Montjjn te Gouda. Aan het Departement van wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage werd Woensdag aanbesteedhet maken van een overhaal over den afsluitdam in de Bakkerskil onder de gemeente Krimpen a/d Lek, béhoorende lot de Maas in Zuid-Hol- land. Minste inschrijver was de heer G. Kar- saboom to U«olmonde, voor f 1881. Uitslag der op 15 Augustus 1881 plaats gehad hebbende besteding we gens: het verbeteren van het Oostelijk deel der Boezomkade om het Fort bij Vuren. Raming f 5530. G. De Hoog te Giesen- dam, voor f 5490; C. De Jong Tzn. te Hardinxveld, voor f 5499; H. Pannekoek te Asperen, voor f 5575; C. Van Es te Herwijnen, voor f 5597; D. Van der Plas te Hardinxveld, voor f 5598W. Sterk Tz. te Herwijnen, voor f 5700; D. O. Hakkers te Werkendam, voor f 5760; T. Koorevaar te Neder-Hardinxveld, voor f 5980. Door bu rgemeester en wet houders van Utrecht werd op 13 Aug. aan besteed de levering van hooi en haverten behoeve van den dienst der gemeentereini- ging van de gemeente Utrecht in 1881 en 1882. Minste inschrijver voor de haver was de heer J. Hooghwinkel tegen f 4,48 per hectoliter. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een bewaarschool met boven woningen in de Drie Vriendenstraat te Rot terdam was de laagste inschrijver de heer P. G. Winters te Kralingen, voor f 36.254. In de op Woensdag 17 Au gustus te Stolwjjkersluis gehouden ver- eenigde vergadering van dijkgraaf en hoog heemraden met hoofdingelanden van de Krimpenerwaard, is de rekening van het hoogheemraadschap, dienstjaar 18801881, goedgekeurd en vastgesteld. Deze reke ning bedraagt f 87295,40 in ontvangst en f 78881,86* in uitgaaf, zoodat het batig slot f 8413,53* bedraagt. Bij den aanleg van den Staats spoorweg Dordrecht—Eist hebben zich een paar moeielijkheden voorgedaan, die de op levering van die lijn waarschijnlijk eenigs- zins zullen vertragen. Een geschil over de onteigening van een perceel van den heer Heineken, bij Leerdam gelegen, zal door den rechter moeten worden uitgemaakt. Ook bij ’t bouwen van het station Leerdam doet zich een lastig geval voor. De polder Schaik heeft namelijk het wijdrecht over den grond, waarop men het station bouwt. Nu heeft het polderbestuur van dezen pol der den bouw toegestaan, op voorwaarde, dat oen subsidie van f 17.000 uit de staats kas zou worden uitgekeerd voor de oprich ting van een stoomgemaal ter vervanging der windwatermolens, in wier windvlakte het station verrijst. De minister heeft hier aan zijne goedkeuring gehecht; de reken kamer maakt echter bezwaar, zoodat het zeer wei mogelijk is, dat het polderbestuur nu op zijne beurt hot station weder zal ver bieden. Bij den Zaterdag gehouden Zeilwedstrijd op de wijde Ade en Brasemer- meer, waaraan 24 vaartuigen deelnamen, werd een prijs behaald met het pleizier- vaartuig „Piet Hein,” eigenaar G. W. Lans te Capelle a/d IJsel. De heer C. C. Jager te Hoorn is benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en het schoonschrijven aan het Gymnasium en de H. B. 8. te Nijmegen. Benoemd: tot onderwijzer te g van Wostervoort de heer G. F. Kruze, te Stol- do ge- j wyk; te IJsolmondo de heer J. Schouten

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1