adyertentien. Eene Bouwmanswoning BE VRUCHTEN Watermolenaar. DE STOOMBOOT STREEFKERK VERKOOPING Ouderkerk aan den IJssel, WEI-, HOOI-, BOL W- en GRIENDLAND, Berigt van Inzet. J. DE LANGE, SCHOONHOVEN, DEMISAISONS, LEESBIBLIOTHEEK MAANDAG S3 AUGUSTUS, O ên bleven op de rails, maar de overige wagens werden uit de rails geworpen en sleepten nog een eind weegs door het zand. Het bleek, toen de trein ^tot stilstaan was gebracht, dat alle reizigers en ook het trein personeel met den schrik waren vrijgeko men, en gezamenlijk vervolgde men het ver dere godeelto te voet langs de rails. Minder goed kwam de laatste wagen er af, die beladen was met schapen, bestemd voorde markt. Deze wagen was, wat het onder stel betreft, nogal utt het verband gerukt en het bovendeel geheel verschoven. Een vijftiental schapen was door den schok ge dood, terwijl menig ander eon lichte kneu zing bekwam. De schade aan materieel en weg is betrekkelijk gering. Tot Handhaving van do orde bij gelegenheid der heden te Bussum gehou den wedrennen, zoowel als om bij de komst van Z. M. den Koning tot eerewacht te die nen is uit Haarlem een detachement infan terie naar de heide van Bussum vertrok ken ter sterkte van ongeveer 160 man schappen. De extra-prijsdie door eenige heeren uit Amsterdamliefhebbers van paarden en paardrijdenboven de f 2000 bij den wedron met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassonis aangebodenbestaat in een zeldzaam schoonen drinkhoorndie in het midden ruBt op een zwaar zilveren voetstuk. In het midden van dop hoorn is een verguld zilveren plaat aangebracht, waarop men leest „Bussumsteeple chase 20 Augustus". Op het losse deksel prijkt een paard, bereden door een jockey in costuum. Zevenduizend zevenhonderd vierkante meter grond van den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn aan een naamlooze vonnootschap voor f657.000 verkocht of voor ruim f72 de M». Er zullen gaanderijen, winkels enz. gebouwd worden. Dat een koffiehuis en restau rant to Amsterdam geon onvoordeolige zaak is, blijkt uit het feit, dat in het etablisse ment van den heer Krasnapolski, in de Warmoesstraat, in het tjjdvak van Mei 1880 tot Mei 1881, bij een totale ontvangst van ongeveer 5 ton een winst is gemaakt van plus minus f 130.000. Ds. A. Renier te Bergambacht heeft een beroep ontvangen naar Ouddorp. Ds W. E. Noordink te Hage- Btein is beroepen te Molenaarsgraaf. Ds. P.J. Romjjn te Ridderkerk heeft een beroep ontvangen naar Harlingen. Ds. P. H. Wiersma te Charlois is beroepen te Kootwijk (gem. Barneveld.) GOUDA, 15 Aug. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de órde het vroeger medegedeelde voorstel tot verbetering van de schietbaanhetwelk veel discussie uitlokte. Met het oog op de wei nige zekerheid die er bestaat of het gar nizoen alhier wel zal blijvenwaren ver scheidene leden de meening toegedaandat een vrjj kostbaro verbetering niet was aan te raden. De heer Oudijk meende, dat, ingeval het garnizoen bleef, een geheel nieuwe schietbaan de voorkeur zou verdie nen boven de tegenwoordigediehoewel verbeterdtoch steeds gebrekkig zou blijven. De heer Van Iterson wees er op datal ging het garnizoen weg, de schutterij toch BteedB een schietbaan zou noodig hebben. Ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van Mr. Kist om het voorstel aan B. en W. terug te zenden met verzoek een nader onderzoek in te stel len of een doelmatige verbetering van de schietbaan niet kon geschieden met minder kosten, dan oorspronkelijk gedacht werd. In deze zitting kwamen nog adressen in betrekkelijk de bekende aanvraag tot con cessie voor aanleg en exploitatie van een stoomtramweg van den heer A. K. Van dor Garden alhier en J. H. Miiller te 's Graven- hago, welke laatste in zjjn adres het voor uitzicht opent, dat do gemeente bjj even tueels winst eenigermate daarin zou deelen. Alhier heeft zich een commissie ge vormd bestaande uit de heerenJ. M. Noot hoven van Goor, Mr. W. J. Fortuijn Droog lever Jr. en Jhr. Yan Franckenberg Prosch- litz, ten einde een afdeeling der „Vereeniging tot bescherming van dieren op te richten. Op Dinsdag 6 September e. k. zal alhier eene harddraverij gehouden worden, waarbjj prijzen zullen worden toegekend van f300 en f100. Voor de benoeming tot 1 eeraar aan het progymnasium alhier zijn voorgedragen de hh. A. L. Van Uven, H. W. F. Bonte en A. L. Schmidt, leeraren aan de H. Bur gerschool alhier. ♦GOUDA, 19 Aug, Gisteren-avond wer den de leden der Goudsche schutterjj, die haar te Antwerpen zoo waardig vertegen woordigd hadden, feestelijk welkom geheo- ten binnen Gouda. Daartoe had zich te 9 uren aan het station een aantal autori teiten vereenigd met de muziek der schut terij, terwijl eene groote schare belangstel lenden nabij het station had post gevat. Na en corps de stad te zjjn doorgetrokken, ging men naar „Ons Genoegen", waar de Kapit. A. Nortier, de heeren Lulius Van Goor, Van Reedt Dortland, Jager, Van Veen, Van Wijngaarden en Groenendal, die de medaille hadden verworven, hartelijk geluk wenschte, waarna de heeren Lulius Van Goor en lager eveneens nog het woord voerden. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen. ALBLASSERDAM, 18 Augustus. Uit de rekening der gemeente bjj den Raad ingekomen en door dezen goedgekeurd, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 20.394,93* en de uitgaven f 15.625,03*, zoodat het batig slot over 1880 f 4769,90 bedraagt. Bij hot stembureau was quaestie ge rezen over den uitslag dor stemming; twee personen toch hadden bij de herstemming evenveel stemmen bekomen. De Raad be sliste dat do oudste in jaren, de heer A. Goedhart, gekozen was. De nieuw geko zene, de heer P. Tuitcl, heeft bedankt, zoo dat weder een stemming zal plaats hebben. Door den gemeenteraad is, op voor stel van den hoer J. Leis, aan de Commis sie van het plaatselijk schooltoezicht het verzoek gericht, om een plan in te dienen tot reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente. ♦AMEIDE, 17 Aug. ZExcoll. de Com missaris des Konings dezer Provincie heeft de vorige week deze gemeente bezocht, en is van hier naar Vianen vertrokken. ♦BENSCHOP, 19 Aug. Door den raad dezer gemeente zjjn in de gisteren gehouden vergadering behandeld de navolgende onder werpen 1° De geloofsbrieven der herkozen raadsleden de heeren G. Lekkerkerker Cz., G. Van Dijk en A. Zaal onderzocht en in volkomen orde bevonden. 2° De rekening dezer gemeente over het jaar 1880 voorloopig vastgesteld In ont vangst op de som van f 10363,59*. 'in uit gaaf op de som van f9147,26. Sluitende alzoo met een batig saldo van f 1216,33*. 3° Eene verordening, regelende den aard en duur van persoonlijke diensten in deze gemeente. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is opgemaakt de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1882tot een bedrag van f 11282,03», en gedurende veertien dagen ter inzage van belanghebbenden op de gemeente-secretarie nedergelegd. Dinsdag-namiddag ongeveer 3 uren ontstond in deze gemeente brand bij den landbouwor Gijsbert Lekkerkerker. De flinke en spoedige hulp van verschillende manschappen, vooral van die, werkzaam aan het schoolgebouw, en van hen die zich beijverden het hooi uit den brandenden berg te ontruimen, met de goede en spoedige aanwezigheid en werking der beide spuiten in deze gemeonte, is oorzaak dat deze brand zich enkel bepaalde tot de vernie ling van den hooiberg, een gedeelte van het hooi en de schuur met de daarin aan wezige goederen, waaronder wagens en ge reedschappen. Do woning, aan de schuur verbonden, is geheel vrij gebleven. On voorzichtigheid met het spelen van lucifers door kinderen wordt als oorzaak van het ontstaan van den brand beschouwd. Alleen de vaste goederen zijn tegen brandschade verzekerd. ♦BERGAMBACHT, 19 Aug. Evenals in het vorige jaar heeft de commissie ook dit maal bjj gelegenheid der kermisvolks spelen doen plaats hebben. Deze ha,dden op Woensdag en Donderdag j.l. plaats, lo. Ringrijden in tilbury's voor paren waaraan 17 paren deelnamen en waarbij do prijs: een gouden horlogeketting en een flacon met goud, behaald werd door Mari- nus De Jong met Maria Van den Berg; en de promie: een sigarenkoker met goud en eene goudon broche, door Adrianus Mak en diens dochter Adriana. 2o. Hardloopen met hindernissen, waaraan 13 jongens van 8—15 jaren deolnamen. Prijs: eene porte- monnaie met zilver, Pieter De Kok; le pre mie: eene zilveren sigarenpijp, Arie Van der Bas; 2e premie: een zilveren horloge ketting, Nicolaas Karei Bettink3e premie: een zoetekoek, Bastiaan Hoogendoorn. 3o. Knippen, door meisjes van 815 jarenmet 19 deelnemenden. Prijseene schildpadden portemonnaie met zilver, Dina Oskam; le premie: een gouden medaillon, Aryaantje De Brujjn P.Md.; 2e premie: een paar gouden belletjes, Maria Adriana Verhoog; 3e premie een zilveren vingerhoed, Cornelia Van Leeuwen; 4e premie: een zilveren pinkring, Jannigje Schouten Jd.; 5e premie: een zoetekoek, Jannigje Snoek Jd.4o. Ton- nenkruien, door mannen boven 15 jaren, met 30 deelnemers. Prijs: een zilveren remontoir, W. Kroon Cz.; premie: een si garenkoker met silver, Jacob Van der Lee- den Hz. Al deze volksspelen werden, niettegen staande het veelal ongunstige weder, door eene talrijke menigte bijgewoond en opge luisterd door goede muziek; terwijl er ook, tot afwisseling, optochten van de gilden met hunne vaandels hebben plaats gehad. Alles liep in de meest gewenschte orde af. ♦GOUDRIA AN, 15 Aug. Gisteren werd de alhier beroepen predikant, do heer H. Pop, bevestigd door Ds. A. Mac Pherson van Schoonhoven, naar aanleiding van II Cor. 5 20a. Dos namiddags hield de bevestigde zijne intreerede met II Cor. 514. ♦HAASTRECHT, 19 Aug. Do leerlingen dor openbare school hadden op 30 Juni 1881 in de Nuts-spaarbank efen tegoed van f 1683,63»; aan rente werd bijgeschreven f 49,50»zoodat de totale inleg op 1 Juli 1881 bedroeg f 1733,14. De Noderlandsche tramwaymaatschappij te Utrecht en de heer J. F. Van der Horst te Amsterdam hebben beiden den Gemeen teraad verzocht, vergunning te verkrijgen een stoomtram te maken van Gouda over Haastrecht naar Schoonhoven. Bovenbe doelde vergunningen zijn niet verleend. De gemeenteraad heeft besloten het bestaande schoolgebouw en de onderwijzers woning in het voorjaar van 1882 af te breken en op dezelfde plaats een nieuw schoolgebouw met 6 lokalen en overdekte speelplaats te doen verrijzen. Een ander huis is voor onderwijzerswoning aangekocht en zal zoo spoedig mogelijk gerestaureerd worden. ♦HOORNAAR18 Aug. De prijs der kaas is sedert de vorige week fl per 50 KG gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken £28,50 a f29,50 on voor eenigszins meer belegen kaar f30,50 k f31,50 por 50 KG besteed. KINDERDIJK, 17 Augustus. Heden werd van het établissement Fop Smit, scheepsbouwmeesters L. Smit Zoon, mot goed gevolg te water gelaten de voor re kening van den sleepdienst L. Smit Co. gebouwde schroefsleopboot Havik. Daarna werden de kielen gelegd voor twee schroef- sleepstoombooten, voor rekening der Kölni- sche Dampfschlepp8chiff-fahrt-Ge8ollschaft te Keulen, waarvoor de machines worden vervaardigd door de hoeren Jansen Schmi- linsky te Hamburg. ♦KRALINGEN, 19 Aug. In de afgeloo- pen woek werden alhier aan de markt verkocht 3586 zalmen. Prijs der groote zalm f 1,05 tot f 1,25 per half kilo; kleine zalm f 0,80 tot f 1,00 per half kilo; St. Jakob- zalra f 0,75 tot f 1,00 per half kilo. KRIMPEN a/d LEK, 13 Aug. In-de Gemeenteraadsvergadering van gisteren werd de rekening der gemeente voorloopig vast gesteld in ontvangst f 12.352,96, in uitgaaf f 10.965,19},met een batig slot ad f 1387,76}. Tevens werd de begrooting over 1882 in gediend, sluitende in ontvangst f 14.446,26}, in uitgaaf f 14.446,26}waarop eene som van f6715 voor onderwijs is uitgetrokken. ♦LANGERAK, 16 Aug. Heden namid dag werden van hier, tusschen vier en vijf uur, twee hoozen aan het luchtruim waar genomen. Oogenschijnlijk waren zjj, be trekkelijk, kort bjj elkaar; maar spoedig losten zjj zich, boven de streek, waar zij gevormd werden, cp in een overvloedigen regen. Lucht: zweel. Wind: Z.-O. en stil. ♦LEKKERKERK, 19 Aug. In de ver gadering der afdeeling „Lokkerkerk en omstreken" van de Bollandsche maatschappij van landbouw op don 17. dezer, werden tot bestuursleden herkezen de heeren B. Streef- land, als onder-voorzitter, en P. W. Van Milaan, als secretiris. Besloten werd af gevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering te Schagen; waartoe werden benoemd do hee-en W. A. Lujjten en K. Smit en tot plaatsvervangers de heeren R. Blok en As. Den Oudsten. Daarop werdon de punten der agenda voor de al gemeene vergadering behandeld; welke goene discussie uitloktei en naar aanleiding waar van den afgevaardigden een onbeperkt man daat werd verstrekt. Bij het bestuur was, behalve eenige in gekomen stukken, een voorstel ingekomen van de zuster-vereeniging afdeeling „Schoon hoven en omstreken", door een commissie uit haar midden, bestaande uit de heeren L. Akkerhuijs J.Ez. en C. B. Van Baaren, om zich bij de afdeeling „Lekkerkerk" aan te sluiten en eene afdeeling „Krilnpener- waard" op te richtenten einde met meer kracht zich uit te breiden en te ontwikke len. De voorzitter stelde voor, dit punt op een volgende vergadering aan de orde te stellen tot bMPreking en beslissing. De heer Akkerhtgs deelde •dienoangaaada nog mede, dat het voorstel was overgenomen van den boer Mahlstede te Berg-Ambacht, daar ingeval or geen aaneensluiting kan bestaan, door dien heer pogingen zouden worden aangewend om in zijne plaats eene afdeeling op te richten. De heer Van Wieringen deelde de vergadering mededat men voorzichtig moest omgaan mot vleesch-etonde varkens, daar sommigen niet alleen hunne jongen, maar ook personen aanvallen. Nadat het bostuür werd gemachtigd om gedurende de winter-vergaderingen sprekers van naam te doen optreden, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. De rekening dezer gemeente over 1880 bedraagt in ontvangsten f 17828,15, in uitgaven f 16625,60*. Batig saldo f 1202,54*. Wegens het aanhoudend natte weder is het water in den polder sedert eenige dagen 15* Cm. boven peil. LEKSMOND 14 Aug. De van Ophemcrt tot ons overgekomen leoraar, de heer T. J. Ringelingwerd heden morgenbij vriende lijken afstand van den consulent, den heer A. Van do Water, pred. te Meerkerk, beves tigd door zijnen leermeester, den heer F. P. L. C. Van Lingen, rustend predikant van Zetten c. a., naar aanleiding van het motto ontleend aan Jer. XVII16 „Een herder achter u", en deed des namiddags zijne in trede, tot grondslag zijner toespraak leggende de betuiging van Micha: 1 Kon. XXII14, ♦MEERKERK, 18 Aug. De woning, toe behoord hebbende aan wijlen den heer De Haan alhier, gelegen op een der schoonste gedeelten van het dorp, is door de gemeente aangekocht. Het huis zal geheel worden geslecht en op het terrein eene school voor gewoon lager onderwijs worden gebouwd; zullende het oude schoolgebouw met wo ning ta koop worden aangeboden. MONTFOORT, 16 Aug. De heer Bake, benoemd burgemeester van deze plaats, heeft tengevolge van zijne benoeming tot secre taris der locaal-spoorwegmaatschappij, aan Z. M. den Koning intrekking gevraagd van het besluit, waarbij Montfoort hem tot bur gemeester ontving. In den gemeenteraad werd heden be sloten adhaesie te betuigen aan het plan van den heer Van der Garde te Gouda tot aanleg van een stoomtramweg van Rotter dam op Utrecht via Montfoort. Morgen zal er oene conferentie plaats hebben tusschen genoemden heer en het dagelij ksch bestuur dezer plaats. Het plan van 4en heer Muller te 's Hage wordt aangehouden. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 13 Aug. Bij den raad dezer gemeente is een verzoek ingekomen, voor zooveel deze gemeente be treft, van den heer A. K. Van der Garden te Gouda, om van daar over Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJsel en Capelle a/d IJsel naar Kralingen een stoomtram aan te leggen. OUDERKERK a/d IJSEL, 13 Augus tus. De rekening dezer gemeente (met eene bevolking van nog geen 2500 zielen) over 1880 den Raad aangeboden, bedraagt in ontvang f 19683,99*, uitgaaf f 18877,63 en sluitend» alzoo met een batig slot van f 806,36*. Onder de posten van uitgaaf komt voor: f 6452,38 wegens den bouw, de moubileering enz. van het gemeentehuis f 4805,73 voor kosten van het onderwijs en f 600 als subsidie aan het Burgerlijk arm bestuur. Aan schoolgeld en 30 pet. ver goeding van het Rijk over de twee laatste maanden Van het dienstjaar, is ohtvangen f 1498,34. OUDEWATER, 17 Augustus. Met genoegen verneemt men, dat op eene ver gadering van de rederijkerskamer Borger tot eerelid is benoemd mej. M. Van Praag alhier. Deze onderscheiding is haar toege kend wegens hare medewerking bij gele genheid der uitvoering van het stuk, ge- titeid: De wees xan Brussel, op den dag van de herdenking der afzwering van Phi lips II, koning van Spanje. OUDE WATER, 17 Aug. Tot predikant alhier is beroepen Ds. J. E. Van Toorenen- bergen te Lienden. ♦POLSBROEK, 19 Aug. Door den raad dezer gemeente zijn in de openbare verga dering van den 17 dezer behandeld de na volgende onderwerpen1. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden, de heeren A. Van Zeideren, P- De Jong on G. Wink onder zocht en in volkomen orde bevonden. 2. De rekening dezer gemeente over het jaar 1880 voorloopig vastgesteld: in ont vangst op de som van f5095,56»; in uit gaaf f4253,67. Sluitende alzoo met een batig slot van f 841,89*. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is de begrooting van plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1882 opgemaakt tot een bedrag van f21600,49», en gedurende veertien da gen ter inzage van belanghebbenden op de gemeente-secretarie nedergelegd. SLIKKERVEER, 11 Aug. Heden werd van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. alhier, met goed gevolg te water gelaton de ijzeren sleepkaan: „Die HofFnung", groot circa 840 last, gebouwd voor rekening van den heer Joh. Urmetser te Neuendorf! Daarna is de kiel gelegd van een dito sleepkaan, te bouwen voor rekening van den heer J. G. A. Schaaf te Neuendorf. SLIKKERVEER, 13 Aug. Gisteren avond werd alhier met het beste gevolg te water gelaten van de werf van den heer P. Smit Jr. het schroefstoomschip „Cats", gebouwd voor rekening van de heeren Leis Van Dam te Rotterdam. Het schip heeft een draagvermogen van p.m. 450 ton en is voorzien van een surface condensing compound machine van 50 p.k., welke even eens op de fabriek van den heer P. Smit Jr. is vervaardigd. ♦STOLWIJK, 19 Augustus. Uit de voordracht voor Hoofd der School in hot Beiersche, bestaande uit de heeren J. Kolder, te Rotterdam, J. J. Kolpate Char lois en P. Van Vledder Pz., te Gouda, heeft de raad dezer gemeonte in de heden gehouden vergadering benoemd den heer J. Kelder te Rotterdam. De gemeenteraad heeft aan den heer A. Kaptijn te Woerden vergunning verleend tot het aanleggen van den stoomtram, voor zoover deze gemeente aangaat, van Gouda over Stolwijk en Bergambacht naar Schoon hoven. VIANEN, 12 Augustus. Heden na middag werd deze gemeente bezocht door Z.Exc. den Commissaris des Konings in Zuid-Holland. Z.Exc. gaf de gewone audiën tie en heeft de nieuwe R. C. Kerk bezich tigd; voorts hot gewone onderzoek ter Se cretarie gedaan en alleB in orde bevonden, waarna hij ongeveer 6 uur dezo gemeente weder verlaten heeft. VREESWIJK, 16 Augustus. De dag van gisteren was voor onze gemeente een ware feestdag. De heer R. A. Verploegh Chassó keerde met zijne echtgenoote van de huwelijksreis terug en werd op harto- ljjke wijze door de gansche burgerij ont vangen. VREESWIJK18 Aug. De gister alhier gehouden collecte voor de christelijke scho- lon heeft opgebracht de Bom van f 133,85. WOERDEN, 16 Aug. Heden werd door de commissie der bewaarschool van het dep. Woerden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen aanbesteed het vergrooten dier school met bijbehoorende werken. Inge leverd waren 6 biljetten. Minste inschrijver was de heer G. Snel alhier, voor f 1.089. De gemeenterekening over 1880, door het dagelijksch bestuur den gemeenteraad aangebodenbedraagt in ontvangst f38.889,07», en in uitgaaf f 35.429,27, alzoo sluitende met een batig saldo van f 8469,10». Cinder de uitgaven komt het onderwijs voor met f6456,80 en het arm wezen met f 2281,42. In de zitting van den Gemeenteraad was heden oen Bchrjjven ingekomen van den heer Muller, ingenieur te 's Hage, waarin werd bericht dat binnen 3 maanden of eer- •der, plan en teekeningen zouden worden overgelegd van een aan te vragen stoom- tramlijn Woerden—IJselstein—Montfoort— Schoonhoven—Gouda, terwijl in de toelich ting aan do betrokken gemeente uitzicht werd geopend op een aandeel in 'de even- tueeie winst. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 20 Augustas. Aanvragen tot het exploi- teeren van stoomtram-lijnen schijnen aan stekelijk te zijn, daar toch bij den Raad dezer gemeente op het oogenblik reeds vier aanvragen te geljjk zijn ingekomen en wol van den heer T. H. Van der Horst te Amsterdam, den heer A. Kaptijn te Woer den, den heer J. H. Müllor te 's Hage en van de Nederlandsche stoomtram weg-maat schappij te Utrecht. Even als bij vroegere aanvragen schijnt echter tot op dit oogenblik een requestje het eenige teeken van loven te wezen, en of de aanvragen wel ernstig zijn gemqapd, zal de tijd wol leoron; doch dit is zeker, Schoonhoven heeft zich in de laatste jaren reeds zoo menigmaal door aanvragen en uitbakeningen met eene aansluiting aan het spoorwegnet te vergeefs verheugd, dat het vertrouwen in soortgelijke aanvragen wel eenigszins geschokt is, en wellicht eene aanvrage uit eigen boezem de eenige kans zal hebben om een sneller verbindings middel met het spoorwegnet tot stand te brengen. Dit begreep de Raad dezer gemeente ook, want aan de verschillende aanvragen is be richt, dat de Raad zich niet wenschte te binden, doch dat de benoodigde gronden beschikbaar zouden worden gesteld als men met de exploitatie een aanvang maakte. Het batig saldo der aan den raad aangeboden gemeonterekening 1880, is niet, zooals in ons vorig nommer abusief werd gemeld, f964,48}, maar f 1964,48}. Woensdag had in het locaal van den heer Van Zessen de aangekondigde tentoonstelling plaats van voorworpen, in gezonden voor de verloting ten behoeve van een orgel in de nieuw gebouwde Remon- strantsche kerk. Door de zorg van eenige dames, die Je regeling dezer loterij op zich hadden genomen, waren de voorwerpen, ten getale van 400, keurig gerangschikt, terwijl door het aanbrengen van planten eu eene nette tropee het geheel een verrassende aanblik was gegeven. De verloting had des avonds plaats. Dat men niet alleen het groot aantal prijzen in betrekkelijk korten tijd bij elk ander verkreeg, maar ook de 600 loten spoedig geplaatst had, zoodat ten laatste niet meer aan de aanvragen kon voldaan worden, mag wel als bewijs gelden, hoezeer men met het dool was ingenomen en ande ren daartoe wist op te wekken. ♦—Men deelt ons het navolgonde mede: Zondag had alhier voor de R. K. gemeente eene indrukwekkende plechtigheid plaats. De Weleerw. Pater B. P. Sas had het ge luk voor het eerst het H. Misoffer in zijne geboorteplaats op te dragen. Z.Eerw. werd geadsisteerd door den Z.Eerw. heor F. Blom, Pastoor dezer gemeente, den WelEorw. Pater M. Krijzer en don heer H. Moes, ter wijl de broeder van den feesteling, den WelEerw. Pater P. B. Sas, het geluk schet ste, hetwelk door de priesterwijding zijn medebroeder, ouders en zusters te beurt viel. Het is onnoodig te melden welken diepen indruk deze plechtigheid op de aan wezigen maakte. Naar w}j vernemen, aal de af deeling „Schoonhoven en Omstreken", der Holl. Maatschappij van Landbouw a. s. Vrjj- dag-avond vergaderenten einde o. a. nader te beraadslagen over eene mogeljjke vereeni ging met de afdeeling „Lekkerkerk", tot ééne meer krachtig optredende afdeeling Krimpener waard". De zoowel hier te lande als in het buitenland vermaarde hardlooper, de heer Dibbels, gaf 11. Woensdag ook alhier eene voorstelling. Tot terrein zjjner werk zaamheid was door hem gekozen de beide zjjden van de Haven, welke hjj, in een tijdsverloop van niet meer dan één uur en een paar minuten, zonder ophouden een en dertig malen doorliep, enkele malen nog over hindernissen heenspringende. Daar de lengte der beide zijden van de Haven 700 meter bedraagt, heeft hij in dat korte tijds verloop een afstand afgelegd van ruim 21} kilometer. Na afloop van dien verbazenden loop scheen de heer Dibbels volstrekt nog niet vermoeid te zijn. Ware het weder niet zoo ongunstig ge weest, dan had zijne vrouw mede aan den loop deelgenomen. Te Gouda, waar hjj enkelo dagen vroeger eene voorstelling gaf, heeft hij van 6—7} uur zes en veertig maal zonder ophouden de Groote Markt rondgeloopen. Gemengd Nieuws. --Dinsdag-avond heelt op de ri vier voor Dordrecht een treurig ongeval plaats gehad. Vier visschers, werkzaam aan de zalmvisscherij „de Goede Trouw", felegen op de Nieuwe Merwede, waren in en namiddag met een open aakje, geladen met hout, van daar vertrokken om zich naar 's-Gravendeel te begeven. Omstreeks 8 of 8} ure in den avond met hun vaartuig op de Oude Maas voor die stad gekomen, be sloten drie der opvarenden, daar het roeien door don vloed zeer moeilijk ging, het vaar tuig aan den kant vast te maken en het invallen van de eb af te wachten, om de reis te vervolgen. Zij ontdekten toen ech ter, dat hun makker, die het roer bestuurd had, niet meer aanwezig was, terwjjl de helmstok ontbrak. Vermoedelijk is hij over boord gevallen en verdronken. De ver ongelukte was een oppassend 17-jarig jon geling, woonachtig te 's-Gravendeel. Uit Scheveningen wordt ge meld, dat aldaar eene vrouw van een vis- schersmatroos is bevallen vau tweelingen, die evenals de Siameesche broeders aan elkander waren gegroeid. Terstond na de geboorte zijn zy overleden. Door de bevoegde autoriteit is toestemming verleend de aaneengegroeide tweelingente Scheveningen voor eenige dagen geboren, voorloopig niet te begraven. Door tusschenkomBt van Dr. Van der Man- dele, die de vrouw geneeskundig behandelt, is de vreemdsoortige schepping op spirituB gezetverscheiden belangstellenden waar onder vele dokters uit de stad zijn de kin deren komen bezichtigen. Dinsdag-middag omstreeks 7 uren, trof het 10-jarig zoontje van den scheepstimmerman K. te Gorinchem, het welk uitgezonden was om bij eenige kom mensalen van zijn vader, werkzaam aan dep spoorweg, koffie te gaan brengen, het onge luk in een modderput te vallen, met het noodlottig gevolg dat, hoewel alle pogingen tot redding werden aangewend, het kind in den modder is gestikt. De bouwmanszoon van L. B. te Noordeloos, het geweer van zijn vader Maandag naziende, ging, hoewel het met los kruid was geladen, met een gloeiend ge- maakten laadstok er mede te werk, teneinde het schoon te maken. Onverhoeds ging het geweer af en trof hem in zjjn rechter hand, waarvan de voorste vinger afgeschoten werd. Te Leiden is Zondag-avond een dubbele moordaanslag gepleegd, waar van één geval met doodelijken afloop. Een 22-jarige welgestelde boerenzoon, van Die- merbrug, die, vóór 6 weken eerst gehuwd, thans reeds gescheiden van zijn vrouw, met een andere van verdachte zeden leefde, eerst te Haarlem en nu sedert een 14 da gen te Leiden, heeft laatgenoemde uit ja loezie, omdat hjj meende dat zjj op een ander verliefd was, na een kleine woordenwisseling met een revolver door de borst gesoho- ten, hetgeen haar onmiddellijk deed neder- storten en zonder een woord meer te kunnen spreken een einde aan haar leven maakte. Onmiddellijk keerde de moordenaar het wa pen tegen zichzelven en bracht zich even eens een doodelijke wonde in de borst toe. De politie en geneeskundige hulp waren spoedig aanwezig. Op het behoud van den moordenaar, die nog ruim f3000 papieren geld bjj zich had, bestaat weinig hoop. Hij is naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar de kogel werd uitgesneden. Het bleek daarbjj, dat ook de long is aangedaan. A. C., knecht bij den beurt schipper van Naaldwjjk op Rotterdam, zou bjj 't vertrek uit laatstgenoemde plaats de jachtljjn, waaraan reeds het paard was ge spannen, uitvieren, toen hjj het ongeluk had met beide handen in een lus te geraken; doordien het paard voortging, werden zjjn vingers zoodanig gekneld, dat zjj van de handen werden gereten en de stukken in de Schie vielen. - Vrijdag 12 Aug. geraakte te Zevenhuizen het rijtuig met paard van den heer Kejj, logementhouder aldaar, in de Tocht, terwjjl de koetsier even afwezig was. De heer M. J. Rejjnders, notaris aldaar, bevond zich alleen in het rijtuig en redde zich zelf uit zijnen benauwden toestand. Ook het paard werd zonder letsel op het droge gebracht. Verleden week kwam te Ant werpen een bruidspaar van den werkmans stand op het raadhuis van een der voorste den. Terwijl hjj den trap op gingstapte de bruidegom bjj toeval op den sleep der bruid. „Pas toch opriep de bruid„dommerik die gij zjjtl" „O zooben ik een dommerikant woordde de andere.„Welnu met een dommerik moet gjj niet trouwen. Goeden dag!" Daarop keerde hjj zich om en ging heen. De bruid heeft hem niet meer terug gezien. Bjj een stierengevecht, dat Za terdag te Marseille werd gehouden, stortte plotseling een tribune, waarop zich duizen den personen bevonden, ineen. Allen stortten naar beneden en de verwarring was niet gering. Spoedig werd hulp verleend en werden alle personen uit hunne minder aangename positie gered. Het bleek echter, dat verscheidenen gedood of ernstige kwet suren hadden opgeloopen. Volgens nadere berichten is het ongeluk te wijten aan overgroote volte, daar tegen het begin der voorstelling eene groote me nigte binnendrong en over de beschotten klom, naar de plaatsen voor hen die van kaarten voorzien waren. Daar alles echter vrij rustig in zjjn werk ging deed de po litie, om de voorstelling niet te storen, geen stappen tot verwjjdering van de overwel digers. Maar ongeveer een half uur daarna be gonnen de houten stellages te kraken en te waggelen, en stortten op eens met don derend geraas in, waardoor de 2000 toe schouwers allen door elkander op den grond vielen. Het was een ontzettend schouwspel. Overal zag men slachtoffers onder balken en plan ken bloedend neerliggen, en van alle kanten hoorde men kreten van pjjn en angst. De soldaten, die op het eerste bericht aanrukten, gingen Bpoedig aan het werk om de slachtoffers te bevrijden, maar er verliepen verscheidene uren vóórdedooden en gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaald waren. Totnutoe telt men zestien dooden en twee honderd vijf en twintig gekwetstenonder de laatsten zjjn dan nog niet gerekend zij die slechts een schramp of een buil oplie pen. De ondernemer van het stierengevecht is aangehouden. Naar men verneemt, had hij de houten barakmet levering met hout voor slechts vierduizend francs laten optrek ken. Het gebouw was zeer los in elkander gezet en zelfs bij een minderen toevloed van personen zou een ramp bijna onvermijdelijk zjjn geweest. Een buitenlandsch blad meldt, dat in Thuringen en Saksen kaas gemaakt wordt van aardappelen, en wel op de vol gende wjjze: Een tamelijk groote hoeveel heid goede aardappelen (witte hebben de voorkeur) worden in een ketel gekookt, en na van de schil ontdaan te zjjn tot pap ge stampt. Op vjjf pond van deze pap wordt één pond dikke of zure melk gedaan met de noodige hoeveelheid zout. Het geheel wordt dan goed doorkneed, het mengsel gedekt en drie k vier dagen weggeborgen, waarna het opnieuw gekneed wordt en den vorm krijgt van kaas; het wordt alsdan in manden geplaatstopdat het overbodige Vocht kan wegloopen. Dan worden de ka zen, na in de zon gedroogd te zjjn, in groote vaten geplaatst, waar ze 15 dagen blijven liggen. Hoe ouder de kaas, zooveel te be ter is de qualiieit. Tevens heeft deze kaas dit voor, dat er geen wormen in komen, verscheiden jaren goed versch blijven bjj goede bewaring, en even smakelijk zjjn als gewone kaas, terwijl ze natuurlijk veel goed- kooper is. Bjj den landbouwer W. te Ruinen (Drente), werd des nachts het raam ingeslagen, en een dief springt naar binnen. W., wakker wordende, vraagt: „wat mot dat?" en werpt zich op den indringer. Een wor steling ontstaat, en het zoontje van W., die hoort dat zijn vader met iemand vecht, gi jjpt een stoel en slaat daarmede op de worste lenden. Daar hij op zjjn vraag: „is vader boven of onder?" geen antwoord krijgt, slaat bij er maar flink op toe. De inbre ker, merkende dat hij het te kwaad kreeg, wilde het raam wel weer uit, maar daar wbb de boerin bezig om met de beddeplank een tweeden dief, die naar binnen wilde, buiten te houden. Zij had al een pistool schot in den arm, maar sloeg er met haar plank maar op in en hield den tweede buiten. Ook de eerste inbreker wist te ontkomen. Daarop werd den volgenden dag door 200 bewoners van Ruinen, geholpen door de politie, een drijfjacht gehouden, en een kwartier buiten het dorp een oude boef, zekere Jan Pouwels, in een soort hql ge vonden en gevangen genomen. Zwaar ge boeid werd de dief Assen binnengebracht. Men heeft in de bosschen bij Tiflis een wilden boschmensch ontdekt, een menscheljjk wezen dat geen taal spreekt, volstrekt geen kleederen draagt en welks geheele lichaam met haar begroeid is. Tot welk volk hjj behoort of van waar hij komt weet men niet, en daar hij niet in staat schijnt samenhangende klanken uit te bren gen, zal men daaromtrent wel in onzeker heid blijven. Een poging om hem teklee- den mislukte geheel, daar hij alles wat men hem wilde aantrekken woedend aan ■tukken scheurde. Een oud, blind paard van een pachter te Bridgoten, in St. Louis (Ver. Staten), dat men altijd vrjj liet rondloopen, raakte onlangs onder de bijenkorven van zjjn meester verdwaald, gooide er een paar omver, en werd door de zwermen woedende bjjen doodgestoken, zonder dat de bewo ners der hoeve iets konden doen om het te redden. In twintig minuten hadden de diertjes hun vijand afgemaakt. Den 8 October des vorigen jaars geleidde graaf San Antonio, neef van maarschalk Serrano, de aanvallige Teresita Martinez y Campos, nicht van den Spaan- schen staatsman van dien naam, naar het trouwaltaar. De bruidegom telde 20, de bruid 22 jaren. De bruid was niet alleen aan jaren, maar ook in wereldsche goederen rjjker dan haar bruidegom. De bruiloft werd te Parjjs gevierd, en van het trouw altaar snelde het jonge echtpaar naar Lon den, om daar de wittebroodsweken door te brengen. Den volgenden avond echter was de jonge vrouw weder te Parjjs terug, en stelde onmiddellijk tegen haar echtgenoot een vordering in tot ontbinding van haar huwelijk, waarbjj zij als beweegreden opgaf, dat haar echtgenooteen meisje was. Een 83 jarig heer in Lincolns hire (Engeland) is zoo bang, dat de wereld zal vergaan, dat de man een reusachtige luchtballon heeft laten maken, waarmeo hjj voornemens is in hoogere sferen getuige te zijn van de verstoring der planeeten, zonder het lot zjjner medemenschen te deelen. Hij zal voor 3 jaren voedingsmiddelen meene men tegen dien tijd denkt hjj zjjn natuur lijken dood wel te zijn gestorven. Hij heeft besloten zjjn 52-jarigen knecht mee te ne men, maar overigens wil hij het liefst ge heel buiten de wereld zien te stellen. Als middel tegen de mot in kussens en bekleeding van meubels, ma trassen, rjjtuigenspoorwegwaggons enz. wordt door de directie der Badensche Staats spoorwegen de bloesem van gewone hennep aangewend. Deze bloesems, versch gedroogd en onder het opvulsel van een kussen ge- men* hebben de beste resultaten tegen de mot opgeleverd. Het spreekt van zelf, dat de hennep-bloesem ook met goed ge volg bjj pelswerk enz. kan gebezigd worden. De vorige burgemeester van Amsterdam ontving dezer dagen een brief vol met bedreigingen, waarin o. a. niet meer of minder werd gezegd, dan dat zjjn huis in de asch zou worden gelegd. Wraak, omdat die heer den schrijver vroeger niet geholpen had, was de oorzaak van dit schrijven. Aan het voornemen tot brand stichting zou geen gevolg worden gegeven, als hem jaarlijks f 300 werd uitgekeerd tienevens eene som van f 150. Eenige soortgelijke brieven en briefkaarten volgden. De politie, hiermee in kennis gesteld, mocht het genoegen smaken den schrijver spoedig in handen te krijgen. Het bleek te zjjn zekere J. B., een ontslagen kolonist, die ook reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld was geweest. Een juffrouw te Vlijmen heeft een tuin van hectare, beplant met struiken van witte kruisbessen niets anders. Men vroeg aan die juffrouw, hoe groot de op brengst was van hare teelt. Zjj deelde mede, dat zij bjj een goed jaar rekenen kon op een opbrengst, waarvan zij twee jaren leven kon. Dit antwoord was nu wel ontwijkend, maar toen men verder vroeghoe groot de op brengst was van elke struik deze waren zeer groot toen zeide de juffrouw, dat ze gemiddeld op 3zegge drie guldens per struik kon rekenen. Nu zullen er p. m. 3000 kruisbessenstruiken op een halve hectare ge plaatst kunnen wordenals men ze op 1.25 M. afstand plaatst; wil men ruimer planten, bijv. op 1.85 M., dan kan men rekenen op 2100 struiken, in 't eerste geval zou genoemde juffrouw „bjj een goed jaar" 9000 gulden, in het tweede geval 6000 gulden trekken van een halve hectare Neemt men nu aan, dat op een „goed jaar" niet altijd te rekenen valt, dat de opbrengst slechts *1 gulden per struikgemiddeld mag gerekend worden dan is deze teelt nog zeer voordeelig3000 of 210C gulden van een halve hectare. Daarbjj dient men iu 't oog te houden, dat de oogst in vier of vjjf we ken „binnen" is, want de kruisbessen wor den groen geplukt; dat men geen moeite behoeft te doen om de waar aan den man te brengenwant agenten komen de vruchten opkoopen lang voor men ze plukt. De meest gebruikeljjke ther mometers zjjn, gelijk bekend is, van Celsius, Réaumur en Fahrenheit; maar niet één land gebruikt die van zijn eigen volk. In Frankrjjk wordt de thermometer van den Zweed Celsius, in Duitschland en Rusland die van den Franschman Réaumur, in En geland die van den Duitscher Fahrenheit gebruikt, terwjjl in Zweden geen der drie eerstgenoemde, maar die van den Engelsch- man Leslie in zwang is. Leest men, dat er eene boer derij is afgebrand, gewoonlijk staat er dan bij, dat er zoo en zoo veel stuks vee in de vlammen zjjn omgekomen. Dikwjjls is dit verlies een gevolg van de moeieljjkheden, om de beesten, door den schrik van het vuur onhandelbaar geworden, het brandend gebouw te doen ontruimen, wanneer daar voor nog gelegenheid bestaat. Deze hals starrigheid der beesten kan mon overwinnen door ze te blinddoeken; ze laten zich dan gewillig leiden. Onlangs zou te Lincoln, in Nieuw-Mexico, zoo verhaalt een Amori- kaansch blad, een berucht roover, bijge naamd Billy the kid, die nog slechts 21 jaren oud was en reeds negentien moorden gepleegd had, opgehangen worden. Hij had echter verklaard, niet bij de voltrek king van het vonnis tegenwoordig te willen zijn, en hield zjjn woord. Hij gaf zijn bewaker onverhoeds met zijn zware handboeien een slag op het hoofd, die hem bewusteloos deed neervallen, nam toen het pistool van den man en schoot hem dood. Daarop stak hij bedaard de straat over, naar het huis waar zjjn andere bewaker woonde, nam daar een geweer, ging op den bewoner van het huis zitten wachton, en schoot ook hem neer zoodra hjj kwam. Toen ging hij in een aangrenzend ver trek waar wapenen bewaard werden en nam er zes revolvers, een repetitiegeweer en zoo veel ammunitie als hij machtig kon worden, öndertusschen hadden zich voor het huis een menigte menschen vergaderd, die zoo dra Billy zich vertoonde op hem los wil den gaan. Maar Billydie als de beste schutter in het land bekend stondwist ze zich mot zjjn pistolen van het ljjf te houdenbeval een der mannen hem een paard en een vijl te bezorgenvijlde zijn boeien door sprong op het paard zonder dat iemand een hand naar hem durfde uitsteken draafde heen en niemand weet waar hij gebleven is. Een Engelsch geneesheer, Dr. Lowson, te Huddersfield heeft onlangs van koningin Victoria de Albert-medaille ont vangen voor een daad van zelfopoffering in November 11. door hem bedreven. Hjj had toen onder zjjn patiënten een knaapje dat aan diphthoritis leed en aarzelde niet, om het kind verlichting te gevenhet slijm in zijn mondje, waardoor het bijna stikte, op te zuigen. Hij hield dat twee dagen vol maar zijn edele daad was te vergeefshet kind stierf drie dagen lateren kort daarop kreeg de dokter zelf diphtheritis in een zeer hevigen graad, gevolgd door een andere gevaarljjke ziekte, die hem noodzaakte, zijn uitgebreide praktijk op te geven. Een jonge vrouw zat verleden week met haar zoontje op don Boulevard des Capucins te Parijs om bloemruikertjes te verkoopen. Ongelukkig kon zij er bijna geen enkelen kwjjt worden. Teleurstelling on droefheid waren op haar gelaat te lezen. Eindelijk nam een Engelschman, begeleid door zijne dochter, een meisje van omstreeks 18 jaar, eenige ruikel-tjes uit haar mand en toonde ze aan zijne dochter. Helaasook hij gaf zo terug en vervolgde zijn weg, zonder de tranen in de oogen der vrouw op te mer ken. Het meisje ontwaarde echter hoe be droefd zij werd en liet een papiertje voor do voeten van den kleinen jongen vallen, waarop zij haar vader volgde. Dadelijk gaf het jongetje het papiertje aan zijn moederdie, een bankbiljet van vijftig francs ziende, hora den Engelschman achterna stuurde om het verlorene terug te geven. Het meisje wilde van niets weten en vervolgde haar weg. De moeder lichtte den Engelschman in en deze haalde zijn portefeuille uit don zak om het bankbiljet er in te stekenniettegenstaande den smeekenden blik der dochter en eenige woorden die zy hem influisterde. Doch hij haalde er een bankbiljet van vijfhonderd franc uit en gaf het de vrouwzeggende „Mijn dochter gaf u vijftig franc omdat gij arm zijt; ik geef u tienmaal die somomdat gij desniettemin eerlijk gebleven zijt." Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. De bouwmanswoning en lan derijen te Ouderkerk a/d IJselin den polder de Nesse, ten overstaan van den notaris G. J. Spruijt aldaar, op 12 Augustus geveild en gisteren afgeslagen, is verkocht voor f49045 buiten de kosten. Een en ander heeft eene groote van ongeveer 25 bunders. ~Ver7olfl der Nieuwstijdingen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot de uitgifte van eene geld- leening van f 300.000, rentende 4 percent. De tentoonstelling van hulp middelen voor den boekhandel, die door de zorgen van het bestuur der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is bijeengebracht, is uitnemend geslaagd en geeft een hrfpgen dunk van de ontwikkeling, die deze tak van onze vaderlandsche nijverheid heeft bereikt. Het nieuwe Badhuis te "Wijk aan Zee is feestelijk geopend door den bur gemeester, die in de fraai versierde eetzaal eene toespraak tot de genoodigden richtte, waarin hij de geschiedenis 'van het Badhuis schetste. In optocht, met muziek voorop, gingen de feestgenooten vervolgens langs den nieuwen, door het duin gegraven weg, die met eene eerepoort, vlaggen en groen prijkte, naar het strand. Het jaarverslag der Maat schappij van Weldadigheid is in 't licht verschenen. Wij vestigen daarop bijzonder de aandacht, daar het van hoog belang mag heeten, dat de nuttige werking dezer maatschappij in nog ruimer kring bekend is dan totnogtoe het geval is. Velen toch ver- keeren in de meening, dat de Maatschappij van Weldadigheid,welker stichting Frederiksoord genaamd is, in verband staat met de Rijks gestichten Ommerschans en Veenhuizen, wat geenszins het geval is. De maatschappij telt thans 4911 leden, wat een vermindering van het ledental in vergelijking met het vorige jaar aanwijst. Die vermindering is vooral te betreuren, omdat de maatschappij even als alle instellingen van weldadigheid voort durend meer steun behoeft. Verblijdend staat daartegenover dat de afd. Arnhem 87 nieuwe leden in een jaar er bijkreeg, dank zij den ijverigen bemoeiingen van den heer N. H. Duijvené De Witt te Velp, wiens voorbeeld navolging moge vinden. In het bestuur kwam in 't afgeloopen jaar geeno verandering en met dankbaarheid meldt de maatschappij, dat, zoo haar le dental niet vooruitging, aangiften van aan zienlijk bedrag het haar toch niet ontbroken heeft. In de eerste vier maanden van dit jaar reeds ontving zjj meer dan f 15000. De bibli» otheek telt 1200 nummers de kinderbiblio theek 400, waarvan een zeer druk gebruik wordt gemaakt. De maatschappij blijft zich aanbevelen voor boekgeschenken. In aller belangstelling zij dezo nuttige maatschappij van welker instandhouding het geluk en het bestaan eener groote kolonie afhangenten zeerste aanbevolen. De directie der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij heeft gunstig be- Bchikt op een verzoek van eenige Goudsche ingezetenen, om gedurende het opera-seizoen 1881/82 nachttreinen te doen loopen van Rotterdam naar Gouda. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd het navolgende door den krijgsraad in het le militaire arrondisse ment, standplaats 's Gravenhage, gewezen vonnis te weten: J. V., oud 21 jaren, geb. te Groot-Am- mers, militien-hoornblazer 6e komp. 4e regt. vesting-artillerie, laatst in garni zoen te Hellevoetsluis, schuldig ver klaard aan lo. insubordinatie door het plegen van eene daad van geweld en het trekken van het geweer tegen zijn meerdere in tijd van vrede, en 2o. insubor dinatie door het dreigen met woorden van zijn meerdere in rang, onder eenigzins ver zachtende omstandigheden. (Op 21 Juli 11. te Hellevoetsluis op wacht zijnde, verzocht bjj den kommandant der wacht, sergeant V., om zich even van de wacht te mogen ver wijderen om brood te halen't geen hem word vergund. Teruggekomen, na in de kantine een borreltje te hebben gebruikt, verkeerde hij in zoodanigen opgewonden toestand dat hij den sergeant voorstelde om met hem buiten de Brielsche poort te gaan, daar beklaagde niet bang was hem een pak slaag te geven. De sergeant verwijderde zich en begaf zich in het wachtlokaal waarin V. hem volgde, die de uitdaging niet alleen herhaalde, maar den Bergeant, die toen met hem alleen was, bij de strot greep en tevens zjjn sabel trokwaarmede hij zijn meerdere dreigde te slaan. Door vier kameraads in arrest gebracht, zeide hij tot den sergeant: „dat hjj het nog wel over 10 jaren zoude wreken en hem wel zoude vinden.") Veroordeeld tot eene mili taire detentie van zes maanden, mot last dat hjj na zjjn ontslag uit detentie zal ge plaatst worden in eene klasse van militairen aan eeno gestrengere krijgstucht onderwor pen voor den tijd van een jaar. De bovenrivieren zijn buiten gewoon laag. Het gedeelte der Waal, van beneden Tiel tot Gorinchem zal wel altijd een struikelblok blijven ten minste om al daar eene diepte te verkrijgenzooals men dit verlangt. De toestand te Vuren bewijst dit thans weder voldoende, aangezien de rivier aldaar thans voor schependieper geladen dan 1.45 M., niet bevaarbaar is. ♦—De landbouw-werkzaamheden staan te Vuren en Dalem door den overvloe digen regen totaal stil. Reeds eenige dagen staat het koren gemaaid te veld. Behalve dat de opbrengst toch al verre beneden het mid delmatige is, begint het nu te schieten, waar door het natuurlijk zeer in waarde vermin dert en eindelijk voor het gebruik geheel ongeschikt wordt. Uit de Betuwe wordt omtrent den fruithandel gemeld, dat alles zeer hoog in prijs is. Bij de verkooping te Kesteren en die te Opheusden gaf men aan de boo- -ic x k 11 no men voor de appelen f4 A 5, peren f 4,50 k 5,50, pruimen f7 per HL. Appelen zijn er zeer weinigperen redeljjkterwijl de prui- meboomen weinig opleveren. Ds. Ok B. Oorthuijs te Woudri- chem heeft ten tweedenmale voor een beroep naar Groningen bedankt. ALBLASSERDAM, 18 Aug. Heden is van de werf der Gebr. Jonker, scheepsbouw meesters alhier, met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnzeilschipgenaamd „Theodora", voor rekening van Bchipper H. Dilno te Druten. ♦AMMERSTOL, 20 Aug. In de vol gende maand hoopt de heer C. Zaanen den dag te herdenken, waarop hjj vóór 25 jaar als wethouder in deze gemeente zitting nam. De handel in teen, een voornaam middel van bestaan in onze plaats, levert dit jaar voor onze nijvere bewoners een gewenscht resultaat op. Zaterdag 13 Augustus ontving onze gemeente een bezoek van den heer Arron- dissements-Schoolopzienerom een inzicht te nemen van de noodige restauratie van het nieuwe schoolgebouw. Dinsdag 11., bij het ophalen van een schip op de werf van den heer W. Hoo- gendijk, brak de helling en het schip re tourneerde. Gelukkig hadden er geen per soonlijke ongelukken bjj plaats. ♦AMMERSTOL, 20 Aug. Alhier zjjn van 13 tot 20 Aug. aan de markt verkocht104 zomerzalmen, wegende van 7 tot 23 halve kilo's, prijs f0,80 tot f 1,10 per half kilo. 209 St.-Jakobzalmenprys per half kilo van f 0,65 tot f 0,95. ♦OU DE WAT ER, 19 Augustus. Tot le den der Plaatselijke Commissie van School toezicht heeft de gemeenteraad benoemd de heeren H. P. Van Praag en A. W. M. Jongeneel, en zulks in de plaats van de heeren J. Putman en C. A. Van Blaricum, die daarvoor hebben bedankt. Door den gemeente-veldwachter alhier, J. M. Bos, is deze week proces-verbaal op gemaakt tegen twee jongens, P. H., oud 17 jaren, en J. V., oud 15 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van perenop verschillende afgesloten plaat sen onder de gemeente Snelrewaard, en welke fruit door dien veldwachter in hun bezit werd gevonden. Daar bjj genoemden ambtenaar reeds klachten over fruitdiefstal waren ingekomen uit gemelde gemeente en naar het schijnt bedoelde jongens door hem verdacht werden, bleek het thans duideljjk, ook uit hunne volledige bekente nis, dat zulks maar al te waar was. Bovendien werd verleden week proces verbaal opgemaakt tegen J. C. H., oud 24 jaren, broeder van eerstgenoemden P. H., daar in zijn bezit werden bevonden een gouden en zilveren lijfsieraadwelke voor werpen bij de politie als vermist waren aan gegeven door de eigenares E. d. W. te Snel rewaard met wie bedoelde J. C. H. een nacht kermis had gehouden. BEURSBERICHTEN. pC. 19 Aug. Nederl. Werk. Schuld. 2} 68}} Dito dito 3 83 Dito dito 4 103} Dito dito 1878 4 103/, Loten Rotterdam3 102} Loten Amsterdam f 100. 3 109} Spanje. Buitenl1 27} Dito 1876. 2 45 Dito Binnenl1 25} Dito 1876. .2 41} Portugal,. Oblig. v3 53| Rusl., Obl Hope 1798. .5 99} Dito 6e Serie. 1855. 5 83 Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 97} Dito 1866 kf 1000. 5 96 f Dito I860 100 p. st. 4} 86} Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 79} Dito Obligatieleen. 1872. 5 90} Dito 1873. 6 91}} Dito 1875. 4} 81* Dito 1877. 5 93} Dito 1880. 4 72} Dito Pandbrieven. 100 Z. R. 5 80} Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 148} Dito 1866146 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 66} Dito Feb.-Aug. 5 66} Dito zilver Jan.-Juli. 5 67/r Dito Apr.-Oct. 5 67 Dito Aand. 4pC. fl. 250,1854. 105} Dito 5pC. fl. 500,1860. 113} Dito fl- 100, 1864. 152} Turkije. Alg. Sch. 1865 5 17,», Dito 1869 6 16} Egypte Oblig. 18764 78} Dito Spoorwpgl. 1876. 5 98} N. Amerika Oblig. 1876 .4} 113} Dito 1877 4 116} Brazilië Oblig. 1865. 5 101} Dito 1863. 4} 97} Peru Oblig. 1870 6 22^r Dito 1872 5 17} Gr. Rubs. Spw. 5pC. aandeel. 133} Russ. Spoorw. Jelez Griasi. .5 88} Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 91} Dito Jelez—Orel5 91} Dito Kursk—Charkow. 5 91} Dito Chark—Azowpd. st. 100. 6 91/, Dito Zuid-West Spoorw.-aand. 5 63} Hong. Oblig. 1867. 5 96} Dito Loten 1870. 107} Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .3 53} Centraal-Pacific. Oblig. 6 92 Theis8-loten4 99} Antwerpsche loten. 1874. 3 97 Aand. loting Madrid3 59} Aand. Turkije met lot. 1870. 3 13} Heden overleed, in den ouderdom van 80 jaar en vjjf maanden onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder N EELT JE JONKERS, Weduwe van A. VERHEUL. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen J. VERHEUL. Gouda, 17 Aug. 1881. Wat men heeft ten kwade gedacht, Heeft God ten goede gedacht. Hartelijk dank gebragt aan de vrienden, betoond in hunne zoo milde bjjdragen, voor de in beginsel op te rigten School met den Bjj bel. Tevens geven zjj te kennen zeer spoedig eene algemeene oproeping te doen, alwaar in die vergadering de Statuten ter goed keuring zullen overgelegd worden. Namens de voorloopige Commlsote. Schoonhoven, 17 Aug. 1881. Openbare Vrijwillige te ten huize van den Heer A. BROERE, bjj veiling en verhooging op VRUDAG den 2. SEPTEMBER 1881, en bjj afslag en combinatie op VRIJDAG den 9. SEPTEMBER 1881, beide dagen dos voormiddags ten 10 ure, van: en diverse percelen uitmuntend te zamen groot ongeveor S51/. BUNDER, gelegende Bouwmanswoning en circa 8 bunders Land in de gemeente Goaderak, in Tienviertel, en overigens in de gemeente Ouderkerk a/d IJssel, in den polder de Nesse; breeder omschreven in gedrukte boekjes, welke nk den 24. Augustus 1881 kosteloos te vorkrijgen zjjn bij de Heeren J. VAN BENTUM en ZOONBoekhande laars te Gouda, alsmede ten kantore van den Notaris G. J. SPRUIJT te Ouderkerk a/d IJssel, bjj wien ook nadere inlichtingen zjjn te bekomen. N.B. Zijnde dit de laatste der drie wo ningen, in de gedane voorloopige aankondigingen bedoeld. De BOUWMANS WONING met SCHUUR, HOOIBERG, TUIN en ERF, benevens di verse perceelen WEI- en HOOILANDte zamen groot 8.27.64 Hectaren, gelegen nabjj het Goudsche Rijpad, onder de gemeente Alphen a/d Rijn, zjjn in bod gebragt als volgt: Perc. 1, groot 3.29.64 hectaren, op ƒ6000,—. 2, 2.15.20 3200,-. 3, 2.17.00 «3400,-. 4, 0.64.90 800,—. Te zamen f 13400,—. De afslag en combinatie blijft bepaald op Donderdag 25 Augustus 1881, des voorm. om 11 ure, in het Koffijhuis „De Dom van Utrecht", van W. ERBER- VELD, aan de Tiendeweg te Gouda. A De Notaris H. J. F. HELJMAN te Haastrecht zal aldaar op mSeSê* Woensdag 24 Augustus a.s., voorm. 11 uur, ten herberge van de Wed. L. BLANKEN, verkoopen: uit verschillende Boomgaarden, liggende °H AASTREOHT. Breeder bij biljetten. De betrekking van MOLENAAR van den kleinen Molen van Willlge-Langerak vacant wordende door het vertrek van A. HAK, maakt de Ondergeteekende bij deze bekend, dat zij, die genegen zijn naar deze betrek king te dingen, verzocht worden daarvan kennis te geven vóór den 27»<en dezer maand, aan den Voorzitter der Waterschap- pon Willlge-Langerak e. a., D. VAN OOSTEN SLINGELAND., Schoonhoven, 20 Augustus 1881. Mr. KLEÊRMAKEB heeft ontvangen eene prachtige sorteering stof voor welke geleverd worden beneden allo con currentie. Voor soliditeit en netheid wordt ingestaan. van S. W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. 5 Cents per Boekdeel. Catalogus gratis. zal op tor gelegenheid yan genoemde markt, yaren als yolgt: Van Krimpen naar Lexmond 's morgens 3 uur. Lexmond Krimpen 's namidd. 2 uur. 0p de TusBohen-Btations wordt als gewoonlijk aangelegd. DE DIRECTIE.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 2