1881. Zondag 25 September. N*. 641. a erten. ling proo, toveraar ling. I* P ZEEP Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. De Eed. kkerkerk. N.VS 3 Az., ur, - - BINNENLAND. BUITENLAND. Stoom- lot Waterschap het Kiesrecht SCHOOMOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. hebben op Don- 1881des mor- rrein, door den e Zevenhuizen, :h tin gen zijn te per half kilo. 26 ct. per half 11,70 per week. ct., 2de qual. Kalveren: 1ste 0,80; Schapen orzitter, 'MA. cretaris, )KLAND, L. S. zonder reuk of jeheele rijk te sger te Schoon* -1 Nov. 1882, r, des middags 5 der ZOMER- sr stuk a 45 Gent, Schoonhoven. IERS en MEU- 227, Gouda. intie. et Waterschap ens op Woena* 81, des morgens „DE ZWAAN” en: len van twee level-Centri* 38, i. 9 Gebouwen n de in sub 1 3n en de ver ing van het ende werken, astek liggenter gemeente Hoen den Rolafweg, af den 1. Sep- botaling van e Heeren VAN tkhandelaren te NHOEF, Boek- bij den Voor- den WelEd. van Justitie heeft ten stelligste verklaard, dat hij tegen de bedoelde herziening niet opzag. Het schijnt ons toe, dflT dé tyd daartoe thans is gekomen. Er is tegen de ver plichte eedsaflegging zooveel in te brengen, dat een geheele gelijkstelling van eed en belofte wel in ernstige overweging mag worden genomen. Voor het zedelijkheids begrip van ons volk kan het niet anders dan bevorderlijk zyn, wanneer een valsche verklaring, ook wat de strafrechterlijke ge volgen aangaat, volkomen wordt gelijk ge steld met meineed. iks. ,00. Ie qual. f 32 k Üoordholl. kaas partijen. Han- e kaasmarkt. si- dito f 1,30 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht ij een aanvoer was de handel alf koeien f200 80, dito vaarzen :0 k 180, hokke- alveren f 7 12. re, op levering rkens van 6 8 i. per kilo. 2de qual. f64, ie, Flakk. en mindere f 10,00 It 12,50, mindere i, Zeeuwsche en !eref 7,00 8,00. ie’ dikke f3,80 4,25. riboter f 1,20 k 1,10 h 1,20 de t. Aangevoerd: n graskalveren, 147 schapen of 187 biggen en HTEN. Boter: le qual. half kilo; kaas 128 ct., overloo pt 30lammeren 3 k 25 ets. per 1 k 8 per stuk; 00, Zeeuwsche rs f3,60, Roode ectoliter. f 16. Gelling doet door de instelling van den eed niets andere dan gebruik maken van zekere gods dienstige opvatting van haar leden; en uit dat oogpunt beschouwd vinden wij den drang, om ten aanzien van het al of niet gebruik maken der voorgeschreven woorden meer vryheid toe te staan, alleszins ge wettigd. Er is nog meer. Naarmate de maat schappelijke verhoudingen meer samenge steld worden, vermeerderen zich ook de gelegenheden om door eedsvordering de bevestiging van verklaringen te bekomen. De bemoeiingen van den Staat breiden zich uit, het aantal ambtenaren neemt toe, de kring hunner werkzaamheden wordt wij der, en in diezelfde mate vermeerdert ook het aantal ambtseeden. Het is volstrekt geen zeldzaamheid meer, dat iémand ge middeld meer dan eenmaal per week het »zoo waar helpe my God almachtig” moet uitspreken, en nu zou het ons erg verwon deren als de man, tot wiens taak dat be hoort, eindelyk bij die woorden nog iets denkt; of hij ze niet bloot werktuigelijk doet hooren, en indien hy werkelijk gezind was de waarheid te verkrachten, dit zou nalaten uit ontzag voor de eedsformule op zichzelve. Gaat onder die omstandigheden de eerbied voor den eed, waarvan door voorstanders zoo hoog wordt opgegeven, niet geheel verloren? Het is duidelijk, dat de instelling haar grond vindt in wantrouwen. Was de over heid die den eed vergt overtuigd van de zedelijkheid van haar publiek, dan kon zij zich met een verklaring vergenoegen, zon der dat er een buitengewone bekrachtiging aan behoefde te worden toegevoegd. Maar nu is het geval niet geheel ondenkbaar, dat de een of ander zich boven die opvatting verheven acht. Hy heeft, door zyn karak ter, door zijn plichtbetrachting, door zyn optreden in de maatschappij het bewijs ge leverd, dat zyn woord volkomen vertrouw baar is; uit zyn verleden kan geen enkel feit worden geput, dat aanleiding geeft hem niet on voorwaardelijk te gelooven. Niette min wordt ook van hem in rechten, of bij de aanvaarding van zekere betrekkingen, de voor zyn persoon geheel overbodige eed gevraagd, en de wet ontzegt hem de be voegdheid, met een verklaring te volstaan. Nu vragen we, of het waardigheidsgevoel van den afzonderlijken burger zoo geheel mag worden opgeofferd aan de niet altyd zuivere taxatie van het zedelijkheidspeil van de massa? Moet aan zoo iemand niet de bevoegdheid worden verleend, zich van den eed te onthouden? Gelyk bekend is, wordt slechts den leden van een bepaald kerkgenootschap dat recht verleend; voor het overige houdt men bij de eedsaflegging rekening met kerkelijke vormen en begrippen. De wyze waarop zy geschiedt verschilt naarmate men Israë liet is of Christenen in onze Oost-Indische bezittingen, waar onderscheiden godsdien sten worden aangetroffen, loopen de vormen zeer uiteen. De gevallen van eedsweigering, die we in den laatsten tyd in ons vaderland hebben waargenomen, kwamen van perso nen die opgaven tot geen kerkgenootschap te behooren, om welke reden zij recht meenden te hebben op ontheffing van een vorm die aan bepaalde geloofsbegrippen is ontleend. We herinneren ons nog een ge val van een jong ambtenaar, wiens bezwaar ten gevolge had dat zyn benoeming achter wege bleef; en het publiek, dat in die hou ding niets andere zag dan een poging om de aandacht te trekken, maakte er zich vroolyk mede, zonder meer. Hoogere be langstelling wekt de zaak thans, nu een pasgekozen raadslid in Assen, de heer Dr. Hartogh Heys Van Zouteveen, den eed ge weigerd heeft op grond van zijn opvatting, dat de gemeentewet, in haar 39e artikel sprekende van eed of belofte naarmate de godsdienstige gezindheid, daarmede niets an ders bedoelt dan godsdienstige meening, terwijl de z'yne van dien aard is dat hy tegen het afleggen van een eed gemoeds bezwaar heeft. Men gevoelt wel dat hier de quaestie niet terug te brengen is tot een eenvoudige taalkundige spitsvondigheid; dat men het pleit niet kan beslechten door de beteekenis van het woord gezindheid tegenover gezindte te plaatsen. Ofschoon wy met verklaarbare belangstelling te gemoet zien, welke de eindbeslissing ten aanzien van den Asser gemeenteraadszetel zal wezen, we ver wachten niet dan de oplossing van het vraagstuk in het algemeen. Deze moet uit gaan van de wetgevende macht. Reeds meermalen is de gelegenheid gunstig ge weest om zydelings een. uitspraak van de Regeering uit te lokken, maar deze heeft den stryd immer ontweken. Eenige jaren geleden, by de behandeling van een wetje betreffende beëedigde vertalers, werd voor hen beëediging facultatief gesteld; ook by de behandeling van de wet op het successie recht kwam de zaak ter sprake, en laatst op nieuw by het strafwetboek. Telkens gaf de Regeering als haar meening te ken nen, dat het vraagstuk van den eed bij een afzonderlyke wetsvoordracht moest worden geregeld, en de tegenwoordige Minister ar lezing op het amizoens-Com- der Instructie- bericht van de aars. Goudsehe tyen. Prflzen al. f28 h 30. een vroeger Kon. besluit, benoemd tot bur gemeester der gemeente Montfoort W. J. Van Erpers Boogaards. Z. M. heeft D.WC. Veldhorst, ontvanger der dir. bel. en acc. te Gouda (buitengemeenten) benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Woerden o. a. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat o. a. ook het hulpkantoor te Lopik, met ingang van 1 October, voor den dienst dof Rijks-postspaarbank zal wordon opengesteld. Aan het lokaal van het Pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteed: lo. het driejarig onderhoud van den Zwartewaalschen dyk en het Brielsche spuiwater op het eiland Voorne, in twee perceelen, behoorende tot de zeeworken in de provincie Zuid-Holland. Minste inschrij ver was voor perceel 1 de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f 1330 per jaar. 2o. het driejarig onderhoud van de dijk en oeverwerken om de voormalige Rjiks- quarantaineplaats op hot eiland de Tien Gemeten, behoorende tot de zeeworken in do provincie Zuid-Holland. Minste inschrij ver de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f 2245 per jaar. 3, het driejarig onderhoud van de dyk- en oeverwerken bij Hellevoetsluis en de beide Hoomsche hoofden aan den Ouden- hoomschen zeedijk, provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer G. De Hoog te Gorinchem, voor f 4989 per jaar. Het bestuur van het water schap Willeskop o. a. hield Woensdag morgen in hot koffiehuis „de Zwaan” te Montfoort do aangokondigde aanbesteding van1. Het leveren en stellen van 2 di rect werkende hevel contrifugaal-pompma* chines, stoomketels en aanhooren; 2. het maken van do gebouwen voor de plaatsing van de in sub 1 genoemde werktuigen en de verdere tot de stichting van het stoom gemaal behoorende werken; mot den na volgenden uitslag, dat voor het stellen van do machines waren ingekomen 11 inschry- vingsbiljotten van de navolgende personen of maatschappij onSociótó anonyme des forges de fonderies te Gilly in België, f 33690; Sally Gustave Cohnfeld te Dresden, f32880; gebr. Stork te Hengelo, f32080; Sepp Co. te Enschedé, f 29.999,99*Com mercie Compagnio to Middelburg, f27824, H. Bollinckx te Curechem, f27000; gebr. Decker Co. te Constadt in Wurtomburg, f26626; Sociétó anonyme les ateliers du Brabant, f26550; J. Heinrichs te Hode- mondBelgië, f26500; Walter, Stronk en Van Dolden te Rotterdam, f22500; Cosyn Co. te Gouda, f21990; en voor de ge bouwen van de navolgenden: A. S. Van Soest te Kockengen, f39900; D. Barneveld te Vreeswijk, f35300; Tuleman van der Wejjden te Rotterdam, f34348; J. v. d. Vlucht te Dordrecht, f32900; W. Lammere te Strijen, f 32538H. Stelwagen te Gouda, f32283; J. N. Van Wijngaarden te Oude- water, f32200; A. Van Tilburg te Zoeter- woude, f29749; C. P. W. Dessink te Gouda, f 28400; C. v. d. Sluis te IJselmonde, f28300. Het bestuur heeft zich conform de voorwaarden van aanbesteding, het recht van gunning 14 dagen voorbehouden. Twee ingenieurs der Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij hebbennaar men meldt, de noodige opmetingen gedaan voor eene spoorwegverbinding tusschen Sliedrecht en Gouda. -Uit goede bron vernemen wij, dat de onderhandelingen namens de „IJsel- Stoomtramweg-Maatschappij”door haren Directeur, den heer J. H. Müller, met den heer A. K. v. d. Garden, mede concessie aanvrager, voor de lijn Gouda- Utrecht— IJsselstein, tot resultaat hebben gehad, dat Zaterdag eene overeenkomst tusschen bei den is gesloten, zoodat de „IJsel-Stoom- tramweg-Maatschappij” thans alleen aan vrager en uitvoerder der lijn zal wezon, zeer in ’t belang der zaak, gemeenten en publiek. —De IJsel-tramweg-maafsohappij heeft plan de tramlijn Utrecht- Gouda door te trekken tot ’s Grévonhage. Door den heer D. M. Dibbetz oud-inspecteur van den waterstaat in Ned.- Indië, en 11. G. Van Sillenvoldtciviol- ingenionr, is een plan ontworpen tot het leggen van een stoomtramsmal spoor, van Leiden tot Gouda op een der bermen van den Rijksweg tot aan den gomeonenweg, langs dezen weg naar het dorp Hazers- woude, en oostwaarts op tot aan den weg naar Waddingsveen, en vorder naar Gouda, met een zijtak naar Boskoop. Uit Sliedrecht schryft men: Aan het rechter landhoofd voor de toekom stige spoorbrug by Baanboek behoeven nog slechts enkele brokken hardsteen aan gebracht te worden, om geheel afgewerkt te zijn. De daaropvolgende stroompijler, pijler V, is voltooid, en reeds in do vorige week is een begin gemaakt met het metsel werk van pijler IV, dat nu met kracht wordt voortgezet om ook dien stroompijler vóór 10 Oct. a. s. op voldoende hoogte boven water te krijgen. Tot groote schade Nu en dan doen zich vraagstukken voor, die niet slechts een enkel volk betreffen maar welker beteekenis in zeer ruimen kring wordt erkend en gevoeld. De wijze waarop zij worden opgelost vormt alsdan een stuk wereldgeschiedeniszy is te beschouwen als een stap, door de mensch- heid in het algemeen gedaan in de richting van vooruitgang wat hetzelfde is als volmaking. ’t Is zoo, de behoudsgezinde neigingen van velen willen trachten het be staan van het vraagstuk te ontkennen, doch in den regel is die moeite vergeefsch telkens en telkens weer treedt het met toe nemende scherpte te voorechynenal kan men door dralen en tegenspartelen de oplossing een tijdlang tegenhouden, komen moet zij toch. Van dien aard beschouwen we de eeds- quaestie, die in den laatsten tijd vooral in Engeland veel werd besprokenen ook ten onzent met meer aandrang dan ooit aan de orde is gesteld. Zonderling, dat het al of niet gebruiken van woorden en klanken de gemoederen zoozeer in spanning kan brengendat de deftigste Engelschman zijn waardigheid terstond vergeet ais de naam Bradlaugh slechts wordt uitgesproken, en hij zich verdiept in een stortvloed van kern achtige uitdrukkingen vóór of tegen den beeldstormer,” in de meeste gevallen het laatste, wat bij de buitengewoon sterke gehechtheid van onze Britsche naburen aan oude vormen geen verwondering behoeft te wekken. Maar in de geest dier woorden en klanken ligt een denkbeeld, dat voor de ontwikkeling van het zedelyk leven van het uiterst belang is; de verschillende be grippen nopens de verhouding tuwchen den mensch en de Godheidde rech streek- sche tusschenkomst der Hoogere Macht in de aangelegenheden des levens het verband tusschen overtreding en straf, en meer andere godsdienstige vraagpunten komen er by te pas, en het behoeft ons dus waarlijk niet te verwonderen dat men zich over het behoud of de afschaffing van de eedsformule zoo warm kan maken. De manier waarop de radicale Engelsche afgevaardigde Charles Bradlaugh voor zich den knoop wilde doorhakkenen alzoo ook voor anderen een beginsel stellen, is bekend genoeg. Hydie volgens herhaalde verklaringen, in woord en in geschrifte afgelegd, niet aan God gelooft, weigerde aanvankelijk zich den toegang tot h$t La gerhuis te openen door het uitspreken van een volzinwaarin de naam dier voor hem niet bestaande Macht werd aangeroepen als een onderpand van trouw. Het gevolg was, dat hij werd geweigerd; de Britsche wetgeving op dit punt is beslissend. Toen deed hy, wat hij naar het oordeel van sommigen nooit had moeten doen, daar het de waardigheid van zijn karakter in ver denking brachtwat naar de meening van anderen het eenige middel was om aan den hinderlijken toestand een einde te maken en den eedsdwang op te heffenhij verklaarde zich bereid de woorden van den eed uit te spreken, die voor hem niets anders waren dan een geheel zinledige vorm. Men ziet terstond, dat de quaestie nu op een geheel ander terrein werd overgebracht; eerst waren de Parlementsleden, die hem den toegang tot het Huis ontzeggen wilden op grond van eedsweigeringvolkomen in hun recht; later waren zij het niet meer omdat zy niet de minste bevoegdheid hebben de woordendie iemand krachtens wettelyke voorschriften uitspreekt, te toetsen aan zyn godsdienstige overtuiging, welke die ook zyn moge. Het vraagstuk is alzoo bij onze overburen uit zyn. tamelijk eenvoudigen vorm in een meer ingewikkelden toestand gebracht, en als de Regeering niet door de indiening van een bijzondere wet, gelyk zy vernemen» schijnt te doen, de bezwaren tracht op te heffen, dan is nog menige stoornis der orde te vreezen, te meer nu van lieverleden de sympathieën naar den kant van Bradlaugh beginnen over te hellen. Bij ons heeft de geschiedenis van het vraagstuk een rustiger loop gehad. Hier geen heftige demonstratiën ten gunste van eenig candidaat, die zonder eedsaflegging een of anderen zetel wenschte in te nemen, geen volksbyeenkomsten die met duizenden van stemmen motiën van afkeuring vast stellen tegen »rechtsverkrachting” en »ge- loofsvervolging” en wat al groote woorden bij zulke gelegenheden meer worden gebe zigd. Bij het gros van ons volk bestaat nog de traditioneeïe eerbied liever moesten we zeggen vrees, omdat dit juister is, voor den eed, als een hoogere vorm van bevestiging dan de eenvoudige toezegging, belofte of verklaring, gepaard aan een on bestemd begrip dat hy die door meineed zich de rechtstreeks straffende hand des Allerhoogsten op den hals haalt, een zwaar der misdryf pleegt dan de man die bloot- weg een onwaarheid bevestigt. De maat schappij, wier belang medebrengt, dat aan gegane verbintenissen worden nagekomen, geen andere verklaringen worden gegeven dan die den stempel der waarheid dragen, ST AT.EN-GENEBA A L. In een vereenigde zitting der beide Ka mers werd Maandag de gewone vergadering der Staten-Generaalbij monde van den Minister van Financiëngeopend met de volgende rede: Mijne Heeren De Koning heeft ons opgedragen Uwe vergadering van Zijnentwege te openen. De droevige gebeurtenis, die Zijne Majesteit het Koninklijk Huis, geheel het Vaderland in zoo diepen rouw heeft gedompeld, weer houdt den Koning, zich, als naar gewoonte in Uw midden te begeven. De algemeene deelneming in het overlij den van Zijne Koninkiyke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden bewijst, hoezeer de deugden van den edelen Vorst on de diensten, door Hem aan het Vaderland be wezen, worden gewaardeerd. Zijne nage dachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. Wij mogen vertrouwen, Mijne Heeren! dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zyn. Voordrachten betreffende de Nationale Militie en de Schutterij liggen ter behan deling gereed, en tot herziening der bepa lingen omtrent het Vestingstelsel zal U een ontwerp worden voorgelegd. De voorstellen tot regeling van het Be stuur van den Waterstaat en tot voorziening in de behoeften van Scheepvaart en Afwa tering, U ter overweging aangeboden, zul len door nog andere van dien aard worden gevolgd. Van de wetten, vereischt voor de invoe ring van het Wetboek van Strafrecht, zullen U de ontwerpen worden aangeboden. Tevens zal worden voortgegaan met de voorbereiding en geleidelijke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en her vorming onzer Wetgeving. Aan de herziening van wordt gearbeid. Do toenemendo opbrengst van ’s Lands middelen ontslaat 's Konings Regeering niet van do zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden, die tot betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tot vermeer dering van de inkomsten der schatkist kunnen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van Handel, Landbouw en Nijverheid in Nederlandsch-Indiö zal ook dit jaar Uwe medewerking worden ingeroepen. Gods zegen ruste op onze werkzaamheden In naam des Konings verklaren wy de Vergadering der Staten-Generaal te zyn geopend. Daarna hield de Tweede Kameronder presidium van het oudste lid in jaren, Mr. Wijbenga, een korte zitting. De waar nemende Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van wijlen Prins Frederik en ging vervolgens over tot de benoeming der commission tot onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuwgekozen leden. De rapporten in de zitting van Dinsdag voorgelezenstrekten tot toelating. Alleen ten opzichte van den heer Schaepman werd door den heer Gratama bezwaar gemaakt op grond dat die heer nooit heeft verklaard, geen geestelijke meer te zijn. Daar de Kamer ten vorigon jare deze quaestie uitvoerig heeft besprokentoonde zij zich ongeneigd het zelfde debat te vernieuwenin stemming gebrachtwerd do heer Schaepman tegen over een oppositie van slechts 11 leden aan genomen. Het opmaken van het drietal voor het Voorzitterschap der Kamer maakte een aan tal stemmingen noodig. In ’t eind werd de voordracht aldus samengesteld1. de heer Van Rees 2. de heer Cremers 3. de heer Van Nispen. De heer Schimmelpenninck van der Oije stelde voor, en de Kamer besloot den Mi nister van Buitenlandschb Zaken uit te noodigen, aan de Regeering dor Vereenigde Staten het leedwezen der Tweede Kamer uit te drukken over den moord, op Presi dent Garfield gepleegd. Ook de Eerste Kamer hield twee ver gaderingen, op Dinsdag en Woensdag. De heer Van Eijsinga opende haar met een korte toespraakdaarna word do Koninkiyke Boodschap voorgelezen, houdende kennis geving van den dood van Prins Frederik. In gevoelvolle taal herdacht de Voorzitter de groote verdiensten van den overleden Vorst. Besloten werd, de Boodschap met oen adres van rouwbeklag te beantwoorden. Aangenomen werd het voorstel van den heer Cremers, den Minister van Buitenlandsche Zaken te verzoeken, zich namens de Kamer tot de Amerikaansche Regeering te wenden met een betuiging van smart over den dood van President Garfield. In de zitting van Woensdag werd het adres aan den Koning vastgesteld. Bij Koninklyk besluit is O. Van Roes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer voor don duur der op den derden Maandag van September dezes jaars ge opende zitting. -Z.M. heeft, mot intrekking van Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Overzicht Na 2| maand dobberen tusschen hoop en vroes 5 Juli jl. werd de aanslag ge pleegd bracht de telegraaf Dinsdag jl. de betrekkelijk onverwachte treurmare van het overlijden van den President der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, Gar field. Hij stierf den vorigen avond, nadat alle kunstmiddelen en vooral ook alle denk bare zorgen waren aangewend om den ge- vreesden slag af te wenden. Hadden de liefde, de deelneming der natie bij machte geweest het leven van het zoo zeer ge liefde hoofd van den Staat te redden, dan was dit voorzeker geschied. Want gedurende den korten tijd dat hy met de hoogste waar digheid bekleed was sedert den aanvang van dat jaar had hij zich diqliefde weten te winnen in eene mate, die tlans het ver lies dubbel smartelijk maakt. Eenstemmig zijn de bladen, zoowel uit het Noorden als het Zuiden, in den lof over zijn bestuur en over den karakteradel van den man, die, in nederigen kring geboren, door eigen geest kracht de hoogte bereikte, die hij innam. De Vice-President Cherter-Arthur is hem in zijne waardigheid opgevolgd en heeft bereids den eed als President afgelegd. De opstand in Egypte is spoedig ge dempt De wyze waarop dit geschiedde pleit niet voor de kracht der regeering en wettigt de vrees voor herhaling der woe lingen. Het nieuwe Ministerie is met in stemming begroet en ijverig aan het werk getogen. De Mogendheden behoeven zich dus niet langer bezorgd te maken, hoe de rust te herstellen, en Turkije is uit een moeiehjken toestand gered. Mochten zijne sehuldeischers, wier belangen op dit ©ogen blik weder druk besproken worden, er mode door gebaat zijn. Nu de nieuwe Turksch-Grleksche grenzen geregeld zijn, zal Griekenland den verstan- digen maatregel nemen om het leger met 30.000 man te verminderen. De onderhandelingen tusschen Rome en Berlijn schijnen goed te vorderen. De Paus zoo bericht men heeft het recht van den Staat erkend om de benoemingen van Bisschoppen goed- of af te keuren, mits alleen op gronden van Staatkundigen aard. Ledochourki moet zijn ontslag om redenen van gezondheid hebben aangevraagd, waar door dus eene nieuwe mooielykheid is uit den weg geruimd. Is eenmaal de kerkelyke vrede hersteld, dan kan Dultechland dubbele aandacht wij den aan het socialistische vraagstuk. In den laatsten tijd neemt het aantal personen, die wegens socialistische woelingen verban nen worden, weder toe, en sedert de ont moeting van den Russisohen en Duitschen Vorst te Dantzig schijnt er opnieuw ernstig gedacht te worden aan eene poging om internationale maatregelen tegen de socia listen te beramen. Wellicht zal do voorgenomen ontmoeting van Czaar Alexander met den Keizer van Oostenrijk, welke ontmoeting te Krakau zou moeten plaats hebben, daaraan mede dienstbaar worden gemaakt. De Fransche Ministerraad heeft het druk met de zaken in Noord-Afrika en met het beramen van een programma voor de naaste toekomst. Do positie van de Fransche troepen in Tunis moet alles behalve ge ruststellend zijn. Met moeite houden zij zich togen do Arabieren staande en het uitzenden van nieuwe versterkingen wordt ernstig voorbereid. Het gerucht van het aftreden van don Boy van Tunis verdient minder geloof, dan dat hetwelk de waar schijnlijke vervanging van Albert Grevy als Gouverneur van Algerië, door generaal Charzy meldt. De onderhandelingen over het sluiten van een niouw handelsverdrag met Engeland zijn weder hervat. Voor dat men tot over eenstemming komt, zal er aan beide zijden heel wat moeten warden toegegevenwant de gevoelens loopen zeer uiteen! In Icrlands hoofdstad heeft in de laatste dagen der vorige week de vergadering plaats gehad der nationale conventie van de lersche land league, dio door 1300 afgevaardigden, onder voorzitterschap van Parnell, werd by- gewoond. Alsof do vergadering maar to besluiten had om haro wenschen vervuld te zien, decreteerde zy: dat Ierland recht heeft op een eigen Parlementdat de dwang- wet is af to keuren en do gevangenen in vrijheid behooron te wordon gesteld en dat alleen zoodanigë landwet in staat is te be vredigen, waarby aan de landheoren hot recht op don grond wordt ontzegd!

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1