1881. r. Zondag 2 October. ronchette. rwenj LMANT, zuivering. de au.. BONS, skend en be lle dergelijko i rang in. eschheid is iddel. nts in vorate- goede comoa- ikkerijen, als Jepotschilden Weekblad voor Zuid-Hölland en Utrecht. EEN BRIEF OP: JASSEN. pareeren, n. BOOM, >IDA. 1 BINNENLAND. 0TATEN-GENERAAL. BUITENLAND. geachte heer, roei dat do nala* zeggen, tot predikant bij die gemoento te SCHOOraOmSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN; te Schoonhoven, Uitgever». Uw dienaar Barend de Schutter. kMANT OUDA. ..■-1"---^i- ■- i aan den Schrijver der Hoofdartikelen. F Stoelen, Tafels, Linnen kasten, Iffonnières, ikanten, tegen con- tide prijzen. ten volle ligenaren in bruik- van Dr. Har- s Universiteit fraad te Bonn, 5CHE te paarden, tegen jen bü-A. VAN kengf><. alt rustendeis af geschaft." Uw artikelen in de JWioonhovensche Courant bewijzen mij, dat gij, geachte heer, ook in militaire zaken belang stelt. Dit noopte mij, myn meeninjf aan Uw oordeel te onderwerpen. Misschien is geen enkel Nederlander het met my eens; dat is echter niet de schuld van hem, die zich maar zal noemen: Prijs der Ad ver tentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterl|jk tot Zaterdaga-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Ad ver tentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts ft maal in rekening gebracht Gouda. «presenteerd op de door de eigenares very worden geen ie stad gesonden leren op te halen, VAN Zwart en Castor zonder tornen, al rsehotengeneer u jas prachtig her- oensdag afgeleverd et groote vertron- akkelijk korten tyd .ovensohe clientèle 1 ons des te meer •mmèe op het ge- DRUKKERIJ en oès te handhaven, s alleronderdanigst ik aangaat. EN, DEKENS, JNTEN, WIE- ndeling worden men, onverschil- of andere ziek te pr*cht*rtiktl»n - Ned. (Jour, kan alleen tegen skieden, daar wij remboun kannen 1 kan het gemak- r aanseteekenden □gen aijn te adres- inn, r.w irijt). dankbetuigingen iedereen op ons Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Waarde Heer! Eenige jaren geleden heb ik hooren ver tellen van een lid van de Tweede Kamer, die, toen hy voor het eerst in de vergade ring op het Binnenhof het woord zou voe ren, begon met de woorden: »Ik ben Am sterdammer van geboorte”. Zijn medeleden vonden dat misschien wel wat gek na melijk dat begin, niet het geboren zijn in de hoofdstad, en waren op het punt hem uit te lachenmaar hij sloeg in zijn speech zoo den spijker op den kop, en stak zoo geducht van wal, dat men weldra geheel oor was. Dat voorbeeld zweefde mij voor den geest, toen ik, gereed om aan u eens te schryven, geen beter begin wist dan: »Ik ben schutter.” Wel niet van geboorte, evenmin van beroep of van religie, dat zyn de drie dingen waarnaar men iemand vraagt als hy in dienst gaat, en ik herinner my nog heel goed dat myn neef bij die gelegenheid ver klaarde griffermeerd van beroep en tuinders- knecht van religie te zijn, ook niet van aanleg ofenfin, ’k weet niet waarvan, genoeg, ik ben schutter. Is u van zijn leven schutter geweest, ge achte Heer? Zoo niet, dan kan ik u de verzekering geven dat het geen pleizierig baantje is. Ik zeg dat niet, omdat ik slechts gemeen schutter ben; dat is eigen ver kiezing. Want toen ik werd ingedeeld werd mij door onzen kapitein-commandant voorgesteld, als oud-gediende, u moet weten ’k ben vijf maanden lang milicien geweest, fuselier by ’t zevende rege- ment, sergeant te worden, maar ik bedankte voor de eer, vooreerst omdat ik niet eerzuchtig ben, inzonderheid niet naar militaire onderscheidingen haak, in de tweede plaats, omdat ik dan een fijne uniform had moeten koopen, en dat kon de liefhebberij niet opzeilen. Maar laat mij u vertellen, waarom ik, oprecht gesproken, een gloeienden hekel aan het schutteren heb. In de eerste plaats om het exerceeren; dat is week in week uit koekoek-één-deun, en altyd gaat het even akelig, By voorbeeld: wordt er ge commandeerd; zet af 't geweer 1 dan hoort ge op de straatsteenen een rikke- tikke-tikke-tak van geweerkolven, zoodat de straatjongens die er naar Aaan te kyken zich halt ziek lachen. By-Mt commando: over ’t geweerI ziet ge de >spuiten” als het ware een voor een naar boven vlie gen en in allerlei posities op de schutter- lyke schouders neerkomen. En als de lui tenant dan zegt; zKerels, doet het toe); een beetje gelijk, ’t staat zoo eeuwig gek, één voor één, dan draait Manus Van Leersum, die altyd de laatste is, myn rechtervleugelmap, weet ul zyn tabaks pruim een beetje links, en kykt den luite nant heel leuk aan, alsof hij zeggen wil: xAllemaal gelyk, ’k heb er vrede mee, als de andere lui dan maar op my willen wachten.” Dat exerceeren van de schut ters, ’t is het gekste ding dat ik ooit ge zien hebde menschen komen nooit verder, ’t blyft altyd even slecht. Toen ik milicien was, ging dat met ons heel anders: in zes weken waren we afgeëxerceerd, en werkten zoo flink, zoo alles in één beweging, dat onze luitenant-adjudant, we noemden hem Pietje de Duvel, omdat hij zoo razend op zyn poot kan spelen, maar hij deed geen kip ooit kwaad, zelf zei: >Nu jongens, ’t gaat of ’t gesmeerd is!” Bij ons schut ters gaat het altyd of er keisteenen tusschen zitten, als een vuist zoo groot. Ik weet wel, waar dat onderscheid van daan komt. De miliciens exerceeren da- gelyks, net zoo lang tot zy er mee klaar zynde schutters in de zomermaanden twee uur per week; de les van verleden week zyn zy acht dagen later weer glad vergeten. De miliciens zijn jonge menschen, daar de vrees voorde Domes nog in zit; de schut ters hebben voor hun officieren, hun mede burgers, met wie zy dagelijks in heel an dere betrekking staan, niet het minste ontzag. De miliciens weten dat zij, als zij het niet goed doen, moeten straf-exerceeren, of, zooals de kunstterm luidt, met de schuit meevaren; met schuttere gaat dat zooniet De miliciens willen graag op hun tyd >af- geëxerceerd” zyn, omdat daarna de »dienst” voor hen lichter wordt. Bij de schutters is daarvan geen sprake. Ten tweede heb ik het land aan het tijdverlies voor dat volstrekt doellooze sol- daaijespelen. Elke exercitie kost my min stens drie werkuren, dat is een geldelijk verlies van item zooveel; en ofschoon het er nu by my zoo heel krap niet op aan komt, - daar zyn er onder myn mede- schutters een massa die het veel harder te verantwoorden hebben, vind ik het er gerlijk. Vooral als er veel drukte aan de werkplaats is, als ieder dubbel de handen uit de mouwen steekt om het bestelde werk op den juisten tyd klaar te hebben; bodig ernstig te waarschuwen tegen het gebruik van voor verminderden prijs aan geboden varkonsvleesch. In de Tiolerwaard heeft man een begin gemaakt met het rooien der beet wortelen. De fabrikanten geven voor het geen vóór 1 October geleverd wordt fl per 1000 kilo meor dan voor het na dien dag verscheepte. Do uitkomst is middel matig. Doordien de vrucht van het vel© natte weder geleden heeft, is het suiker gehalte minder. W. M., tapper, wonende te Lo- pik, ia bij vonnis van de Arr. Rechtbank te Rotterdam, dd. 24 Sept. 11., in hooger beroep, schuldig verklaard, aan het als tapper binnen de gemeente Lopik zonder «chrifteljjke toestemming van den burge meester dier gemeente, des avonds na tien uren tot vier uren na middernacht, gelagen te hebben gezet is deswegens veroordeeld go- tot eene ge- falliete /ifffoote ovorgenomene orden wegen nood den om de looalL ider de taxatie jr egeven. ir„ alt naaawolijk» werkloon alleen, it soiled Britania- ed. Cour, kostte Ier artikelen de staaïkBgen aren vorken tlepel» elepeltjee jlepel ömlepel inddMH er dan uit te moeten voor niemendal, dat hindert my geweldig. Van poetsen is dan ook gewoonljjk geen sprake; mijn vrouw heeft geweer, patroontasch, koppelsjako en wat er verder bij het werk te pas komt, van den zolder gehaald, borstelt het af of wrijft het op, het geweer daar is zy een beetje bang voor; zij leest zoo dikwijls in de courant van schietwerktuigen die bij ongeluk geladen warenen daarom waagt zy er de werkster maar aan; ik geloof dat de ziel nu en dan mijn dierbaar wapen met een boender met zand en soda behandelt, ten minste, ’t ziet er soms raar uitl Vliegensvlug gooi ik de spullen aan en marschI naar de plaats van aantreden. ’k Vind het ook niet in den haak, dat de schutters, tenzij ze onvermogend zyn, hun uniform zelf moeten Walen, ’t Is waardie miliciens doen dat ook welmaar die krijgen soldij; wij moeten offeren van ’t geen we buiten den ikrygsdienst” ver dienen. Als ik goed reken, dan kost my de verdediging van ’s lands onafhankelijkheid nogal iets. In de eerste plaats, als klein burgertje betaal ik mijn behoorlijk aandeel in de algemeene oorlogsbegrooting van ruim twintig millioen gulden. Ten tweede heb ik als milicien vijf maanden, ’k ben er bijzonder gemakkelyk afgekomen I een leventje moeten leiden, waarvan ik nu maar niet veel zal vertellen. En nu nog dat drommelsche schutteren’ Weet u wat ik ook zoo grappig vind? Een schutter is, zeggen de taalgeleerden, iemand, die schiet Welnu in onze gemeente schieten we nooit. De meeste schutters van onzen troep hebben nog nooit een kogel uit den loop laten vliegen, eenvoudig omdat er geen schietbaan isl Vroeger heb ik in een andere gemeente mee geschutterd, daar was wel terrein voor schietoefeningen. We hadden toen, ’t was VÖOi dc invueihfg <lc« ac-hterUdooa bij ons leger, de bekende gladloopgeweren ook weleens 1’ noemd, waarom weet ik niet. daarmee op een afstand van twintig passen een koe kon rakenwas hij een heele baas. Thans hebben we de voor het leger afge keurde geweren met getrokken loopook voor tromplading, dezelfde soort die ik als milicien heb gebruikt. Maar hoe dat nu gaan moet, als onverhoopt de schutterij eens mobiel wordt verklaard, dus in werkelijk oorlogsgevaar? Dan houden wij zeker onze tegenwoordige sspuiten.” en de rustende schuttery krijgt de gladloopers? ’t Zou veel practischer zyn, den laatste maar een flinken knoestigen knuppel te geven daar konden zij ten minste nog iets mee uitvoeren t En dan, in oorlogstydwat zouden onze goede brave officieren een dwaas figuur ma ken! Onze luitenant is een zoon van myn pa troon, een fideel jongmenschmaar 't was grappig om te zienhoe hij voor het eerst als pelotons-commandant optrad. U, waarde heer, durf ik het wel in vertrouwen te vertellenbij plaatste my op den vleugel en ik moest ongemerkt een pand van zyn jas vasthouden en hem dan trekken of duwen in de richting, door het commando aangewezen. Later is ’t wel iets beter ge worden, want hij heeft les genomen bij een gewezen sergeant-majoor, thans beambte van het spoorweg-stationmaar ochwat zou hy er nog naar aan toe zyn, als hij eens zelfstandig.lieve hemelde ge dachte alleen doet mij by na omvallen van ’t lachen. Wil ik u nu ten slotte nog waarom ik u dat alles mededeel? Omdat we thans staan aan den vooravond van een reorganisatie van de levende strijd krachten”, zooals gij, mannen van de pers, gewoon zijt dat te noemen. De Minister wil ons een verbazend groot leger bezorgen be staande uit.... schutters! Wie hem dat zotte denkbeeld aan de hand heeft kunnen doenbegrijp ik nietzeker heeft hy nooit van zijn leven zien schutterenanders zou hij zyn idéé wei gauw hebben laten varen. De plattelanders moeten er nu ook aanhon derd uren per week zal men die lui laten exerceeren dat het een lust heeft, en als zij dan nog geen bruikbare soldaten worden, dan weet ik het niet! Bij voorbaat beklaag ik die arme drommels; sommige zullen aardige eindjes moeten loopen, want niet in elk dorp toch zal rn'en een genoegzaam aantal manschappen bijeen kunnen brengen om een behoorlyke exercitie, altyd uit schutterlijk oogpunt bekeken, te houden! En waar men voor die heeren de officieren van daan zal halen, Joost mag ’t weten! Verbeeld je, de burgemeester of de secre taris als commandant, de veldwachter als adjudant-instructeur, de schoolmeester als sergeant majoor, de ondermeester als fourier, de nachtwacht en de lantaarnopsteker als korporaal... ’t Zal wat fraais worden. Ik zie kans om een schuttery-wet te maken die ons bepaald verder zal brengen dan de uitvoerige arbeid van de Ministers Reuther en Six (Binnenlandsche Zaken heeft immers in deze ook wat mee te praten?) Een memorie van toelichting ds er niet bij noodig. Het ontwerp bevat slechts één I artikel*De schutterijdienstdoende zoowel De Tweede Kamer hield Maandag een vergadering, waarin de Minister van Finan ciën bij de aanbieding der begrooting de gebruikelijke „millioenen-rede” uitsprak. Hij deed dit met toegeslagen portefeuille geheel uit het hoofdhetgeen weinigen hem zullen nadoen, in aanmerking genomen de massa halsbrekende getallen die daarbij in duize lingwekkende rij do revue passoeron. De toestand der geldmiddelen is, in het alge meen, niet ongunstig te noemen; het eind cijfer wijst een tekort aan van 22 millioen, dat één millioen hooger kan sty gen indien andere voorstellen der Regeering worden aangenomen. Daaronder is echter begrepen een bedrag van 17 millioen aan openbare werken, waarvoor volgens gezonde begin- selen van Staathuishoudkunde kan geleend worden. Aan het eind zijner toespraak wees de Minister nogmaals op do noodzakelijk heid, middelen te beramen tot versterking der gewone inkomsten en beter verdeeling van lasten. Tot een interpellatie aan de Rogeering, om haar opvatting betreffende de eeds- quaestie te vernemen, werd door do Kamer aan den heer Heydonrijck, na eenige dis cussie, verlof gegeven, op een nader te be palen dag. Z.M.heeft benoemd tot notaris te Culenborg J. G. Moorroes, cand.not. te Delft. Bij do verkiesing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict ’s-Hertogenbosch is Dinsdag 11. herkozen de luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck, met 1043 van de 1053 uitgebrachte geldige stemmen. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict Rotterdam op H. -y- 7«a mHSm ■uiw- men. Er moet eene herstemming plaats heb ben tussehen de heeren E. L. Jacobson Lz., die 349, en A. Van Hoboken van Cortgone, die 312 stemmen bekwam. Op den heer Mr. M. Bichon van IJsselmonde zyn 96 stemmen uitgebracht. Men deelt mode, dat do nala tenschap van Z. K. II. Prins Frederikvol gens de bestaande inventarissen en naar de berekening van ’s prinsen notarisden heer Dietzen de overige beheerders zijner vaste goederenzeker meer dan 100 millioen be- l draagt. Een testament hoeft Prins Frederik niet nagelaten. Wel moet er een wilsbe schikking van den Prins en zijne gemalin bestaan hebbendoch nt^ den dood der laatste is deze vervallen, on er is geen andere voor in den plaats getreden. De volgens hot burgerlijk recht wettige erfge namen van den prinszijn dochter en klein dochter, erven zijn geheel vermogen en van deze erfgenamen hangt het lot der dienaren van den overleden Prins geheel af. De „Willem Barents” is Maan dag van Hammerfest vertrokken op weg naar Nederland. - Het bouwen van eene cellu laire gevangenis te Groningenis door den Minister van Justitie opgedragen aan den heer L. Kalis Kzn. te Sliedrechl, voor f534.400. Door hot dijk-collego van do Krimpenorwaard zal op Woensdag 12 en Donderdag 13 October a. s. do gewone jaar- lijksche 8t. Bavoschouw gedreven worden langs de dijken van die waard. De schouw zal ’s Woensdagsmorgens te 7 uren on 's Donderdagsmorgens te 10 uren telken male te Haastrecht aanvangen. De firma Van Vollenhoven&Co. te Amsterdam (bierbronwory „De Gekroonde Valk) deelt mede, dat het Stout, dat door die brouwcry thans sedert 1| jaar wordt gefabriceerd, op hot gunstig advies van vele eerste geneeskundigen te Parys, die oerst in hunne practyk proeven hebben genomen, thans ook door de directie der hospitalen aldaar voor het gebruik in de hospitalen is beschikbaar gestelij; ongetwij feld wel een bewys van do deugdelijkheid van het fabricant. Door den heer G. J. H. Furnée, arts te Zevenhuizen, is den 16 Sept. 11. mot de eerste post van daar verzonden een brief aan het adres van den heer J. L. Furnée luitenant der infanterie te Groningeninhou dende 1 bankbiljet van f40, NN. 5293,en een muntbiljet van f10, AD- 08500, welke brief aan het adres niet is bezorg^. Do hoofdprys in de Sarphati- Loterij, het stel diamanten oorknoppen, ia ten deel gevallen aan een kellner in een groot hötel te Amsterdam. Do bediening dor buffetten aan het station Delftsche Poort en Beurs sroacht. Hoogste jlftsche Poort de voor f8266, en Rotter- tot eene geldboete van f 10,- vangenisstraf van 3 dagen en vangenisstraf van 3 dagen. In de zitting der Arr.-Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werden de vol gendo personen veroordeeld: J. 8., arbeider te Krimpen a/d, IJsel, bekl. van beleediging van een bed. be ambte, tot f 10 boete of 3 dagen gov. A. B., tapster te Krimpen a/d. IJsel, bekl. van beleediging van een bed. beambte, tot f. 25 boete of 5 dagen gev. C. v. V., arbeider te Benschop, bekl. van verwonding, tot 45 dagen gev. cell, en f8 boete of 1 dag gev. cell. -—.Acte als onderwijzer is verkre gen door do hoeren F. G. Welter uit Gouda en A. Hagen uit C'apolle a/d IJsel. Beroepen te Montfoort, Ds. J. Langhout te Anjum, die ook te Huizen be roepen is. De heer Veelo, oand., heefthet beroep naar Waardor aangenomen. volgens oificiöele opgave, aangevoerd 1021 paarden. Een gedeelte der Arkelstraat, de geheele Haarstraat, Kruisstraat tot voorbij den torenwaren met eene dubbele rij paarden bezet. Do handel voor het buiten land was wegens den Israëlitische!! Nieuw jaarsdag niet zoo levendig als men wel verwacht had. Naar veulens was volstrekt geen vraag. Tweejarige paarden golden f 150 a f 200; vier- on meerjarigo werden van f 400 tot f 600 verhandeld. ♦AMEIDE, 30 Sept. Door den Raad al hier is besloten, dat in de tweede week van October de kermis als naar gewoonte zal plaats hebben. *BERG-AMBACHT, 27 Sept. Gisteren avond had in de bovenzaal van den hoer Van Zoest eene bijeenkomst plaste van den heer A. Kapteijn concessionnaris van den ont worpen stoomtramweg Gouda—Btolwyk Berg-Ambacht—Schoonhovenmet de eige naren van den Kerkweg. De heer Kapteijn deed vele mededeelingen omtrent den ont worpen weg, waardoor het bericht in de Schoonh. Courant, van 24 Sept, jl., tr bevestigd werd. Niemand de> ei| maakte bezwaar zijn perceel weg it leen aan den concessionnaris af te staan terwijl do voorgaardenwaarop dezo ver klaarde den weg to aanvaarden, zeer billijk waren. Nu toch bestaat er gegronde hoop, dat de Kerkweg, ook bij ongunstig weder en jaargetijdeoen zeer bruikbare wög zal worden. Behalve de genoemde eigenaren wa ren nog volo andere belangstellendenook uit de gemeente- en polderbesturenter ver gadering aanwezig. Aanstaanden Zaterdag zal ook te Animerstol eene dergelijko bij eenkomst worden gehoudenwijl de conces- si on naris ook de Cappello-Joan in denzelfdon begaan- on berijdbaren toestand wenscht te breugen ten dienste der ingezetenen van Ammerstol, die van den aanstaanden stoom tram gebruik zullen maken. Moge spoedig de genoemde stoomtram de Krimpenorwaard aan het spoorwegnet verbinden en dezo Waard niet moer tot de geïsoleerde streken doen behooren. ♦GIE8EN-NIEUWKERK, 29 Sopt. De bouwmanswoning mot 5.4066 H.A. bouw-, hooi- on weiland, op don polder Muisbroek onder deze gemeente, is gisteren bij publieko vqiling in acht porcoelen, ingezet en ver hoogd tot f 10.800. •HOORNAAR, 29 Sept. Sedert de vo rige week is de prys der kaas nagenoeg dezelfde gobleven. Door do opkoopers wordt thans hier on in de omstreken f 30 k f32, en voor zware«enigszins belogen kaas tot f 34 de 50 K.G. besteed. •LEERDAM, 28 Sept. Op de heden hier gehouden paardenmarkt waren aange voerd 615 paarden on 185 veulens. Do handel was in jonge paarden tamelijk goed, de prijzen liepen van f 150f225 on veulens slap, do prijzen van f 150 tot f 170, en in beste paarden zeer traag, prijzen van f 650 f 800. Hot schoone weder had velo bezoekers golokt. De heer J. Vetter, proponent bij de Evang. Lutherscbo gemeente alhier, is be roepen t Stad akar. aal/ te Rotterdam is op nieuw ver inschrijver was voor do Del heer Thelink te Zwolle voor de Beurs do heer Burgers te dam voor f2800. In sommige gemeenten van de Alblasserwaard hoeft zich ziekte onder de varkens vertoond. Dit is o. a. to Ameide het geval en ook in de Vjjf-IIeerenlaiiden ondor Lexmond. Het is zeker niet over- Overzicht De Boertjes laten weef van zich hooren Al meende men vrij algeneen dat Engeland bij het sluiten van het vredesverdrag de welwillendheid en toegevendheid tot het uiterste gedreven had, ioor nog verschil lende beperkende bepalingen bij de nadere onderhandelingen te latei vallen, de Trans- vaalsche Volksraad, die het Verdrag thans nog moet goedkeurendenkt er anders over en schynt meer te willen eischen. Wat de Raad precies anders wenscht is nog niet bekend; de beraadslagingen zijn nog niet geëindigd en dus bestaat altyd nog de mogelijkheid, dat de volksvertegen woordigers de verstandigste partij zullen kiezen door, naar den raad van het drie manschap, de voorkeur te geven aan één vogel in de hand boven tien in de lucht, Want er moge ook eenige kans bestaan, dat Engeland ten slotte nog meer zal toe geven, even goed is het mogelijk dat de regeering, het loven en bieden moede, met de wapenen in de hand nog iets terugneemt van het geen bereids is toegestaan, zoodat de Boeren dan aan hot kortste eind zou den trekken. In verband hiermede is de terugkeer van een gedeelte der Engelsche troepen van Zuid-Afrika uitgesteld. Geheel tegenstrijdig met het gerucht, dat van eene samenspanning vap Ajub- oÏO_ Khan RaImoam* Engeland slandstorm-geweren” ge- gewag maakte, blykt nu dat do Emir van n weet ik niet. Als iemand Afghanistan Ajub totaal verslagen heeft en Candahar, waar de pretendent zyn zetel had, weder in het bezit heeft genomen. Ajub heeft die nederlaag te wijten aan het verraad van twee zijner regimenten, die vroeger tot hom waren overgeloopen, doch te midden van den strijd hunne oude plaats weder opzochten. Engeland en Frankrijk zijn overeen gekomen om het handelsverdrag, dat wel dra zou afloopen, nog tot het einde van het volgende jaar te verlengen. In dien tijd zal waarschijnlijk wel hot middel gevonden worden om de zoo uiteenloopende meenin- gen te verzoenen. Welke pogingen de intransigenten in Frankrijk ook in het werk stellenzij kun nen den President niet bewegen tot eene vervroegde bijeenroeping der Kamers, die trouwens in strijd zou zijn met de grond wet, daar het mandaat der oude Kamer eerst 17 October verstreken is. Ook van wijziging in het Kabinet schynt vooreerst niet te zullen komen, tenzij men den on- gunstigen loop van zaken in Tunis op den Minister van Oorlog, Favre, zou willen wre ken, iets wat in Frankrijk niets ongewoons is. Het blijkt thans dat de Franschen in Tunis wat te vroeg victorie geroepen heb ben en daarbij niet rekenden op het fana tisme der Arabieren, die geen vreemden indringer dulden on het nu de troepen meer dan lastig maken. Do voorgenomen ont moeting tusschen de Koningen van Spanje en Portugal wekt heel wat minder belang stelling dan die tusschen Ruslands en Oos tenrijks Keizers, waaraan tal van gissingen en vooronderstellingen worden vastgeknoopt. Bij de bespreking van mogeljjke maatre gelen tegen socialistische woelingen moot Bismarck, die te Dantzig bij de ontmoeting tegenwoordig was, groote voorzichtigheid hebben aanbevolen. De onderhandelingen met den H. S. moe ten tot een goed einde zyn gebracht. Hij, die namens Pruisen de onderhandelingen voerde, Von Schlözer, vroeger gezant te Washington, is bestemd voor den nieuwen gezantaehapspost bij het Vaticaan indien althans de Landdag de gelden daartoe be willigt wat evenwel nog niet zoo heel zeker is. De Amerikaansctee natie heeft, ook na den dood van haren President, de liefde voor henl niet verloochend. Do overbren ging van het lijk naar Washington en de teraardebestelling te Cleveland (Ohio) had plaats onder een toevloed van duizende be langstellenden, dio op allerlei wyze hunne vereering van den geliefden doode deden blijken. Ook de vreemde Mogendheden en onder die vooral de Koningin van Engeland, deden van hunne belangstelling en deelne ming blijken. Van allo zijden stroomen gelden toe zoowel ten behoeve van de we duwe van den President als voor do op richting van een monument en eene stich ting universiteit ter core van de na gedachtenis van Garfield. 4 De rede waarmede Arthur Chertor het Presidentschap aanvaardde doet hopen, dat het goede, door zyn voorganger begonnen, I door hem zal worden voortgezet.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1